Premier Meir: vrije wereld moet Rusland waarschuwen Personeel Werkspoor: NS- order móeten we hebben Hofpersoneel blijft in dienst van Koningin J"°°p J| A 2^0 Epidemieën in zwaar geteisterd Peru Regeling automatische inflatiecorrectie PRETTIG WEEKEND IN ZANDVOORT OF MEXICO Tante gewurgd: vier jaar cel plus t.b.r. V toppers Prof. Belinfante schrijft brief aan studenten Noorden nodigt regering uit voor vakantie Nieuwe aardbeving - 20.000 doden? Nederlandse pers en tv in handen van linksgezinden CBS: in april 9960 huizen afgebouwd gepoetste schoenen», maar uw fiets? VRIJDAG 5 JUNI 1970 f RICO, KAAS MET EEN GROTE K Egypte bruggehoofd voor verdere penetratieSerie^aandagen DOUGLASDe Britse motorcou- eur Denis Blower, die woensdag tij- lens de tiaining oor de TT van Man p het circiut van Douglas ernstig ge rond raakte, is in een ziekenhuis iverleden. De zijspanmotor van de 23-jarige nderhoudsmonteur raakte van de (aan, waarbij ook de bijrijder, de veneens 23-jarige Stuart Brown, Verwondingen opliep. De laatste ligt login het ziekenhuis. TEL AVIV De Israëlische premier mevrouw Golda Meïr heeft gisteren een beroep gedaan op de Westerse wereld de Sow jetunie te waarschuwen zich buiten het conflict in het Nabije Oosten te houden. Volgens haar heeft president Nas ser van Egypte de souvereiniteit van zijn land „vrijwel opgegeven" ten gunste van de Russen en heeft hij hen een bruggehoofd verschaft voor verdere penetratie in het Nabije Oos ten. In een vraaggesprek met het Ame rikaanse persbureau Associated Press leverde de 72-jarige premier kritiek op de Westerse wereld voor haar slapheid en besluiteloosheid ten aan zien van de Russische rol in de oorlog tussen Egypte en Israël. Volgens mij zou de vrije wereld in zeer ernstige termen de Sowjetunie duidelijk moeten maken dat zij zich niet moeten bemoeien met de oorlog Vervolg van pag. 1) De beide geschrapte paleizen krij- en daarna een andere bestemming: aleis Het Loo wordt ingericht als luseum en Het Oude Hof wordt ge- estaureerd voor representatieve heleinden. Voor het zover is, zal chter eerst een andere behuizing ge- ionden moeten worden voor het In- fcitute of Social Studies, dat op het genblik nog onderdak vindt in paleis Iet Oude Hof. De kosten van het gebruikers-on- ierhoud voor de drie overblijvende aleizen worden aan het rijk gedecla- eerd en verantwoord op een begro- ngspost van de Rijksgebouwen dienst. Personeel iSoestdijk met zijn 28 man perso- eel gaat de staat straks ƒ483.000 ;osten, het paleis op de Dam met zijn i personeelsleden ƒ213.000 en Huis fen Bosch met zijn staf van 13 man Kers^neel 270.000. Eindelijk is ook voor deze personeelskosten een oplos ing gevonden: voor een goede func- lonering van de personeelsdienst tordt het wenselijk geacht dat het lofpersoneel in dienst blijft van de toningin. Dit dus in tegenstelling het eerdere plannen, volgens welke et personeel volledig in rijksdienst du overgaan. Wel kruinen de kosten DEN BOSCH De leerling-tim- ïerman R. V. uit Eindhoven is giste- ïn door de rechtbank in Den Bosch eroordeeld tot vier jaar gevangenis tra f met aftrek van voorarrest en ïrbeschikkingstelling van de rege- Ing- Op 17 augustus van het vorige ]aar feeft V. zijn tante in Eindhoven door om het leven gebracht, taarna hij een bedrag van 4.280 gul- bn stal. De officier van justitie had 21 mei j.l. zes jaar en tbr tegen de serling-timmerman geëist. van de op het ogenblik 169 perso neelsleden worden gedeclareerd bij het rijk. Op twee punten wordt echter een uitzondering op deze regeling ge maakt: de salariskosten van diegenen die hun instructies rechtstreeks van de Koningin krijgen, dus de leden van de staf en degenen die in de onmiddellijke omgeving van de Ko ningin verkeren en wier dienstver band zich voor het grootste deel in de familiesfeer voltrekt, zouden recht streeks ten laste van de Koningin moeten blijven. Het gaat hier om 22 functionarissen, terwijl daarentegen de 43 personeelsleden van de paleizen Het Loo en Het Oude Hof in rijks dienst overgaan. tussen Israël en Egypte", aldus me vrouw Meïr. Meedogenloos Het probleem van de Russische in menging is iets dat de gehele vrije wereld aangaat, niet alleen de VS. Na Tsjechoslowakije kun je alles ver wachten, zei ze. Premier Meir is er van overtuigd dat de Russen niet zo ver zullen gaan als de vrije wereld hen zal laten gaan. „Ik weet niet hoever zij bereid zijn te gaan. Maar wij weten dat zij zeer meedogenloos kunnen zijn. De Russen zijn realisten. Zij doen een stap. Als er niets gebeurt doen zij een volgende stap. Dat is précies wat zij in Egypte deden. Zij begonnen met tanks en vliegtuigen en niet zo lang geleden met SAM 3 raketten en Rus sisch personeel en de lanceerbases te bemannen. Er gebeurde niets, dus waarom zouden zij niet een volgende stap ondernemen." Tweede wereldmacht Volgens mevrouw Meïr wordt Is raël niet meer acuut bedreigd door Egypte alleen of door alle Arabische staten, maar ook door „de tweede we reldmacht" die zich in dit gebied ge mengd heeft en daar niets te maken heeft" Mevrouw Meir legde de nadruk op om de 125 nieuwe oorlogsvliegtuigen te ontvangen die het aan de VS ge vraagd had. Uit welingelichte congreskringen in Washington is vernomen, dat de Amerikaanse regering voornemens is, binnen twee weken de verkoop van enige jachtbommenwerpers met straalaandrijving aan Israël goed te keuren. Maar men verwacht niet, dat Israël alle gevraagde toestellen zal krijgen. Radio Monte-Carlo meldde gisteren dat Frankrijk zijn wapenembargo te gen Israël maandag a.s. onofficieel zou opheffen. Maar in gezaghebbende kringen in Parijs is dit evenwel tegen gesproken. nog enkele dagen W •22joed Cambodja (4) Als studente betreur ik zeer dat zo- sel studenten over de gehele wereld üjy iotesteerden toen de Verenigde Sta- m Cambodja gingen helpen. Nu be- snd is geworden dat 20.000 Russen bij i Egyptische luchtmacht werkzaam jn, blijven de studenten-protesten Laat mij nu daartegen eens protes ten en eisen dat alle Russen uit feypte zullen worden teruggetrokken, ordrecht Mej. W. de Meer Aug iasstal IToen ik onlangs in Fluëlen (Zwitser- üid) was werd ik getroffen door de jhoonmaakwoede van een aantal Purige jongens en meisjes, die onder e hoede van een tweetal nonnen (die ïlf ook hard meewerkten) de gehele jngeving van het station bezig waren reinigen van vuil en onkruid. Zo kregen parken, plantsoenen, we en en fonteinen een grondige reini- fngsbeurt Helaas heeft ons land al |ng zijn eertijds goede naam proper (1 helder te zijn verloren. Het grote prschil met Zwitserland valt onmid- •Mlijk op. Hoeveel jongens en meisjes (geluk- g nog maar een klein percentage van t geheel) verdoen hun kostbare tijd T met nietsdoen, sigaretten roken p verdovende middelen slikken. Laat s het voorbeeld in Fluëlen eens vol- p en de Augiasstal, die op vele faatsen in ons land wordt aangetrof- inigen. it G. J. Beltman Sliter benzinejerrycan met internationaal keurmerk Af van«,97voo (steek in uw zak: ï/tt) maxtautospons met gratis tmggenspons (waarde SSct) samen slechts autovakantieboek: 64paginas, mettientallen kinderspelletjes voor onderweg inde auto slechts! AMSTERDAM De rector-magni- ficus van de uniersiteit van Amster dam, prof. mr. A. Belinfante, is niet bijster gelukkig met het door de stu denten voorgestane „one man, one vote"-systeem. Hij geeft hieraan overduidelijk blijk in een brief die hij aan de studenten en aan allen die bij de universiteit in dienst zijn Iheeft geschreven. „Het stelsel, dat thans in een aantal studierichtingen is doorgevoerd, ont kent de cultuuroverdracht en is daardoor een revolutionair stelsel," aldus prof. Belinfante in zijn brief. „In een aantal studierichtingen, voor al in de faculteit der sociale weten schappen, hebben de studenten de macht veroverd. Zij gaan de projec ten opstellen en beoordelen hun eigen prestaties. Regelingen van deze strek king negeren de cultuuroverdracht, de continuïteit in maatschappij en wetenschap". De rector-magnificus wijst daarna dat zij niet gek moeien opkijken studenten en universiteitsstaf erop, wanneer straks de maatschappij de diploma's die volgens dit systeem zijn verkregen, niet bijster hoog zal aan slaan, een reden waarom het bestuur van de Amsterdamse universiteit zich tegen het systeem verzet. Het wil daarmee volgens prof. Belinfante „al leen de wetenschappelijke maatsta ven verdedigen en daarmee de waar de van Uw studie. „Natuurlijk zal dit verzet worden uitgelegd als machtswellust of als iets anders lelijks. Het is goed dat U weet waarom het ons gaat," besluit de rec tor-magnificus zijn brief. LEEUWARDEN Actiecomités vanuit de noordelijke landbouw heb ben de ministers, staatssecretarissen en de leden van de Eerste en Tweede Kamer in een brief uitgenodigd in de komende zomer bij een boerengezin te komen logeren. In de brief, ondertekend door de Groninger Maatschappij van Land bouw. de Veenkoloniale Boerenbond, de Kring Groningen van de Aartsdio cesane Boeren- en Tuinders bond en de Friese Maatschappij van Land bouw, wordt gesteld dat de regering in hel komende zomerreces ongetwij feld enige dagen over zal hebben om op „ongedwongen wijze" in aanraking te komen met de vraagstukken van land- en tuinbouw, met name in het noorden van het land. v De actiecomités zouden het zeer waarderen, zo zeggen zij in hun brief, wanneer de vaste commissie van landbouw en visserij van de ^Tweede Kamer een werkbezoek aan het noor den zou komen brengen. PARIJS In Frankrijk zijn giste ren weer enige aanslagen gepleegd, waarbij echter geen slachtoffers zijn gévallen. De aanslagen vallen in het kader van de protestaktics van de studenten. In Parijs plunderden onbekenden het kantoor van een links-ge oriënteerd tijdschrift „De Internatio nale Idioot". Elders in de stad werd het begin ontdekt van een brand in een middelbare school. Drie jongelui die de brand hadden aangestoken, werden aangehouden. In de nacht van op donderdag heeft LIMA woensdag zich in het rampgebied in het noorden van Peru een nieuwe zware aardbeving voorgedaan. Volgens niet-officiële berichten zouden hierbij 20.000 mensen om het leven zijn gekomen. In de stad Carhuas, ten noorden van het verwoeste Huaras, zouden 5000 mensen zijn gedood. De verbin dingen met het door de nieuwe aard beving getroffen gebied zijn verbro ken. Verkenningsvliegtuigen van de luchtmacht hebben luchtfoto's ge maakt van de sinds zondag getroffen gebieden. Op deze foto's werd niets meer terug gevonden van de steden Yungay (20.000 inwoners) Caraz, Aija (7000 inwoners) en Recuay. In het ge bied rondom Yungay zouden slechts 2500 mensen de ramp hebben over leefd. Yungay staat enkele meters on der water. Heel het dal is overdekt met een dikke laag modder, wat red ding nog moeilijker maakt. Gebrek aan drinkwater, verwoeste riolen en rivieren en beken vol dode dieren en mensen scheppen ernstige problemen voor de volksgezondheid. Zo zijn onder de overlevenden be smettelijke ziekten tyfus en maze len uitgebroken. Het ergst getrof fen is een gebied op ongeveer 320 kilometer ten noorden van Lima. Het leger zou besloten hebben de verwoeste stad Huaras in brand te steken omdat de ontbinding van de lijken gevaar oplevert voor de over levenden. Het internationale rode kruis in Genève heeft bekendgemaakt, dat 19 nationale rode-kruisorganisaties reeds deelnemen aan de hulpacties. Op de aangesloten 112 landen is opnieuw een beroep om hulp gedaan. Vooral tenten, dekens en kleding zijn nodig. Het Nederlandse comité Unicef doet een beroep voor bijdragen op giro 7515 ten name van Unicef Den Haag. UTRECHT Het personeel van Werkspoor vindt dat de VMF al het mogelijke moet dofen om de order van de NS voor zes tig tweewagentreinstellen te aan vaarden. Bij de onderhandelingen tot nu toe over deze zogenaamde V-8 order kon den VMF en NS het niet eens worden over de prijs. Staatssecretaris Grapperhaus belooft (Van onze parlementsrcdactie) DEN HAAG Staatssecretaris dr. Grapperhaus heeft gisterep de vaste commissie voor financiën in de Twee de Kamer meegedeeld, dat bij de Ka mer een wetsontwerp zal worden in gediend waarin een automatische in flatiecorrectie wordt geregeld. Op het voorontwerp van deze wet, waardoor een extra stijging van de inkomstenbelasting als gevolg van de inflatie kan worden teruggegeven, is van tal van zijden gunstig gerea geerd, verzekerde de staatssecretaris. Het definitieve wetsontwerp zal spoedig gereed zijn. Zuidafrikaanse minister: PRETORIA De Zuidafrikaanse minister van vervoer, Ben Schoeman, heeft gisteren tegen verslaggevers ge zegd dat de Nederlandse pers en tele visie in handen zijn van linksgeoriën- teerden. Minister Schoeman vertelde de journalisten over zijn recent bezoek aan Nederland, Hij had geconstateerd dat zelfs de kerken tegen ons" zijn. Zij zijn het niet eens met ons beleid van aparte ontwikkeling (apartheid), maar, zo voegde hij er aan toe, vele vooraanstaande Nederlanders die in Zuid-Afrika zijn geweest, hebben be grip voor de omvang van ons pro bleem". j De Zuidafrikaanse minister maakte nog bekend, dat vice-premier drs. J. I A. Bakker in november een bezoek j aan Zuid-Afrika zal brengen als gast 1 van de Zuidafrikaanse regering. Tijdens de vergadering van deze kamercommissie drongen drs. Noten boom (kath.v.), mr. W. Scholten (c.h.) en de heer G. A. Kieft (a.r.) erop aan, dat de commissie van Soest sneller zou werken. Deze commissie bestu deert de verhouding van de belas tingtarieven voor de zelfstandigen en de loontrekkenden. Staatssecretaris Grapperhaus beloofde dat het rapport er in de herfst zou zijn. Maar hij wilde de indiening van wetsvoorstellen niet beloven. Daar over moet het kabinet beslissen. De heer Kieft was niet tevreden en zei, dat hij met een eigen oplossing zou komen als er voor 31 december niets gebeurt. De vergadering van de vakbonds leden bij Werkspoor (er waren gister avond zo'n 700 a 800 mensen) eiste verder van de directie van VMF dat een uiterste poging moet worden ge daan om de afdeling rollend mate rieel van Werkspoor in Utrecht te behouden. De eisen van het personeel kwa men vandaag aan de orde in het over leg tussen VMF-directie en de vak bonden. Verloop Vakbondsman J. Meynikman (NW) wees op een verontrustend verschijn sel bij Werkspoor: „Het verloop van het personeel is zodanig dat zelfs de order van de NS die nu in produktie is, in moeilijkheden kan komen. Als we die V-8 order willen hebben, moeten we er natuurlijk wel voor zorgen dat er mensen genoeg in het bedrijf zijn, want anders zit Werk spoor met een boeteclausule waaron der de hele VMF zal lijden", waar schuwde hij. De heer Meynikman zei Werkspoor niet de indruk te willen aanpraten dat een vervolgorder van de NS uit-- komst zal bieden om de werkgelegen heid in stand te houden. Een woord voerder van VMF zei dat de raad van bestuur hier ook zo over denkt, even als trouwens de ondernemingsraad. Dicht „Vorig jaar heeft de raad van be stuur ook gezegd dat als de afdeling rollend materieel zou sluiten, heel Werkspoor in Utrecht dichtgaat", al dus de heer Meynikman. Ruim 14.000 werknemers van tot het VMF-concern behorende bedrij ven hebben gisteren een uur gestaakt uit protest tegen de voorgenomen sluiting van de afdeling rollend ma terieel. Enkele onderdelen stuurden solidaritcitstelegrammen. DEN HAAG In de maand april 1970 werd volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek met de bouw van 11483 woningen' be gonnen en zijn er 9960 voltooid. In april van het vorig jaar waren dat cr respectievelijk 11.257 cn 9662. Gerekend over de eerste vier maanden van 1970 bedroeg het aantal begonnen woningen 39.476, tegen 38.980 in het eerste trimester van het vorig jaar. Eind april waren er 153.940 woningen in aanbouw, tegen 153.237 op dezelfde datum van 1969. Verdeeld naar financieringswijze bestond het aantal begonnen wonin gen in de eerste vier maanden van 1970 uit 14.133 woningwetwoningen (15.098 in 1969), 18.335 premiewonin gen (17.657 in 1969) en 7008 ongesub sidieerde woningen (6225 in 1969). Waar het de voltooide woningen be treft waren deze cijfers achtereenvol gens 12.080 woningwet-woningen, 13.820 premie- en 5047 ongesubsi dieerde woningen. Kunt u daar nog wel mee voor de dag Komen? Laat uw fiets toch regelmatig door de vakman nazien en onderhouden! Achter de schermen wordt hard gewerkt om ons volk weer in cijfer tjes en statistieken te vatten. Er is een volkstelling op komst. Op het ogenblik wordt nog gedok terd aan de vragenlijsten. Misschien zijn die vragen nog.belangrijker dan de antwoorden, want het is onvoor stelbaar op hoeveel manieren men op een schijnbaar simpele vraag een antwoord kan geven. Eerst komt er een serie van een voudige zaken, naam, leeftijd, adres. Dat vult iedereen automatisch in. Maar dan is er al het eerste pro bleem. Bij de vorige volkstelling was de daarop volgende vraag: geslacht. Op miljoenen formulieren stond dan ingevuld: mannelijk of vrouwelijk, maar op één stond, tot verwondering der controleurs: „Dit jaar niet". Ze hebben er lang over moeten piekeren wat dat betekenen kon, totdat een slimmerik ontdekte dat het formulier afkomstig was van een veeboer. Verrassend ook was het antwoord op een vraag, die de indeling en in richting van de woning betrof. On der de reeks van voorwerpen, die in een huis aanwezig kunnen zijn, werd ook genoemd: Vast bad? Eén antwoord luidde: „Ja, elke vrijdag.' Maak met zulke antwoorden maar een analyse van de samenstelling en levenswijze van een volk. Een ana lyse waaruit weer honderd en één Verslopt conclusies moeten worden getrok ken, waarop de toekomst gebouwd kan zijn. Wat dat betreft zou een uitrafelen van de kiezersregisters, naar leeftijd en geslacht van de wel- en niet- stemmers interessant materiaal kun- nen opleveren. Wie hebben er nu eigenlijk wel en wie niet gestemd? Neem eens de vrouwen. Vrijwel geen kandidatenlijst of er prijkte minstens één vrouwelijke kandidaat op. Daarbij de kreet van: En de vrouw die kiest een vrouw. Hebben de vrouwen daar op ge reageerd? Hebben ze het meer of minder 'dan de mannen laten afwe ten? En de jóngeren, die inspraak eisen, hebben zij hun kans gegrepen of is het maar een kopgroep, die de inspraak interesseert en die het heft in handen neemt? Alleen de cijfers kunnen daar licht in brengen. Gedetailleerde cij fers. Ook van de wegblijvers. Tot dusver heeft hel Centraal bu reau voor de statistiek geen toegang tot dit materiaal. Waarmee een bron van wetenschap, waarmee burger en politieke partijen hun nut konden doen, verstopt blijft. Wat het Neder landse volk zich eigenlijk niet kan permitteren!

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11