Outsider Peter Kisner toe... Rindt sterk winnaar Cees Koeken verrassend wegkampioen bij amateurs Aanvallend opererend ADO had geen moeite met pover Gothenburg Keetie Hage prolongeerde titel Dallas Aces aan de kop UITSLAGEN Eerste punt Papendrecht Rod Laver wint op Queens Club MAANDAG 22 JUNI 1970 HELMOND „Ik had me een maand lang ln Engeland spe ciaal op dit kampioenschap voorbereid en was hierheen ge komen om te winnen". De 25- Jarige. ln het Belgische Steneke wonende Nederlandse professio nal Peter Kisner, een uit het grote leger van onbekenden, was ln Helmond uit de schaduw van de machtige heersers uit het wielerrijk gestapt door zijn ln talloze kermiskoersjes bijge slepen eindschot in de slotfase van het nationale wegkam- pioenschap der beroepsrenners met succes in het geding te brengen. Centimeters slechts bedroeg het verschil, waarmee het voorwiel van Peter Kisner's ranke racefiets eer der dan dat van de slimme Harry Jansen over de kalkstreep schoot. Centimeters beslisten over zijn wie- Iertoekomst, die er tot nu toe vrij somber had uitgezien. Heel beschei den erkende hij zelf: „Nadat ik op de baan was begonnen als amateur heb ik zo'n beetje van alles gedaan. Wat sprinten, omniums en wegkoer- sen vorig jaar won ik er een als professional". Deze eenvoudige coureur nu, had in de slotfase van een teleurstellend kampioenschap een aantal toppers uit onze professionele wielerwereld een beschamende nederlaag toege bracht. Zo onverwacht kwam ook deze zege voor Kisner zelf, dat zijn woorden over de voorbereiding in Engeland en wat daaraan 'vastzat niet overtuigend klonken. Ook Kis ner was kennelijk zelf verrast over zijn succes maar hij aanvaardde het in dankbaarheid: „Wat zal mijn vrouw blij zijn". HELMOND Cees Koeken is zaterdag in Helmond Nederlands kampioen op de weg bij de amateurs geworden. Een verrassende kampioen, omdat voor de start niemand, maar dan ook werkelijk niemand rekening had gehouden met de 22-jarige coureur uit Zundert. die reeds drie jaar bij de amateurs meedraait, maar nog zelden tot het erepodium reikte. Excuses Op enige afstand stonden de ver slagenen de excuses voor hun neder laag te bedenken. Niet Harry Jan sen. Die had als eenling in deze na vijftig kilometer door Kisner uitge lokte en voor het verdere koersver loop bepalende ontsnapping weinig keus gehad: „Ik had het wiel van Eef Dolman gepakt, maar was bang ingesloten te worden en ben toen zelf maar gegaan." Harry Jansen had gegokt maar verloren. Ook Jos v. d .Vleuten, troef van de drie Willem 2-ers in de voor hoede, had een geldige verontschul diging. De Mierlohouter stond stamp voetend temiddèn van een schare supporters. Van der Vleuten wees op zijn achterband, drukte er met de duim in en liet zien dat er lucht was ontsnapt „Zonder die lekke band had ik op een been gewonnen. Ik kwam zo mooi gelanceerd door Kisner." ongetwijfeld niet zijn gelukt. Maar Kisner kreeg steun. Eerst van Henk Benjamins, Wim Deelen. Evert Dol man, Peter Heynig, Daan Holst Al- bert van Midden. Wim Scheppers, Harry Steevens, Joop Zoetemelk en Eddie Beugels met wie hij een aan zienlijke winst opbouwde. Voor het gat te groot werd stort ten Jos van der Vleuten, Jos van Beers, Harry Jansen en Leo Duijn- dam zich in de achtervolgnig. Ook zij slaagden nog, terwijl in de „hoofd macht" achter elkaar vedetten als Rini Wagtmans, Rene Pijnen en Jan Janssen de ongelijke strijd tegen de hitte, de wind en de groeiende ach terstand (het werd ruim acht minu ten) staakten. Lekke banden Na 160 kilometer bereikten de hardwerkende Janssen en zijn mak- De verrassende ontknoping van het kampioenschap. Peter Kisner flitst vóór Harry Jansen en Jos van der Vleuten als eer ste over de meet. kers de vojrhoede, waarin Daan Holst en Wim Deelen na lekke ban den waren teruggekeerd. Men ging zich opmaken voor de ontknoping. Die winst voor een der Caballero's of wellicht een van de soldaten van ploegleiders Vissers zou moeten op leveren. Het liep weer anders uit. Evenals het vorige jaar, toen de nu wegens ziekte afwezige Jaak Frij- ters van de rivaliteit tussen de azen in de kopgroep profiteerde, was het weer een onbekende, die met de fel begeerde trofee ging strijken. Peter Kisner, een man, van wie men nau welijks had gehoord. Misschien dat alleen Sjefke Jans sen, ploegleider van Cees Koeken de coupe van zijn pupil enigszins ver wachtte. Janssen stelde tenminste na afloop: „Wanneer hij er zin in heeft is hij voor iedereen gevaarlijk. Cees mist echter voldoende doorzet tingsvermogen. Wanneer het tegen loopt valt hij weg." Het liep in het kampioenschap van Nederland niet tegen voor Cees Koe ken. Koeken draaide de gehele koers goed mee tussen de wielen van man nen als Fedor den Hertog, Wim Bra- venboer en Sjef van den Burg. Zon der overigens op te vallen. Dat ge beurde wel in de laatste ronde van deze slijtageslag. Samen met Henny Kuiper demarreerde Koeken en ver overde binnen enkele kilometers een kostbare voorsprong van een halve minuut. Het tweetal hield stand. On danks het geweldige tempo dat het peloton in de slotfase ontketende. Ondanks de ongelofelijke achtervol ging van de Zeeuw Cees Priem ook. Reeds ver voor de finish was het iedereen duidelijk dat Cees Koeken de titel voor zich zou opeisen. Im mers Henny Kuiper is alles, behalve een spurter. De kenners kregen ge lijk. Een paar trappen waren op de brede betonnen cementbaan voldoen de om het rood-wit-blauw rond de bezwete lendenen van Koeken te brengen. Onbevredigend Het kampioenschap van Neder land kreeg daarmee een onbevredi gend einde. Want niet Koeken, niet Kuiper en ook niet de via een enor me krachtsinspanning naar het brons gereden Cees Priem waren de ren ners voor wie de hoofdrollen in dit kampioenschap op het lijf geschre ven leken te zijn. Immers wie moest Fedor den Hertog of Poke Oosterhof, of Wim Bravenboer van het podium afhouden. Toch zeker niet een Cees Koeken. De kopstukken faalden echter op het lichte circuit van Helmond. Er ger nog. De meesten verdwenen hal verwege de koers uit de strijd. Ook Den Hertog die slechts in de begin fase voor wat vuurwèrk had ge zorgd. Ook de gebroeders Vlot, die zich al na 130 kilometer verzoenden met een plaats in de bezemwagen. Slechts Matthijs de Koning en Mar cel Pennings bleken bereid tot het laatste toe te vechten. Tevergeefs. Want Cees Koeken mag dan niet di rect een hoogvlieger zijn, rijden kan de boerenzoon uit Zundert wel. Van daar dat de Nederlandse titel \öch bij de sterkste terecht kwam. Keetie Hage De 20-jarige Zeeuwse Keetie Hage uit Sint Maartensdijk heeft zonder zich erg in te spannen haar titel bij de dames geprolongeerd. Van het begin tot het einde regeerde Keetie de koers. Al vrij snel na de start demarreerde Keetie. Het Apeldoorn- Een bedrukte Jochen Rindt wordt als winnaar gehtUdigd. De Oostenrijker werd door zijn zege op Zandvoort ook leider in het klassement om het toereldkam- pioenschap. DEN HAAG ADO heeft de lntertoto-wedstrijd tegen het Zweedse IFK Gothenburg in een ruime 5—0 overwinning omgezet. Reeds bij het aanbreken van de rust leidde ADO met 2—0. Holland Sport verloor met 21 van Atvidaberg. ADO, dat met verschillende inval lers binnen de lijnen kwam, was veel te sterk voor de pover spelende Zweden. Vooral aanvallend lieten de Zweden de ruim tweeduizend toeschouwers voetbal van bijzonder matige kwaliteit zien. ADO speelde aanvallend sterk. Vooral via De Zoe te en Advocaat, die herhaaldelijk munitie aandroegen voor hun voor- waartsen. ADO nam al na een kwartier de leiding toen Looye na een fraaie pass van Theo van den Burch doel man Bertils geen schijn van kans gaf: 10. Twee minuten later zorg de Aad Mansveld voor de tweede Haagse treffer. Na de hervatting werd de score tot 50 vergroot door doelpunten van Van den Oever, Looye en Mansveld. Ondanks deze ruime overwinning plaatste ADO zich niet als eerste in de poule. Hamburg, dat Anderlecht met 21 klopte, legde op de eerste plaats beslag. In Enschede speelde FC Twente gelijk tegen Hannover '96. Ondanks een groot veldoverwicht van Kees Rijvers' formatie bleven doelpunten lange tijd uit. Eerst luttele minuten voor de rust brak Theo Pahlplatz de score open. Vijf minuten voor het einde kreeg Hannover loon naar keihard werken toen Brune doel man Schrijvers kansloos liet. Zes duizend toeschouwers zagen hierna een fel offensief van Twente, dat echter geen succes opleverde. Holland Sport heeft de intertoto- wedtstrijd tegen Atvidaberg met 21 verloren. De Hagenaars, die in de inter toto weinig succes hebben ge had stonden reeds bij het aanbre ken van de rust met 21 achter. ZANDVOORT Jochen Rindt, vorige maand winnaar in Monaco bij de gratie van een fout van veteraan Jack Brabham heeft op het Zandvoortse circuit de grote prijs van Nederland volkomen be heerst. Vrijwel van start tot finish leidde de Oostenrijkse Lotus 72-Ford coureur. Negen nationale wielertitels YVOIR In alle Europese landen waar de beroepswieler sport beoefend wordt, werden gisteren de nationale kam pioenschappen voor prof ren ners op de weg verreden. In België werd wielerkoning Eddy Merckx met grote overmacht eerste. Hij werd nog het dichtst benaderd door Herman van Springel, die een achterstand van één minuut en 46 seconden had. Derde werd Monseré. Paul Gutty heeft zich voor een jaar het recht verworven het natio nale Franse tricot te dragen. HU had twee minuten voorsprong op Gui- mard, Raymond, Bellone en Riotte. Eddy Schutz werd op zeer een voudige wyze Luxemburgs kam pioen. Hy verscheen als enige aan de start. Franco Bitossi pakte in Abano het Italiaans kampioenschap door Felice Gimondi in de eindsprint te verslaan, derde werd hier Batto en vierde Zillioli. De West-Duitse titel ging naar de 33-jarlge Rudi Altig. Glemser, Bölke, Puschel en Fritz waren niet bestand tegen zyn eindschot. José Antonio Gonzalez reed het aterkst in Spanje. Hy versloeg Jesus Aranzabal en Nemesio Jimenez. De „kleinere titels" van Zwitser land, Portugal en Engeland gingen respectievelyk naar Kurt Rub. Joa- quira Agostinho en Lee West. Met nog één ronde te rijden, ligt de latere winnaar Cees Koeken op kop. In zijn kielzog Henny Kuiper, die tweede werd. De werkelijke verliezers van dit kampioenschap waren de Caballe ro's. Zij hadden met liefst zes man zo'n indrukwekkende macht in de uit 'ft-'en renners bestaande kop groep gevormd, dat er de laatste twee uur van deze onbevredigende koers alleen maar was gepraat wie van deze roodwitte rijders de titel zou gaan veroveren. Men had het meeste vertrouwen gehad in Leo Dlijndam, die weinig arbeid had verricht, op het beslissende moment was de Westlander echter nergens: hij eindigde als vijftiende. Erg, lemis De Caballero's hadden hun erger nis over de latente houding van Duijndam afdoende afgereageerd. Niet Duijndam, maar Harry Steevens had de steun gekregen van vooral Daan Holst. De Amsterdammer, werd de spreekbuis van de gramschap. „Het is de schuld van Duijndam, dat het kampioenschap naar een ander is gegaan. Hij vertikte het om ook maar iets te doen." Duijndam, niet bereid om na af loop over de gang van zaken te dis cussiëren, was ook al „ln een fau teuil" in de kopgroep geraakt, die na enkele losse ontsnappingspogin gen vanaf de vijftig kilometer het strijdbeeld had beheerst. Na vlagvertoon van Stayer Piet de Wit had Peter Kisner in de ze vende van de 26 ronden het vuurtje aangestoken. Hem lieten de groten gaan in de veronderstelling dat de ex-Utrechter het toch niet zou red den. Dat zou hem in zijn eentje ook STOCKHOLM Dc Verenigde Staten, vertegenwoordigd door de Dallas Aces, 's werelds eerste vol ledige professionele bridgeteam, sa mengesteld door de geldmagnaat Ira Corn uit Texas met het doel om de Italiaanse hegemonie te breken, hebben in de tiende ronde een be- langryke stap gezet op de weg naar het wereldkampioenschap. De Amerikanen versloegen te Stockholm Italië, dat overigens geen van de zes leden van het fameuze team telt, dat de Bermula-schaal (de inzet van het wereldtoernooi) tien jaar achtereen won, met 202. In de tiende ronde won verder na tionalistisch China met 155 van Noorwegen, dat in de negende ron de verraste met een overwinning (155) op de Verenigde Staten, hetgeen de eerste nederlaag voor de Amerikanen in dit toernooi be tekende. De stand met nog vijf ronden te spelen luidt: 1. Verenigde Staten 148 pnt., 2. Nationalistisch China 104 pnt., 3. Noorwegen 90 pnt.. 4. Brazi lië 85 pnt.. 5. Italië. 65 pnt. Pie rs Courage verongelukt ZANDVOORT De 28-jarige Britse coureur Piers Courage is ty- dens de Grote Prys van Nederland op het circuit van Zandvoort om het leven gekomen. De Brit raakte in de 23e .ronde van de baan, sloeg vervolgen^ om, waarna zyn wagen onmiddellijk explodeerde. Vergeefs trachtte de brandweer hierna het leven van Courage te redden. Me vrouw Courage was getuige van het ongeluk. In de wedstrijd zelf werd opnieuw en duidelijker nog aangetoond dat de formule 1 renwagens wederom aanmerkelyk aan snelheid hebben gewonnen. Geen wonder dus dat de negentiende officiële grote prijs van Nederland nieuwe records op leverde. De winnaar reed zyn 335 kilometers binnen de twee uur. Rindt stelde het ronderecord met een tijd van 1.22.00 in bezit van de Schot Jacky Stewart aanmerke lyk scherper en bracht het op 1.19.23 (190.518 km/uur). Geen spanning Maar helaas snelheid alleen kan een race niet redden. Het ontbre ken van spanning maakte van Neerlands belangrijkste autosport evenement een mat geheel. Van de twintig deelnemers waren er na drie van de tachtig te ryden ron den al vyftien gedegradeerd tot het legioen van de kanslozen. Hun ach terstand op de kopgroep bedroeg toen al meer dan twintig seconden. De Belgische Ferrari-rijder Jacky Ickx, de Lotus Ford van Jochen Rindt, de BRM's van de Brit Jacky Oliver en de Mexicaan Pedro Ro driguez, alsmede de March Ford van wereldkampioen Jacky Stewart vormden het groepje dat zou gaan strijden om de hoogste eer. Diie ronden stond Rindt genadig.- lijk toe dat de vuurrode bolide van Ickx het veld aanvoerde. Toen sloeg de man, van wie het heet dat hy op zijn best is by stromende regen, op het in de zon blakende circuit toe. De roodwitte wagen passeerde Ickx en voerde de voorsprong regelmatig op. Slechts een gevecht om de twee de plaats tussen de Belg en Ste wart scheen de ongeveer 50.000 toe schouwers nog te kunnen boeien. Dat tweede rangsgevecht kreeg echter een abrupt einde toen een lekke band Ickx in de 51ste ronde verplichtte een pitsstop te maken, waarna Stewart moeiteloos de twee de positie overnam. Halve minuut Inmiddels had Rindt een voor sprong van rond een halve minuut opgebouwd. Daaraan kon ook de Italiaanse Ferrari-ryder Ray Re- gazzoni niets veranderen, toen hy kort voor te zyn ingehaald de snel lere Rindt hinderde. De winst, die Ickx uit die combine boekte, be droeg slechts fracties van secon- se meisje Hennie Hondeveld was de enige die attent genoeg was. Dit tweetal bouwde een voorsprong op van bijna drie minuten op het pelo ton. In de eindsprint had Keetie to taal geen moeite met de uitgeputte Hennie Hondeveld. Bella Hage won de spurt van het peloton. HELMOND De uitslagen van de Nederlandse wegkampioenschappen bij de amateurs en de dames luiden als volgt: Professionals: 1. Peter Kisner (Ste neke, Belg) de 230 km in 5.23.36; 3. Harrie Jansen (Westzaan); 3. Jos van der Vleuten (Mierlohout); 4. Harry Steevens (Elsloo); 5. Evert Dolman (Klimmen); 6. Peter Heynig (Rotter dam); 7. Cees Zoontjes (Tilburg); 8. Jos van Beers (Vosselaar); 9. Wim Deelen (Rotterdam); 10. Henk Ben jamins (Hollandsche Veld); 11. Al- bert van Midden (Hilversum): 12. Wim Schepers (Meers); 13. Daan Holst (Amsterdam); 14. Eddy Beu gels (Sittard); 15. Leo Duyndam (Poeldijk) allen in dezefde tijd als de winnaar; 16. op 9 min. 20 sec.: Richard Bucacki (Axel); 17. op 9.23 Harm Ottenbros (Hoogerheide); 18. op 10.23 Piet Hoekstra (Dokkum); 19. op 10.30 Jan Krekels (Bom); 20. Jan Serpenti (Wijk aan Zee); 21. Matje Gerrits (Oploo); 22. Leen Poortvliet (Dirksland); 23. Cees Rentmeester (Ovezande); 24. Frits Hoogerheide (Ossendrecht); 25. Gerrit van der Winden (Beverwijk). Amateurs: 1. Cees Koeken (Acht maal) 177 km in 4 uur 20 min. 26 sec..; 2. Hennie KKuiper (Denekamp) z.t.; 3. Cees Priem (Goes) op 20 m.; 4. Matthijs de Koning (Scherpenzeel z.t.; 6. Theo van der Loo (Weert) z.t.; 7. Jo van Pol (Montfort) op 56 sec.; 8. Theo van Poecke (Koewacht) z.t.; 9. Peter van der Kruys (Helmond) z.t.; 10. Marcel Pennings (Amster dam) z.t. Dames: Keetie Hage (St. Maartens dijk) 61,95 km. in 1.40.03; 2. Hennie Hondeveld (Apeldoorn) z.t.; 3. Bella Hage (Den Haag) op 2.56; 4. Janny Jonkers (Gameren) z.t.; 5. Eefde Hel der (De Woude) z.t. den. Rindt nam uiteraard geen en kel risico, handhaafde het verschil met de March Ford van Jacky Ste wart. Zo groot was de overmacht van de Oostenrijker, dat na de 52ste ronde alle andere coureurs één of meer ronden achterstand hadden. Voor Jackie Ickx bracht de slotfase toch nog een derde plaats. Niet alleen door eigen kracht, ook omdat Re- gazzoni uiteraard zyn stalgenoot al le steun gaf en terugviel tot in vierde positie. Het veld bij de start van de Grand Prix. De nog compacte meute is op weg naar een dra matische Grote Prijs van Ne derland. OOSTERHOUT Door met 1—1 gelijk te spelen bij TSC -reroverde Papendrecht het eerste winstpunt in de strijd om het amateurkam pioenschap van Nederland. Johny Ten Oever was de maker van het Papendrecht doelpunt. Oe overige twee wedstryden eindigden even eens onbeslist. By het grote treffen Uithoorn-Sneek kwamen de cyfers 22 op het scorebord. Wat ook de eindstand was van Sanderbout-De Treffers. STAND Uithoorn 3 2 1 0 5 11-4 Sneek 3 2 1 0 5 8-4 Sanderbout 3 1113 5-9 TSC 3 0 2 1 2 3-4 De Treffers 3 0 2 1 2 5-7 Papendrecht 3 0 12 1 2-6 LONDEN De Australische left hander Rod Laver heeft het tennis- tournooi van Queens Club op zyn naam geschreven. Queens Club geldt als de laatste voorbereiding voor Wimbledon. Laver versloeg in de eindstryd zyn landgenoot John Newcombe, die voor Wimbledon als tweede ge plaatst is. Laver, als eerste geplaatst voor Wimbledon, gaf Newcombe geen schyn van kans: 64, 6—3. De strijd duurde nog geen uur. Tom Okker en zyn Amerikaanse partner Marty Riessen wonnen het dubbel spel. Zy versloegen in de finale de Amerikaanse combinatie Denis Ral ston/Arthur Ashe met 64, 64. De titel by de dames ging naar de Australische Margaret Court, die in de finale de Schotse Winnie Shaw in drie sets klopte: 62, 57, 62. Het Amerikaanse koppel Billie Jean King/Rosemary Casals wonnen het damesdubbel. Karen Kvantzke en Kerry Melville kregen geen kans: 64, 63.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 16