ARTISTIEKE BRAZILIANEN BELOOND Triomf Mario Zagalo Troostprijs Duitsland Aanval de beste verdediging... Duitsland eiste derde plaats op Nieuwe wereldbeker Italië mist brille PSV kocht Devrindt Dopingonderzoek Gerd Müller topscorer Commentaar uit Mexico 15 MAANDAG 22 JUNI 1970 De twee meest duidelijke vertegenwoordigers van evenzoveel, totaal van elkaar verschillende syste men, stonden in nat Mexico City gisteren tegenover elkaar. Italië, er van uitgaande, dat voetbal in de eerste plaats een sport Is waarbij goals voorkomen moeten worden, Brazilië, er van overtuigd, dat aanval lend spel noodzakelijk is. De Coupe Jules Rimet was tenslotte voor de artistieke Zuidamerikanen. Bra zilië dus wereldkampioen. Een dag eerder speelden West-Duitsland en Uruguay tegen elkaar voor de derde en vierde plaats. Overath zorgde er voor, dat dit keer Europa aan het langste eind trok. BraziliëItalië in beeld. Op de eerste foto het openingsdoel punt van de finale. Pele knalt onhoudbaar voor doelman Al- bertosi raak. Italië zou echter terugkomen, zodat deze treffer van Pele niet beslissend was. Dat is het doelpunt, dat op de tweede foto wordt gescoord wel. Jairzinho schiet Brazilië naar 31. Op de onderste foto een beeld van de feestvreugde na afloop. Pele, met grote sombrero, op de schouders van zijn land genoten. MEXICO CITY De medische commissie van de FIFA heeft zater dag in Mexico City bekendgemaakt dat de dopingcontroles na afloop van de woensdag gespeelde halve finale wedstrijden BraziliëUruguay en ItaliëWest-Duitsland een negatief resultaat hadden. De medische commissie van de FIFA, dit wereldtomooi voor het eerst bezig met het dopingprobleem, heeft in dit tornooi niet behoeven in te grijpen. Geen enkele maal werden gpelers op het gebruik van stimule rende middelen betrapt. MEXICO CITY De nieuwe trofee voor de winnaar van de eindronde om het wereldkam pioenschap voetbal zal als naam krijgen: „De wereldbeker van de voetbalassoci atie". Deze beslissing is zaterdag in Mexico tijdens een vergadering van het bestuur van de FIFA genomen. De beker zal in het bezit blijven van de FIFA en iedere toekomstige win naar mag een gegraveerde replica behouden. De nieuwe trofee zal de Jules Rimet Cup vervangen die gisteren definitief in het bezit is gekomen van Brazilië. Voortaan zullen de replica's genoemd worden naar personen, die zich bui tengewoon verdienstelijk hebben ge maakt voor het wereldvoetbal. Er waren diverse suggesties voor de naam van de nieuwe beker. Een be slissing hierover zal eerst op de eerstvolgende vergadering van de FIFA genomen worden. Het meest waarschijnlijk is dat het de Stanley Rous Cup gaat worden. Rous is zoals bekend de huidige president van de FIFA. Een andere mogelijkheid is dat de wereldbeker (lees: replica) de naam Pele Cup zal gaan voeren. MEXICO STAD De 24-jarige Westduitser Gerd Müller, is topscorer van het eindtornooi om het wereld kampioenschap voetbal in Mexico ge worden. Hij schoot tien keer raak. Slechts tweemaal in de historie werd een hoger totaal bereikt. Re cordhouder is de Fransman Just Fon taine, die in 1958 (Zweden) dertien doelpunten maakte. In 1954 (Zwitser land) had de Hongaar Sandor Kocsis elf keer succes. De topscorerslijst van Mexico ziet er als volgt uit: 1. Müller (Wdl) 10 doelpunten: 2. Jair (Bra) 7; 3. Cubil- las (Peru) 5; 3. Pele (Bra) 4; 5. Bisjo- vets (Rus), Seeler (Wdl), Rivelino (Bra) en Riva (Ita) 3. MEXICO STAD De triomf van het voetbal, zoals dat door de uitvinders is bedoeld. Zo mag de overtvinning van de Braziliaanse voetbal grootmeesters in de finale van het wereldkampioen schap op Italië worden betiteld. De Brazilianen gelden als de uitvinders van het 4-2-4-systeem, maar zij kunnen als geen ander zo verbluffend op dit thema improviseren, dat het voetbalspel in al zijn aanvallende heerlijkheid behouden blijft. De Italianen, in Europa geldend als de voormannen van het systeemvoetbal, konden dit spel niet aan banden leggen. De indi viduele klasse ontbreekt hen niet maar in al hun brille kunnen zij het fantasievoetbal van de Braziliaanse elf niet benaderen. De mees ter heeft aangetoond, dat zijn leerling nog lang niet volleerd is en de vraag is of deze Europese leerling de natuurlijke aanleg van zijn Zuidamerikaanse meester ooit zal kunnen compenseren door weloverwogen tactische plannen. De triomf van Mario Zagalo ook. Zelf kende hij de sfeer van een we reldkampioenschap en hij heeft zijn pupillen in -de korte tijd die hem was vergund hiervan voortreffelijk op de hoogte gebracht. Hij smeedde elf spe lers, in aanleg individualisten, tot een team dat geen overheersing duldt. Dat in staat is met een hels tempo elke verdediging dol te draaien. Dat ook zijn ^wakte heeft: de verdedi ging- Maar daar bekommeren de Brazi lianen zich minder om. Vallen er twee doelpunten tegen, dan zijn daar toch altijd Pele, Tostao en Jair, bij kans de grootste balkunstcnaars die de wereld kent, in een voorhoede MEXICO CITY De Zaga- galo-elf dreigde onder de voet gelopen te worden. Talrijke supporters, dronken van vreug de, rukten de spelers letterlijk het hemd van het lijf. De in stukken gereten shirts werden verheven tot kostbare trofeeën en lokten menig vechtpartijtje uit. Pele, met ontbloot boven lichaam, kreeg een reusachtige sombrero op zijn hoofd gedrukt en werd op de schouders van zijn landgenoten over het ter rein rondgehost, terwijl in een hoekje van het veld Mario Za galo een TV-interview weggaf. Kortom de Brazilianen hadden het niet meer. De vreugde kende geen grenzen. Zelfs Pele, immer nuchtere Pele, moest er aan gelo ven. Helemaal alleen voerde hij een langdurige vreugdedans uit. Als maar schreeuwend „wereldkam pioen. Wereldkampioen. Wij zijn wereldkampioen". „Goals maken" Mario Zagalo was een van de eerste die terugkeerde naar de wer kelijkheid. „Dit is het begin van een nieuw voetbaltijdperk. Wij hebben, samen met Duitsland ge toond dat aanvallend voetbal het parool van de toekomst wordt'', al dus de coach van de kersverse we reldkampioen, die bij terugkomst in Brazilië stellig als de grote "toon dertokter" zal worden begroet. Ger- son vulde aan met: „Goals maken Dat is belangrijk. Ondanks vaak grove overtredingen is dat gelukt. Wat een wedstrijd. Vier doelpunten tegen die ijzeren defensie van de Italianen. Noem dat niet eens onge lofelijk". Rivera timide De Italianen veegden in de be paald niet lawaaierige kleedkamer van Valcareggi's pupillen de zweet druppels van het hoofd. Riva, de man die het gehele tornooi toch iets tegengevallen is: „Die Brazilianen waren te sterk voor ons. Vooral omdat wij de wedstrijd tegen Duitsland nog niet te boven wa ren." Eén man maakte wel een heel timide indruk. Gianni Rivera. AC Milaans spielmacher, in onmin le vend met de Italiaanse coach Val- careggi. „Waarom mocht ik de hele wedstrijd niet meespelen. Landsbe lang gaat toch zeker voor. De jon gens zelf vonden het ook vreemd dat ik niet mee mocht spelen". „Geen commentaar" Rivera had gelijk. Valcareggi zet te hem eerst in toen het al te laat was. Brazilië leidde al met 31. Gevraagd naar het waarom ant woordde de teleurgestelde Italiaan se trainer kort, maar krachtig: „Geen commentaar...". verenigd, om voor tegenwicht te zor gen. Vertragen Italië heeft het ondervonden. Even als tegen Europese tegenstanders dacht de Suardra met vertragend spei de tegenstanders uit zijn ritme te ha len, een strijdwijze, die op het eigen continent zo vaak met succes is be proefd. Uitgaande van het parool in elk geval geen doelpunt tegen, dan verlies je niet werd het voetbal met defensieve doeleinden gespeeld. Maar in de eindstrijd wogen alle capaciteiten niet op tegen de onver gelijkelijke talenten van de Brazilia nen, die zij nochtans niet geheel kon den etaleren. Daarvoor waren wel licht toch de zenuwen te gespannen, het veld te zwaar door de overvloe dige regen, die urenlang voor de fina le in Mexico Stad viel. Was deze sombere voorbode symbolisch voor de chronische kwaal, waaraan het voet bal van de laatste jaren heeft gele den? Een kwaal, die verregaande hardheid en ontaarding heet. Of was de zon, die onmiddellijk na het be- ginsignaal van de Oostduitse scheids rechter Glöckner door de wolken brak, het symbool voor een nieuw welvarend tijdperk in de voetbalge schiedenis? Dit tijdperk lijkt, met Brazilië aan het hoofd van het nieu we voetbalrijk, gekomen. Een tijdperk waarin het aanvallende voetbal hoog tij zal vieren. •fe In de toom In de beginfase heeft het er even naar uitgezien dat Italië erin zou sla gen Brazilië in toom te houden. Pele, Tostao en Jair leken toen door een stringente mandekking te beteugelen. Wel moest er af en toe te fors worden teiten van Rivera niets meer redden. Ondanks de steeds grover wor dende charges van Bertini en Fachet- ti had Brazilië namelijk door Gerson en Jair afstand genomen. De doel punten waren stuk voor stuk het be wijs van het niet aflatende vurige enthousiasme van de Zuidamerika nen. In de laatste tien minuten ging Ita lië voluit aanvallen, maar nu dat bit ter noodzakelijk was, waren de krachten opgebruikt. Carlos Alberto, Brito, Piazza en Clodoaldo konden de zaak makkelijk klaren. Alberto kon zelfs oprukken en na rustig aangeven van Pele uithalen voor een bulderend schot dat de definitieve bezegeling van het lot van Italië betekende. Pele wonderkind ingegrepen, wat Bertini op een waar schuwing kwam te staan, maar doel punten vielen er vooralsnog niet. Zelfs was Italië soms gevaarlijk in de aanval via Riva, die eindelijk toonde onmiskenbare klasse te bezitten. Een kogelhard schot vormde het bewijs. Na achttien minuten volgde de eer ste demonstratie van het feilloze Bra ziliaanse kunnen. Tostao wierp de bal achteloos in naar Rivelino, de man die zoveel dynamiet in zijn schoten doet. Er volgde een harde haarzuivere voorzet en maestro Pele zelf verhief zich, perfect getimed, om de bal met het hoofd in het doel te werken: 10. De ban leek nu gebroken, maar Italië kwam merkwaardigerwijs terug. Clodoaldo en Piazza liepen elkaar op afschuwelijke manier in de weg, waarna Riva ongehinderd op de be vende Felix kon afstormen. Met assi- tentie van Boninsegna werd de doel man opzijgezet, waarna het de kleine langharige Italiaan nog alle moeite en zelfbeheersing kostte de bal na een korte draai in het lege doel te plaat sen: 11. •fe Gianni Rivera Na rust hervonden de Brazilianen op dezelfde moeizame wijze als in het begin hun ritme. Valcareggi wisselde in paniek Bertini tegen Juliano en Mazzola tegen Rivera, maar het baat te niet meer. Brazilië stond op dat moment immers al met 31 voor en dan kan zelfs een man met de capaci- EINDHOVEN PSV heeft nogmaals de aandacht van voet- balminnend Nederland op zich gevestigd. Naast de spectaculaire aankopen van Jan van Be veren, Harrie Vos en Guus Hiddink contracteerde de Eindhovense eredivisieclub zaterdag de Bel gische international Johan De vrindt. Devrindt, voor wie ook Feijenoord grote belangstelling koesterde, keerde enkele dagen geleden terug uit Mexico waar België door Mexico en Rusland de pas naar de kwartfinales van het tornooi om het wereldkampioenschap voetbal werd afgesloten. Devrindt, 25 jaar oud en reeds drie jaar spelend in het eerste van Anderlecht, is de eerste Belgische topvoetballer die naar Nederland komt. De 29-jarige rechtsbuiten van het Nijmeegse NEC heeft zijn handteke ning gezet onder een contract van De Graafschap. Ook HVC en Vitesse wa ren gegadigden. Kersverse eredivisio- nist Excelsior is bijna rond met doelman Hans van der Wekke, die Bram Geil man die terug is naar Feijenoord zal vervangen. Oorspron kelijk was er sprake van dat Eddy van der Roer (SW) bij Excelsior onder de lat zou komen te staan. Aad Koudijzer, voor wie Sparta belang stelling zou hebben, zal SW vermoe delijk niet verlaten. Dit geldt ook voor Arie Don. MEXICO CITY „Wat een geluk, dat nu alles voorbij is. Het laatste half uur was voor ons onmenselijk zwaar. Werkelijk het laatste fluitsignaal kwam als een verlossing." Uwe Seeler gaf met deze woorden de stemming in het Duitse kamp juist weer na afloop van de wedstrijd die de Duitse Mannschaft speelde tegen Uruguay met als inzet de derde plaats in de strijd om de Jules Rimet Cup. Seeler en zijn mannen waren kapot. De inspanningen tegen Engeland, Italië en nu weer Uruguay waren te veel geweest, De Duitsers hadden het niet meer. Geen lachje kon er meer af. Ondanks de benauwde 10 triomf op Uruguay waardoor de Duitsers, die in Mexico een onvergetelijke rol heb ben gespeeld, beslag legden op het brons. De overwinning van Helmut Schöns-pupillen op Uruguay is een gelukkige geworden. Vooral in de tweede helft deelde Uruguay de la kens uit. Het ontbrak de Zuidameri kanen echter aan geluk. Ondanks massale aanvallen, ondanks een voort durend groter wordende druk op het door Horst Wolter verdedigde Duitse doel bleef de derde plaats in handen van de Duitsers door een treffer van uitblinker Wolfgang Overath, halver wege de eerste helft gescoord. Wilskracht Duitsland dreef tegen Uruguay op zijn wilskracht. Niet op pure voetbal klasse. Dat deed Uruguay wel. Vooral onder aanvoering van sjouwer Cubilla bouwde het aan geraffineerde en uiterst secuur opgezette aanvalspa- tronen. Het verlossende schot ontbrak echter. Esparrego miste tweemaal oog-in-oog met doelman Wolter. Cu billa knalde van dichtbij hoog over, terwijl de opgerukte verdediger An- cheta een fantastische kopstoot op miraculeuze wijze door Horst Wolter gekeerd zag. Overath subliem Duitsland presteerde aanvallend weinig. Ondanks subliem spel van Wolfgang Overath. Maar Seeler en Müller waren kapot. De wedstrijden tegen Engeland en Italië hadden te veel van hun krachten gesloopt. Duitsland kon geen vuist maken. Uruguay was superieur. Dit ondanks het gemis van spielmacher Petra Rocha die nog steeds niet was her steld van de blessure die hij tegen Israël had opgelopen. Zuidameri kaanse doelpunten bleven echter ne gentig minuten uit waardoor Duits land na de tweede plaats die het vier jaar geleden in Engeland behaalde, nu beslag legde op de derde plaats. Ubinas (midden) staat op het punt de keihard ingeschoten bal van Berti Vogts tegen het li chaam te krijgen. Rechts top scorer Gerd Müller.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 15