Circelmaaier aakt eind aan weidevogels WOOD STOCK HET MENSELIJK GELAAT zeldzaam Holland Groene kikker in Hart van uioodstock Is er Iets mis met de mensen? ZATERDAG 20 JUNI 1970 BIJLAGE VAN HET KWARTET De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad door A. C. Moerman door Joris Boddaert het menselijk gelaat op te beffen. De relatie met Hem openbaart zich mijnerzijds In ver langen dat zich voedt met zijn eigen honge*. Aldus Is de fundamentele relatie niet die met een onpersoonlijk zijn (ontologie), maar een ethische re latie. Het radicale in het denken van Levinas als kritiek op de westerse zijnsleer wordt nu duidelijk. De re den waarom hli momenteel als de wellicht oorspronkelijkste denker geldt is nl gelegen in zijn stelling dat het de fout van de westerse wijsbegeerte was en is. dat zij al les ondergeschikt maakt aan een algemeen Zijn. Uit deze dwaling verklaart hij de eigenaardige agressiviteit In het Westen in den ken. techniek, staat, economie etc. Op grond van zijn conceptie pleit hij nu voor eer radicale om kering (p. 88v 110)- We staan in betrekking tot. maar gaan niet op in de Totaliteit; omdat de betrek king ook de Ander ontmoet (waar door ik schuldig kan worden), Ia voorwaa de voor denken het gewe ten (p. 1 2). Het Mensi'ijk Gelaat Is een rijk boek. Het geeft veel stof tot den ken, ook vee' dat nog doordacht moet wordan. In het eerste deel schetst Levinas de sfeer van waar uit hij spreekt in een serie essays onder de titel „Joodse wijsheid". Aan het tweede deel van het boek kan de leze' afmeten of de titel verdiend is. Ik meen van wel. 3daurofoeace. mu/K...andlcve een erg goede graadmeter voor de toestand in een gebied." De vogelkenner vindt ook de doel stellingen van de kabouters erg po sitief, al vindt hij het recreatieplan midden-Delfland belangrijker dan het „kleine, slecht onderhouden" Staelduinse bos bii Hoek van Hol land. Ook in Ackersdijk loopt de vogel stand terug. Wielewaal, dodaars en een tweede paar boomvalken keer den dit faar niet terug van de trek. De vervuiling van de poldersloten, die aansluiten op het vieze Rijn- Schiekanaal, wordt steeds erger. De wasmiddelen met talloze witma kers en vuilverdrijvers zorgen door hun langdurige activiteit ervoor dat de groene kikker een zeldzaamheid is geworden. De visstand wordt min der. Vuil koelwater doodt de nood zakelijke zuurstof in het water en maakt dit levenloos en onleefbaar. zich een piaats, een standpunt te kiezen van waaruit alles er voor hem is. Doo' alles en iedereen te zien als begrijpbaar. Door de wer kelijkheid hui'en hem op te bergen binnen het „begrip". Een begrip kan Ik denken, dus alles, de Totali teit. valt ondor mijn denkmacht Mijn denkwerk is nog nodig om het nog niet hegrepene doorzichtig te maken, maar dat is slechts een kwestie -/an tijd. Ik ben autonoom, souverein: De totaliteit is er voor mij om te bewerken en te organi seren. Dit denken berust op de veron derstelling dat alles wat er is. de totaliteit, een verborgen eenheid is. Deze eenheid van Ik en de totali teit was nu eens God. dan weer het Zijn Zelf. Zo doe ik echter groot tekort aan de werkelijkheid, want al het andere is riet alleen mijn-begrip- daarvan. Zo pleeg ik geweld; en zo en hie- zet Levinas' kritiek in door van mezelf uit te gaan kan ik het andere nooit ontmoeten. Laat staan de Ander. Als de Ander voor mij verschijnt, kan ik niet volstaan met hem te be-grijpen: Mijn kennis van hem moet ook liefde omvatten. Ik kén hem wel bezitten (door geweld, oorlog), maar dan heb ik hem bin nen de Totaliteit gebracht en is hij de Ander niet meer. Als ik hem wil ontmoeten, moet ik, vóór alle be grip, hem aar.rcepen (religiel). Ik ben we'iswaar van God en mede-mens absoluut gescheiden, letterlijk a-theist en ego-ist. maar niet afgesloten. Er Is ontmoeting mogelijk. Want als ik de Ander zie, zie ik een gelaat en de ver schijning van ons gelaat is de taal. De And9r is alléén: de Ander. Hij Is geen deel van een Totaliteit. Hij presenteert alleen zichzelf. Daarom is het gelaat van hem naakt. Zijn naaktheid is een appèl op mij: Ik geniet, bezit, woon, werk en maak hierdoor hém arm. Daar om moet ik geven, maar blijft hij de Ander. Zijn gelaat doet mijn ge weten ontwaken. Er wordt een Wet buiten mij geponeerd. En aldus verleent de Ander nu zin, richting aan mijn vrijheid: Hij heeft mijn hulp nodig. De afstand tussen de ander (mens of God) en mij la niet et een snelheid van 30 km per uur razen zogenaamde cirkelmaai- hines door de Hollandse hooilanden. Deze nieuwe vinding snijdt met scherpe, met 12000 omwentelingen per minuut draaiende messen, in paar uur tijds het gras van enkele hectaren hooiland af. Wat vroeger dagenlang zwoegen betekende, is nu in een wip gebeurd. Kortom: opluchting voor vele boeren, die de hoge arbeidslonen toch al bijna meer konden betalen. Dit gras echter, dat door de kunst ieder jaar vroeger hooirijp is. biedt in de maanden mei en juni een schuil- en broedplaats voor tal loze vogels. Kieviten, grutto's, een den, tureluurs, leeuweriken, schol eksters en ga zo maar door vonden jaar in jaar uit in het allengs lan ger wordende gras een veilig toe vluchtsoord, waar de eieren onge moeid lagen en later de jongen op groeiden totdat ze vluchtig weren Werd er al eens een keertje wat vroeg gemaaid, dan was het goede gewoonte dat, voordat de nu ouder wetse maaibalkmachine zijn werk deed, de boer of opzichter vogels en hazen verjaagde en/of de eieren veilig stelde. Sinds de komst van de cirkelmaaier is dit niet meer mo gelijk. Degene die vroeger achter maaier aanliep óm het volgende stuk „schoon" te maken kan dit ge- te niet meer bijhouden. let 16 dan ook nauwelijks een uitzondering dat, na het kaalscheren van iele bunders grasland, tientallen hazen en vogels het slachtoffer zijn lorden van de moordende messen. Om van de nesten met eieren maar te spreken. baarbij komt de onnadenkendheid van de boeren. In plaats van een stuk p van binnen uit te maaien, zodat de dieren door het nog niet ksle kunnen ontsnappen, beginnen zij aan de slootkant en drijven zo- e alles wat ieeft in het midden bijeen. De messen zorgen voor de heer Van Dongen, ornitholoog van de Nederlandse Vereniging tot erming van Vogels, hierover: „Als alle jagers in Nederland alleen- maar gingen schieten, dan was dat nog niet zo erg als deze cirkel- Als dit zo doorgaat zal het aantal weidevogels in de toekomst verminderen. Voorlopig is er helemaal niets tegen te doen." 15 augustus 1969 wordt er in het kleine plaatsje Bethel in de staat New York geschiedenis geschre ven in het wereldje van de interna tionale popscene. Op die dag stro men tussen de vier- en vijfhon derdduizend jongeren samen om drie dagen van love, peace and music e genieten tijdens The Woodstock Music and Art Fair. Een immens pop-festival, heel klein begonnen, maar uitgegroeid tot een massale happening van muziek en communicatie. Men is er nog steeds niet achter gekomen waar al die jongeren tus sen de 18 en 30 jaar allemaal van daan kwamen. Het meest verba zingwekkende van dit festival 's echter niet het aantal jongeren dat de happening bijwoonde maar- meer nog het vredelievende karak ter van dit muziekfeest. Sociologen stonden perplex toe.i zij zagen dat 400.000 mensen in harmonie drie dagen samen kon den leven zonder ook maar een gevecht, en zonder diefstallen, ver krachtingen, vernielingen of andere wandaden die normaal grote sport gebeurtenissen in de staat New York begeleiden. Er waren vanzelfsprekend wel di verse slachtoffers aan een overdo sis aan d/ugs maar -die werden liefdevol geh.-lpen door een door de jongeren zelf geformeerd drug- comitee. Ondanks de zware regen val die gedurende vele uren op de jeugd neerstroomde, bleef de meute rustig op haar plaats. Men sliep eenvoudig op het 600-ha boe- renterrein, van tijd tot tijd gewekt door gitaarklanken van een van de vele popgroepen. Wie meent dat de festivalgangers uitsluitend uit hippies bestonden komt bedrogen uit, vele duizenden waren leerlin gen en studenten afkomstig uit de middelklasse'. Was de muziek van groepen als „Country Joe and the Fish, „Santa- na, „The Wiio" en de solisten Jimi Hendrix, Joe Cocker en Joan Baez oorspronkelijk het reisdoel van de duizenden beat-pelgrims, toen bleek dat ruim 400.000 jongeren te gelijk op zoek waren naar vrede en liefde qroeide het festival uit tot een „mind b'ower of all time". Er zijn van de massale happe ning diverse studies gemaakt waar uit o.a. geconcludeerd werd dat tij dens dit muziekfestival een geheel nieuwe generatie tot leven kwam die nauwelijks iets gemeen had met de jeugd van de jaren 50 en zelfs midden 60. Volgens een van de oudere beschouwers die zich niet bij het gebeuren betrokken voelde, maar nog nooit in z'n leven zo'n massale saamhorigheid gezien had, betexende de beweging van deze jeugd een politiek zonder staatslieden ot leider, een nieuw geloof zonder een messiah. „Dat klopt'' zei een van de muzi kanten, we hebben geen leider no dig, want wij hebben elkaar; het enige wat belangrijk is, is het ge zamenlijke ge'oven in een liefde vol le wereld en dat gebeurt op dit moment in Woodstock. Een vader die een zoon in Vietnam en een op dit festival had zitten, kon dit al leen maar beamen. Wat Woods'ock precies betekent heeft kan alleen verklaard worden door diegenen „die er bij geweest zijn", toch zal men volgende week In Nederland een vrij gedetailleerd beeld van deze happening kunnen zien, 25 juni gaat namelijk in het Amsterdamse Cineramatheater de drie uur durende film „Woodstock in première, een fascinerende do cumentaire die tijdens de openinj van het filmfestival te Cannes alom geprezen is door publiek en de ■internationale pers. Regisseur Michael Wadleigh (28) heeft samen met een enorme cast van cameramensen, geluidstechnici en produkieassistenten van het festival ruim 100 uur filmbeelden geschoten die samen met 60 uur geluidsopnamen gereduceerd zijn tot een objectieve reportage. De film, die geraffineerd via ge scheiden en oubbele beelden op het doek wordt geprojecteerd toont zo'n beetje alle facetten van dit festival; intervieuws met de or ganisators, de politie, de musici en de toeschouwers, beelden van teenagers die gezamelijk ontbijten, beelden van de jongeren die rustig „pot roken, yoga bedrijven, muziek maken, vrijen, communiceren, sla pen en applaudiseren. Vanzelfsprekend maakt de mu ziek een belangrijk deel van de film uit, de diverse groepen wor den met wijd geopende lens minu ten lang gevolgd, zodat elke zweetdruppel en elke gitaarslag overduidelijk op het grootbeeld overkomt, het kleurengebruik !s fascinerend evenzo het geluid da-, door middel van vier stereo kana len de zaal wordt ingeslingerd. De film is niet alleen voor jong en oud een visuele belevenis maar ook een belangrijk sociaal document dat nu al een klein stukje filmge schiedenis heeft geschreven! door Lex Middelwijk maar ik zei gelijk, dat is een kraan vogel, uit een dierentuin of zo. We lieten 'm gewoon zitten. Elk jaar, als de trektijd bezig was kwamen ande re kraanvogels om hem heen zitten. Hij moest dan mee. maar hij is toch altijd gebleven. Toen zijn de mensen er achter gekomen door dat pro gramma van Bert Garlhoff's zon dagsmorgens, je weet wel. Ze wilden hem vangen en bij het opjagen heb ben ze z'n poten kapotgeslagen, zo erg dat ze hem afgemaakt hebben." Ornitholoog H. var, Dongen, die als gids optreedt: „Het is jammer, maar alleen leden vat» de vereniging kunnen twee maal per jaar dit unie ke gebied bezoeken De vogels die hier broeden moeten absoluut met rust worden gelaten zodat ze weer terugkomen" Die vogels zijn dan onder meer een paar boomvalken, erg zeldzaam in deze streek, woud aapjes, slobeenden, spechten, koe koeken en talloze andere. In het le vensgevaarlijke, ontoegankelijke moerasgebied, even verder de polder in, huist een reigerkolonie. In het bos zelf, waar voorzichtig een pad gebaand moet worden „als je hier wegzakt sluit de bodem weer boven je, zodat niemand je meer kan vinden" drukt de hitte een stempel op het dierenleven. Reusachtige karpers maken luie kol ken in het heldere water. Een forse snoek staat doodstil tegen een riet plant. In de bomen drukken een paar fitissen moeizaam hun liedje de lucht in. „Ik geloof dat de mensen toch meer gaan beseffen hoe belangrijk dit allemaal is. Ze gaan door krij gen, eindelijk, dat het zo niet langer kan; dat milieuhygiëne een voor waarde fs voor het leefbaar blijven van de wereld. Het bestuderen van vogels is dan ook niet alleen maar een hobby of een lolletje. Vogels zijn De welvaart in onze op de consumptie gerichte maatschappij vraagt vaak offers die eigenlijk niet te brengen zijn. De afgelopen jaren heeft vooral de natuur het zwaar te verduren gehad. De komst van steeds meer Industrie, heeft de regering genood zaakt het mes diep in het natuurlijke landschap te zetten. Bossen, meren en polders verdwijnen voor de oprukkende stad, die de horizon in de randstad voorgoed aan het oog gaat onttrekken. Wat zal er van de Biesbosch worden, als dit nu nog aan de getijden blootstaande terrein één groot zoetwaterbekken vopr Rotterdam zal zijn geworden? Hoe was het mogelijk dat Shell-Chemie zich als een donderslag bij heldere hemel bij de Moerdijk ves- tigde, zonder dat men tijd genoeg had om over de gevolgen te praten? Iedere natuurliefhebber, en dat is eigenlijk ieder een die van frisse lucht houdt, begrijpt dat sommi ge offers gebracht moeten worden. Het uitvoeren van het Deltaplan is pure noodzaak, al wordt het landschap er geheel anders door. Het domweg laten verdwijnen van deze onontbeerlijke stukken Neder land zonder de alternatieve mogelijkheden goed door te nemen met deskundigen van alle betrokken instanties is een daad die niemand kan verantwoor den. In het hart van de randstad loopt de vogelstand door watervervuiling het Rijn-Schiekanaal is een riool ernstig terug. En zijn het niet altijd de dieren die signalen geven als er iets mis gaat? In de laatste twee eeuwen fc er weinig verandert in de natuur. Behalve dan de afgelopen twintig jaar. In het Nederlandse taalgebied heeft de filosoof Emmanuel Levi nas, sinds 1967 hoogleraar aan de universiteit van Parijs-Nanterre, reeds enige bekendheid. De uitge verij AMBO heeft een verzameling studies van hem bijeengebracht onder de titel „Het menselijk ge laat", bedoeld als een makkelijker toegankelijke inleiding in zijn den ken. De Jood Levinas komt uit Litou wen, waar hij opgroeide met He breeuwse Bijbel en Talmud (p. 29). Vanaf 1920 woont hij in Frankrijk. In de Tweede Wereldoorlog in Duit se gevangenschap. Terug in Frank rijk wordt hij docent aan een Joods instituut en Iat6r hoogleraar Uit zijn levensloop loopt de In houd van zijn denken weg; de con frontatie met een totalitair, westers systeem, de oorlog, menselijkheid, de vraag naar God. Levinas is te kenschetsen als een radicaal ethisch denker. Hij komt tot een zeer originele eigen conceptie, waarvan de uitwerking nog voort duurt. Enkele begrippen van hem willen we hie'aanstippen. Levinas levert fundamentele kri tiek op de westerse filosofie. De Europese mens heeft van de aan vang af tot op heden een huiver gehad voo' het niet-weten. Hem dreigde de onveiligheid, het Niets. Maar hij wil weten en zich een plaats verzekeren op deze aarde. En dat kon alleen wanneer hij al het andere mensen, dieren, din gen. hemel en aarde kon be heersen. Maar hoe la dat mogelijk? Door Welhaast onvindbaar verborgen in de polders tussen Den Haag en Rot terdam en toch vlak naast de E8 ligt, ter hoogte van Pijnacker. een brokje natuur dat zijn weerga in de randstad niet kent. Achtentwintig hectaren liggen de door bosschages aan het oog onttrokken Ackersdijkse Plassen te schitteren in de bloedhete junizon. Eigendom van de 11.000 le den tellende Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels, onder houden en (streng) bewaakt door visser/boswachter Ren sen. Het reservaat is ontstaan in de ze ventiende eeuw, toen men ten be hoeve van de Delftse pottenbakkers de grond liet vervenen. Het terrein was hiervoor geschikt omdat in de tijd van de Batavieren de zijarmen van de Rijn hier stroomden, die beddingen hebben achtergelaten, die ook nu nog zichtbaar zijn. De naam is afkomstig van de stukken land waarop de turf te drogen werd ge legd, de pkkertjes. In het boswachtershuis,, vertelt de heer Rensen het verhaal van de kraanvogel die vijf jaar in Ackers dijk heeft rondgezworven: „M'n vrouw zei: kijk wat een grote reiger, ft Honderden muziek-fans staan dage lijks in lange rijen te wachten voor het Trans Lux East Theatre in New York om een kaartje te bemachtigen voor de fas cinerende film „Woodstock". De film ging eind maart in New York in wereld première; de ederlandse prémière (eerder dan tal van andere West-Euro- pese landen) is woensdag 24 juni in het Amsterdamse Cineramatheater. Een week later zal de film waarschijnlijk al te zien zijn in Rotterdam (Cinerama), Den Haag (Asta) en Utrecht (Vreeburg). Alsof het niet genoeg is, heeft men van Woodstock ook nog een driedubbe le L.P. gemaakt, waarop de belang rijkste musici z!jn te horen. De weerga ve van de muziek, de stage-announce ments en de reacties van het publiek is zeker niet perfect, maar als tijdsdocu ment en samenvattend muziekalbum heeft de plaat voor elke echte poplief hebber een belangrijke waarde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13