garantiegemak de postgiro streep landschap da's makkelijk! f 10.- k Regering volgt SEK- aclvies commissarissen NS-Vakantie- dagtochten Girobetaalkaart NATIONAAL PARK BIJ DEN HAAG Europees parlement rechtstreeks kiezen gast^) Technische gebreken oorzaak auto-ongelukken CNV: drie kansen om loonconfliet op te lossen Banken bezorgd over krediet restrictie 11 DONDERDAG 11 JUNI 1970 DEN HAAG De regering il uitvoering geven aan het SR-advies over de herziening m het vennootschapsrecht. Dit •tekent dat de ondernemings- iden het recht krijgen bezwaar maken tegen een voorgeno- en commissarissen-benoeming. Dc ministers Roolvink (sociale za- n en volksgezondheid) Polak (justi- cn staatssecretaris van Son (eco- »mische zaken) hebben dit gisteren Tweede Kamer meegedeeld. In de memorie van toelichting op t ontwerp van de wet onderne- ingsraden zeggen zij, dat ook wat verdere samenstelling en de be- tegdheden van de raden van com- Issarissen betreft het wetsontwerp rtSER-advies zal volgen. Afg' ewezen De bewindslieden wijzen de vanuit Kamer bepleite en de door de roep van achttien, het overlegorgaan Een dagje naar Scheveningen of de Efteling, naar Volendam of Avifauna, naar Giethoorn of Texel. Keuze uit meer dan 30 mogelijkheden. Alle informatie in de brochure Vakantiedag tochten op de stations. voordelig uit met NS van de KVP, ARP en CHU, ook voor gestane figuur van de ondernemings vergadering af. Een dergelijke ondernemingsverga dering, die de directie formeel de zelfde beslissingsrechten geeft als de raad van commissarissen, zou in strijd komen met het SER-advies in zake de herziening van het vennoot schapsrecht, wat de regering wil vol gen, aldus de toelichting. De bewindslieden zeggen voorts, dat zij zich er niet van bewust zijn, in belangrijke mate te zijn afgewe ken van de SER-adviezen. Zij wijzen er op, dat de overheid te allen tijde het recht behoudt van de SER-advie zen af te wijken, wanneer daarvoor zwaarwegende gronden aanwezig zijn. DEN HAAG Vier procent van alle auto-ongelukken in Nederland werd vorig jaar uitsluitend of mede veroorzaakt door technische tekortko mingen. In Den Haag was dit percentage ruim 2,5 procent. Voornaamste tech nische gebreken zijn verwaarlozing van banden en remmen Het belang rijkste deel van het Nederlandse wa genpark verkeert in onvoldoende staat van onderhoud. Deze gegevens werden gisteren verstrekt namens de centrale politie- verkeerscommissie in een toelichting op het kernthema voor veiliger ver keer. Op de rijkswegen werd in het laatste kwartaal van 1969 in totaal 802 keer proces-verbaal opgemaakt, voor het rijden in een auto, die ern stige technische tekortkomingen ver toont. Bovendien werden nog eens 2881 waarschuwingen uitgedeeld. Bij de vrijwillige keuringen had rond 45 procent technische gebreken. voor wie 'm aanneemt voor wie 'm afgeeft Lees maar! Elke girobetaalkaart wordt door de Postgiro tot 100,- gegarandeerd. Dat is de waterdichte zekerheid dat elk bedrag tot 100,-per kaart op uw postrekening wordt bijgeschreven. Snél, gespecificeerd en wel! Dus: kaart ontvangen? Giropas gezien? Kassa! Postgiro: meer dan 2 miljoen rekeninghouders. Daar onder zijn alle winkeliers, leveranciers en dienst verlenende ondernemingen. Over en weer kunnen dus vele miljoenen Nederlanders bij elkaar terecht voor betalen en incasseren. Alleen via de betaalkaart van de Postgiro gebeurt dat nu al meer dan 1.000.000 keer per maand. En dat groeit! Het is toch immers dood gewoon geworden dat men met 'n kaart en het giro pasje betaalt! Schrijf maar! Betaal met de pen prompt en precies het juiste bedrag. Zonder buikige portemonnaie of bultige portefeuille. De girobetaalkaart - a krijgt er steeds 20 - is altijd pasklaar: geen gewissel eo „Hebt u niet kleiner?". En al uw uitgaven staan overzichtelijk zwart op wit dank zij de dagafrekeningen. Gemisvoor wie 'm nog niet heeft Trekt u wèl profijt van een postrekening maar nog niet van de girobetaalkaart? Dan mist u het gemak van deze moderne vorm van betalingsverkeer. Wend u tot een van de girokantoren of praat's gratis met telefoonnummer 0017, dan komt u snel aan de weet hoe u aan die betaal kaarten komen kunt Bent u nog niet bij de Postgiro, dan kunt u twee vliegen in één klap slaan. Op 2300 post kantoren kunt u overigens óók terecht met ai uw vragen en wensen! ACHTOPZIENER en bioloog W. J. ter Keurs (29) zet de motor van z'n brommer af. wijst in de verte en zegt verrukt: Geweldig lè, wat ?n ruimte, wat 'n geur". Diep snuift hij de zoele lucht van iet hooilandschap op. Het is doodstil. Alleen wat vogels fluiten. )e zon gaat onder in een bijna onnatuurlijk rood en kleurt alles :en tint dieper, warmer. We staan middenin het natuurgebied, dat ligt ingeklemd tussen )en Haag, Wassenaar, Voorschoten en Leidschendam. In de verte :ien we de flatgebouwen van Mariahoeve, die de horizon bij stukjes en beetjes dichtmetselen en aan het landschap een aparte schoon heid geven. Bioloog Ter Keurs heeft daar een verklaring voor: door Rolf Hoekstra „Die opgaande lijnen van de atgebouwen vormen een mooi ontrast met de horizontale lijnen het landschap. Bovendien ver- terken die torenflats de lande- jke rust. Je ziet de tegenstelling lissen stad en land en dat geeft en bepaalde sfeer, die vooral de tadsmensen aanspreekt". Eigenlijk is bioloog Ter Keurs bang oor dit uitzicht. Bang. omdat vandaag morgen een of andere bestuurder Aet in z'n hoofd kan krijgen een forse ^treep door dit weidse landschap te balen. Een streep die een lawaaierige en stinkende snelweg betekent En die gedachte begint zo langzamerhand een obsessie voor Ter Keurs te worden. Vraatzucht Een Landscheidingsweg, een provin ciale weg 16 bis in aanleg en een ge plande rijksweg 44 dwars door dit ge bied hebben voedsel gegeven aan zijn wantrouwen tegenover bestuurders, die beweren het natuurgebied onaan getast te willen laten. Het rode pot lood wordt volgens hem te driftig ge- la n teer d om de vraatzucht van Alles- eter Autoverkeer te vevredigen. Is men ook niet van plan geweest een brede rijksweg aan te leggen door het drinkwatergebied in de duinen? En is het niet te danken aan de aktie van de Werkgroep Milieubeheer aan de Rijksuniversiteit te Leiden Waarvan ook de heer Ter Keurs lid is dat naar een andere oplossing zou worden gezocht? De bioloog begrijpt niet waarom zon voorrang wordt gegeven aan het auto verkeer. Hij zegt: „Inplaats van te zorgen voor een beter openbaar ver voer. legt de overheid prachtige snel wegen aan. Ze reageert als een boer die /'n bongerd wil beschermen tegen vraatzuchtige insekten en de mooiste •ppels voor ze neerlegt. Die insekten komen daar natuurlijk op af als vlie gen op stroop." Ironie „Het provinciebestuur bekijkt de si tuatie vanuit de auto," zegt hij. Welk een ironie achtervolgde hem toen hij voorstelde het natuurgebied wat meer te ontsluiten. Wat was het antwoord? Het natuurgebied wordt voldoende ontsloten door de nieuwe autowegen die we aanleggen. Om het absurde hiervan aan te tonen, citeert hij dr. G J. de Bruijn, die ongeveer gezegd heeft: „Het kerkbestuur zou de St. Bavo graag willen ontsluiten voor het pu bliek. Dat kan dus het beste gebeuren door tussen koor en middenschip een snelweg aan te leggen. Het belang rijkste deel blijft dan gespaard en de kerk is voor iedereen toegankelijk ge worden." Het is niet alleen de auto die een aanslag dreigt te plegen op het 2000 ha grote natuurgebied tussen Den Haag en Leiden. Er zijn zoveel factoren die de kroondomeinen Ter Horst en Raap horst, alsmede de Duivenoordse- en Veenzijdse polder, om een paar onder delen te noemen, kunnen aantasten en daarom heeft bioloog Ter Keurs het plan van „het antionale park" bedacht. Terwijl we het natuurgebied door kruisen, zet hij „hoe en wat" van dit plan van „het nationale park" bedacht, z'n verhaal om op iets bijzonders te wijzen: een tureluur die alarmerend het luchtruim kiest, buitelende hazen in het veld, de roep van een fazant, een reigerskolonie in de toppen van de bomen. Poëtisch Bij het landgoed Ter Horst wordt hij zelfs poëtisch: „Moet je die bomen zien. Dat zijn gewoon sculpturen. En dan die doorkijkjes vanuit het kasteel via boomgroepen naar het weidse landschap. In dc achttiende eeuw wis ten ze wat van landschapsarchitectuur. Wat een visie, welk een pracht." De bioloog wil het 2000 ha natuurge bied, dat op het grondgebied van di verse gemeenten ligt en in handen is van diverse eigenaren, zien als één ge heel dat wordt beheerd door een be langengemeenschap van eigenaren en overheidsinstanties. Met subsidie van de overheid. Hij zet nog eens het belang van het natuurgebied uiteen: hoog opgaande binnenduinbossen, hakhoutcomplexen, kastelen en oude boerderijen, weiden en sloten, waarin karper en brasem in de broedtijd zo te keer gaan dat het water kolkt en hel riet klappert. Het gebied is rijk aan bijzondere bosvege- taties, die men nergens anders vindt en aan vogels, zoals de zeldzame boomvalk, houtsnip, bosuil, nachtegaal, putter en wielewaal. Wanneer de bestemming van een onderdeel wordt veranderd, heeft dit invloed op het gehele gebied. Wanneer je bijvoorbeeld dc weiden aantast, zijn de bosvogels die op die weiden zijn aangewezen, daarvan de dupe. En zo zijn er tal van voorbeelden te geven hoe een verandering in dit gebied In vloed kan uitoefenen op de omgeving. Prachtig ..Het zou prachtig zijn als koningin Juliana en prins Bernhard als eersten hun bezittingen zouden willen laten beheren door die belangengemeen schap, want dan zou de provincie moe ten volgen," zegt Ter Keurs. Zover is het nog niet. Voorlopig is hij nog bezig met het winnen van de publieke opi nie voor zijn plannen. Maar de betrokken eigenaren en instanties zijn reeds op de hoogte ge steld en een gesprek behoort tot de mogelijkheden. Zodra een centraal be heer kan worden gevoerd, zullen de gemeenten en eigenaren niet meer afzonderlijk over onderdelen van het ..nationale park" kunnen beslissen en dan zal „de droom" van bioloog Ter Keurs werkelijkheid geworden zijn Dan is het behoud van het natuurge bied gewaarborgd. Nu al worden bepaalde delen aar hun lot overgelaten. Een jachtopziener die te weten kwam dat het gebied, waarop hij toezicht moest houden, aan Den Haag zou worden verkocht en naar deze gemeente solliciteerde om als jachtopziener in dat gebied te kun nen blijven werken, kreeg te horen dat ze geen jachtopziener nodig had den. „Wel ko nhij bij de plantsoenen dienst komen als-ie wou. Kon-ie in de gecastreerde natuur achter voetballende jongetjes aanzitten", aldus bioloog Ter Keurs. (Vaneen onzer verslaggevers) UTRECHT Het CNV ziet drie mogelijkheden om uit het loonpolitie ke slop te geraken: 1. het aanvanke lijke voorstel van NKV en CNV om de regering wel de bevoegdheid te geven iets tegen cao's met te grote loonstijgingen te doen, waarbij dan het „teveel" in een of andere spaar- vorm wordt omgezet; 2 artikel 8 van de loonwet in de ijskast zetten (zoals dr. J. Zijlstra van de Nederlandsche Bank heeft voorgesteld) en 3. artikel •8 alsnog te wijzigen. DEN HAAG Drs. Wester terp, Tweede Kamerlid voor de KVP, heeft gisteren een initia tief-wetsontwerp ingediend, dat voorziet in een regeling voor een rechtstreekse algemene verkie zing van de Nederlandse afge vaardigden naar het Europese parlement. Dc heer Westerterp, thans zelf ook lid van het Europees parlement, zegt in de memorie van toelichting, ervan overtuigd te zijn dat het tijdstip voor de verdere democratisering van het europese parlement thans niet veel langer kan worden uitgesteld. De huidige bevoegdheden van het Europese parlement thans niet veel voegdheden, de wetgevende macht en het recht op controle) zijn, naar zijn mening, voldoende om een recht streekse verkiezing te rechtvaardigen. Meerderheid Ook wijst hij er op, dat de burgers in de zes landen zelf in meerderheid blijken te voelen voor de rechtstreek se verkiezing van het Europees parle ment. Uit het ontwerp van wet blijkt, dat de initiatiefnemer de voorkeur geeft aan een combinatie van de Europese verkiezingen gelijktijdig met de ver kiezingen van de Tweede Kamer. In het voorstel is voorzien dat aan deze verkiezingen niet alleen kan worden deelgenomen door ingezetenen van het rijk, die Nederlander zijn, maar ook door die ingezetenen, die onder daan zijn. Het spreekt z.i. vanzelf, dat deze bepaling vooral ten goede zal komen aan gastarbeiders uit een van de overige partner-landen van de Euro pese gemeenschappen. Neem gratis een gast mee op reis. Op zaterdag of zondag in juni. juli en augustus. Net zo ver en zo lang als u maar wilt. Het kost u nooit meer dan per persoon. voordelig uit met NS HHHHI IOLOOG W. J. ter Keurs uit Leidschendam brengt als onbezoldigd jachtopziener een paar dagen in de week door in zijn nationale park" bij Den Haag. Op de foto houdt hij een verzwakte buizerd gevan gen die na een dieet van rauwe lever en biefstuk in de vrije natuur kon worden teruggezet. Hazen, wilde eendenegelsmerels, blauwe reigers, gierzwaluwen en nog veel meer dieren ondergingen hetzelfde Jot". AMSTERDAM De banken zijn door de monetaire conjunctuur poli tiek in een positie gebracht waarin zij haar taak, de overheid, bedrijfsle ven en particulieren' te "financieren, niet kunnen vervullen zoals zij dat wensen. In een communiqué over de gevolgen van de kredietrestrictie voor bedrijfsleven en bankwezen spreien de banken hun bezorgdheid uit over de nieuwe regeling. In de periode van 15 juni tot 15 juli dient immers een compenserend de posito van 236 miljoen gulden te wor den aangehouden voor de overschri jding van voor korte kredietverlening vastgestelde plafonds. WILLEMSTAD Op St. Eustatius zal een luchthaven worden aangelegd. De Antilliaanse Wegenbouw Combi natie is met de aanleg totale kos ten bijna twee miljoen —belast.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11