ZWARE DRUK OP ISRAËL NS: Treinen redelijk op tijd Commentaar tmt wie* VVD: Stembusakkoord met chr. partijen en D'66 Regen moet landbouw van catastrofe redden Het Kwartet Topgesprek in diepst geheim Amerika wil concessies in ruil vliegtuigen Nixon akkoord met 18 jaar stemmen in VS vervangen Storingen door warmte, brand en ongelukken Miljoenenschade bij felle brand in Vlaardingen Nixons invloed is Gratis tandarts nu versterkt ook voor kleuters Vissterfte Hollandse IJssel NIET MET PvdA IN COALITIE Staatsschuld Stenen tegels onder klimrekken Crita) Toestand Nikita Chroesjtsjef is verslechterd toegenomen I gedaan. Nieuwe Leidse Courant Directeur; F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK MG BLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Dinsdag 23 juni 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen 1 Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. ƒ1,26, p.m. 5,40, p. kw. 16,15 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Tel Irir somber gestemd Artibische mobilisatie Aanval pOLITICI kunnen wonderlijke we gen bewandelen om te voorkomen dat zjj na een nederlaag ter verant woording worden geroepen. De aanval blijkt vaak de beste verdediging. Zo lijkt ook Scheel, de Westduitse libe- rale leider, er over te denken. Hy schrikt er zelfs niet voor terug, de „geest van het Derde rijk" in de herinnering terug te roepen. Op deze nogal goedkope manier spreekt hij een zware beschuldiging uit over de christen-democraten van Kiesinger en Strauss, die hy ver antwoordelijk stelt voor de jongste I nederlaag van de FDP. Nu is de houding van Scheels tegenstanders niet altijd even gelukkig. Het oor deel dat de liberale leider er over uitspreekt raakt echter kant noch wal. Zijn nederlaag heeft Scheel te dan ken aan het onbehagen van de kie zers over het samengaan van liberalen en socialisten. Dat was al bij do Bondsdagverkiezingen van vorig jaar het geval. De klap kwam nu nóg harder aan: in Nedersaksen en Saar land werd de FDP geheel van de kaart geveegd en in Noordryn-Wesl- falen was dat bijna het geval. Het is het goed recht van Scheel, die j tevens minister van buitenlandse la ken is, de uitslag niet te beschouwen als een votum van wantrouwen t ofschoon hjj tijdens de verkiezings campagne wel om een vertrouwens votum vroeg. Hy heeft geiyk als hi| zegt, dat de omstreden Ost-politiek moet worden voortgezet omdat er geen vreedzaam alternatief is. Maar hy maakt zich schuldig aan de magogie als hij suggereert, dat de christen-democraten door hun kritiek op dat deel van het beleid van Brandt en Scheel die vrede in gevaar bren gen. Zelfs de Russen weten beter. Want zy hebben geen behoefte aan een akkkooord. dat niet op de steun kan rekenen van de christen-demo craten in de Bondsdag. Het zou dan ook van wysheid en goede smaak getuigen, als de West duitse politieke partyen de chri»- ten-democraten inbegrepen by het behandelen van hun onderlinge me- ningsverschillen wat kieskeuriger zouden worden. Men bestrijdt de i „geest van het Derde ryk" nu een- maal niet door hem zelf op te roepen. WASHINGTON President Nixon heeft de door het Congres aanvaarde wet getekend op verlaging van de stemgerechtigde leeftijd van 21 tot 18 jaar. Hierdoor zullen elf miljoen Amerikanen meer stemgerechtigd worden. Nixon heeft zijn minister van justi tie Mitchell tevens opdracht gegeven de grondwettigheid van de wet te la ten toetsen door het federale hoog gerechtshof. De president meent dat het Congres niet de macht heeft dit bij gewone wet te doen. Hij dringt er bij het Congres op aan, ee namendement op de grond wet voor te bereiden om de stemge rechtigde leeftijd alsnog te verlagen, mocht blijken dat zulks bij gewone wet niet mogelijk is. DE BILT Langs de noord flank van een bij de Azoren gele gen hogedrukgebied wordt een westelijke stroming aangetroffen, mede in stand gehouden door een depressie ten zuiden van IJsland. Hoewel een boven Scandinavië en midden-Europa aanwezig ho- ggedrukgebied het verder oost waarts opdringen van deze stro ming nog blokkeert, kunnen van de oceaan afkomstige storingen wel tot over ons land doordrin gen. In de ochtend bereikte een kou front, vergezeld van enkele regen en onweersbuien het zuidwesten van het land. In de loop van de ochtend trok het, gevolgd door binnenstromende koelere lucht, verder naar het noordoosten. Een volgend frontensysteem, vergezeld van veel bewolking naderde Ierland en kan woens dag eveneens ons land bereiken. Hoewel de. regenkans hierbij gro ter wordt, blijft de depressieacti viteit in onze omgeving nog klein. Strandweer Na front met onweersbuien morgen koeler. Overdag 13 tot 20 graden, zeewater 17 graden. Ma tige zuidwestenwind. Zwaar be wolkt, later weer zonnig. Vooruitzichten: Iets wisselval liger maar wel zonnige perioden. Barometerstand: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar) dalend. TEL AVIV Amerika oefent druk uit op Israël om van dit land politieke concessies te verkrijgen in ruil voor de levering van gevechtsvliegtuigen. Israël zou echter weigeren zich voor een dergelijke strategie te lenen, melden de Israëlische dag bladen. In het diepste geheim en op hoog niveau voeren Amerikanen en Israëliërs te Jeruzalem be- i sprekingen. I ontwikkeling van de betrekkingen tussen beide landen „met pessimis me" tegemoet. Israel weigert een tpe- speling te maken op een terugtrèk- ken. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN B en W van Eind hoven hebben de dienst openbare wer ken opdracht gegeven zo snel moge lijk de stenen tegels onder de klim- rekken te vervangen door rubber tegels. Dit besluit kwam nadat vorige week een driejarig meisje met het hoofd op de tegels gevallen was en is overleden. Eerder waren diverse kinderen bij valpartijen gewond ge- I raakt. I Dertig dolle mina's zijn gisteren een vergadering van B. en W. binnen- I gedrongen om tegen de stenen tegels i* protesteren. (Van een r verslaggevers) UTRECHT In de eerste week van juni reed 81 procent van de trei nen op tijd, in de tweede week 80 procent en in de derde week 83 pro cent Dat is niet veel minder dan on der de oude dienstregeling, consta teert een woordvoerder van NS. Bij de spoorwegen is men dan ook niet ontevreden over de eerste erva- ringen met de vernieuwde dienstre- geling. De vertragingen waren voor I een groot deel te wijten aan invloeden I van buitenaf en technische storingen. Die storingen werden o.a. veroor zaakt door de warmte (vastlopen van remmen, seinstoringen), maar ook kwamen vertragingen voor door on gelukken op overwegen en door de bosbrand bij 't Harde. Bij dit alles komt natuurlijk dat het NS-personeel aan de nieuwe dienstregeling moest wennen. Al met al: de NS zijn niet pessimistisch over de verdere uitvoering van 'Spoorslag '70'. „Pas op, daar komt tante Marie en ze zoent." Zoo eo maan 24 juni zon op 4.20, onder 21.04. maan op -.- onder 10.34; 26 juni Hoog Water 24 juni: Rotterdam le getij 8.47, 2e getij 20.56 Vlissingen 5.20-17.37. W'.emstad 9.15-21.40. Opnieuw heeft in Vlaardingen gisteravond een felle brand ge woed, ditmaal bij de Chloride Batterijen. De fabriek, waar 125 man werkt, moet ah verloren worden beschouwd; alleen het kantoorgedeelte bleef behouden. De schade wordt geraamd op drie a vier miljoen gulden. De oorzaak is nog onbekend. De brand, die omstreeks half zeven ontstond, produceerde een enorme rookontwikkeling, die veel bekijks kreeg. President Soeharto van Indo nesië ;oopt langs de baar met het stoffelijk overschot van ex-presi- dent Soekarno, voordat de kist gesloten zou worden voor de be grafenis. Gisteren vond op sobere en ontroerende wijze de begrafe nis plaats in Blitar, teri zuiden van Kediri, in Oost-Java. Amerikaanse mariniers van een verkenningsbataljon worden hier aan touw en metalen ladder, bevestigd aan een helikopter, ergens in Vietnam neergelaten. Deze zouden gaan over een staakt- -het-vuren bij het Suezkanaal en hervatting van de VN-missie-Jarring. Ook zou Amerika een verklaring van Israel willen, dat het bereid is zich terug te trekken uit het grootste deel van de bezette Arabische landen. Pessimisme Volgens sommige bladen ziet men in Israëlische kringen de komende WASHINGTON De Amerikaanse ienaat heeft met 79 tegen 5 stemmen bevestigd, dat president Nixon vol gens de grondwet als opperbevelheb ber bevoegd is tot bescherming van de Amerikaapse troepen in Vietnam. Hiermee wordt het amendement Church-Cooper verzacht, waarin INixon het recht wordt ontzegd zonder •voorafgaande goedkeuring van het /congres opnieuw in Cambodja in te grijpen. Op grond van de nieuwe tekst wordt Nixon de bevoegdheid gelaten in te grijpen in Zuid-Vietnam en Camdja als de levens van de daar verblijvende Amerikaanse troepen worden bedreigd. DEN HAAG Sedert zaterdag drijven duizenden dode vissen in de Hollandse IJssel. Het water van deze rivier is gewoonlijk reeds niet al te fris maar nu moeten er, zo neemt de politie aan, giftige stoffen in terecht zijn gekomen die deze massale vis sterfte veroorzaken. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Ziekenfondsen en i tandartsen zijn overeengekomen, dat kinderen van vijf jaar die in gebieden zonder schooltandverzorging wonen in het vervolg gratis tandartshulp I kunnen krijgen voor zover het gaat om de verzorging van het blijvende gebit. Al deze kinderen zullen een intro- duetiekaart ontvangen, waarmee ze bij de tandarts van de ouders terecht kunriferi. De tandheelkundige sane ring wordt bovendien uitgebreid tot kleuters tot en met drie jaar. Na de sanering van hun gebit kunnen ze elk half jaar een gratis behandeling krijgen. Er zijn inmiddels aanwijzingen, dat de regering-Nixon op het punt stagt om onder zoveel geheimhouding als maar mogelijk is toe te zeggen dat er meer gevechts-straaljagers aan Israel verkocht zullen worden. De Lyrische sterke man kolonel Kaddafi heeft gisteren opgeroepen tot algehele Arabische mobilisatie tegen Israel. Hij sprak ter gelegenheid van een massabij eengomst in vertiand met de sluiting van Amerikaanse en Britse bases in Lybie. President Nas ser gaf zijn steun aan de oproep, Een Israëlische militaire eenheid is gisternacht de Golf van Suez overge stoken en heeft daarna militaire ops lagplaatsen en transportwagens ver nietigd. Bijna dertienduizend bewoners j van Celebes worden met de honger.?- nood bedreigd na de overstromingen 1 van de afgelopen week. Frankrijk en Spanje hebben giste ren een vijfjarig verdrag gesloten voor nauwere militaire samenwer king. In de Verenigde Staten is het aan tal misdrijven in het eerste kwartaal 1970 met dertien procent toegenomen. Einde droogte in zicht? DE BILT Het wordt minder warm en er komt regen. Het KNMI meldde vanmorgen de nadering van koelere oceaanlucht vanuit de Britse eilanden met een flinke kans op regen- en onweers- ouien. Voor de landbouw kan daardoor misschien nog net een catastrofe worden afgewend. Door de droogte is de groei van hel gewas al zeker een maand op het groeischema achtergeraakt. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het bestuur van de VVD stelt in het concept programma voor de Kamerver kiezingen van het volgend jaar voor: 1. Een stembusakkoord tussen de VVD en ARP, CHU, D'66 en KVP. Dit ak koord kan tussen één of meer van deze partijen worden gesloten. 2. Geen medewerking aan de formatie van een kabinet, waarin leden zitting hebben van Boerenpartij, CPN, PSP, PvdA en PPR. In het concept, dat is gebaseerd op rapporten van het Liberaal Beraad en resoluties'van de algemene partijver gadering en de partijraad, wordt een rechtstreekse verkiezing van de mi nister-president afgewezen. Wel moet de kabinetsformateur, die tevens de toekomstige premier zal zijn, kandidaat worden gesteld door de Tweede Kamer. DUIDELIJKHEID Voor het bevorderen van dei poli tieke duidelijkheid is de VVD voor een stembusakkoord. De liberale par tij wenst een akkoord met de drie christelijke partijen, omdat men mo gelijkheden ziet in de programma's van deze partijen. Ondanks de weinig hoopgevende reakties hoopt de WD dat op punten van praktisch beleid voldoende aan knopingspunten zijn voor samenwer king met D'66. Ook weer om de politieke duide lijkheid wordt in het concept voorge steld geen coalitie aan te gaan met de PvdA en andere partijen. Reden: de programma's wijken te sterk van de i VVD af of de partijen hebben geen democratisch karakter. Na de Kamerverkiezingen moet de Tweede Kamer in een openbaar de bat de uitslag bespreken. De con clusie van de discussie is dan een aanbeveling aan de Koningin van de kabinetsformateur en latere minister president. (Zie ook elders in dit blad). De aardappelen en bieten op de klei gronden bleven steken in hun groei proces, het grasland is verdord, het graan levert slechts een zeer kleine korrel op. De landbouw had door het late voor jaar al een achterstand. De schade in de landbouw loopt in de miljoenen. Rampzalig Vooral in Groningen en Drente is de droogte rampzalig. Ook in de IJssel- Na dodelijk ongeluk: Overstromingen in Zwitserland BERN De overstromingen in Zwitserland breiden zich uit door j zwaar onweer en de warmte, die de sneeuw van de bergen doet smelten. Het peil van de boven-Rijn is alar- merend gestegen. Langs het Vierwoudstedenmeer zijn tal van plaatsen ondergelopen. Voor al Luzern heeft veel van het water te lijden. meerpolders en op de westkust van Walcheren is de schade aanzienlijk. Alleen de Limburgse landbouw is er goed van afgekomen. Voor veel ge wassen bleek de zon een gunstig ef fect te hebben gehad. Suikerbieten en wintergewassen doen het er goed, maar zomergranen en gerst staan er evenals in Groningen en Drente triest bij. Het zomerse weer in ons land heeft een record bereikt. Het KNMI noteer de voor de maand juni de twaalfde zomerse dag, hetgeen een revord be tekent sinds 1917. De afkoeling werd vanmiddag ver wacht. De neerslagactiviteit van het koelere oceaanfront is volgens het j KNMI nog moeilijk voorspelbaar, j Maar zeker is dat de kans op plaatse- j lijke regen of onweersbuien toeneemt. MOSKOU De gezondheidstoe stand van Nikita Chroesjtsjef, voor malig partijleider en premier van de Sowjetunie, is volgens welingelichte kringen aanzienlijk verslechterd. De 76-jarige Chroesjtsjef werd twee weken geleden na een lichte hersenbloeding in het ziekenhuis op genomen. Hij zou ook aan een lever aandoening lijden. In Moskou heeft al herhaaldelijk DEN HAAG De Nederlandse staatsschuld is vorig jaar ten opzichte van 1968 toegenomen met 2.194 mil joen tot 30.752 miljoen. Deze cijfers heeft het ministerie van financiën verstrekt. Uit gegevens van het CBS blijkt dat in mei voor ƒ4040 (april: ƒ3911) miljoen werd in gevoerd en voor ƒ3365 ƒ3365 (ƒ3602) miljoen werd uitgevoerd. Om vriendschap te onder houden doet een muur goede diensten. WEISS

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1