HEATH NIEUWE PREMIER De Jong te somber over de defensie Atoomwapens in brandende I bossen?" Rode Kruis móet onpartijdig zijn Lijk van Chinees uit IJ opgevist Absolute meerderheid van dertig zetels Vragen in de Groep wil sabotage van voedseleongres Het Kwartet TM PROTEST BETEKENT EINDE KERKHOF Nieuwe Leidse Courant Zaterdag 20 juni 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Oiemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. 4,95, p. kw. 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur rn.»»i De Conservatieven hebben tie Labour-partij een verplette rende nederlaag toegebracht. Harold Wilson, die ervan over tuigd was dht zijn partij als overwinnaar uit de stembus zou komen, scheen niet stomheid geslagen door de onverwachte nederlaag. Premier over zijn naamgenoot LONDEN De Conservatieve Partij heeft gisteren bij de par lementaire verkiezingen Labour een verpletterende nederlaag toegebracht. In het parlement beschikt zij nu over een absolute meerderheid van dertig zetels. 'EiV helikopter voert water aan rooi de verdedigers van Heuvel 119 bij rnung. De gescheurde vlag van de merikanen tvappert boven de mei zandzakken versterkte loopgraven. Edward Heath is formeel premier van Engeland. Hoe groot de Conserva tieve overwinning wel is blijkt wel uit de einduitslag, waarbij de 630 ze tels in het Laeerhuis te verdelen vie len. Conservatieven 330 zetels, winst 75 zetels, verlies 8 zetels Labour 288 ze tels, winst 10, verlies 70 zetels; Libe- zetels; Andere partijen: 6 zetels, zetels' Andere partijen: 6 zetels, winst 4 zetels met verlies 4 zetels. )EN HAAG Het PSP- reede Kamerlid A. G. van der ek heeft de minister van de- ïsie, Den Toom, gevraagd of aanwezigheid van atoomwa- ns in de brandende bossen van Harde mogelijk een nog veel itere ramp had kunnen veroor- ten. Ook vraagt hij of de mili- ren zo lang met het waarsohu- n van de brandweer hebben wacht om deze zo mogelijk het terrein te weren. Het :ifistische Kamerlid infor- :ert bovendien of de schiet- feningcn, die de brand waar- lijnlijk hebben veroorzaakt, ren georganiseerd ter gele- nheid van het bezoek dat prins rnhard die dag aan het leger- mp bracht. Iet kabinet heeft zich gisteren met Veluvvebrand bezig gehouden. Na Dop van het beraad verklaarde mier De Jong dat hij en zijn mi ters zicli niet in de schuldvraag Iden verdiept. Wel zei hij er voor nder van te zijn om in tijden van te droogte te het schieten uit te Hen. regeringswege een speciale helicopter voor dit soort taken wordt aange schaft. ..In Duitsland beschikt men over politie-helikopters met luidspre kers, zwaailichten en alle radiover bindingen," zo zei hij. De regering heeft al enkele jaren de aankoop van een dergelijke helicopter overwogen, maar heeft zich tot nu toe laten te rugschrikken door de hoge kosten die daarmee zijn gemoeid. Granaten )e legervoorlichtingsdienst heet in- Idels toegegeven dat er donder- gmiddag om kwart voor een een ietoefening met granaten gehou- ,.Na enkele schoten zag een ligheidsofficier iets branden in de te", zo heeft de LVD verklaard, schietoefeningen werden gestaakt de eigen brandweer gewaar- uwd". >e militairen van 't Harde mogen weekend niet naar huis. In ver- id met de kans op nieuwe branden rden zij in staat van paraatheid louden. Ook de burgerbrandweer ift „stand by" Overal in de bossen ooral bij de villa's zijn brand- chten uitgezet. Hoewel men de ind volledig onder controle heeft taat nog steeds de mogelijkheid. het hier en daar nog wat nas- ulende bos door de wind opnieuw 1 m vat. Communicatie Iet ontbreken van aanwijzingen luit de lucht heeft de blussings- rkzaamheden tijdens de eerste tn van de brand aanzienlijk be- eilijkt. Wel hing er een helikopter de luchtmacht boven de vlam- nzee, maar die moest telkens lan- om zijn bevindingen door te ge- i. Er was geen radiocontakt tussen hefschroefvliegtuig en de vuurbe- jders mogelijk wegens het ontbre- van een mobilofoon. Na enkele in voelde men het gebrek aan com- nicatie zo duidelijk, dat het idee toren werd een vliegtuigje van de kspolitie te waarschuwen, dat wel mobilofoon bezat. peeiale lielicopler >e piloot van het toestel, wacht- ester Van der Velden, gaf na 6 uur de lucht te zijn geweest te kennen, hoog tijd te vinden dat er van De conservatieve zege was de meest verrassende uit de Engelse geschiede nis. Algemeen had men een klinkende overwinning van Labour verwacht, die nu na een bewind van 5Vr, jaar moet heengaan. Harold Wilson, gewoonlijk zo ener giek, scheen met stomheid geslagen door deze onverwachte nederlaag. Koningin Elizabeth heeft vijf uur nadat duidelijk bleek dat de Conser vatieven aan de winnende hand zijn Edward Heath belast met de vorming van een nieuw kabinet. Eerder had zij premier Wilson bij haar ontvan gen die het ontslag var zijn kabinet aanbood. Voor zijn toekomstige ambtswoning aan Downingstreet 10, zei de nieuwe premier: Er is veel te doen, zowel hier als in het buitenland, en ik heb nimmer verdoezeld hoe moeilijk de problemen zijn die ons wachten, noch welke inspanningen moeten worden verricht om ze te overwinnen. Heath zei dat de meerderheid waarover hij in het lagerhuis zal be schikken, hem in staat zal stellen ,.een krachtige en oprechte regering te vormen om Groot-Britannië in de jaren zeventig te leiden". In het begin van de volgende week zal hij de samenstelling van zijn ka binet bekendmaken. Wie de belang rijkste posten zullen bezetten zal wellicht in het weekeinde al worden meegedeeld. Voor buitenlandse zaken is de naam genoemd van oud-premier sir Alec Douglas Home (661; voor finan ciën de 56-jarige Jan MacLeod. Ande re mogelijke leden var, het kabinet zijn Quintin Hogg (661 (binnenlandse zaken) en Geofrey Rippon voor de fensie. Oud-minister Christopher Soames wordt genoemd als leider van de Britse delegatie bit de onderhan delingen over de toelating van Enge land tot de EEG in Brussel. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister-presi dent De Jong deelt niet de be duchtheid van prof. dr. L. de Jong over het defensie-apparaat. Vorige week hield prof. De Jong in Delft een rede waarin hij zei dat ons leger even uitgehold is als in 1940. Premier De Jong heeft gisteren na afloop van de kabinetsvergadering duidelijk afstand genomen tot deze opvatting. Hij zei: „Mijn aamgenool is beslist te somber. Het is goed, dat er over belangrijke zaken als deze in het pu bliek wordt gesproken, maar dan moet dat wel zorgvuldig gebeuren, omdat men anders veel mensen node loos in zorgen kan brengen. De kans is groot dat men dan brokken maakt". Ook zei premier De Jong, dat de toestand in het leger niet 100 procent is, maar het is niet waar. dat de bewa pening waardeloos is. Voor de ver vanging van verschillende wapenon derdelen is er genoeg geld. Professor De Jong is een uitermate deskundig hist<Ajcus, zegt de premier. Maar dt betekent nog geen deskundigheid op het gebied van defensie. en DJ yexxLuu/n—I INTERIEURVERZORGING CPUN5&UPGD MEER KEUS IN I PASSENDE OMGEVING UTRECHT „Men kan van het Rode Kruis niet verlahgen dat het zich in de rijen van pro testerende organisaties schaart. Want wie moet uitmaken tegen wie geprotesteerd moet worden? Het enige wat men daarmee be reikt is een verdeeld Rode Kruis en misschien betekent het zelfs het einde van onze organisatie." Dit zei directeur-generaal A. van Embden vandaag op de algemene vergadering van het Nederlandsche Roodc Kruis te Utrecht. Hy giug in op de verwijten van jongeren, namelijk dat men zich niet geënga geerd opstelt en dat rapporten en situaties in landen, waarin misstan den worden vermeld, niet openbaar worden gemaakt. De heer Van Embden zei dat het Rode Kruis „natuurlijk geëngageerd is in die zin dat het diep bekommerd is om het leed dat zovelen op tal- rijke plaatsen in de wereld onder gaan". Maar het Rode Kruis is er in de eerste plaats om de slacht offers te helpen. „Protesteren kunnen vele andere or ganisaties doen pn ik heb de indruk dat men daar op dit moment en soms terecht terdege gebruik van maakt." „Wanneer het Rode Kruis in het openbaar gaat protesteren, is het niet uitgesloten dat de regeringen van een aantal landen onze organisatie niet meer toelaat om haar bovenpartijdig werk te doen. Nu immers kan het Rode Kruis de betrokken regeringen zover krijgen, dat het vrijwel overal wordt toegelaten om de slachtoffers te helpen." Bemiddelen kening moeten houden dat het P.ode Kruis de rapporten over loestanden in hun land zal gaan publiceren, daarmee gevolg gevend aan de pu blieke druk om eventuele misstanden aan de kaak te stellen en wetend dat een aantal mensen deze wetenschap voor politieke doeleinden gaat gebrui ken. zal het Rode Kruis in veel ge- I li. nieuwe Britse premier Edward Heatli werd bij zijn uankomst op Downingstreet 10. na een bezoek te hebben gebracht aan koningin Elizabeth, door vele aanhangers stormachtig begroet. i vallen de toegang worden geweigerd", i i aldus de heer Van Emden. Volgend jaar zal mogelyk te Den i Haag een internationale conferentie worden gehouden over de bemidde- i lende rol die het Rode Kruis kan j spelen by een dreigend conflict. Dan zal tevens worden gesproken over hulp aan de burgerbevolking van oor logvoerende landen. Dit naar aanlei ding van de verboden voedselvluchten tijdens de oorlog tussen Nigeria on Biafra. Men wil een regeling, waarbij liet Rode Kruis niet kan worden ge weigerd tydens een burgeroorlog hulp te bieden'. Taxibedrijf Telefoon 01710-25555 Narmstr.lA Leiden Busje» voor groopovorvoor Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: gironr.: Betaalt per O kwartaal maand -BON- Mijn naam: straal: plaats: Als beloning voor mijn aktiviteit Vontvang ik het gezellige Plctina I schaaltje cadeau. M Postzegel is niet nodig als o op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden AMSTERDAM Uit het IJ vlak bij het centraal station heeft die politie gistermiddag het stoffelijk overschot van een ongeveer 30-jarige Chinees op gehaald. Het lijk zat goed inge pakt in een groen-bruine deken. Sectie heeft aangetoond dat de man door messteken en wurging om het leven moet zijn gebracht. Hjj heeft ongeveer een week in het water gelegen. Het pakket, dat was dichtgebonden met repen badstof, werd ontdekt door de 21-jarige Jinke Worst. Zij had vanuit het raam van haar al enige tijn naar het vreemdsoortige pak ge keken, toen zii plotseling het vermoe den treeg dat zij een gruwelijke ont dekking had gedaan. Zij waarschuw de ijlings haar vader, dit bij het zelf de bedrijf werkt. Deze belde ogen blikkelijk de politie. Commissaris T. C. J Sanders, hoofd van de recherchcgroep „ernstige de- j lieten" heeft sisteravond meegedeeld over enkele aanknopingspunten te j beschikken, die hem kunnen helpen bij de vaststelling van de identiteit j van ie vermoorde man In de kleding van het slachtoffer werden merkte kens aangetroffen, die de politie enig houvast geven Waarschijnlijk is niet diefstal het motief voor de moord ge weest In het bruin-gele batikhemd van de man werden 9 briefjes van 25,- gevonden. Chinese schepen Bij het onderzoek zullen de vreem delingendienst en het politiebureau van de Amsterdamse Chinezenwijk worden ingeschakeld De recherche houdt er ernstig rekening mee dat de man afkomstig is van een van de Chinese schepen, die vorige week de Amsterdamse haven aandeden. Voor lopig echter eaat het onderzoek in al le richtingen omdat de Chinees even goed uit Amsterdam of Den Haag af komstig kan zijn. Genie is niets anders dan grote begaafdheid voor geduld. De BUFFON (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Een (kleine) groep van de 300 jongeren die in een kamp bjj Kijkduin het Wc- reldvoedselcongres begeleiden, wil het congres saboteren. In een „strategisch model" worden acties opgesomd als het isoleren van sprekers, het ontvoeren van con gresleiders en het voortbrengen van afkeurende geluiden. R'TA Vandaag in ZO A. C. Moerman: Het menselijk gelaat Joris Boddaert over de film Woodstock en Lex Middelwijk be zocht de Ackersdijkse Plassen waar de watervervuiling schrikba rend toeneemt Dr. E. Diemer: Vernieuwing en behoud Dr. C. Rijnsdorp „Koning Wil lem I voor Belgen de „Noorder- duivel" Jeanne de Vlieger: Wie wordt de eerste kleuterleider? Caro de Vos bezocht de Delft- se Antiekbeurs. Zon en maan 21 juni zon op 4.19, onder 21.04, maan op 23.12, onder 5.58; 26 juni LK. 22 juni zon op 4.20, onder 21.04, maan op 23.34. onder 7.32: 2 juni „Ik wil eens kijken hoe jullie er uit zien, als je je verveelt." Hoog Water 21 juni: Rotterdam le getij 6.08. 2e getij 18.32, Vlissingen "9-15.15. Wi"«mstad 6.43-19.12. 22 juni: Rotterdam le eetij 6.59. 2e getij 19.15, Vlissingen 7ST-10Ü7 Barometerstand: heden 10 uur: 76.2 cm (1015 millibar) stijgend. C7 Door ordeverstoring, het versprei den van geruchten en het maken van muziek wil de groep er een complete chaos van maken. Enkele honderden personen na men gisteravond in het jongeren- dorp deel aan het vastendiner, waar bij slechts water werd gedronken. Onder hen FAO-directeur ir. A. Boerma, leden van zijn staf en de I Soedanese minister Mohammed Nour. Meer over de actie van jongeren op het congres elders in dit blad. Ulf. v:wl*l: Het wordt warm rond de lang ste dag. Zondagavond om 20.43 bereikt de zon het hoogtepunt. Het weer krijgt ook en iets drukkender karakter, doordat de vochtigheid toeneemt. Na 25 tot 27 graden in de middag kan in het kustgebied een iets koe lere zeewind binnendringen. Maandag gaat van het Zuid- Westen uit de onweerskans iets toenemen, maar juni blijft daar bij nog zomers en het is nog allerminst zeker dat de eerste helft van -de week een groei zaam regentje zal brengen. De Bilt verwacht tot zondag avond: Licht tot half bewolkt met plaat selijk onweer. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west In het binnenland iets koeler. Weersvooruitzichten voor maan dag: Aantal uren zon: 4 tot 12, min. temp. 3 tot 7 graden boven nor maal, max. temp: 3 of meer gra den boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 60 prnrpnf

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1