Jongerendorp bij Kijkduin in hongerstaking gegaan SPANNING IN DE CHU OVER LIJSTTREKKER gast^^ 8-Daagse vakanties 172- f20.- Labour ontgaat Nelissen handhaaft strak prijsbeleid Trouw aan eigen kerk voorwaarde oecumene Tien cent voor een glas water zege Kamer besprak -i wet over lucht verontreiniging J Diamanten fl gestolen Uitslagen Gekrakeel over machtsposities" Minister belooft prijsorerleg PROMOTIE J. BAKKER v.a. Meisje wegens afpersing veroordeeld Meisje verliest zwemring en verdrinkt Nota over kernenergie beleid II: Minister voor ivetenschapsbeleid Twee promoties aan de VU Taken in het kabinet herverdelen Drs. Uclink maakte meeste kans Duitser van 18 kiesgerechtigd v 7 (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Om twaalf uur zijn csï tijdelijke inwoners van het internationale jongerendorp De Nieuwe Aarde bij Kijkduin in hongerstaking gegaan. Een etmaal lang zal men niets eten of drinken uit protest tegen de honger en de ondervoeding waaraan een derde deel van de wereldbevolking lijdt. Het enige wat de 300 jongeren in het vroegere Milvakamp tot zich mo gen nemen, is water. Dit wordt voor een dubbeltje per glas aan de man gebracht. 'E Alle leden van de stuurgroep van het Wereldvoedselcongres zyn uitge nodigd vanavond in De Nieuwe Aarde „een fijn glaasje water" te komen drinken. De directeur-generaal van de FAO. de Nederlander dr. Boerma. heeft al toegezegd te komen. In de plenaire zitting vanmorgen in het Congresgebouw werd een fo rumdiscussie gehouden over de rol die de jongeren zouden kunnen spe len bij de bestrijding van honger en armoede. Bundelen DEN HAAG De Tweede Kamer is gistermiddag begonnen met de be handeling van de wet inzake de luchtverontreiniging, waarin een sys tematische bestrijding van de lucht verontreiniging mogelijk wordt ge maakt. De KVP-woordvoerder drs. A. J. Hutschemaekers drong aan op het verstrekken van meer gegevens over de gevolgen van de aanwezigheid van allerlei stoffen in water, lucht en bo dem. i Drs. B. van der Lek (Pac. soc.) wil de cijfers zien over het totale vuil dat uit schoorstenen en uitlaatpijpen I komt. Met de heer Van der Lek meende J drs. Hutschemaekers dat de betaling van de kosten voor uitvoering van de wet uit de algemene middelen dient te geschieden. De KVP-woordvoerder vroeg voorts wanneer het meetnet voor luchtver- •ntreiniging over heel ons land zal jjn uitgebouwd, a»' De Kamer zet het debat volgende week voort. ROTTERDAM Bij een juwelier in de Lijnbaan is woensdagmiddag uit een toonbankvitrine een tableau met een gele en vijftien witte bril janten gestolen. De waarde is 45.000. Een uitgangspunt was dat de inzet van jongeren onontbeerlijk is. Bij het ontwikkelingswerk zijn tot nu toe weinig jonge mensen betrokken. Zo wel in de rijke als in de arme landen zouden de jongeren zich moeten in zetten om opvattingen en structuren te veranderen, ten einde tot betere perspectieven voor de bevolking te komen. In de ontwikkelingslanden, werd in het discussiestuk gezegd, wordt nog te weinig gebruik gemaakt van de bekwaamheden van de nieuwe gene ratie. Ed moet meer gedaan worden om de jonge mensen op elk niveau te laten deelnemen aan planning en besluitvorming. Het probleem in de ontwikkelde landen was dat de jongeren daar niet precies weten hoe ze zich effectief kunnen inzetten voor minder bedeel de volkeren. Hun aanbiedingen om voor ontwikkelingslanden te werken zullen gebundeld moeten worden. De congressisten werden bij bin nenkomst geconfronteerd met de ac ties van de jongeren. Hun werd ge vraagd sympathie te betuigen met de doelstellingen. Coördinatie De opbrengst van de collecte ook die van de verkochte glazen water is bestemd voor de vrijheidsbewe ging in de wereld. Vertegenwoordi gers hiervan zullen eind deze maand in Rome bijeenkomen om coördinatie van acties te bewerkstelligen. Op deze in het teken van de jeugd staande, vierde zittingsdag van het Wereldvoedselcongres. werden dertig demonstranten in het gebouw toege laten, die zich echter verplicht had den niet in de vergaderzaal te komen. Op ramen en muren hadden ze pam fletten geplakt. In de gangen en bij de buffetten werd druk gediscus sieerd, waarbij men het vooral had voorzien op congressisten van wie men meende dat ze de zaak der jon geren slechts ten dele steunden. Dr. Boerma heeft gisteren voor de Vereniging voor de Verenigde Naties een uiteenzetting gegeven over het doel van het congres. Op een vraag of de ontwikkelde landen de politieke wil hebben, hun markten royaler open te stellen voor produkten uit de ontwikkelingslanden, antwoordde dr. Boerma ontkennend. „De regeringen", zei hU. „hebben nog niet de wil zich werkelijke op offeringen te getroosten." LONDEN Toen vanmorgen in 419 van de 630 districten de stemmen waren geteld, was de stand als volgt: Labour 224 zetels, winst 9, ver lies 52: Conservatieven 192 zetels, winst 53. verlies 6; Liberalen 1 zetel, winst 0. ver lies 2; Overige 2 zetels. Percentages: Labour 45,8 (in 1966: 50,7), Conservatieven 45.3 (40,9), Liberalen 6.1 (6.9) en ove rige 2.8 (1,5). 99 Prof. Belinfante: AMSTERDAM De rectormagni- ficus van de Universiteit van Am sterdam prof. mr. A. D. Belinfante heeft zijn studenten in een brief laten weten, dat het „gekrakeel over machtsposities" de uitbouw van de universiteit tot een open wetenschap pelijk instituut belemmert. Prof. Belinfante zou graag proeven willen nemen met een avonduniversi teit voor iedereen die maar kennis op wil doen. Doordat docenten en weten schappelijke staf het veel te druk hebben met de herstructureringspro gramma's zouden die plannen moei lijk te verwezenlijken zijn. „Alle energie van de docenten verdwijnt in eindeloze vergaderingen", zo schrijft de rectormagnificus in zijn vijfde brief aan de studenten. (Vervolg van pag. 1) De fel omstreden Powell kreeg in zijn district, Zuidwest-Wolverhamp- ton, 14.467 stemmen meer dan zijn Labourtegenstander. Zijn meerder heid bedroeg in 1966 6585 stemmen. Brown, die 25 jaar parlementslid is geweest, kwam in Belper 2000 stem men tekort. Heath werd in Bexley herkozen met een meerderheid die bijna viermaal zo groot was als in 1966. Premier Wil son werd in Huyton met een iets toegenomen meerderheid herkozen. De leider van de Liberale Partij, Thorpe, hield in Noord-Devon maar 369 stemmen over. De liberalen had den. toen de uitslagen van de 419 dis tricten binnen waren, al twee zetels moeten prijsgeven. De Labourkandidaat dr. Pitt slaag- j de er in een Londens district niet in, het eerste negerparlementslid te wor den. Het Lagerhuis krijgt wel weer een Winston Churchill: een kleinzoon van de beroemde staatsman versloeg in Stretford zijn Labourtegenstander. De opkomst bedroeg 70,1 procent, ongeveer vijf procent minder dan bij de parlementsverkiezingen van 1966. Algemeen wordt aangenomen dat vooral Labourkiezers het hebben laten afweten nadat opiniepeilingen vrijwel unaniem een duidelijke zege voor Wilson hadden voorspeld. Minister Howell van Sportzaken wil dat er een onderzoek wordt ingesteld naar de methoden van de opinie onderzoekers om te weten te komen In hoeverre zU de „democratische pro cessen in Groot-Britannië beïnvloed den." 8 dagen treinen op de tienertoer voor (Van onze sociaal-economische redactie) RIJSWIJK Minister Nelissen is op dit moment nog niet bereid de tweede algemene prijsbeschik- king, die vorig jaar september werd ingevoerd in te trekken. (Van onze kerkredactie) UTRECHT Oecumenische tendenzen zetten zich gemakke lijker door bij migratie naar ge bieden waar theologische ge schillen niet, of althans in min dere mate, in kerkelijke struc turen zijn vastgelegd. De versterking van de stedelijke mentaliteit geeft groter kansen aan het oecumenisch streven. Een belang rijke voorwaarde voor hereniging of vereniging van kerken is trouw aan de eigen kerk. Dit zijn drie stelling bij het proef schrift „Oecumene als praktijk en probleem", waarop de heer J. Bakker (42). leraar aan het christelijk lyceum te Amstelveen, vanmiddag is gepro moveerd aan de Utrechtse universi teit. Het was geen promotie in de theo logie, zoals men op het eerste gezicht zou verwachten, maar in de sociale wetenschappen. De ondertitel van dr. Bakkers dissertatie luidt „Een verge lijkende sociologische beschouwing van hervormd-gereformeerde verhou dingen in Nieuw-Guinea en Neder land." Dr. Bakker was van 1960 tot 1962 leraar aan de bijzondere HBS in het toenmalige Hollandia. De kern van zijn proefschrift bestaat uit de weer gave van een in 1962 verrjcht onder zoek naar het kerkelijk samengaan van hervormden, gereformeerden en andere protestanten binnen de Evan gelisch Christelijke Kerk daar. Deze „oecumene in de praktijk" bleek door een duidelijke meerderheid van her vormden en gereformeerden positief gewaardeerd te worden. Verder werd in het kader van deze studie in 1965 een enquete gehouden onder bijna tweehonderd vroegere le den van de Evangelische Christelijke Kerk, die in Nederland waren terug gekeerd. waarbij de vraag naar de aanpassing op kerkelijk gebied voor op stond. De slothoofdstukken zijn toegespitst op twee vragen: wat vergroot de kan sen op oecumene en in hoeverre kan hereniging van de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken waar schijnlijk geacht worden? Het proefschrift is verschenen bij Boom te Meppel. Promotoren waren prof. dr. J. P. Kruijt en prof. dr. J. van Baal. De laatste stelling van dr. Bakker luidt: Gezien de vernieuwingsdrang, die zich bij alle vormen van onder wijs baan breekt en de recente onrust in diverse scholen, verdient het aan beveling het komende cursus- of ka lenderjaar te bestemmen tot ..sabba tical year" (een jaar studieverlof; red.) voor alle onderwijs mensen in Nederland. Volledig verzorgd met vele excursies. Keuze uit 11 verschillende reizen in binnen -en buitenland. van elk station. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS De Belgische koning Boudewijn is gisteren voor een officieel be zoek in Kongo aangekomen. Hij maakte met -president Moboeloe een rijtoer door de straten van Kinsjasja (voormalig Leopold- stad), overal door de bevolking luide toegejuicht. HAARLEM Conform de eis van de officier heeft de rechtbank van Haarlem gisteren wt 20-jarig meisje M. F. uit Arnhem wegens afpersing veroordeeld tot vijf maanden gevan genisstraf waarvan vier voorwaarde lijk. Het meisje had in mei een kaart gestuurd aan een Haarlemse familie met de opdracht een bedrag van 10.000 gulden bij strandpaal 60 neer te leggen. Zij uitte daarbij de bedrei ging dat de zoon van de familie „eraan zou gaan" als ze het geld niet zou krijgen. Vrienden van haar zou den dit karwei voor haar opknappen. VEEN Bij het zwemmen in een uitgegraven uiterwaard is gistermid dag het 12-jarig dochtertje van de heer A. Timmermans uit Veen ver dronken. Het meisje, dat de zwem kunst niet machtig was, spartelde wat rond in een luchtband. Op een gegevén ogenblik gleed zij uit de band en kon die niet meer te pakken krijgen. Het water is ter plaatse 20 meter diep. De 21-jarige M. Dekker uit De- demsvaart is gisteren tijdens het zwemmen in het plaatselijke zwem bad onwel geworden en verdronken. Kunstmatige ademhaling en hartmas sage mochten niet meer baten. De jongen was een geoefend zwemmer. In ccn rede ter gelegenheid van de officiële opening van het nieuwe Centraal Onderncmershuis van de Ondernemersfederatie (samenwer kingsverband van de ehr. en r.k. middenstand! centrales) zei minister Nelissen zyn toezegging gestand te zullen doen in het tweede halfjaar van 1970 prijsoverleg met de mid denstandsorganisaties te zullen plegen. Voorzitter De Mooij van de Onder nemersfederatie had gesproken over medio 1970, maar de heer Nelissen wees hem er op, dat overleg op dit moment een voorschot zou betekenen van 6,59 pet. Minister Nelissen ging uit van een I eigen verantwoordelijkheid zowel van 1 de overheid als van het bedrijfsleven. Beide hebben belang bij een gezond hedrijfsleven. een gezond midden- en kleinbedrijf en bij een krachtig onder- nemersschap. Er is een klimaat nodig waarin het bedrijfsleven zich gunstig kan ontwikkelen. Kritiek De bewindsman, die voorheen al gemeen secretaris was van de Onder nemersfederatie, vroeg er begrip voor, dat welke maatregelen de overheid ook neemt, aan alle beslissingen na delen kleven en er altijd kritiek volgt. De heer Nelissen noemde de natio nale besluitvorming op basis van overleg van wezenlijke betekenis voor de functionering van onze maatschap pij. Elke andere oplossing vond hij minder gelukkig. Tot nu toe heeft zich dit jaar een prijsstijging voorgedaan van 4 pet. De minister vond dit teveel, al gaf hij toe dat de ontwikkeling zich op het ogenblik stabiel gedraagt. Wan neer het prijscijfer over juni bekend is, zal hij in overleg met het be drijfsleven nagaan, of een aanpas sing van het tot nu toe gevoerde prijsbeleid wenselijk is. Dit overleg zegde hij definitief toe. van elk station. NS-Identiteitsbewijs of pasfoto meenemen. Extra plus, half geld op de bus. voordelig uit met NS (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG Het kernenergiebe leid in Nederland wordt omgeven door een groot aantal raden en ad viesinstanties. In de Tweede Kamer sprak men zelfs over een raden-mo narchie. Want voor elke moeilijkheid wordt er weer een raad opgericht, die dan weer de uitvoering van het beleid dreigt te belemmeren. Minister Nelissen van Economische Zaken beloofde gisteren in de Tweede Kamer het „raden-vraagstuk" te be studeren. De heer A. de Goede (D '66) vroeg in een motie om een nota over het kernenergiebeleid. Hij kreeg zijn ein van de minister. De nota komt nog dit jaar gereed. Het Kamerlid hield na deze toezegging de nota aan. AMSTERDAM Vanmiddag is drs. O. van Dijk te New York aan de Vrije Universiteit gepromoveerd in de rechtsgeleerdheid op een proef- j schrift over Computer data banken I en de rechten van de mens. Drs. H. G. Boddendyk te Amstelveen promo veerde in de wiskunde en natuur wetenschappen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Er moet een aparte minister zonder portefeuil le komen, die verantwoordelijk (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De unieraad van de CHU kiest morgen een lijsttrekker voor de Tweede Ka merverkiezing, die volgend jaar wordt gehouden. Zoals de kaarten op het ogen blik liggen zal waarschijnlijk drs. Udink, de minister voor ont wikkelingssamenwerking, de meeste van de 90 stemmen krij gen, die de Unieraadsleden kun nen uitbrengen. Ook de staatssecretaris van volks- [ezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga en |e fractieleider van de CHU in de \veede Kamer, de heer J. T. Melle- ma worden als lijsttrekkers genoemd. Zij zullen zeker ook stemmen krij- ;en. De beraadslagingen en stemmin- en in de raad over deze zaak zijn geheim. De grote meerderheid van het da- Selijks bestuur wil minister Udink als Ijsttrekker zien. Voor hem zal een unaniem advies worden uitgebracht. Van de stemhebbende Unieraadsle den zijn er 36 aan een mandaat ge bonden: de 18 leden van het hoofd bestuur en de 18 vertegenwoordigers van de Kamerkringen. Onrust De verkiezing van de lijsttrekker heeft de interne onrust in de CHU overigens weer doen toenemen. Men kan zelfs de verdachtmaking horen, dat minister Udink in de partij een soort „verkiezingscampagne" zou hebben gevoerd. Dit is voor minister Udink een nare aantijging, omdat het wat moeilijk is zich als bewindsman in zo'n partij affaire te verdedigen. Bovendien was minister Udink in het buitenland en niet bereikbaar voor commentaar. Wel heeft de CHU-Kamerkring- voorzitter (Leiden) J. de Geus een aantal bijeenkomsten georganiseerd (twee keer van de Kamerkring Lei den. een keer van de Kamerkring Dordrecht en een keer van 14 Ka- merkringvoorzitters) waar de be windslieden Udink, Kruisinga, Haex (defensie) en Van Veen (binnenlandse zaken) het woord voerden. Majoor J. de Geus, werkzaam op het departement van defensie kan deze bijeenkomsten niet zien als een persoonlijke verkiezingscampagne van minister Udink. Bovendien werd minister Udink pas voor de derde bijeenkomst uitgenodigd om als refe rent op te treden. Drie man f De vergaderingen, die een besloten karakter droegen, zijn in het voorjaar gehouden. Fraktieleider Mellema heeft intern bezwaar gemaakt tegen deze politieke activiteit, omdat ze zich buiten de Kamerleden om voltrok. Een mogelijkheid is ook nog. dat de Unieraad zaterdag drie man (Udink. Kruisinga en Mellema) kiest voor het lijsttrekkerschap. Maar aan trekkelijk wordt deze oplossing niet j gevonden. Ook de andere partijen ko men met lijsttrekkers, die tot de ver- j beelding, ook van de jeugd, moeten spreken. is voor het wetenschapsbeleid. Voor de coördinatie van dit be leid met het wetenschappelijk onderwijs is het wenselijk, dat deze nieuwe minister op het de partement van onderwijs wordt geplaatst. Dit is een aanbeveling van de De Savornin Lohmanstichting, '..at we tenschappelijk bureau van de CHU. In een rapport, waaraa.i meewerk ten dr. E. Bleumink, prof. dr. G. A. W. Rutgers, dr. H. A. Schuring, drs. A. D. W. Tilanus en prof. dr. A. Wat- tel. wordt ook gesteld, dat voor het kabinet 1971-1975 de taken moeten worden herverdeeld. Ontwikkeling Dit is nodig gezien de moderne ontwikkeling, vooral op het gebied van wetenschap en economie. De belangrijkste taken voor de nieuwe wetenschapsminister zijn: uitstippeling van het researchbeleid en coördinatie van het wetenschappe lijk onderzoek in grote lijnen; stimulering en coördinatie van de internationale same -':ing; budgettering van de beleidsruimte voor het wetenschappelijk onderzoek. De uitgaven worden binnen vijf jaren uitgebreid tot 50-100 miljoen; primaire verantwoordelijkheid voor de TNO en ZWO en verder voor Eu ;iom. Ernbo. Cc- ^ldo, Esro; bevordering van het onderzoek en van de research en stimulering van de voorlichting over het onderzoek. Research De commissie is n tevreden met alleen een minister voor research en techr. ogie. Er is Juist behoefte aan een coördinatie van het wetenschaps beleid en de —^archplanning. Wel kan men enken aan ar- te staatssecretaris voor haven-en in dustriebeleid (op het ministerie van economische zakem. "ie* «i:- /eehavrn- ontwikkeling. de industrialisatie en de technologische ontwikkeling coör dineert. BONN Met grote meerderheid heeft de Westduitse bondsdag beslo- ten tot verlaging van de kiesgerech- j tigde leeftijd tot 18 jaar. De verkies- baarheid is bepaald op 21 jaar. In de j meeste deelstaten was de kiesgerech tigde leeftijd al verlaagd tot 18 jaar en de verkiesbare tot 21 of 23 jaar. Wonend in een stad met woning nood. huisvestingsvergunningen en krakersactiviteit lijkt het gebied waar al die ellende niet bestaat een land van louter heerlijkheid. En als je daar dan nog een heel gewoon huis binnenkomt, precies de indeling die vroeger thuis was, dan adem je op. Is hier de gulden tijd teruggekeerd? De tijd. dat men opeens de kriebels kreeg en aan ver huizen ging denken om welke reden dan ook. Een fijn huis was het hoewel naar ouderwetse begrippen Ingedeeld: suite, kleine keuken, kelderkast; bo ven twee slaapkamers groot en een kabinet, boven de keuken de badka mer en nog een zolder niet een ge zellige kamer-met-schuin-dak. Zo'n huis, waarvoor mijn ouders in de jaren dertig de hulsbaas elke maand zevenendertig gulden „rij ker" maakten. En dan nog op tijd een nieuw be hangetje verwierven. We praatten binnen net eerste kwartier al over huizen. Trots liet mijn gastvrouw zo het een en ander zien. De badkamer hadden ze zelf ingericht, het was oorspronkelijk een slaapkamertje geweest; de zol derkamer was fraai betimmerd, cen trale verwarming geïnstalleerd. „We wonen hier ook al van 1942" zei ze. Mijn jaloezieduiveltje rekende „Dan wonen ze nog lekker goed koop". Ze sprak verder: „Het gaat ons Kat «f hond wel aan het hart, dat we er uit moe ten..." Eruit? Waarom? „We kunnen de huur niet meer opbrengen." Een dergelijke eerlijkheid in onze welvaartsrace sloeg me met stom heid. Maar zij bleef onbevangen. „We zijn begonnen met veertig gulden in de maand. Nu betalen we tweehonderd achtennegentig, maar per 1 juli wordt dat vijfhonderd..." Ik verslikte me in de koffie. Dat gaf me tijd tot rekenen: „Dat is zevenenzestig procent." Ze glimlachte om mijn Haagse naïviteit: „We wonen in het gebied van de huurliberalisatie... De eige naar heeft meer huizen en heeft ontdekt dat hij voor een leeggeko men huis dat rustig vragen kan. We moeten dus kiezen tussen verhulzen of betalen... Het wordt verhuizen al betekent dat ergens een huis kopen, want wat te huur staal doet niet veel minder..." Terug in Den Haag, waar mijn route me voerde langs de gebruike> lijke reeks van lege ramen biljet: Te Koop. En ik besefte, dat het toe doet of je door de kat of de hond gebeten wordt... Neem gratis een gast me® op reis. Op zaterdag of zondag in juni, juli en augustus. Net zo ver en zo lang als u maar wilt. Het kost u nooit meer dan f10. per persoon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7