ONTWIK KEUNGS SAMEN WERKING Rabbijn Jacob Soetendorp: „God verbest niet" in Licht op Soemba iie Werelt Blij. BUSKES BRENGT AAN FREULE ERESALUUT Toenemende invloed kerk in Bulgarije Een woord voor vandaag 28 juni zondag van zwarte bevrijding Joocls wereldcongres over geloofscrisis Uw probleem is het onze de kleine catechismus van de BEROEPÏNGSWERK Vooral belangstelling van jeugd Zweedse kerk gaat naar vakantiecentra Humanistische bedriifsraadsman bij Hoogovens Nieuwe voorzitter joodse gemeenten Confederatie twee Britse zendingen Geen reactie synodebesluii EL Beraad kerken over technologies Vogels van Europa "Daarom zijn wij te allen tijde vol goede moed (2 Corinthiérs 5:6). Vol goede moed zijn de uitdrukking is ons wel bekend. Meermalen in het leven zijn we vol goede moed ten aanzien van veel zaken. We hoeven hier niet nader op in te gaan. Maar Paulus schrijft er in zijn brief aan de Corinthiërs iets voor, n.l. te allen tijde. Nu wordt het een tikkeltje moeilijker en vreemder. Te allen tijde vol goede moed? We weten wel beter. Er kunnen zich omstan digheden voordoen, waaronder we helemaal niet vol goede moed zijn, omstandigheden op elk gebied Dat we de moed laten zakken en ronduit zeggen: We hebben alle moed verloren. Te allen tijde vol goede moed? - hoe kan Paulus het zeggen! Daarom: „want wij wandelen in geloof'. Hier ligt het grote geheim dat ons te allen tij de vol goede moed doet zijn. Het geloof in Hem, in Wiens Hand ons leven ligt, onze goede en kwade dagen. Daarorh: Omdat wij mogen weten dat Hij ons nabij is en blijft. We lezen vandaag: Exodus lOvers 1 tot 20. MAANDAG 22 JUNI 197o'E (Van onze kerkredactie) ATLANTA (VS) Het na tionaal comité van zwarte pre dikanten (NCBC) in de Ver enigde Staten heeft 28 juni uitgeroepen tot de „zondag van de zwarte bevrijding". Deze datum is gekozen, om voor 4 juli (de Amerikaanse onafhankelijk heidsdag) een onafhankelijkheidsver klaring van de zwarte bevolking af te leggen. In een oproep aan de zwarte ge meenten wordt nn hun morele plicht genoemd, de strijd aan te binden te gen de onderdrukking en de schen ding van de rechten van de mens door de blanke Amerikanen. „Wij kunnen niet rustig en stil blij ven, als jonge mensen in de straten van onze steden geslagen en bescho ten, op weg naar school aangevallen, in getto's gebrutaliseerd en in Indo china vernietigd woeden." Hoewel wij vandaag weer de rubriek Uw probleem is het onze plaatsen, verzoeken wij u voorlopig geen nieuwe vragen meer in te zenden, daar onze medewerker, die de zorg over uw problemen heeft, nog niet is hersteld van zijn ziekte. De toch nog binnenkomende problemen moeten wij helaas even laten liggen. Vraag: Wij zijn eigenaars van een pand, waarin een winkel is. Achter bevindt zich een opslagplaats waar men bij koude stookt. Enige maan den geleden is het bovenste deel van de schoorsteen door storm er af ge waaid. Voor alle veiligheid is do schoorsteen gemaakt, hoewel de ka chel goed bleef branden, en de huurders toch op aardgas zouden overgaan. Maar nu nemen de huurders een kachel in de muur of voor de muur met een uitlaat op de plaats en wil len zij dat wij de kosten van de afvoer betalen omdat de schoorsteen afgekeurd zal worden. Maar de huurders plaatsen de kachel in geen geval voor de schoorsteen. De repa ratie van deze schoorsteen heeft ons al veel geld gekost. Moeten wij de uitlaat betalen? Antwoord: U kan de herstelde schoorsteen laten keuren door de ge meentelijke brandweer. En als het blijkt dat de schoorsteen goed is of na reparatie weer goed zal worden, kan u daarmee volstaan, en is u niet verplicht de afvoer te betalen. Is het echter niet mogelijk de schoorsteen te repareren of zou dat u op te hoge kosten komen, dan kan men als redelijke mensen toch tot een oplossing komen, waarbij u een tegemoetkoming in de kosten geeft. Vraag: De Nederlandse Gasunie betaalt aan de eigenaar van een stuk grond 3 per vierkante meter voor het onder de grond leggen van gasbuizen. Is dit ten volle belast voor de inkomstenbelasting of wordt die 3 betaald voor waardevermin dering? Antwoordt Het hangt af van de aard der schade, die vergoed wordt. Betreft dit bedrag de waardever mindering van grond buiten bedrijf, dans is het bedrag belastingvrij. Is het deel van bedrijfsgrond, dan moet de boekwaarde van de grond met een evenredig deel worden ver laagd. en dan is het meerdere winst, al dan niet vrijgesteld op grond van de landbouwvrijsteling. Bevat de vergoeding ook een be drag voor verminderde opbrengst, dan wordt dit inkomen of winst, tegenover de niet-genoten opbrengst die dan natuurlijk niet moet wor den aangegeven. Zo kan de ver goeding nog meer elementen bevat ten welke fiscaal moeten worden ge splitst. ook al zou bij de vaststelling van de vergoeding zo'n splitsing niet zijn gemaakt KERK GROEIT ER SNEL (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Speciaal voor de gasten van de komende maan den op De Blije Werelt: bejaar den, gehandicapten en overbe zette huisvrouwen die op ver haal moeten komen, maar ook voor andere belangstellenden die met vakantie in de buurt van Lun teren komen is een interes sante expositie over het wereld- diakonaat op Soemba ingericht. We menen, dat juist zij, die niet zo'n gemakkelijk leven hebben veel begrip kunnen opbrengen voor de nood in (ook deze) wereld en daar graag meer over willen weten, aldus bij de opening dr. J. van Klinken, directeur van het Algemeen Diakonaal Bureau der gereformeerde kerken. Prof. dr. L. Onvlee, die als taalkun dige van het bijbelgenootschap dertig jaar op Soemba werkte en daar o.a. het nieuwe testament vertaalde, maakte in zijn openingstoespraak duidelijk, dat de tentoonstelling voor al een beeld wil geven van de Soem- banese mens. In een lange wandelgang vol foto panelen kijken Soembanezen ons aan en de vakantiegasten van De Blije Werelt lopen een paar keer per dag door die gang op weg naar hun ka mers. Ook zijn in die gangen allerlei dingen van de Soembanezen te zien keukengerei, muziekinstrumenten, sie raden. landbouwgereedschap, vruch ten, weefkunst. De kunstzinnige voor werpen geven een indruk van de ar tistieke smaak van de mensen op dit 280.000 bewoners tellende eiland. Tien procent Van de totale bevolking behoort bijna 12 procent tot de protestantse kerk. die is voortgekomen uit het ge reformeerde zendingswerk, dat hier sinds 1881 wordt verricht. De kerk groeit jaarlijks met tien procent (in Nederland met nog niet één procent). De laatste jaren is ook het wereld- diakonaat werkzaam op Soemba, met name in een zich nog steeds uitbreidend landbouw-trainingscen- trum. Hier probeert men nieuwe land bouwmethoden ingang te doen vin den. Dit vooral om de regelmatig per vier jaar terugkerende hongersnoden tengevolge van mislukte oogsten te bestrijden. Zo raakte men zelfs be trokken bij een project voor wegen aanleg. dat de noodgebieden goed bereikbaar moet maken. Ook is er een technische werk plaats gesticht, waar jonge Soem banezen een vak kunnen leren. Voor al deze activiteiten heeft het wereld- diakonaat verscheidene deskun digen naar Soemba gezonden. Zending en werelddiakonaat van de gereformeerde kerken zijn op het ogenblik met 16 medewerkers vertegenwoordigd. Dit zijn vier pre dikanten en verder artsen, bouwkun digen, verpleegsters, landbouw-inge- nieurs en een socioloog. Elk jaar Met de tentoonstelling in De Blije Werelt begint men een nieuwe vorm van voorlichting. Volgend jaar wordt opnieuw een expositie ingericht. Deze zal gewijd zijn aan Pakistan, een land waar zowel zending als wereld diakonaat van de gereformeerde kerken eveneens een zeer gevari eerd programma van activiteiten hebben ontwikkeld. (Van een onzer medewerkers) AMSTERDAM Van 1 tot 7 juli zal in Amsterdam een we reldconferentie worden gehou den van liberale joden. Ruim vierhonderd joodse leiders uit de hele wereld komen naar ons land om in het bijzonder het thema, de geloofscrisis, te bespreken. Volgens gastheer rabbijn dr. J. Soetendorp is deze conferentie te ver gelijken met de belangrijke conferen ties in de christelijke wereld, die zich bezig houden met de vraag: waar staat de kerk vanda.'g? Rabbijn Soetend'rp stelt, dat het jodendom de „God is dood '-theo logie steeds heeft verworpen, omdat het er van uitgaat, dat God één is, leeft en blijft bestaan Maar na Auschwitz is bi] vele joden wel de vraag opgekomen, wat Gods ant woord is. „Bij veel joden is een algehele on verschilligheid, d'3 je echter niet mag vergelijken met de onverschilligheid in christelijke kring. Alle joden heb ben na de oorlog namelijk te maken gehad met de vraag naar de zin van hun bestaan. En dat is een buitenge woon diepe, theologische vraag. Er zijn joden, die radicaal alles af wijzen. Die zeggen na wat in Ausch witz is gebeurd is er geen recht en geen rechter. Dat is toch wel een cri sis in het geloof en in het geloven. Er zijn er ook, lie zc-ggen: mijn geloof heeft mij over de afgrond geholpen. ,Onze conferentie is er om die zware en diepe vragen aan de orde te stel len." Identiteit De Russische dreiging voor Israël, de mogelijkheid, Hat in het Nabije Oosten op de duur een nieuw Ausch witz ontstaat, anders dan de gaska mers maar even verschrikkelijk, maakt volgens rabbijn Soetendorp de joden meer bewust wat zij werkelijk geloven. De joodse identiteit is een belemmering voo" het communisme, dat gelijkschakeling voorstaat. „Het is als na de eerste eeuwen christendom. Toen de kerk er achter kwam, dat als gevolg van de snelle kerstening van Europa en het daarom laten voortbestaan /an alle mogelijke heidense motieven, het christendom (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM JonkvTouwe Cor nelia Maria van Asch van Wijck, me de-oprichtster van de CJVF, jaren lang voorzitster van de HVD: de Her vormde Vrouwendienst en bestuurslid van diverse vrouwenorganisaties, is tachtig jaar geworden en ze krijgt (in een der laatste Terzijdes van het bij na overleden blad In de Waagschaal) van dr. J. J. Buskes een complimen teuze gelukwens. Voor mij, zegt dr Buskes, was ze van jongsaf „de. freule" een freule, die haar leven lang een werk-vrouw is geweest, in wie een leven lang de adel van de geest vlees en bloed is geweest. Voor zo'n freule ga ik in de houding staan. Als kleine jongen zat ik als tienja rige schuin achter haar in de gerefor meerde kerk van Utrecht Dat was een kerk van de kleine luyden. Maar in Utrecht waren wij als gerefor meerden trots op twee adellijke fami lies, de familie Van Beeck Calkoen en de familie Van Asch van Wijck. De gereformeerde kerken waren toen een nog wat gesloten groep van eenvoudige mensen en het was niet onbegrijpelijk, dal wij trots waren op deze twee adellijke families, die door hun medeleven en trouw die trots voluit rechtvaardigden. Wij zijn er" beiden uitgeraakt, uit de gereformeerde kerken maar zon- DRS.CH. KOETSIER UITGAVE W. D. MEINEMA N.V. DELFT VRAAG 25: Maar hier op aarde kunnen we toch nooit de volmaakte gerechtigheid bereiken ANTWOORD 25: Inderdaad, deze zal pas werkelijkheid worden ais Chris tus weerkomt en een nieuwe hemel en een nieuwe aarde tot stand brengt, waarop gerechtigheid heersen zal. Maar van zijn gemeente verwacht de Heer, dat te hier alvast een voorteken daarvan opricht en juist zó de hoop van de wereld op Hem vestigt. Kruiswoord-puzzel motorschip (afk.), 31. vochtmaat, 33. gesloten, 37. rondhout, 38. Horizontaal. 1. streek op de grens van N.Br. en Limb. 4. vogel. 7. kroon (afk.), 8 kweker. 10. scheik. element, 12. zee hond. 14. hoop, 15. vlaktemaat, 16. bergplaats, 18. trustee (alle.). 19. gram schap. 22. begrip. 24. afvaardiging, 25. tuchtroede, 26. kweek, 28. boom, 30. :hip mand, 35. wat niet gemist kan worden, 40. voor voegsel. 41. veerboot, 42 bijrivier van de Moezel. Verticaal. 1. voor. 2. voegwoord (Frans), 3. Europeaan. 4. snijwerktuig, 5. daar, 6. plaaggeest, 7. latwerk. 9. vernis, 11. gindse, 13. bloeisel, 15. kunstenaar, 17. plaats in Frankrijk, 18. stamsvmbool, 20. lied. 21. troefkaart. 22. doorweekt. 23. niet dicht opeen staande, 25. genoeg gekookt. 27. tocht. 29. plechtige gelofte, 32. vierhandig dier, 33. platvis, 34. holte in een muur, 36. grondsoort, 38. onbe kende, 39. bevel. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. moraliter, 2. nijverheid, 3. piere ment, 4. delegatie, 5. stecnvlas, 6. ne- hittegolf, 8. omgekeerd, 9. kruiperig. De zegswijze luidt: Mij een zorg. Jkvr. Van Asch van Wijk der ze als achtergrond in ons leven kwijt te raken. Van de freule geldt in elk geval, dat ze vanuit de rustige binnenzee, die de gereformeerde ker ken toen waren, op de woelige grote vaart is terecht gekomen. Zij heeft in de kerk de vrouw en niet in mindere mate de man bewust gemaakt van wat de vrouw in het leven in al zijn aspecten betekent en dat niet in het luchtledige, maar te gen de achtergrond van het bijbels getuigenis: „Door God samengevoegd" en „Tweezaam is de mens". Ik moet nog ziP i, aldus dr. Buskes, dat de Dolle Mina s het zo lang vol houden. Alle waardering voor hen, maar ik ben er heilig van overtuigd, dat ze het afleggen tegen deze wijze en bescheiden M'na Het werk van de Dolle Mina's draagt een ludiek karakter. Dat is het aantrekkelijke van de Dolle Mina's. Maar het spel houdt geen mens, zelfs geen vrouw, jarenlang vol In het werk vnn freule Van Asch van Wijck ontbreekt het ludieke ele ment niet. Dat ze het zo vele jaren heeft volgehouden, dankt ze echter aan het feit, dat ze bouwt op een fundament, dat ze van huis uit heeft leren kennen an niet minder aan het feit, dat ze weet de titel van een van haar boeken Gods werk gaat door. NED HERV. KERK Aangenomen naar IJsselstein (vac. J. Korpershoek) J. W. Zimmerman te Schiedam. GEREF. KERKEN Beroepen te Pijnacker en Nootdorp (vac. D. N. Wouters) J. H. Kappers te Velp; te Scharnegoutum, mej. E. E. Ebling, kandidate te Eindhoven. Bedankt voor Dokkum, Haarlem-Z., Hoogeveen, Smilde en Stadskanaal L. Raven te Bierum. Beroepbaar kand. G. B. Wijnbeek, Schouw 11 Lemmer. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Deventer, J. van Am- stel te Middelburg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Poortugaal, kand. J. Mijnders te De Meern. toch wel definitief afweek van het jodendom, werd het joodse volk een doorn in het oog. Je kunt niet voortdurend gecon fronteerd worden niet de erflater, die je dood hebt verklaard. Hij behoort er niet meer te zijn En toch staat hij iedere keer achter je en zegt: Ik ben er nog en dit is mijn leer en mijn waarheid. Dat werkt frustrerend. Dat is ook van toepassing op de verhou ding Rusland-Israël." Rabbijn dr. J. Soetendorp Volgens rabbijn Soetendorp kan het joodse volk niet worden gelijkgescha keld, omdat hat niet onverschillig staat tegenover zijn identiteit. Hij zegt ervan: „Daarom wordt die drei ging wel groter, maar tevens onze vastberadenheid. Ik ben geen profeet, maar de enige voorspelling die ik met volle overtuiging doe. is dat God niet verliest. Natuurlijk kun je zeggen „Heeft God dan niet in de concentratiekam pen verloren?" en dan zeg ik: Wij hebben ontzettend veel verloren. Er is tenslotte alleen een verkoold stukje hout uit het vuur gered. Maar het was voldoende om het joodse volk verder te laten ga-m. Het klinkt eerder grimmig dan jui chend. Maar dat beeft het jodendom vaak. Grimmig is het als gezegd wordt in de smeekgebeden: „Wij zijn als schapen ter s achtbank gevoerd. Uw Naam, God, hebben wij niet ver geten. Vergeet ook ons niet." Dat is niet lyrisch. Het voeren naar de slachtbank was realiteit. En of God hen ir derdaad niet zou vergeten, dat was alleen maar hoop en geloof. Maar dat is typisch joden dom. Die hoop en dat geloof verlaat ons ook met Israël niet. Een ding is zeker: God verliest niet." SOFIA Ondanks atheïsti sche propaganda beleeft de or thodoxe kerk van Bulgarije, die dit jaar 1100 jaar bestaat, een wedergeboorte. Twijfel en on enigheid mogen andere christe lijke kerken teisteren, Bulgaarse kerkelijke leiders zeggen, dat het geloof in dit land toeneemt. De laatste tijd met name tonen jon ge mensen in toenemende mate be langstelling voor de kerk constateert bisschop Stephan, de eerste secretaris van het Heilige Syuode. die het hoog ste gezag in de Kerk is. Hij merkt dat elke zondag en zegt: deze jonge man nen en vrouwen zf-eken nieuwe ant woorden en zij doen dat met grote ernst. Kerkelijke functionarissen registre ren een toeneming vari het aantal kerkelijk geslopen huwelijken, van doopsbedieningen er van kerkelijke begrafenissen. Voor het seminarium van Tejrepisj, waar jonge mannen worden opgeleid "oor het priester schap melden zi^i meer kandidaten dan kunnen wor iei toegelaten. Krachtens een concessie is de kerk (Van onze kerkredactie) STOCKHOLM De Zweedse kerk gaat naar de vakantiegangers toe. Deze zomer zal op elke vijfdui zend vakantiegangers een pastorale werker actief zijn. Dit is besloten op de jongste bisschoppenconferentie van de Lutherse kerk. Aartsbisschop R. Josefson lichtte toe, dat het enerzijds gaat om pasto rale bijstand, waar die maar nodig mocht zijn en anderzijds om mobiele kerkdiensten', die door een gemotori seerd team in de vakantiecentra in moderne stijl zullen worden geleid. Volgens recente onderzoekingen zijn alleen in Stockholm met april al 22 procent van de bewoners met de weekeinden elders en voor hun thuis- gemeenten onbereikbaar. In juli is nog maar eenderde van de Stockhol- mers thuis; de helft van alle hoofd stadbewoners is met Pasen in hun buitenhuisjes te vinden en een kwart van hen met Kerst. Dr. E. J. F. Smits overleden GRONINGEN Op 70-jarige leef tijd is overleden dr. E. J. F. Smits, hervormd emeritus-predikant. Dr. Smits was predikant van 1931 tot 1961. achtereenvolgens in Aduard, Loppersum en in Adorp. ROME Het Vaticaan heeft toege geven, dat paus Paulus in het begin van dit jaar een uitnodiging voor een bezoek aan Polen heeft afgeslagen. De Poosie oisschoppen hadden hem gevraagd naar Czestochowa te komen ter gelegenheid van de viering van 3 mei. de dag van de maag Maria, de patrones van Polen Het officiële commentaar van het Vaticaan is. dat de oaus geen gevolg aan de uitnodi ging kon geven wegens zijn overlo- den programma. Volgens minder officiële Vaticaanse bron vreesde de paus. dat zijn bezoek zou kunnen worden uitgelegd als een goedkeuring van de gelijktijdige vie ring in Polen van de inlijving van het -.oormalie Duitse gebied ten oos ten 'an de Oder-NeissegTens, 25 jaar geleden. de enige particuliere grondbezitster van het land gebleven. Weliswaar zijn grote delen land onteigend, maar de kerk bezit nog altijd ruim 10.000 ha landbouwgebied, dat overwegend bij kloosters (er zijn er zo'n honderd in het land) behoort. De inkomsten van de landbouwpro- dukten, die grotendeels door onbe taalde vrijwilligers en met materieel van de staat worden geoogst, komen tezamen met de opbrengst van kaar sen van de verkoop heeft de kerk het monopolie de kerk ten goede. Van dit geld en liet subsidie van de staat, dat vorig jaar bijna anderhalf miljoen gulden bedroeg, wordt het onderhoud en de nieuwbouw van kerkgebouwen betaald alsmede de salarissen van de ongeveer 3000 geestelijken. De priesters vullen hun schrale inkomen van ongeveer 200 gulden per maand aan met de kleine giften, die ze van eelovigen ontvan gen. UTRECHT Het Humanistisch Verbond heeft zijn taak uitgebreid tot in het bedrijfsleven. Als eerste bcdrijfsraadsman begint de heer J. F. Smits uit Breda zijn werkzaamheden bij Hoogovens. Het is een experiment, waaraan Hoogovens steun verleent. De eerste taak van de heer Sipits zal rijn het bieden van individuele hulp. Later zal hij trachten gespreks groepen te vormen. Amsterdam Tot voorzitter van de centrale commissie en het dage lijks bestuur van het Nederlands-Is- raelisch Kerkgenootschap is benoemd de neer I. Zadoks uit Den Haag, tot dusver ondervoorzitter Hij volgt dr. I Dasberg op, die deze functie zestien jaar heeft bekleed. Mr. S. Boas uit Amsterdam is de nieuwe ondervoorzitter ■ft De bekende joodse historicus Ce cil Roth is zondag in Jeruzalem over leden. Hij werd 71 jaar. OMFenBMMF J (Van onze kerkredactie) LONDEN Twee van grootste Britse zendingsorgj saties, de Overseas Mission Fellowship (OMF) en de B and Medical Missionary Fell ship (BMMF), gaan zo mogelijk met elkaar san werken. Zij werken in India en Oost en vinden hun thuisfront behalv Engeland in de Verenigde Staten, nada en Australië. In Azië gaan zij samenwerkei de gebieden van radio, film, lil tuurwerk en theologische opleii In de thuislanden zullen de kant worden samengevoegd en de dingsbijeenkomsten, jeugd- en dentenconferenties gemeenscha lijk worden gehouden. Zij hopen dat ook andere zendi genootschappen tot deze confede zullen toetreden. Naast de kerkelijk gebonden dingsorganisaties kent men in de gelsaksische wereld veel van d< lijke zendingsgenootschappen, niet door kerken maar door in duele christenen en gemeenten steund worden. Zij worden wel loofszendingen" genoemd. De la vijf jaar is er onder de evangel christenen in deze landen sterk gedrongen op nauwere samenwei tussen deze geloofszendingen. D het eerste resultaat. De OMF is de voormalige c Inland Mission. lerl AMSTERDAM De particu synode van de Gereformeerde Ke (buiten verband) in Noord-Hol heeft een voorstel van de classis sterdam verworpen, om in een voerige brief aan alle kerkeraden de Gereformeerde kerken (vr jkl maakt) nader in te gaan op het, sluit van de synode te Hoogeveei zake de afvaardiging uit Noord- land- or De meeste leden van de Noorc t landse synode waren defaitistiscl ak' aanzien van elke poging tot con Ta nicatie met de in de Hoogeveens lg node vertegenwoordigde kerken. ,„a vreesden zij, dat een antwoord ofrvj besluit van Hoogeveen slechts .„a zou leveren voor nieuwe polemie^ waardoor de zaak van het evama(| niet zou worden gediend. \,a Recente gevallen va»* predikan® die bulten het vrijgemaakte kerlr"* band zijn geraakt, zijn ds. C. Baprlt met het merendeel van de "kerk:^n Glanerbrug en ds. G. van Atten"- een groep te Zwijndrecht-GrootelFei Laatstgenoemden hebben zich vod pig aangesloten bij de buiten verPee' staande kerk van Bar'endrecht. £t (Van onze kerkredactie) GENEVE Milieuverontreini^ bevolkingsexplosies en biologl experimenten zullen aan de orde[ men op een conferentie over „De f komst van mens en samenleving een technologische wereld", in vevan 28 juni tot 4 juli. Honderd mensen worden ven op deze conferentie, die is georgj1 seerd door de afdeling kerk ennnt menleving van de Wereldraad kg; Kerken. Professor Samuel Parmajez? India zal de leiding hebben. ladi „De oecumenische beweging lC 1 laat in het debat over wetenschaL samenleving," zegt ds. Paul A&r(ee[ directeur van de afdeling kerk en menleving. „Pas in 1966 zijn wijj gonnen, de menselijke konsekweri van de technologische revolutie l stigte nemen." A Hij ziet de bijdrage van de Wei raad vooral daarin, dat ze de st men van de derde wereld in het sprek kan brengen. Tot nu toe i le hele discussie toegespitst op de blemen van de gegndustrialise lge; landen. De mensen in de derde Aft reld staan heel anders tegenover >er ken als milieuverontreiniging. injrn', triële productiviteit en stedenb [rt felste irg, IDEAAL BOEK VOOR NATUURVRIENDEN Dr. Claus König Een unieke vogelgids. te leren kennen. In bos en aan de binnenwateren. met 286 kleurenfoto's Hét boek om de vogels veld, langs de kust Bekende en zeldzame vogels. Van Nederland. Van heel Europa. Alle In schitterende groot-formaat kleurenfoto's die de kenmerken duidelijk doen uit komen. Geen plaatjes, maar 286 echte opnamen uit de natuur. Een meesterlijke collectie. In de tekst deskundige beschrijvingen van de vo gels en een schat van bijzonderheden. Een dubbel dik boek van niet minder dan 512 bladzijdenl In de serie DE NATUUR IN KLEUREN f 26.90 Afd :pel nbu >ek ;nbi oorl Verkrijgbaar in de boekhandel Zomer Keuning - Wageningen tel. 1 uite

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2