Drugteam vervult sociale rol tijdens Popfestival Mr. Jacobs koopt Spandon niet STEL ARME LANDEN IN STAAT MEER CBC krijgt tweede conferentiegebouw Handelaars worden geweerd automobiust UIT TE VOEREN MISHANDELD Voor zes mille radio's gestolen Bijna geen orders meer Woerdens bedrijf krijgt van NS miljoenenorder DANKZIJ „VAkBONDSTl ENTJE" DINSDAG 23 JUNI 1970 .4 AN het eind van deze week zal het kleurige hippiedom uit binnen- en buitenland richting Rotterdam trekken. Een van de vele problemen bij een papmanifestatie is het druggebruik. Daarover gaat dit artikel. door Rolf Hoekstra P?OTTERDAM Tijden? het eerste nationale popfestival, dat vrijdag in het Rotterdamse Kralingse bos begint en drie dagen duurt, zal een speciaal drugteam zich bezig houden met de slachtoffers van verdovende middelen. De ervaringen van hej Woodstock- en Wightfestival hebben geleerd dat zo'n drugteam bestaande uit artsen, psychiaters en spychologen nodig is. Velen roken uit nieuwsgierigheid een shaggie mee. maar juist onder deze beginnelingen vallen de slachtoffers. Daaro mis voor de medewer kers aan het festival een soort handleiding voor verantwoord druggebruik" opgesteld. Op het festivalterrein mag vrij worden gerookt, geslikt of gespoten. Binnen de hekken van de pop manifestatie zal men geen poli tie vinden, althans niet in uni form. De organisatoren hebben een eigen ordedienst uit de grond gestampt, die ook zal toezien op het druggebruik. Vijfhonderd „social stewards" zul len mensen die drugs hebben ingeno men en daardoor in moeilijkheden zijn gekomen met raad en daad bij staan. Maakt iemand een bad trip te vergelijken met een kwade dronk dan zullen de stewards proberen het slachtoffer te kalmeren of op z'n I gemak te stellen. Lukt dat niet. dan wordt de hulp van het drugteam in geroepen. De medische bijstand is gratis. Een groot probleem zullen de han- I delaars in verdovende middelen vor- men, die het Kralingse bos tot hun j marktterrein kiezen. Het verhandelen van drugs is verboden en daarop zal scherp worden toegezien Zij die van deze handelaars stuff kopen lopen het gevaar rommel in de handen gestopt te krijgen. Het roken of spuiten van dit spul kan levensgevaarlijk zijn, zo- De scheidende leerlingen van de Kleinkunstacademie in Am sterdam hebben gistermiddag de componist Harry Bannink het bronzen beeldje uitgereikt dal bestemd is voor de (jaarlijks ver kazen) persoon die hen in hun studie het meest heeft geïnspi reerd. ROTTERDAM De 44-jarige rayonchef C de Vos heeft aangifte gedaan bi] de politie dat hij vrijdag avond om half acht is mishandeld. De man reed op de Botlekweg bij de Oude Maasweg. Hij maakte een ver- keersfout. Een andere automobilist nam dat niet. dwong De Vos te stop pen. sloeg hem uit zijn wagen gooide hem op de grond en schopte de man in het gezicht. In het Dijkzigtzieken- huis is de heer De Vos behandeld. De dader is vermoedelijk 35 jaar. Hij rijdt in een Ford Zephyr. De poli tie vraagt mensen die mogelijk hier van iets hebben gezien zich met de recherche van het bureau Slinge in verbinding te stellen, tel. 143.144 toe stel 4241. BERGEN OP ZOOM De politie heeft drie personen aangehouden we gens diefstal van een groot aantal dragbare radio's en autoradio's, bij de firma eijman aan de Arnoldus Asselbergstraal. De totale waarde van de goederen die door de politie van Apeldoorn in beslag konden worden genomen, bedroeg ca. ƒ6.000. Aange houden werden M. W. en .1. K. uit Apeldoorn en J. W. uit Harderwikj. De daders zijn in hun woonplaats op- jgepakt en op transport naar Bergen op Zoom gesteld waar ze zijn ingeslo ten. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Een nieuwe wereldorde, gebaseerd op recht vaardigheid en solidariteit, kan alleen maar ontstaan, als de hui dige handelspolitiek en handels patronen rigoreus doorbroken worden. De ontwikkelingslanden dienen in staat te worden ge steld meer te exporteren. Het komt er in 't bijzonder op aan de regionale samenwerking in de ar me landen te vergroten, daar deze een belangrijke bijdrage zou kunnen leveren in de versnelling van de eco nomische groei. Deze aanbevelingen werden van morgen gedaan tijdens een plenaire zitting van het Tweede Wereldvoed- selcongres. dat tot 30 juni in Den Haag gehouden wordt en waar ruim 1500 deelnemers uit meer dan 100 landen aan deelnemen. De commissie, die de handelspoli- tiek en de handelspatronen onder de loep had genomen, was de laatste van het eerste blok van vier. die haar I aanbevelingen deed. Vanmiddag werd j het tweede blok van vier commissies I geïntroduceerd, dat zich deze week zal bezig houden met de vraag hoe de j verschillende congresvoorstellen ver- wezenlijkt dienen te worden. DEVIEZEN Duidelijk kwam tijdens de bespre kingen van vanmorgen naar voren dat de deskundigen het hoogst on waarschijnlijk achtten dat de export van trop^he agrarische produkten TILBl'RG De Bredase jurist mr. J. Jacobs is niet bereid de Tilburg- se wollenstoffenfabrieken NV André van Spaendonck en Zonen voor 5.6 miljoen te kopen. Dat bedrag noemde de familie Van Spaendonck tijdens het overleg met mr. Jacobs en de vakbeweging. Mr. Jacobs werd vermoedelijk af geschrikt door de mededeling dat Spandon vrijwel geen orders meer krijgt. Woensdag zal Spandon bij de AMRO-bank proberen nog meer kre dieten te verkrijgen. In ieder geval staat wel vast dat door deze ontwikkeling zeker vier- honderd werknemers op korte ter mijn zullen moeten worden ontslagen. In kringen van de vakbeweging vraagt men zich af of een samenwer king met de Tilburgse textielfabriek Van Dooren en Dams het bedrijf nog zal kunnen redden en of er door j zo'n samenwerking nog werk bij 1 Spandon voor tweehonderd mensen zal overblijven. De directeur van Spandon. de heer Ch. van Spaendonck. heeft de heer F. L. A. Xieuwenhuis. die voor zijn be drijf gedurende de crisis de public 1 relations verzorgde, aan de dijk gezet. jaarlijks met meer dan vier procent zal kunnen toenemen. Deze uitvoer is van 't grootste belang voor de ont wikkelingslanden, omdat daarmee de meeste deviezen worden verdiend. Om echter in staat te zijn de nodige kapitaalgoederen en grondstoffen in 1 te voeren, moet de groei van de ex port tenminste zes procent bedragen. Volgens de rapporteur van de vier de commisie waren er drie mogelijk heden om dit verschil van twee pro cent te overbruggen, namelijk een voortdurende toeneming van de ont wikkelingshulp, een vergroting van export van fabrikaten en halffabrika- i ten en een nauwe vergroting van ex port van fabrikaten en halffabrikaten en een nauwe handelspolitieke sa menwerking van de ontwikkelings landen in regionaal of sub- regionaal verband. In het commissierapport werd voorts nog vermeld dat een aantal i congressisten zich voorstander had den getoond van het gebruik van de handelsboycot als politiek wapen tegen „uitbuitende staten" als Portugal, Zuid- Afrika en Rhodesië. PROCENT Ex-president Wahler van Zwitser- i land deed gisteren het voorstel dat alle stafleden van de organen van de i Verenigde Naties, zomede degenen, I die bij aanverwante instellingen I werkzaam zijn, jaarlijks een procent van hun salaris afstaan voor ontwik- kelingshulp in de arme landen. Een andere spreker bracht naar vo ren dat er niet alleen moest worden gepraat met de bureaucraten van de ontwikkelingslanden, maar ook me' vertegenwoordigers van de bevolking. In de Amerikaanse delegatie is nogal wat beroering ontstaan over de beschuldigingen, die een Ameri- kaaanse'jongere aan het adres van de Verenigde Staten heeft gericht. De laatste, een zekere Petersen, had eerst alle interventies van Washing ton sinds 1950 opgesomd, en daarna de staf gebroken over het Ameri kaanse optreden in verschillende lan den van Latijns Amerika en in Viet nam. Cynisch had hij daarna ge vraagd of mensen, wier handen met zoveel bloed waren bevlekt, nog wel het recht hadden over hulp aan de ontwikkelingslanden te praten. Naar verluidt zijn enkele Ameri kaanse delegatieleden het optreden van de jongeren op het Tweede W'e- reldvoedselcongres zo moe dat ze hebben voorgesteld en bloc de brui te geven aan de besprekingen. In de afgelopen nacht Is aange- I houden de 21-jarige loodgieter J. V. Tijdens een vechtpartij in de Eiber- genstraa» had hij de 21-jarige lasser C .T. met een mes in de linkerdij en 'ussen de schouderbladen gestoken. T. kon na behandeling in het. Zuiderzie kenhuis naar huis worden gebracht. I V. is in arrest gesteld. dat men adviseert uitsluitend bij de eigen vertrouwde dea'er te kopen. LSI) 25 In de „handleiding tot verantwoord druggebruik" staat, dat LSD 25 in ons land het meest gebruikte tripmiddel is. het wordt verkocht in de vorm van kleine oilletjes van allerlei kleu ren: fel oranje, blauw, geel en paars. De kleuren zijn niet bepalend voor de kwaliteit. Kleine pillen zijn vaak goed, zegt het stencil, „maar er ko men steeds andere pillen en kapsules op de markt" De dosering van LSD wordt in mi crogrammen uitgedrukt. Als dosis voor één trip wordt algemeen een ge middelde van. 250 microgram aange nomen. Pilletjes hebber- vaak een do sering van 500 microgram of meer. zodat volgens de „handleiding" het aanbeveling verdient de pilletjes doormidden te breken „Vrijwel elke hoeveelheid heeft effect, dus je hoeft niet bang te zijn dat je te weinig binnenkrijgt" De tijd tussen het innemen en het begin van de werking ligt tussen de twintig en zeventig minuten. In die tijd beginnen de effecten langzaan te komen: bewegingen en vervormingen van dingen, ruimte, gelaatstrekken, een /plat vlak wordt drie-dimensio naal, veel paranoia-toestanden kun nen ontstaan door schaduwwerkin gen, kleuren worden dieper. Innerlijke ervaringen: vele zintuig lijke ervaringen worden innerlijke ervaringen, zonder dat de belangrijk heid daarvan kan worden onder scheiden. hetgeen het incasserings vermogen voor plotseling optredende nare situaties vermindert. Ego-verlies: vaak treedt tijdens de trip het gevoel op. dat je je eigen persoon verliest of dat je niet meer bestaat. Sommigen ervaren dit gevoel als sterven. „Geef eraan toe! Probeer niet ie ertegen te verzetten of het logisch te beredeneren. 1 at je rus tig ^aan. Je komt beslist weer tarug. Blijf dus kalm", adviseert het pam flet in hoofdletters. Marihuana Verder wordt gewezen op het ge bruik van marihuana en hasj (bij verstandig gebruik ongevaarlijk), opiumachtige middelen (verslaving, impotentie», slaapmiddelen (versla ving. dood door overdosering of door combinatie met alcoho' of pepmidde len. epileptische aanvallen), pepmid delen (verslaving,. achtervolgings waanzin, niet meer kunnen slapen, vallende ziekte) en snuifmiddeien (longbeschadiging en acute hartstil stand). De stewards moeten niet in paniek raken wanneer ze worden geconfron teerd met „bad trippers". Probeer ze gerust te stellen en zorg voor koude, liefst suikerhoudende dranken. Waar schuw altijd het drugteam, wordt ge- ar'v'-eerd C ewoonlijk duurt -en LSD-trip zes tot twaalf uur. Tegen het einde van de trip kun je het beste wat stuff roken opi het terugkeren wat geleide lijker te doen verloper., zo luidt het advies. Wel bestaat het gevaar, zegt de „handleiding", dat je pas na da gen. maanden, jaren of helemaal niet meer terugkomt. Wie de driemaal 24 uur duren de popmarathon van het begin tot het einde wil meemaken, kan dus beter inplaats van verdo vende middelen z'n slaapzak en wat muzikaal uithoudingsvermo gen meenemen, want zo'n 25 popgroepen achter elkaar is niet misselijk. Een kick op zich. Kamp-gids k-amperen wordt <teed* kom- fortabeler en is vooral voor ge zinnen mei kinderen een li|ne vorm van vakantie-vieren. Om hei helemaal goed te doen beve len wij u de zojuist uitgekomen gids Bondskampeerplaatsen in Nederland 1970 aan Lr staan waardevolle' lips, paklijsten en raadgevingen in. alsmede een opsomming van vakantieoor den, kampeerwagenverhuur- ders. icntcnverhuurders en uiteraard kampeerplaatsen Een klein maar duidelijk kaartte met een beknopte om- schnjving van terrein en voor zieningen. van iedere camping adres en telefoonnummer en dal alles alfabetisch gerang schikt. Bent u ANWB-lid dan telt u er J 4.--. nietleden 8.-- voor neer. Een alfabetisch regis ter van plaats- en terreinnamen vergemakkelijkt het zoeken. Rodekoolsla Nodie: 1 blik Cahfomische perzikhclften, I niet te grote ro dekool. I kopje mayonaise. I eetlepel suiker. theelepel zout. I eetlepel mosterd (bij voorkeur Franse mosterd). Ij kopje witte azijn. Giet de halve perziken af. be waar een ruime eetlepel van de siroop. Leg de halve perziken over de in reepjes gesneden ro dekool die in een ruime schaal zijn ondergebracht. Vermeng de mayonaise met de overige in grediënten en bewerk deze mas sa totdat een glad papje om staat. dat met ruime hand over de rodekool en perziken wordt gesprenkeld. Dek vervolgens de schaal af met plastic of alumi niumfolie en plaats het geruime lijd voor het aan tafel gaan in de koelkast. Hip 't Is hip en je moet er maar in durven lopen, deze Promode- kostuums die bij speciale stands in de zaken van Peck Clop- penburg gebracht worden. Hip, maar niét slordig. De coupe is feilloos: nauw sluitende zuiver zilden pakken met daarover in teressante lange hessen wisselen af met suéde na-het-strand- -dracht waaronder in plaats van een overhemd kettingen gedra gen worden. Mode-tendensen die er bij modebewuste jongc- mensen in gaan als koek. Op- \allend is het in ieder geval! Het groen varkensleder suéde vest met ceintuur in geel bloem motief plus pantalon 350r-, zuiver zijden wit pak J' 150,--. kleurige wollen avondmantel 195.--. Tabasco Honderd jaar geleden maakte ene mr. Edmund Ilhennye een saus van kleine rode pepertjes en wijnazijn. Hij kweekte de pe pertjes op een eilandje voor de Amerikaanse kust - nu is het oranje llesje een bekende in goede keukens over de hele we reld. Tabascozout: roer door een eetlepel zout een klein theelepeltje tabasco. Hiermee vlees en gevogelte inwrijven. Tabasco-boter: roer een half pakje boter met I theelepel /out. het sap van citroen en klein theelepeltje tabasco. Laat de pikante boter opstijven in koelkast. Gebruiken bij het be reiden van vis. gegrilleerd vlees, schudt ze door groente en peul vruchten. Mayonaise, tomaten- cocktail. soepen en sausen krij gen iels aparts door een paar drupjes tabasco - in de beper king toont zich de (keu ken (meester. Dit zijn de drie mannen die zondag een Perzische Boeing kaapten en ermee naar Bagdad vlogen in plaa's van naar Aba- dan: van links naar rechts, Ha- mtdi. Moulazada (twaalf jaar) en zijn oudere broer Ali. Allen krij gen politiek asiel in Irak. (Van onze radio- en tv-redactic) HILVERSUM De tijd .dat de ra diodienst van de NOS (toen nog NRU) het niet kon bijsloffén met opnamen maken en verzenden tijdens het Hol land Festival, is voorbij, maar er be staat toch nog steeds een redelijk goede belangstelling'in den vreemde'. Op een gezamenlijke aanbieding van Wereldomroep en NOS reageer den 14 landen, die opnamen van één of meer concerten voor radio-uitzen ding vroegen. WOERDEN De Carosseriefabriek Den Oudste en zonen hebben van de Nederlandse Spoorwegen een fikse order gekregen. De NS bestelde vol- i gens het bedrijf. 160 lijnbussen, semi- toerwagens en touringcars voor een totaalbedrag van achteneenhalf mil joen gulden. De bussen zijn voornamelijk be stemd voor de dochterondernemingen. Door deze opdracht is de orderporte feuille van de fabriek voor ruim een jaar gevuld. Door uitbreiding van het aantal werkkrachten hoopt men de bussen op tijd te kunnen afleveren. De Russische minister van ver keer, Troebitsyn. is gistermiddag met zijn delegatie in Nederland aangekomen om besprekingen te voeren met minister Bakker en staatssecretaris Keyzer. Op de fo to wordt minister Troebitsyn be groet door de Russische ambassa deur Lavro (links) bij aankomst op Schiphol. (Van onze soc.-econ. redactie) DRIEBERGEN De Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale biedt haar 23.000 leden een zo ruim mogelijke service. Werd in 1948 reeds het' confe rentie-, vakantie- en vormingsoord „Ons Centrum" in Driebergen ge opend. thans gaat de bond de accom modatie van dit centrum nog aan merkelijk uitbreiden. Mede dank zij dc vijftien gulden, die de industriële bonden jaarlijks van de werkgevers ontvangen voor elk georgagniseerd lid uit deze bedrijfssector, kan de CBC acht ton investeren in de bouw van een prachtig conferentiecomplex. Niet minder dan 32 nieuwe royale 1 vertrekken bieden verblijfsmogelilk-' beid aan 128 conferentiegangers. Een nieuwe conferentiezaal geeft aan het vormings- en scholingswerk van de bond nieuwe mogelijkheden. Het werk van scholing en vorming, waar voor de werkgeversbijdragen bestemd zijn, krijgt op deze wijze nog betere verzorging. Ook cursussen en studie- j weken met een beperkt aantal deel- i nemers kunnen van de nieuwe ser- j vice van de CBC gebruik maken. Voorzitter J. Schotman sprak waar dering uit voor de bijdragen van de werkgevers, waardoor nu deze plan nen verwezenlijkt kunnen worden. I Gaarne zag hij de werkgeversbijdra gen nog wel opgetrokken tot 20 of 25 gulden per georganiseerde, omdat het werk van scholing en vorming in het belang van de bedrijven geschiedt en bijzonder kostbaar is. Hij verzekerde, dat bij de opening van het nieuwe gedeelte aan het eind van dit jaar ook de Algemene werk geversvereniging zal worden uitgeno digd. Voor de nieuwe uitbreiding heeft vorig jaar oud-voorzitter C. van Baren een gedenksteen onthuld, waarop hijzelf als oprichter van het conferentieoord staat vermeld. De CBC hoopt mede door deze uit- j breiding „Ons Centrum" in de toe komst nog aan een beter exploitatie saldo te helpen. De kamers voor con- I ferentiegarigërs kunnen in het hoog- seizoen ook voor vakantiegangers ge bruikt worden. De totale capaciteit wordt nu ongeveer 225 gasten. Het ha. grote terrein biedt mogelijk- I heid voor twee conferenties tegelij kertijd. De uitbreiding is bijzonder modern van opzet, met centrale verwarming en alle vormen van sanitaire verzor- I ging. De exploitaties van „Ons Centrum- zal in de toekomst waarschijnlijk ex tra goede kansen krijgen, wanneer de aangekondigde fusie doorgaat van CBC' met Unitas (textiel), christelijke metaalhond. de HBV (handelsbank en verzekering). PCB (vervoer), (BAT (agrarische bedrijfstakken) en de NCVGB (voedings- en genotmidde len). Be nieuw te vormen bond gaat dan in totaal 120.000 leden tellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7