Luns: Eenwording Europa is al flink gevorderd 1 imponeert t ondanks e in vier sets Bruystens en Bell stalen show in overvol Odeon Rente blijft stijgen - en eind is niet in zicht Mende lijdt nederlaag op congres van FDP Recordbedrag Forest Hills GESCHIEDENIS HERHAALT ZICH Invaliden gemakkelijker parkeren CNVKritisch werkverband bestaat niet Commissie voor studie kwestie vreemdelingen op zeeschepen Steun voor Duits regeringsbeleid Leen Poortvliet niet in de Tour Wimbledon beperkt op televisie Openingsdag Wimbledon DINSDAG afgewisseld door tijden van groter verdeeldheid tot de grote crisis van 1929, toen elk land poogde de cata strofe af te wenden door het nemen van beschermende maatregelen. De Tweede Wereldoorlog werkte deze ontwikkeling in de hand. „Indien men de na-oorlogse ont wikkeling overziet en rekening houdt met de lange geschiedenis van ons werelddeel, is er geen reden tot wan- I hoop. Wij hebben sinds 1945 reeds belangrijke resultaten geboekt en in I tegenstelling tot het verleden, wordt j de eenheid niet opgelegd -maar be reikt door vrije wil van de deelne mers. UTOPIST Indien iemand in 1948 had voor speld dat reeds in 1970 zes landen een geïntegreerde economie vrijwel zou den hebben bereikt, zou men hem als iemand met hersenschimmen hebben beschouwd", zei minister Luns. Overigens leidt voortgang op eco nomische gebied niet automatisch tot politieke eenwording. „Velen, onder wie ook ik. hebben het gehoopt en gedacht. Het getuigt van meer wer- elijkheidszin om te constateren dat de -voortgang naar de politieke unie een schoksgewijze ontwikkeling is", aldus de heer Luns. ACCIJNZEN BRUSSEL De ministers van eco nomische zaken en van financiën van de Benelux hebben gisteren vorderin gen gemaakt bij hun gesprek over een gelijktrekking van de accijnzen, die worden geheven op tabak, alcohol en andere dranken, benzine, aardgas, en suiker. Op de Beneluxtopconferentie van vorig jaar was afgesproken dat op 1 november vrij verkeer over de gren zen van deze produkten mogelijk moet zijn. Een van de moeilijkste punten vormt nog de accijns op sigaretten. Een andere moeilijke zaak is die van de statistiek. Voor de economische overzichten is het nodig dat de auto riteiten weten wat de grens passeert. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In navolging van andere steden zijn nu ook in Rotter dam speciale parkeerplaatsen voor invalide-automobilisten aangebracht. Ze zijn herkenbaar aan een speciaal bord parkeerplaats invaliden" bij een speciaal vak in de weg. Er zijn reeds twaalf van deze par keerplaatsen in de stad. Speciale kaarten kunnen worden aangevraagd in het stadhuis. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Hoogtepunt van de amareur-bokswedstrijden. maan dagavond in de afgeladen, sfeervolle Odeon-zaal. was ongetwijfeld het eerste gevecht. Joop Bruystens en David Bell gaven geweldige staaltjes van hun pugilistisch kunnen weg. In de eerste van de drie ronden was het de pupil van Theo Huizenaar, die de Brit danig in moeilijkheden bracht. Wat slechts weinigen verwacht had den, gebeurde echter toch in de twee de ronde. Leek het alsof Bell aange slagen was, de werkelijkheid luidde, dat ditmaal Bruystens enkele mo kerslagen en dus punten moest incas- Tot groot enthousiasme van boks- minded Rotterdam beet Bruystens in de derde ronde echter weer fel van zich af. Bell, kreeg enkele linkse di recte te verwerken, kwam meestal het ongunstigst uit de slagwisselingen en verloor uiteindelijk de partij. Een gevecht, al met al verdiend door Bruystens gewonnen, zoals men ver- 'der de hele avond niet meer te zien kreeg. Overigens, het betrof hier wedstrij den tussen amateurs van het ver sterkte Rotterdams team en het Lon- dense Fitzroy Lodge ABC, georgani seerd in het kader van C'70. De uit eindelijke uitslag werd 144 in het voordeel van de Engelsen. Bijzonder aantrekkelijk, maar toch minder van inhoud als de eerste par tij, was het gevecht tussen Harry Bo- gaerts en Malins. Nadat in de eerste ronde beide boksers aan elkaar ge waagd waren gebleken, was het in de tweede ronde, Bogaerts, die de don kere Malins tot twee maal toe naar het canvans stuurde. De twee e maal telde scheidsrechter Ben Bril de staande Enge;sman uit en won Bo gaerts zodoende door een technische knock out. Over het algemeen waren het ech ter toch de Engelsen die de toon aan gaven. Jongens als Huub van Zetten, Dolf en Tonny Krijgsman hadden in feite weinig te vertellen tegen respec tievelijk Mac Can, Garrv Evans en John Lavey. In die gevechten, toon den de Britten zich overduidelijk su perieur aan de Rotterdammers. De volledige uitslagen waren: licht- welter: Bruystens w.o. p. van Bell, der: Paul Evans w.o.p. van Boetskes, Lavey w.o.p. van Ton Krijgsma.. vlieggewicht: Gerry EVans w.o.p. van Dolf Krijgsman, Bogaerts wint dooi technische knock out van Malins. Lichtgewicht: Cole w.o.p van Bok. zwaarwelter: Banks wint door tech- nisohe knock out van Klepke. Mid dengewicht: Fellingham w.o.p. van Borsboom. Zwaarwelter: Mac Can w.o.p. van Van Zetten. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Volgens het Chrite- lijk Nationaal Vakverbond wordt er veel rumoer gemaakt over een club die niet bestaat: het werkverband van kritische vakbondsbestuurders. In het laatste nummer van het CNV-blad De Gids wordt gezegd, dat de publiekaties over de oprich ting van dit (radicale) werkverband zijn ontstaan na een gesprek tussen studenten en vakbondsbestuurders waarbij de gedachte van een derge lijke werkgroep wel is geopperd, maar geen concrete gestalte heeft gekregen. Diverse publiekaties maakten er melding van dat de CNV-bestuurders L. de Graaf, drs. G. Gerritse en drs. G. H. Terpstra van het werkverband deel zouden uitmaken. „Maar naar hun beste weten is zo'n werkver band helemaal niet opgericht", aldus het CNV. Bij een anti-Spaanse betoging in de hoofdstad van Spaans-Sahara zijn doden gevallen. De berichten hierover lopen uiteen van twee tot 37. GELDZOEKERS moeten te genwoordig een flinke rente op tafel leggen om geld uit de zakken van de spaarders en be leggers los te krijgen. Zo heeft de Bank voor Nederlandsche Ge meenten dezer dagen 8V* pro cent rente gegeven om voor acht jaar 100 miljoen binnen te krijgen. De zeer grote belangstelling voor deze lening ook uit het buitenland was alleen te danken aan het feit dat de belegger maar voor die acht jaar zijn geld uitleent. In feite maakt hij nog iets meer rente dan8% pet. omdat hij voor elke obligatie van 1000 maar 995 behoefde te betalen. De Bank voor Nederlandsche Ge meenten zit echter zo om geld te springen (zij leent het geld weer uit aan de gemeenten) dat zij onmiddel lijk met èen nieuwe lening voor de dag kwam. Het gaat weer om ƒ100 miljoen, maar nu wil zij 8% pet. rente geven. Echter deze lening heeft een looptijd van 20 jaar. Wat voor elke obligatie van 1000 betaald moet worden (de inschrijvingskoers), wordt pas enkele dagen voor de inschrijving bekendgemaakt Dat om op het laat ste ogenblik de voorwaarden nog iets gunstiger te kunnen maken, als dat nodig is. Op de beurs is men helemaal niet zeker of deze lening ook een succes zal worden. De spaarders kijken angstvallig de kat uit de boom. Zij verwachten dat de rente nog wel ver der zal aantrekken en zij willen hun kruit dus droog houden. Nog hoger Dat het in elk geval hoger kan, be wijst de ziekenhuislening die kort ge leden met een rente van 9Vt pet. werd uitgegeven. Natuurlijk was te gen die rente de inschrijving erg groot. Maar of dat met de volgende ziekenhuisleningen en die worden Prinses Irene en prins Charles Hugo hebben op de Place Venda me in Parijs de eerste van de Trois Grandes Nuits bijgewoond, die plaatsvinden in het kader van het zg. Saison de Paris. Bij deze gelegenheid kon men o.m, paar- dendressuur van grote ktasse be wonderen. Op de foto prinses Ire ne en prins Charles Hugo bij aankomst op de Place Vendome. zeker tegen 9'/ï pet. verwacht ook het geval zal zijn, moeten wij maar afwachten. Wij moeten ons overigens maar niet gaan afvragen wat het bouwen of het moderniseren van een zieken huis met zo'n hoge rente gaat kosten, en dus ook het liggeld voor de pa tiënt... Een hoge rente betekent natuurlijk dat de vraag naar geld veel groter is dan het aanbod. Ook de banken wor stelen met dat probleem. Zij kunnen geld ge bruiken om dat weer aan de bedrijven te kunnen uitlenen en dan uiteraard tegen een hogere rente dan zij aan de spaarders moeten betalen. Er wordt dan ook van alles bedacht om geld aan te trekken. Zo kwam de Algemene Bank Nederland enkele dagen later gevolgd door de Amro- bank met nieuwe spaarvormen aandragen. Als een spaarder zijn geld twee jaar lang aan de bank toever trouwt. krijgt hij 7 pet. rente, geeft hij het drie jaar dan wordt de rente 7V» en bij vier of vijf jaar zelfs al 8 pet. Koersrisico Nu kan men natuurlijk zeggen dat dit toch niet zo iets bijzonders is om dat men op een obligatielening al 8% pet. kan maken, om dan maar van die 9'/2, pet te zwijgen. Inderdaad, maar dan loopt de spaarder koersrisi co. Dat wil zeggen dat de koers van een obligatie van ƒ1000 op de beurs kan zakken als de rente verder stijgt. Zo heeft de Staat in februari 1969 een lening met 7 pet. rente uitgege ven, waarbij voor elke obligatie van 1000 ook exact 1000 betaald moest worden. Wie nu die obligatie op de beurs zou willen verkopen, omdat hij geld moet hebben, krijgt er niet meer dan ƒ880 voor terug, nog afgezien van de verkoopkosten. Met de 7 pet. lening van 1969 van de Bank voor Nederlandsche Ge meenten is het van hetzelfde laken een pak. En naarmate de rente van de lening lager is, is de koersval gro ter. Dat is het risico dat de spaarder loopt. Geeft men zijn geld aan de bank, dan is de rente wel lager, maar voor 1000 krijgt men altijd 1000 terug. Wij worstelen in de economie met het probleem van de kapitaalschaars- te. Enerzijds vragen het rijk, de ge meenten, diverse instellingen en het bedrijfsleven geld. Anderzijds moet dat geld komen van hen die gespaard hebben. Dat kunnen particulieren zijn, maar ook hel grote instellingen zoals verzekeringmaatschappijen en pen sioenfondsen. Zij krijgen regelmatig geld voor belegging beschikbaar, maar hebben de neiging de markt aan te kijken en te proberen de hoog ste rente eruit te slepen. Met andere woorden: zij staan thans beslist niet te dringen met het aanbieden van geld. veil Voor allen die geld nodig hebben, wordt het daardoor moeilijk. Het is bekend dat de staat dit jaar zeker nog 525 miljoen moet lenen. De Bank voor Nederlandsche Gemeenten moet ook nog enkele honderden mil joenen zien binnen te halen. En dan hebben wij nog het bedrijfsleven, dat moet uitbreiden en moderniseren om de kostprijzen te drukken. Zij zien hun kosten voortdurend stijgen en zullen meer en betere machines wil- lën aanschaffen om die stijging germate op te vangen. Nu zal elk bedrijf proberen dat geld zoveel mogelijk zelf te verdienen door maar een deel van de winst aan de aandeelhouders uit te keren en de rest in eigen bedrijf te houden. Maar daarbij is een bedrijf aan grenzen ge bonden. Krijgen de aandeelhouders namelijk minder dan vorig jaar aan dividend zonder dat er van een te ruglopende winst sprake is, dan zul len de koersen op de beurs dalen. Van de kant van de bedrijven zal daarom de vraag naar geld van der den groot blijven. Tellen wij al die krachten bij el- 1 kaar op, dan wordt het duidelijk dat wij met een hoge rente in ons maag j zitten en dat het er niet direct naar uitziet dat de rente binnenkort gaat zakken. De heer J. M. Goedemans (86), oud-hoofdredacteur van De Tele graaf, is vrijdag overleden. Koningin Ingrid van Denemar ken bezocht met haar kleinkinde ren prinses Alexia en prins Paul (kinderen van koning Konstantijn van Griekenland en koningin An- ne-Marie) het beroemde speel- park Tivoli bij Kopenhagen. Bei de kinderen logeren bij hun grootouders. Op de foto: koningin Ingrid en prinses Alexia samen in een bootje op het Tivolimeer. (Van onze scheepvaartredactie) ROTTERDAM Werkgevers en werknemers in de zeescheepvaart heb- - ben een commissie personeelsvoorzie- ning koopvaardij ingesteld, die bin- dende richtlijnen kan opstellen over het aantal vreemdelingen veelal Aziaten op Nederlandse zeesche pen. De algemene vereniging van zeevarenden voert al geruime tijd ac tie tegen een situatie, die de reders in staat stelde om te bepalen met welke en met hoeveel buitenlanders de koopvaardijvloot zou worden bemand. De commissie personeelsvoorzier- niug .koopvaardij zal zich bij haar werk laten leiden door het streven zo veel mogelijk vakbekwame Neder landers aan te trekken. De door deze commissie opgestelde verhouding Ne derlanders-buitenlanders is bindend voor de rederij. Ook kan de commissie bindende regels opleggen voor de arbeidsvoor waarden, de voeding en de leefbaar heid van de buitenlandse zeevaren den. Het varen met buitenlandse goedkopere arbeidskrachten is in het verleden aanleiding geweest tot een proces in 1966 (door de werkne mers verloren), een herhaald beroep op de overheid en in 1969 een adres aan de Tweede Kamer. De regering heeft er bij werkge vers en werknemers op aangedron gen zelf tot een regeling te komen. De vereniging van zeevarenden is niet van mening dat nu een ideale oplossing is bereikt. De vraag in hoeverre de regeling bevredigend zal werken, moet in de praktijk beant woord worden, aldus de bond. BONN Het ziet ernaar uit dat de Westduitse liberale partij achter het regeringsbeleid blijft staan. De eerste dag van het par tijcongres is een grote overwin ning geworden voor Walter Scheel, minister van buitenland se zaken en voorzitter van de FDP. Voor zijn opponent, de vroegere partijleider en aanvoerder van de rechtervleugel, Erlch Mende, had het congres een onaangename verrassing. Met 233 tegen 12 stemmen nam het een motie van afkeuring tegen Mende aan, waarin de partijleiding werd verzocht de „noodzakelijke stappen te nemen" als Mende volhardt in zijn oppositie tegen het regerings beleid. Geen Dubcek Bovendien diende een groep van 51 partijleden een resolutie in, waar in om uitstoting van de Mende uit de parttij wordrt gevraagd. Verontwaar digd reageerde Mende: „Deze resolu tie is onvolledig: er ontbreekt een arrestattiebevel aan en een bevel tot ter plaatse neerschieten als ik zou proberen te ontsnappen." „Wij leven in de Bondsrepubliek, niet in het Tsjechoslowakije. Ik ben geen Dub cek, die terzijde geschoven kan wor den." Mende drong er in een rede op aan de zwa'ai naar links die de FDP heeft gemaakt en de Ostpolitiek van Brandt-Scheel ongedaan te maken. „Anders zult u in november bij de verkiezingen in Beieren en Hessen een volledige nederlaag te zien krij gen." Derde Rijk Walter Scheel viel in zijn rede de CDU/CSU aan. „Aan de rechterzijde leeft de mentaliteit nog voort, die in 1933 de publieke opinie op het ver keerde spoor bracht en leidde tot de catastrofe van 1945." FOREST HILLS Voor de Ameri kaanse open tenniskampioenschappen van Forest Hills is dit jaar een re- cordbedrag aan prijzen beschikbaar van rond 650.000 gulden. De 64 dames en 96 heren ontvangen geen startge- lden of reiskostenvergoeding. Voor de winnaar in -het herenenkelspel ligt een bedrag van 20.000 dollar (onge veer 72.000 gulden) te wachten. DEN HAAG Ploegleider Ton Vissers heeft te elfder ure nog een wijziging in zijn toerploeg aange bracht. Frits van Hoogerheide (24 jaar) vervangt Leen Poortvliet. De kans bestaat dat de Willem 2-ploeg- leider nog een wijziging zal moeten aanbrengen. Bij een van zijn troeven, Rene Pijnen, is door dr. Rolink een begin van bronchitis geconstateerd. Indien Pijne n onvheroopt niet zal kunnen starten, zal zijn plaats inge nomen worden door Albert va Mid« den. J (Van onze radio-en tv-redactie) HILVERSUM Van het jaarlijks ennis-spektakel op Wimbledon zal de fOS-televisie in beperkte mate leldverslagen uitzenden. Alleen op iterdag 4 juli kunnen de liefhebbers >ed aan hun trekken komen (wan eer de partijen niet al te zeer uitlo- en), want dan zijn tussen 2 en 7 uur e finales dames-dubbel en heren-en- el rechtstreeks te volgen via Ned. 2. Verder op woensdag 1 juli (9.40 - 1.05 uur Ned. 1) een samenvatting an de halve finales dames-enkel en p 3 juli (6 - 6.45 uur Ned. 2) samen- attingen van de finales dames-enkel heren-dubbel. Via de radio zal de NOS dagelijks an nu af aan tot en met zaterdag 4 ili in de actualiteitenrubrieken van e omroepen op Hilversum II (in de gel van 6.41 - 7 uur) korte samen- ittende overzichten van de gebeur- •nissen geven. De Koningin heeft gisteren de esident van het Internationaal rechtshof, dr. Muhammed Zaf- llah Khan, op Huis ten Bosch Den Haag ontvangen. Op de to: de vorstin met dr. Khan m tuin van het paleis. GENÈVE Minister Luns is „redelijk1 optimistisch" wat be treft de vooruitzichten voor Europese eenwording op middel lange termijn. Odanks alle aar zelingen is de wil van de kandi daatleden, het lot van Europa dat één wordt te delen, onge schokt gebleven. Mr. Luns zei dit gisteren op een bijeenkomst van de Nederlands-Zwit serse kamer van koophandel in Genè- ve. Hij vergeleek het proces van Euro pese eenwording met eb en vloed: sinds het Romeinse keizerrijk zijn perioden van nauwe samenwerking Tom Okker in actie in de strijd tegen i Deen Jörgen Ulrich. Okker zou in vier j ito winnen. Vroege aardappelen blijven duur GOES Het aanbod van ardappe- len van de nieuwe oogst blijft nog altijd aanzienlijk achter bij de ver wachtingen. De aanhoudende droogte blijkt van grote invloed te zijn op de groei van de aardappelen, zelfs in de belangrijkste teeltgebieden van ons land nemen de aanvoeren langzamer toe dan men had verwacht. Voor Zeeland is Walcheren op het ogenblik het belangrijkste aanvoerge- bied van vroege aardappelen. De vraag naar dit produkt is groot en de prijzen zijn vorige week wat terugge lopen maar blijven toch hoog. Maan dag werd voor de goede kwaliteiten vroege aardappelen in Zeeland tussen 70 en 80 cent per kg betaald. D kril aardappelen noteerden tussen 60 en 70 ent per kg. LONDEN Wimbledon, het gigantische tennistornooi waar alle immer acte de présence geven, is gisteren van start Zonder veel klaroengeschal, zonder sensaties, maar met ondanks de grote hitte tennis van uitstekend gehalte. Geen verrassingen op de openings van Wimbledon. De regerende Rod Laver veegde de baan met de Amerikaan George Arthur Ashe ging als ee over Graham Stilwell, New- ontdeed zich van Barth en Ro- maakte korte metten met de Bob Maud. Ook Okker overleefde de eerste In vier sets klopte de blonde de 33-jarige gebaarde plezierspeler Jörgen Ulrich. heeft tegen Ulrich niet kunnen Okker toonde nog altijd over zijn inzinking heen te zijn. zelfvertrouwen is nog niet groot, nog steeds over een labiele blijkt te beschikken, bij vlagen overklaste Okker Deen, die elf jaar geleden de laat- zestien op Wimbledon bereikte. •fe Slechts inzet Okker bleek Uiteindelijk echter duidelijk te sterk voor Ulrich. Okkers arsenal aan slagen was veel groter, zijn services krachtiger en zijn conditie beter dan Jörgen Ulrich, die slechts op een geweldige inzet steunde. Een inzet die Okker in de eerste twee sets danig in moeilijkhe den bracht. De eerste leverde nog wel een setzete op (11—9), maar de twee de betekende Okkers' eerste setne derlaag op Wimbledon (46). Daarna was het echter gebeurd met Ulrich. Niet omdat Okker ineens be ter ging draaien, maar meer omdat Ulrichs conditie niet bestand was te gen de enorme hitte waartegen de spelers gisteren moesten kampen. Met 6—1 en 6—4 baande Tom Okker zich een weg naar de tweede ronde. Bob Hewitt Okker ontmoet daarin de sterke Zuid-Afrikaan Bob Hewitt, die de Fransman Daniel Contet in drie straight sets van de baan speelde. Dit gebeurde in een weinig boeiende strijd, waarin de Fransman geen mo ment duidelijk kon maken waarom de Wimbledon-commissie hem tot het sterkst bezette tennistornooi ter we reld heeft toegelaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9