KRITIEK OP REKENKAMER Commentaren Nog dit weekeinde valt de beslissing over Werkspoor Erg sportief van regering 99 Rijnmondlucht was te vuil STEMT SGP. nr. 8 van lijst 3 Ir. M. Houtman DR. MANSHOLT (herbenoemd) COMPUTER SLOEG ALARM Het Kwartet Absoluut geen sprake van versnippering Onder druk Crita) hit weer Morgen beter Onjuiste conclusies leidde tot vals beeld Loongrens in ziekenfondswet tot 16.000 Treffend Nieuwe Leidse Courant Zaterdag 30 mei 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer cotdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. 4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ht'siuur fuvultvit baas fc'mi f/a! van lurart iniljjartl Met een hoofds gebaar bedankt aartsbisschop Camara van Brazilië de tweejarige Fleur Mooren uit Venlo voor de bloemen, die zij hem aanbod bij zijn aankomst op Schiphol. Van avond zal de aartsbisschop in Venlo voor de bloemen, die zij hem aanbod bij zijn aankomst op Schiphol. Vanavond zal de aarts bisschop in Venlo het zusje van Fleur dopen. (Zie ook pagina 2.) isterert hebben jongeren de hele ug voor het gebou wvan de Russi- he handelsvertegenwoordiging aan et Museumplein in Amsterdam een il le demonstratie gehouden als rotest tegen de arrestatie van de chrijver Andrej Almarik en ook •gen de berechting van andere auteurs. Ik ben een oud man en ik ieb een keieboel narigheden gekend, maar de meeste ervan zijn nooit gebeurd. TWAIN ,Ze wilden alleen betalen voor een drive-in" tv-sliow". Vandaag in ZO X- Rolf Hoekstra spreekt met prof. Zürcher over: Chinees vuurwerk in de „Papieren Tijger" Paul van Langstraat: Astronomie ontdekt steeds meer Bert de Jong uit Noorwegen: Groeten aan christelijke partijen Sim Teunisse: Dickens een kruisvaarder tegen kinderleed en sociale wantoestanden Kirsten Emous: Bobbel in neus breekt carrière X- Dr. E. Diemer: Raad voor de raad X- Harry Willemsen: Chabots „Brand" naar Rotterdam Dr. C. Rijnsdorp: Verhalen over boze en goede mensen (Van onze weerkundige medewerker DE BILT Een koele zeewind oert vochtige lucht met veel lewolking aan. In de namiddag an er nog een buitje vallen. Morgen bereikt ons iets drogere ucht waarbij wat meer opkla- ingen en een iets aangenamere liddagtemperatuur zijn te ver dachten. De buien van gisteren gingen laatselijk van zware neerslag ergezeld. Vooruitzichten voor maandag: antal uren zon: 3 tot 10; min. ;mp.: omstreeks normaal: max. emp.: omstreeks normaal; kans een geheel droog etmaal: 60 rocent. Zon en maan 31 zon op 4.27, onder 20.49; liaan op 2.19. onder 16.58; 4 juni (M. 1 juni zon op 4.26, onder 20.50; naan op 2.33, onder 18.22; 4 juni IM. loog Water 1 juni: Rotterdam le geti.i 2.28, e getij 5.14, Vlissingen 12.06 Willemstad 3.11-15.43. 2 juni: Rotterdam le getij 3.24, i getij 15.59. Vlissingen 1.25-12.50. Willemstad 4.07-16.31. (\an een onzer verslaggever») ROTTERDAM Het Algemeen bestuur van de medische fa culteit in Rotterdam heeft vrijdag tegenover journalisten met klem betoogddat er absoluut geen gat van bijna een kwart mil jard gulden zit in de raming voor de bouw van de medische fa culteit en de werkelijke kosten per 1 januari 1970. Was het bestuur uitdrukkelijk door het ministerie van onder wijs en wetenschappen gevraagd geen commentaar te leveren op de beschuldiging in het verslag van de Algemene Rekenkamer aan de Tweede Kamer, waar tussen de regels door van financieel wanbeleid sprake is, het bestuur heeft desalniettemin gemeend opening van zaken te moeten geven. Dit te meer omdat men in Rotterdam de mening is toegedaan, dat de Rekenkamer deze keer bijzonder onzorgvuldig met gegevens is omgesprongen en door onjuiste conclusies een vals beeld van de werkelijkheid heeft gegeven. De veronderstelling is gewettigd dat de Rekenkamer preventief voor de achtste faculteit in Maastricht le werk is gegaan en zo heeft willen voorkomen, dat door haast daar ver spillingen optreden. Die verspillingen Rotterdam in de schoenen te schui ven, wordt echter als onbillijk en on juist geoordeeld. Volgens bouwcurator W. Beets zou het van meer realiteitszin hebben ge tuigd wanneer de Rekenkamer, voor zijn explosieve conclusies te publice ren, deze aan de hand van de feiten had gecontroleerd. Misverstand De heer Beets vocht niet het be drag van 670 miljoen als totale kosten aan, maar stelde dat dit bedrag geldt voor bei gehele project, dat eerst in 1980 zal dienen te zijn afgesloten. Er is dus geen overschrijding, maar een totaalbedrag op basis van huidige gegevens. Het bedrag van 436 miljoen waar de Rekenkamer van uitgaat als de kostenraming medio 1969 is een misverstand. Vorig jaar heeft de minister de fa culteitsbestuurders gevraagd of zij hun uitgaven tot 1975 beperkt zouden kunnen houden tot 436 miljoen gul den. Het bestuur heeft geantwoord dat tot 1975 een bedrag van 520 mil joen gulden beschikbaar moet zijn voor bouw en inrichting. Dit verlan gen van het faculteitsbestuur is in studie, de minister heeft nog geen antwoord gegeven. Dit hele bedrag komt in het verslag van de Rekenka mer niet voor! Aan de hand van cijfers duidde bouwcurator Beets de door de Alge mene Rekenkamer geconstateerde overschrijding van 234 miljoen gul den, inclusief de honderd miljoen die door haast alleen al verspild zouden zijn, aan als onzin. Per 1 januari 1970 is 250 miljoen gulden uitgegeven. De helft daarvan is besteed aan de koop van het Dijk- zigtziekenhuis van de gemeente Rot terdam, aan de grondkosten en aan de bijkomende overdrachtskosten. Van de dan overblijvende 125 miljoen gulden is 70 miljoen gulden besteed aan nieuwbouw zonder meer ?an de meer dan honderd meter hoge facul teitstoren. Tenslotte zitten er 55 mil joen gulden in apparatuur, installa ties en voorzieningen voor faculteit en academisch ziekenhuis. CUBU ySAXLUX/nTZX INTERIEURVERZORGING P'JNS&URGZl MEER KEUS IN 1 PASSENDE OMGEVING c (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering heeft besloten de loongrens in de zieken fondswet met ingang van 1 januari van het volgend jaar te verhogen tot 16.000 gulden. Verder zal zy met het voorstel komen deze grens op die da tum aan te passen aan de gemiddelde loon- en prijsstijging in 1970. Dit is gisteren op het wekelijkse kabinetsberaad besloten. Verder zal het kabinet vijf miljoén eieren in poe- dervorm naar de slachtoffers van de watersnoodramp in Roemenië te zenden. Het kabinet ging akkoord met de plannen van minister Schut van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning met ingang van 1 juli aanstaan de een individuele huursubsidie in te voeren. De minister heeft het kabinet ,over kunnen halen' het systeem van aan vullende individuele huursubsidies te laten aflopen. De regering zal binnen niet al te lange tijd met voorstellen komen de huren van oude woningen op een redelijk peil te brengen. 'TERWIJL in T&jechoslowakye voor bereidingen worden getroffen voor processen tegen afgezette poli tieke leiders die het communisme een menselyk gezicht wilden geven, loopt Roemenië gevaar het volgende slachtoffer van de Russische „veilig heidspolitiek" te worden. Niet lang na de bezetting van Tsje- choslowakijc in augustus 1968 leek Moskou al van plan ook Roemenië onder de voet te lopen. De voor standers van een harde lyn kregen toen geen gelegenheid hun plannen uit te voeren mede. door de resolu te houding van dee Roemenen. De noodzaak tot ingrijpen was boven dien niet zo groot als in Tsjechoslo- wakye, omdat het Roemeense com munisme niet dezelfde door Rus land gevaarlijk geachte afwijkin gen vertoonde. De openlijke rebellie van Boekarest bleef de Russen echter een doorn in het oog. Ook nu weigert Roemenië nog zich volledig te laten inkapselen in War schaupact en Comecon. Het wil de grote mate van zelfstandigheid en on afhankelijkheid niet vrijwillig prijs geven. Het wijkt niet voor de druk van Moskou. Het lykt erop, dat de Russen de overstromingsramp in Roemenië wil len gebruiken om de druk te verho gen. De plotselinge reis van premier Maurer naar Moskou, kort na een bezoek van partijleider Ceaucescu, kan een aanwijzing in die richting zjjn. Maurer sprak slechts enkele uren met de Russische leiders, die hem naar men aanneemt naar Moskou had den ontboden. Heeft men hem een ultimatum overhandigd, waarin hulp voor de rampgebieden afhankelijk wordt gesteld van „volledige samen werking" op Russische voorwaarden? Of wil Moskou gebruikmaken van d* deplorabele toestand waarin Roeme nië zich bevindt, om het zonodig met militaire middelen weer in het gareel te brengen? Lijst prot. chr. groepering. DEN HAAG De minister raad heeft nog geen definitieve beslissing genomen over het al dan niet verlenen van financiële hulp aan het VMF-concern, waarvan Werkspoor-Utrecht deel uitmaakt. Minister-president De Jong deelde gisteren na af loop van het wekelijkse kabinets beraad mee, dat nog dit week einde een besluit zal worden ge nomen. Daarvoor zuilen een aantal minis ters en staatssecretarissen dit week einde nog verscheidene malen bijeen komen. Het gaat hier om de ministers Nelissen (economische zaken), Witte- veen (financien), Roolvink (sociale za ken) en Lardinois (landbouw en vis serij) en de staatssecretarissen Grap- perhaus (financien) en Keijzer (ver keer en waterstaat). Deze bewindslieden kunnen rechts treeks beslissen over eventuele finan ciële steun, zondr dat het kabinet als geheel daarover wtei zou moeten bij eenkomen. Minisier-president De Jong verzekerde, dat het kabinet spoed achter leze zaak zet De verzekering van premier De Jong kwam nadat zestienhonderd personeelsleden van Werkspoor in Utrecht in staking zijn gegaan te neinde hun eis te onderstrepen dat de werkgelegenheid bij Werkspoor wordt gehandhaait. Een groep van criehonderd toog in tachtig wagens naar Den Haag om een petitie aan tr- bieden aan premier De Jong, die echter niet te bereiken was omdat hij een kabinetsvergade ring bijwoonde. Een delegatie bood daarop secreta ris-generaal van het kabinet van de premier, jhr. Van Nispen, de petitie aan. Daarin wordt aangedrongen dat het kabinet spoedig een beslissing neemt over het voortbestaan van de werkgelegenheid. Zij kregen de toe zegging dat het kabinet spoedig een beslissing zal nemen De delegatie noemde het een poli tieke manipulatie om na zeven maan den te wachten met dc beslissing tot na de gemeenteraadsverkiezingen. Op aandrang van de delegatie had de jhr. Van Nispen neg telefonisch ge tracht premier De Jong te bewegen haar te ontvangen, maar deze poging had geen succes. Intussen heeft de dagplocg van Werkspoor Utrecnt besloten maandag weer aan het werk te gaan. De vak bonden zullen hun leden een uitke ring uit de stakingskas geven. Voor de ongeorganiseerden wordt een inza melingsactie gehouden. De vakbonden houden vandaag een ledenraad over de kwestie De deelnemers aar het NKV-con gres over medezeggenschap in Den Bosch hebben de regering een tele gram gestuurd waarin zij hun solida riteit betuigen mei de werknemers van Werkspoor. Y^AT het bestuur van de Medische Faculteit Rotterdam aan de hand van niet te weerleggen cyfers ont hulde over hetgeen dc Algemene Re kenkamer in haar rapport over het financiële beleid betreffende de bouw van deze instelling van wetenschap pelijk onderwijs heeft geschreven is treffend. Dat komt er bij wyze van spreken op neer, dat de Algemene Rekenkamer een aantal appels by peren heeft op geteld, om er daarna enige sinaas appels af te trekken, en zo een uit komst te krygen, waarmee zij niet accoord ging. Nadrukkelijk verklaarden dc facul teitsbestuurders, dat de Rekenkamer niemand hunner heeft gehoord eer zy haar conclusies op papier zette, wat tot gevolg had dat zij op basis van eenzijdige en onvolledige gegevens tot haar conclusie kwam. Als dit alles juist is en er Is, ge zien de harde monetaire feiten waar mee het faculteitsbestuur zyn onthul ling schraagt, geen reden daaraan te twijfelen zal deze misrekening de Rekenkamer gezag kosten. Blijft echter een vraag. Waarom staat tegenover het officiële rapport van deze Rekenkamer slechts een tegen over journalisten afgelegde verklaring van het faculteitsbestuur? Waarom zijn de voor het rapport van de Rekenkamer vernietigende feiten niet opgenomen in een stuk dat even veel gezag heeft als dit rapport en dat van eenzelfde niveau is? vandaag om 9 uur opening van de verlengde (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De centrale meld- en regelkamer van Rijn mond heeft gisteren alarm gesla gen toen de 31 meetpunten over het Rijnmondgebied verspreid een ontoelaatbare luchtveront reiniging constateerden. Er werd aan de industrieën gevraagd om verontreiniging veroorzakende activiteiten zoveel mogelijk te beperken. Meteorologische om standigheden waren er de oor zaak van dat de luchtverontrei niging sterk toenam. De waarschuwing aan het bedrijfs leven berust op een vrijwillige af spraak. Na het eerste alarm werden afsluiters op de bcdryven gecontro leerd en werkzaamheden die uitge steld konden worden tydelyk beëin- i digd. De produktie behoefde niet-! gestaakt te worden. Byna alle meet- punten gaven een gelyk resultaat i toen de computer alarm sloeg. 's Middags rd de toestand iets be ter omdat de windrichting was veran- derd. De verontreiniging nam echter sterk toe in het spitsuur door de uit laatgassen van het gemotoriseerde j verkeer. In de avond gaven nieuwe I J metingen aan dat er geen aanleiding was het alarm le handhaven. Het is de derde maal dat de com- I I ter, die in januari in gebruik werd gesteld, alarm sloeg. De luchtverontreiniging zoals die gisteren optrad is niet uniek. Het doet zich tien tot twintig keer per jaar paar voor. Het bijzondere is alleen dat ze nu tijdig wordt geregistreerd en de bedrijven wordt gevraagd een reeks tegenmaatregelen t« nemen. ROME/BRUSSEL Dr. S. L. Mansholt, de vice-voorzitter van de Europese commissie, is erg blij dat de Nederlandse regering besloten heeft hem opnieuw voor te dragen als lid van deze belang rijke commissie. „Het getuigt van grote politieke sportiviteit dat de regering een man van de oppositie, de socialist Mans- holt, voordraagt. Dat tekent de goede mentaliteit in de politiek", aldus dr. Mansholt. Tot voorzitter van de commissie be noemden de ministers van buiten landse zaken van de zes EEG-landen de Italiaanse christen-democraat Franco Malfatti, op het ogenblik mi nister van posterijen. Hij volgt de Belg Jean Rey op. De EEG-ministers kwamen gisteren in een plaats bij Viterbo bijeen om over de samenstelling van de com missie te praten, die, zoal* bekend met ingang van 1 juli uit negen leden zal bestaan. Eerst was dit veertien. In de nieuwe samenstelling zijn Frank rijk, Duitsland en Italië vertegen- luxlanden eik met één. woordigd met twee zetels; de Bene- De andere leden van de commissie zijn: Raymond Barre en Jean Fran cois Deniau (Frankrijk), prof. Ralf Dahrendorf en Wilhelm Haferkamp (WestnDuitsland) en Albert Borschet- te (Luxemburg). De Belgische afge vaardigde en een tweede Italiaan moeten nog worden aangewezen. De nieuwe voorzitter Malfatti (43) behoort tot de jongere en meer in vloedrijke figuren van de linkervleu gel van de christen-democraten. Reeds op 24-jarige leeftijd werd hij lid van het partijbestuur en daarna lid van de nationale raad van de par tij. Hij is rooms katholiek, staat be kend om zijn linkse ideeën en heeft een voorliefde voor auto's. In 1958 werd de begaafde, ook door journalistiek werk bekend geworden politicus tol parlementslid gekozen. In het tweede christendemocratische Vanaf de spacc-tcwer hebt u een uniek uitzicht op 185 m hoogte over de hele Randstad. Met loto- en filmcamera/^ maakt u prachtige li panoramische opnamen vanuit de ronddraaiende 1 iiftcabine. win een 3-daagse vliegreis f naar Stockholm! De eerste' 25.000 bezoekers van de nieuwe space-tower krijgen een prentbriefkaart, die hen kans geelt op een geweldige vliegreis. kabinet van Giovanni Leone in 1968 werd hij voor de eerste maal lid van de regering als onderminister van buitenlandse zaken. In de tweede re- geripg-Rumor werd hij minister.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1