Lachen met Peter Sellers in 'The Magic Christian' Schoolkwestie Benthuize nog niet opgelost Rijnlandse Orkestvereniging concerteerde in Alphen geef vader 'n vrijetijdsschoen, daar heeft ie plezier van.voor z'n tuin, z'n boot, camping of gewoon i als ie eens lui wil zijn. Gevarieerde expositie bij Van der I liet f" Winter in de bomen Rijnstreekhal schiet al op NIÉÜ//É IfclDSE COURANf VRIJDAG 19 JUN Om lekker T.V, te kijken. Gemakkelijke shxunkmuil met zachte cosyzool Den Haag Spuistraat 14, Leiden Haarlemmerstraat 53 Rotterdam Schiedam Vlaardinj Dordrecht Breda Tilburg ALPHEN De Rijnlandse Or kestvereniging concerteerde gister avond onder leiding van Ton Klos in de Opstandingskerk. LIDO Kijken hoe mensen reageren als ze veel geld kunnen krijgen, dat kun je alleen doen als je zelf ontzettend veel geld hebt. Met een flink kapitaal achter de hand kun je respecta bele mensen door het stof laten kruipen en dat is iets wat Sir Guy Grand het liefste doet met zijn centen. Hoewel de film ..The Magie Christian" weinig diepgang heeft, is het wel eens leuk 'om te zien wat men allemaal met het slijk der aarde kan doen. Een zuivere amu sementsfilm met typische Peter Sel-. Iers-grappen en Beatle-songs erin. Sir Guy Grand, een onveisloor- baar heerschap doet met zyn geld alles wat hij kan om de menden te krenken in hun gevoelens. Tradi ties, die eeuwenoud zijn, verstoort hij met zijn koffertje geld en hij laat overal gebroken mensen achter. Zo is er bijvoorbeeld de jacht scène. Een groep „welgcsto'den" gaat op jacht. Sir Guy zorgt ti\oor, dat er een compleet bataljon klaar staat om dat ene eendje naar be neden te krijgen. Geroosterd en wel door de vele granaten komt het beest op een bordje terecht. De jacht en de oorlog worden belache lijk gemaakt, het eten in dure res taurants, de Oxford-Cambridge race en een cruise op een duur jacht. Aan dat jacht ontleent de film zijn titel, want het heet „The Magie Christian". De mensen die hun dure centen hebben neergeteld om op dit exclusieve jacht te mogen meevaren komen er helemaal schizofreen weer uit. Daar zorgt Sir Guy wel voor. Hij wordt bijgestaan door zyn geadopteerde zoon. ge speeld door Ringo Star. die erg geniet van Pappies grappen. Peter Sellers en Ringo Star we ten hun publiek wel te amuseren en dat is precies de bedoeling van deze Joseph McGrathfilm. Lesbos REX Regisseur Edward G. Muller heeft van „Lesbos" wel wat moois gemaakt. Het is echt dra matisch, wat zich op dit eiland van de godin Sappho afspeelt. Alle hoofdfiguren kampen met seksuele moeilijkheden. Wat de ene teveel aan potentie heeft, heeft de ander te weinig. Het is toch maar ongelijk verdeeld op de wereld. Gelukkig heeft hij er nog een „happy end" aan weten te breien, zodat de kijker in ieder geval op gelucht de bioscoop kan uitgaan in de wetenschap, dat deze film toch nog twee gelukkige mensen heeft opgeleverd en met die twee begon nen juist de moeilijkheden. Muller kan of niet regisseren of hij heeft er met de pet naar ge gooid. Het is vermoedelijk het eer ste. De film is in prachtige kleuren, maar daar is ook alles mee ge zegd. De acteurs staan maar wat te stuntelen, de meisjes lopen mooi te zijn en daarmee moet dan zo nodig een film worden gemaakt. Eén ding is een feit: de muziek bij deze film is lekker zwoel, maar daarvoor hoef je niet naar de bioscoop. USA T oda y CAMERA In het kader van het Holland Festival draait er in Nederland onder het motto ,,USA Today" een week lang een belang wekkend programma met negen Amerikaanse films. Het zijn negen, gedeeltelijk documentaire. iilms over „het andere Amerika" en geen speelfilms in de geijkte zin van het woord. Ze gaan al min of meer over hedendaagse actuele problemen in Amerika en de strekking is niet zozeer anti-Amerikaans, maar voor het andere Amerika. Dal is het Amerika van de rassenonlusteu. de protesten tegen de nog steeds voort durende oorlog in Vietnam, de negerghetto's in de grote steden. Daarover wordt informatie ver strekt. die anders niet of ver wrongen overkomt. Het programma is: vr 8 uur: Ice; za 2.30, 7 en 9.15 uur: End of the road, zo 2.30 en 8 uur: King Mur ray, ma 2:30 en 8 uur: Law and order, di 2.30, 7 en 9.15 uur. Fara- dise now en wo 2.30, 7 en 9.3 5 uur: America is hard to see. De toren der lusten LUXOR Alexandre Dumas is een goochelaar met levende ob jecten. Hij laat de toeschouwer in het ongewisse over de juiste gang van zaken ert van het begin tot het einde vraagt men zich af wie wie is. Desondanks krijgt men genoeg voorgeschoteld van helden, die zich voortbewegen op vurige paarden, en die duelleren om gunsten, geld en genoegen. Dit alles gegarneerd met hoge geparfumeerde pruiken, kronen, steken en diademen van freules, religieuzen en bastaards. Prolongaties STUDIO Tell them Wilde,Boy is here. Tweede week. Abraham Polonsky laat in deze film liet ras senconflict zien tussen de Indianen en de blanken, die de oorspronke lijke bewoners hebben vermoord en de rest in reservaten hebben ge stopt. Acteurs als Robert Redford, Katherine Ross en Robert Blake zorgen er samen met Polorsky voor, dat het een film ls gewor den, die de moeite waard ls. TRIANON Butch Cassidy and the Sundance kid. Derde week. Een oorspronkelijke film, waarnaar men met plezier kijkt. En met In de hoofdrollen Katherine Ross, Paul Newman en Robert Redfoid. Butch en zijn helper de Kid. de enige vogelvrijen in het Westen om streeks 1890, voorziet in hun "levens onderhoud door het beroven van banken en treinen. Er wordt dan ook fanatiek jacht op hen gemaakt. George Roy Hill heeft er iets bij zonders van gemaakt, zodat men gerust kan spreken van een ge weldige film. Het ensemble, dat ik in lange tijd niet hoorde, werkt onder Klos' di rectie kennelijk heel serieus. De ver houdingen zijn voor de omvang van een kamermuziekgezelschap (één contrabas) niet zo héél gunstig. Het hout en het koper hadden, althans in deze ruimte, ten opzichte van de strijkers niet zelden een te grote stem. De akoestiek maakte de klank trouwens vrij hard. waardoor men het behoorlijk ruisen van de violen niet of nauwelijks waarnam. Ik kreeg wel de indruk, dat de dirigent niet alleen kundig, maar ook muzi kaal voorlichtend te werk gaat en dat deze toch wel zeer gevorderde amateurs zijn aanwijzingen ter harte nemen. De bekende „Oud-Nederlandse dansen", door Julius Röntgen geko zen uit een zestiende eeuwse Ant werpse verzameling en verder voor orkest bewerkt, werden al dadelijk vlot en in goede stijl gespeeld. Maar ze klonken vrij hard en te weinig genuanceerd, zodat het doorgaans boertige karakter wel voldoende LEIDEN Tot 29 juni wordt in Galerie Van der Vlist aan de Boter markt een gevarieerde tentoonstel ling gehouden van schilderijen, teke ningen, plastieken en leerapplicaties. Amsterdamse -schilderes Jeanne Bieruma-Oosting exposeert er een aantal schilderijen. Ze treft altijd door een bepaald mannelijke toets en ook haar kleur doet soms weinig vrouwelijk aan; haar palet is nogal donker over het algemeen. Aan veel zijdigheid ontbreekt het haar echter niet en zowel stilleven als landschap tonen het gedegen vakmanschap van deze laat-impressioniste. Mooi zijn onder meer het fors ge borstelde „Boomgaard", het Van Gogh-achtige „Korenschoven" en „Markt" met de strakke horizontale compositie. Van de stillevens wijzen we in de eerste plaats op een zeer mooi klein paneeltje „Bosje radijs", fraai afge wogen van kleur. Het doet wat aan Verster denken, maar heeft zonder twijfel een geheel eigen cachet. Zeer mooi is voorts „Mand met druiven", dat in lichtere toets is gehouden. Jan Olivier uit Den Haag toont een aantal aantrekkelijke leerapplicaties, die het als wandversiering in het mo derne interieur ongetwijfeld goed Derde kleuterschool voor Rijnsburg RIJNSBURG Het schoolbestuur heeft verzocht f 406.000,- beschikbaar te stellen voor de bouw van een der de christelijke kleuterschool in het bestemmingsplan-west Het gebouw zal bestaan uit drie werklokalen en een speellokaal. Hoog en laag water Katwijk aan Zee KATWLJK^AAN ZEE Hoog wa- teri 3.22—15.53| laag watea 11.40. zuilen doen. De '-leuren zijn goed ge kozen en de lijnvoering van de vrije voorstellingen mooi gecomponeerd. Dat laatste komt vooral goed tot uiting in het fraaie „Ichtus". Van Peter v. d. Meer staan er plas tieken. waaronder een mooi zittend naakt en een stoer gemodelleerd paard Rob Claus toont een aantal kleur- litho's. Het tijdsbeeld „Polderland schap" en „Koningin der Zee" kon den ons het meest bekoren. Van An Bieso» ten slotte hangen er een mooie ets er. een drietal woestijn- kleurige, sfeervolle tekeningen van landschappen uit Israël. WILLEM PRINS LEIDEN De heer B. Schuurman neemt dinsdag afscheid als hoofd van de Willem de Zwijgerschool. Hij recipieert dan van 5 tot 7 uur in de aula van de school Willem de Zwij gerlaan 44. Raad Nieuivveen NIEUWVEEN De raad komt dinsdagavond bijeen. Agenda: voor stel naamgeving, aankoop gedeelte tochtsloot in bestemmingsplan Scho- terveld-Zuid. verkoop bouwgrond Schoterveld 3 voor bouw zeven bun galows. benoeming twee ambtenaren burgerlijke stand, herziening regelin gen woonruimtewet, krediet asfalte ring gedeelte Hogedijk. treffen ver keersmaatregelen bebouwde kom ge meente, benoeming vakonderwijzeres nuttige handwerken lagere school en krediet voorlopig schetsplan nieuwe openbare lagere school. KOUDEKERK Morgen, zater dag 20 juni. organiseert de Hervorm de Jeugdraad voor de tweede maal een fiets-puzzelrit. De tocht voert langs rustige we gen en fietspaden over een afstand van ongeveer 50 kilometer. Het inschrijfgeld bedraagt voor deelnemers lot 12 jaar f 1.-, van 12- 18 jaar en ouder f 2.-. Inschrijving aan de start, die plaatsvindt tussen 9 en 10 uur 's morgens bij het Ver enigingsgebouw aan dc Hoogewaard. Na terugkeer, in de loop van dc namiddag wordt een gezamenlijke broodmaaltijd gehouden, waarbij te vens nog een komisch goochelnum- mcr za) worden gepresenteerd. TER AAR De bomen langs de weg tussen Ter Aar en Wou- brugge beginnen hun „winter jasje" al aan te trekken; ze wor den kaal tot op het hout. Oor zaak daarvan zijn de rupsen, die in grote aantallen aan de takken hangen en al het blad opvreten. Ook vorig jaar is deze rupsen- plaag voorgekomen. Toen zaten dc stammen van de bomen vol met het rag van de kokons en het leek of het had gevroren. Tegen deze plaag is weinig te doen. Als de verpoppingen voor bij zijn trekt het „leger" weer verder. De rupsen kunnen veel schade aanrichten. Met name de velden met jonge spruitkool zouden een goede prooi voor de rupsen kunnen zijn, maar ook andere land- en tuin- bouwgewassen hebben er vaak van te lijden. ALPHEN Het kan niet op voor dc sport dit jaar. In augustus de in gebruikneming van het sportvelden- complex De Bijlen en in september niet alleen het overdekte zwembad De Dillën, maar ook de sporthal (Rijnstreekhal), die op hetzelfde ter rein in aanbouw is. Als men dan be denkt, dat er al een ingebruikneming van de uitbreiding van tennisbanen is geweest en dat straks op de door ARC te ontruimen terreinen een hockeyclub zal gaan spelen en ook de korfbalclub „Tempo" in die om- gering haar terrein zal krijgen, dan is 1970 toch wel een belangrijk jaar voor de sportbeoefenaars in Alphen. Wat de sporthal betreft, die langs de Prinses Beatrixlaan in aanbouw is, deze werdt door de Alphense aanne mersfirma Joh. Westmaas gebouwd naar serie-ontwerp van de Ned. Hei demaatschappij. Het wordt een hal met standaardafmetingen, geschikt ook wat de publieke accommodatie betreft voor grote sportgebeurtenis sen. Naar de opening ervan wordt door de plaatselijke sportverenigin gen met belangstelling uitgezien, maar misschien is men nog wel meer geïnteresseerd in het tarief, waarvoor de sporthal in gebruik zal worden gegeven. Het is te hopen, dat dit zo uitvalt, dat de Alphense verenigingen ook werkelijk van de hal gebruik kunnen maken, zonder dat men al te zwaar komt te zitten. De foto toont de hal, die wat het exterieur betreft, de vol tooiing reeds nadert. werd aangeduid, maar niet sterk ge noeg aansprak. Afgezien van een ze kere ongelijkheid bij de lage strij kers in de Bergerette, was de tech niek van het spel wel te prijzen. Maar alleen de „Gaillarde la Brune", meer nog de met jolijt voorgedra gen, iets te snel genomen slot-Pava- ne gaven mij ook muzikaal genoe gen. De fagotist Ton Kerstens blies knap, met veel élan de solopartij in een fagot-concert van Mozart. In de lange, correct geblazen cadenzen kon men vooral zijn beheerste techniek en uitstekende adembeheersing be wonderen. Het orkest begeleidde hem nauwlettend. Maar het Rondo (tempo di menuetto) bevredigde toch het meest. Hier waren het samenspel en de muzikale voordracht, zó goed, dal we Mozart beleefden. De Schotse (derde) symfonie van Mendelssohn vulde de tijd na de pauze. Wat ik ervan kon beluisteren, maakte een deugdelijke indruk. Het orkest speelde vaster gesloten, lich ter en soepeler dan voor de koffie. Ook het klankevenwicht was beter. En de typische Mendelssohn-stljl werd aardig goed getroffen. De strij kers deden hier in expressiviteit en overtuiging eigenlijk niet voor de blazers onder. Joh. van Wolfswinkel BENTHUIZEN Op het gemeentelijk sportpark „Ons Erf" gisteren een voetbalwedstrijd gespeeld tussen het gemeentepee neel van Benthuizen en Bleiswijk. Het ongeoefende elftal van Bi c huizen wist Bleiswijk toch met 3—2 te verslaan. Het eerste d?' punt werd gemaakt door G. J. A. Runsink (gemeentesecretaris) twee andere treffers kwamen van de voeten van de heren Heijm'} en De Knegt. I Op de foto: de midvoor van Benthuizen, burgemeester I. J Keijzer in duel met de doelman van Bleiswijk. BENTHUIZEN Gisteravond kwam de gemeenteraad in spoedeisende vergadering bijeen. Doel was te komen tot een definitieve standpuntbepa ling ten aanzien van de uitbreiding van de chr. halschool. die door dc snelle groei van dc gemeente te klein is geworden. Na schorsing van de verga dering kreeg de voorzitter van de chr. school, de heer S. Bax, de gelegen heid de zienswijze van de schoolvereniging naar voren te brengen. De sehnol is voorstander van een uitbreiding van het gebouw met twee permanente lokalen met een hoofdenkamer. Om de periode tot verwezenlijking te kun nen overbruggen wil het schoolbestuur de beschikking hebben over het tegenover het gebouw liggende „kookzaal". De raad verwierp dit aange zien het wel een periode van een vijftal jaren zou kunnen vergen voordat uitbreiding in traditionele bouw verwezenlijkt zou zyn. Binnen deze periode hoopt het gemeentebestuur het gebied rond de Schoolstraat een geheel ander aanzien te kunnen geven. Een „sta in de weg" als het kooklokaal nu eenmaal is, zou deze toekomstplannen doorkruisen. Het schoolbestuur is tegen een uitbreiding van de halschool in semi-permanente bouw. omdat dit voor de schoolvereniging onoverkomelijke geldelijke zorgen met zich zou brengen. Het gemeentebestuur is de tegenovergestelde mening toegedaan. Volgens een nota van b en w, die werd opgesteld na een bespreking met een deputatie van het schoolbe stuur gistermorgen, is het schoolbe stuur opnieuw teruggekomen op hetgeen tijdens eerdere besprekin gen werd overeengekomen, nl. semi- permanente uitbreiding, omdat per manente uitbreiding volgens b en w op korte termijn onmogelijk is. Het schoolbestuursldd T. Kalisvaart, merkte op, dat het schoolbestuur niet opnieuw is teruggekomen op eerder gedane utlatingen. Hij noemde dit onjuiste voorlichting van de zijde van het gemeentebestuur. De bur gemeester herinnerde eraan, dat af gesproken is aan semi-permanente bouw door te werken. Het knelpunt bleek te liggen bij al of geen semi- permanente bouw. B en w zeggen in hun nota het te betreuren dat de kerkeraad van de geref. gemeente voor deze overbrug gingsperiode zijn Verenigingsgebouw niet ten behoeve van de school ter beschikking wil stellen. Zij achten het houten gebouw (kook lokaal) niet geschikt voor eventuele uitbreiding die naar kan worden ver wacht. noodzakelijk kan worden, voordat de financiering rond zal zijn. Het raadsplid P. de Yrij (prot. progr. partij) zei niet in te zien waarom het schoolbestuur geen semi- permanente bouw wil. De socialist R. Zonneveld: „de discussies blijken zich nogal snel te wisselen. Wan neer wordt het eventuele resultaat van deze avond weer teruggedraaid? In hoeverre heeft het schoolbestuur rekening gehouden met de groei van Benthuizen bij zijn standpuntbepa ling?" Hij verweet het schoolbestuur ondeskundigheid, zag geen andere oplossing dan dat het gemeentebe stuur een andere lokaliteit zou moe ten vorderen, bv. dorpshuis De Tas om de schoolklas voorlopig te huis vesten. Wethouder W. P. Lievaart (prot. chr.) was evenmin van mening, dat het kooklokaal minimaal vijf jaar een sta in de weg zou zijn. Wel voelde hij er aanvankelijk voor dit houten gebouwtje dat al voor van alles en nog wat gebruikt is, voor een paar duizend gulden op te knap pen en het aan het schoolbestuur ter beschikking te stellen. Het raadslid A. Vermeulen (sgp) zag nog één lichtpuntje. Hij was van mening dat de geref. gemeente haar verenigingsgebouw echter wél enige maanden aan de school zouden willen verhuren. Ten onrechte De burgemeester, ontstemd over dezé gang van zaken tijdens de be sluitvorming. voerde nog aan: „De school heeft een urgentieverklaring voor één lokaal in permanente bouw. Zy heeft de bouwvergunning vanaf 1968 niet aangevraagd. Het school bestuur wilde het ter beschikking slaande lokaal by de openbare lagere school in plan zuid niet accepteren. Nu wordt ten onrechte een beroep op de gemeente gedaan" aldus de' burgemeester. Hij voegde hieraan nog toe, dgt de christelijke school wél vergoedingen ex. art. 20 LAW had gekregen, die niet helemaal volgens de regelen der kunst door het gemeentebestuur wa ren behandeld, waardoor de school bevoordeeld zou zijn. „En nu dit. Straks komt er nog een rekening van de architect van het schoolbe stuur en f 30.000 aan achterstallig 'onderhoud va ndeze halschool De burgemeester zei het te betreu ren dat de geref. gemeente haar ver enigingsgebouw niet ter beschikking wil stellen. „Twee jaar geleden wilde zij het niet verhuren aan de open bare school, om principiële redenen; nu komen ze met geheel andere ar gumenten van recepties, rouwdien sten e.d." aldus burgemester Keij zer. Was hel maandagavond ijs. gister avond tracteerde de gemeente op volle glazen gerstenat. De uitwerking hiervan kon niet bewerken, dat het schoolbestuur een ander standpunt ging innemen. Het bleef voorstander van de bouw van een uitbreiding in traditionele bouw. Daarvoor zullen, aldus de bur gemeester, GS geen goedkeuring ver lenen in verband met de hoge kos ten. Bij het ter perse gaan van deze krant was nog niet bekend wat schoolbestuur'nu. denkt te cmdf mén om *eeh. goede gang van n en de normale voortgang van hètj* derwijs te waarborgen. BENTHUIZEN Gistermi hebben B. en W. een brief aa kerkeraad van de GerefornieC! Gemeente alhier verzonden, wi 1 de teleurstelling wordt uitgesprj' over het niet beschikbaar stellen zijn verenigingsgebouw voor de lijke huisvesting van een klas va christelijke school. B. en W. nemen stelling tege# doen opbaren van overledene het houden van rouwdiensten e. dit gebouw. Zij wijzen op de wezigheid van een aula op de11 graafplaats, waarvoor de gemei raad dertigduizend gulden uitf' Vit do RIJNSTREEi ALPHEN Woensdag werd iiig. zwembad De Hoorn uit een colb jasje een porteleuille met f 500 vreemd. Dc lege portefeuille wer ter gevonden op een plat dak een der Avifaunagebouwen. In band met deze diefstal zyn doo 1 politie een drietal jongens aange 0 den, twee van 14 jaar en een vajn jaar. By hun aanhouding hadde jongens nog ongeveer f 400 over eerste twee bicken ook al bromf diefstallen te hebben gepleegd, een in Alphen gestolen bromfict^ den ze samen naar Leiden. In 1 pakten ze er nog een en 7.0 toe ze weer naar huis op gestolen bi mers, die ergens werden neergei Na verhoor en het opmaken van ces-verbaal heeft de politie hen de ouders overgedragen. ALPHEN Om geluidshinder j gen te gaan op die avonden „Fanfarella" zal worden opgevi B heeft de politie besloten, dat z< dag 20, zondag 21 en woensda) juni. de Raadhuisstraat vanaf B Jongkindt Coninckstraat tot de I brug over het Aarkanaal voor ge toriseerd verkeer afgesloten zal van een half uur vóór de aanv Het verkeer kan dan rijden Oranje-Nassausingel en Marnixst ALPHEN Van de modevaksc mevrouw N. C. v. d. Veer-Snel sl den te Arnhem aan de Coupeursc voor coupeuse de dames Corrie Berkel. Aarlanderveen; Gradda Dorp, Hazerswoude; Janie v. d. en Corrie Woelders. Nieuwkoop; lal ni Venne, Nieuwveen. Geslaagden Industrieschoo lr KATWIJK Aan de 2e Chr. K Industrie- en Huishoudschool „PUe ses Margrietschool" slaagden het Pedagogisch Getuigschrift vai leraressenopleiding (behorend bi akte Na (naaldvakken): M Admii J Haasnoot. M*C Haasnoot, Mi Haasnoot, P de Wolf (Leiden). LEIDEN Aan de Leidse Uni siteit is de heer' J. J. C. Mulder, 1 tenschappelijk medewerker eeVl klasse bij de theoretische organis chemie van, dezë universiteit, doctor in de'wiskunde en natuur tenschappen gepromoveerd op proefschrift, getiteld „Permutai in the quantumchemical de:cri of molecules and reactions". De motor was prof. dr. L. J. Ooste De promotie geschiedde cum 1 h

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 4