Losprijs lokt kaper in de val op vliegveld Rijk betaalt veel kosten koningin LEGER PARAAT IN THAILAND GEGIJZELDE PASSAGIERS ONGEDEERD Commentaren Westduitse regering akkoord: overleg met Moskou kan beginnen Het Kwartet Crita) het wier ?t Blijft zonnig Voorstel: inkomen omlaag Minister Klompé naar Indonesië Vorster naar Nederland? Nieuwe Leidse Courant Vrijdag 5 juni 1970 51ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hieuwt Li fjootdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Het gekaapte TWA-vliegtuig Vors niemands geheimen uit en bewaar wat u toever- troiiwd is, zelfs in dronken- s(hap en drift. f HORAT1US „O, bent u er al? De vorige lood gieter bad een maand nodig om bier te komen DE BILT Boven Scandina vië bevindt zich een hogedrukge- bied, terwijl boven Midden-Zuid- Europa de luchtdruk relatief laag Tussen deze storingen en het hogedrukgebied staat een ooste lijke stroming, die vrij droge lucht naar ons land voert. Aan gezien een storing boven Polen geleidelijk in betekenis afneemt en het weer in ons land waar schijnlijk niet zal beïnvloeden, wordt weinig verandering ver wacht in het huidige weertype. Vooruitzichten voor zondag: Aantal uren zon: 6 tot 13; min. temp.: 1 tot 6 graden boven nor maal; max. temp.: 2 tot 8 graden boven normaal; kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op éen geheel droog etmaal: 70 procent. Strandweer Een storing trekt van Duits land naar het zuidwesten. Mor gen tijdelijk iets meer bewolking maar op de meeste plaatsen droog. Matige oostelijke wind, temperatuur 18 tot 20 gfaden, zeewater 13 graden. Vooruitzichten: Tijdelijk wat bewolking, maar ook dit week einde overwegend goed strand weer. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76,2 cm (1015 millibar) dalend. Zon en niaan 6 juni zon op 4.23, onder 20.4?; maan op 5.42. onder 23.36: 12 juni EK. 6 juni: Rotterdam le getij 6.23, 2e getij 18.44, Vlissingen 3.05-15.29. Willemstad 7.01-19.28. WASHINGTON De vliegtuigkaper die 100 miljoen dollar van het Amerikaanse mi nisterie van financiën eiste, heeft gisteravond 51 passagiers acht uur lang gegijzeld, voor dat de FBI hem kon arresteren. De kaper, de 49-jarige Arthur Barkley uit Phoenix, vecht al jaren een belastingconflict uit. Hij maakte zich meester van een Boeing-727 tijdens een vlucht van zijn woonplaats naar Washington DC en eiste als losprijs 100 miljoen dollar (360 miljoen gulden). Zonder te landen op SI. Louis vloog het toestel rechtstreeks naar Washington, waar het losgeld over handigd zou worden. Uit voorzorg dirigeerde men het toestel niet naar het drukke National Airport, maar naar Dulles Airport, eveneens in Washington. Daar werd bijgetankt en overhandigde men Barkley een pak bankbiljetten van „slechts" 100.750 dollar. ERVARING Vervolgens liet de kaper het toe stel weer vertrekken, nadat TWA- (Trans World Airlines) piloot Bllly Williams aan boord was gekomen. Williams heeft grote ervaring op in ternationale vluchten en vloog vorig jaar oktober een door de marinier Minichiello gekaapte Boeing van New York naar Rome. Het toestel koerste eerst in zuide lijke richting, maar zwenkte later naar het noordoosten, nadat Barkley over de boordradio in een „bood schap aan de president en het mini sterie van buitenlandse zaken" had meegedeeld: „Jullie kunnen niet eens geld tellen." Twee en eefi half uur na het ver trek van Dulles keerde de Boeing er terug. Barkley eiste er de rest van de losprijs op. Om hem te misleiden lieten de autoriteiten zakken met oud papier bij het vliegtuig neerzetten. FBI-agenten schoten de wielbanden van het landingsgestel stuk en brand weer- en politic-auto's blokkeerden de startbaan. ONGEMERKT Inmiddels begonnen de passagiers het vliegtuig langs nooduitgangen te verlaten. Barkley dreigde het vlieg tuig op te blazen, maar nadat alle passagiers ongemerkt uit de Boeing waren ontsnapt, slaagden zeyentien agenten erin, de kaper te overmees teren. Hierbij vielen enkele schoten. Ge zagvoerder Dale Hupe werd in de maag getroffen. Barkley, die gewa pend was met een pistool, een scheer- mes en een blik benzine, liep een schot aan de duim op. De kaper werd in Alexandria (Virginia) voor de rechter geleid, die beval hem wegens luchtpiraterij in te sluiten. Een borgsom werd niet genoemd. BELASTING Barkley weigert al jarenlang ach terstallige inkomstenbelasting te be talen. Het gaat om 471 dollar. Barkley heeft dit uitgevochten tot het opper ste gerechtshof, dat weigerde de zaak in behandeling te nemen. Tenslotte diende hij een eis tot schadevergoe ding van 100 miljoen dollar in bij de belastingdienst. Hij zei dat de staat hem als een slaaf behandelde en meende dat zijn grondwettelijke rechten waren ge schonden. Barkley was werkloos sinds hij in 1963 als vrachtwagenchauffeur werd ontslagen. Later overkwam hem een auto-ongeluk, waarna hij enige tijd in een zenuwinrichtig is verpleegd. Hij was erg depressief geworden. VS willen buitenlandse astronauten opleiden PARIJS De VS zijn bereid bui tenlandse astronauten op te leiden, zelfs als deze daarna deelnemen aan de uitvoering van ruimtcvaartprc- gramma's der eigen landen. Arnold W. Frutkin, onderdirecteur van de NASA heeft dit gisteren ge zegd. DEN HAAG De regering stelt in een wetsontwerp voor het inkomen van Koningin Juli ana te verlagen van 4.750.000 tot 750.000 met dien verstande dat het Rijk de meeste kosten die de Koningin maakt voor zijn rekening neemt. De uitkering aan prins Bernhard blijft ge handhaafd op 475.000. Ook wordt voorgesteld de uilke ringen van prinses Beatrix en prins Claus drastisch te verhogen en wel van ƒ300.000 tot resp. ƒ450.000 en 375.000. De verplichtingen van de Prinses en de Prins zijn de laatste jaren sterk toegenomen en boven dien heeft hun huishouden zich in tussen de uitkeringen waren voor het laatst vastgesteld in 1952 dras tisch uitgebreid, zo staat in een toe lichting op de wetsontwerpen die gisteren bij de Tweede Kamer zijn ingediend. De Koningin en de andere leden van het Koninklijk Huis zullen bij aanvaarding van de wetsontwerpen met ingang van 1 januari a.s. de zelfde persoonlijke belastingen moe ten gaan betalen over hun privé-in- komen en vermogen als iedere an dere Nederlander. Paleizen In de wetsontwerpen wordt daar naast nog ingegaan op het vraagstuk van de paleizen. Vast staat in ieder geval dat paleis Socstdijk met ingang van 1 januari 1971 door de staat wordt aangekocht, en daarna ter be schikking van het Koninklijk huis wordt gesteld. Met ingang van die zelfde datum worden de paleizen Het Loo en Het Oude Hof van hef lijstje van zomer- en winterverblijven ge schrapt, zodat de koninklijke familie daarna nog maar drie paleizen over houdt: liet paleis op de Dam in Am sterdam, het paleis Huis ten Bosch in Den Haag en paleis Soestdijk. Zie elders in deze krant De vijf die de Kabouter fractie zullen vormen in de gemeente raad van Amsterdam bespreken hier hun succes bij de verkiezin gen. Gisteravond voor de VPRO- televisie zeiden zij o.m. dat ze gezien hun aantal best in aan merking konden komen voor een wethoudersportefeuille, inzon derheid die voor Welzijn. Op de foto van links naar rechts de kunstschilders Frans van Bom mel en Joop Peters en de stu denten Conny Bos, Roel van Duyn en (op de rug gezien) Guy Kilian. Uit protest tegen de aangekondigde sluiting van Werkspoor Utrecht hebben gisteren vele VMF-bedrijven in het gehele land een war ge staakt. Ook Stork in Amsterdam-Noord, behorend bij het VMF-con- cern, staakte gistermiddag een uur. De kantoormeisjes verklaarden zich solidair en gingen lekker een uurtje in het zonnetje zitten. Verleiding 'PIIAILAND ziet de Indochinese oorlog steeds dichter zijn gren zen naderen. Eerst in Laos, nu ook in Cambodja, waar Noordvietname- zen en Vietcong zich hebben terug- gelrokken in de richting van Thai land. Dit land staat voor een moeilijke beslissing, als het ervan uitgaat dat de aanval de beste verdediging is. Want de grens met Cambodja en Laos is lang te lang om een mili taire actie op grote schaal te kunnen volhouden. Een afwachtende houding kan Thai land echter niet blijven aannemen, als blijkt dat de oorlog niet bij zijn grens ophoudt. Zó ver is het nog niet. maar de jongste ontwikkelin gen hebben voor een nieuwe compli catie gezorgd. De verleiding om het ijzer te smeden nu het heet is wordt groter. Maar de mogelijkheid neemt eveneens toe dal Chinese troepen zich dan ook in de strijd zullen mengen. Korea heeft geleerd, dat er niet lichtvaardig mag worden gehandeld. Omzichtig jy|ET grote omzichtigheid gaal de Westduitse regering te werk bij voorbereiding van een verdrag met Rusland over wederzijds afzien van geweld en over zaken die daar ver band mee houden. Nog deze maand worden richtlijnen voor definitieve onderhandelingen op gesteld. Blijkbaar wacht men eerst de verkiezingen af, die op 14 juni in Noordrijn-Westfalen worden ge houden. De liberalen, samen met de socialis ten aan het bewind, hopen daar een votum van vertrouwen te krijgen, omdat hun leider. Scheel, als minis ter van buitenlandse zaken de be- sprekingen zal leiden. Ook de socialisten van kanselier Brandt zien- de verkiezingen als een i graadmeter. Winst voor de oppositie i immers zou de basis voor onderhan- delingen met Moskou kunnen ver smallen. BONN De Westduitse rege ring heeft gisteren besloten, feitelijk overleg met Moskou te beginnen over een verdrag over een wederzijds afzien van ge weld. Nog deze maand zal de regering-Brandt de richtlijnen opstellen voor de komende onderhandelingen in Moskou, die minister van buitenlandse zaken Scheel voor Bonn zal Een regeringswoordvoerder zei, dat deze onderhandelingen vallen binnen het raam van het Westelijke bondge nootschap. Hel kabinet nam de beslissing na dat het de inventaris had opgemaakt van de vier maanden van besprekin gen die in de Russische hoofdstad zijn gevoerd door staatssecretaris Egon Bahr en de Russische minister van buitenlandse zaken Gromiko Tijdens deze besprekingen heeft Bonn voortdurend nauw contact on derhouden met Washington, Londen en Parijs. Brandts politiek van toena dering tot de Oost-Bloklanden heeft verleden week in Rome het fiat van de NAVO-ministers gekregen. De dialoog met Moskou, die op 28 januari is begonnen, heeft in West- Duitsland geleid tot scherpe me ningsverschillen tussen de regering en de oppositie. Deze beschuldigt Brandt ervan achter de ruggen van de kiezers om een akkoord te willen bereiken met Moskou. Clausule Volgens welingelichte kringen in Bonn zou Brandt het verdrag met Rusland alleen dan ondertekenen als ook de huidige besprekingen in War- j schau tussen de Bondsrepubliek en Polen en het vier mogendheden over- leg over Berlijn succes hebben. Bonn zou aan het niet-aanvalsver- drag met de Russen een clausule wil len hechten die de mogelijkheid van hereniging van Duitsland en van een „verenigde staten van Europa" open laat. De Russen zouden van Bonn de volgende concessies hebben verkre gen: eerbiediging van de bestaande Europese grenzen, met name van de Oder - Neissegrens en de grens tus sen Oost- en West-Duitsland. DEN HAAG Op uitnodiging van haar Indonesische ambtgenoot breng', minister Klompé van 15 tot 26 juni een bezoek aan Indonesië. Op het programma staan bezoeken aan ach- eenvolgens Djakarta, Denpasar op Bali, Jogjakarta, Solo en weer Dja karta. De minister zal onder meer presi dent Soeharto ontmoeten. Verder zal zij culturele manifestaties bijwonen en monumenten en kunstinstellingen bezoeken. Speciaal zal haar aandacht wor den gevraagd voor maatschappelijke instellingen in dessa en kampongs en met name voor een blindeninsti tuut voor kinderen. Deze projecten maken deel uit van de zogenaamde LSD (Lembaga Social Desa), een programma voor opbouwwerk op Java. Exclusieve DAMES HERENSCHOENEN Lederwaren Ui-rsteeg 12-11 - L«d« Telefoon 42738 Betaalt per O kwartaal O maand LISSABON In diplomatieke kringen in Lissabon is vernomen dat de Zuidafrikaanse premier John Vor ster op zijn reis door Europa van plan zou zijn Nederland en België aan te doen. Vorster is gisteren in Lissabon aangekomen. Daarna brengt hij een bezoek aan Spanje en Frank rijk. ■BON- BANGKOK Grote concen traties Noordvietnamese en Viet- congtroepen naderen Thailand via Cambodja. Vice-premier Sja- roesathiara, die de toestand zeer ernstig noemde, zei vanmorgen dat de eenheden zich nog op slechts enkele kilometers van Thailand bevinden. Alle troe pen langs de noordgrens zijn in- middels in staat van paraatheid gebracht. Volgens Sjaroesathiara verplaatsen de eenheden zich in twee colonnes naar het uiterste noorden van Cam bodja, in de richting van de Thai- landse provincies Sisakct en Soerin en beweegt een derde colonne zich naar het westen, in de richting van de provincie Oebon. Het was de eerste maal dat mel ding werd gemaakt van troepencon- centraties in dat deel van Cambodja, j waar het tot dusver vrij rustig scheen Het Amerikaanse opperbevel m Saigon sprak gisteren de mededeling van president Nixon tegen dat er op het ogenblik troepen uit Vietnam worden teruggetrokken. Nixon zei woensdag voor de tv: „Ais gevolg van het succes van de operaties in Cambodja heeft minis ter Laird de terugtrekking van Ame rikaanse troepen uit Vietnam voort gezet. Vijftigduizend van de 150.000 man, van wie de terugtrekking is aangekondigd, zullen voor 15 okto ber het land hebben verlaten". De militaire woordvoerder in Sai gon wees erop dat de speciale com missie, die zoals in vroegere gevallen beslist welke eenheden er naar huis mogen, pas over enkele weken weer bijeen zal komen. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van defensie zei j gisteren dat er nooit meer dan twin tigduizend Amerikanen in Cambodja vechten. Het getal dat Nixon noemde (31.000 man) is volgens hem het to taal aantal militairen dat in de loop van de operaties in Cambodja is ge weest. Mijn naam: straat: plaats: Als beloning voor mijn aktivitcit Vontvang ik het gezellige Pletina I schaaltje cadeau. M Postzegel Is niet nodig als Q op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Coursnt, antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1