Dimme re met Chevron komt met een nieuwe benzinesoort Beer's Zonen investeren Zeelands laatste stokman/koster jubileert Automatisch telefoneren in Delft, Naaldwijk en Zoetermeer Pakhoed: zelfde resultaat? Fusie Demka en Sambre et Meuse is een feit Palembang: geen hogere winst *i iet©* courant r??- Gebr. Van Spaendonck Directeuren door vakbonden te licht bevonden TILBURG —De vakbonden hebben ernstig bezwaar gemaakt tegen de benoeming van de heer C van Spaendonck als directeur van de nieuwe wollen stoffenfabriek Span- don-Van Dooren en Dams. Zij zeggen ook geen enkel vertrouwen te hebben in de benoeming van zijn broer, de heer Ed van Spaendonck, als direc teur van Spandon. De vakbonden herinneren eraan dat de heer Van Spaendonck nauw betrokken is ge weest bij de sluiting van Tilkamwol in Goirle en de Verenigde Wollen- stoffenfabrieken in Tilburg. De vak bonden hebben een afvloeiingsrege ling ontworpen voor het ontslagen personeel van de NV André van Spaendonck. Dit ontwerp moet nog door de geldschieters van het bedrijf worden goedgekeurd. Zestig procent minder verontreiniging Engeland, en daarom nu de tse vrienden had uitgenodigd, theer D. J. Haspels van de lC": Ze zijn vier dagen ge- st voor een 500 kilometer-trip r Nederland. We hebben ::i_ a1. Ui ii (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Diverse grote oliemaatschappijen zijn op het ogenblik een grootscheepse re clamecampagne aan het voeren, waarin het woord „schone mo tor" als een soort verkiezings leuze de boventoon voert. Sommige ondernemingen claimen al enkele jaren een toevoeging in de benzines te doen, die een betere ver branding lees schonere motor bewerkstelligen, anderen stellen nu ook een „witmaker" in hun produk- ten te hebben. En dat allemaal omdat Chevron op 22 juni een nieuwe benzi ne op de markt brengt, die het per centage koolmonoxyde en onver- brande koolwaterstoffen in uitlaat gassen van auto's drastisch terug- Jaarlijks wordt zo'n 65 miljoen ton koolmonoxyde de lucht in geblazen. De auto's nemen hiervan niet minder dan 60 miljoen ton voor hun reke ning. Het nieuwe produkt van Che vron zou, indien alle automobilisten het zouden gaan gebruiken, het pro bleem van de luchtverontreiniging door de twee genoemde stoffen met gemiddeld zestig procent reduceren. Verwarring Dat de Chevron-maatschappij met de introductie van F-310 de concur renten een geweldige stap voor is, blijkt wel uit het feit dat toen dit produkt in Amerika werd geïntrodu ceerd, de andere maatschappijen niets anders wisten te doen dan de prijs van hun produkten te verlagen. Zo'n vaart zal het in ons land niet lopen, maar de op gang gebrachte re clamecampagne, zal de automobilisten toch wel in verwarring brengen. bruik gemaakt van zes „andere soor ten benzine die normaal in de handel te verkrijgen zijn. Om.overigens ver klaarbare redenen heeft men deze benzine's A, B, C, D, E en F genoemd, zonder de vermelding welke soort en merk achter deze letters schuil gaan. Het is wel duidelijk, aldus de woordvoerder van de Chevronmaat schappij, dat deze zes „andere" pro dukten afkomstig zijn van bijna alle bekende oliemaatschappijen. Diverse van die maatschappijen hebben ove rigens al laten weten belangstelling te hebben voor F-310, om bij hun eigen benzines toe te voegen. Zodra onze fabriek in Californië, die de toe voeging maakt, de vraag kan verwer ken, zullen wij aan deze verzoeken voldoen, aldus werd van Chevron-zij de meegedeeld. F-310 zal bij alle stations in de EEG-landen voor dezelfde prijs als de „oude" benzine te verkrijgen zijn. De oliemaatschappij heeft op het ogenblik een kleine 16 procent van het marktaandeel, dat wordt aange voerd door de Shell en Esso. Bij een toename van Chevron-klanten met een a twee procent zijn wij al dik tevreden, zo deelde een der directie leden van de oliemaatschappij mee. Chevron legt er de nadruk op dat met de nieuwe detergent geen radi cale oplossing van het probleem, ver oorzaakt door uitlaatgassen, wordt bereikt; milieuhygiëne gezien is echter al het mogelijke bereikt dat op dit moment technisch mogelijk is. Volgens een woordvoerder van de oliemaatschappij zal het nog wel en kele jaren duren alvorens ook deze grens weer wordt overtroffen. Tijdens de presentatie van F-310 kwam ook nog even de loodvrije ben zine ter sprake. Technisch gezien is Een (weer)ballon gevuld met uitlaatgassen van een met su- perbenzine gevoede automotor, geeft bij het laten springen bij gaand resultaat. Een vieze walm gaat de lucht in. Bij een herha ling van de proef, nu met Che vron F-310 benzine, was 'deze walm met het oog niet waar neembaar. Na rede prof. De Jong Kamervragen over j crisis in leger I DEN HAAG Het Tweede Ka merlid Goedhart (groep Goedhart) heeft minister-president De Jong ge vraagd om een openbare gedachten- wisseling over de staat waarin het Nederlandse leger zich op het ogen blik bevindt. De heer Goedhart is verontrust over de uitlatingen van de directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie, prof. dr. L. de Jong, die onlangs de vrees uitsprak dat de strijdkrachten afzakken naar een ni veau zoals dat in 1940 bestond. De heer Goedhart wil weten of de rege ring voorstellen in voorbereiding heeft om een verzwakking van defen sie tegen te gaan. Ook vraagt hij of de uitspraken van prof. De Jong op waarheid berust m. 25 procent dividend DEN HAAG, In dc jaarvergade ring van Beers' Zonen NV is meege deeld, dat dit jaar in totaal tussen de een en twee miljoen gulden zal wor den geïnvesteerd, waarin begrepen overlopende investeringen uit 1969. De investeringen zullen worden gcfinan- cieerd uit eigen middelen en zonodig uit kredieten op middellange of lange termijn. De verwerving van kredieten Mts. Earnshaw gaat altijd met haar man mee in de oude Spa. in Engeland, en daarom nu de Britse vrienden had uitgenodigd. Gastheer D. J. Haspels van de „PAC": Ze zijn vier dagen ge weest voor een 500 kilometer-trip door Nederland. We hebben Katwftk aan Zee bezocht, het nationaal automuseum in Leid- schendam, Amsterdam en Koot wijk, waar een grote picknick is gehouden met 100 leden van onze vereniging. Hoe ze het hier vonden? Schoon en groen." In restaurant De Likkebaart, waar de bestofte en met geruite petten uit geruste automobilisten zullen lun chen, zegt mr. E. Earnshaw, eigenaar van een Italiaanse 'Spa', een sierlijk voertuig, dat hij met zijn vrouw be rijdt alsof hij op de bok van een koets zit: „Indeed a very nice, clean and colourfull country". De heer Earnshaw, die ons land zo mooi, schoon en kleurrijk vindt, heeft zijn wagen in 1966 gekocht. „Hij Was toen ST. MAARTENSDIJK „Waer is de tied gebleve, dat ik een klap op mien kop krieg van joe?" Als Dimme de koster" door het dorp wandelt, krijgt hij deze vraag nogal eens te horen.Dimme van der Rhee is 25 jaar koster, maar ook 43 jaar „stokman", een functie die in Zeeland alleen nog voorkomt in het op Tholen gelegen St. Maar tensdijk. Dimme (76) heeft gedurende zijn stokmanschap overigens geen stok meer gebruikt. Het was zuiver handwerk: „Ik deed het wel met de hand als het nodig was." Zijn vrouw: „Maar meestal regeerde hij niet de ogen, hoor!" lopen, maar de op gang gebrachte re clamecampagne, zal de automobilisten toch wel in verwarring brengen. Chevron centrale laboratoria in Pernis hebben het nieuwe produkt gedurende achttien maanden in di verse soorten Europese wagens on derzocht, niet alleen in het laborato rium maar ook via rijscholen op de weg. Onder typische rij-omstan- digheden in de stad bleek de Chevron benzine schone motoren schoon te houden en in vervuilde motoren een zeer duidelijke reductie van koolmo noxyde en van onverbrande benzine componenten te bewerkstelligen. Minder Eveneens verbeterden de door de auto per liter brandstof afgelegde af stand en de prestatie van de motor. Bij de proeven is ter vergelijking ge- Tijdens de presentatie van F-310 kwam ook nog even de loodvrije ben zine ter sprake. Technisch gezien is dit probleem al opgelost, de aanpas sing van motoren en de overschake ling op deze benzine, met een octaan gehalte van 91 procent, zal echter een uiterst kostbare aangelegenheid zijn. Kairo: twee Skyhawks Israël neergehaald KAIRO Een Egyptische militaire woordvoerder in Kairo heeft gisteren gezegd, dat er maandag bij aanvallen van de Israëlische luchtmacht op stellingen langs het Suez-kanaal twee Skyhawks zijn neet geschoten. In Tel Avivis dit echter ontkend. cieerd uit eigen middelen en uit kredieten op middellange of lange termijn. De verwerving van kredieten is geen probleem. De loonsom beliep vorig jaar circa zeven miljoen gulden inclusief de so ciale lastn. Ten aanzien van de over 1970 te verwachten resultaten werd van bestuurszijde verklaard dat het na een topjaar als 1969 moeilijk is de te ver wachten winststijging in cijfers uit te drukken. Het bestuur waagde er zich dan ook niet aan. al verwacht men dat de eventuele uitbreiding van het kapitaal als gevolg van de divi dend-uitkering over 1969 de winst niet nadelig zal beïnvloeden. De jaarstukken over 1969 werden met algemene stemmen goedgekeurd. Het dividend werd vastgesteld op 25 procent, waarvan desgewenst tien pro cent in aandelen. Over 1968 werd twintig procent dividend uitgekeerd. Ze waren gekomen op uitnodi ging van de Nederlandse Pio nier Automobiel Club, die met een aantal leden meer dan eens was vertegenwoordigd bij rally's Barend Hage, de voorganger van Dimme van der Rhee, had nog wel een stok bjj de hand, herinneren zich de ouderen in St. Maartensdijk. Na drie jaar collectant te zijn geweest, volgde Dimme in 1927 Barend Hage op. Zoals in vele kerken, was het ook in de hervormde kerk van St. Maartensdijk geen gewoonte dat de kinderen tijdens de dienst bij de ouders zaten. Achter de preekstoel was een rjj banken, die voor de jongelui was be stemd. Hier kon de predikant niet worden gezien, en de predi kant had geen oog op de jongens en meisjes. Het spreekt vanzelf dat in die tijd werd er nog twee uur gepreekt het jeugdig publiek soms onrustig werd en gesprek ken begon. De stokman, een functionaris die de reformatori sche kerken al eeuwen kenden, moest dan voor „orde en rust" zorgen. Kinderbanken weg De uit de vijftiende eeuw date rende kerk werd in de jaren vijftig gerestaureerd. Na de voltooiing in 1960 werd het werk van de stokman zinloos, omdat de „kinderbanken" waren verdwenen. De kinderen zitten nu bij de ouders. Was dat voor de restauratie niet mogelijk? President kerkvoogd J. C. Knuist: „Er waren te weinig plaatsen." Hij vertelt dat jonge kinderen nu worden thuis gela ten, en dat ook veel meer kinderen naar de zondagsschool gr°n, wat voor de oorlog niet in die n het geval was. „Vroeger gingen we drie keer per dag naar de kerk: twee diensten van de hervormde kerk en dat was gewoonte s avonds nog een dienst van de oud-gereformeerde gemeente". sinds 1921 niet meer gebruikt en ik heb hem toen zelf gerestaureerd:. Ach, ik ben 68 jaar, gepensioneerd en heb er de tijd voor, ook voor de ongeveer vijf rally's per zomer". De heer en mevrouw Firth rijden in een Adler uit 1909, die de heer Firth ook eigenhandig in oorspronke lijke staat heeft teruggebracht. Dit na de wagen als 'ruine', zoals hij het aanschouwelijk uitdrukt, te hebben gekocht. „We hebben pas meegedaan aan een acht dagen durende sterrit van 1000 kilometer in Engeland", zegt Firth met kennelijke trots over de prestatie V3n de Adler, die deze reu- zenrally heeft uitgereden. De heer en mevrouw Firth vertel- Stokman Van der Rhee kreeg, toen hij in 1945 koster werd, een plaats in de kostersbank. Daarvoor zat hij ook in de „kinderbanken" achter de kan sel, of liep hij daar heen en weer. Waarom nam hij in 1927 de stok niet over van zijn voorganger? „Ik vond. dat ik dieniet nodig had." Als Dimme bij wijze van uitzonde ring een tik moest uitdelen, deed hij dat met de handen. Zijn dochter. Dimmerientje (ze zat destijds ook in de kinderbank) kan zich dat nog her inneren. Meestal handhaafde vader Van der Rhee het gezag over de on geveer 100 kinderen echter met een waarschuwende blik. Geen opvolger Het stokmanschap is nu slechts een formaliteit, Dimme is de laatste stok man van St. Maartensdijk, want er zal geen opvolger worden benoemd. De praktisch verdwenen functie Is voortgekomen uit die van de „hon denslager". In andere delen van ons land, werd of wordt de stokman ook hondenslager genoemd. De hondenslager, voorzien van een stok of zweep, had tot taak de hon den uit de kerken te verjagen. De vroeger in grote aantallen vrij rond lopende honden, kwamen vaak tij dens de diensten de kerken binnen. Ook waren er hondenslagers, die door de gemeentelijke overheid wer den aangesteld. Dit soort hondensla ger beperkte zich niet tot het verja gen van honden, maar sloeg de dieren dood. Er liepen er gewoon teveel rond, vonden schout en schepenen. In Amsterdam, waar elk dood exem plaar (in de zestiende eeuw) de hon denslager een stuiver opbracht, wer den er ongeveer 100 per jaar doodge knuppeld. len dat de Veteran Car Club als eer ste (dus als eerste ter wereld, want het in negentiende-eeuwse automo bielen rondrijden is eer. Britse tradi tie en hobby) in 1930 in Engeland werd opgericht. De club telt nu 1700 auto's... „En een van dc meest opval lende exemplaren, een 'stoomauto', die dus geen benzine maar water ge bruikt, is bij deze 18 in Maasland". Dan gaat het echtpaar Firth het restaurant binnen, waar de radio het niet ontoepasselijke 'La petite Dili gence' laat horen. Wie uit het verkeer van onze tijd belandt tussen de 'old timers', tussen de pioniers van de weg, voelt zich niet ver verwijderd van de tijd van postkoets of diligence. Er bestond dus wel verschil tussen de kerkelijke hondenslager, die met zweep of stok de dieren verjoeg, of de gemeentelijke die ze doodde. De ker kelijke hondenslager of stokman, let te niet alleen op ondeugende jongens, maar schudde bovendien slapende kerkgangers wakker. Oudere mensen kunnen wel vertellen hoe ze in hun jeugd een por van de stokman kre gen, als ze met een slaapje zich aan een weinig boeiende preek onttrok ken. Niet uitslapen Dimme van der Rhee is nu prak tisch alleen nog koster, een functie die heel wat minder om het lijf heeft dan toen hij begon. De eerste vijftien jaar van zijn kosterschap, stonden hij en zijn vrouw "s zondagsmorgens om half vijf op, om de kachel in de kerk aan te maken: er kwam later centrale verwarming. Mevrouw Van der Rhee: „Als het had gesneeuwd, moest hij al vroeg sneeuwruimen. En we hiel den de kerk ook schoon. Ik deed dat graag: ik was er gewoon groots op, als de kerk weer schoon was; net als in een huis houden." Dimme was het vroege opstaan gewend. Hij was landarbeider, en in dat beroep werd vroeger nooit uitgeslapen. Wat doet hij, nu, als 76-jarige, de hele dag? Zijn lapje grond bewerken. „An ders moet ik op een stoel gaan zitten, en dat kan ik niet." Mevrouw Van der Rhee: „Hij kan het niet laten, hè!" DEN HAAG Op woensdag 1 juli krijgen alle telefoonabonnees in de sectoren Delft, Naaldwijk en Zoe termeer de mogelijkheid lot auto matisch internationaal telefoonver keer met aangeslotenen in België, DenemarkenNoorwegen, Oosten rijk, geheel West-Duitsland, Zvieden, Zwitserland en Liechtenstein. Het betreft hier de telefoonnetten Benthuizen (01790). Delft (01730), 's-Gravenzande (01748), Hoek van Holland (01747), Honselersdijk (01740), Kwintsheul (01742), De Lier (01745), Maasdijk (01745), Moerkapeile (01793), Naaldwijk (01740), Nooidorp (01731), Pijnacker (01736), Schiplui den (01738), Wateringen (01742) en Zoetermeer (01790). Voor het onder de sector Naald wijk ressorterende -net Poeldijk- Monster was deze belangrijke mo gelijkheid reeds op 2 januari een feit geworden. Alle betrokken abonnees krijgen rond 14 juni bij hun telefoonnota een circulaire toegezonden waarin algemene richtlijnen zijn opgeno men omtrent de wijze waarop zij hun internationale gesprekken met de desbetreffende landen tol stand kunnen brengen. Sfeer im gezin De JSieuwe Leidse" er in l ROTTERDAM Pakhoed Holding NV verwacht ondanks belangrijke saneringskosten voor de Rotterdamse havensector over 1970 een zelfde of iets hoger financieel resultaat, zo is gisteren meegedeeld op de aandeel houdersvergadering in Den Haag. Het Pakhoed concern krijgt in 1970 behalve met de saneringskosten ook te maken met een sterkere belastingdruk door het wegvallen van de investe ringsaftrek. Er zullen alleen ook bij zondere baten zijn. De directie rekent erop dat het in vesteringsplan tenminste 20 miljoen vreemd kapitaal per jaar in 1970 te realiseren is. Voor de komende jaren ligt het moeilijk: „het financieren wordt in Nederland een verschrikke lijk groot probleem, niet alleen voor ons". Pakhoed ziet in het Shell pensioen fonds een belangrijke partner voor toekomstige ontwikkelingsprojecten in de bouwsector. UTRECHT De directies van Demka in Utrecht en van de Usines et Aciéres de Sambre et Meuse SA in Parijs heb ben definitieve overeenstemming be reikt ten aanzien van de reeds eerder aangekondigde voorgenomen fusie. De fusie heeft betrekking op de afdelingen staalgietwerk, smelterij en machinewerkplaats van de Koninklijke Demka staalfabrieken NV in Utrecht. De nieuwe NV draagt de naam NV staalfabriek SMDK. In de nieuwe NV wordt door Sambre et Meuse voor 51 procent geparticipeerd, terwijl de rest DINSDAG 16 JUNI 1970 In 1970 AMSTERDAM Het bestuur van de N.V. Industriëele maatschappij Pa lembang verwacht voor 1970 geen ho gere winst. Men kampt nog steeds met een enorm gebrek aan personeel op de werf in Maasbracht. waardoor het be drijf regelmatig orders moet weige ren. De werf is dan ook goed van werk voorzien. De in 1967 uit onderpand verkregen twee motorschepen, die in 1969 een exploitatieverlies opleverden, varen thans zonder verlies. Het blijft de be doeling. de schepen te verkopen, doch dit stuit op diverse moeilijkheden, al dus de directie. Bij verkoop zullen de vaartuigen nog enige boekwinst kun nen opleveren. In het verleden is Palembang wel eens benaderd door fusiekandidaten. Dit heeft echter nooit tot een serieus gesprek gevoerd. Overigens is het bestuur van mening, dat door de forse afschrijvingen in het verleden de positie van de vennootschap zeer sterk is. WATERSTANDEN DEN HAAG. 16 Juni Konstanz 473 +3, Rheinfelden 383 1, Straatsburg 430 +14. Plittersdorf .567 +9. Maxau 629 onv.. Plo- chlngen 144 —6. Mannheim 485 —6, Stein- bach 136 —1, Mainz 409 —6, Bingen 306 —2, Kaub 348 —3. TrVr 257 —17. Koblenz 334 —5. Keulen 333 —2. Ruhrort 518 2. Lo- bith 1136 3. Nijmegen 920 2. Arnhem 903 —1. Eefde IJssel 488 —5. Deventer 366 —5. Monsln 5462 +16. Borgharen 3920 +30. Belfeld 1109 —2. Grave beneden de aluls 501 +1. van de aandelen in handen is van Demka. De afdeling walserij bUjft produceren onder de naam Koninklijke Demka staalfabrieken NV. De ondernemingsraad, de districts bestuurders van de vakbonden en het personeel zijn ingelicht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9