garantie gemak de postgiro da's makkelijk! Arts voor dilemma Woningwetwoningen voor bejaarden in Leimuiden Geboortebeperking moet men toepassen Girobetaalkaart ifliaventuracollege Aredijk afgesloten ijoor het verkeer Draaibrug wordt basculebrug een VOORMAN AUTOTECHNICUS een RECEPTIONIST SCHADE AFDELING een QUICK SERVICE BEDIENDE 01710 - 40447 toestel 21 óf 02532 - 7433 el uw gev< een corsage Kath. scholengemeenschap in Leiden per 1 aug. 1971 Veel wol vee op Leidse veemarkt a LEIDSE COURANT 3 ZATERDAG 6 JUNI 1970 LEIDEN Met het uitspreken van een rede onder de titel: „Weten wat men niet weet", heeft dr. A. Verjaal zijn ambt aanvaard van ge woon hoogleraar in de geneeskundi ge neurologie aan de Leidse Uni versiteit. Onze werkelijke kennis dient niet overschat te worden, zei de hoogle raar. Wat wij in feite kennen zijn slechts correlaties, de achtergrond van deze correlaties onttrekt zich aan ons redelijk inzicht. Wanneer wij de appel die wij in de hand houden loslaten valt hij, en omdat deze correlatie van loslaten en val len constant is geven wij er een naam aan: zwaartekracht. Over dit begrip valt veel te zeggen maar de achtergrond is en blijft een myste rie. In de geneeskunde ligt de kennis van correlaties aanzienlijk moei lijker dan in de phvsica omdat ziek teverschijnselen zich onder steeds andere omstandigheden en in indivi dueel gevarieerde vorm voordoen. De moderne technische mogelijk heden stellen de neuroloog in staat een aantal ernstig zieke of verwonde mensen te „genezen", niet omdat hun ziekte of verwonding als zoda nig te beïnvloeden is maar wel om dat dodelijke of verminkende com plicaties voorkomen kunnen worden door straf gedisciplineerde preven tieve en verpleegkundige maatrege- „Wij willen een schone lenk aan onze kinderen", was eifan de lenzen, waarmee de tl jeugd gewapend naar het stad- èfrok. s lis wij gisteren al berichtten, l leerlingen van de Koningin aschool aan de César Franck- t, de burgemeester een petitie en rol behang aan voorzien van wJfekeningen. Het gebeurde onder van het onderwijzend perso- iHet initiatief ging uit van meis an de vijfde klas. TjIDEN Geslaagd: Theo Bak- vej Wim v. d. Berg, Kees Breede- ep| Ton Creijgibton, Tom Dieben, defschoten, Sven Flohr, Lei der- erj René de Groot, Han de Jong, n. fcgeest. Klaas Klein, Zoeter- ie, Nico v. Niekerk, Bodegraven, Otto. Ter Aar. Kees Putman, Mdwijk, Hans Rietbergen, Leo paert. Voorhout, Piet v. d. n, Herman Steenbergen, Frans Velde, Den Haag, Giel Albers, i Ba'kker, Alkemade. Marian ttraaten, Frans Bovenlander, jee Buikstra. Oegstigeest, Frank fik. Wassenaar, Leo Buijze, jdwijik, Louis Crooymans, Kat- i Ronnie Fase, Hazerswoude, I Heemskerk, Zoeterwoude, Janssen, Bert Kienjett, Magda phiuis, Zoeterwoude, Albert v. pp. Alphen a/d Rijn, Henk Ree- Jeannet Rovers, Voorschoten, Volgering, Ter Aar, Frans Wiit- n, Woubrugge. ''IIDEN Maandag 8 juni be- arfgemeenitewerken met de her niating van de Maredijik tussen plaan en RijndburgersingelIn B%nd hiermee wordt dit gedeelte li de tijd van een week afge- voor alle verkeer. 5'cjt PTT-project „telefoonkabel" e zover gevorderd, dat komende t de oversteek van de Oude Vest '"«(plaatsvinden. In verband hier- 'a®is op 8, 9 en 10 juni de Oude Sjtussen Turfmarkt en Mare af- ,.7ten voor verkeer. Aansluitend 4p 10. 11 en 12 juni de Oude 1 kl tussen Turfmarktbrug en lVie Scheistraat zijn afgesloten. )fvuil ophaaldienst RT 17 maandag: Hoge Morsweg IC e woonschepen), Morsweg (van La- r( Morsweg tot Hoge Morsweg), Robijnstr., Parelstr., To- an. Aquamarijnstr., Bothastr.. Her- nz Costerstr.. Morskade. Rhijnhofweg, ilaan. Topaaslaan, Saffierstr.. Tur- l'e an, Berylstraat. "lSfJRT 19 maandag: Lage Morweg, P oftlaan. Vondellaan, Van Baerlestr Catslaan. Gerard Brandstr., Coorn- Const. Huygenslaan, Brederostr lelstr.. Roemer Visscherstr., Tes- idestr.. Leeghwaterstr.. Storm igstr.. Calandstr.. Leemanstr.. Con- r.. Dljkstr., Stuwstr.. Sluisstr.. Dui- b Damlaan. Haagsestraatweg. bgfRT 18 dinsdag: Lammenschansweg zijden van Zoeterwoudsesingel tot 11 Kamerlingh Onnesplein. De Sit- :a' i. v/d Waalsstr.. Buys Ballotstr.. dc VriessU-.. Kapte.vnstr.. v/d ein. Van Bcmmelenstr.. Lorentz- (geheel). Zecmanlaan. Van 't Bakhuis Roozeboomstraat. RT 22 dinsdag: Melchior Treublaan. str.. Franchimontlaan. v/d Hoe- Kanaalweg (van v. Votlenhoven- rj tot spoorlijn), v/d Sande Bakhuy- '1, n. Beyerincklaan. Temmtnckstr.. A larstr.. Burggravenlaan (geheel). As- Scholtensti.. Moddermanstr.. Op- imstraat. |VRT 21 donderdag: Havenplein. I :mmerstr. (van Haven tot Mare), l^rsteeg. Kuipersteeg. Dullebak- Hooglandse kerksteeg. Peli- tr.. Koestr.. Lege Werfsteeg, Dui- raadsteeg. Van der Werfstr., Bou- wensteeg. Meermanshof. Druc- Marcdorpse dwarsstraat. Gre- da£. Voldersgracht. Noord- en Ttunderstecg. Janvossensteeg, Koci- 8. Clarasteeg. Oude Singel (van ïarkt tot Mare), Oude Vest (van „Jiplein tot Marei. Lange Zandsrt.. *J>lengracht Oostdwarsgracht. r„ Emmastr.. Baatstraat. RT 23 donderdag: Haarlemmerstr. Turfmarkt tot Marei. Stille Rijn. ekersdtjk. Schapensteeg. Goeger- Prinsessekade. Turfmarkt. n£tr.. Beestenmarkt. Nieuwe Beesten- f. Kort Galgewater. Morsstr.. P' teeg. Narmstr.. Kruisstr.. tste Bin- stgracht. 2de Binnenvestgracht. St. nstr.. Lammermarkt, Marktsteeg. Scheistr., Nieuwe Mare. Oude Sin- in Mare tot Turfmarktbrug). Fok- -e4- Oude Vest (van Turfmarkt tot Ma- ange Mare. Vrouwenkerkhof. Vrou- „•rkkoorstceg. Dolhuissteeg. Sionshof. 'rsulasteeg. Cacciliastr., Lange en :ti Lljsbetsteeg. Korte en Lange Ag- istr., Spijkerboorsteeg. Vestwal. 3de nvestgracht. Relneveststeeg, Lange- Vredehof. Houtmarkt, Noor- Hendrikstraat. 'RT 20 vrijdag: Van Vollenhovenka- an Vollenhovenpleln. Snouck Hur- branderstr.. Meyerskade. Duyven- f., Kanaalweg (van Hoge Rijndijk - Vollenhovenplein), Rijndijkstr., Ka- r., Dozystr.. De Goejestr., Cosijnstr., hinstr.. Roomburgerlaan. Hoge Rljn- ivan Utr. brug tot Wllhelminabrug). htse Jaagpad (van Utr brug tot hninabrug), Catharlnastr., troomstraat. RT 26 vrijdag: Hoge Rijndijk (van imlnabrug tot Rhijnvreugd). htse Jaagpad (van Wilhelminabrug Rhijnvreugd). Rhijnvreugd. Brug- Besjeslaan. Park „Die Ley the", burgerweg. Aarstr.. Meerburgerkade aai. Gouwestr.. Amstelstr.. Leedestr ckestr.. Ijsselkadc. Kasteelhof. 'r., Zaanstr Maasstr., Merwedestr.. 'tstr.. Llngestr., Spaarnestr LEIMUIDEN Tijdens de raadsvergadering vrijdagavond bleken geen bezwaren te bestaan een krediet beschikbaar te stellen van 1.420.000 voor de reconstructie van de Willem v. d. Veldenweg. Er is nu opnieuw de gelegenheid voor een deel der kosten, dat niet wordt gedekt door de provincie te verlenen subsidie van 875.000.-. vast financieringsmiddelen aan te trekken. Burgemeester H. L. Breen werd gemachtigd op 10 juni de gemeentebelangen te behar tigen in verband met de onbewoonbaar verklaarde woningen es- tcrdijl 7 en 8. eigendom van de dames Langhout te Oegstgeest. De heer A. C. Kea was nieuwsgierig naar de reden van liet beroep. De voorzitter zei dat de dames Langhout van mening zijn, dat deze wo ningen nog in goede staat gebracht kunnen worden. Economisch is een dergelijke verbetering echter niet verantwoord, vond de voor zitter. De Geerplas met de oeverlanden zal in de bestaande natuurlijke toestand gehouden worden. Een voorbereidingsbesluit hiertoe werd door de Raad geaccepteerd in af wachting van een afdoende regeling. De draaibrug over de Drecht zal door Provinciale Waterstaat vervan gen worden door een basculebrug, die een breedte krijgt van tien me ter. In principe hadden de raadsle den geen bezwaren. Wethouder J. 'den Haan wees erop, dat de woordjes „om niet" financiële gevolgen voor Leimuiden zuilen- hebben. Deze grond is gelegen in de bebouwde kom en zal volgens de voorzitter een financieel offer van Leimuiden vergen, want de wonin gen daar zullen aangekocht en gesloopt moeten worden. Overigens is het nog een geluk, dat de brug eigendom van Provinciale Wa terstaat is, anders zou er ook geen nieuwe brug komen, merkte de heer J. Gillissen op. De aansluiting van de Kerkweg niet de Goudenregenstraat nu achter langs het bankgebouw leverde geen moeilijkheden op. Het krediet voor de bouw van 16 woningwetwoningen voor do bejaarden werd vlot ver leend. N.V. Gebr. van Dijk te Nieuwvecn zal ze bouwen voor f 496.G70. Ze komen te staan langs de Kerklaan en zijn voorzien van cen trale verwarming. De werkzaamheden aan het struc tuurplan en de daarmee verband houdende verkeerstudie vorderen gestadig. Het aanvullende krediet van 10.000.- werd wel beschikbaar gesteld, hoewel met enige huivering. De heer L Treur wenste te hebben tegengestemd, want. 7.0 zie hij; Personeel, dat ik nooit zie werken, betaal ik niet graag. Ik moet eerst eens resultaten zien. De heer Kea zei dat de andere raadsleden ook wel bezwaren hebben, maar er gewoon weg niet onderuit kunnen. De heer Treur wilde het jacht- recht verhuren bij openbare inschrijving maar omdat er geen an- len gedurende de tijd die de ziekte of verwonding nodig heeft om spon taan te genezen. Dat geldt in het bijzonder voor de bewusteloze pa tiënt die niet in staat is zijn behoef ten kenbaar te maken. Onvermijdelijk brengt dit met zich mee dat een aantal patiënten „geneest" met een onherstelbare handicap. Wat moet onze houding zijn tegenover deze zwaar getroffen mensen? Een zeer persoonlijke mening hier over: geestelijk ernstig gehandicap te medemensen gunne men een mild sterfbed; het kan niet onze taak zijn hun ontmenselijkt stoffelijk bestaan te verlengen door middel van medi camenteuze of operatieve maatrege len. Blijvend lichamelijk gehandicapte maar geestelijk gave mensen dienen met alle beschikbare hulpmiddelen in leven te worden gehouden. Zij kunnen ondanks hun handicap leven in een toestand van welbevinden die geheel gelijkwaardig is aan die van lichamelijk gezonden. De tegenstelling tussen lichamelijk en geestelijk gehandicapt is hier uit eraard zeer zwart - wit geschetst, zei de hoogleraar; in de praktijk zal het veelal een combinatie zijn van een min of meer ernstige lichamelijke en geestelijke defecttoestand en dat kan de arts voor een moeilijk dilemma plaatsen. Zijn denken en handelen beweegt zich tussen technische kun de en medemenselijkheid. Het is een schoon beroep. Groot gerenommeerd automobielbedrijf te Leiden zoekt kon- takt' met Een zeer aantrekkelijk dienstverband zal hen aangeboden worden tegen een goed tot zeer goed salaris. Er bestaat een regeling voor autovergoeding Bel voor nadere inlichtingen omtrent deze promotiekansen: deren belangstelling hebben getoond, werd besloten het jachtrecht op de Westeinderplas aan de heer J. H. Brummelkamp te verhuren gedurende zes jaar voor 150,- per jaar. Voor het bouwrijpmaken van plan West bestonden geen bezwaren. De verlangde f 625.00.- werd hiervoor uitgetrokken. De heer J. L. Obdeyn wilde graag weten, wat er gaat gebeuren met de twee beukenbomen aan de Dorps straat bij de Kerklaan, Eén boom moet zeker verdwijnen in verband met verbreding van het kruispunt. En waarschijnlijk zal ook de tweede beuk aan het verkeer ten offer val len. zei de voorzitter. Als er een vluchtheuvel komt, interrumpeerde de lieer W. Muys, kan er één boom blijven staan. Verontreiniging De heer H. E. v. d. Berg vond het j ontoelaatbaar, dat er in grote delen van Leimuiden lucht verontreinigd wordt in de wintermaanden door de rookgassen van de centrale-verwar- mings-installaties. Er is een groot aantal installaties, dat niet aan de gestelde eisen voldoet. Hij verzocht controle. De heer Gillissen wees erop, dat de oude Stichting Dorpshuis ter ziele is en een nieuwe Stichting Dorpshuis is ontstaan, Maar hoe is het met de financiële afwikkeling van die oude stichting? Ja, inder daad. zei de voorzitter, die oude stichting is nu wel ter ziele, maar nog niet ten grave gedragen. Dat gebeurt wel en dan met muziek voorop. Aan het graf zal dan een dankwoord worden gesproken. Ei genlijk is het een reïncarnatie. LEIDEN Dit jaar zal onder auspiciën van de Leidse Bloemisten- patroonsvereniging en de Leidse afdeling van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde onder het motto: „Geef Uw gevel een cor sage" voor de vijfde maal een grote bloembakken wedstrijd worden ge houden. Aan deze lustrum wedstrijd kun nen zowel particulieren zakenlie den als straatgroepjes deelnemen. Een jury zal eind deze maand en eind augustus de balkons, en gevel- versieringen keuren. De wedstrijdcommissie verzoekt bewoners van flatgebouwen hun bloembak duidelijk van het huis nummer te voorzien. Inlichtingen verstrekt de secretaris van de wed strijdcommissie. Witte Rozenstraat 47. tel. 34050. Prof. dr. D. j. Kuenen: ADVERTENTIE Th. J. van der HEIJDEN lid van de Nederl. Veren. v. Rechtsband! se Adviseurs LEIDEN' „Wc moeten proberen het minder goed te willen hebben, zodat de generatie na ons ten minste ook nog kan leven". Dit was de laatste provocerende stelling in de rede van prof. dr. D. J. Kuenen, toen hij gistereavond in het Groot Audi torium van het Universiteitsgebouw Vakantietoeslag AOW LEIDEN Zoals bekend onder vindt de uitbetaling van de AOW- vakantietoeslagen een vertraging, waardoor deze niet meer voor de zomervakantie kunnen worden uit gekeerd. In verband hiermee heb ben burgemeester en wethouders besloten de mogelijkheid te openen om vanaf heden een voorschot op deze toeslagen te verkrijgen. Voor een voorschot komen in aanmerking de thuiswonende he iaarden, die uitsluitend op hun AOW-pensioen zijn aangewezen en over voldoende spaargeld beschik ken. De bejaarden die naast hun AOW-pensioen een aanvullende bij stand hebben ontvangen al een vakantietoeslag, die in de plaatse lijke bijstandsnorm is opgenomen. Aanvragen voor een voorschot kunnen persoonlijk, schriftelijk en door hulp van derden worden in- gediend bij de Gemeentelijke So ciale Dienst, Steenschuur 21. Dage lijks spreekuur van 9-10 uur. be halve zaterdags. LEIDEN Op een vergadering van de besturen van de onderwijs- stichting St. Bonaventura, beherend het Bonaventuracollege te Leiden, en de Cunerastichting, beherend de Kath. school voor mavo „Kycken- borg", Levendaal 54) te Leiden, waarbij ook aanwezig waren de schoolleiders van genoemde scholen, is in beginsel besloten: over te gaan tot de oprichting van een scholenge meenschap (gymnasium athe neum, havo. mavo) per 1 augustus 1971. ...voorwie'm aanneemt voor wie 'm afgeeft Lees maar! Elke girobetaalkaart wordt door de Postgiro tot 100,-gegarandeerd. Dat is de waterdichte zekerheid dat elk bedrag tot f 100,- per kaart op uw postrekening wordt bijgeschreven. Snél, gespecificeerd en wel Dus: kaart ontvangen? Giropas gezien? Kassal chrijf maar! Betaal met de pen prompt en precies het juiste bedrag. Zonder buikige portemonnaie of bultige portefeuille. De girobetaalkaart is altijd pasklaar: geen gewissel en „Hebt u niet kleiner?". En al uw uitgaven staan overzichtelijk zwart op wit dank zij de dagafrekeningen. vergelijk' gegevens me! gitopas Postgiro: meer dan 2 miljoen rekeninghouders. Daar onder zijn alle winkeliers, leveranciers en dienst verlenende ondernemingen. Over en weer kunnen dus vele miljoenen Nederlanders bij elkaar terecht voor betalen en incasseren. Alleen via de betaalkaart van de Postgiro gebeurt dat nu al meer dan 1.000.000 keer per maand. En dat groeit! Het is toch immers dood gewoon geworden dat men met 'n kaart en het giro pasje betaaiti Gemisvoor wie 'm nog niet heeft Trekt u wèl profijt Yan een postrekening maar nog niet van de girobetaalkaart? Dan mist u het gemak van deze moderne vorm van betalingsverkeer. Wend u tot een van de girokantoren of praat's gratis met telefoonnummer 0017, dan komt m snel aan de weet hoe u aan die betaal kaarten komen kunt. Bent u nog niet "bij de Postgiro, dan kunt u twee vliegen in één klap slaan. Op 2300 post kantoren kunt u overigens óók terecht met al uw vragen en wensen! de tentoonstelling „Wel en Wee" opende, die wordt gehouden in het Museum van Oudheden. De expositie, die speciaal op Lei den is geprojecteerd, geeft een beeld, hoe het met de leefbaarheid is gesteld. Pjotr Grongrijp exposeert er o.a. alternatieve planologie. De aan tasting van de milieu-hygiëne zou volgens prof. Kuenen wel tegen te gaan zijn, wanneer men niet zo ge makkelijk en luxe wilde leven. Het toenemend aantal mensen op deze aardbol zou ook eens moeten ophou den, aldus deze Leidse hoogleraar. We gaan een catastrofe tegemoet, indien er geen maatregelen worden getroffen. Het is tragisch, dat er nog mensen zijn, die niet willen of kun nen inzien, dat geboortebeperking moet worden toegepast. Prof. Kue nen vroeg zich af, hoe de economen zich voorstellen de drang naar „steeds meer" te beperken. Er is een limiet, stelde hij. LEIDEN Het is jammer maar er is een landelijk vervoersverbod van varkens en zo waren er gisteren geen varkens en biggen in de Groen- (inrdhal. Dit verbod geldt voorlopig tot 15 juni, maar men vreest dat dit wel enkele weken zal uitlopen. De varkenspest, die via Duitsland eerst hel oosten van het land bereikte en zich op het moment nog zelfs iets uitbreid is zomaar niet bedwongen. De markt moest het dus doen zon der deze afdeling en daardoor was er minder aanvoer in het totaal. Ook de levendigheid en het bezoek was minder. De afdeling wolvee bracht een uitkomst door met een grote aanvoer voor de dag te komen. Maar voor wat het grootvee betreft leven we in de periode van de kleine aan voeren. Er is gras in overvloed, zo dat geen mens veel behoefte heeft veel vee af te zetten of te verhande len. De veemarkt in Leiden heeft voor wat betreft de aanvoer van runderen een flinke sprong omhoog gemaakt. Ook gisteren lag het aanvoercijfer hoger dan de aanvoer vorig jaar in dezelfdeweek. Gebruiksvee: de aanvoer van melkkoeien was voor de tijd van het jaar nog heel goed. Vare koe&en en pinken normaal. De handel in melk koeien was rustig. De vare koeien deden het redelijk. Dit in verband met de gang van zaken op de afde ling slachtvee. Jongvee: de aanvoer was niet zo groot. De handel kalm. Slachtvee: de slachtrunderen de den het goed. De le soort dieren waren duur. zelfs iets duurder dan de vorige week. De aanvoer was iets korter. Vette kalveren: de vette kalveren werden vlot verkocht De prijzen zijn hoog en blijven nog steeds in stijgende lijn. Varkens: geen enkele betrouwbare gegevens. De slachtvarkens gaan nu rechtstreeks naar de slachthuizen. Van enig prijsniveau is geen sprake. Wolvee; veel overjarige schapen en een groot aantal lammeren. Er was gelukkig nog een goede vraag naar export, zodat de vette lamme ren en zuiglammeren het goed de den. Geiten; veel in aantal. Handel goed en hoge prijzen. Invoering huursubsidie LEIDEN Naar aanleiding van de invoering van individuele huur subsidies per 1 juli is op het stad huis een groot aantal verzoeken om inlichtingen binnengekomen. Aan deze verzoeken kan de eerste we ken niet worden voldaan omdat nog niet over de noodzakelijke gege vens en aanvraagformulieren wordt beschikt. Op het departement werkt men aan een voorlichtingsfolder, die t.z.t op de gemeentehuizen verkrijgbaar Prof. I an Zwel krees un Dantzigprijs OEGSTGEEST Tijdens het ju bileumcongres van de Vereniging voor Statistiek heeft prof. dr. J. He melrijk voor de eerste maal de Van Dantzigprijs uitgereikt aan prof. dr. W. R. v. Zwet uit Oegstgeest en hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. De Van Dantzigprijs wordt toege kend aan een jong Nederlands statis ticus. die gedurende de laatste vijf jaar een wezenlijke bijdrage heeft geleverd aan de ontwikkeling van de statistiek in Nederland- De Van Dantzigprijs wordt eens in de vijf jaar toegekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 3