„Gebruik uw onrecht uit vrijheid om te bannen" ONTWIK KEUNGS SAMEN WERKING Eerste studenten klaar van pinksterbijbelschool Lambarene krijgt in 1975 ziekenhuis erbij - I Twee predikanten Van der Veen naar Krimpen a. d. IJssel Dominees tegen Nixon Een woord voor vandaag Boodschap van Ccimara Twee dagen in ons land BEROEPINGSWERI Opleiding voorziet in grote behoefte Ds. Toornvliet nu definitief ontslagen Morgen samen in openlucht Actie van Schweitzer-vrienden Stanley Jones leidt retraite M at zullen wij dan van deze dingen zeggen? Ak God voor ons is, wie zal tegen ons zijn? Een mooie tekst óm over te praten in de dagen, waarin het ons goed gaat. in de dagen, waarin we leven onder een wolkenloze he mel. Maar de zekerheid des geloofs wordt op proef gesteld in dagen van tegenspoed, als de mens door de diepste diepte heeft te gaan. Paulus schrijft er over in zijn brief aan de Romeinen (Romeinen 8:31). Voor de kinderen Gods is er hoop, is er het uitzicht dwars door het uitzichtloze heen Dat is een realiteit, ook nog in de wereld van vandaag, een realiteit, waarmee de mens het mag en kan doen. Waarmee we het mogen en kunnen doen, als de boze machtenin welke gedaanten ook, opruk ken en ons belagen. Paulus somt ze op: verdrukking of benauwd heid, of vervolging of honger, of naaktheid, of gevaar, of het zwaard.. Als God voor ons is. wie zal tegen ons zijn? We kunnen er elke dag weer opnieuw mee beginnen en er mee overwinnen, overwinnen zelfs op de ergste vijand, die de mens kent. Voor hen, die zich kinderen Gods mogen noemen is dit het heerlij ke: God voor ons. niemand die tegen ons kan zijn.' ZATERDAG 30 MEI 1970 1 o ned. herv. kerk Aaneenomen de benoeming tot bij- We lezen vandaag: 2 Korinthiërs 12 vers 11 tot 21. We lezen morgen: 2 Korinthiërs 13 vers 1 tot 13. (Van onze kerkredactie) UTRECHT „Dom Helder, uw naam herinnert ons aan helder heid en licht. U ziet zeer helder in het licht van het evangelie de fouten van onze wereld. Maar tegelijk opent u perspectief voor een meer rechtvaardige wereld, een wereld die de mens meer waardig is." Dit zei kardinaal Alfrink gisteravond tot de Braziliaanse aarts bisschop Camara in een overvolle congreszaal van het Jaarbeurs gebouw. Voor circa achthonderd aanwezi gen sprak Camara over de proble men van Latijns-Amerika. De inter kerkelijke adventsactie voor Latijns- Amerika. die de samenkomst had ge organiseerd, had aangekondigd, dat Camara een „Boodschap aan de Chris tenen in Nederland" zou uitspreken. Maar snel werd duidelijk, dat zijn boodschap niet voor christenen alleen was. Iedereen werd door Camara aan gespoord, om de openbare mening juist in een land als Nederland te (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Vandaag heb ben de eerste vijftien studenten van de Centrale Pinksterbijbel school in Den Haag hun diploma gekregen. De uitreiking vond plaats tijdens een feestelijke dienst, waarvoor men de beschikking had over de doopsge zinde kerk aan de Paleisstraat. Deze bijbelschool, die uitgaat van de Broederschap Pinkstergemeenten in ons land, si begonnen in 1967. De cursus duurt drie jaar, zodat nu de eerste studenten klaar gekomen zijn. Hulp In Nederlandse pinksterkringen werd al lang een grote behoefte ge voeld aan een opleiding voor voor gangers, leraars en zendelingen. Voor 1967 moest men daarvoor naar Enge land of naar Amerika. Er kwam een BLOEM ENDAAL De particuliere synodes van Noord-Holland-oost en -west van de Gereformeerde Kerken hebben ds. G. Toornvliet met ingang van 1 september 1970 definitief ont slagen als predikant in algemene dienst voor Radio Bloemendaal. De synodes besloten verder hem tot 1 september 1970 met verlof te zenden, met dien verstande, dat hij geen werkzaamheden zal mogen verrichten verband houdend met de hem in 1965 gegeven opdracht als predikant voor de radio-evangelisatie. Reeds eerder, namelijk in 1968. werd ds. Toornvliet na een reeks con flicten met de twee particuliere syno des ontslagen, maar de generale sy node kwam in een besloten vergade ring in maart van dit jaar tot de conclusie, dat dit ontslag op kerk rechtelijke gronden ongedaan moest worden gemaakt. De synode had na melijk bezwaren tegen de gevolgde procedure. Nadat deze bezwaren wa ren weggenomen heeft de generale synode goedgekeurd, dat de synodes van Noord-Holland alsnog ds. Toorn vliet zouden ontslaan. mogelijkheid, toen een grote Ameri- j kaanse pinkstergroep, de Assemblies of God, hulp aanbood. Uit Amerika kwamen reverend en mevrouw R. L. j Leach om dit werk op te zetten. Samen met de heer T. J. de Ruiter I zijn zij de drie fulltime docenten. Verder zijn verschillende parttimedo centen aan de bijbelschool verbon den: mejuffrouw Graf en de voorgan gers A. H. Agtereek (Haarlem) en D. Voordewind (Almaar). In de studie ligt de nadruk op de bijbelse vakken, waarbij de studen ten ook in elementair Grieks worden onderwezen. Op het lesrooster vallen typische vakken op als „Pinkster- waarheden" en „Bedeljngswaarhe- den", terwijl ook veel aandacht wordt geschonken aan muziek (onder lei ding van mevrouw Leach) en de zen ding. De praktijk neemt ook een belang rijke plaats in. Elke vrijdagavond gaan de studenten de straat op om te evangeliseren. Verder zijn velen ac tief in zondagsschooldienst en het Teen Challengewerk onder de asfalt- jeugd in Den Haag Voor de nieuwe cursus, die in sep tember begint, zijn al weer veel aan meldingen. De studenten zijn jonge mensen. Ouder dan 25 jaar is ren uitzondering. De voornaamste toela tingseis is, dat men een ernstig chris ten is met een diep verlangen God te dienen en zich volkomen toe te berei den voor zijn dienst. Zending Hoewel de broederschap maar 22 gemeenten telt, is er werk in over vloed. De helft van de studenten ziet een roeping liggen in de zending. De leeftijd van degenen, die van daag klaar kwamen varieert van 20 tot 28 jaar. Aad en Annie Kraal gaan naar Haarlem, waar Aad hulpvoor ganger wordt. Bram en Marlies Lu- teyn gaan jeugdwerk doen in Gronin gen. Arnold en Aagje van Luyt gaan naar Den Bosch, waar Aad voorgan ger wordt. Frits Scheffer en Eline Eikerbout (ondertrouwd) studeren in Brussel verder. Wat Theo en Marian van der Sluys en Peter Sleebos en Corry Al- KRANT NAAR UW VAKANTIE-ADRES? Dit kunt u uitsluitend opgeven met de bon uit de krant. Telefonische opgaven kunnen niet meer worden aangenomen bias (ondertrouwd) gaan doen, is nog niet helemaal bekend. Rob Roosenboom en Jacob Stoker vertrekken naar respectievelijk Spanje en Duitsland. Ingrid Molensky tenslotte wacht nog een jaar tot haar man ook afgestudeerd is. Paus naar Pacific rome Paus Paulus zal in november een bezoek brengen aan de Philippijnen en aan Australië. Hij zal daar de vergaderingen van de natio nale bisschoppenconferenties bijwo nen. Hij is officieel uitgenodigd door de regeringen en de episcopaten van beide landen. mobiliseren, om het onrecht uit de wereld te bannen. „Gebruik de vrij heid, die u hebt, en geef hoop aan hen die onrechtvaardig behandeld wor den." De Braziliaanse geestelijke is op vallend klein en mager. Hij heeft zachte, zeer mooie, donkergroene, diepliggende ogen. Zijn stem is ver rassend krachtig, zijn Frans door het Portugees accent vrijwel onverstaan baar. „De taal, die ik spreek, is geen Frans en ook geen Portugees", zegt de aartsbisschop. „Het is Camara: een beetje Frans, veel gebaren en mijn hele hart." Inderdaad, als hij sprekt bewegen zijn vingers en handen zich onophou delijk en zeer expressief. Ogen openen „Ik breng u ook geen oplossingen. Het enige wat ik met mijn reis wil bereiken, is dat ik amen met u de ogen mag openen van de mensheid. Blijft ons altijd steunen, zodat wij niet hoeven te geloven, dat het com munisme Latijns-Amerika in zijn greep zal krijgen. U moet eien, dat daar een eind wordt gemaakt aan de ongerechtigheid." Als reden voor het onrecht in La tijns-Amerika gaf Camara onder meer aan, dat de regeringen daar te sterk verbonden zijn met de rijken. Hij zei begrip te hebben voor de jongeren, die tot gewapend verzet zijn overgegaan, maar hij vreesde, dat dit alleen maar zou leiden tot es calatie. U moet niet wachten op wat uw regering doet, maar zelf tot daden komen, aldus deze nieuwe Martin Luther King. U moet uzelf organi seren. Waar hij komt maakt hij propa ganda voor zijn nieuwe beweging „Actie, gerechtigheid en vrede", „abrahamitische minderheden, omdat zij evenals Abraham tegen alle hoop in blijven hopen". Het betoog van de aartsbisschop werd meermalen door applaus onder broken. Minister Klompé leidde na zijn toespraak de discussie. Niet bang Tijdens een persconferentie zei Dom Helder niet bang te zijn over wat hem te wachten staat, als hij na zijn Europese toernee volgende maand weer naar Brazilië terug keert. „Ze zouden mij mijn burgerrech ten kunnen ontnemen en mij kunnen verhinderen nog meer buitenlandse reizen te maken", zegt hij, maar hij verwacht dat niet. Hij is te bekend en het zou de beste propaganda zijn voor de zaak, waarvoor hij vecht. Is h\j niet bang, dat hem vroeg of laat een „ongeluk" zal overkomen? „Ik spreek, omdat mp geweten m(j dat opdraagt. Ik heb nu de vrijheid, dus nu spreek ik." Hij neemt het de westerse pers kwalijk, dat ze veel meer aandacht heeft besteed aan de berichten over de massamoorden óp de Indianen in het Braziliaanse binnenland, dan aan GORSSEL In vijf dorpen in de Achterhoek Almen, Eefde, Epse, Gors- sel en Harfsen blijven morgen de kerken gesloten. De vijf hervormde gemeenten, de twee r.k. parochies en de gerefor meerde kerk ter plaatse houden name lijk van ti entot vier uur een ge zamenlijke bijeenkomst op de Gors- selse hei „onder het thema „Samen op weg". Ingevoegd is een gemeenschappe lijke kerkdienst in de open lucht on der leiding van dr. H. A. m. Fiolet, secretaris van de Raad van Kerken en ds. G. D. J. Dingemans uit Deventer. de veel meer verbreide mishandeling van politieke gevangenen. Camara's agenda was gisteren en vandaag overvol. Vanmorgen sprak hij in Amers foort eerst voor Pax Christi en daar na voor Clasc. Na een werkvergade ring met het bestuur van de inter kerkelijke adventsactie zou hij van middag een ontmoeting hebben met leerlingen van Dom Helder Camara scholen in Nederland (en daarbij symbolisch de Camara school in Hoogvliet openen). Dit middagpro gramma speelde zich in Utrecht af. Vanavond is hij in Venlo. Tijdens een eucharistieviering in de jongeren- kerk daar zal hij het vijf maanden oude dochtertje van de heer F. Moo- ren, een persoonlijke vriend van Ca mara, dopen. Zij heeft de voornamen 5Gabrielle Helder Camara. Morgen vertrekt de Braziliaanse gast naar Duitsland. Aangenomen de benoeming tot bij stand in het pastoraat te 't Waal, H A. Jellema, a.s.em. pred. te Giesser (NB). Bedankt voor Bovenhardinxveld er voor Dinteloord, P. J. Bos te Ameide Emeritaat verleend aan dr. M. Han sen te Oss en aan J. W. van Petegen te Zaandam. GEREF. KERKEN Beroepen te Staphorst-Rouveen. K Kuiper, miss. pred. in Brazilië, tijde lijk woonachtig te Laren (NH); t Warffum, B. Boelens Szn., pred. bui ten vaste bediening woonachtig t Amsterdam. Aangenomen naar Krimpen aan der IJssel, S. van der Veen te Rotterdam Delfshaven en zijn echtgenote kand M. J. van der Veen-Schenkelveld (bij zondere opdracht). GEREF. KERKEN De classis Amsterdam heeft het be roep, dat Amsterdam-Centrum heef uitgebracht op ds. J. Snijder als Ie- gerpredikant niet geapprobeerd, ge zien een bepaalde vrijheid, die bi het beroep aan ds. Snijder verleent werd. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Drogeham, A. van dei Veer te Nieuwe Pekela. OUD-GEREF. GEM. IN NED. Aangenomen naar Kampen (als le rend ouderling), de heer J. Schinkels- hoek te Hendrik Ido Ambacht, die be dankte voor Loenen aan de Vecht Utrecht en voor Werkendam. DRS.CH. KOETSIER de kleine catechismus van de UITGAVE W D. MEINEMA N.V. - DELFT VRAAG 13: Hoe kunnen we ernaar streven, dat de ontwikke lingsgelden ook werkelijk ten goede komen aan de arme mensen en niet hoofdzakelijk aan de rijke bovenlaag ANTWOORD 13: Door zoveel mogelijk die projecten te steu nen, die de arme massa's vooruit helpen. De hulp moet sociaal verantwoord zijn. Als er voorwaarden aan hulpverlening gesteld mogen worden, zal dit er toch één van dienen te zijn. Zoiets moet het liefst internationaal vastgesteld worden. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM In 1975 zal het honderd jaar geleden zijn» dat Albert Schweitzer werd geboren. Op 14 ja nuari om precies te zijn. In 1975 moet er naast dr. Schweit- zers befaamde hospitaal in Lamba rene een tweede ziekenhuis in ge bruik worden genomen. Dat is de wens van mevrouw Rhena Eckert-Schweitzer, die thans de leiding van het ziekenhuis heeft. Natuurlijk zal het huidige zieken huis blijven bestaan, al zou het alleen maar zijn als een monument voor haar vader, wiens geest nog als het ware tastbaar aanwezig is in dit alles. Maar daarnaast is de grond al ge kocht voor een nieuw ziekenhuis, niet al te groot (126 bedden), maar wel modern opgezet. Het is de bedoeling, dat dit nieu we ziekenhuis zinvol zal worden in gepast in het geheel van de gezond heidszorg van Gabon. Daarom gaat het zich vooral specialiseren op chi rurgie en kindergeneeskunde, specia lisaties waaraan primair behoefte be staat. Er zal ook een driejarige verple gers- en verpleegsterscursus met in ternaat aan worden verbonden. Maar deze uitbreiding zal alleen gerealiseerd kunnen worden, als het geld er komt. Dit wordt uiteraard een miljoenenaffaire. De kosten van de nieuwbouw zijn geraamd op 5,5 mil joen gulden, terwijl de lopende kos ten van het ziekenhuis jaarlijks toch al twee miljoen bedragen. Hoewel er een goede samenwer king is met de regering van Gabon en het ziekenhuis bijvoorbeeld niet te versmaden belastingfaciliteiten ge niet, stelt de regering zich toch op het (begrijpelijke) standpunt, dat Lambarene als particuliere inrichting niet voor subsidie in aanmerking komt. E. Rob'es, voorzitter van de Albert Schweitzer Jeugdclub Rotterdam, een van de verschillende Schweitzer-or- ganisaties in ons land. Hij stelt vast, dat na Schweitzcrs dood in 1965 in derdaad de giften voor Lambarene zijn teruggelopen, in sommige landen zelfs zeer sterk. Fabeltje De regelmatig circulerende berich ten, als zou het ziekenhuis door geldgebrek moeten worden opgehe ven, verwijst hij echter energiek naar het rijk der fabelen. Dat be wijzen trouwens de nieuwbouwplan- nen wel. Lambarene heeft zich in de loop der jaren ontwikkeld tot een modern centrum voor medische ontwikkelings hulp. Daar is op het ogenblik nog een opvangcentrum bijgekomen voor 69 Biafraanse kinderen. In zijn ouderlijk huis (Socrates- straat 283, Rotterdam; tel. 010-323339) zijn Harold Robles en zijn verloofde hard bezig met de inrichting van een Albert Schweitzer temidden van enkele van ,^ijn" mensen in Lamba rene. Eén van zijn kenmerkendste uitspraken: „Ik ben leven, dat leven wil temidden van leven, dat leven wil." „Albert Schweitzer Vriendenhuis", dat als een soort informatie- en werkcentrum voor Nederlandse Schweitzer-fans zal gaan functione ren. (En we geven meteen even Jiun be scheiden wensen door. Wie zou hen aan een oude vitrine of een oude ta fel kunnen helpen?) Moeilijk Nu de bezielende leider er niet meer is, is het voor Lambarene moei lijker geworden. De Schweitzer- vrienden over de hele wereld dragen nu de verantwoordelijkeheid voor de voortgang van dit werk voor de lij dende mens in dit deel van Afrika. De Rotterdamse Albert Schweitzer Jeugdclub vraagt medewerking. Voor bijdragen is het gironr 1783387 t.n.v. penningmeester Albert Schweitzer Jeugdclub Rotterdam, Röntgenstraat 40A, Vlaardingen. RIO DE JANEIRO Wegens het tekort aan mannelijke priesters lei den vrouwelijke kloosterlingen twin tig rooms-katholieke parochies. Hun werk bestaat uit dopen, preken, het uitdelen van de communie en het lei den van begrafenissen. 1 tienden Lambarene blijft daarom afhanke lijk van de vrienden van Schweitzer en zij gaan dan ook over de hele wereld zich voor het tweede zieken huis inzetten. Nederland is een van de landen, die vanaf het begin in 1913 dr Schweitzer hebben gesteund met geld, levensmiddelen, kleren en met artsen en verpleegsters. Op het ogenblik werken er zes Nederlanders, twee artsen en vier verpleegsters in (iet ziekenhuis. Uit de „Kom over de brug"-actic kwam twee ton. Op 14 januari doopte zuster Lagendijk een nieuwe boot .Helene". genoemd naar dr. Schweit- zers vrouw, waarvoor het geld bijeen was gebracht door een Friese Ion: e rengroep ir Buitenpost Op dezelfde dag werd ook de nieuwe tandheel kundige kliniek geopend. Wij spraken met de heer Harold (Van onze kerkredactie) KRIMPEN AAN DEN IJSSEL Nadat de gereformeerde kerk van Krimpen voor een unicum in de Nederlandse kerkhistorie had gezorgd door een predikant en zijn echtgenote, die kandidate is, samen te beroepen, hebben zij samen aan deze gemeente doen weten, dat zij het op hen uitgebrachte beroep ook zullen aannemen. Een moeilijke beslissing voor ds. S: van der Veen uit Rotterdam-Delfsha- ven en mevrouw M. J. van der Veen- -Schenkeveld, omdat er ook zoveel was dat hen aan Delfshaven bond, waar mevrouw reeds hulpdiensten verrichtte en ook in de eredienst trouwens ook eldersvoorging. Maar Krimpen is temeer blij met deze beslissing, omdat de kerkeraad aldaar bij een bedankje niet meer goed zou hebben geweten hoe op an dere wijze te voorzien in de in feite mee dan één vacature, die in deze snel groeiende gemeente is ontstaan. Deze twee dominees heeft gerefor meerd Krimpen nu uitgerekend pre cies nodig en waar vind je zo gauw een dergelijke ideale combinatie? Toen de vorige predikant van Krim pen. ds. G. J. Terlaak, anderhalf jaar geleden deze gemeente verliet be droeg het aantal leden van de gere formeerde kerk 690. Thans is dat in middels tot bijna 1000 gestegen. Bedenkt men daarbij dat de bur gerlijke gemeente binnen acht jaar van 18.000 zielen tot 40.000 zal zijn gestegen er komen per jaar zo'n 500 nieuwe woningen gereed dan moge het duidelijk zijn, dat op het ogenblik één pastor deze kerkelijke gemeente nooit aan zal kunnen, ter wijl twee, althans op dit ogenblik, nog afgezien van de te zware finan ciële last die op deze kerk zou wor-» den gelegd, weer voorbarig zou zijn. De oplossing is dus nu voor Krim pen gekomen. Aan mevrouw Van der Veen, die na haar „préparatoir" sa men met haar man intrede hoopt te doen en dan dus ook officieel tot pre- HATTEM Het Ashram-comité Nederland houdt van 8 tot 11 juni op De Hezenberg te Hattem een .ashram" (activerende christelijke toerustingsretraite) met medewerking van de bekende Amerikaanse zende ling en evangelist dr. E. Stanley Jones. Jones (86) leerde in Indi j de waar- i de van de ashrams in dat land voor christelijk gebruik zien. Hij zal op De Hezenberg leiding geven in het bijzonder aan de bijbelstudie en het groepsgebed. Mogelijk zal ook'evan- I geliste Corrie ten Boom op deze con ferentie spreken. Inlichtingen bii De I Hezenberg. dikante zal worden bevestigd, zal jongste nieuwbouw toevallen in wijk Langeland, waar de toekomsti uitbreiding zich zal afspelen. De ee ste woningen komen er thans gerei Omdat het pastorale werk da steeds arbeidsintensiever zal word< wil de kerkeraad de situatie van ja tot jaar nader bezien. De beide dominees zullen gloednieuwe pastorie kunnen betre ken, behorend bij het kerkgebouw Ark, dat vorige week officieel in f bruikis genomen. Uiteraard zal mevrouw Van Veen ook regelmatig voorgaan in dienst des Woords en der sacrame ten. Dat zal doorgaans één zondag p maand zijn. lo ct (Van onze kerkredactie) NEW YORK In Ameri gaan steeds meer dominees in politiek. Voor de verkiezing! y die in november zullen plaa 1 vinden, hebben zich al meer pi dikanten kandidaat gesteld d ooit. Volgens een opsomming van H weekblad Newsweek probeert H predikant gouverneur te worden de staat New York. Een ander burgemeester worden van de Saint Paul. Drie doen een gooi n een senaatszetel en zeven naar zetel in het huis van afgevaardigc n Ook vijf priesters proberen in de ei naat of het huis van afgevaardig do te komen. edi ijz Zi est De meeste geestelijken in de p tiek zijn tegenstanders van Nix n- Vietnampolitiek en aanhangers de beweging voor burgerrechten, behoren overwegens tot de Demot id. tische Partij. Newsweek verwa is dat de politisering van de Ami n kaanse geestelijken nog zal toenem >i Kerkman De veronderstelling ligt voor hand, dat de „Liga voor de Religie Erfenis van Amerika" het met de vattingen van bovengenoemde geekf| lijken niet eens is. Deze organis heeft Nixon juist uitgeroepen „kerkman van het jaar." De liga heeft daarmee de willen eren, waarop Nixon „zijn pe godsdienstige overtuigingen b ingedragen in zijn presidentsambt' II'

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2