In Pieterskerk wordt feen vrouw opgehangen Grote belangstelling voor de bedrijfs-zeskamp Ronald gered niet altijddüür... dat is hasselman en pander BRUYNZEEL - KEUKENS - KASTEN Veertig jaar gipsmeester modelflat ister jubileert lont profiteert Tohn Kennis 3roject in kader van het universitair ustrumcongres Wetenschap en welzijn ATTENTIE 9.75 Vijf avonden van drie uur „HOUTWERF-LEIDEN" - N.V. Vies buffet jubileumaanbieding ZOETERWOUDE De 4-jarige Ronald Rotteveel is woensdagmid dag ternauwernood van de ver drinkingsdood gered. Het jonge tje zat op een bruggehoofd met zijn voetjes in het water. Plotse ling viel hij in het water van de Zuidbuurtervaart. Een meisje van zes jaar. dat het zag gebeu ren. rende naar de vader van Ronald, die onmiddellijk naar de vaart ging. Daar was inmiddels niets meer te zien. De 15-jarige Greetje van de Salm .die zat te vissen, dook op goed geluk in het water en vond het jongetje op de bodem. De moeder van Greetje paste mond- op-mond-beademing toe en even later kwam het kind weer by kennis. De opbouw van dit environment be gint op 24 juni. Men moet de opzet ervan uiteraard zien in het kader van het vierdaagse congres „Weten schap en welzijn", dat achtereenvol gens zal worden gewijd aan denken, onderontwikkeling en overontwikke- ling en doen en waarvan de lustrum commissie onder meer schrijft: Het is me het wereldje wel. De ene helft is niet langer tevreden met het dageljjkse hapje ryst en een vis je op zondag. De andere stikt in eigen vuil, waardoor zelfs het vrijdagse visje met de buik komt bovendrijven. Het is wel óns wereldje. De univer siteit functioneért in deze wereld. De problemen zijn technisch oplosbaar en wij zijn dus verantwoordelijk dat I Verhuur Jtrouwkostuums voor I bruidegom, getuigen, vaders, enz. 1 Ook donker- en lichtgrijze jacquets I Smoking- en rokkostuums, enz. Voor dames: bontverhuur I Vraagt gratis prospectus J OUTSTANDING QUALITY I I ROTTERDAM Ie Middellandstraat 78 2318 IS f 1 OEN HAAG Zoutmanstraat 24 335726 I I AMSTERDAM Singel 482 23 36 80 L 1 HAARLEM Gedempte Oude Gracht SI 31 13 88 I I UTRECHT Voorstraat 58 I EINDHOVEN leenderweg 108 I NIJMEGEN Stikke Hezelstraat 19 ARNHEM looierstraat 14 I GRONINGEN Oude Ebbingestraat 49 I ANTWERPEN BRUSSEL LUIK IEIC LEIDSE COURANT1 VRIJDAG 5 JUNI 1970 u ontdekt in de h en p kollektie dat eksklusieve meubelen niet altijd duur behoeven te zijn. ook d&arom is de h en p kollektie zo interessant. juist ook, voor jonge mensen met een bescheiden budget. dan zijn de deskundige adviezen van li en p ook ekstfa waardevol. zij ook worden opgelost. Daarom dit congres. Onze wereld De Leidse pamflettisten heb ben het al lang bekeken: De establishment is verantwoorde lijk en-wil uit kortzichtig eigen belang de huidige situatie con tinueren. De cives en ander ge leerd of hooggeleerd tuig maken zich bezorgd. Ze kunnen het ons doen: wij gaan tot actie over. Maar de congrescommissie stelt daar tegenover: Wy praten over onze gezamenlijke problemen: er bestaat geen links of rechts probleem. Er bestaan geen linkse of rechtse opvattingen. Er be staan alleen maar domme en verstan dige oplossingen. Daarom is dit con gres niet bedoeld voor links of rechts, voor behouders of vernieuwers. Hpt is een congres voor MENSEN. I die bezorgd zjjn om HUN wereld. Parkeergelegenheid heeft U bij ons voor de deur. Of op één minuut afstand v. d Werfstraat. Oudé Rijn. Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Driessenstraat). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie is „altijd voordeliger" geen valse leuze ..van zovee] voor zoveel" maar het gehele jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bieden Doet er Uw voordeel mee Gouden sieraden, verlovingsringen, horlo ges. klokken cassettes, verzilverde geschenkartikelen, brillant De beste merken de ruimste keuze Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 daarom: kom eens kijken! botermarkt 21-22, breestraat 146, leiden hasselman en pander heeft een in het nbm flatgebouw aan de Jacob van kampen laan op de grens van leiden en voorschoten t.o. het zwembad Iedere zaterdag geopend van 10 uur 's morgens tot 5 uur 's middags. IODERNE PARACHUTE-NYLON MER JACKS voor jongens en meisjes. 'I Heerlijk licht waterdicht jecht voor de vacantie. ten 116-167 Maat 116 ii lenjrootste Maat 122 legaat 167 LEIDEN Haarlemmerstraat UERDAM IJSSELMONDE HOOGVLIET IEDAM VLAARDINGEN 00R0RECHT OEN ZEIST ARNHEM VLISSINGEN ZAANDAM MAASTRICHT C Geloven persoonlijk... LEIDEN In de morgendienst van 9 uur Bevrijdingskerk - zondag 7 juni - zal de hoofleider van het Open Deur-werk Leiden, de heer C. Bonnet, een samenvatting geven van de uitspraken van dr. J. J. Buskes, enkele weken geleden tijdens diens afscheid van de redactie van het blad De Open Deur. Daarop zal dr. P. L. Schoonheim, de voorganger in deze dienst, aansluiten met het thema: „geloven persoonlijk en dan mis schien ook gezamenlijk, maar niet omgekeerd". Ada van de Bent be speelt het orgel. De samenzang wordt tevens begeleid door trompettist H. Hollebeek. showroom nieuwe rijn 87, tel. 23748 (3 lijnen LEIDEN Tijdens het univer sitaire lustrum^, ,dat van 24 juni tot 3 juli wordt gehouden, met als hoogtepunt het lustrumcon gres „Wetenschap en welzyn", zal het interieur van de Pieters kerk een volledige verandering ondergaan. Het wordt een ..en vironment" en dit byzondere pro ject zal gelijktijdig met het con gres functioneren. Een deel van de constructies en ob jecten wordt momenteel vervaardigd door deelnemers en begeleiders van de Haagse Vrije Academie en studen ten in het gebouw van genoemde academie en in het Creatief Centrum aan de Breestraat. Centraal wordt in de kerkruimte een groot rood plastic hart opgehan gen met ingebouwde verlichting. Langs dit hart en van alle houten balken worden touwen naar beneden gelaten ter bevestiging van de ver schillende objecten en als een ver binding met gesprekspodia. In het middenschip komt een tien meter ho ge projectie-toren met drie platforms. Onder deze toren komt een buffet met daarop een aquarium, waarin viezigheid borrelt. Het buffet wordt verder overladen met zeer overdadig nagemaakte hoeveelheden voedsel. Nog een paar grepen uit het op bouwschema. Nabij de kansel komt een docu mentatiecentrum en hierboven wordt een „vrouw" opgehangen, die hier en daar duidelijk de sporen vertoont van de gevolgen van spray's, medicamen ten „en andere consequenties van onze huidige samenleving". Rondom een auditorium en door het koor langs de werkgroepen komt de „verkeersweg" voor een soort Geleerd tuig Zestien bedrijven hebben reeds toegezegd deel te nemen. Een tiental bedrijven kon gistermiddag niet ver tegenwoordigd zijn. Ook deze hebben reeds belangstelling getoond voor de zeskamp,zodat het aantal deel nemers waarschijnlijk rond de dertig zal liggen. Ieder team komt tweemaal in de ^trÜd, De ploegen, die bestaan uit twaalf heren, zes dames en een den ker, krijgen ongeveer een maand van tevoren een opgaaf van de wedstrij den zodat zij zich terdege kunnen voorbereiden. Op de vijf avonden, van 10 t.m. 23 sept. kunnen zeven duizend toeschouwers een zitplaats vinden in de Groenoordhal. Verwacht wordt, dat deze plaatsen geheel door werknemers en relaties van de deel nemende bedrijven zullen worden bezet. Bij de wedstrijden, die het zelfde karakter als de Zeskamp shows van de NCRV hebben, zal geen marathon zijn. Het theoretische ge deelte zal een iets andere opzet heb ben. In verband met de langdurige voorbereiding is besloten de inschry- vingstermyn op 24 juni te sluiten. Dit is eerder dan de bedoeling was. Voor de wedstrydavonden, die van acht tot elf uur gaan duren, wordt nog gezocht naar tijd waarnemers en scheidsrechters uit Leiden en omge ving. De bedoeling is het geheel te omlysten met een optreden van en kele drumbands. De ploegen zullen zich presente ren in shirts met de naam van het hedryf en eventuele andere reclame. De bedryven kunnen voor bepaalde onderdelen premies beschikbaar stel len. De zestien bedrijven, die inmiddels hun deelneming hebben toegezegd zijn: Erven Lucas Bols. Van Kem pen en Begeer, Sikkens Lakfabrie ken. Stedelijke Lichtfabrieken, Ver enigde Touwfabrieken, Kon. Ned. Grofsmederij, Fasson, Wernink, Het Motorhuis, Vicon, Vroom en Drees- mann, LBF, De Jong's machinefa brieken. Interpolis, Verificatie Zee- en Luchtvaartinstrumenten en meel fabriek De Sleutels. Officiële publikaties Verkiezing gemeenteraad De voorzitter van hel centraal stem bureau ter verkiezing van de leden van de Gemeenteraad brengt ter open bare kennis, dat het proces-verbaal, waarbij de uitslag van de op 3 juni j.l. gehouden stemming ter verkiezing van de leden van de Gemeenteraad is vastgesteld, ter gemeentesecretarie van Leiden, aid Bevolking c.a voor een ieder ter inzage is neergelegd. Leiden. 5 juni 1970. De voorzitter voornoemd, Van der Willigen. ganzebordspel. Duidelijke wegwijzers zullen de deelnemers dwingen een keuze te doen of een standpunt te bepalen. Wie neutraal denkt te blij ven komt ten slotte in de put terecht, symbool voor de dood. LEIDEN De bedrijfszeskamp, die in september in de Groenoord hal wordt gehouden, belooft een spektakelstuk te worden. De belang stelling onder de bedryven uit Leiden en omgeving blijkt zo groot, dat de duur van de zeskamp is uitgebreid van drie tot vyf avonden. Dit waren de belangrijkste conclusies van een gistermiddag in de Groenoordhal gehouden vergadering, waarin de direktie yati de van de Groenoordhal en belangstellende bedrijven voorbereidingen voor dit commerciële festival troffen. Een maquette-foto van het environment in de Pieters kerk. Duidelijk is te zien hoe straks tussen de pilaren een net van touwen wordt ge spannen. bedoeld als 'een „spinneweb" vol symboliek. LEIDEN Heel wat mensen uit Leiden en omtrek hebben de af gelopen veertig jaar op een vaak pijnlijke manier kennis gemaakt met een man in het Academisch Ziekenhuis. Na een verkeersonge luk of een misstap in het huis houden of bij de sport komen zij in de polikliniek Heelkunde onder handen van gipsmeester H. H. Hasselbach. die de opgelopen frac turen weer keurig rechtzet. De Fa culteit der Geneeskunde bood deze bekende Leidenaar voor zijn jubi leum vanmiddag in de aula van het Academisch Ziekenhuis eei\ recentie aan. In zijn smalle, kleine werkkamer in de polikliniek, die ook al uit zijn voegen barst, somt meester Hasselbach. gekleed in wit ziekenhuistenue, zijn aktivitei- ten van deze 40 iaar op. Over de praktijk van zijn werk kan hij urenlang praten, maar na drie kwartier zet hij er zelf een punt achter. Gipsmeester Hasselbach kwam 12 mei 1930 als 14-jarige jongste bediende op de oude Boerhaave- kliniek. Zijn directe leermeester, en tweede vader, zoals hij zegt. werd dr. Wamsteker. Eind '32 ver huisde de kliniek naar het nieuwe gebouw en na een jaar daar werd leerling Hasselbach ingeschakeld in de röntgenkamer. Dat werk heeft hij ongeveer twintig jaar gedaan. Langzamerhand raakte hij ook meer in het gips ingewerkt. Juli 1949 volgde hij. met het di ploma gips- en verbandmeester op zak. de heer Bronsgeest op als gipsmeester op de polikliniek. „Het is nu veel moeilijker gipsmeester te worden, want de eisen liggen veel hoger en je hebt diploma's nodig. Je krijgt gewoon geen kans meer. De maatschappijstructuur is veranderd". Dn volstop jager Omdat meester Hasselbach zich nog steeds duvelstoejager voelde en een wat verantwoordelijker functie wel plezieriger vond. behaalde hij in 1955 het staatsdiploma heil gymnastiek en massage (fysiothe rapie). „Door die heilgymnastiek kreeg ik een grote kennis op fysio logisch en anatomisch gebied. Ik doe veel. dat ik eigenlijk strikt genomen niet zou mogen doen. want ik ben geen dokter". Zes jaar later was hij'medeoprichter van een cursus fysiotherapie in Leiden, waarvan hij tot 1967 lei der was en waar hij sindsdien nog steeds les geeft. Zijn leerlin gen en oud-leerlingen hebben hem 12 mei al in „De Vink" een feest, aangeboden. Meester Hasselbach ziet vol hurfior toe hoe zijn omgeving zich druk maakt voor dit 40-jarig jubileum. ..Bij m'n 25-jarig jubileum wist alleen de rnntgenzuster 't. Om half zes 's avonds heeft ze toen nog an dere mensen gewaarschuwd en zijn we er een horretjes op gaan drinken. Dat is natuurlijk het andere uiterste". ..Professor" In de polikliniek Heelkunde bracht men vroeger alle patiënten bin nen en kwam bijv. de neuroloog zelf naar de poli toe. Nu moet er gewoekerd worden met de ruimte. 5/7 deel komt hier nog steeds bin nen, maar van dinsdag op woens- Scholieren boden petitie over vervuiling aan LEIDEN Een groep leerlin gen van de Kon. Emmaschoo! aan de Céstar Franckstraat (Zuid west) heeft een petitie aangebo den aan de burgemeester, waarin zij protesteren tegen de water en luchtverontreiniging. De kin deren dringen er b en w op aan maatregelen te nemen tegen de toenemende verontreiniging. Met spandoeken zyn de kinderen van middag naar het stadhuis getrok ken. waar zy de pettie en een rol behang met handtekeningen aan boden. Het initiatief van deze ak- tie ging uit van een groep meis jes uit de vyfde klas. dag en van vrijdag op zaterdag gaan de patiënten resp. naar het Diaconessenhuis en het Elisabeth- ziekenhuis. De ongevallen uit Al phen gaan tegenwoordig meestal naar „Rijnmond". Meester Hassel bach zou graag een specialisme traumatologie (leer van de onge- vallengeneeskunde red.) zien ingesteld. Er is geen schatting te maken van de aantallen foto's en mensen, die door de handen van deze man zijn gegaan. „Tot ongeveer vijf jaar geleden maakte ik zelf het gips. Er ging dan zo'n 100 kilo per week doorheen". In de wandeling spreekt men wel eens van pro fessorHasselbach. omdat hij met zijn ervaring soms wat autoritair optreedt. Hij vindt dat niet erg: „We werken hier ontzettend ple zierig samen. Dit is een mieterse polikliniek". De heer Hasselbach is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Vanmiddag werden de hier aan verbonden versierselen hem uitgereikt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 3