rDevlin in de cel: weer gevechten Noord-Ierland Nacht van Assen" is toch weer uit de hand gelopen WÊÊÈm vandaag in ZO s hit weer «rv Een miljoen mark buit bij overval Meer mis drij ven in het verkeer Stiptheidsactie op vliegvelden Soeharto naar Nederland Ongeregeldheden bij begin van TT Verkiezingen op 28 april Naar twee miljoen voor Peru op 777 Textielbedrijf ontslaat 67 man Bu»j«» voor groopovervoor i Nieuwe leidse Courant I«:iL?orerE. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING nerdag 27 juni 1970 51ste jaargang lofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15Klachtendienst bezorging 18.00 19.00 uur 28 zon op 4.22, onder 21.04; naan op 0.40, onder 16.10; 3 juli IM. 29 juni zon op 4.22, onder 21.04; 5 Haan op 0.57, onder 17.32; 3 juli IM. toog Water 28 juni: Rotterdam le getij 2.34. 2e getij Vlissingen .24-21.50. Willemstad 0.17-12.58. f"~| Snelle zwemvliezen. Doen het even 3 goed in Castricum als aan de Costa L—J Brava. Zon en maan Betaalt per Okwartaal Omaani' Mijn naam 29 juni: Rotterdam le getij 44, 2e getij 13.39, Vlissingen 0,31-23 00. Willemstad 0*7-12.58 BELFAST De strijd tussen protestanten en katholieken in oord-Ierland is gisteravond opnieuw in alle hevigheid opgelaaid, irecte aanleiding van tal van ongeregeldheden vormde de arresta- e van het militante katholieke parlementslid Bernadette Devlin. IVie zijn deur sluit voor alle Iwalingen, sluit ook de waar- ieid buiten. TAGORE Rob Ruggenberg bezocht de Biesbosch en raadt iedereen (waarschijnlijk) voor het laatst aan dat dit jaar ook te doen. Het kan nog! Dammis de Geus vervolgt zijn serie over Canada. Deze keer Hamilton, waar men ook met luchtverontreiniging moet leven. Joris Boddaert zet de schijn werper op de Amerikaanse com- lang* twee Oscars kreeg voor zijn liedjes in de film Butch Cas- sidy and the Sundance Kid. *Dr. C. Rijnsdorp blikt in het Luizenjournaal en drie Kampen- se heren trachten het verschil tussen Christendom en Marxisme onder woorden te brengen. Jeanne de Vlieger onder zocht of de tv kan worden in geschakeld in kinder- en bejaar- dentehuizen en ziekenhuizen. Haar conclusie: de camera kan het vrouwenoog niet vervangen. *Cora de Vos sprak met ..huppelmeisje" Madeleine von 3rf.| dem Borne en -M- Dr. E. Diemer tenslotte be steedt in Kanttekening aandacht aan „Deze wereld, onze wereld". Crita) jRita. Heb jij mijn pruik gezien?' VRIJ VEEL ZON Verwachting van het KNMI, geldig tot zaterdag avond: Op de meeste plaatsen droog en in het algemeen zonnig en warm weer met een overwegend matige zuidoostelijke wind. 27 juni: zon op 4.21, onder 21.04; maan op 0.26, onder 14.47. Bernadette Devlin FRANKFORT Bi.j een overvil op een bestelauto van een spaarbank in Offenbach hebben vier mannen een miljoen mark buitgemaak'. De auto. waarin behalve de ehauffeur drie bewakers zaten, werd tot staan gebraeht door een vrachtauto. Een gemaskerde man met een machine pistool maakte zich met drie helpers meester van de tassen met geld. Dc auto's, die zij gebruikten bleken te zf.jn gestolen. Ieder spoor ontbreekt. DEN HAAG In 1969 steeg het aantal verkeersmisdrijven waarop onherroepelijke veroordeling volgde met 400. vergeleken met 1968, toen het er 13.300 waren. De helft werd wegens drankmisbruik veroordeeld. Voor doorrijden na opgeval liep het cijfer op tot rond 3700. Circa 120 man SCHIPHOL Circa 120 leden van de technische dienst luchtverkeersbe veiliging van de Rijksluchtvaart dienst, werkzaam op de Nederlandse vliegvelden, zijn gisteren met een stiptheidsactie begonnen. Ze zijn hiertoe overgegaan omdat de dienstleiding de vorig jaar gedane toezeggingen niet is nagekomen. Het ziet er niet naar uit, dat de mo delactie op korte termijn nadelige in vloed op het reizigersvervoer zal heb ben. DEN HAAG President Soeharto van Indonesië zal een staatsbezoek aan Nederland brengen, waarschijn lijk na de vakanties. Dit zei gisteren premier De Jong. De Nederlandse regering had Soe harto al eerder uitgenodigd, maar zijn in 1968 geplande reis moest wor den afgelast. Toch nog onverwacht groot was gisteren de belangstelling voor het Holland Pop Festival 70 in het Rotterdamse Kralingse Bos. Er waren op deze eerste dag al 50.000 deelnemers. (Voor een verslag en een LS over dit voor Nederland unieke gebeuren zie elders in deze krant). Foto: Herbert Behrens Jarometerstand: heden 10 uur 76 m (1013 millibar), dalend. Knots opblaasballen. voor zwembad of strand, 2 stulcs voor 1 abonnee! straal: plaats: Ik kies cadeautje nr. .suis aankruisen wat u wenst M plaats. De 23-jarige Bernadette, die de aak van de katholieke minderheid in Noord-Ierland verdedigt, werd giste ren naar de gevangenis gebracht na dat het hof van beroep in Belfast be sloot, dat zij een straf van een half jaar moet uitzitten. Na het bekend worden van haar arrestatie braken overal in Noord- -Ierland incidenten uit. die tot in de morgenuren voortduurden. Traangas In Belfast vuurden militairen traangasgranaten af om een eind te maken aan gevechten tussen katho lieken en protestanten. Vier soldaten werde gewond. De groepen bekoge lden elkaar met stenen toen een pro cessie van de protestantse orde van Oranje door een katholieke wijk trok. In de katholieke wijk Bogside van Londonderry werden dertig mili tairen gewond. Betogers gooiden met benzinebommen naar de militairen. Er waren hier 2.000 mensen bijeen om te luisteren naar Bernadette De vlin. Nadat bekend werd dat zij niet kwam spreken en naar de gevangenis was overgebracht trokken honderden jonge katholieken dreigend naar de Britse linies. Op een persconferentie voorafgaan de aan haar arrestatie verklaarde Be rnadette: ..Ik kan niets meer doen, ik ga naar de gevangenis." Zij zei dat het haar dwars zat dat zij de gevan genis in moest, omdat zij lid van het parlement is en belangrijk werk voor de boeg heeft, vooral de komende maanden. Van een onzer verslaggevers ASSEN De „nacht van Assen" heeft zijn sporen weer door de Drentse hoofdstad ge trokken. Toen vanmorgen vroeg de balans van de TT-ongereld- heden werd opgemaakt bedroeg het aantal gewonden acht, van wie één ernstig, het aantal arres tanten 55, terwijl de materiële schade in de duizenden guldens liep. Toch sprak Assens burgemeester G. Grollcman -van een tamelijk rustige nacht: „In vergelijking met vorig jaar is het bepaald niet tegengevallen. Dit komt vooral door hei goede optreden van de politie. Vorig jaar namen de vandalen steeds het initatief. van nacht waren wij zc echter meestal een slag voor" In tutaal zijn 195 manschappen van de politie gisteravond en vannacht op de been geweest: 45 ui4 Assen en 150 uit -rndere gemeenten Twee agenten liepen in de strijd aan armen en be nen verwondingen op Stenen De moeilijkheden begonnen gister avond tegen elf uur toen een grote groep vandalen stenei üit het trottoir trok en daarmee argeloze toeschou wers de stuipen op he lijf joeg. Tien minuten later waren de gevechten in volle eane. Rond het marktplein werd de feest verlichting mei stener. kapotgegooid, op de Brink werden complete vluch theuvels afgebroken terwijl rond het kennisterrein grote groepen vechtjas sen met elkaar slaags raakten. Tegen half twaalf kwam de mobie le eenheid van de olitie in aktie. Bin nen ekele minuten volgden vijf arres taties. Inmiddels werd de binnenstad onveilig gemaakt door een groot aan tal oproerkraaiers, die toevallige voorbijgangers lastig vielen. De poli tie greep in met lange wapenstokken. DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren besloten dat de volgepde Tweede-Kamerverkiezingen op 28 april zullen worden gehouden. Tot op dat mumenl had de strijd ondanks alles een vrij onschuldig ka rakter gehad. Tegen middernacht dreigde de situatie echter uit de hand te lopen. Met grote keien, bierflesjes en bierglazen werd de politie te lij1 gegaan. Gebruik van traangas werd hierdoor dan ,iok noodzakelijk. Gewoud Het eerste ernstige ongeval deed zich om half een voor toen iemand uit net publiek aan het hoofd werd getroffen door een steen. Hij moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. Later werden biervaten bij een be nzinestation in de brand gestoken. Een zestal oproerkraaiers haalden dakpannen van het huis van bewa ring. Snelle charges van de politie voorkwamen erger, waardoor Assen tegen vijf uur weer eer, rustiger aan zien kreeg. Een vermoeide H. G. Schut, voor lichtingsambtenaar vab Assen: „Dit loopt de spuigaten ui4 De laatste vier jaar is het steeds misgegaan. Dit kan zo niet langer Er moeten maatrege len getroffen worden anders wordt de 'nacht van Assen' ieder jaar een grotere "haos" \/ejutuu/nzn INTERIEURVERZORGING CPUN5BURGD MEER KEUS IN l PASSENDE OMGEVING HELMOND Het Helmonds tex tielbedrijf Terwindt, Arntz en Holtus zal 67 van de 80 werknemers moeten ontslaan. Dit komt omdat de sane ringsmaatregelen in het bedrijf, dat al geruime tijd in moeilijkheden ver keert, minder gunstig zijn uitgevallen dan werd verwacht. -x- De Kerk van Engeland overweegt sluiting van een derde deel van haar (21) seminaries. Het aantal kandida ten is de laatste jaren sterk terug gelopen: in 1963 nog 737, in 1969 388. DEN HAAG Het bedrag op giro 777 voor hulp aan Peru is de 1,5 mil joen gepasseerd en op weg naar de 2 miljoen. De negen Nederlandse organisaties, die samenwerken in de Nationale actie Peru zijn bezig hei geld zo snel mogelijk te besteden. UTREC'IIT De Stichting oecu menische huip aan kerken en vluch telingen heeft van de Wereldraad van kerken in Genève het bericht ontvan gen, dat op hel ogenblik 82 mede werkers beschikbaar zijn voor de hulpverlening in de getroffen gebie den van Peru. De hulp ligt op me disch. technisch en voedïngsgebied. Vertegenwoordigers van de Deense en Noorse protestantsi kerken heb ben .-en overeenkoms' aangegaan met de voorzitter van hel Nationale ram pencomité van Peru. Zij zullen voor lopig tot-eind september vijf DC-6b vliegtuigen mei technisch personeel en -voorzieningen voo de hulpverle ningbeschikbaar stel'en 0 Gezellig opblaasbeesi in opvallende kleuren. Leuk voor uw kleuters de hele vakantie plezier van uw nieuwe abonnee Wie nu de bon invult kan kiezen uil deze prachtige cadeaux. Wees er snel bij. de voorraad is niet onuit puttelijk en de vakantie is snel om: Ik geef op als nieuwe abonncc^^^^

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1