Senaat zet Nixon de voet Toekomstkledij(?) voor de mannen in Cambodja-beleid NS was bereid elf miljoen in Rolma te investeren Waarom guldens méér betalen en nóg geen natuurlijke^|]pj Orwo-kleuren ifORWOU.T.18 Goodrich „onbekende kop er van aandelen Vredestein Geen vervolging van sloophuizen-krakers geef vader een nieuwe fiets Thant: Nieuwe conferentie belegg' en 36 dia's slechts f 12,50incl.ontwikkelen D '66 en PvdA willen wet voor gewestvorming PPR tegen meer uitgaven voor de defensie ïuropa-raket veer mislukt Kinderen van de schaamte" Israëlische acties over Suezkanaal Geweldpleging niet te bewijzen Minister: Voetbal op tv gaat door Vietcong- oren als trofee Kamer aanvaardt regeling voor ziekenhuisbouw J eugdspaarwet vereenvoudigd VRIJDAG 12 JUN1 1970 WASHINGTON De Ame rikaanse senaat heeft gisteren president Nixon de voet dwars gezet. Met 52 stemmen tegen en 47 voor werd een amendement verworpen waarin de mogelijk heid open wordt gelaten om na 30 juni opnieuw een militaire actie te ondernemen in Cambod ja. Dit ter bescherming van de Ameri kaanse troepen in Vietnam. Men ziet in de uitslag prestige-verlies voor de Amerikaanse president. Het amende ment was ingediend door de demo cratische senator Byrd. Er ligt nu een voorstel klaar van de senatoren Cooper en Church waarbij Nixon eerst toestemming moet vragen "O M Vraag uw fotohandelaar Orwo Foto. N.V. - Postbu» 127. - Hilversum V) I DEN HAAG Het Ameri kaanse rubberconcern Goodrich ïheeft toegegeven de „onbekende Ijrote koper" te zijn geweest, die Poikele maanden geleden op de Amsterdamse beurs verantwoor delijk was voor de grote koers stijging en de geweldige omzetten in aandelen Vredestein. Goodricht had begin mei 52 procent ran het 18,2 miljoen grote aandelen- lapitaal verworven. Vredestein, be vreesd voor een „overval", plaatste 1 nei ondershands voor 18,3 miljoen lan nieuwe aandelen bij goodyear, dat hierdoor de meerderheid in Vre- iestein kreeg. aan de senaat voor een nieuw ingrij pen in Cambodja, na 30 juni, de da tum waarop alle troepen uit Cam bodja moeten zijn teruggetrokken. Het is de bedoeling, als het nieuwe voorstel wordt goedgekeurd, om Nixon de financiële middelen voor een dergelijk ingrijpen te onthouden. Ondertussen gaan geruchten over een nieuwe massaslachting in Viet nam. Het dorp Ba Ren zou voor negen tig procent zijn verwoest. In Moskou is gisteren een verdrag getekend tus sen de Sowjetunie en Noord-Vietnam ter vergroting van de militaire hulp. Secretaris-generaal Thant van de Verenigde Naties roept de betreffen de landen op een nieuwe conferentie te beleggen om een einde te maken aan de 'absoluut onaanvaardbare' oorlog in Indo-China. Dit in navol ging van de Geneefse conferentie in 1954. Hij noemt vijftien groeperingen als mogelijke deelnemers, waaronder de Pathet Lao, en aanhangers van het afgezette Cambodjaanse staatshoofd Sihanouk. (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG D'66 wil een wette lijke regeling voor de gewestvorming en voor de decentralisatie binnen de gemeenten. Tijdens het debat over de regeringsnota Bestuurlijke organisatie diende mejuffrouw mr. Goudsmit een motie in, waarin wordt gevraagd dat een dergelijke regeling door een wij ziging van de grondwet mogelijk wordt gemaakt. Drs. Van Thijn van de PvdA zocht het ook in deze richting. Reeds in de commissievergadering had hij een motie ingediend, waarin om een ge- West-wet werd gevraagd en verder om een versterking van de Rijn mond-wet. In het debat van gisteren eiste hij extra geld van de regering om de nieuwe bestuursvormen moge lijk te maken. De andere sprekers in de Tweede Kamer waren het hier wel mee eens. Ook met het oog op de 'slechte op komst bij de gemeenteraadsverkiezin gen gaven zij de voorkeur aan een goed bestuur dicht bij de burgers. Mejuffrouw mr. E. A. Haars (c.h.) en de heer P. Jongeling (gpv) spraken in deze geest. (Van onze moderedactrice AMSTERDAM Ulf Moril: heeft in opdracht van International Fashion Council, een topgroep van fabrikanten in de herenconfectie, een collectie ontworpen. Gisteren hebben we die collectie gezien en ons verbijsterd afgevraagd wat er aan de hand was. IFC is bekend om de vooruit strevende geest, een geest die een goed zakenman wel moet bezitten. De ontwerpers mogen dan ook ver in de toekomst kijken en menig jaar hebben we de avant-garde in de herenmode op een show van IFC gezien. Maar Ulf Moritz heeft niet alleen toekomstkledij voor de man ont worpen; hij heeft tegelijkertijd geprobeerd, althans zo hebben to ij dat ervaren, de mensheid te tonen dat hij lak heeft aan alle normen. Zijn mannen worden gehuld in strakke heuppantalons van glim mende zijde met wijde pijpen en batisten tunieken met flodders en fladders. Een nogal bleke en ongeschoren )ongeman met heksenpruik (echt of onecht), een Lord-Listerfiguur en een reusachtige neger, de drie dressmen, van wie de neger het. beste was, toonden een dertigtal decadente, onsmakelijke, vervrou welijkte kleding. Lange mantels, die geheel vit slippen gezet aan een schouder stuk bestonden; pantalons (lang of kortvan trijp, waarvan één pijp opzij open was en weer dichtge bonden met een lint. Omdat de pantalon geen zakken heeft en het colbertje ontbreekt, dragen dè mannen veelkleurige tassen, ge maakt van slappe suède, over de schouder of aan een brede cein tuur. Misschien mode voor de Dam- slapers? (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG De Politieke Partij tadicalen wenst niet, dat er meer [eld aan de defensie wordt uitgege- ren. Verhoging van de defensie-uitga- 'en, meent het PPR-bestuur is in trijd met het streven naar vrede en intwapening, welke technisch ver- ijnde uitleg men er ook aan die ver- ïogingwil geven. Wel wordt door de verhoging een lijdrage geleverd" aan het opvoeren 'an de bewapeningswedloop in Euro- ia. De internationale situatie in en luiten Europa vraagt van de Neder- andse regering een beleid, dat niet flatend is gericht op de vrede. Ver- loging van de defensie-uitgaven, on- lermijnt zo'n beleid, aldus bet be tuur van de PPR. Het kabinet-De Jong, aldus de ver jaring. komt thans weer aan boord net 225 miljoen meer voor de defen- ie, alsof het niets heeft geleerd van Ie "Toegere beslissing het Neder- andse volk tegen zijn wil voor 225 niljoen Nato-bijdragen op te laten Iraaien naar aanleiding van de Tsje crisis. PARIJS De lancering van een kunstmaan vanaf de Australische basis te Woómera is gis- «ren voor de derde achtercenvol- [endemaal mislukt. De kunstmaan, die door de raket Üuropa-1 omhoog werd gebracht, niet in een baan om de aarde. kap waarin de kunstmaan was ging niet open, waardoor leze op aarde is teruggevallen, waar- thijnlijk ten zuiden van Groenland. De 214 kilo wegende kunstmaan tot taak het gedrag van de raket raar te nemen en later in haar baan legevens omtrent de omgeving naar aarde te seinen. Aan boord waren waarmee de landen van Europese conferentie voor telever- indingen met kunstmanen (CETS), de vlucht experimenten wil- en nemen. Dit ruimtevaartproject staat onder Upervisie van de ELDO, de Europese rganisatie voor de bouw van raket- fn. Aan de Europa-1 raket is onder leer gewerkt door Nederland en elgië. Op 22 mei besliste de Haagse recht bank dat geen stemmen mochten worden uitgebracht door middel van dit verdubbelde kapitaal. Goedrich moest wél binnen acht dagen Goodyear en Vredestein dag vaarden om voorlopig het stemrecht op de ondershands geplaatste aande len te regelen. Dit kort geding diende gisteren en daarbij kwam uit, dat Goodrich de „grote onbekende koper" was geweest. Geen reden De raadsman van Goodyear, mr. H. J. C. ter Kuile. zag geen reden om Goodyear het bi jhet aandeelhouder schap behorende stemrecht te ont houden. Goodrich hoeft volgens hem niet bang te zijn dat Goodyear gebruik zal meken van de kennis die Goodrich in Vredestein heeft gestopt. „Goodrich ligt met de know-how juist bij good year achter", zei hij. Goodyear had belangstelling ge toond voor Vredestein vanwege de la ge koers, maar ook omdat Goodyear de overtuiging had dat technische bijstand een aanzienlijke verbetering van de produktie van Vredestein zou teweeg brengen. Voorts gold na de fusie tussen de rubberconeerns Dun- lop en Pirelli in de bandenindustric een „hergroeperingskoorts". Verdediging De onderhandse emissie was niet meer dan een verdediging voor de hele onderneming en alle werkne mers, omdat door de activiteiten van de onbekende koper een overval dreigde. De uitgifte van de nieuwe aandelen zal geen schade betekenen voor aandeelouders, aldus de raads man. Ook de beide raadslieden van Vre destein stelden dat de activiteiten van de onbekende koper zeer gevaar lijk waren voor Vredestein. De emis sie noemden ze dan ook een onont koombare afweermaatregel. Vandaag voerden de advocaten van Goodrich het woord. (Van een onzer verslaggeefster) UTRECHT Pleegouders worden vaak beschouwd als surrogaatouders. Het belang va nhun opvoedkundige taak wordt maar ten dele ingezien. Dit stelt de heer O. C. Wit (41), in zijn proefschrift Recht en Billijkheid een theoretische analyse van de sociaal-pedagogische problematiek van het pleeggezin waarop hij vanmiddag te Utrecht promoveerde in de sociale wetenschappen. Dr. Wit heeft de opvoedkundige en sociale moeilijkheden voor het pleeg kind en het pleeggezin onderzocht. Het proefschrift is een voorstudie tot een onderzoek naar de problemen in pleeggezinnen. Dit onderzoek aan het pedagogisch instituut te Utrecht staat onder leiding van dr. Wit. Wie beschouwd het pleegkind nu als zijn eigen ouders? Dat is de kern vraag in het proefschrift. .Wettelijk tebben pleegkinderen de naam van hun eigen ouders, in het dagelijks ge bruik die van hun pleegouders. De samenleving accepteert pleeg ouders vaak moeilijk. Dr. Wit vertelt het verhaal van een kinderloos echt paar dat een pleegkind wilde aan nemen. Om roddel te voorkomen kleedde de echtgenote zich in de maanden voordat het kind in hun huis kon worden opgenomen als een zwangere vrouw. Dr. Wit: „Pleegkinderen zijn kin deren van de schaamte, niet van de schuld." Burgemeester Marijnen van Den Haag heeft gisteravond de Constan- tijn Huygensprijs uitgereikt aan de Antwerpse schrijver Maurice Gilli- ams (rechts) voor zijn gehele oeuvre. KAÏRO/TEL AVIV Israëlische eenheden hebben vannacht aanval len gedaan op Egyptische doelen ten noorden van El Kantara, in de noor delijke sector van het Suez-kanaal, en bij Ras Garib, aan de Golf van Suez. Volgens Tel Aviv werden twintig Egyptische soldaten gedood en vier Israëliërs. Een groot aantal bunkers en stellingen zouden zijn vernield. Kaïro beweert dat de acties waren mislukt. De Israëliërs zouden het ka naal zijn overgestoken onder dek king van artillerievuur en luchtaan vallen. De voorbereidingen waren al door de Egyptenaren waargenomen en zij bestookten de Israëliërs. Twee uur later probeerden de Is raëliërs de Golf van Suez over te steken. Ook deze actie zou tijdig zijn ontdekt en verijdeld. Alle boten wer den tot zinken gebracht, aldus Kairo. Tegelijk opende de Egyptische artil lerie het Vuur op Israëlische posities langs heel het kanaal. De Israëliërs verloren 25 man aan doden of ge wonden, van wie velen verdronken, meldde Kairo. ragen over Rusland en Nabije Oosten DEN HAAG De betekenis van de toenemende militaire hulp van Rusland aan Egypte mag zeker niet worden onderschat. Dit heeft minister Luns verklaard in antwoord op vra gen van fractieleider Den Uyl van de PvdA. Den Uyl had de minister gevraagd met andere Europese landen en de VS overleg te voeren over de moge lijkheid Rusland ervan te overtuigen, dat het noodzakelijk is haar rol in het conflict in het Nabije Oosten niet verder uit te breiden. AMSTERDAM Ongeveer zeven tig krakers, die op bevrijdingsdag een DEN HAAG Minister Klompé is overtuigd dat NOS en KNVB nog bij tijds een akkoord zullen bereiken over radio- en tv-uitzendingen van voetbalwedstrijden. Ze antwoordt dit op een vraag van het Kamerlid Vel- lenga (soc.). De minister zegt dat haar departe ment zich niet mengt in onderhan delingen van de NOS met instellingen of personen die meewerken aan pro gramma's. 'n perfekt afweermiddel tegen zijn autobuikje pand aan de Herengracht hebben be zet, worden vervolgd voor lokaalvre debreuk. De krakers van panden aan de Huidenstraat en de Keizersgracht zullen cc hter niet worden vervolgd omdat deze percelen voor de sloop zijn bestemd. Dit heeft de Amsterdamse officier van justitie, mr. Hartsuiker gisteren meegedeeld. Geen van de krakers zal gerechtelijk worden vervolgd voor het gooien met stenen en andere voorwerpen naar de politie, omdat niemand verantwoordelijk kan wor den gesteld, en alle krakers een aan deel tijdens de verhoren hebben ont kend. De krakers van het pand aan de herengracht worden vervolgd omdat dit pand slechts drie weken heeft leeggestaan. Bovendien is voor onge veer anderhalf duizend gulden schade aangericht, aldus mr.'Hartsuiker. UTRECHT Veertig leden van de Katholieke Werkende Jeugd hebben gistermiddag genrotesteerd tegen de Beroepenmanifcstaife. die momenteel in de Julianahal wordt gehouden. Van het bevorderen van beroepsop leidingen en een uitgebreide beroe- penvoorlichting, de doelstelling van de manifestatie, komt weinig terecht, menen de betogers. Alles wordt veel te mooi voorgesteld en aan het eento nige en smerige werk wordt geen aandacht geschonken. UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen heeft in november 1969 de mogelijkheid bestudeerd om een deel van de productie lijn van treinstellen bij Werk spoor over te nemen. Men dacht daarbij aan een investe- j ring van ten hoogste elf miljoen gul- den. De afdeling rollend materieel (Rolma) zou dan voor ongeveer tien I jaar worden voortgezet met 400 tot 425 werknemers (thans ruim duizend). Dit heeft gisteren een woordvoer der van de Nederlandse Spoorwegen toegegeven. Werkspoor taxeerde ech ter de waarde van het complex op 24 miljoen gulden, zodat besloten werd van onderhandelingen af te zien. Dat Werkspoor ruim het dubbele bedrag in gedachten hield, bleek reeds spoe dig na de kamerdebatten in novem ber vorig jaar. De NS laat weten dat de sluiting van Rolma op korte termijn de lo pende order voor tachtig rijtuigen, te leveren tot oktober 1971. en ook de door staatssecretaris Keyzer toegezeg de vervolgorder van zestig treinstel len (levering half 1972) op losse schroeven zou zetten. Als Werkspoor Rolma niet vol doende winstgevend kan maken, dan zijn de NS (met liever nog een derde gegadigde) bereid om een deel van de boedel en ee deel van de werknemers over te nemen om de produktie op beperkte schaal voort te zetten tegen een aanvaardbare kostprijs. DETROIT Het vijfde bataljon van de negende Amerikaanse infan teriedivisie in Vietnam heeft in 1969 meer dan honderd onderscheidingen uitgereikt aan mannen, die konden bewijzen dat zij een Vietcong hadden gedood. Een ex-sergeant van dit bataljon. Frank Shepard vertelde het blad „Detroit Free Press", dat hij eens „met walging" een snoer met rot tende oren had ontdekt in het bureau van het bataljon. De kwestie van de moderne scalpen in de vorm van af gesneden Vietcong-iedematen is vorig jaar reeds ter sprake gebracht door de democratische senator Hart. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft destijds de uitreiking van der gelijke onderscneidingen bevestigd, aldus Shepard. (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG Voor de bouw van ziekenhuizen poliklinieken en andere inrichtingen op het gebied van de volksgezondheid zal straks een spe ciale vergunning nodig zijn. De plan nen zullen vooral regionaal .worden bezien en afgewogen. De Tweede Kamer is gisteren zon der hQofdelijke stemming akkoord gegaan met het wetsontwerp, waarin* de ziekenhuisbouw wordt geregeld. Verder komt er een college voor ziekenhuisvoorzieningen. Dit college zal de minister adviseren over de uit- voering van de wet. Mevrouw Veder- Smit van de WD had voor de in» stelling van dit college een amende ment ingediend, dat door staatssecre taris dr. R. Kruisinga werd overgeno men. In het college zullen zitting hebben vertegenwoordigers uit de kringen van ziekenhuizen, zieken fondsen en ziektekostenverzekeraars. DEN HAAG Bij de Tweede Ka- mer is een ontwerp voor een nieuwe, sterk vereenvoudigde jeugdspaarwel, ingediend. Het voorschrift, dat de spaarpremie gelijk met het tegoed moet worden uitbetaald, vervalt. Ook de mogelijkheid tot premietoekenning bij een huwelijk wordt verruimd. De uitzondering voor oud-militai ren om na het bereiken van de 21-ja- rige leeftijd en voor het bereiken van de 24-jarige leeftijd nog aan de spaarregeling te kunnen deelnemen vervalt eveneens. Kerenski overleden NEW YORK Alexander Ke renski, die voor de bolsjewistische re volutie in 1917 vier maanden socialis tisch premier van Rusland is geweest, is gisteren op 89-jarige leeftijd in New York overleden. Kerenski heeft het lot van Rusland 100 dagen in handen gehad. Hij werd in november 1917 door Lenin afgezet en gedwongen in ballingschap te gaan. Het was kiezen of delen geworden. Het luchtbed mee óf hem het extra pak en voor haar de nieuwe midi- jurk. Het was het luchtbed geworden. Omdat naar het zonnige vakantie oord per vliegtuig werd gereisd en de bagage dus naar gewicht be perkt diende te worden. Ze hadden hun besluit duidelijk geargumenteerd. Het luchtbed was noodzakelijk, wilden ze niet heel die lange lieve luie tijd een fakir- rol moeten spelen, omdat het strand bezaaid was met steentjes, zoals het reisbureau hen in verrassende eer lijkheid verteld had. Daar. in het vakantieoord een luchtbed huren was mogelijk, maar met de natuurlijke wantrouwen, dat de Nederlander ten opzichte van buitenlandse tarieven heeft, ver onderstelden ze, dat die huur wel onevenredig hoog zou zijn. En daar vakantiegeld met alle geld gemeen heeft, dat het maar eenmaal uitgegeven kan worden, waren ze het erover eens, dat ze hun penningen liever in de zoete wijn en een goede keuken staken dan in een buidel lucht. Het eerste wat ze daarginds za gen was het hotelstrandkeurig gestoffeerd met parasols en luchtbedden. Speciale sendee van het huis. Na de eerste uren van ergernis en spijt om vergeefse moeite verga ten ze in de heerlijkheid der da gen het bed. Ende ruimte die het in de koffer reserveerde. Ze stroopten de markt af en de schilderachtige winkeltjes. Kochten hier een paar sandalen en daar een Luchtbed las, een aarden kruik en een rieten mand. En natuurlijk een paar fles sen van die heerlijke drank, die hun elke avond op het terras een mil- jonairsgevoel gaf. De zeventien dagen uit-en-thuis' vlogen om en het onverbiddelijke uur van de thuisreis naderde. Toen pas kwam het luchtbed weer tot leven. Tot een te zwaar, te groot leven. Nu was de keuze: het luchtbed prijsgeven of de nieuwe schatten achterlaten. Tot hij op het idee kwam: luchtbed apart verzenden... Vele formulieren in veelvoud, verzwaard door de taalbarrière, werden ingevuld. De laatste vreem de munten gingen ermee heen. Na twee weken een briefje thuis in de bus. Er was een pak ten post kantore kosten veertig cent. Op het postkantoor zat ergens nog een briefje met douanerechten: 1,75... Totaal een dikke tien gulden. Ze betaalden, wat zouden ze an ders doen? Maar dan ook huij heerlijke zonnematras weer gebruiken. Op pompen maar Plat als een dub beltje, plat als hun na-vakantie-kas bleef het In hun huis moet men vooral het woord „luchtbed" voorlopig niet ge bruiken!

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9