^VD voor derde keer in conflict met partners Commentaren Aftreden Kosygin verwacht Akkoord Hoessein en Palestijnen in Engeland Hitte duurt voort: zuinig aan met verbruik water JONGEN (10) LOOPT VAN HUIS WEG EN KAAPT KOTTER DEBAT KINDERBIJSLAG FEL VERZET VAN KVP ■oolvink: Waar faat de VVD ii in Kamer? Het Kwartet i Geen kranten Na felle strijd in Amman Jongen (16) doodgestoken bij nat. monument Argentijnse junta zal democratische regering steunen Politieke huisjes Fleurop wil ook fruit verzeilden Wat koeler Nieuwe Leidse Courant Woensdag 10 juni 197U 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen t Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. 4,95, p. kw. f 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur j (an onze parlementsredactie) HAAG De VVD-fractie Ie Tweede Kamer is gisteren •r de derde keer in korte tijd conflict gekomen met de ilitie-partners. Bij het debat de structurele verhoging de aow en de aww kwam de i-er mr. J. G. Rietkerk met jtie, waarin minister Roolving jciale zaken) werd gevraagd kinderbijslagen te bevriezen. jeze keer was het de KVP die zich «jverzette. „Deze motie," zei de heer Maenen, „wijzen wij keihard Minister Roolvink noemde haar De heer Rietkerk wei- (Van onze parlcmenlsreilactie) iEN HAAG Minister B. Rool- k van sociale zaken had het tegen ldernacht aan de stok met mr. J. [Rietkerk van de WD. eerder op de dag door de VVD I gedwongen zijn voorstellen tot r ng van de p.b.o. in te trekken rh«+ endement-Geurtsen, riep iter Roolvink gisteravond uit: wil ik toch wel eens weten waar [heer Rietkerk en zijn fractie in Kamer staan. Dat zal de duide- lid zeker bevorderen." discussie tussen de minister en /D'er ging over de mogelijke in- tking van de motie-Rietkerk, »rin om bevriezing van de kinder - lagen werd gevraagd. Gisteravond i de heer Rietkerk nog niet bereid I de oproep van de minister ge- r te geven. gerde vooralsnog aan het verzoek van de minister om de motie in te trek ken, te voldoen. Eerder had de Kamer het amende ment van de liberaal mr. A. Geurtsen om de bedrijfsorganen te democrati seren (rechtstreekse verkiezing van bestuursleden) met 63 tegen 59 stem men aanvaard. Tegen stemden slechts de KVP, met uitzondering van dr. J. F. G. M. de Meijer, die destijds als staatssecretaris met de pbo belast was, de CHU en de ARP. De minister had het voorstel- Geurtsen ten sterkste ontraden, om dat hij het bedrijfsleven niet plotse ling met een nieuwe principiële rege ling wilde overvallen. Ook wilde hij niets weten van intrekking van het gehele wetsontwerp tot wijziging van de pbo. Maar na de stemming vroeg de mi nister om schorsing van de beraadsla gingen. Even later deelde hij mee toch het wetsontwerp te zullen in trekken. Het aanvaarde amendement zal dus geen praktisch effect hebben. Het wetsontwerp hield slechts een kleine wijziging in van de wet op de bedrijfsorganisaties: instelling van lichte schappen met geringe bevoegd heden. Scheidslijn Alles bleef wat de pbo betreft dus bij het oude. Wel werd gisteren een duidelijke scheidslijn getrokken dooi de regeringscoalitie. Tijdens de de batten over de aow-en de aww-ver- b-vrwaar'-jlj de heer Rietkerk, voor hei-SfüdigG vuurwerk zorgöfe^ïe ook elders deze krant), richtte dr*;t T. Boersma (a.r.) verwijten aan I" adres van de VVD die er logen. „De partij komt de fundi; tele spelrf-jels van dc ---i.i'. na," zei hij. Kort geleden trad de VVD even eens zelfstandig op en pleegde de Ka merfractie geen overleg met de ande re drie regeringspartners, toen ze plotseling voor een socialistische mo tie stemde, waarin om een pensioen regeling voor de joodse oorlogsslacht offers werd gevraagd. MOSKOU In Moskou wordt ver wacht dat de Russische premier Ko- sygin binnenkort op eigen verzoek wegens gezondheidsreden zal aftre den. Met deze verwachting zien al thans waarnemers in Moskou de zit ting van de opperste Sowjet tege moet, die kort na de verkiezingen op 14 juni zal worden gehouden. Tijdens deze bijeenkomst wordt een nieuw kabinet samengesteld. In Moskou doen al sinds april ge ruchten de ronde over mogelijke wij zigingen binnen de hiërarchie van het Kremlin. Een mogelijke opvolger van Kosygin is een van zijn plaatsvervan gers, Kiril Mazoerof. Als Kosygin in derdaad ontslag neemt wordt dat ge zien als een versterking van partijlei der Brezjnef. De actrice Jane Fonda moedigt in Sail Francisco op. een bijeen komst van Methodisten de blanke demonstranten aan, hun krachten te bundelen met de Zwarte-Panterbeweging om de Amerikaanse maatschappij te redden. geldt geen waterbeperking of sproeiverbod. Zij spartelen even spectaculai rin hun poel rond ais anders, al zoeken ze iets minder het warme vasteland op. Verder laat het hun ijskoud of de men sen het misschien heet hebben AMMAN In Amman is van morgen overeenstemming bereikt over een staakt-het-vuren en het terugtrekken op hun bases van de Jordaanse troepen en de Ara bische guerilla's. Volgens radao-Amman zou koning- Hoessein ook schadeloosstelling heb ben toegezegd aan de nabestaanden van de slachtoffers van de jongste incidenten en aan de mensen, die' materiële schade hebben geleden. Volgens Palestijnse opgave zijn be de gevechten van gisteren vijftig mensen om het leven gekomen. De gevechten tussen Jordaanse mi litairen en guerilla's hebben tot diep in de nacht geduurd. Het is niet dui delijk of er in Amman nu nog ge voelden wordt. De verbindingen met het buitenland verlopen nog steeds stroef. Volgens reizigers, die vanuit Am man in Beiroet aankwamen is het centrum van de stad hermetisch af gegrendeld door zwaar bewapende guerrillastrijders. Deze zouden ook het gebouw van het ministerie van binnenlandse zaken hebben bezet. Onbevestigde berichten spreken ook van brand in de Amerikaanse ambassade en in hel gebouw van de LONDEN Ondanks pogingen van premier Wilson een staking te voor komen, beleefde Engeland vandaag zijn eerste landelijke staking bij de dagbladen in vijftien jaar. De besprekingen tussen verte genwoordigers van de vakbonden voor de drukkers en de uitgevers on der leiding van premier Wilson duur den gisteren dertien uur zonder dat men tot resultaten kwam. De enige bladen die vanmorgen verschenen, waren de communistische Morning Star, die gretig aftrek vond. en de Schotse editie van een Londens blad. De staking van de 23.000 werkne mers is uitgeroepen door de grootste bond van drukkers om kracht bij te zetten aan eisen voor een loonsverho ging van 25 procent. ROTTERDAM Ons land blijft in de greep van het hoge- drukgebied dat tot ongerief van de een en tot plezier van de an der, voor droog weer en een flinke hitte zorgt. Voor de komende dagen wordt iets minder stabiel weer verwacht: de temperatuur zal wat minder hoog worden en ook is er meer kans op een plaatselijke onweersbui. In het westen vielen gistermiddag enkele druppels. In Zuid-Limburg Betaalt per Mijn 'naam: [straat: [plaats: kwartaal maand BON- Als beloning Voor mijn aktivitcit ontvang ik het gezellige Pletina Jj ■schaaltje cadeau. M astzegel is niet nodig als n op de envelop schrijft: uwe Leidse Courant, 267, Leiden (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN De tien jarige Robbie van A. is gister avond met de kotter Sch. 31 Ali- da de Scheveningse haven uitge varen. De jongen was van huis weggelopen en aan boord van de kotter geklauterd. Iemand had dc knaap aan boord zien gaan en alarm geslagen. De red dingboot Bernard van Leer voer uit, haalde de jongen van de kotter af en bracht het schip naar de haven terug. Robbie, die aan de Statenlaan woont, slaagde er wonder boven wonder in, de kotter zonder ongeluk ken de haven uit te manoeuvreren. Volgens de regels passeerde hij een jachtje, dat juist de haven binnen liep. Terwijl de „kaper" naar zee koers te, werden snel maatregelen getrof fen. De bemanning van de Bernard van Leer werd opgetrommeld en na enkele minuten zette men de achter volging in. De eigenaar van de kotter, de heer M. Letsch, was ook aan boord van de reddingboot. HUILEN De jongen zag al spoedig het gevaar van zijn onderneming in en werd bang. Toen de reddingboot langszij kwam. troffen de bemanningsleden een huilende ..kaper" aan. Schipper Letsch zei de stuurhut niet te hebben afgesloten omdat een mon teur de kapotte zender zou komen re pareren. was het noodweer: plaatselijk werd twee centimeter regen gemeten. De temperaturen schommelden overal rond de 28 a 29 graden met als uitschieter Den Helder waar het koeler was: 24 graden Celsius. De waterleidingbedrijven werken op volle kracht om aan de enorme behoefte te kunnen voldoen. Het verbruik ligt dertig procent hoger dan normaal. In sommige plaatsen I en streken zijn beperkingen opgelegd 1 aan het gebruik van water. Niel achteloos De Vereniging van exploitanten van waterleidingbedrijven heeft een be roep op het publiek gedaan, niet te achteloos mei water om te springen. Geadviseerd wordt de tuinsproeiers niet urenlang te laten openstaan, en als er toch gesproeid wordt, dit na zonsondergang te doen. Verder wordt j gevraagd de auto's niet te wassen cn frisdranken niet onder de strom'ende kraah te laten afkoelen, j De landbouwers komen handen te I kort om al het hooi. waarvan de op- brengst overigens flink schijnt tegen te vallen, binnen te halen. In het Overijsselse Blakenham werd de I raadsvergadering van gisteravond uitgesteld omdat de leden liever gin gen hooien. Coloradokevers Langs de IJsselmeerkust van Noord holland en in Zeeland zijn colorado- ROF.RMOND In Limburg is een nieuwe vorm van oplichterij ontdekt: het verkopen van stenen voor aard appelen. Een aardappelenhandelaar trekt met een vrachtauto met gevulde zak ken langs de huizen en verkoopt de- aardappelen voor 40 a 50 cent per kilo. De handelaar en zijn knecht brengen de aardappelen bij de koper binnen. Naderhand blijken zich tussen de aardappelen stenen te bevinden die in kleur en dikte op aardappelen lijken. kevers aangespoeld. Er werden hon derden exemplaren waargenomen. De plantenziektekundige dienst in Hoorn verwacht dat de insecten bij aanhoudend droog weer het land in zullen trekken. Hun larven zijn erg schadelijk voor aardappelplanten. De dienst overweegt zelf geen maat regelen, omdat iedereen die op zjjn terrein, de kever aantreft, wettelijk verplicht is ze te bestrijden. AMSTERDAM Tijdens een ruzie bij het nationaal monument is gister avond de 16-jarige Johnny Bousard met een stiletto doodgestoken. De da der, de 17-jarige M.V., is gearres teerd. Het is nog niet duidelijk waarom de twee jongens ruzie hebben gekre gen. Zij waren met een groepje jon gelui bij het nationaal monument bij een. Tijdens de ruzie trok Johnny in eens een stiletto en wilde M. daarmee steken. Deze trachtte hem te ontwij ken en trok even later vermoede lijk uit zelfverdediging ook een stiletto en bracht daarmee de dode lijke steek toe. Beide jongens woon den in een jeugdhuis in de Jordaan. M., die al eerder met de politie in aanraking is geweest, was vanuit Zwolle in het jeugdhuis in Amster dam geplaatst. HAMBURG Rond 18 miljoen mensen, bijna de helft van het totale aantal kiezers in West-Duitsland, zul len zondag in de deelstaten Noord- rijnwestfalen, Nedersaksen en Saar land nieuwe parlementen kiezen en hiermee ook een oordeel vellen over het negen maanden oude coalitiekabi net van socialisten en liberalen. binnenlandse recneiche De gevechten zouden zich vannacht hebben uitge- breid tot het vliegveld van Amman, waardoor van enkele landingsbanen i geen gebruik kan worden gemaakt. Een woordvoerder van de Pales tijnse commando's heeft gisteravond in Cairo verklaard, dat het niet waar was. dat commando's hadden getracht j koning Hoessein var. Jordanië om het leven te brengen. ..Dit is een verzin sel waarvan de bedoeling was de Pa lestijnse resolutie kapotte maken." In Palestijnse kringen te Beiroet verluidt, dat de regering van Irak zich heeft opgeworpen als bemidde laar tussen de opstandige Palestijnse verzetsorganisatie in Jordanië en de Jordaanse regering. Volgens waarnemers is wel geble ken dat de gehele Arabische wereld met het oog op do strijd tegen Israël j bepaald niet gelukkig is met de ge vechten. BUENOS AIRES Het militaire driemanschap dat gisteren in Argen tinië president Ongania heeft afgezet, zal zijn steun betuigen aan een de mocratische regering. Admiraal Gnavi. een van de drie, zei dit gisteren voor radio en tele visie. Hij prees Ongania voor wat hij in vier jaar voor „positieve resulta ten" heeft bereikt, maar laakte zijn politieke doeleinden. Ongania, zei hij, wilde een staat vormen naar het voorbeeld van Spanje onder Franco en Italië onder Mussolini. De junta beloofde binnen tien da gen een nieuwe president te zullen benoemen. Eén van de kandidaten is de ambassadeur in Brazilië generaal Osiris Villegas. Wee mij wanneer alle mensen mij pi-ijzen. SHAW Vraag aan VVD 1-IET OVERLEG tussen de VVD en de drie confessionele regerings partners is, heel vriendelijk gezegd, de laatste tijd niet zo best. Drie keer in korte tjjd is de liberale fraktie in de Tweede Kamer zonder overleg haar eigen weg gegaan. Irriterend is, dat zowel mr. Geurtsen. de indiener van het PBO-amende- ment, als mr. Rietkerk, die de motie voor de bevriezing van de kinderbij slagen op zy'n naam heeft staan, on schuldig doen en de houding aanne men alsof het niet zo ernstig is wat wordt gevraagd. Ondertussen worden wel dc scheids lijnen getrokken. Minister Roolvink stelde gisteravond plotseling de vraag, waar de VVD nu eigenlijk staat in de de Tweede Kamer. De confessionele partijen op hun beurt hebben deze vraag nog niet zo nadrukkelijk gesteld, hoewel drs. Boersma duidelijk zei hoe hij over de liberale partij dacht. Een antwoord van de VVD moet de situatie duidelijker maken. TELKENS weer blijkt, dat dc kiezer bij ons terughoudend staat tegenover bundeling op poli tiek gebied. Hij ervaart dat kenne lijk als iets kunstmatigs, als iets politiek-tegennatuurlijks. Hij heeft er niet om gevraagd, en voor hem hoeft het niet. Daarom is ook het PAK niet van dc grond kunnen komen. Bij de PvdA heeft men dat intussen ook wel in dc gaten, cn men is er wel 7.0 verstandig, lering te trekken uit de ervaring. De PvdA zal het straks weer alleen moeten doen. In allerlei kampen is dc laatste ja ren sterk op bundeling aangedron gen. Zelf hebben we er steeds wei nig politiek brood in gezien, tenzij in bepaalde plaatselijke of regionale situaties. Men doet nu eenmaal wijs, zich zonder al te veel morren en al te veel verdriet neer te leggen bij de feitelijke Nederlandse toestand. Wie daarover weeklaagt wekt alleen maar onbehagen, dat op zijn beurt ook op niets positiefs uitloopt en ons allen alleen maar nog verder van huis brengt. Van huis brengt? Is het niet veel eer zo, dat in ons goede land velen blijven hechten aan hun eigen poli tieke huisje? Daar zit genoeg de mocratisch in. en mag het daarom misschien? „Geen paniek. Ik pas er alleen op. zolang Marianne mei vakantie is." Zon en maan 11 juni zon op 4.20, onder 20.59; maan op 11.44, onder 0.44; 12 juni EK. 11 juni: Rotterdam le ge tij 9.48. 2e getij 21.52, Vlissingen 6.43-19.11, Willemstad 10.28-22.48. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75.8 cm (1011 millibar), stijgend. (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT Wellicht neemt Fleurop-Interflora-Nederland binnen kort naast bloemen ook fruit in het assortiment op, nu levensmiddelen zaken en groentehandelanren ook bloemen mogen verkopen. Dit werd medegedeeld door voorzitter A. Korpel op de gisteren gehouden jaarvergade ring. De internationale jaarcijfers van Fleurop-Interflora geven over 1969 een stijging te zien tot 25,5 miljoen bloemen groeten, die door 37.000 bloe misten-leden over heel de wereld zijn gedistribueerd. Dit cijfer houdt in, dat in 1969 elke minuut van het etmaal 59 bloemengroeten werden verzorgd. DE BILT Het in geheel Eu ropa heersende zomerweer hand haaft zich nog. In een vlak lage drukgebied kwamen gisteren ver scheidene warmte-onweders voor. Het lagedrukgebied vult op, ter wijl het zwaartepunt zich naar Polen verplaatst. Tegelijkertijd stijgt de lucht druk snel over Schotland en het noorden van de Noordzee op de nadering van een hogedrukgebied ten zuidoosten van IJsland. Ook in zuidwest-Frankrijk komen flin ke drukstijgingen voor. De wind in onze omgeving zal tengevolge van deze herverdeling van de luchtdruk een noordelijke tendens krijgen. Afgezien van een kleine onweerkans in het zuid oosten van het land blijft het zon nig en droog weer, maar de maxi mumtemperaturen komen, vooral in de kuststreken, op een wat minder hoog niveau. Strandweer Het blijft zomers en overwe gend zonnig. In de middag een zwakke zeewind. Temperatuur van 22 tot 24 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Standvastig zo merweer, zelfde temperatuur, klein onweerskansje.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1