Het wonder zien, dat Christus harten opent ONTWIK KEUNGS SAMEN WERKING Synode weigert prof. Verkuyl Drs. A. Pos vijftig jaar zendiiigspredikant Nieuwe „bijbelgetrouwe academie in Bazel Een ivoord voor vandaag Uw probleem is het onze Geen gastcolleges Zorgen in classis Winschoten Proeve van nieuw credo Baptistencongres in Tokio Stichting Islam Nederland Verpleegde al dagen spoorloos Kwarteeuw verandering in een paar vragen... BEROEPINGSWERK ie> In New York oud Hollands stadhuis ontdekt Bijbel in 1413 talen DINSDAG 23 JUNI 1970 "lk zeg u, dat er alzo blijdschap zal zijn in de hemel over een zon daar, die zich bekeert, meer dan over negenennegentig rechtvaardi gendie geen bekering nodig hebben" Lucas 15:7). Het is de gelij kenis van het verloren schaap. De herder gaat met honderd schapen 's morgens op pad en plotseling ontdekt hij, dat er een schaap is verdwenen. Wat nu te doen? Eén ding staat voor hem vast: hij zal het schaap vinden. En hij zoekt en hij zoekt, totdal hij het heeft gevonden. Het is niet moeilijk zich de vreugde voor te stellen, die er bij de herder is. Hij heeft het terruggebracht bij de kuddein de veilige stal. Zo nu doet Jezus met de afgedwaalde mens. Hij laat hem niet in de steek, Hij keert zich niet van hem af Hij zoekt en zoektt totdat Hij hem heeft gevonden. Het is het onnoemelijk grote, dat God zich om die ene mens bekommert. Het is het voor de mens onbegrijpelijke, dat hij tot de ontdekking komt: Hij bemoeit zich met mij ,ik ga voor Hem niet onder in de massa, ik besta voor Hem. Wc lezen vandaag: Exodus 10 vers 21 tot 29. \an onze kerkredactie HAARLEM Ik heb een heerlijk leven gehad. Dat je met het evangelie van Jezus Christus mag werken en dat je het won der ziet, dat Hij er Zelf is en de harten apant. De evangeliesaativerkondiging is in het oosten een moeilijke zaak. Het is eigenlijk onmogelijk. Maar Jezus Christus is er. Hij doet zijn werk. Hij geneest mensenlevens, bouwt zijn kerk en stelt haar tot een zegen. Aldus drs. A. Pos (81). Op 30 juni zal het vijftig jaar geleden zijn. dat hij missionair predikant van de Gere formeerde Kerken werd. Destijds was de studie voor het zendingswerk totaal anders dan nu. Hoewel wij vandaag weer de rubriek Uw probleem is het onze plaatsen, verzoeken wij u voorlopig geen nieuwe vragen meer in te zenden, daar onze medewerker, die de zorg over uw problemen heep, nog niet is hersteld van zijn ziekte. De toch nog binnenkomende problemen moeten wij hèlaas even laten liggen. Vraag: Zijn er boeken of hand leidingen voor het zelf bouwen van een tweeklaviers-pedaalharmonium? Antwoord: Bij de uitgever van het Duitse tijdschrift „Das Musik- instrument", Klüberstr. 9, Frankfurt am Main, kan u wel nadere inlich tingen vragen. Vraag: Een weduwe had over 1968 5720,45 inkomen, kinderbijslag voor een zoon van tien jaar inbegrepen. Zij kreeg over dat jaar een aanslag in de inkomstenbelasting van 326 en premieheffing f711. samen ƒ1037. Is dit juist? Antwoord: De aanslag lijkt ons veel te hoog. Wellicht is er een abuis in het spel. Wij raden u aan een bezwaarschrift aan de belastingin spectie te zenden. Dit kan in een gewone brief, waarin U het kohier- nummer van het aanslagbiljet ver meldt. De zaak zal dan wel snel op gelost zijrt. Verzoek van lezer: In welke bun- idel komt het volgende vers voor: „Weg wereld, weg schatten, Gij kunt niet bevatten, Hoe rijk ik wel ben. *k Heb alles verlorèn, Maar Jezus verkoren. Wiens eigen ik ben" Vraag: Voor ontstekingen in de mond gaf mijn huisarts mij medicij nen. Op zijn advies heb ik nu een kunstgebit genomen. Daarvoor ging ik niet naar mijn eigen tandarts maar naar instituut X te Rotterdam. Dit kostte mij meer dan ƒ300. Kan ik een deel terugkrijgen van het zie kenfonds of is deze uitgave voor de belasting aftrekbaar?. Ik moet erbij voegen dat er een groot tekort is aan tandartsen. Was ik naar mijn eigen tandarts gegaan, dan had ik misschien een paar maanden moeten lopen voor ik ge heel klaar was. Antwoord: De genoemde inrich ting is niet door het ziekenfondswe zen erkend, zodat u van uw fonds geen vergoeding kan verwachten. Wel kan u niet door verzekering ge dekte ziektekosten opgeven voor be lastingaftrek, wanneer deze een ze ker minimum te boven gaan. Vraag: Ik heb wel eens gelezen dat in Japan bijziende mensen hun ogen laten bestralen om een scherp gezichtsvermogen te krijgen. Bestaat zoiets ook in Nederland? Antwoord: Een specialist van een ooglijdersgasthuis deelde ons mee dat hem van een bestralingsmethode niets bekend is. Wel maakt de vakli teratuur melding van operaties waardoor de oogbol verkleind wordt, waardoor de bijziendheid verdwijnt. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Prof. dr. J. Verkuyl, hoogleraar in de zen dingswetenschap aan de VU, die uitgenodigd was begin volgend jaar gastcolleges te geven aan Calvin seminary te Grand Rapids, is daar bij nader inzien niet welkom. Hij heeft namelijk een brief ont vangen van de rector, prof. dr. J. H. Kromminga, waarin deze meedeelt dat de synode van de Christian Re formed Churches zijn goedkeuring aan deze uitnodiging heeft onthouden. De uitnodiging kwam van de facul teit en het curatorium van Calvin College en bereikte prof Verkuyl on langs schriftelijk. In de tweede brief, die mist door de hoogleraar is ont vangen en waarin hij ervan op de hoogte wordt gesteld dat de synode zijn goedkeuring aan het besluit van faculteit en curatoriun heeft onthou den, worden geen redenen genoemd, die de synode tot zijn afwijzende standpunt hebben geleid. In het blad Grand Rapids Press stond evenwel te lezen dat de synode vooral bezwaar zou hebben tegen prof. Verkuyl omdat hij steun zou bieden „aan de gezichtspunten van prof. dr. H. M. Kuitert, hoogleraar in de dogmatiek en ethiek aan de VU". Prof. Verkuyl heeft echter nim mer deelgenomen aar. de discussie rondom deze hoogleraar en zich noch pro noch contra over hem uitgelaten. Echter kan ook meespelen een kwestie die thans op de synode van de Amerikaanse kerken speelt en die als een rassenprobleem valt aan te duiden. Het geldt hier het niet toelaten van negerkinderen op een christelijke school in Cicero, een blanke wijk in Chicago, een zeaak, die in ie classis is gekomen, welke zich achter de schoolleiding stelde. Nu is het woord aan de synode, die in de ze een uitspraak moet doen. Het moet niet ondenkbaar worden geacht dat medé tegen deze achter grond, waarbij dus rassendiscrimina tie >n het ceding is, het afwijzende besluit van de synode om prof. Ver kuyl bij nader inzien niet uit te nodi gen. is genomen. PROF. DR. J. VERKUYL niet welkom Zonder enige kennis van de taal („het kostte mij anderhalfjaar, eer ik in het Javaans kon preken") en met een enkel boekje om uit te zoeken hoe de situatie daar cultureel 'en godsdienstig was, werd drs. Pos naar Djokjakarta uitgezonden. Twaalf jaar deed hij daar het klas sieke zendelingenwerk. In 1932 werd hij na een uitgebreide studiereis tjoor India docent aan de theologische school te Djokja, om onderwijs te ge ven in het hindoeïsme en het boed dhisme. „Eerst heb je dan het gevoel, dat je als zendeling geblokkerd bent Maar dan merk je dat het is een „reculer pour mieux sauter": voorgangers ver schaffen aan de kerken. In deze tijd mocht drs. Pos mee werken aan de groei naar zelfstan digheid van de kerk op Midden-Java. In 1926 werd de eerste Javaanse pre dikant bevestigd. In 1931 werd de eerste Javaanse synode gehouden en geleidelijk werden steeds meer stuk ken werk overgedragen. Toen brak de oorlog uit maar „het wonder is geweest dat God ook door dit alles nieuwe dingen heeft doen geboren worden". In 1943 werd het echtpaar Pos geïnterneerd. Na een heel moeilijke tijd en een verlof jaar in Nederland konden zij in 1947 hun werk weer hervatten. Omdat het toen onmoge lijk was, Djokja te bereiken, vestig den zij zich in Djakarta. Drs. Pos mocht in die tijd weer contacten leggen met de kerk op Midden-Java en was belast met de geestelijke bearbeiding van gerefor meerden in een groot deel van het westen van Indonesië. Op een van zijn reizen, in het voor jaar van 1949, bracht hij ook een be zoek aan president Soekarno, die toen (het was na de tweede politionele ac tie) op Banka geïnterneerdzaat. Hij besprak met Soekarno de positie van de theologische school, waarvan de gebouwen door de republikeinen in beslag waren genomen, en vond bij hem een welwillend oor. In 1950, na dertig Indische dienst jaren, keerde drs Pos met emeritaat naar ons land terug. Hij vestigde zich in Haarlem, waar hij nog verschil lende jaren bijstand in het pastoraat heeft verleend. Daarnast doceerde hij aan het zendingsseminarie te I Baarn zendingsgeschiedenis, boed- dhisme en hindoeïsme en leidde hij j bijbelstudie met de studenten. Hij woont nog steeds de vergade- I ringen van de Raad van samenwer king en van de generale zendingsde- putaten bij als adviseur, maar wil daar nu een eind aan maken. Verder preekt hij nog regelmatig, vooral in de vakantiemaanden nog zondag aan zondag. Hoe ziet drs Pos de moderne ont wikkeling, met name de verhouding van zending tot ontwikkelingshulp? Drs. Pos: Het is bijbels gezien dui delijk, dat het heil van Jezus Chris tus, zoals Hij dat Zelf laat zien in zijn leven hier op aarde, niet enkel is, dat Hij ons voor de hemel voorbe reidt en de aarde aan haar lot over laat. Hij is bezig zieken te genezen, hongerigen te spijzen, de discrimi natie van Samaritanen en tollenaars te doorbreken. Daarom mag de kerk deze elemen ten, die betrekking hebben op de structuren, op de nood, nooit buiten de evangelieverkondiging laten. Zij zijn deel van het heil dat eenmaal universeel aan het licht zal komen. Dode wereld Maar als je de prediking van het evangelie van Jezus Christus eigen lijk terzijde zou laten als minder be langrijk in de tegenwoordige tijd, en je zou je werpen op de vernieuwing van de structuren, en je zou inder daad met elkaar een wereld scheppen waarin geen honger, onrecht of oorlog meer zou zijn, dan zou men toch de vraag kunnen stellen, of die zoge naamd leefbare wereld geen dode wereld zou zijn, omdat het met al die vernieuwingen een wereld zou zijn zonder God. Hoezeer het waar is, dat juist de christenen en de kerk voorlopers zou- DRS. A. POS den moeten zijn voor een leefbare wereld, moet daarin en tegelijk met alle macht het evangelie van Christus verkondigd worden, dat ons weer tot kinderen van God maakt. In dezelfde kerk, waar hij vijftig jaar geleden tot predikant bevestigd werd, de Keizersgrachtkerk, biedt de gereformeerde kerk van Amsterdam drs. Pos morgenavond een receptie aan. Zondagmorgen zal hij ook in de ze kerk preken. Deze kerkeraad heeft hem verder drieduizend gulden gege ven. die hij mag besteden voor een zendingsdoel. Reis Verder hebben zendingsdeputatcn dominee en mevrouw Pos een reis naar Indonesië aangeboden, maar daar willen zij geen gebruik van ma ken. „Als ik er gewoon als toerist heen had gekund, zou ik het fijn ge vonden hebben, om het land en de mensen nog weer eens terug te zien. Maar de vele contacten en verplich tingen zouden het tot een te vermoei ende zaak maken", vindt drs. Pos. Overigens verblijdt hij zich zeer in de stroom van brieven, die hem deze dagen bereiken van zijn oud-leerlin gen. De Javaanse dominees zijn hem nog niet vergeten. VEENDAM Massale onkerkelijk heid (een getal van twintig kerkgan- gers per dienst is bepaald geen uit zondering) en een sterke vergrijzing van de kerktrouwen waren de zaken waarmee het moderamen van de her vormde synode geconfronteerd werd bij zijn bezoek aan de classis Win schoten. Schaalvergroting was het genees middel. dat ds. P. A. Geluk uit Nieu- wolda aanprees in de inleiding, die hij hield tijdens de ontmoeting van de synodeleden met het breed mode- ramen van de classis. Schaalvergroting, zowel regionaal als interkerkelijk door samenwerking of samengaan met de gereformeerden. In verschillende gemeentert zou er feitelijk opnieuw moeten worden be gonnen om de opdracht weer zuiver te zien. De toerusting van de kerken zou moeten worden aangepast aan de huidige tijd, waarbij ds. Geluk onder meer wees op het industrieapostolaat. De aanwezige ambtsdragen brachten ook de zware financiële last, die de kerkgebouwen voor de ge meenten betekenen, onder de aan dacht van het synodemoderamen. Monumentenzorg zou hier uitkomst kunnen bieden. In Duitse kerk (Van onze kerkredactie) FREIBURG In een van de ker ken van het Westduitse Freiburg, di Opstandingskerk, gebeurde het belij denis-doen dit jaar met de volgende geloofsbelijdenis, die door de predi kant en de jongeren samen opgesteld was: Ik geloof in God, onze vader, part ner en vriend. Ik geloof in Jezu: Christus. In zijn geweldloosheid menselijkheid en revolutionaire acti viteit bracht hij ons de leer van de liefde. Hij leefde de liefde. Voor haai offerde hij zich op. Hem moeten wij navolgen, willen wij goede christenen zijn. Ik geloof in de Heilige Geest, de tegenwoordigheid van God. Zij gee j ons leven zin. Door haar zijn wij iq staat, in naastenliefde en opofferin( televen en te handelen. Amen. Het informatiebulletin van de belij-, denisbewegipg „Geen ander Evan gelie" geeft dit bericht door met alj naschrift „Waarom noemt deze ge meente zich Opstandingsgemeente?" TOKIO Achtduizend mensen worden verwacht op het baptistenwe reldcongres, dat van 12 tot 18 juli in Tokio zal worden gehouden. Het the ma is „Verzoening door Christus". DRS. C.H. KOETSIER de kleine catechismus van de UITGAVE W D. MEINEMA N.V. - DELFT VRAAG 26: Haalt het wel iets uit, als kerk en christenen het opnemen voor gerechtigheid? ANTWOORD 26: Dat mag niet bepalend ztjn voor ons. Stellig zullen wjj allerlei machten tegenover ons vinden, die soms in personen, dan weer in organisaties openlijk of verborgen zullen proberen ons werk ongedaan te maken. Zo zullen wjj bijvoorbeeld horen dat godsdienst privé-zaak is en dat de kerk niet aan politiek mag doen of niet deskundig is. Ook zal men proberen de kerk te verleiden door haar een rol toe te wijzen in het bestaande stelsel of haar financiële voorrechten te verlenen. De kerk die dicht btf haar Heer en vanuit het Woord leeft mag rekenen op zijn trouw en bescherming. Colleges starten in oktober (Van onze kerkredactie) BAZEL De nieuwe „bijbel- getrouwe" theologische hoge school te Bazel start in oktober haar colleges. De school, die de naam Vrije Evangelische Theo logische Academie draagt, ver wacht een stroom van studenten uit het hele Duitse taalgebied, vooral uit de kringen van de belijdenisbeweging „Geen ander Evangelie". Deze hogeschool is geboren uit de verontrusting onder vele protestanten over de nieuwe inzichten aan de be staande theologische faculteiten. Volgens de statuten moeten de lei ding en de docenten de „onbeperkte goddelijke waarheid en autoriteit van de ganse Heilige Schrift in leer en j leven" onderschrijven. Zij dienen af- kerig te zijn van elke kritische hou- ding of theologie, die de Bijbel geheel of gedeeltelijk problematisch stelt. Zij moeten de Bijbel opvatten als „een door de Geest gewerkte eenheid zon der werkelijke tegenstrijdigheden". Aan de toestemming door de kan tonale regering van Bazel ging meer dan een jaar touwtrekken met de theologische faculteit van de Bazelse universiteit vooraf. De faculteit stel de. dat de statuten van de nieuwe hogeschool een „zuiver reformatorisch I verstaan van de Schrift en een daar- - uit voortvloeiende wetenschapsbe- I oefening" onmogelijk maken. Zelfstandig De hogeschool is volledig zelfstan dig tegenover staat en kerk. De mid- 1 delen worden door gelovigen van ver schillende kerken en groepen bijeen gebracht. Zij staat open voor studen ten uit alle kerken. De toelatingseisen zijn dezelfde als voor de universitei- I ten. De studie duürt minstens vier jaar. Men wil gebruik maken van de mo- I dernste studiemethodieken. De bijbel se vakken zullen op de voorgrond staan. Grote aandacht zal worden ge schonken aan een grondige kennis van de bijbelse talen Zes docenten hebben een benoe ming aanvaard, meest Duitsers. De I leiding heeft dr. S. Külling, die tot nu toe hoogleraar was aan de vriie evangelische theologische hogeschool in Vaux sur Seine. Deze hogeschool, die enkele jaren geleden geopend werd, beoogt hetzelfde voor het Fran se taalgebied. Men stelt zich een nau we samenwerking voor. Er heeft in Bazel al eerder een der gelijk instituut bestaan, van 1876 tot 1914. Kruiswoord-puzzel Horizontaal. 1. deel van het gelaat 4 roofdier, 9. papegaai, 10. deel van hel gelaat 11. tijdrekening, 12. gastmaal. 14. water in N.Br., 15. bloeiwijze. 16. vruch- tenau 17. afnemend getij. 19. latwerk voor leibomen. 22. opstootje. 24. plaats in Gelded., 25. jong schaap. 27. scheik. element. 30. gebod. 32. sluiskolk. 33. stapel, 35. geneesheer. 37. leurder. 39. meisjesnaam. 40. speelgoed. 41. gravin uit het Holl. Huis, 42. decigram. 43. oorlogsgod. Verticaal. 1. roofdier, 2. vreemde munt, 3. brilslang, 4. medicijn, 5. meis jesnaam. 6. bedehuis. 7. eer, 8. vreemde, 10. vissen, 13. lokspijs, 14. streling, 16. werktuig, 18. mand, 20. vaarwel, 21. Sjinneweb. 23. gelogen kwaad. 26. on- erbed, 28. kopje. 29. mens, 31. vreem de munt, 34. stijf. 36. rivier, 37. gevuld, 38. plaats in Gelded., 40. voorzetsel. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor. 1. Peel. 4. mees, 7. kr., 8. teler, 10. Ag.. 12. rob, 14. tas, 15. are, 16. la, 18. tr.. 19. toom. 21 notie, 24. delegatie, 25. gesel. 26. teelt, 28. es, 30. ms„ 31. aam, 33. ben. 35. toe, 37. ra. 38. nodig. 40. er. 41. pont, 41 Saar. Ven. 1. pro, 2. et, 3. Let, 4. mes, 5. cr. 6. sar. 7. krat, 9. lak. II. gene. 13. bloesem, 15. artiest, 17. Arlcs. 18. totem, 20. ode, 21. nel, 22. nat. 23. iel. 25. gaar, 27. toer, 29. eed, 32. aap, 33. bot, 34. nis, 36. oer. 38. n.n., 39. ga. AMSTERDAM In Amsterdam is opgericht de stichting ten behoeve van de islam in Nederland (SIN). De stichting stelt zich ten doel het be hartigen en bevorderen van reli gieuze, culturele en sociale belangen van de in Nederland wonende mos lims. Hieronder wordt ook verstaan het oprichten en instandhouden van mos keeën, het bevorderen van inter-reli- gieuze betrekkingen, verkondiging van de leer van de islam en het pu bliceren van geschriften over de islam. Voorzitter is de heer B. Ahmad Ali, secretaris de heer M. S. Amirkhan. Het secretariaat is gevestigd aan de j Van Spilhergenstraat 81. Amsterdam. iHELLEVOETSLUIS Een heli kopter van de Marineluchtvaartdienst in Valkenburg is maandagmiddag in gezet bij het zoeken naar de 27-jarige L.V.R. uit Hellevoetsluis, die vorige week sonderdagnacht uit het verzor gingstehuis "Rockanje" wegliep en sindsdien spoorloos is. Ongeveer honderd inwoners van Rockanje en Hellevoetsluis hebben zondagmiddag deelgenomen aan een piging tot opsporing van de geestelijk niet geheel volwaardige man. De ac tie voerde door het op vele plaatsen bijna ontoegankelijke duingebied van Voorne, waar de fiets van de ver- miste man op slot werd aangetroffen. In de nacht van donderdag op vrijdag werd hij voor het laatst gesignaleerd. Het signalement van de gezochte i man luidt: lang 1.70 m. licht blond 1 haar. blauwe ogen, flink postuur, bol I gelaat. De man draagt een blauwe sweater en vermoedelijk een donker- blauwe broek en lage bruine schoe nen. (Van onze kerkredactie) AMERSFOORT Hoeveel er in een kwarteeuw veranderd is onder de protestantse jeugd, kun je alleen al demonstreren door enkele vragen van vroeger in een jeugdblad ge steld te vergelijken met die van nu. Rlsiko, het nieuwe maandblad voor jongeren van het landelijk centrum voor gereformeerd jeugdwerk doet dat in zijn jongste nummer. De MV Tryfosa te A. vraagt in 1946 in „Bouwen en Bewaren": Waarom staat er in Joh. 1:52 niet, dat de engelen afdaalden en op klommen. en wel opklommen en neerdaalden? Ze moesten toch eerst naar beneden? En een „vriend" die onbekend wenst te blijven" vraagt in het „Jongelingsblad" van die tijd: Hoe oordeelt u over een christelijke to neelclub, die er overal op uittrekt om stukken op te voeren? (ant woord: afkeurend). Daarnaast een vraag in het mei nummer van Risiko. Marianne (21) doet mee met de Amsterdamse Oranjevrijstaat, helpt zo in het weekend bejaarden, gebruikt wel eens soft drugs, vindt in haast geen enkele kerk adem voor haar hart, praat veel en zwerft vaak, wil wel van God zijn, maar ziet niet hoe en krijgt van meelevende kerkmensen haast alleen maar minachting. Ds. C. M. Boerma reageert hier op: Ik heb haar persoonlijk te spre ken gevraagd. Wie helpt me aan een antwoord, zodat we, om met Huub Oosterhuis te spreken, haar Gods Zoon tegemoet spreken? Je zus, het woord van Zijn vrede? Ik vraag maar. Na deze vergelijking verzucht Ri- siko-medewerkey Piet Efke aan het slot van een beschouwinkje hiero ver: De vragen en antwoorden van toen waren duidelijk. Nu zijn ze dat niet meer dat je wel respect moet hebben voor iedereen, die de ze veranderingen bij heeft kunnen benen. Ik geef het je te doen! NED. HERV. KERK Beroepen te Haarlem, M. van den Bosch te Goes; te Leerdam (vac. S. W. Verploeg) en te Lunteren (vac. R. de Bruin), L. van Nieuwpoort te Sliedrecht; te Nieuw-Beijerland, kand. A. W. van der Plas te Katwijk aan Zee; te Wierden (toez.), J. Kruijt te Hillegersberg. Aangenomen naar Ingen (toez.), II. Smits te Jaarsveld, die bedankt voor Colijnsplaat (toez.); naar Leens c.a. (toez.), W. A. Hage te Nieuw-Nickérie, die bedankte voor Norg (toez.). GEREF. KERKEN Bedankt voor Axel, A. C. Langedijk te Scheemda; voor Nijmegen (vac. R. Valkhoff), G. H. Harms te Eindhoven. GEREF. KERKEN (vrfig.) Bedankt voor Bunschoten (4e pred. pl.) en voor Mariënberg, J. M. Goed hart te Drachten. CHR. GEREF. KERKEN bal Beroepen te Broek op Langendijk l'a> Heerde, Noordscheschut en te Wilder-£r( vank, kand. E. E. Slofstra te 's-GraP~' van der Kamp te 's-Gravenhage. GEREF. GEMEENTEN venzande; te Stadskanaal, kand. Ran' - - |ue ;ek I ;he bel Beroepen te Berkenwoude-Stolwijl en te Haarlem, kand. J. Mijnders t<«T. De Meern; te Rilland-Bath en Waarde (Zld.), G. J. van den Noor te Capelle aan den IJssel. (Van onze kerkredactie) LONDEN De Bijbel is volgens de nieuwste statistiek van de wereldbond van bijbelgenootschappen geheel of gedeeltelijk over gezet in 1413 talen. De complete Bijbel is beschikbaar in 244 talen, alleen het Nieuwe Testa- 1 ment in 324 talen, terwijl dan nog eens in 845 talen slechts enkele boeken of hoofdstukken vertaald zijn. De 49 bijbelgenootschappen, die bij de wereldbond aangesloten zijn, heb- ben m 1969 meer dan 145 miljoen bijbels en bijbelgedeelten verkocht of weggegeven. Dat is vergeleken met 1968 een toename van een derde deel. I NEW YORK In New York zn delen blootgesteld van een oud bolwerk, waarvan men aan neemt dat het Newyorks eerste stadhuis is, gebouwd door de Ne derlanders die zich daar vestig den. Gedurende vijf jaar was er een vooronderzoek geweest. Men is nog niet voor de volle honderd procent overtuigd, maar Goudse pijpen, typisch Hollandse dakpannen, spijkers en andere voorwerpen wijzen sterk in de richting van hel eerste stadhuis van deze Amerikaanse wereld stad. In 1641 had de Westindische Compagnie, die het toenmalige Nieuw-Amsterdam bestuurde van 1625 tot 1653, een herberg voor zeelui en handelslieden. In 1653 nam men de herberg in gebruik als stadhuis annex gevangenis. De Engelsen haalden het gebouiv in 1699 neer. Cn. V :Fi Deg Cat. Deg V ■la a

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2