Calmeyer beziet met zorg besprekingen onze defensie-uitgaven circulaire KLM zet kwaad doed in luchtvaartkringen PONTIAC Veel hartafwijkingen bij onderzoek Breda Kamer bezorgd over khiderbescherming krant van FORMAAT NOS besteedt veel aandacht aan Holland Festival Twee sigaretten merken duurder GENERAAL VANDAAG 75 JAAR Bolln optimistisch over Pools-Duitse n 2000 halj tilj. mensen Ti Flevoland Verplegers stalen uit verveling blije gezichten, fijne horloges] van f59,50 tot f900,- PONTIAC TIJD JUISTE TIJD I 't wordt tijd, dat u er óók een draagt Hoogovens gaat no« meer staal produceren Simon de Wit is niet ban« voor „witte" bedrijven Uit de Haagse hof geplukt DONDERDAG 1! JUNI 1970 HILVERSUM De NOS-radio heeft ruim veertig uur zendtijd uitge trokken voor het Holland Festival (15 juni - 9 juli). Er komen zeventien uitzendingen; negen rechtstreeks. Vijftien brengt de NOS-radio er tussen 20.00 en 22.30 j uur. de overige twee op zondagmid dag. Alle programma's zullen in ste reo worden uitgezonden. Ook dit keer worden de concerten en andere manifestaties van het Hol land Festival begeleid met sfeerre portages, interviews, voorbeschouwin gen, discussies en kritieken uit de pers. Er is daarvoor een speciaal team gevormd, dat wordt gesteund door een groot aantal specialisten. AMSTERDAM De British Ameri can Tobacco Company heeft besloten de prijzen van de sigarettenmerken Mantano en Belinda met 10 cent tot 1,50 te verhogen. In het RAI-congrescentrum in Amsterdam werden gisteren de jaarlijkse reclameprijzen uitge reikt. Bij de tv-spots viel ook acteur Ton van Duinhoven met zijn Jaminreclame in de prijzen. SCHIPHOL De KLM heeft i'aad bloed gezet met een cir- laire aan Nederlandse reis- ireaus, waarin ernstige kritiek ordt uitgeoefend op buiten- idse luchtvaartmaatschap- ien. Bij zowel de reisbureaus als de luchtvaartmaatschappijen heeft het rondschrift, waarin deze met naam genoemde instanties onge fundeerd worden gekraakt, door mid del van „produktievergelijking", he vige verontwaardiging gewekt. De Afarin, da vereniging van bui tenlandse luchtvaartattachés heeft bij de KLM een klacht ingediend. De circulaire wordt beschouwd als een „ernstige inbreuk op de ethiek" en „een blijk van ongemanierdheid", die zijn weerga niet kent. Vooral de Ixtflleidir, de maat schappij uit IJsland, die niet is aan gesloten bij de 1 ATA en derhalve met sterk gereduceerd,? prijzen trans-at- lantische vluchten uitvoert, kreeg het zwaar te verduren in het rondschrij ven. De maatschappij overweegt gerech telijke stappen te nemen tegen de KLM. De KLM-directie heeft in ant woord op de felle protesten gezegd dat de bewuste circulaire „geen onge oorloofde aanval op andere maat schappijen is". Wel wordt toegegeven dat er on juistheden in het schrijven zijn geslo pen. Deze zijn inmiddels gecorrigeerd. Deze week zal een speciale vergade ring worden belegd door de bij Afarin aangesloten luchtvaartmaat schappijen. DEN HAAG Verwacht wordt dat de polders Oost- en Zuid-Flevo- Dd in het jaar 2000 moet worden brzien in stedelijke nederzettingen or in totaal een half miljoen Inwo- De ministers Bakker (verkeer en iterstaat) en Schut (volkshuisves- ig en ruimtelijke ordening) hebben ■t gedeputeerden van N-Holland, recht en Gelderland van gedachten wisseld over de structuurschetsen or de beide zuidelijke IJsselmeer- ilders. In eerste fase zal worden uitgegaan n een overloop uit de randstad van .000 personen. Te verwachten valt t het grootste gedeelte van de over- op uit de randstad te zijner tijd echt zal komen ten noorden van Gooimeer, »egerover Het Gooi en msterdam. Hier houdt men rekening met een wonertal van een kwart miljoen, enselijk is nog, >o hebben de minis- besloten, om de toekomstige ugverbinding bij Huizen zo snel ogelijk te realiseren. ASSEN Acht verplegers en leer- ig-verplegers van de psychiatrische richting Dennenoord in Zuid-Laren erden gisteren veroordeeld tot boe- s /ariërend van 25 tot tweehonderd ilden. Uit verveling hadden zij in de laat- e aren enkele diefstallen gepleegd, and gesticht en loos alarm gegeven j oolitie en brandweer. door Rolf Hoekstra DEN HAAG Luièenant- generaal b.d. M. R. H. Cal meyer, die wordt gezien als een groot militair deskundige en als zodanig z'n sporen heeft ver diend, beziet met zorg onze de fensie-uitgaven. Deze zijn achter gebleven bij de sterk stijgende personeels- en materieelkosten, zodat het Nederlandse defensie apparaat volgens hem niet vol doet aan de eisen die daaraan moeten worden gesteld. Generaal Calmeyer zegt dit tijden» een vraaggesprek dat we met hem hadden ter gelegenheid van het feit dat hij vandaag 75 jaar is geworden. Tien jaar geleden was hü staatssecre taris van defensie, maar bjj laat er geen twijfel over bestaan dat hij een dergelijke functie niet zou hebben geaccepteerd op basis van de huidige begroting. Dat de begroting te krap is opge steld blijkt volgens hem nu al uit de bezuinigingsmaatregelen, die de Ko ninklijke Luchtmacht moet invoeren. ..Het eerste stukje van de ijsberg is boven water", zegt hij. Behalve met een gebrek aan financiën kampt de fensie naar zijn mening ook nog met een onvoldoende geoefendheid, voor namelijk veroorzaakt dor het gebrek aan oefenterreinen. Oefenterreinen „Negen jaar geleden heb ik in de Kamer gezegd dat er oefenterreinen moeten komen, want wat heb je aan moderne tanks als je er niet mee kunt oefenen. Een commissie kreeg de opdracht de zaak te onderzoeken en concludeerde dat vier oefenterrei nen nodig waren, maar sindsdien is er niets gebeurd". „Natuurlijk komt er verzet tegen aanwijzing van een gebied tot oefen terrein. Niemand durft de knoop door te hakken. La Courtine is een uit vlucht. Het betekent geen oplossing. Een leger heeft een oefenterrein no dig voor dagelijks gebruik en dat is er niet met als gevolg, dat elk jaar weer een lichting naar huis teruggaat die niet voldoende geoefend is". Generaal Calmeyer ziet voorts met de nodige skepsis het streverr .ftflifr vermaatschappelijking van het leger. Burgermaatschappij en militaire sa menleving zijn totaal onvergeliikbare zaken; „Een militair kan nooit een soort burger worden die 's morgens naar z'n werk gaat en bijvoorbeeld staakt wanneer het hem goeddunkt". Russen Hij ziet de Russen nog steeds als de grote vijand. „Van ontspanning is geen sprake. We doen net alsof er ontspanning is, maar de Russen bewa penen zich steeds sterker, terwijl in het westen de roep groter wordt om aan ontwapening te doen. Dat is irreël. Met de huidige bewapening kan het Westen een conventionele aanval van de Russen niet keren". Generaal Calmeyer vervolgt: „Amerika zal er dus sneller toe over gaan kernwapens te gebruiken en dat is voor Amerika minder erg dan voor Europa. Daarom moeten de Europese landen meer aan bewapening doen teneinde een Russische aanval met conventionele wapens te kunnen af slaan. Amerika helpt ons al meer dan genoeg, gezien al die moeilijke vragen waarmee het in de wereld te maken heeft". Generaal Calmeyer vindt de huidi ge situatie op militair en politiek ge bied enigszins te vergelijken met die van voor de Tweede Wereldoorlog. „Je kunt om de kabouters lachen, maar het ls natuurlijk pure anarchie. Een hoogst bedenkelijke zaak. Verder zie je een afglijden naar links van de PvdA en zelfs van sommige christe lijke partijen. Het-kan best zijn dat daardoor de defensie stiefmoederlijk wordt bedeeld, althans financieel ge zien". Ook de CHU beweegt zich in een riehting, die generaal Calmeyer niet BONN In Westduitse politieke, kringen heeft men zich ..gematigd op timistisch'" gctonr.d over de gisteren afgesloten besprekingen tussen Duits land en Polen. De twee partijen vergaderen in de tweede helft van juli verder in War schau. Het voornaamste struikelblok van het overleg vormt de Poolse eis tot erkenning van de Oder-Neisse- grens. Deze erkenning zou voor Duitsland betekenen dat. grote gebie den definitief bij Polen worden inge lijfd. Bonn wil echter voorlopig niet verder gaan dan eerbiediging van de omstreden grens. IJ MUIDEN De raad van bestuur van Hoogovens heeft besloten tot een I nieuw investeringsorogramma. De j staaiproduktie zal worden verhoogd tot 6 miljoen ton per jaar. Vanaf 1968 tot heden bedroeg de staaiproduktie iets meer dan 5 ton per jaar. j Voor het nieuwe programma zijn een aantal aanvullende investeringen nodig in de staalsector en in be staande walserijen. Er zal een nieuwe kooksfabriek worden gebouwd en de blikproauktie zal worden gemoderni seerd. Met het investeringsprogram- - ma is een bedrag gemoeid van 600 I miljoen. toejuicht. Fr is een stroming die de Unie-beginselen wil loslaten, wenst op te gaan in een CDU. Het huidige hoofdbestuur voert volgens hem een wat zwak beleid. Het bedanken als lid van drs. Schouten, de „vertegen woordiger" van de Gereformeerde Bond in het hoofdbestuur van dc CHU. is naar zijn mening tekenend. Generaal Calmeyer is na zijn pen sionering als n)ilit8ilr lid van de Tweede Kamer geworden voor de CHU. Hij vindt, dat .kerk en politiek van elkaar gescheiden moeten blijven en heeft dan ook een uitgesproken hekel aan predikahten. die op de kansel politiek bedrijver.. „Zij maken misbruik van hun positie", zegt hij. „De kerk moet eeuwigheidswaarden verkondigen. Christus heeft zich nooit met politiek bemoeid. Het enige wat Hij hierover heeft gezegd is „Geef de keizer wat des keizers is". De chris ten moet uitmaken wat hij met die eeuwigheidswaarden doet, hoe hij die het beste kan waarmaken in het da gelijks leven. Dit kan hij het beste doen met mede-christenen en dat is de bestaansreden van een christelijke partij". Memoires Generaal Calmeyer heeft in de loop der jaren een groot aantal organisa ties gediend. Thans is hij nog ouder ling-kerkvoogd van de Waals-Her vormde kerk in Den Haag, bestuurs lid van de vereniging Ons Leger en voorzitter van het stichtingsbestuur christelijke Pedagogische Academie. Is hij misschien bezig aan zijn me moires? „Hoe komt u daarbij? Inder daad, maar Ik schrijf m'n me- M. R. H. CALMEYER moires uitsluitend voor mijn kleinkinderen. Ik wil ze niet publiceren, want dan loop je altijd de kans op tenen te trappen. De publiciteitsmedia zijn daar voor erg gevoelig, maar ik wil m'n laaste levensjaren niet.ver- gallen. Nee, ik wens me niet in i het middelpunt te plaatsen." AMSTERDAM Simon de Wit is niet bang voor de zg. „witte" bedrij ven. Dit heeft prof. mr. H. J. Helle man president-commissaris, gisteren gezegd tijdens de aandeelhoudersver gadering. „Wij hebben niet de indruk dat de invoering van de „witte" be drijven een ommekeer in de levens middelensector betekent", zo zei hij. In de eerste maanden van 1970 was de omzet 16 procent hoger dan in de overeenkomstige periode in 1969. Prof. Hellema hekelde de prijsbin ding. „Men. is hier in Nederland hard bezig de hele dienstverlenende sector kapot te maken." Vijfenzeventig Russische Joden hebben een beroep np Oe Thant ge daan, om hen te helpen naar Israël te emigreren. Binnenkort brengt Oe Thant een bezoek aan Moskou. Sommigen zware longontsteking en ze ivisten het niet BREDA Een voor Neder j land uniek bevolkingsonderzoek onder bijna veertigduizend in- woners van Breda, die niet via de bedrijfsgeneeskundige of de i schoolartsendienst regelmatig I onder medische controle staan, heeft bijna 500 nieuwe gevallen van hartafwijkingen aan het j licht gebracht. Bij 938 vrouwen en mannen werd een afwijkende hartschaduw gecon stateerd; 493 van hen wisten niet dat i er met hun hart iets aan de hand KRANT NAAR UW VAKANTIEADRES? Dit Runt u altsluitend opgeven met de bon uit de Krant. Telefonische opgaven Kunnen niet meer worden aangenomen l (Van onze parlementsredaetie) DEN HAAG Het zit niet goed el de kinderbescherming in Neder- nd. Staatssecretaris Wiersma van Istitie kreeg dit gisteren van alle *nlen te horen in de Tweede Kamer. D. Van Schaik (kath.v.) vroeg zelfs i een motie een beleidsplan voor de istititionele kinderbescherming. Na 'n toezegging van de staatssecreta- trok hij zijn motie in. Mr. Scholten (c h.) en mejuffrouw an Leeuwen (a.r.) pleitten voor her- aardering van de structuur van de inderbescherming. De particuliere Hellingen moeten de beschikbare alden beter besteden. Voor de her- iening van de structuur moeten de articuliere organisaties zelf met een lan komen. Doorzichtig De staatssecretaris beloofde dat de ragen van de justitionele kinderbe- toerming alle aandacht zouden krij- Jn op zijn departement. Nodig is ooral dat eerst de kinderbescher- Êng doorzichtig wordt, alvorens het -hete jeugdbeleid wordt aangepakt. M 'iffrouw Goudsmit (D'66) en ivrouw Padt-Janscn (soc.) waren niet tevreden cn legden hun verlan gens in een motie neer: subsidie af hankelijk van het aantal vrijwillige gezinsvoogden en ruimte voor experi menten voor herziening van de struc tuur. Staatssecretaris Wiersma beloofde nog, dat volgend jaar het aantal maatschappelijk werkers geleidelijk uitgebreid zal worden. Onderminister in Nixous regering vraagt ontslag WASHINGTON James Allen, onder-minister van onderwijs in de regering-Nixon, heeft zijn ontslag in gediend. Men neemt aan vanwege zijn openlijke kritiek op de Cambod- japolitiek. Allen heeft ook altijd kritiek gehad op de onderwijspolitiek. Hij vindt die te zwak, met name op het gebied van de rassenintegratie. Omdat we wat moeizaam zijn in deze dagen, drentelen en slenteren we nogal eens de redactieruimte door. Zoeken smoesjes om uit het raam te hangen, waar even een zuchtje langs de slapen strijkt. In de Haagse Parkstraat is overi gens altijd wel wat te beleven en elke belevenis is welkom, omdat het menselijk brein slechts met één ding tegelijk bezig kan zijn. En wie sterk geïnteresseerd is bij een verkeersop stopping, vergeet het zweetdruppel tje dat op de neus parelt. Levert de straat geen kijkstof. dan zijn het wel de overburen. Kantoor personeel van de notaris, dat het ook warm heeft en zich zo nu en dan gaat ontspannen in de riante leeg staande bovenverdiepig. De showroom van Alimpo, waar auto's te blinken staan. Daarboven is een erker waar, ach ter de zorgvuldig gesloten glasgor dijnen, de schim van een ijverige typiste te zien is. Om inspiratie aan die noeste ar beid op te doen, bleef ik staren. Dat was nu een figuur waar een mens een voorbeeld aan kan ne men. Toen gebeurde het. Achter de schim een hel vlak waarin het groen van hoge bomen te zien was. Opeens in dat vlak een man. een naakte man. Een seconde later de man totaal in beeld. Hij had len zwart zwembroekje aan en liep Hallucinaties rustig, wat moeizaam duwend, ach ter een maaimachine. Verdween uit het beeld en keerde terug, de maaimachine een nieuwe baan rollend. Nu zag ik ook het ga zon, zwevend in de lucht op de hoogte van die eerste verdieping. ,-Nu ben ik gek", dacht ik „Een zonnesteek, een fata morgana, een hallucinatie. Hulptroepen roepen: „Jongens kom eens kijken. Ze kwamen aanrennen uit de an dere kamer. Ik wees op het raam. waar niets te zien was dan de tik kende schim en de bomen. Ze keken me wat scheef aan vroegen voorzichtig: „Wat had je nou?" „De man, de maaiende man. „Haal wat water", zei een. „Voel je je erg naar?" een ander. Toen brulden ze.de maaiende man verscheen wéér, zijn bruine rug blinkend van het zweet, de maaima chine rollend over het zwevende gras. Niemand kon het verklaren: een daktuin? Een spiegeling? Maar de man was er, onbewust van de consternatie die hij veroor zaakte. Na nog drie baantjes verdween hij. om niet weer te keren. Ieder van ons ging terug naar de tikmachine en de dagelijkse taak. Alleen ik zat nog na te peinzen. Te tobben eigenlijk. Dat ze allemaal zo gereageerd hadden. En niemand, zoals ik. was begonnen aan zichzelf te twijfelen Is er dan toch een klein steekje los? Na een elektrocardiogram bleek bij 285 onderzochten sprake van een vrij ernstige tot ernstige hartafwij king; bij de overige 208 personen kon door middel van medicijnen reeds voldoende helpend worden opgetre den. Een en ander betekent dat één op de 240 inwoners van Breda een hart ziekte heeft zonder dat de dokter er iets van wist. Dit is voor een deel verklaarbaar wanneer men bedenkt dat het onderzoek werd uitgevoerd onder de vergeten groep van huis- vrouwen, kleine zelfstandigen, werk- l nemers van kleine bedrijven, huis houdelijk personeel en ouderen die niet via bejaardenhuizen regelmatig onder controle staan van de Stichting tot opsporing van tuberculoselijders, of van de GG en GD. Regelmatig De Bredase GG en GD. als ook het consultatiebureau voor tbc-bestrijdlng zijn van plan voortaan regelmatig bepaalde groepen voor een dergelijk FRANSE DOUANE DRAAIT WEER DEN HAAG Het grensverkeer langs de Franse grens verloopt sind* vandaag weer normaal. Vertegen woordigers van het Franse ministe rie van financiën hebben gisteren een gesprek gehad met vertegenwoordi gers van de douaniers over hun klach ten. Dit gesprek is goed verlopen. De laatste weken was hier en daar aan de Franse grens .sprake van een mo delactie van douaniers, waardoor het toeristenverkeer niet al te vlot ver liep. onderzoek sp te roepen. Twee jaar i terug werd op deze manier al een sociaal-psychiatrisch onderzoek ver- richt onder 400 bejaarden. Als eerste nieuwe groep komt nu die van de gemeente-ambtenaren aan de beurt. Behalve de cijfers over hartafwij kingen is uit het onderzoek naar vo ren gekomen dat negen mannen en vier vrouwen met een zware long ontsteking rondliepen zonder dat ze het zelf wisten, en 54 personen een lichtere longontsteking hadden. Het idee tot het onderzoek werd in gegeven toen er steeds meer twijfel naar voren kwam of het nog wel zin had het traditionele vierjaarlijk se bevolkingsonderzoek op tbc te laten doorgaan Dit werd immers een steeds tijdrovender en kostbaar der aangelegenheid, terwijl het aan- j tal nieuwe ziektegevallen uiterst ge- 1 ring bleef. Dit bleek ook tijdens het nu ver richte onderzoek, waarbij maar 13 nieuwe tbc-gevallen aan het licht kwamen. In feite is het onderzoek dat nu in Breda is uitgevoerd een in de prak tijk gebracht delta-plan ter preven tie van hart- en vaatziekten, dat on langs door de Utrechtse professor Meijler werd gelanceerd. In Frankrijk over vallen Nederlander overleden NICE De 26-jarige Nederlander Roland Thijs, die maandag door een bandiet was neergeschoten in het wisselkantoor waar hij werkte bij de Frans-Italiaanse grens is in Nice overleden. Zijn vader heeft een beloning van 5.000 franks uitgeloofd voor inlichtin gen over de dader.' Intensiever gebruik Paleis op de Dam AMSTERDAM Burgemeester Samkalden heeft verklaard dat het paleis op de Dam, dat het predicaa't koninklijk behoudt, in de toekomst intensiever zal worden gebruikt. Het paleis zal meer. dan voorheen worden opengesteld aan bezoekers en voor culturele activiteiten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7