wel vreemd Ze vinden mij Europa in de ban van voetbalstrijd KOM KIJKEN BIJ DE RUSSEN Eindhoven taxi-loos krant van FORMAAT Nixon benoemt informeel gezant bij Vatikaan Gert Bals naar \itesse? W eer Nieuwkamp Miljoenen kijken via TV NKV wil meer concentratie Vraag aan Theodorakis: Politie zoekt ri» naar dieven van E travellerscheques EMINI-MEXI'S Nederlandse taxi niet populair Damtiental samengesteld Straaljagers volgden kaper ïetuigenissen Dit jaar aantal studenten HENK VANULSEN WINNAAR boven 100.000 VAN DE LOUIS DVR IATEROAG 4 JUNI 1970 1 Maandag wordt in de Amstelhal van de RAI in Amsterdam de internatio nale brandweertentoonstelling 1970 geopend. Gisteren kon men een voor proefje nemen, waarbij deze brand- bestrijder vit 1899 een imposante aanblik bood. WASHINGTON President Nion heeft gisteren Henry Cabot Lodge be noemd tot informeel gezant bij het Vatikaan voor het houden van perio dieke besprekingen met paus Paulus over internationale humanitaire pro blemen. Lodge was eerder leider van de Amerikaanse delegatie bij de on derhandelingen met de Vietnamezen in Parijs. Voordien was hij ambassa deur in Zuid-Vietnam. De periodieke bezoeken van Lodge aan het Vatikaan ongeveer twee of drie maal per jaar zullen dienen om meer continuiteit te brengen in de informele contacten tussen Washing ton en het hoofd van de rk-kerk. al dus Nixons woordvoerder Ziegler. Cabot Lodge is lid van de episco paalse kerk. De kwestie van de be trekkingen tussen de VS en het Vati kaan ligt nogal moeilijk in Washing ton, vooral gezien de volledige schei ding tussen kerk en staat in de Vs. De VS hebben dan ook nooit een am bassadeur bij het Vaticaan gehad. ARNHEM De Arnhemse eerste- divisieclub Vitesse heeft grote belang stelling voor Gert Bals doelman van Ajax, die door het bestuur van de Amsterdamse club op de transferlijst is geplaatst. Het is vrii zeker dat de partijen begin volgende week tot overeenstemming 2ullen komen. Vi tesse is in staat de 33-jarige doelman aan te trekken doordat de plaatse lijke industrie een bedrag van hon derdduizend gulden bijeen heeft ge bracht BRIGHTON Henk Nieuwkamp heeft in de ronde van Engeland voor de tweede keer in successie een etap pe gewonnen. Het was zijn derde rit- I zege in totaal. Nieuwkamp zat na de 170 km tussen Southsea en Brighton i met de Westduitser Troche en de Engelsman Clare in een kopgroepje. dat een kleine 400 meter voorsprong 1 had genomen. Van het trio was Nieuwkamp de snelste sprinter. LONDEN In vrijwel alle landen van Europa is duidelijk te merken dat de wereldkampioenschappen voetbal zijn begon nen. In Engeland is de theeverkoop de laatste dagen sterk toe genomen, in Spanje stijgen de elektriciteitsrekeningen tot grote hoogte en in West-Duitsland neemt het aantal ruzies tussen echtparen enorm toe. Kortom van Manchester tot München en van Milaan tot Madrid blijven miljoenen Europeanen met alle gevolgen vandien uren langer op om de strijd om de wereld beker yia de televisie te zien. „Tegen de tijd dat de wereld kampioenschappen voorbij zullen zijn, zal het halve continent versuft en met roodomrande oogjes van het televisie-kijken naar z'n werk toestrompelen"klaagde een Brit se bankdirecteurterwijl hij een geeuw onderdrukte vanwege het één uur 's nachts opblijven om te kijken naar de wedstrijd Brazilië- Tsjechoslowakije. Rechtstreeks In vrijwel alle Europese landen zijn de wedstrijden rechtstreeks via de kijkkast te volgen. Slechts in Moskou worden de wedstrijden om de wereldbeker op de band opge nomen en later uitgezonden. Alleen in Groot-Brittannië al zenden twee televisiemaatschappijen 120 uur voetballen van het wereldkam pioenschap uit. Een ander probleem is het water gebruik. Ambtenaren van de wa terleiding van de stad Coventry zeiden dat doordat alle TV-kijkers aan het einde van de wedstrijd te gelijkertijd hun toilet doortrekken, de waterleiding een zeer grote vraag te verwerken krijgt. Ook leraren hebben het deze weken moeilijk. De directeur van de Lon- dense Samuel Pepys-school ver klaarde: ,.De meeste jongens zien eruit alsof zij hun oogleden open houden met lucifers". Aangepast Enkele bedrijven in West-Duits land hebben de werktijden aange past aan de wereldkampioenschap pen. Tot half tien kunnen de voet balfans uitslapen. De achterstallige uren moeten zij in de vroege avond uren inhalen. Slechts in Frankrijk is weinig te merken van ..King Soccer". De uit schakeling van Frankrijk in de voorronden zal daar overigens be slist niet vreemd aan zijn. In Ita lië daarentegen blijven naar schat ting ruim tien miljoen voetbalfans iedere avond net zo lang naar de beeldbuis kijken tot. dc scheids rechter het laatste fluitsignaal heeft gegeven. Bij de buis De kroon spant waarschijnlijk de 26-jarige Italiaan Andro Spadi. Hij heeft zijn vakantie de komende drie weken opgenomen. Z'n vrouw en drie kinderen trokken naar de zee, de heer des h,uize's weigerde echter mee te gaan. Spadi bleef liver bij de buis Nederland helpt Peru met 2,6 miljoen (Van onze parlemen(srcdaelie) DEN HAAG Voor de slachtoffers van de aardbeving In Peru stelt de regering 2,6 miljoen gulden beschik baar. Dit bedrag is afkomstig uit het speciaal voor rampen bedoelde fonds van de ontwikkelingssamenwerking. De Peruriaanse regering kan één miljoen vrij besteden voor bv. medi camenten en herstelwerkzaamheden. Een miljoen is voor de Nederlandse hulporganisaites. Ongeveer 600.000 is voor de uit zending van zfs extra vrijwilligers naar Peru voor herstelwerkzaamhe den. Er werken in Peru al vijftien Nederlandse vrijwilligers bij weg- en waterbouwprojecten. UTRECHT De machtsconcen traties bij de ondernemingen vormen een eerste argument tot verdere con centratie van de vakbeweging. Dit blijkt uit een rapport, dat maandag in de verbondsvergadering van de NKV te Utrecht wordt behandeld. Het NKV zou een zeer sterke con centratie van alle werknemersgroe- pen moeten inhouden, gekoppeld aan een duidelijke differentiatie met na me op het terrein van de belangen behartiging. Ook op administratief en technisch gebied is een zo groot mogelijke concentratie gewenst* meent het rapport. Geconcludeerd wordt, dat bij het streven naar evenwichtige situaties het NKV in elk geval voor alle groe peringen aantrekkelijk moet blijven. MOSKOU Wladimir Boe- owski, een 27-jarige Rus, die al »s jaar heeft doorgebracht in evangenissen en inrichtingen, Beft de communistische Griekse )ponist Mikis Theodorakis per ^j>en brief gevraagd, de Rus- sche gevangenissen eens met !p Griekse te komen vergelijken. zou dan eens kunnen zien, waar reJ politieke gevangenen slechter be- gndeld worden, in Rusland of ir 31fiekenland. Boekowski schrijft in zijn brief, je op het ogenblik de ronde zou oen in liberale kringen te Moskou: ining kunnen onthouden oVTTe-Staking derde week in edfigenissen te bezoeken, maar men O J 1.Hl.i.nnAn I ank u nauwelijks een visum kunnen iigeren. In dat geval kan ik ude 't jnen geven van een flink aantal ormalige politieke gevangenen, die AMSTERDAM In verschillende nden wordt door de politie uitgeke- •n naar een vermoedelijk uit twee ïn drie man bestaande bende, die er in wordt verdacht bij twee Europe- kantoren van American Express Ja/ico travellers-cheques te hebben (stolen De eerste slag werd op 28 april in (rijs geslagen toen er voor 13.500 lllar aan cheques werd ontvreemd, eds een dag later verzilverde een dibekend gebleven man een deel c<n de cheques (7.000 dir.) in Amster- im. Eind mei verdween bij de Ameco Brussel voor een waarde van EjOOO dollar aan cheques. Een poging li ze enige tijd later in Zürich in ntanten om te zetten mislukte om- it het personeel van de bankorgani- indie inmiddels was gewaarschuwd. ïn De „cliënt" nam de benen met ach- Tdating van een paspoort op naam n Smith en enkele van de diefstal Brussel afkomstige cheques. Vol- ps de politie werden beide diefstal- n op dezelfde wijze gepleegd. Ter- stiiji een of twee man de kassiers af- Idden haalde een ander de cheques 'at MEXICO-STAD Giani Ri vera. de „gouden jongen", maar bok het enfant terrible van het Italiaanse voetbal, zal in de wed- Itrijd tegen Uruguay de plaats pan Sandro Mazzola innemen. Terruccio Valcareggi, chef )laf e(?u'Pe van de Italiaanse for matie. verklaarde in Puebla, dat Se vedette van AC Milan en de leiders ?;an de ploeg elkaar de land hebben gereikt. Rivera f \perd het enkele dagen geleden leer kwalijk genomen, dat hij in iet openbaar felle kritiek had Ieuit over de voorbereiding van Je Italiaanse ploeg in het ver leden. Bulgarije morgen tegen- ■•^Wander van West-Duitsland leeft geen hoop meer de kwart- dij"iales te bereiken. Na de neder- aag tegen Pent, heeft trainer Stefan Boskov de plaatsen voor kah terugreis naar Sofia al ge reserveerd. de leiding nemen van het nieuwe an hetbaltrainingscentrum dat in Mexico is gesticht. Didi. wiens tigenlijke naam Waldyr Pereira mm»s. is tot 1 juni a.s. in dienst van Ie Peruaanse voetbalbond. Ove Kindvall. tegen Italië llecht op dreef, krijgt een her- wnstng. Ove Bergmark, trainer Pan de Zweedse ploegzal de Teijenoorder in de wedstrijd te len Israël opnieuw opstellen. Bij eze ontmoeting in Toluca zullen wen-Gunnar Larsson. Oer jan pPersson en Hans Selender res- i Mee tievelijk Ronnie Helstroem, fage Ejderstedt en Claes Cron- 'leyukist vervangen. h Didi overweegt i jfp zich te i ROTTERDAM Eindhoven moet het voorlopig nog zonder taxi's doen. Het kortgeding, door drie taxiondernemingen aange spannen tegen de niet-erkende landelijke bedrijfsbond verkeer (LBV), bracht vrijdag na uren van discussie geen uitkomst. Woensdag of donderdag zal op nieuw getracht worden de par tijen bij elkaar te brengen. De taxi's in Eindhoven worden door de LBV aan de standplaats gehouden. Omdat de niet-erkende bond in Rot terdam zetelt, werd de president van de Rotterdamse lechtbank, mr. J. G. L. Reuder, belast met de behandeling van het kort geding De stakingsleider, Paul Brehm, zei vrijdagmiddag na de zitting dat de stakingsactie zal duren tot de werk gevers de eisen ingewilligd. Deze eisen hebben betrekking op loon- en andere arbeidsvoorwaarden. De LBV eist een garantie-inkomen van rond ƒ230 per week. Een andere eis is te worden toegelaten bij het cao-over leg. In het, LBV zijn 76 van de 106 Eindhovénse taxichauffeurs georgani seerd. Op 24 mei is de staking in Eindhoven ingezet door ruim 80 chauffeurs. Tijdens de behandeling van de zaak schoof Brehm de be schuldiging als zou de bond terreur uitoefenen op de overgebleven 20 werkwilligen, resoluut ter zijde. Via de advocaat mr. J van Wijk liet het LBV-bestuurslid weten dat een marxistisch-irotskistische jeugd- groepering in Eindhoven zich niet ge heel geweldloos met de acties heeft bemoeid. (lARMOLADA De achttiende jppe van de viiro is gewonnen door 01 Italiaan Michele Dancelli, die de Int van een groepje van zeven iners won. 'nder die 'even de Belg Eddy 'ckx en de Italianen Felice Gi- di en Zilioli. De Deen Ole Ritter igde niet in de kopgroep. Ritter 'am in het Delolon binnen, dat een iterstand van acht minuten had op ocelli. DEN HAAG In een aantal Euro- pese steden rijden veel meer taxi's en huurauto's dan In Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. In 1968 werd in Rotterdam gemiddeld 3.5 taxiritten per Inwoner gemaakt, te gen ruim 20 in Düsseldorf. Bovendien is er in tegenstelling tot het buitenland in Nederland een teruglopende belangstelling voor de taxi. Dit houdt nauw verband met de hogere prijzen hier. Dit staat in een rapport van het Economisch bureau voor het weg- en watervervoer. Geconcludeerd wordt dat voor een popularisering van de taxi de tarieven in ieder geval niet verder omhoog moeten. Een aan vaardbare rentabiliteit moet langs andere wegen worden nagestreefd, met name door opvoering van de pro- duktie. ROTTERDAM Van 24 tot en met 28 juni wordt in Rotterdam de vierde landenwedstrijd tussen de damteams van Nederland en Rusland gespeeld. Het Nederlandse team bestaat uit: Roozenburg, Sijbrands, Van Dijk, Van der Sluis, Wiersma, Varkevisser. Palmer, De Ruiter. De Jong en Pip- pel. Reserves zijn: Diost. Schotanus en Visser. Bronstring, die aanvankelijk in de ploeg was opgenomen, heeft wegens persoonlijke omstandigheden bedankt. j Het team van Rusland telt drie in- I temationale grootmeesters: Andreiko. j Koeperman en Tsjegolew Voorts zijn I drie internationale meesters Davi- 1 dow, Gantwarg en Kaplan in de j ploeg opgenomen. De overige vier spe lers, Epifanow, Mogiljanski, Sjaus en 1 Tipes, zijn nationale meesters. Van zijn kant beschuldigde Paul Brehm de werkgevers van willekeur. Tachtig chauffeurs zijn ontslagen. Onder hen zijn mensen die op vakan tie waren tijdens het uitbreken van de staking en ook chauffeurs die wel wilden werken. De directieleden van de taxi-onder nemingen hebben gedreigd, dat van uit rijdende auto's op stakers zou worden geschoten, zei hij. Mr. Reuder vond aan het eind van het uren durende gesprek geen aan leiding, de LBV te gelasten de sta king te beëindigen, op straffe van een dwangsom van f 30 000 voor elke dag. De president liet weten dat daar juri disch geen aanleiding voor bestaat. De drie taxi-ondernemingen hadden om deze maatregel verzocht. Een kleine kans bestaat, dat de werkgevers volgende week met de LBV-eisen zullen instemmen". WASHINGTON Zes supersone straaljagers met raketbewapening hebben donderdag het gekaapte Ame rikaanse lijntoestel gevolgd waarvoor een onevenwichtige, ontevreden be lastingbetaler een losprijs van 100 miljoen dollar vroeg. Dit heeft het Amerikaanse ministe- De Convairs-106a, die tweemaal zo snel kunnen vliegen als het geluid, waren uitgerust met Falcon-raketten. Het Pentagon wil echter niet bevesti gen dat de piloten opdracht hadden om zonodig de Boeing 727 van de TWA neer te schieten ingeval de ka per het toestel had willen laten neer storten op het Witte Huis of een an der belangrijk gebouw. Een televi siestation had verklaard dat de pilo ten een dergelijke opdracht verstrekt zou zijn. Op 10 juni begint in Alexandria in de staat Virginia het openbaar voor onderzoek tegen de kaper, de 49-jari- ge Arthur Barkley uit Phoenix, die ten slotte op het vliegveld Dulles bij Washington door leden van de FBI werd overmeesterd. De piloot die hij toen in de buik schoot werd vrijdag geopereerd. Zijn toestand gaat voor uit griteit van Han Bentz van den Berg me meer aan". „Als ik geen tonelespeler was. zou ik misschien predikant zijn geworden. Niet alleen om de taal en het pathos, maar vooral uit een roepingachtig ge voel. We woonden in Kampen, mid den tussen de gereformeerden. De vrienden van zaterdag zag je niet op zondag en ze keken ons antuurlijk met de nek aan wanneer wij gingen zwemmen of zeilen. Nu zou ik geen predikant meer willen worden. Wat dat betreft ben lk bekeerd. Het was zogezegd een jeugdzonde". „Ik speel al een ondenkbaar aantal jaren toneel. Op de lagere school jat te ik de jlrken van m'n moeder en de pakken van m'n vader. Ik speel den altijd volwassenen, was erg ro mantisch en leefde in de sfeer van ridders en jonkvrouwen. Die zijn nu m'n medemensen geworden en daard oor ongrijpbaarder". „Applaus is strelend, maar dat is publiek. In de provincie staan de mensen zonder meer en masse op als het doek valt, omdat het bestuur daarmee begint. Als het stommelin gen zijn die het niet begrijpen en toch klappen denk je: waarom klap pen jullie eigenlijk. In Amsterdam is dat erger dan in Rotterdam of Den Haag. Amsterdam vind ik toch een nare rotstad, hoewel ik er woon. Je hebt daar nit voor niets die enge ka bouters". „Nou ja, ik vind ze ook weer niet zo eng, hoor. Ik heb op de WD ge stemd. Of ik me een kleine midden stander voel? Ha, ha. Het ligt eraan wat je onder dat „kleine' 'verstaat Die 1.68 meter lengte zegt niets hoor. Nee, ik heb eigenlijk niets tegen die kabouters. Ik had er eigenlijk op moeten stemmen, want als verschijn sel zijn ze erg belangrijk". Terwijl je aan het spelen bent denk je aan allerlei dingen. Bijvoorbeeld: zou hij of zij er zijn vanavond? Voor mij is erotiek, in de ruimste zin van het woord, de grootste inspiratiebron. Niet alleen de erotiek van het samen- -naar-bed-gaan, maar ook de erotiek in de taal, in de muziek, in alles. De mensen verstaan dat woord „erotiek" zovaak verkeerd". „Hoe de mensen mij zien? Ik mag dan een groot publiek hebben, maar de meeste mensen vinden mij wel vreemd, hoor. Dat merk ik vooral in de provincie. Ik speel altijd mensen, waarmee iets is en dan hebben ze nog bij geruchte vernomen dat ik homo seksueel ben. Dan knappen ze mooi op je af. Maar het kan me niets meer schelen. Ik ben vrij onkwetsbaar ge worden". rolitieslaat ■.Ik ken u niet persoonlijk maar ik ■l me voor dat u een moedig, eerlijk J principieel mens bent U kunt, be- dan wie ook, begrijpen wat een litiestaat is, wat vervolging inhoudt n hen die andere opvattingen heb- r. en wat de strijd tegen de om- A (-idigheden betekent Wris creatief mens kunt uniet on- rschillig blijvenstaan tegenover het van degenen, wie de vrijheid ont- (men is. U kunt niet onpartijdig blijven, als f d-Dolitieke gevangene, onder welke (standigheden politieke gevangenen andere landen worden vastge- iiden. „U bent een man wiens eerlijkheid objectiviteit de Sowjetregering ™*h de openbare mening der wereld ~1t in twijfel zouden kunnen trek- "Ti Apart hiervan geniet u in ons id een ongewone populariteit en pzien'. door Rolf Hoekstra „Ik word enorm gedreven door de dingen uit m'n persoonlijk leven. Door tegenslagen, voordelen, geluk en verdreit. Ik word gedreven door alles wat er om me heen gebeurt en dat is nogal veel, want ik ben bewegelijk van karakter en temperament. Ik eis veel an het leven, mijn leven. Ik heb me wel eens erg beroerd gevoeld en erg veel reden gehad om me ongeluk kig te voelen, maar het betekent een grote inspiratiebrond voor mij". „Ik speel altijd typische rollen om dat ik typsch ben. Ik ben nu een maal geen doorsnee-mens. Wat niet typisch is interesseert me niet. Het bijzondere in de mens trekt me aan, maar het is niet zo dat ik uitsluitend het extreme en abnormale in de mens zoek. Bovendien, en dat vergeten de mensen, bestaat het doorsnee-type veel minder dan we we leens den ken". „Wat er in bijvoorbeeld „Dagboek van een gek" gebeurt heeft alles met gek-worden te maken, maar ook met elementen van zuiver menselijke aard die mij bewegen, inspireren: al leen-zijn, eenzaamheid, niet alleen kunnen zijn. Ik vind in die rollen een heleboel van mezelf terug en voel be paalde situaties heel goed aan, omdat ik een gevoelsmatige intelligentie heb". zo'n vleiend woord. Niet dat ik er iets om geef, hoor. Ik hou me graag met die psychopathische dingen bezig. Die kant van de mensen interesseert me in hoge mate. Ik ben in inrichtingen geweest om te kijken hoe die patiën ten zich gedragen en ik geloof, dat ik een heel goede zenuwarts zou kunnen zijn, want ikvoel ze heel goed aan". „Ik ben sterk analyserend. Steeds kom je voor nieuwe verrassingen te staan, lk ben nu 43 jaar en toch ben ik liever 43 dan 27. Waarom ik deze leeftijd noem? Dat zal wel een reden hebben. Toen ik 27 was, deed ik maar wat .Ik nam het vak niet helemaal serieus en ook niet m'n relatie tot andere mensen. Ik maakte slacht offers, was erg egocentrisch". „Nee, ik was t oen helemaal niet aardig en dat ben ik nog niet, maar ik leefde maar wat en dat doe ik nog wel, maar veel bewuster. Ik weet nu veel meer wat ik kan. wil en wat ik mag verwachten van het leven. Toen ik 27 was kende ik mezelf nog niet en nu kom ik er langzamerhand achter". „Diabolisch? Ik zou het wel kunnen zijn, denk ik. Maar duivels en ge meen ben ik niet, nee. Ik kan de mensen vaak treffen, pijn doen, eli mineren zelfs. Ik herken snel hun zwakke plekken. Ik heb mensen wel gekraakt op een voor hen dodelijke manier". „Ze hebben mij die prijs niet ten onrechte gegeven, hoewel ik 'm liever had gekregen voor Gogols „Dagboek voor een gek". Ze hebben me ge vraagd of ik onderscheidingen 'n ouderwetse geschiedenis vind. Dat vind ik helemaal niet. Een lintje zou ik ook niet weigeren, maar het moet op een bepaalde verdienste slaan". „Succes? Ongetwijfeld ben ik daar gevoelig voor. Maar wat de ijdele kant ervan betreft we ik al zoveteel. Ik ben er eigenlijk een beetje door heen gegroeid. Voor hetzelfde geld kan het succes kenteren. Het kan toch gebeuren dat de mensen zeggen: we vinden er geen moet meer aan wat die vent doet? Ondenkbaar mis schien, maar mogelijk". „Ik ken Ko heel goed. Ko van Dijk is toch wel een wat oudere man, een patriarchale figuur. Hij denkt en leeft heel dan ik. Wanneer je ons naast elkaar zet, vergelijk je een con trabas met een altviool. Hij is magi straal, heeft iets geweldigs en toch spreekt de grotere ingetogenheid van Paul Steenbergen of de grotere inte- i uinu inüwwAJllviO „moedig en eerlijk bereid zouden zijn warheidsgetrou- we getuigenissen af te leggen, die door elk objectieve rechtbank of elke commissie zouden worden aanvaard'. ,Ik wend mij tot u als de ene oud- politieke gevangene tot de andere, om de mensen, die lijden, te helpen'. ,De Sowjet-regering heeft het Griekse ro de kruis verzocht dat 25 Griekse poli tieke gevangenen de Sowjetunie mo gen bezoeken om te worden behan deld en uit te rusten. Deze omstan digheid zou de steun, die ik van u vraag, wellicht kunnen vergemakke lijken.' Geaccentueerde grijsgroene ogen in een smal gezicht. Wan neer hij lacht, trekt z'n mond scheef weg en kijkt hij je wat onderzoekend vanonder z'n donkere wenkbrauwen aan. Hij is zeer bewegelijk, praat enorm snel. Aan z'n linkerpols draagt hij een forse schakelband, die eigenlijk te groot is voor z'n tengere gestalte in wit truitje, wit vest, sjaal en lichte, gerui te broek. Hij komt een uur later dan is afgesproken, maakt uitge breid excuses maar meent er niets van. Tenminste, die in druk krijg je. Het vraaggesprek krijgt door het tijdverlies iets gejaagds, vooral ook omdat er nog gegeten moet wor den: vruchtencocktail met pittige saus, „hotpeppersoup". kip met allerlei ingrediënten en gebak of vruchtencocktail als nagerecht. Dat laatste moet hij overslaan, want Henk van Ulsen. de winnaar van de hoogste toneelonderscheiding die ons land kent, de Louis d'or, moet hollend de voorstelling ha len na een interview dat hij zelf „nogal persoonlijk" noemt. DEN HAAG Het aantal studen ten aan Nederlandse universiteiten en hogescholen zal dit .jaar waar schijnlijk de 100.000 overschrijden. Uit cijfers van het CBS blijkt dat het aantal studerenden in 1967 nog 77.800 bedroeg, in paril 1969 85.100 en in april 1970 93.300. In één jaar nam het aantal met tien procent toe. Het aantal eerstejaars steeg met zes pro cent tot 18.700. Met twintig procent steeg het aan tal studenten voor universitaire mo- akte-examens (van 3000 tot 3600). Het aantal eerste jaars mo-kandidaten nam met 43 procent toe tot 3000. De belangstelling van de eerste jaars nam toe in de exacte vakken met dertien procent en in de maat schappijwetenschappen met elf pro cent (opvoedkunde 38 procent). Voor de medische wetenschappen werden twintig procent eerstejaars minder ingeschreven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7