2000: gasmaskers voor onze kinderen? Huishoudscholen hijsen stormbal Zelfportretten europese mens DEZE WEEK Kanttekening Nog toenemende verwarring ZATERDAG 6 JUNI 1970 V" RAAGT men naar het kenmerkend van deze tijd, dan moet zeker niet in de laatste plaats gewezen worden op de nog al- itijd toenemende verwarring. Zoals ten aan- izicn van zovele zaken, lijkt ook ten aanzien an die verwarring de verheviging boven- hijdien nog volop gaande. Dat geldt voor allerlei gebieden. Hoezeer iet voor de politiek geldt, hebben we deze week zelfs in ons toch altijd nog redelijk higrtabiele land moeten ervaren. Voor velen bleek al eerder de verwarring 1 «onder meer teveel geworden: zij hadden al erpjesloten het te laten afweten. Anderen zijn ^jpolitiek aan het dolen geslagen. Dok ten aanzien van allerlei zaken waarom trent tot voor kort nog een behoorlijke mate l Wan zekerheid bestond, schijnt deze te zijn je weggevallen. Nog nooit, kan men zeggen, zijn Jtvij mensen aan de ene kant zo geïnformeerd %eweest; tegelijk echter hebben we het nog ai^ooit zo slecht gewéten. '4 ,nJp EVESTIGDE instellingen hebben het in zulk een situatie hard te verduren. Ze worden op proef gesteld, of anders gebeurt djïelfs dat al niet meer en gaat men er een- aa|Poudigweg om heen. bijvoorbeeld onzekerheid over de mate onze meer officiële vertegenwoor- in land, provincie en gemeente func- idfioneren. Het toenemend aantal „buitenpar lementaire" acties betekent op die vraag al iets van een antwoord. De gebruiken dien aangaande brengen tegenwoordig met zich, lat die acties gemakkelijk de „publiciteit" eten te „halen". Vaak meer dan het gewone ■erk. »p de proef gesteld wordt er heel wat. Maar iet gevaar is dan niet denkbeeldig, dat met iet badwater ook het kind wordt weggegooid, 'anneer immers kritiek op bestaande toe standen leidt tot nieuwe, en dan metterdaad daphaotische, toestanden, wordt het er niet be- rpler op. Niettemin os men naar dat bétere op zoek. n leder kan dit alles een boeiend tafereel noe- ndnen, maar het is toch méér dan dat, de mensheid gaat zelfs de trekken vertonen van n een omdolende kudde. tj 5 ||-JET tafereel is daarom tegelijk beweeglijk, pi Nieuwe formaties komen op en ver- tflwijnen, en reeds dienen andere zich aan. vaak hebben ze, zeker op het oog, weinig niet elkaar te doen. de lxEr is bijv( waarin or s Bigingen ii In ons politieke bestel bijvoorbeeld lijkt de Boerenpartij alweer goeddeels tot het ver leden te behoren. Nu zijn het weer de ka bouters die de aandacht vragen. Waarlijk niet hetzelfde, maar nochtans met dat ge meenschappelijke dat we „het protest" mo gen noemen. De mens van vandaag is toch, behalve een dolende, ook een roepende mens, en het pro test is zijn roep. Het is het protest tegen de gewenning en de verstarring, tegen het zich neerleggen bij onrecht en onvolkomen heid. Tegen inperking van de vrijheid en onder meer tegen een voortsukkelende wo ningnood. Die onvolkomenheden staan ons vandaag scherp voor ogen. Ze worden ons voorge dragen door pers, radio en tv, en dat is goed. Want dat ze ons kunnen worden voorgedra gen, is een bewijs dat ze er zijn. En zolang ze er zijn, moet er ook het nodige aan wor den gedaan. f~)OK de bestrijding intussen vertoont de te kenen van de onzekerheid. Wat moet er gebeuren omverwerpen of corrigeren? En welke weg wil men volgen die van het aangescherpte conflict öf die van het overleg? En welke middelen wil men hanteren het breekijzer öf het beraad? De Boerenpartij had meer grimmigheid. De Kabouters op hun beurt spelen hun spel van spel-en-ernst, waarbij men overigens ver standig doet zich op dat spelelement niet te verkijken. Vele anderen weer geven de voor keur aan een op papier gesteld program, waarin „beginsel" en „actie" zijn verenigd. Een verward beeld. En dan spreken we nog alleen van de politiek, al is daar de hevig heid natuurlijk als het ware wel ingebouwd. Verwarrend ook daarom, omdat het zicht op het verkeerde in de regel beter is ontwikkeld dan op het uitzich hoe het dan worden moet. En hetzelfde geldt zovele andere gebieden: de wetenschap, de ethiek, de andere instel lingen en structuren. /"•ELUKKIG wie temidden van deze ver warring toch iets van een standpunt weet te behouden. Wie zijn hijhei leest, weet hoe deze juist in situaties van menselijke onzekerheden, zoals wij nu beleven, nog aan waarde wint. DIEMER ra >6 -H*1, Jp, f ';ili i 'Y Er zijn praktisch ingestelde mensen en theoretici. Als baby herken je ze al: de praktischen spelen eerder en vinden zelf iets uit. De baby die vroeg praat en loopt, komt later tot zelf-spelen. Ie redeneert makkelijk met hem; op de kleuterschool is hij een middelmatige, op de lagere school een prettige leerling. Terwijl de handvaardige op de kleuterschool zich kan uitleven, vindt hij weinig waardering als hij het nut van ij en ei moet leren. En waarom de éne keer d, dan weer dt of t? 't Zal hem een zorg zijn. Hij (zij) prutst liever iets in elkaar! Niet zelden zie je de handi- gerds opbloeien in het nijver heidsonderwijs. Daar komen ze van doen tot denken. Voor deze kinderen waaraan de maat schappij van straks zo'n behoef te zal hebben hijst de huishoud school de stormbal. „Wij zijn bezorgd", aldus mejuffrouw B. H. Obbink. directrice van de Christine Hermine School te Zetten. Mejuffrouw S. Kingma, adj. directrice Christelijke Scholengemeenschap „Nijen- hove" te Bolsward: „De Mid denschool-gedachte zit ons dwars." „Met de doorstromingsmoge lijkheden van de ene vorm van onderwijs naar de andere bin nen de Mammoetwet zijn wij niet zo gelukkig De doorstro ming vindt plaats van hoger naar middelbaar en van mid delbaar naar lager onderwijs. De praktijk leert dat we minder aangifte van leerlingen krijgen voor onze brugklas. „Probeer eerst eens mavo of havo, naar de huishoudschool kan je altijd nog wel", is de mentaliteit. Dat betekent een jaar van geestelijk op de tenen staan van de leerling die prak tisch manueel is aangelegd. Wij moeten ons bewust zijn van de kinderen die niet in de eerste plaats geschikt zijn voor mavo, waar ze niet tot hun recht ko men. Aan het beroepsonderwijs denkt men in de laatste plaats. Toch is het praktisch-bezig- zijn een prachtige voorbereiding voor de manier waarop de jonge mens straks in de maatschappij staat. In een wereld van on recht en haat is het goed jong te leren hoe men voor de ander door kleine dingen het leven aangenamer kan maken. De les sen in praktische- vaardigheid zijn een goed tegenwicht tegen ..welvaartslaksheid". Men speelt nu met de gedach te aan een middenschool, een driejarige opleiding die volgt na de basisschool, een vervolgop leiding zonder bewuste keuze. Na die drie jaar gaat de leerling pas een richting kiezen. Er wordt aandacht besteed aan algemeen vormende vak ken, handvaardigheidsvakken. Hier willen wij op onze qui vi- ve zijn; deze handvaardigheid berust namelijk op creatieve bezigheid als doosjes maken en beplakken. Voor de waarde van handvaardigheidsvakken zoals culinaire vakkennis, creatieve handwerken, hoe je apparatuur rendabel kunt aanschaffen, is heden moeilijk begrip te krij gen. De acht opleidingsscholen waar leraressen voor de akte N. XIX (vakgeabieden voeding, kle ding en gezondheid) worden op geleid menen dat zij een duide lijke plaats hebben in het voortgezet onderwijs. Met be zorgdheid zien zij de toekomst van hun onderwijs in. Het meest waardevolle, praktisch- bezigzijn, kreeg door de invoe ring van de Mammoetwet min der plaats. Het ziet er naar uit dat in de toekomst bij een nieu we herziening van het onder wijs deze gang van zaken door zet Mejuffrouw Kingma: „Wij wensen dat veranderingen niet in het vat gegoten worden ach ter een ministerieel bureau, maar willen inbreng omwille van het kind dat praktisch in gesteld is. Daar vechten wij voor. Meisjes die als keuzevak op de havo voedingsleer nemen zijn vaak enthousiast, ze krij gen kijk op wat er in een huis houden omgaat en willen er meer bewust van weten. De huishoudschool is heus geen kook-, naai- en breischool zoals vroeger. Het omvat veel meer. Éénderde van de leervak ken wordt aan algemene vor ming besteed. Er wordt een vreemde taal meestal Engels geleerd en aan Nederlands wordt grote aandacht geschon ken. Er wordt veel aan licha melijke oefening gedaan. Wij ervaren dat veel meisjes bij het nijverheidsonderwijs doorleren; ze hebben de kans dat ze diëtiste, huishoudkun dige, kinderverzorgster, K-en- O-ster en zelfs lerares bij het nijverheidsonderwijs worden. Deze leraressen behoeven niet voor de klas te belanden. Vaak geven zij voorlichting, zij heb ben veel bijgedragen aan de ontwikkeling van de platte landssamenleving en de vrou wenorganisaties Wij wensen voor die opleiding een blijvende aanpassing aan de maat schappij, met behoud van het geen waardevol bleek." Mevrouw Vijverberg uit 's- Gravenzande is lerares bij het Nijverheidsonderwijs. Ze stu deerde sociologie en economie en geeft les in maatschappelijk inzicht en economie: „Vroeger verwachtte men dat de huis vrouw alles zelf deed, bakken, naaien en verstellen. Van de moderne huisvrouw wordt eco nomisch inzicht verwacht, ook maatschappelijk inzicht. Dat gaat bij ons op een heel praktische manier: ik stap naar de bank en vraag daar folders over een persoonlijke lening. De bankbediende zegt me, dat in het Westland de vrouw nog nauwelijks iets afweet van fi nancieren: ze haalt haar geld van de bank en daarmee basta. Kijk, zo'n vrouw moet ook in zicht hebben in het financiële gedeelte van het bedrijf, ze moet meedoen met de man, le ren te delen met hem. Dat probeer ik mijn leerlin gen bij te brengen. Hoe ze een wasautomaat moeten financie ren bijvoorbeeld, leren met geld om te gaan. Wat maatschappe lijk inzicht betreft: het gezin, tot en met geboorteregeling toe. Ik neem de krant mee waarin het bericht staat dat de dertien- miljoenste inwoner van Neder land gearriveerd is. In hoeverre Hoe praktisch het toegaat op de nijverheidsschool ziet u hier: leerlingen beheren een winkel en doen boodschappen: uit het leven gegrepen. kan ieder ouderpaar iets aan die overbevolking doen? Ik geef geen voorschriften, maar zet ze aan het denken. Onze vakken zijn wat je noemt „uit het volle leven ge grepen", het heeft de belang stelling van de meisjes. Vroeger heette onze opleiding landbouw - huishoudonderwijs. De land bouw neemt nog slechts zeven procent in van de beroepen in ons land en dat neemt nog af. Van dat „landbouw" predikaat Willen wij af. Onze leerlingen worden over het algemeen nut tige leden van de maatschappij en hebben soms belangrijke en zeer verantwoordelijke functies, om hun handigheid en goede instelling." Een docente opperde de sug gestie om in het vervolg niet langer te spreken van naaien, koken en huishouden, het on derwerp omvat veel en veel meer. Ze stelde voor: textiele werkvormen, culinaire werk vormen, home economische werkvormen. De moderne huis vrouw staat immers op een ge heel andere plaats in de maat schappij dan vroeger? Aan de opleidsters zal het niet liggen; laten we hopen dat Den Haag er wakker door is ge schud in het belang van het ge zinsgeluk van na ons komende generaties. De vraag mag ge steld worden: is onze maat schappij niet hard op weg te zeer intellectualistisch te zijn ingesteld? Willen we nog wel werken met onze handen?" Mevrouw Vijverberg! „Van de moderne huisvrouw uordt econo misch en maatschappelijk inzicht verwacht, de huishoudschool leert dat op een praktische manier." De mens kan vijf weken zonder voedsel en vijf dagen zonder water maar zonder lucht blijft hij niet langer dan vijf minuten in leven. Gelukkig bevat de atmosfeer rondom de aarde een vrijwel onbeperkte hoeveelheid lucht en onder normale omstandig heden zou het probleem van lucht- gebrek niet behoeven te ontstaan. Toch hebben veel mensen, en vooral stedelingen (54 procent van de Euro pese bevolking), te lijden van een ge brek aan zuivere lucht en van de ge volgen van luchtvervuiling voor hun leven en hun gezondheid. De oorzaak van dit tot nu toe onbe kende verschijnsel houdt verband met enkele typische trekken van het moderne leven: er is een ton lucht nodig om de inhoud van de benzinetank van een auto te verbranden, eveneens een ton voor 100 liter stookolie en 13 ton lucht voor een ton steenkool. Per dag wordt door de in dustrie en door andere verbrandingsacti viteiten een hoeveelheid zuurstof ver bruikt die voldoende zou zijn om 43 mil jard mensen inleven te houden. De aldus verbruikte lucht verspreidt zich veelal in de vorm van schadelijke gassen dicht boven de grond, of blijft in de vorm van een dikke vieze mist boven de steden hangen. De verontreiniging, al dus geconcentreerd in gebieden waar toch al steeds minder groene plekken voorkomen, belemmeren de natuurlijke regeneratie van de lucht en daardoor wordt het „luchtpotentieel" van de aarde weer in gevaar gebracht. De Raad van Europa heeft de afgelo pen tijd verscheidene rapporten ontvan gen waarin de zorgwekkende gevolgen van deze tostand worden .beschreven. In bepaalde industriegebieden sterven bomen en planten die binnen de rookzo nes staan af. Op andere plaatsen verto nen in een verontreinigde atmosfeer groeiende jonge planten structurele mis vormingen en verwelken snel. Sommige varkens- en rundersoorten lijden aan fluorose veroorzaakt door luchtverontrei niging. Over het algemeen is de vervuiling zo hevig geworden, dat het kooldioxide (C02) gehalte van de lucht elk jaar met 0,2 pet. toeneemt. Zet deze toename zich op dezelfde wijze voort, dan raakt de atmosfeer straks oververhit, wat weer aanzienlijke gevolgen op planetair niveau zal hebben. In de lucht boven de grote steden be vindt zich nu al een ontstellende hoe veelheid stof: 100.000 kubieke meter zwa veldioxide (S02) en ongeveer tien ton zwaveltrioxide (S03) dalen dagelijks op Parijs neer; per jaar verspreidt zich 13.500 ton vettig, kleverig stof over deze stad; de lucht in het centrum van Parijs is zo vervuild, dat bij een groep test personen op plaatsen die bijzonder aan verontreiniging waren blootgesteld, de hoeveelheid koolmonoxide in hun bloed in drie uur tijd met 30 pet. bleek te zijn toegenomen. Lange tijd meende men dat verontrei niging de onvermijdelijke prijs was die men voor de industrialisatie en de voor uitgang der techniek moest betalen. Te genwoordig echter kunnen de meest schadelijke aspecten van de luchtveront reiniging vermeden of verminderd wor den dank zij rationele planning bij de door K. Boisseree Lid van hef' Comité van Des kundigen van de Raad Europa. stedebouw en bij de oprichting van nieu we industriën. Technisch gezien zal de geleidelijke vervanging van steenkool en stookolie door aardgas en electriciteit als energie bronnen, op de lange duur een sanerend effect op de lucht hebben. Mter daar naast is dit ook een zaak van internatio nale coördinatie en wel om de volgende redenen: De lucht en de zich daarin bevin dende stoffen kennen geen landsgrenzen; beschermende maatregelen die slechts tot nationaal gebied beperkt blijven hebben daarom geen effect. De voorgestelde methodes ter ver mindering van de luchtverontreiniging brengen financiële lasten mee die gelij kelijk over de industrieën van de ver schillende landen verdeeld zouden moe ten worden teneinde oneerlijke concur rentie te vermijden. De aanzienlijke hoeveelheid onder zoekingen die nodig zijn, zouden sneller en goedkoper kunnen worden uitgevoerd door uitwisseling van informatie tussen debetrokken landen. Als eerste stap in de richting van in ternationale harmonisatie hebben de lid staten van de Raad van Europa een ..Verklaring van uitgangspunten betref fende de bestrijding van luchtverontrei niging" aangenomen. Deze verklaring, die een soort model voor een standaard wet geving voor alle Europese landen vormt, legt de nadruk op de noodzaak van maatregelen ter voorkoming van lucht verontreiniging (anti-verontreinigingsap- paratuur, zuiveringsinstallaties, enz.). Anderzijds bepaalt de verklaring ook, dat de verantwoordelijkheid voor het verminderen of vernietigen van schade lijke stoffen blijft berusten bij degene die de verontreiniging veroorzaakt. Alle verontreiniging volledig uitbannen behoort tot de onmogelijkheden, maar het is wel voortaan technisch mogelijk een voor ieder dragelijk niveau van ver ontreiniging te handhaven. Onze geïn dustrialiseerde maatschappij is moreel verplicht de prijs die dit kost te betalen. Indien zij deze verantwoordelijkheid van zich afschuift zullen onze kinderen straks gasmaskers moeten dragen. Het gaat van de week over boek van een psychiater, heet Dr. C. J. Schuurman ikajde titel van het boek luidt: |deEM UIT DE DIEPTE: het is )utH uitgave van A. W. Sijt- 32^ te Leiden, telt 205 dicht- uvdrukte bladzijden en kost tra 3,90. C. J. Schuurmanzo leest op de achterkant van het „studeerde medicijnen te ^ven en promoveerde op een vi de glsch onderwerp. De auteur is geweest aan de Medische ant00' le Batavia. Van zijn hand icheen in 1936: 'Naar een nieu- cultuur, de kentering in de we- 'al ichap en haar betekenis voor <ui geneeskunde'. In Nederland te- ir0 Bekeerd, studeerde hij psychia- op grond van de overweging psychische hygiëne de noodza- |ke aanvulling is op de fysieke ene Van dezelfde auteur ver ben eerder o.a.: 'De medemens W|i'Ook wordt nog genoemd u~ek Op zoek naar de mens. Schuurmans boek heeft de on dertitel meegt-Kregen De mens en zijn bestemming in de symbolische taal der mythe. Mythen kan men zien als letterkundige scheppingen die uit een gemeenschap zijn voortgekomen en zo kan men het hele gebied van de mythevorming tot de literatuur rekenen. De auteur, na de onvermijdelijke inlei dende hoofdstukken, behandelt de doos van Pandora, de draad van Ariadne, de legende van de Graal, die van da Wandelende Jood en de meer oersoonlijke letterkundige creaties Hamlet, Don Quichot, Don Juan en Faust. Met een samenvat tend hoofdstuk besluit het boek Schuurmaris onderzoekingen. Al mag men een onderscheid maken iussan sprookjes, sagen, le genden en mythen, uiteindelijk be vatten ze volgens de schrijver alle een mythische kern. Ze zijn uitin gen van een onbewust concept omtrent de mens en zijn bestem ming in symbolische taal. Mythen hebben een strekking die voor alle tijden en alle volken geldig Is. Schuurman beperkt zich tot de Europese mythen, omdat ze het bijzondere accent vertonen van de problematiek van de Europese, resp. Westerse mens Hij hoopt met dit boek een biidrage te leve ren tot een beter contact met de boeiende onderstroom van onze cdltuur, „die geldig blijft ondanks de grote kentering en drang naar vernieuwing die onze tijd ken merkt". Men kan zeggen dat de schrijver de Griekse Olympus tot Europa heeft uitgebreid. Dat betekent na tuurlijk niet een aanvulling van de Griekse, resp Romeinse goden met de Germaanse Het gaat niet over goden, maar over gestalten die gevormd zijn door een collec tieve scheppende verbeelding en die diepere informatie kunnen ver strekken over het wezen en de problematiek van de Europese mens. Die Europese mens zit de auteur hoog en dat is geen wonder, wan neer men bedenkt dat Europa zijn overmacht in de wereld heeft ver loren en overspoeld wordt met tij dingen, aansporingen, bedreigingen fkomstig uit de gehele menselijke amenleving, die als zodanig pas kort geleden is ontdekt, ik bedoel niet in theorie, maar in werkelijk heid. Europa, zo zegt de schrijver, neemt een hee! eigen plaats in het wereldgeheel in. „Deze Europese drang hangt samen met het Euro pese landschnp, een grote variatie en een zeer veelzijdig contact met de zee" (bl. 194). Dat de Europese beschaving van huis uit een chris telijke beschaving is. wordt door dr. Schuurman niec gezegd, althans niet hier. Op bl. -95 onderscheidt hij in de Europese cultuur een oude era. dat is dan die van het christendom „en het tweede tijdperk, waar wij nu in leven, van de wetenschap, van al lerlei universele krachten die opko men. waardoor het Christendom langzamerhand opzij geschoven wordtOp verschillende plaatsen komt een zekere rancune tegen het christelijk geloof om de hoek kij ken; ook oe psychiater is een mens! Heel boeiend is wat dr. Schuur man zegt over de verschillende Europese nationaliteiten en hun in breng in de algemeen-Europese cultuur. Men vindt deze uiteenzet ting op bl 194 e.v. Italië verte genwoordigt de behoefte aan het grote, uitbundige, machtig-theatrale (waarvan Mussolini de caricatuur was. C.R.). Frankrijk onderscheidt zich door een sterk gevoel voor maat en vorm. Maar er z',n ook invloeden van buitenaf. De auteur onderscheidt hier drie accenten: het oceanische accent, dat via Engeland Europa binnendringt, het Afrikaanse ac cent. dat via Spanje binnenkomt en het Aziatische, dat via Rusland en Duitsland binnenkomt Dit laatste noemt hij het Chtonische accent. Het oceanische accent is libera listisch. het Afrikaanse vitalistisch en het Aziatische socialistisch in de eigenli|ke zin van het woord. Duitsland is het grensvlak van de ze spanqlngen. In Duitsland strij den dan ook zeer verschillende ac centen om de voorrang. „Zo zien we. dat het Duitse volk zich in bijzondere oiale werpt op de tech niek en op het goed hanteerbare van de natuur en de materie, ter wijl het nog onhandig staat tegeno ver de mens" (196) Maar tenslotte is het dr. Schuur man niet te doen om een structuur analyse van de Europese cultuur. Want wat hij daarvan zegt geldt strikt genomen van een tijdstip dat we achter oe rug hebben, nu de wateren der wereld Europa dreigen te inundeien Hij wil juist in dit overgangss'acium goed weten wat voor inbreng de Europese mens aan een wordende mensheidscul tuur te aevc-n heeft Ten dienste vraagt hij naar de mens in het algemeen en daarbij naar de verhouding van de enke ling tot de collectiviteit. Natuurlijk stuit hij daaibij op de vraag naar goed en kwaad. Het kwaad moet volgens hem (nu er van een abso lute norm geen sprake is) worden aanvaard <»n geïntegreerd in een totaliteitsdenKen dat verwant is aan de antieke gnosis Merkwaaióig dat ik dit boek juist las vlak achter een ouder ge schrift Karl Löwith, Weltgeschichte und Heilsqeschehen (Stuttgart 1961). vo'gens mij een model van christelijk-wetenschappelijke be handeling van een moeilijk en veel omvattend onderwerp Ik zou haast zeggen: Iee3 het ene boek niet zonder het andere. DE VERKIEZINGEN en de drei gende sluiting van Werkspoor, de aardbeving in Peru en de stijgen de spanning in het Nabije Oosten: vier onderwerpen die het nieuws deze week beheersen. De kiezers nog meer op drift dan bij de statenverkiezingen. Veel thuisblijvers. De protestantse partijen gaan vergeleken bij maart niet verder achteruit. De winst is voor VVD en CPN. De boeren er uit, de kabouters erin. SGP en GPV doen het goed, PSP is ner gens meer. De combinaties van rechts en links slaan niet aan. De hele week onrust om Werk spoor. De regering geeft geen complete ordergarantie. De vak bonden voelen zich door de raad van bestuur genomen. Werkspoor Utrecht sluit volgend jaar de afde ling rollend materieel met duizend werknemers. Communisten in gedeputeerde staten van Noordholland en Gro ningen. Een rapport noemt het openbaar vervoer in de steden te duur en de tarieven te laag; voor al de tram is geldverslindend. Mi nister Schut kondigt individuele huursubsidies af. Dr. S. L. Mansholt wordt weer voorgedragen als vice-voorzitter van de Europese Commissie. Drs. B. M. Leito wordt gouverneur van de Antillen. De „salarissen" van het Koninklijk Huis worden op nieuwe leest geschoeid. De ramp in Noord-Peru is ver bijsterend. Men spreekt van 40.000 doden, maar wie zal het zeggen? Hele weggevaagde gedeelten van een dal zijn onbereikbaar voor helpers. Ziekten breken uit, hon ger en kou belagen overlevenden. Feller en feller worden de scher mutselingen aan Israëls grenzen. De acties der Egpytenaren zijn effectief. Israëls premier Meir zegt dat Nasser zich aan de Russen heeft verkocht, en Luns acht een Amerikaans ingrijpen niet eens onmogelijk. De Rus Gromiko probeert ver geefs de Fransen mee te krijgen, maar die houden vast aan de NAVO-eisen wat de Duitse veilig heid betreft. De regering in Bonn keurt goed dat er met Moskou over een verdrag wordt onderhan deld. De Russen sturen de So- joez-9 in de ruimte om de aarde te bestuderen. „Om te spione ren". vertalen sommigen. Thailand vreest een Vietcong- aanval vanuit Cambodja. Nixon noemt het Amerikaanse optreden daar een groot succes, maar zijn bevelhebbers spreken tegen dat de terugtrekking van de troepen daar al aan de gang is. Oud-president Aramburu zou door guerrilla's in Argentinië zijn terechtgesteld. Hitiers financiële genie Schacht- overlijdt. De Rus sische ex-leider Chroesjtsjef Is ernstig ziek. Washingtons FBI overmeestert een desperate ka per, die een vliegtuig met 51 pas sagiers urenlang in bedwang houdt. Met het bericht van een enor me olievondst voor de Noorse kust. het aangekondigde verdwij nen van de cent, de prijsverhoging van de benzine, de twee miljoen brommers en de toegestane 5 pet verhoging van de artsentarieven besluiten we. GEZEGD De Nederlandse pers en televi sie zijn in handen van linksge- oriënteerden. Zelfs de kerken zijn tegen ons. (Ben Schoeman. minister in Zuid-Afrika)

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 15