uhebt 'n stem. spréék! F Enige mogelijke plaats voor faculteit is in het centrum Liberalen slaan eigen weg in Cambodja voelt zich i in de steek gelaten Man beroofde zes banken in 2 jaar Botervoorraad EEG slinkt 20.000 ton NOODKRETEN VINDEN WEINIG GEHOOR Met inspraak in krantenwereld triest gesteld Eerste Nederlandse „solo" Stembureaus voor jongeren van 18 tot 21 jaar 5 ZATERDAG 30 MEI T970 rERSSATELLIETEN AMSTERDAM Ruimtesatellieten uilen in toenemende mate moeten orden gebruikt voor de transmissie an nieuws over de hele wereld. Tot deze conclusie kwamen verte- inwoordigers van de internationale ers tijdens de vijfde jaarlijkse bij- di inkomst van de „International Press •lecommunication Council" in Arh- erdam. Indien nodig zouden de nieuwsme- eigen grondstations moeten gaan v tploiteren. Aangedrongen werd ook p lagere tarieven voor internationale vi lefoon- en telexverbindingen buiten e normale zaken-uren. D"66 teleurgesteld DEN HAAG D'66 is zeer teleur- steld over de wijze waarop de re- iring iedere wezenlijke verandering de staatsrechtelijke verhoudingen wijst. Dit naar aanleiding van de nota, de I leeftijd te verlagen I 18 jaar. die minister Beernink aan Tweede Kamer heeft voorgelegd. .66 wenst nog steeds vast te houden n haar twee belangrijkste staats- chtelijke voorstellen, namelijk de 'j kozen premier en het districtenstel- I. aldus werd gisteren meegedeeld. De EEG-minislers maken even de benen los in de tuin van Villa Lante in Bagnaia, Italië, waar zij gisteren bijeenkwamen. Op de foto van links naar rechts Gas ton Thome (Luxemburg), Joseph Luns (Nederland), Waller Scheel West-DuitslandJ, Harmei (België), Schumann (Frankrijk) en Aldo Moro (Italië).) Gerechtigheid s tv-documentaire Breek de mu- af van de NCRV over de Zuid- rikareis van prof. Verkuyl was objectief. Wijk 6 in Kaapstad ird vertoond, waar Engels spre- nde eigenaren de huurders uit- iten. Waarom wel deze afbraak- ik jk en niet de prachtige nieuwe 2 onwijken, die de overheid lats daarvan aanbiedt? slechts korte eenzijdige gmenten uit het gesprek van rkuyl met drie Zuidafrikaanse ito>ologen. Het hele gesprek met Ge- ke, Vorster en Snijman is via de to iio uitgezonden; wie dat hoorde h ervaren hoe vernietigend het Wor prof. Verkuyl verliep, Jet. feit van zijn betrekkingen met ekarno zo lang deze staatshoofd in A lonesië was, heeft prof. Verkuil in P id-Afrika ontkend. In 1958 schreeft i dat Nieuw-Guinea moest worden a< ifferd in „de dienst der verzoening" spreekt hij over het nieuwe Jeru- 1 em. Heeft hij daarbij dan voor de een gelijk lot als de Pa- ïa's voor ogen? Jij voorlichting ook over Zuid- ika dient de waarheid in acht te rden genomen. Dit is een van de ste voorwaarden, die de gerech- k heid eist. n Haag Mr. L. van Heijningen /ZOMERGASTEN- WEEK „EEN HETE-ZOMER-WEEK" actual! teitenweek over heet nieuws lens de zomer '70. Vóór de week wor de deelnemers naar hun wensen ge- gd. Tijdens de week ruimte om van tot dag actualiteiten op de voet te _:n. Middagen voor eigen besteding in kreatieve werkwinkel. d: 25 juli tot 1 aug.. Huize De Vuur- g. Gorssel. Prijs 107— p.p., 200,— echtp. g. en inl.VORMINGSCENTRUM DEN iERDINCK LAAG ZUTHEN (Ov.). 05290—284. BRUSSEL |De Europese boter berg smelt langzaam maar zeker weg. In het zuiveljaar '69-'70 slinkte de voorraad ruw geschat met ongeveer 20.000 ton. De EEG-commissie had voor de zelfde periode een toename geraamd van ongeveer 210.000 ton, hetgeen de Europese botervoorraad op 510.000 ton zou hebben gebracht. Nu is deze voorraad 380.000 ton. Het slechte weer van het voorseizoen 1970 zal de dalende tendens nog verder verster ken, meent de Belgische Boerenbond. Uit statistische gegevens is geble ken dat de „boterexplosie" zich voor namelijk in het zuiveljaar '69-'69 heeft voorgedaan. De Belgische Boe renbond stelt de EEG-commissie ver antwoordelijk. Zij en de nationale re geringen zouden het zuivelbeleid wei nig efficient hebben aangepakt, aldus de vereniging. Verkiezingsstrijd in Engeland brandt los LONDEN Het 44ste Britse parle ment is gisteren officieel ontbonden. De verkiezingscampagne is nu volop aan de gang. Premier Wilson opende de campagne in Cardiff voor zijn La- bour-partij, terwijl Heath hetzelfde deed in Londen voor de conservatie - ven. 1 De laatste opiniepeilingen tonen aan dat Labour 3,2 procent vóór staat. Waarnemers voorspellen dat het een nek-aan-nek-race zal worden, net als in 1950 en 1964. (Vervolg van pag. 1) Fel zet het faculteitsbestuur zich af tegen de uitspraken in het verslag van de rekenkamer als zou het werken met een bouwteam een verwerpelijke zaak zijn, waarin door te veel vertrouwen en te weinig gebruikmaken van concurrerende posities extra geld ver loren gaat. De heer Beets wees er met uadruk op. dat alle zeer grote projecten te genwoordig in bouwteams worden voorbereid en begeleid, juist ter voor koming van verspilling. Hij dacht daarbij aan de Nederlandsche Bank. het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds. de KLM, Schiphol NV en vele andere particuliere bouwobjecten. Ook de uitspraak als zou het bouw bureau van de Medische faculteit met slechts vier man geen tegenspel heb ben kunnen bieden wees de heer Beets scherp af. In het bouwteam is steeds met 25 tot 23 deskundigen tegenspel geboden aan de Hoofdaannemer, bij de voorbe reidingen zijn 140 deskundigen be trokken geweest. De beschuldiging als zouden minis terie en rijksgebouwendienst over on voldoende gegevens beschikken, wees de heer Beets evenzeer af: voor j iedere fase in de bouw per verdie- j ping, vaak zelfs per kamer! moest goedkeuring worden verworven op basis van bestekken. Vijf jaar te laat Over beleidsbeslissingen van de regering, in 1965 in Rotterdam met spoed een medische faculteit te bou wen en daarbij het Dijkzigtzieken- huis te benutten, achtte het bestuur zich niet gehouden commentaar te le veren. Maar geheel voor zichzelf sprekend merkten zowel decaan prof. D. C. den Haan als faculteitsbe stuurslid dr. J. G. Kerkhof op. dat TAEZE WEEK is er veel gebeurd in de Tweede Kamer. De VVD en de drie christelijke regeringsfracties begrijpen elkaar niet meer zo goed. Dat is dan vriendelijk gezegd. De zelfbewuste liberalen zijn hun eigen weg gegaan en marcheerden it verbazing van de drie christelijke partijen in de „linkse" (de voor- orlogse niet-confessionele) formatie van de Tweede Kamer. De vraag is, of dat zelfstandiger Optreden van ce WD volgens een >epaald plan is, omdat over een aar de verkiezingen voor de Twee- j?,1 Ie Kamer worden gehouden dan vel dat deze week per ongeluk zo 5 gelopen. PIJN Hoe dan ook. de pijn bestaat en le schade is aangericht. Het treffen ussen bijvoorbeeld de heer H. Kik- tert van de CHU en de indiener het omstreden amendement om de pbo-organen te democrati- '®T eren), de liberaal Geurtsen. loog er piet om. Er is sprake van een wezenlijk K erschil. constateerde minister jl loolvink dat al uit de vorige eeuw "(v^a teert. Dinsdagmiddag tussen twee uur half vijf (minister Roolvink leeft aangekondigd die dag niet en neer tijd te hebben) gaat de strijd d, ussen „Links" en „rechts" in de tin lamer verder. Het kan spannend vorden. Want geloof me, de stem- ning is niet vredelievend. Wat wil je het begon met de so- ialistische motie over de joodse orlogsslachtoffers. Zonder dat de I hristelijke coalitiepartners waren ^ngelicht, deelde de liberale me vrouw Norma Dettmeijer mee, dat ito en deel van de VVD-fractie voor _1# ou stemmen. Een half uurtje later itond ze weer achter de microfoon te vertellen, dat de hele fractie i voorstemmen. Het leek alle maal zo verdacht. WAARSCHUWING Bij dit alles kwam nog het debat ver de gemeentefinanciën. Niet al len de socialist Franssen, maar ook de a.r. burgemeester Schakel had scherpe kritiek op de liberale minister Witteveen, omdat de leef baarheid van bepaalde gemeenten gevaar loopt. Schabel zei bovendien, dat de mi nister niet inflatoir het probleem mag oplossen. Dr. Witteveen ving dit als een compliment op. Maar het was veel rneer een waarschu wing, want zo gerust is men niet over de uitvoering van het beleid van deze minister. Vorig jaar moet een bedrag van 850 miljoen gulden voor de ge meenten niet gedekt zijn via de ka pitaalmarkt. Er werd met kort geld en dat is inflatoir gefinancierd. Want de werken moesten worden uitgevoerd. Dit jaar is het nog erger, want de eerste vier maanden hebben de ge meenten nog maar 280 miljoen van de kapitaalmarkt gekregen. Maai de huishoudingen van de gemeen ten moeten doorgaan. Er is ruim 3000 miljoen gulden nodig. Doelstelling van het kabinet is het doorbreken van de loon- en- prijsspiraal. Maar hier woeden moeilijk te temmen inflatiehaarden. Het was niet toevallig dat a.r.- fractieleider mr. B. W. Biesheuvel vlak voor het debat over de ge meentefinanciën een discussie vroeg over de uitvoering van de .rijksbegroting 5970. Het verband is duidelijk. De VVD is zeer zelfbewust en meende zich de weelde te kunnen permitteren bij verrassing een eigen weg ie gaan. Is de verkie zingsstrijd voor volgend jaar dan toch al begonnen? Maar voor het kabinet en de liberale minister van financiën kan er bij de begrotings- debatten al eerder iets zwaaien. Maar eerst volgende week woensdag de gemeenteraadsverkie zingen. Vooral voor DS'70 is de uit slag in de gemeenten waar de nieu we socialistische partij meedoet be langrijk. Een gering succes bete kent veel. Want vele socialisten zijn geneigd de kat uit de boom te kijken. Ja, en dan geven deze verkiezin gen aan. hoe het D'66-avontuur verder verloopt. Het komt me voor, dat de VVD ---ok plaatselijk op deze partij aan de winnende hand is. Het meest interessant is hoevelen het woensdag niet de moeite waard vinden te stemmen. Vermoedelijk is de interesse voor de gemeentelijke politiek in de kleine en middelgrote gemeenten groier dan in de provin ciale en landsuolitiek. Vooral in Brabant en Limburg verwacht men een betere opkomst dan in maart. Sympathiek is de PvdA-afficht met de grote letters „Kom op". En op het partijblad van D'66 „Demo craat" staat levensgroot „Stem" „U hebt een stem. Spreek". Dat is de tekst van een affiche dat het Amsterdamse reclamebureau Mous- sault in de postkantoren heeft laten ophangen. Stemmen is een vorm van communicatie en daarom gan gen de affiches in de kantoren van het communicatiebedrijf PTT. Dit is dan ideële reclame. Gedaan voor de ideale politiek. zonder overname van het Dijkzigtzie- kenhuis er eerst in 1975 een nieuw academisch ziekenhuis geweest zou zijn vijf jaar te laat. Belangrijker vinden de beide heren, dat met een nieuw academisch ziekenhuis zoals de Rekenkamer dat graag gezien had de capaciteit aan ziekenhuis bedden in Rotterdam veel te groot geweest zou zijn. Afgezien van de overname van de gemeente voor een bedrag van 85 miljoen gulden kon men in 1965 on mogelijk een juist beeld hebben van hetgeen er nu in een academisch zie kenhuis nodig is. Het bestuur geeft dan ook toe, dat de aanvankelijke ra ming een slag in de lucht is geweest. Onaanvaardbaar De decaan van de faculteit prof. De Haan wees de bezuinigingen, die nu aan de hand van de conclusies van de Rekenkamer mogelijk zouden kunnen worden doorgevoerd als onaanvaard baar van de hand. Zoals bekend is daarbij genoemd besnoeiing van we tenschappelijk onderzoek. Wanneer op het onderzoek besnoeid zou wor den is de kans groot dat vele jonge wetenschappelijke onderzoekers de faculteit zullen verlaten om naar Amerika te gaan, zoals eens professor Kolff met zijn kunstnier naar Ameri ka ging. Bezuinigingen de commissie van het ministerie van onderwijs en we tenschappen, die al een half jaar on derzoekt wat „eventueel niet zou hoe ven" zullen de doodsteek voor de faculteit in opbouw zijn en een voortijdig faillissement veroorzaken. Ten slotte de opmerking van de Al gemene Rekenkamer dat de Medische Faculteit Rotterdam onnodig duur zou zijn omdat die in het centrum van de stad is gebouwd. Juiste plaats Van de zijde van het faculteitsbè- I stuur wordt daartegen gezegd, dat in l de praktijk van andere medische fa- I culteiten elders ter wereld duidelijk is gebleken dat de enig mogelijke i plaats voor een medische faculteit die j is in het hart van een stad, die zelf j weer een centrum is in een grote re- gio. Een medische faculteit is niet al- leen een onderwijsinstelling maar heeft, met het daaraan verbonden j academische ziekenhuis, een uiter mate belangrijke functie ten opzichte van de volksgezondheid en moet in het kader van het wetenschappelijk i onderzoek direct toegankelijk zijn I van de gehele wereld uit. Overigens is de grondprijs aan de I periferie van Rotterdam zodanig hoog, dat in dit opzicht nauwelijks vaneen besparing sprake kan zijn. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PHNOM PENH Politiek zowel als militair bevindt het regime van generaal Lon Nol zich in een weinig benijdenswaardige positie. Het heeft wapens nodig en vliegtuigen in Washington werd een verzoek ingediend voor de levering van liefst 500 miljoen dollar aan wapens en munitie: deze week werd bekend dat slechts voor een waarde van nog geen 8 miljoen dollar kon worden verkregen maar geen enkel wes ters land blijkt bereid te zijn substantieel bij te springen. In Phnom Penh voelt men zich door iedereen in de steek gelaten, behalve dan door Zuid-Vietnam. Nood kreten om hulp hebben nergens gehoor gevonden, ook niet op de Indonesische prestigeconferenfie in Djakarta, die. zoals de Cambodjanen zeggen, stenen voor brood heeft opgeleverd. De starre houding van de westerse landen, zo wordt in officiële kringen in Phnom Penh geklaagd, leidt ertoe dat de communisten, die ook ónze vijanden zijn, bevoor deeld worden. Door ons in de kou te laten staan, maakt men de weg vrij voor de terugkeer van de thans in Peking verblijvende verrader Sihanoek, aldus nog steeds Cambodjaanse regeringsfunctionarissen. Ondanks de geïsoleerde positie, waarin generaal Lon Nol en de zijnen gedrongen zijn, zijn de laatsten bereid tot het uiterste te gaan om de troepen van Hanoi van Cambodjaans grondgebied te verdrijven. Met hulp van de Zuidvietnamese strijdkrachten hoopt men in ieder geval een situatie te bereiken, die de zogenaamde nood- regering ter redding van het land toch nog de nodige armslag geeft om in het grootste deel van Cambodja het gezag te blijven uitoefenen. COMMUNISTEN VASTGEKL1T Indien zo'n toestand inderdaad verwezenlijkt kan wor den zullen de omstandigheden in Cambodja steeds meer gaan lijken op die in Zuid-Vietnam. Ook daar hebben de communisten zich in bepaalde gebieden vastgeklit gebieden, die noch te pacificeren, noch te vietnamiseren zijn. Duidelijk is dat er ook andere dan politieke overwe gingen bestaan om Cambodja de nodige wapens te ont houden. In het Pentagon staat men terecht zeer kritisch opgesteld tegenover de kwaliteit van de Cambodjaanse strijdkrachten. Het leveren van wapens aan Phnom Penh zou onder de huidige omstandigheden betekenen dat een deel in handen zou vallen van de opdringende communistische legereenheden. Het effect van de invasie in Oost-Cam- bodja zou geheel ongedaan worden gemaakt, als het daar geleden wapenverlies zou kunnen worden gecompenseerd door wapenbuit elders in het land. Een lichtpuntje voor Phnom Penh is het principe besluit van Thailand Cambodja militaire steun te ver lenen. Een en ander is ongetwijfeld het gevolg van het feit, dat een communistische overwinning in Cambodja een ramp voor Bangkok zou betekenen. Thailand dat door Washington bewapend werd, is lot nog toe verschoond gebleven van rode infiltraties op grote schaal. Zijn noordgrens wordt bewaakt door sterke legereenheden, die hard optreden tegen de nog van wei nig betekenis zijnde communistische ondergrondse. VOLLEDIG HERSTEL? Thailand en Cambodja onderhandelen sinds de vorige maand over een volledig herstel van de in 1961 afgebro ken betrekkingen. Over en weer vliegen er op dit mo ment alle mogelijke missies naar Bangkok of Phnom Penh. Daarbij gaat 't bepaald niet alleen om de uitwisseling van ambassadeurs of om de heropening van vroeger be staand hebbende luchtlijnen. Zoals het principebesluit van Bangkok wel bewijst, wil men ook op militair ge bied tot een vorm van samenwerking komen door bij voorbeeld de levering van wapens, munitie of materieel. Het moet ten sterkste betwijfeld worden of Thailand onder de huidige omstandigheden bereid is troepen naar Cambodja te zenden. Phnom Penh maakt reeds op ruime schaal gebruik van de in Oost-Cambodja opererende Zuidvietnamese troepen, die zich, anders dan de Ame rikaanse, niet aan een datum van terugtrekken hebben gebonden. Wat er wel in zit, is dat Bangkok adviseurs en mili taire instructeurs naar Cambodja zal sturen. Dit om de kwaliteit en de vechtlust van het Cambodjaanse leger te verbeteren. Het tweede lichtpuntje voor Phnom Penh is dat het voorlopig nog op Amerikaanse luchtsteun (en ook artille- riesteun) kan rekenen. De eigen luchtmacht Is klein en nog niet gewend aan het oorlogsbedrijf. Gezegd wordt dat Washington ook vóór de invasie in het Cambod jaanse luchtruim opereerde cn dat het ten aanzien van de \%orlzetting van deze luchtsteun „duidelijke beloften" heeft gedaan. INVAL IN LAOS? Tenslotte hoopt het regime van generaal Lon Nol dat de Zuidvietnamese troepen, die in het-noorden van Cam bodja opereren, ook Laos zullen binnenvallen. Als de zich daar bevindende Ho-Tsji-Minh-route kan worden verstoord en gedeformeerd, wordt de bevoorrading van de in Cambodja verblijvende communistische strijd krachten men schat hun aantal op ongeveer 60.000 man een kritieke zaak. De natuur is Phnom Penh inmiddels wel te hulp ge schoten. De tot oktober durende natte moesson heeft zich aangemeld, wat betekent dat de operatieterreinen meer en meer onbegaanbaar worden. AMSTERDA M— Met de inspraak van zowel consumenten ais werkne mers in de krantenwereld is het triest gesteld. Inspraak in deze sector is wel heel essentieel, juist omdat het hier om geestelijke waarden gaat". Dit zei vanmorgen de voorzitter van de Nederlandse vereniging van journalisten, J. J. van Raalte, in zijn openingsrede op de jaarvergadering van de NVJ in Amsterdam. De fusies, aldus de heer Van Raal te. voltrekken zich grotendeels over de hoofden van de journalisten. De NVJ is niet bijvoorbaat gekant tegen elke fusie of andere vorm van con centratie in de perswereld. Zij is ech ter wel van mening dat voor deze sector van onze samenleving enkele bijzondere aspecten gelden, waarmee naar onze mening tot dusver in zeer onvoldoende mate rekening is gehou den. Met name voor de landelijke bla den wordt de strijd om het econo misch bestaan steeds moeilijker. In deze sector grijpt het fusie- en con centratieverschijnsel dan ook het meest om zich heen. Ook in de sector der regionale dagbladen en van de nieuwsbladen doen zich intussen steeds duidelijker concentratietend enties voor. aldus NVJ-voorzitter Van Raalte. Zanger-gitarist Jose Feliciano trad gisteravond op in het Olym pisch stadion in Amsterdam. Hij werd per auto van en naar het podium gebracht. Op de foto vergezeld van zijn vrouw Hilda, dankt Feliciano voor de uitbun dige toejuichingen van het enthousiaste publiek. AMSTERDAM De veertig jarige J. B. D., die donderdag avond in 's Graveland met be hulp van twee inwoners, kon worden gearresteerd, heeft be kend tussen 1968 en 1970 nog zes andere, niet opgeloste bankover vallen te hebben gepleegd. De totale buit bedroeg ruim 26.000. Achtereenvolgens beroofde hij 'ban ken in Bussum. Hilversum (hier sloeg hij zelfs twee maal toe), Amersfoort. Amstelveen en Huiden. Na de overval op de Boerenleen bank in Amersfoort werd D. aange houden, maar later bij gebrek aan bewijs weer op vrije voeten gesteld. Eerst na langdurige verhoren op het Hilversumse politiebureau, sloeg ver dachte door. Uit het voorlopig onderzoek is ge bleken, dat D. alle overvallen alleen heeft gepleegd. Hij is daarmee, vol gens majoor Stokreef van de recher che der rijkspolitie, de eerste aange houden overvaller in Nederland, die „solo" opereerde. Oude bekend Van de gestolen bedragen is niets meer over gebleven. Na elke geslaagde overval tweemaal slaagde zijn actie niet doordat er nog klanten in de bank kantoren aanwezig waren leefde hij er goed van. Gebleken is, dat D. zijn geld steeds in Nederland heeft opgemaakt. Verdachte, die altijd te werk ging met een geladen pistool, waarvan hij overigens nooit gebruik heeft ge maakt, was een oude bekende van de politie. Hij is al voor oplichterij, dief stal en zedendelecten in aanraking met de justitie geweest. Zomergastenweek „ZIN EN TEGENZIN IN HET BESTAAN" In deze week ontmoeting In woord heeft elke dag een eigen karakter: mensvei- kenning. mensen en hun religies, mens typen. mensen leven en werken samen, mensen onderweg, mensen in wording m.m.v. een Yoga-lerares. een kreatief spelleldster, e.a. Tijd: 18 tot 25 Juli 1970, Huize De Vuur slag, Gorssel. Prijs 100.— p.p., 190.- p. echtp. Opg. en inl VORMINGSCENTRUM dun ALERDINCK - LAAG ZUTHEN (Ov TEL. 05290—284 AMSTERDAM In dertien ge meenten. drie legerplaatsen en een grote kazerne kunnen op 3 juni in ongeveer zeventig schaduwstembu- reaus. jongeren van 18 tol 21 jaar i hun stem uitbrengen. Tijdens de statenverkiezingen werd uok een dergelijk experiment uitge- voerd in het kader van de aktie 1 ..Stemmen wordt steeds leuker". In de hoofdstad brachten toen een kleine duizend jongeren hun stem uit. De aktie wil de leeftijdsgrens voor stemgerechtigden verlaagd zien tot achttien jaar. Schaduwstembureau* worden nu ingericht in: Amsterdam, Assen, Zwolle, Arnhem. Utrecht. Haarlem, Den Haag. Rotterdam. Roozenburg, Den Bosch. Maastricht, I^eeuwarden en Groningen. Ronimenhöller investeert zes miljoen in Vi eweier DEN HAAG De Rommenholler koolzuur- en zuurstoffabrieken gaan dit jaar rond zes miljoen Investeren in Weweler n.v. een kleine firma in Apeldoorn. Dit is gisteren tijdens de jaarverga dering bekend geworden. Het juiste bedrag werd niet genoemd met het oog< op de belangen van vorige eige naren

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5