Vier Leidse bijdragen Holland Festival aan bij de VLEET Huis ter Duin wordt gesloopt Zending Chr. Geref. Kerk springlevend jen weken op ud-Poelgeest Film over Leiderdorp W. C. Diephout overleden Verkeersproef in Katwijk Gouden onderscheiding voor H. F. Prümers SPOORWEGEN STAKEN VERVOER VERSE VIS uerilla-theater uit lexas 7cer Hohe lesse in }ieterskerk Examens aan het - onaventura-college Farball verlaat Voorschoten Nieuw sportveld Over enige jaren: KATWIJK KRIJGT ER GROND BIJ isserijnieuws VE LEIDSE COURANT DONDERDAG 11 JUNI 1970 DEN Ook in dit jaar doet eiden mee aan het Holland-Festi- eerste bijdrage, de uitvoering »n Bachs „Hohe Messe" zet een nds 1956 bestaande, en slechts in door een Monteverdi-werk iderbroken, traditie voort. Vele efhebbcrs zullen er gelukkig mee Leidse Toonkunstkoor, leden het Concertgebouworkest, de jcale solisten Kina Cornelissens opraan), Aafje Heynis (alt). Serge aurer (tenor), Max van Egmond as), een reeks instrumentale so- iten en de organist Albert de lerk zullen het grootse werk op oensdag 17 juni in de Pie- rskerk. onder leiding van Iskar ribo, uitvoeren. zaterdagavond 20 juni zullen in Leidse Schouwburg „The Ali ■others" optreden. Ze vormen in pakistaans ensemble, dat bezig stormenderhand de westerse ereld te veroveren. Nakazat Ali han en Salamit Ali Khan bren- begeleid door Shaukat Hus- lin en Ghulam Mohd, improvisa- es op de klassieke voorindische iga's ten gehore. Ze spelen op 'iginele oude muziekinstrumen- de svaramandala, de tambura, e sarangi (viool) en de tambla lubbele handtrom), de gebroeders li zingen erbij. Vooral dit zingen Icentueert als een vraag- en pnt- [oordspel op sublieme wijze de isselende stemmingen van de ra- i's. donderdagavond 25 juni worden 'de Stadsgehoorzaal twee uitvoe- ngen gegeven van de pop- en ock musical „Stomp", een collec- creatie van een groep van I vee-entwintig jonge mensen uit ^t zuiden van de U.S.A., die grote mg heeft gemaakt in het New Public Theatre van Joseph die als eerste „Hair" intro duceerde. De groep bestaat uit Sgingens en meisjes van 19 tot 22 ar. van de Texas-universiteit in |stin. stuk „guerilla-theater", dat de Texas, de luchtvervuiling, geweld, de rassendiscriminatie De komende zo- zullen in vormingscentrum Oud- Igeest drie „open weken" wor- nA gehouden. Van 29 juni tot 4 juli er een creatieve workshbp. Op denkbare wijzen zal men aan werk gaan om te ontdekken hoe- djfel mogelijkheden de mens heeft zich te uiten. De titel van de k is „Spelenderwijs mens wor- Zij staat onder leiding van ds. Aalbers. 'an 11 tot 18 juli wordt een mime- gehouden. Theo de Bont en Lindeboom leren de mensen izelf, de ander en de wereld te dekken. Mime en yoga, achter- nd van lichaams- en levensbe- irsing, zullen de nodige aandacht jgen. derde week wordt gehouden n 17 tot 24 aug. en is bestemd voor nsen van 60 jaar en ouder. Omdat zoveel gebeurt in de wereld, felle leurtenissen die bijna niet meer te gen zijn, kunnen de ouderen in d-Poel geest over allerlei activi- 3 ten praten. Er zal yoga worden lefend, verder een ontmoeting met geren die op allerlei gebieden rkzaam zijn, en een bezoek aan jiddische cabaret Lilalo. LEIDEN Geslaagd aan het inaventuracollege voor Gymna- am-A: R v d Geest, Alkemade; P. i Heek, Leiden; H Jansen. Leiden; 'Juffermans. Sasseraheim; B. Pleij, oordwijk; H, v. Teeffelen. Alphen d Rijn; H. Tieken, Leiderdorp. Gymnasium-B: K. Alkemade. oordwijk; B. v. Barneveld, Leiden; v. Beek, Lisse; J. Delnooz. Wad- nxveen; H Franken, Leiden; E. ]eem?kerk. Noordwijk: Tb. Heuzen. eimuidenj P. Kallenberg. Oegst- est; W. van Kampen, Leiderdorp; i Kuijpers. Hazerswoude; T. v. d. I inden. Leiden; J. Nouwens. Oegst- est; K. Rotteveel. Alkemade; P. v. Sanden. Leiden: Th. Smeele, n oordwijk: E. Steenvoorde, Noord- ijk; H. Vasen. Voorschoten; J. alter. Leiden; J. Walter, Oegst- esst- Ch. T Mannetje. Voorschoten. Uit de DUINSTREEK RIJNSBURG De heer D. van erson Dzn slaagde aan de rijksuni- •rsiteit te Utrecht voor het kandi- iatsexamen tandheelkunde. NOORDWIJK Hengelsport eren iging ,,De Sportvisser" begon ider gunstige omstandigheden de empelilie. De eerste wedstrijd werd ehouden in de Leidschevaart bij de ietgijzenbrug. De vangst was matig, ien hoogslgeplaatsten: 1. G. Grirn- ergen; 2. L. Vink; 3. C. Zuidhoek; C. Lassoov: 5. L. Zonneveld: 6. H. apel; 7. A. v d. Berg; 8. R. v. kef; 9. Jac. Vink; 10 G. Zonne- en nog veel meer als mikpunten kiest. De show duurt anderhalf uur en bestaat uit dansen ook door het publiek, protestsongs, pop-mu- ziek en filmprojectie op twee schermen. Vier podia staan tegen de wanden van de zaal opgesteld. Het publiek zit daartussen en op de grond in het miden. De hande ling speelt zich rond het publiek en op de projectieschermen af. Dit is een eigen Leidse manifestatie die tijdens, maar niet onder auspi ciën van het Holland-Festival plaatsvindt. In de Leidse Lakenhal kan men van 26 juni tot 23 augustus een ten toonstelling van Hollandse „Vani- tas" (ijdelheid voorstellin gen uit de 17de eeuw bewonderen. Deze bestaat uit 38 schilderijen in de Harteveld-zaal, veelal stille vens, die alle herinneren aan de korte duur van het aardse leven en de naderende dood. Ook rijk dom en aardse geneugten worden ontmaskerd. Er hangen' werken van. onder meer. Rembrandt. Dou. De Heem, Harmen en Pieter van Steenwijck. Miense Molenaar, af komstig uit binnen- en buiten landse verzamelingen. Samenkomst op Raaphorst druk bezocht WASSENAAR Dat de zen dingsliefde in de Chr. Gereform. Kerken nog springlevend is en dat in deze kringen de „ouder wetse" zendingsdagen nog goed „aanslaan", bewees de opkomst van zeker 6 700 kerkleden naar de Haagse classicale samenkomst op het landgoed „Raaphorst" te Wassenaar. Ds. M. W. Nieuwenhuyze uit Delft, onder wiens leiding deze dag stond, sprak een openingswoord n.a.v. Daniël 2. „Öat de steen die de profeet aanschouwde, eens heel de aarde zal vervullen, is een bemoedigende gedachte ook bij het meest moeizaam zendingswerk". „God Zelf zal zorgen voor de uitbreiding van Zijn Koninkrijk". Namens de classicale kerken sprak ds. G. Bouw van Scheveningen over het motto, ontleend aan Efeze 2 „Van vreemdelingen tot huisgenoten". Om dat het gelqof uit het gehoor is, moet en móg van Godswege de Kerk na Pinksteren de wereld intrekken met het Evangelie der genade. Hoe verlo ren de wereld zonder God is zegt Paulus duidelijk: „dood in zonden en misdaden". Zonder God en zonder hoop. Maar Christus vergezelt met Zijn Geest allen die van Hem getui gen en de wonderen van Zijn genade worden ook vandaag nog gewerkt on der Toradja's en Venda's. onder Jo den en Christelijk Gereformeerden. En. wie van vreemdeling werd tot huisgenoot van God. heeft voortaan zijn domicilie boven. Ds. M. Geleijnse uit Hilversum, voorheen missionair predikant op Celebes, vertelde iets uit de pioniers tijd onder de Toradja's. Door de eer zucht van een invloedrijk stamhoofd te gebruiken, die een ware offeractie ontketende door zijn vraag om een school, terwijl later bleek dat het he lemaal niet de bedoeling was ge weest om christelijk onderwijs te ver krijgen, doch slechts met naburige stammen te kunnen concurreren, weet God toch Zijn doel te bereiken, al ontbrandt nog zulk fel verzet Gods Geest, bediende zich van dit in strument en rond deze missieschool bloeide later een weliswaar kleine maar zeer trouwe gemeente op, tot welke groei niet weinig toedroeg het inleveren door twee oude priesteres sen van hun fetischen. Na de ruim gehouden middagpauze vertelde mevr. G. Verbaan-van Dui nen uit De Lier een zendingsverhaal dat door de vele kinderen met grote aandacht werd gevolgd, waartoe de levendige verteltrant niet weinig bij droeg. Dat het een gestroomlijnde be keringsgeschiedenis van de medische zending was die zo vlot en vlekkeloos verliep dat men zich moet verwon deren dat er nog onbekeerde heide nen overblijven, zullen de warmge- speelde kinderen wel niet hebben op gemerkt. Maar het wordt wel tijd dat men eens meer levensechte „verha len" gaat vertellen. Er is stof genoeg en mogelijk kan een gedocumenteerd verhaal dat „echt gebeurd" is. ook al liep niet alles zo goed af. het gebed vermenigvuldigen, ook in de harten der jonge kinderen. OPLEIDING Ds. Chr. Verhage van 's-Graven- hage-Centrum, wees aan wat er no dig is om als evangelist tot een vis ser van mensen te worden. Een uit voerige theologische opleiding is geen conditio sine qua non. Christus' Kerk is gebouwd op het fundament der apostelen en profeten, van vissers en handwerkslieden. Met het weinige dat men van Jezus weet, mag men op stap gaan. Wie iets van Zyn heer lijkheid heeft gezien zal de wereld ook durven spreken van hetgeen haar ontbreekt, zonder iets „aan te lengen". Wij moeten niet allerlei schermen rond Jezus optrekken, vooral geen subjectieve, maar Hem tekenen in Zijn noodzakelijkheid en bereidheid tot verlossen. In een wereld vol bra ve Hendrikken en Hendrika's wordt deze levensnood ontkend. En de doe- het-zelvers redden zich wel zonder Hem. naar zij menen. Wij zullen te genover allerlei tegenspraak nooit moeten proberen te o v e rtuigen maar hebben slechts te g etuigen. Maar, mogen wij komen met een God die genadig is, wij hebben ook van Hem te getuigen als van een ver terend vuur. Doch nimmer spreke men in zekere geestelijke neerbui gendheid. Het moet een ontmoeting zijn met een mede-mens die men zo veel mogelijk aan het woord laat ko men. En het vragend getuigen is wel een eminente vorm van gesprek. In tussen is het evangelisatiewerk geen hobby. Het is een genade dat God ons wil inschakelen. En. wie getrouw ar beidt, mag leven uit de belofte! ISRAËL Ds. W. van Dyk uit Gouda wees aan hoe wjj de arbeid onder Israël moeten zien en moeten doen. Al heeft de Kerk algemeen aanvaard dat haar oorsprong ligt in het Joden dom, de consequenties aanvaardde ze niet. Integendeel. De geschiedenis, ook der Kerk, is met bloed gekleurd want talloze Joden zyn in naam van Christus omgebracht. Het anti-semi- tisme heeft religieuze wortels. Maar waar halen we het recht vandaan om Israël te onterven? Jezus bad voor Zijn vijanden. Niet alleen voor de Romeinse krijgsknechten, zoals veelal wordt geleraard. Petrus zegt op de Pinksterdag: Ik weet dat gij het onwetend gedaan hebt. Paulus bevestigt dat later als hij zegt: Indien zij het gewéten had den. ze zouden de Heer der heerlijk heid niet gekruisigd hebben. Jezus' gebed was om ruimte voor de ver kondiging onder Israël te vragen aan de Vader. En Israël is niet het enige „tegensprekende" volk! God dank, er zijn vandaag enorme kan sen! Vooral jongeren willen graag luisteren. Ondanks óns bloed-bevlekt verleden. Daar is verwachting! Ds. Verhagen sprak n.a.v. Romei nen I vers 8 een dankbaar gestemd slotwoord. Want men was bijeen rond de open Bijbel, welks boodschap door God Zelf wordt gedragen en daarom geloofd in de gehele wereld. Het is geen „papieren paus", maar een kracht Gods tot zaligheid. De collecte had een bruto-op- brengst van f 8000. VOORSCHOTEN Medio juli gaat Lak- en Verffabriek Farball- Holland N.V. naar Etten-Leur (N.B.) verhuizen. Men krijgt daar de be schikking over een perceel van 9.000 m2 met een optie op een aangrenzend terrein ter grootte van 3.500 m2. De bouw van kantoor en fabriek, die reeds in een vergevorderd stadium is, zal in eerste instantie 1.500 m:2 in beslag nemen. De directie heeft tot verplaatsing van het bedrijf besloten in verband het het ontbreken van expansiemoge lijkheden. Farrball is een middelgroot bedrijf dat door specialisatie een belangrijke plaats op de Europese markt en zelfs in de Verenigde Staten heeft ver overd. Ongeveer 60 pet van de gehele produktie vindt zijn weg naar het buitenland. Het bedrijf heeft zich gespecialiseerd in muurverven en verven voor de tuinbouw- Verder vervaardigt Farball nog onderhouds middelen voor verzinkt ijzer, ver warmingsbuizen, houtwerk en raam lijsten. Uit de BOLLENSTREEK VOORHOUT Mevr. N. Witte- Koelewijn slaagde in Utrecht voor coupeuse lerares. Zij werd opgeleid door mej. M. Schouten in Leiden. LEIDERDORP In het kader van een landelijke filmactie laat de Nederlandse Blindenbond in Lei derdorp een film opnemen De cameraman zal zijn camera niet richten op de mooie plekjes van het dorp, maar op de bewoners. Op 1 juni zal hij door Leiderdorp rij den om de mensen bij hun huis. op hun werk en op straat te fil men. Ook zal in de film een beeld van het verenigingsleven worden gegeven. Daarvoor zal om half zeven op de Kom van Aaiweg een optocht worden' gehouden. De komende winter zal de film in Leiderdorp worden vertoond. BENTHUIZEN Op 88-.iarige leeftijd is alhier de heer W. C. Diep hout overleden, een man, die zich voor de Benthuizer gemeenschap in de loop van een groot aantal jaren bijzonder verdienstelijk heeft ge maakt. Voor zijn verdiensten werd hem nog niet zo lang geleden de ere penning in zilver van dc gemeente Benthuizen toegekend. De heer Diephout werd in Moer- kapelle geboren maar ging al spoe dig in Benthuizen wonen. Hij was mede-oprichter van de inmiddels op geheven plaatselijke veiling en van de Boerenleenbank, nu Raiffeisen- bank. Voor de waterhuishouding in de streek heeft hij ook veel gedaan door zijn bestuurslidmaatschap van de Benthuizer polder. Verder maakte hij deel uit van het bestuur van de Stichting Drinkwaterleiding De Tien Gemeenten. De heer Diephout was tal van jaren lid van de gemeente raad en wethouder. Hij vertegen woordigde in de raad de prot.-chr. groepering. Raad Ter Aar TER AAR Of het dc agendapun ten voor de raadsvergadering waren, of dat men een vergadering wilde meemaken in de raadszaal van het nieuwe gemeentehuis, zeker is dat de publieke tribune rijkelijk was be zet. De raad zelf heeft met grote voortvarendheid belangrijke beslui ten genomen. TAVA', dei nromovre-- de naar de KNVB. krijgt een neuw sportterrein. De burgemeester wees alle bezwaren tegen het voorstel van de hand. Het gevraagde krediet van f 325.000,- werd, met de stem van de heer P. J. Uyttewaal tegen, aanvaard. De raad voteerde een krediet van f 135.000.- voor de aanleg van twee tennisvelden. De heer B. J. Hogen- boom (burgemeester), werd per 1 september eervol Ontslag verleend als gemeenteraadslid. Hij wordt op gevolgd door de heer N. A. J. Eo- bertz. De raad verleende een krediet van f 8.000.- voor het aanbestedings- klaarmaken van de aan te leggen sport- en tennisvelden in Aardam- west. Het woonwagenkamp in Kor- tenaar. waarover de bewoners een re kest hadden gezonden aan de raad, wordt niet opgeheven, maar zal wor den verbeterd. De nieuwe ontslui- tingsweg heet Paradijsweg. De brug die in het Kerkpad ligt zal zo spoe dig mogelijk worden gesloten om hel gevaar van de kruising van dit pad met de Paradijsweg op te heffen. De raad voteerde een krediet van f 86.000 voor de aanschaf van een nieuwe vuilnisauto. Via een hulpcon tract van de gemeente Leiden, kan gebruik worden gemaakt van de ver brandingsplaats. In de toekomst vindt aansluiting plaats bij de Rijn landse vuilverbrandingsinstallatie. Een verhoging van de reinigingsrech ten ligt in het verschiet in verband met de overschakeling op plastic zakken. Dc bijna 60-jarige muziekvereni ging „Arti" kwam nog aan haar trek ken. De vereniging heeft nieuwe in strumenten nodig alsmede kostuums voor de majorettes. Dit vergt f 26.000. waarvan door zelfwerkzaamheid van de leden al f 16.000 is bijeen gebracht. De gemeente geeft een subsidie van f 7000 Er zal een aanvraag worden ingediend bij het Anjerfonds voor het resterende bedrag De bej aar van Rijpwete- RIJPWETERING den en invaliden ring hebben gisteren hun uitgaans dag gehad. Eerste pleisterplaats was Vleuten, waar koffie weid ge dronken. Hierna ging het via Aus- terlitz naar Amersfoort, waar werd gedineerd. Er werd nog gewan deld en midgetgolf gespeeld. Op de terugweg deed het gezelschap café Leenders in De Kwakel aan. KATWIJK In de kleine zaal van sporthal „Cleijn Duijn" vond de uitreiking plaats van de aiplo- ma's aan leerlingen van de lagere, scholen, die geslaagd waren voor de verkeersproef 1970. Het aantal kandidaten bedroeg 747. Hiervan behaalden 745 het diploma, 114 leerlingen legden het examen fout loos af. De diploma's werden uit gereikt door brigadier van politie W. A. v. Nieuwenhuijzen. De kan didaten die het examen zonder fouten hadden gemaakt ontvingen een speldje van het Verbond heilig Verkeer. Na de uitreiking kregen de kinderen enkele films le zien. totale uitslag: Groen van Prin- slerersch 81 (met lof 56); J han nes Bogermanschool 40 (11), Mar- nixschool 19 (10); Caspard de Co- ligny school 33 (6); Gem. Opl. school Hoornes 33 (6); Chr. Opl. school 75 (4); Calvijnschool 68 (3); Boorsmaschool 30 (3); Zonne- bloem^chool 29 (3); Rchoboth- school 46 (3) Ds. Rutgersschool 34 (2); Mr. J. J. v. d. Brugghen- school 32 (2); Willem v. Veen- school 27 (2); Oranjeschool 25 (1); Prinses Beatrixschool 63 (1); St. Jozefschool 35 (1); Baron Otto van Wassenaar tot Catwyckschool 22 fPrins Willem Alexanderschool 27 (1). ALPHEN Gistermorgen heeft burgemeester R. M. Gallas in een intieme bijeenkomst in hotel Toor de heer H. F. Prümers, hoofdvertegenwoordiger bij de afdeling Onderwijs van N. Samsom N.V., de gouden ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, opgespeld. De heer Prümers was 10 juni veertig jaar bij Samsom in dienst. Van een ernstige ziekte mocht hij in zoverre herstellen, dat de huldiging, in beperkte, kring, kon plaats hebben. Mr. Gallas wees erop. dat dergelijke jubilea niet zeldzaam zijn bij Sam som. Voor een vertegenwoordiger komt dit echter minder voor. Zij zijn het die de naam van Samsom in ons land en ook ver buiten de grenzen bekend- neid hebben gegeven. Op onderwijsgebied is in deze periode zeer veel ver anderd. Uit ervaring kon de burgemeester nog spreken van de grawiheid van het schoolleven veertig jaar geleden. In veel scholen is meer licht en lucht gebracht. U hebt. aldus spreker tot de jubilaris, mede de bouwstoffen aangedragen, om dit alles op hoger plan te brengen. Hierna heeft mr. Gallas de onderscheiding opgespeld. Namens de directie sprak de hoofddirecteur, de heer J. F. Samsom, die deze huldiging het motto „Feest der dankbaarheid" ivilde meegeven. Veertig jaar vertegenwoordiger, „u zou er een boek over kunnen volschrijven. U hebt een rijk Leven, omdat het ook voor anderen veel betekende. Hel ver trouwen dal u gaf is teruggekomen. Bij het samengaan van zakelijkheid en menselijke genegenheid ontstaan banden en wordt een goed klimaat be vorderd". De heer Samsom besloot zijn toespraak met het opspelden van het Samsom-embleem met twee diamanten en het aanbieden van de enve loppe. De echtgenote van de jubilaris kreeg een fraai bloemstuk. Namens de collega-vertegenwoordigers sprak cle heer J. P. M. Venveij, die een hobby-set aanbood, althans in beeld, icant deze zou thuisbezorgd worden. Ook de toespraak van de heer W. F Hardijzer, die als verkoop leider van de afdeling Onderwijs goede ervaringen had. getuigde van veel waardering voor deze jubilaris. Een autoradio was het geschenk van Onder wijs en een bloemenhulde voor mevrouw Prümers. Ook de commissarissen, de heren N. Samsom en W. Samsom, beiden reeds ver op leeftijd, spraken uit hun goede herinneringen. De heer N. Samsom zag op hem van toepassing wat van de Ethiopiër uil de Handelingen der Apostelen werd getuigd: Hij reisde zijn weg jvet blijdschap. BODEDIENSTEN NEMEN TRANSPORT OP ZICH IJMUIDEN Naast het gemop per van de handel over het over schakelen van de grootste trawlers naar de haringvisserij, waardoor er een groot tekort aan rondvis is ontstaan, is er nu een andere moei lijkheid bijgekomen. De spoorwegen die reeds jaren de verzending van vis hebben verzorgd, hebben dit vervoer nu opgeheven, alleen per gehele wagonlading wordt nog vis verzonden. De dochtermaatschappij Van Gend en Loos die de laatste tiid nog wel iets aan visverzending deed. ziet er ook geen brood meer in. De vishan delvereniging te IJmuiden heeft nu de koppen bij elkaar gestoken en drie IJmuider transportbedrijven bereid gevonden de vis naar cen trale punten in het land te brengen, om ze van daaruit verder per bode diensten naar de afnemers te laten bezorgen. Dit is natuurlijk een loffelijke on derneming, maar er zal voldoende vracht moeten worden aangeboden om deze wagens rendabel te laten rijden, Nu de aanvoer wat stokt en men zoals aan de dinsdagmarkt. genoegen moest nemen met de aan voer van slechts een vijftiental kot ters en aan de woensdagmarkt (toch nog altijd wel één van de belang rijkste verzenddagen) met wat bij- »Iï. P11S UTRECHT Aan de RU zijn geslaagd voor- tandartsexamen me) A G Oostinga te Den Haag en de heren D H The te Voorburg en F R van Vliet te Den Haag: semi-artsexamen de heer W P Kenny te Geiden. UTRECHT Aan de RU is geslaagd voor het kandidaatsexamen biologie de heer W A de Kan te Hoek van Holland AMSTERDAM Aan de universiteit van Amsterdam zijn geslaagd voor- doc toraal examen eeonamie: de heer C E Wolderlng te Den Haag: belastingconsu lent de heer J M A Hartman te C»;gst- gecst; doctoraa examen fysische geogra fie de heer W de Jonge le IJsse NOORDWIJK Het uit 1887 daterende hotel Huis ter Duin zal over enige jaren worden gesloopt. In afwachting daarvan zal de EMS de exploitatie ervan, ook 's win ters, echter normaal voortzetten. In het afgelopen seizoen was het hotel voor het eerst in zijn bestaan ook tijdens de wintermaanden geopend. Dit bleek volgens de directie zo'n succes te zijn, dat ook in de ko mende winters Huis ter Duin zal zün geopend, speciaal voor con gressen en vergaderingen. De bouw- en exploitatiemaat- schappy De Havezathe te Rotter dam. dochteronderneming van Pak hoed en de Verenigde Bedrijven Nederhorst, die nu eigenares is van de grond van Huis ter Duin, ont wikkelt plannen om op deze plaats een nieuw hotel, flats en recrea tieve voorzieningen te stiel iten. Zodra het nieuwe hotel er staal, wordt het oude gesloopt. De naam Huis ter Duin wordt echter ge handhaafd. De EMS zal in de komende jaren het oude Huis ter Duin blijven exploiteren totdat de nieuwbouw is gerealiseerd. vangsten van de haringjagers en kottervis, zal dat niet meeval1*— Voor de aanvoerders is er bo vendien nog de moeilijkheid dat .de prijs die deze verzending gaat kos ten op de inkoopprijs zal worden verrekend en niet in de verkoop prijs. Het ziet er voorlopig niet naar uit dat in de aanvoer veel verbetering komt. vooral niet nu de haring vangsten. hoewel grillig, toch alles zins lonend zijn geweest. En aange zien de grootste trawlers gerederd worden door rederijen die ook nog haring-groothandelaar zijn. zal er niet één-twee-drie teruggeschakeld worden naar de verse-vis-aanvoer. DEN HAAG De Eerste Kamer ging gisteren zonder hoofdelijke stemming akkoord met het voor stel tot wijziging van de gemeente grenzen tussen Katwijk, Rijnsburg en Noordwijk. Minister Beernink was aanwezig om eventueel nadere toelichtingen te geven, maar hoefde dat niet te doen. De enige die aan het woord kwam was mr. J. H. van Wijk namens de P.S.P. Hij stemde tegen. Dank zy de giens- wijziging krijgt Katwijk er 164 ha grond bij, wat zal worden benut voor de woningbouw. Beiaardbespelingen in Katwijk KATWIJK Van 1 juli tot en met 29 augustus zullen in Katwijk wekelijks 2 beiaardbespelingen wor den gegeven t.w. op woensdag- en zaterdagavond van 8-9 uur. Een vijftal gastibeiaardiers zal medewerking verlenen: zaterdag 4 juli Arie Peters, beiaar dier te Haarlem'en Nijmegen; woensdag, 8 juli A. van Dijk huizen. 2e beiaardier te Doetinchem; zaterdag, 11 juli. Dirk Donker, beiaardier te Groningen, Sneek en Joure; woensdag, 15 juli mej. Marie Blom, beiaardierster te Gouda, Ka mer ik en IJsselstein; zaterdag, 18 juli. Jan van Alphen. beiaardier Culumborg en Tiel; Hassel H. de Harder concerteert op de overige data. Jaarvergadering SKR KATWIJK a/d RIJN In de kleine zaal van sporthal „Cleijn Duijn" hield de gymnastiekvereni ging S.K.R de jaarvergadering. Het boekjaar sloot met een nadelig saldo. Gelukkig heeft men voor 1970 een subsidie gekregen. Uit 'het jaarverslag van de secre taresse bleek, dat het ledental van S.K.R. 650 bedraagt. De technische leiding was in handen van mevrouw Spanbof-J'onigendijk en mej. Klok. In verband met vertrek moest mevrouw R. de Jong als bestuurslid bedanken. De voorzitter dankte haar en bood bloemen en een geschenken- bon aan. Mevrouw C. Hartevelt werd tot bestuurslid gekozen. Het bestuur be staat nu uit; W. A. v. Nieuwen huijzen (voorzitter), mej. J. Parle- vliet (secretaresse). A. v. Dam (penningmeester), mevr. R. Barte- link (2e secretaresse). J. Minnee, mej. J. v. d. Valk en mevr. C. Har tevelt. Woubrugse beiaarden in tropische tuinen WOUBRUGGE Mede dank zij de royale gaven van de inwoners en het zomerweer werd gisteren het uit stapje van de bejaarcfen een groot succes. In drie bussen vertrokken de 114 leden van het gezelschap, inclusief begeleiders, om 8 uur oostwaarts. In Rhenen was er een gezellige koffiepauze in restaurant De Eek hoorn. Op de Posbank bij Arnhem genoten de deelnemers van een lunch en van de fraaie omgeving. Hoewel het in Burgers Dierenpark begon te regenen, genoot het gezel schap toch. In een tropische regen bui ging de tocht verder naar Wou denberg, Hier werd gepauzeerd in restaurant De Nieuwe Eekhoorn. Rond zeven uur arriveerde men weer in Woubrugge. Hier wachtte alle deelnemers een goed diner in hotel Het oude Raedthuys. Na toe spraken bracht het fanfarekorps Harmonie de deelnemers nog een ^erenade. LEIDEN Vroom en Dreesmann houdt maandag een koopochtend voor ongeveer driehonderd invali den. Dit gebeurt op verzoek van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers. IJMUIDEN Voor de kleinere vaartuigen onder de Nederlandse kust was weer bijzonder weinig suc ces weggelegd. Aan ijver ontbrak het schippers en bemanningen niet maar waar niet is valt ook niets te halen. De schepen bemachtigden in het gunstigste geval uit een trek een mand of zes, in hoofdzaak schol, maar dikwijls kwam het net vrijwel leeg aan de oppervlakte. Soms bevonden zich in de kuil een paar manden hors makreel. Die werden dan maar van armoe aan de wal gebracht, al wist men dat de handel hiervoor bepaald niet de looppas zou hantéren. De paar Nederlandse treilers die de noordelijke dreven van de Noordzee trouw zijn gebleven noteerden door elkaar genomen trekken van 70 maiv den hoops. Nog steeds was de kleine zwarte koolvis in de meerderheid maar niet zo uitgesproken meer als op de voorgaande dagen. Er kwam nu soms wat meer over het algemeen kleine schelvis los. De andere vis soorten lieten nog steeds op teleur stellende wijze verstek gaan. Aan gul, kabeljauw en wijting kregen de vaar tuigen per poging maar een paar manden boven water. Makreel en haring lieten voor de zoveelste ach tereenvolgende maal weer verstek gaan. De loggers en kotters die zich in de omgeving van 53 NB nestelden tekenden aan de westkant van dit gebied voor gemiddelde^trekken van 25 kilo long en zeven manden andere vis. Hierbij was de schol duidelijk aan de winnende hand, gul en wij ting moesten met een rol op het tweede plan genoegen nemen. Zij waren aan de oostkant in rufmere mate voorhanden. Sommige vaartui gen bemachtigden hier uit een trek soms ongeveer 15 manden. De gul en wijting gingen vergezeld van geringe beetjes schelvis en makreel. Een en kele keer belandde er ook wat poon aan dek. In de buurt van 54 NB slaagden sommige vaartuigen er in redelijke hoeveelheden kabeljauw te achterhalen. Een trek bracht niet zel den een stuk of vijftig van die ver vaarlijke jongens aan boord. De schol was in deze bu art een zeldzame ver schijning evenals de makreel, die evenwel van tyd tot tijd in ruimere mate dan voorheen zijn gezicht liet zien. Ter hoogte van 53.45 NB en dan meer in het bijzonder aan de oost kant liet de platvis zich niet van het voorste plan verdrijven. Een trek werd soms beloond met 35 kilo tong en een mand of vijf schol. Tussen deze vissoorten' spartelden dan nog wat tarbotten. Aan rondvis viel vrij wel niet te komen. Een paar schepen stootten door naar 54.30 NB maar daar was de situatie nagenoeg gelijk aan die in de wat zuidelijker gele gen gebieden: aan de oostkant rede lijke beetjes tong en schol, aan de westzijde voornamelijk gul, wijting, schelvis en ter afwisseling wat ma kreel. Wal er was Aan de IJmuidense markt meldden zch 18 vaartuigen. Zij brachten met een aanvoer van 948 kisten vis de handel niet in verrukking. Er was slechts keus uit 180 kisten wijting, 5 kisten gul en kabeljauw, 15 kisten haring, 100 kisten horsmakreel, 500 kisten schol, 10 kisten schar, 40 kis ten diversen en 4900 kilo tong. Een aanvulling met 440 kleine kisten schelvis betekende maar weinig soe laas. Vandaag verschenen aan de IJmui dense markt onder meer de IJM 154 Protinus met 100 kisten, 200 kleine kisten en 300 stuks stijve kabeljauw, de SCH 64 met 70 kleine kisten schelvis en de UK 18 met 200 kisten en 150 kilo tong. In Scheveningen was het met een aanvoer van 0 kisten wijting, 40 kis ten gul en kabeljauw, 350 kisten schol en 2000 kilo tong evenmin een vetpot -

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5