Huisvrouw heeft het bij de fabrikanten maar voor het zeggen Verhalen over boze en goede mensen DEZE WEEK Raad voor de raad CHABOTS „BRAND" NAAR ROTTERDAM? Kanttekening 5 ZATERDAG 30 MEI 1970 Het is natuurlijk triest wanneer een kledingbedrijf moet sluw ten en weer zoveel mensen op straat staan. Indien de eigenaar als reden opgeeft, dat het traditionele costuum steeds minder gewild is en de moderne mens meer geld over heeft voor vrije- tijdskleding, geeft hij blijk niet verder te hebben rondgekeken dan zijn neus lang is. Grote concerns kunnen zich zulke strop pen niet veroorloven. Ze tasten de markt af via marketing en volgen nauwkeurig de ontwikkeling in andere landen. Zaken- Heden zijn geen koffiedikkijkers; ze interpreteren feiten en cijfers. -#• Een magnetronoven, nu een uitkomst in ziekenhuizen en restaurants, zal een* tot het machinepark van de huisvrouw gaan behoren. Futurologen hadden het al voorspeld: de meeste mensen krijgen een veertigurige werk week. In 1970 zouden we be- ichikken over twee miljoen 1 luto's, honderdduizend tenten en negentigduizend caravans. In 1850 werd gemiddeld nog ZO EINDIGT de meimaand met te ijsheiligen, nieuwe haring in ivervloed en een heropend hen- elselzoen: de zomer kan begln- sn. Plannen van de regering deze reek: de zilveren koorden tussen irk en staat uit de grondwet huren ook van oude huizen imhoog achterstand in de wo- lingbouw inhalen al met het 8e jaar naar de stembus - geen hogere kiesdrempel en iet de door de commissie Cals- Donner voorgestelde veranderin- en in het kiesstelsel. Zwarigheden voor het kabinet: e liberalen laten de confessio- ele partners in de steek bij de restie van de oorlogsslachtof- rs, maar vooral bij de door oud- nks gewenste democratisering an de pbo. Zal Roolvink het wetsont- irp intrekken eer het liberale nendement wordt aanvaard? rnk op het kabinet om met slui- ig bedreigd Werkspoor te hulp 9 schieten. De werknemers sta- uit verontrusting. Actie van de politie in de grote vestigt de aandacht op de nel toenemende verkoop van iexbladen. De provincie Zuid- lolland gaat scherper toezien de aanleg van gasbuizen, lieuwe Atlantic-vliegtuigen van Ie Marine blijven aan de grond (regens roestvorming. Het Westduitse systeem van >onberaad wordt in studie geno- len. De Bijenkorf, de Spoorwe- en en anderen weigeren langer ngegarancïeerde girokaarten te anvaarden. Shell koopt Billiton oor 422 miljoen. Fusie van Wer- ink en Vandervliet. De fabriek an Spandon (400 man) dreigt oor familieruzie te sluiten, maar j is er toch een oplossing in icht met eer bereidheid tot fu- ie. Brood duurder, sommige si- aretten goedkoper. Akzo en mev hoger winst, KLM 73,4 mil ten winst (dat is 15 miljoen la ar dan vorig jaar). De Navo-ministers in Rome ebben zorg om het Nabije Oos- tn. Amerika gaat met de Russen raten ever hun invloed, die de panning doet toenemen; daarvan ■I afhangen of Israel meer vlieg- van Amerika krijgt. Liba- keert zich tegen de Ara- guerrilla's in het grensge- fed. Cambodja erkent Zuid-Vietnam en vraagt de Amerikanen, Ec na juni te blijven. Moskou arschuwt het Cambodjaanse kwind. Amerikanen bombarderen (eer in Noord-Vietnam. Gevechten tussen politie en Itreem linkse lieden in Parijs, In West-Berlijn en een bder soort rel zet de voetbal- portwereld op stelten, als Bobby loore in Zuid-Amerika van dief- lal wordt beschuldigd. Colombia de ster voorwaardelijk vrij hij toch kan spelen. De natuur is gevaarlijk; het is ster fr'tes er. cola te gebruiken in giftige planten. Leven in de ire natuur is ongezond, het leidt I reumatiek; het is aangenamer In tent, caravan of motel als ■applaats te nemen. Natuurbe- moet als doel hebben de ituur voor iedereen toegankelijk maken. Natuurbehoud is onzin, tof. Hr. A. de Froe) Zoals het celibaat de pijler is in de looms-katholieke kerk, zo het huwelijk de vijand van de idle. (Prof. dr. J. F. Nuboer) De voortgang van het onder is wordt door democratise- igsbewegir.gen in ernstige mate rstoord. Diverse hoogleraren 1 wetenschappelijke medewerk- knaposn af, zijn overwerkt en en door ziekte verstek gaan. ie deskundige docenten verla- de universiteit en voor de engevallen plaatsen zijn geen uwe mensen te krijgen. Het diepeil gaat naar beneden, idierichtingen gaan kapot, of. mr. A. D. Belinfante) gemoed is somber, maar wanhopen niet. (VN-com- voor de levenskansen van ■dom) 84 uur per wek gewerkt (75 pet. van de tijd die men niet in bed doorbracht). Nu werkt de ge middelde Nederlander nog slechts 38 pet. van die tijd. Va kantie was omstreeks de eeuw wisseling voor 99 pet. van de bevolking een ongrijpbare luxe en 's zondags had men pas na twaalf uur 's middags vrij. Wat doen we met de vrije tijd? Plaatjes draaien, klussen opknappen, televisiekijken, va- kantiehouden. In 1969 gaven we met z'n allenhonderd miljoen gulden uit aan grammofoonpla ten, voor honderd en tien gulden per persoon aan doe-het-zelf- artikelen. In 1954 gingen 4,2 miljoen Nederlanders met vakantie, nu bijna negen miljoen. Het aantal dat de grens overtrok verdrie voudigde. Velen van ons gaan meer dan één keer met vakan tie (al meer dan 30 pet.). Vrije- tijds- en vakantiebestedingen bedragen 11 pet. van het netto inkomen. De aanschaf van vrijetijds- kleding hield daarmee gelijke tred: van 131 miljoen in 1962 tot 248 miljoen in 1967. Dit jaar verwacht men een markt van driehonderdmiljoen. De leve ranciers van vrijetijdskleding zitten goed, dat is zeker. Het percentage gehuwde werkende vrouwen is in ons land (nog) betrekkelijk laag, namelijk 16 pet. In Zweden be draagt het 58 pet. en in Italië 51 pet. Dat beïnvloedt uiteraard het levenspatroon. Waar vrou wen minder thuis zijn, is er minder tijd beschikbaar voor huishoudelijk werk. Levensmid delen waaraan zo weinig moge lijk gedaan behoeft te worden, genieten de voorkeur; super- markts waar je alles onder één dak 'kunt kopen van drogisterij, groenten en fruit, tot zuivel en vlees, zijn in trek. Kochten we vroeger stroop in het kannetje, havermout, rozij nen en koffie los afgewogen, de ontwikkeling dwingt tot een compacte, praktische, in het oog springende verpakking van le vensmiddelen. Die verpakking heeft voor een deel de rol van de verkoper overgenomen. Wij vragen geen advies aan onze kruidenier, maar bestuderen de gebruiksaanwijzingen en recep ten nauwkeurig. Via marketing, waaraan een groot aantal huisvrouwen mee werkt, is uitgedokterd welke verpakking wij het fijnst vin den, welke kleuren we bestem pelen als fris, helder, uitnodi gend. De fabrikant komt er pre cies achter welke behoeften en ideeën de huisvrouw heeft, en welke prijs ze er voor over heeft. De heer H. M. Threflfall, hoofd internationale verpak kingsafdeling van Unilever, ziet de toekomst zo: „De consument zal meer geld hebben. Hij zal zich vaker verplaatsen en daardoor meer buitenshuis eten. In Amerika wordt nu al één op de vier maaltijden buitenshuis gebruikt. Daardoor ontstaat een grote behoefte aan verpakkin gen die speciaal gericht zijn op restaurants en snackbars. Door de verstedelijking van de bevol king wordt het eten buiten de deur gestimuleerd." „Er zal meer vraag ontstaan naar verpakte hapjes en een persoonsporties. Het systeem van de zogenaamde multi- packs, dat voor bier- en fris dranken wordt toegepast, zal zich tot andere levensmiddelen uitbreiden. De huisvrouw heeft het bij de fabrikant maar voor het zeggen. Haar ontwikkelings niveau stijgt almeer. Ze zal be ter op de hoogte raken en kriti scher zijn. Daaraan draagt de groei van de consumentenorga nisaties bij." De heer Threflfall waar schuwde dan ook op het We- reldverpakkingscongres in Utrecht: „De behoefte zal toene men aan verpakkingen die be ter, goedkoper, handiger, waar schijnlijk aantrekkelijker en in elk geval eerlijker zijn". (Laat ons hopen, dat dit ook zal gaan gelden voor de reclamespots, die nu vaak bewijzen uit het onge rijmde aan de lopende band van de beeldbuis laten rollen). Ook een concern als Philips volgt nauwlettend de gedragin gen van de vrouw, die verande ringen in de maatschappelijke structuur te weeg brengt. De werkende vrouw, verkorte ar beidstijd, het studerende kind, de grotere keuzevrijheid van de bewoner moet men realiseren bij de woningbouw nu. Een slaapkamer wordt steeds meer tevens studie- en knutselruimte, waar de tiener zich terugtrekt om zijn geliefde pop- en beat- muziekte draaien. Onze huidige woningen zijn De gecomprimeerde keuken aanrecht, fornuis, koelkast, af valbak is allang werkelijkheid voor vele vrouwen. over vijftig jaar niet meer zon dermeer bewoonbaar. De te verwachten kleinere gezinnen vragen een ander soort wonin gen. In de ruwbouw dient men ai rekening te houden met de verlangens, later in de woning wijzigingen te kunnen aanbren gen, zonder relatief hoge kosten. Door middel van losse wand- units kan het huis worden aangepast aan de gezinsgrootte. Onze verlichtingsinstallaties zijn niet veel verder dan vijf entwintig jaar geleden. Het aantal aansluitpunten blijft on der de maat voor onze huidige normen. In de toekomst dienen we meer plaatsruimte te heb ben, meer muurruimte en aan sluitpunten voor onze electri- sche apparatuur. Wie kan van daag in zijn keuken een was automaat, een wasdroger, een koelkast met diepvriesruimte, een fornuis kwijt, en heeft dan nog geaarde stopcontacten „over" voor de mixer en de centrifuge? Hoeveel badkamers zijn on verwarmd (maar wordt bij de bouw zo'n straalkachel veilig en in serie aangebracht dan kost dit de bewoner slechts een kwartje per week!) en hoe staat het met de keukenventilatie? Philips verwacht in Neder land voor het jaar 2000 een ver bruik dat gelijk is aan het hui dige gemiddelde verbruik in Amerika, een toename van ca. 1200 kWh per jaar naar bijna 5000 kWh. een verviervoudiging van ons electriciteitsverbruik. Rekening houdend met die electrificatie van ons huishou den pleit de heer J. P. Biele- veld, hoofd marktgroep woning bouw Philips dan ook voor een hechte samenwerking tussen electriciteits-, gas- en waterlei dingbedrijven, bouwwereld, be leggers, installateurs en wo ninginrichters, consumentenor ganisaties en standaardisatie instituten, „Een standaardisatie van de maatvoering in de woningbouw en daarop aangepaste inrich tingspakketten zal moeten wor den ontwikkeld". De huisvrouw anno 2000 zal dan de beschik- ]N een land en een volk als de onze, waar ook met de politiek ernst pleegt te wor den gemaakt, is vrijwel elke politieke situatie een boeiende. Dat geldt de politiek zoals deze, ook als resultaat van allerlei pogingen tot eigen gel- dendmaking en tot onderlinge beïnvloeding, gestalte krijgt m een bepaald beleid voor land, provincie, gewest of gemeente. Het geldt niet minder het politieke spel zo als wij dat zich zien verwerkelijken binnen en tussen de politieke partijen. Partijen waarvan ons volk vrijwel altijd en zeker ook tegenwoordig een rijke veelheid kent. De kenbaarheid van heel dit politieke be weeg is door de toegenomen openheid niet gering te noemen. Wij zitten, als eenvoudige maar belangstellende burgers, van ogenblik tot ogenblik als het ware op de tribune en kunnen het volgen. Soms zijn het dan de politici zelf, die ons met klem onder de aandacht brengen, dat wij behalve belangstellend ook belangheb bend zijn. Bijvoorbeeld bij de nadering van verkiezingen, waarbij dus een beroep op ons wordt gedaan. W/"ELNU. die politici hebben gelijk: we zijn behalve belangstellend ook belanghèb- bend. Volgende week dan zal het gaan om de nieu we samenstelling van de gemeenteraden. In dit verband mag wellicht de opmerking wor den gemaakt, dat naar veler indruk, die ik graag deel de gemeenten, na een perio de waarin ze aan belangstelling wat achter uit zijn gegaan, hard doende zijn weer aan aandacht te winnen. Geheel terecht. Zoals bekend, is het destijds Thorbecke ge weest die de betekenis van de gemeente bijzonder heeft onderstreept. Hij zag haar als de bakermat en als de voedplaats van de door de burger te verwerkelijken politieke belangstelling. Zeker in zijn tijd en nog lang daarna had hij zonder meer gelijk. Daarna heeft de politieke belangstelling zich verwijd. Kranten, nog later radio en televi sie, gingen in staat stellen tot de verschaffing en tot de ontvangst van informatie uit eigen land in zijn geheel, maar ook ten aanzien van het buitenland en straks van heel de wereld. Waar nu de aandacht van een mens altijd een zaak is van onvermijdelijke proportione- ring en dus van wisseling, daar lag het voor de hand dat ook de gemeenten de gevolgen gingen ondervinden. J7CIITER, zonder dat land en wereld daar van nu dadelijk weer de nadelen onder vinden beleeft de gemeente in onze tijd on miskenbaar eerherstel. Misschien kan de mens van tegenwoordig ook méér aan: èn land èn wereld èn gemeente hebben zijn aandacht. Nu mag ook worden erkend dat de huidige situatie op allerlei gebied metterdaad tot ruime aandacht voor wat binnen eigen ge meente gaande is leidt. Er is immers binnen heel wat gemeenten heel wat gaande en aan de gang. En ook dat alles is door openbaar heid nog meer dan voorheen kenbaar ge worden voor ons allen als burgers. Burgers bovendien die zich zeker ook in deze tijd ménsen weten, met inbegrip van alle daar uit voortvloeiende verantwoordelijkheden. Er is heel wat gaande, inderdaad. Op het gebied van zaken van orde en rust. Op on derwijsgebied. Op het terrein van de wo ningbouw. Denk ook aan het verkeer. Aan problemen als luchtverontreiniging en andere, die de leefbaarheid zo volop betreffen. In tal van gemeenten zou men graag méér doen dan in feite mogelijk is. Men stuit dan evenwel op de grenzen van wat financieel of in ander opzicht mogelijk is. Dat kan dan ontmoedigend werken, het kan echter óók leiden tot groter druk naar buiten. pjOE het zij, reeds de genoemde onderwer pen waarmee een gemeentebestuur van doen krijgt en het lijstje laat zich gemak kelijk vervolgen bewijzen, hoe wezenlijk het vaak is wat zulk een gemeentebestuur heeft te doen en waarmee het zich heeft te bemoeien. Wezenlijk is het óók in principieel opzicht. Kiezen wordt met begrijpt het al ook volgende week weer een daad van beginsel. Gelukkig kan in een land als het onze méér wellicht dan waar ook elders daar naar ook worden gehandeld. Hierin is en blijft ons volk zichzelf. Princi pieel denkend als het is, gedoogt het niet of nauwelijks wat politici kunstmatig willen laten verschuiven of door kunstgrepen wil len veranderen. Het blijft dan liever thuis, zoals het bij de laatste verkiezingen heeft laten zien. Een ge drag overigens dat overigens al niet verder brengt. Ook voor volgende week kan het betere ad vies alleen zijn: voor een verantwoorde ge meentepolitiek. ook in deze tijd van zo we zenlijke waarde, past een principiële keuze. DIEMER king hebben over de magnetro- nische oven, waarin ze in een handomdraai de diepgevroren maaltijd gaar straalt. Ons land zal waarschijnlijk voorop gaan in die ontwikke ling: wij hebben veel voor hui selijk comfort over. In 1975 zul len we waarschijnlijk 1100 mil joen gulden aan electrische huis houdelijke apparaten besteden. Wat het bezit van die apparaten aangaat steken wij met kop en schouders boven de EEG-landen uit. Wie had enkele jaren gele den kunnen voorspellen dat 82 pet. van de Nederlandse huis houdens in 1970 over een trom melwasmachine zou beschik ken? Men zegt dat de prijzen zullen dalen, dankzij kostenbe sparende produktiemethoden, massafabricage en concurrentie. Verreweg het beste schilderij dat de Rotterdamse schilder Hendrik Chabot heeft nagelaten, is „Brand van Rotterdam". Het is thans samen met de andere schilderijen uit de periode 19401945 te zien in het Amsterdamse Rijksmuseum. Chabot schilderde het in zijn huisje aan de Rotte waar hij toen woonde. Zijn atelier in de Wijnstraat werd al direct op de ochtend van de tien de mei door een Duitse vliegtuig bom getroffen. Het is een schilderij dat documen taire waarde heeft, maar dat boven dien geladen is met dat ontzagwek kende drama dat zich voor zijn ogen afspeelde. Met op de voorgrond scheefgezakte woninkjes en een lan delijke entourage waarin de tele graafpalen merkwaardig zielig om hoog steken, is de lucht een chaos van kleur, ondoordringbaar gordijn voor een toen nog onbekende vernietiging van het stadshart. In het Rijksmuseum hangt het tus sen 43 andere schilderijen die vooral de figuren weergeven zoals hij die in de oorlogsjaren zag: door de Nazi's vervolgden, uitgemergelde hongerige mensen, vluchtelingen, onderduikers, saboteurs, maar ook de ontvangst van het Zweedse brood. Nu Chabots werk in het Rijksmu seum hangt, komen de reacties weer los. Ze zijn opnieuw in discussie, de stereotiepe zetting: grote holle ogen, derlandse expressionist die aan Per- mekedoet denken. Het meeste van zijn oorlogswerk laat ons de koppen zien in een bijna stereotiepe zetting: grote holle ogen, dikke lippen, grote neus en brede mond, zware jukbeenderen. Ze krij gen zo iets primitiefs dat echter door de herhaling clichématig gaat aan doen, ook door de steeds terugkerende zelfde kleuren waarin het aandachti ge geel overheerst. Maar wij willen deze keer dit over bekende werk niet bespreken. In hel eigen particuliere museum van de heer D. Tol, de man die in Hillegers- berg de grootste collectie Chabots van Nederland bijeen heeft gebracht, zijn ze trouwens het hele jaar door te zien. Kan Rotterdam het zich permitte ren, een als „Brand van Rotterdam" in het bezit te laten van het Haags Ge meentemuseum? Is Rotterdam op his torische of artistieke gronden ver plicht de collectie Tol aan te kopen? Die „Brand van Rotterdam" is een picturaal monument dat eigenlijk in het hart van de stad thuishoort, in een der ruimten van het Stadhuis die nog steeds volhangen met vaak erbar melijke kitsch en een volkomen ver ouderde esthetiek ademen. Wanneer zal daar eens de bezem door gehaald worden? Het Haags museum heeft het schil derij in 1956 aangekocht toen het werd aangeboden door de Haagse verzamelaar A. E. B. J. Tergast Al geruime tijd zijn er onderhandelingen aan de gang om tot uitwisseling van dit schilderij voor een stuk uit de col lectie van Boymans te komen. Dit zal echter zeker gaen andere Chabot kunnen zijn. Het ziet er dus naar uit dat de besprekingen stranden op de waardebepaling van dit werk tegenover dat van een ander schil derij. „Maar er is nu eenmaal geen schil derij van het bombardement op het Bezuidenhout of zoiets", zegt de con servator J. L. Locher ervan. „Wij hebben er ook liever geen andere Chabot voor, omdat we nog zes Cha bots in bezit hebben. Het is ons wel bekend dat Boymans moeite doet om de gehele oorlogsseric te verkrijgen". Van de zijde van de gemeente ver zekerde men ons, dat men er niet over denkt, de gehele collectie te ver werven, maar dat men wel bereid is enkele schilderijen aan te kopen. De heer Tol zegt hierover: „Je kunt er uit die collectie niet zo maar een paar uithalen. Het is net als met een boek waar je een paar bladzijden uit- scheurt. Dan \-erbreek je de eenheid". Hij is eigenlijk al jarenlang ver- Chabots „Brand van Rotterdam". baasd dat de gemeente Rotterdam de collectie niet aankoopt. Hij heeft veel aanbiedingen afgeslagen, tot uit Afri ka toe. En als ik sterf, wordt de col lectie over mijn kinderen verdeeld." „Naast mij zijn er nog maar acht particulieren die schilderijen van Chabot hebben. Als die gemeente nu eens 25.000 per stuk gaf, dat is twee ton, dan is de collectie compleet. Voor zo'n 44 schilderijen is een miljoen toch niet te veel". Uit onze informaties is wel geble ken dat het Rotterdam ernst is om nu eens de knoop door te hakken, wat men wel of niet wil aankopen. „Het was een vreselijke, weerzinwekkende wereld waarin wij leefden. Wij hadden te verslinden om niet verslonden te worden. Onberispelijk gedrag ach, wat was dit anders dan levensangst? Ook ik kreeg ervaring in het sluipen door het oerwoud dezer wereld. De mens is een ontspoord wezen. Deze hersenen van hem zijn iets hinderends, iets onnatuurlijks. De mens gaat tgn gronde aan het wapen, waarmee hij de andere dieren heeft overwonnen. Alleen de bandieten hadden zich kunnen rechthouden. Erotiek was nog steeds sterker dan alleen maar wil naar macht. Maar alleen door selectie was het mo gelijk, dat een sterk ras op aarde verscheen: een ras van niets ontziende, oersterke bandieten." Wat hier als één geheel is geci teerd bestaat uit een aantal afzon derlijke uitspraken voorkomende op ongeveer de laatste twintig bladzijden van het boek van deze week. Het is geen sociologische of filosofische beschouwing, maar een roman, t.w. Niets gaat ten onder van Louis Paul Boon, u weet wel die socialistische Vlaamse schrijver die onlangs de schrijfmachine voor palet en penseel heeft ingeruild. Het betreft nier weliswaar een tweede druk (De Arbeiderspers. 112 blz., f 7.90). maar de eerst heb ik nooit besproken. Dat die conclu sies aan het eind van het boek voorkomen, wijst voor de kenner al dadelijk op het vakmanschap van de auteur. Het spel is gespeeld, tot een zeker punt althans, want het boek zou. evenals Sartre's Huis Clos, kunnen besluiten met „Con- tinuons". laten we verder gaan. Niets gaat immers ten onder. De roman beschrijft het leven van Frans Ghoedele. Als kind komt hij terecht op het Internaat van de ambachtsschool Constructa. Na zijn schooltijd wordt hij vakleraar aan dezelfde inrichting. Ghoedele is schichtig, onbeholpen en pas sief. Een buurmeisje. Agnes. kiest hem uit als haar man. Zij is onaan trekkelijk, en bezeten van machts drift. Louis Paul Boon Twee meisjes. Eva en Margaret, spelen voorts in zijn leven een rol: op Eva is hij verliefd, maar zij blijft voor hem onbereikbaar, terwijl Margaret zich aan Frans opdringt om hem financieel uit te bulten. Frans wordt Ingenieur en verdringt de Kaalkop, de gehate onderdirec teur, van diens plaats. Agnes blijft zolang intrigeren tot Frans direc teur is. Zijn levensangst wordt nu tot een climax gevoerd en ten slotte wurgt hij Margaret. Maar aangezien niets ten onder gaat en de Kurk (zijn bijnaam) steeds blijft boven drijven, vindt er geen strafvervol ging plaats. De hinkende en aan drank verslaafde dokter Goethals tekent een overlijdensakte. De doodsvijandinnen Agnes en Eva werken hier voor een ogenblik sa men. Frans merkt alleen maar werktuig te zijn geweest en dat iedereen dit door heeft, tot de leer lingen toe. Op de achterkant van het boek staat: „Vol woede richt Boon zich. in deze meest sombere van zijn romans, tegen een maatschappij die zich aandient als een monument van vooruitgang, maar die in wer kelijkheid alle trekken van het oer woud heeft behouden." Alleen door de accenten zo sterk aan te zetten, kon het resul taat worden bereikt De figuren zijn bijna karikaturen, evenals dit zo dikwijls bij Dickens het geval is Maar Dickens, als goed negentien- de-eeuwer. met zijn zin voor sym metrie zoals die ook In de rang schikking van de huiskamers uit kwam (links van de schoorsteen een zonsopgang, rechts een zons ondergang enz.), zorgde altijd aan de andere kant voor edelaardige of dom-goedhartige figuren, ter com pensatie. Hij werkte volgens een zwart-wit schema. In dit boek van Boon is alles zwart. Het is een zwartboek tegen de maatschappij. Van klassenstrijd is niets te merken: de knechten zijn al even verdorven als de he ren. De strijd gaat niet tussen de klassen, maar tussen men9 en mens. Niet de economische ver houdingen beheersen het leven, maar erotiek en machtsdrift. Geïn dustrialiseerd of niet, de samenle ving i9 een jungle- Meer dan knap vind ik dit boek overigens niet. Het is fel. maar niet groot. Natuurlijk zijn er zwakke mannen, die door hun eerzuchtige vrouwen worden opgejaagd. Maar dit wreekt zich meestal. Men blijft piekeren over de vraag: wat maakt een roman, ook de eenzijdigste ro man. als literair werkstuk soms qroot? En wat ontbreekt daartoe aan het onderhavige boek? Ik ge loof dat de afstand tussen schrijver en figuren te klein is. Bij Dickens proeft men een gro tere geestelijke distantie, waardoor zelfs figuren als Uriah Heep bij al hun monsterlijke huichelarij toch leven. Het zou mij hier te ver voeren daarop nader in te gaan. Boven dien heb ik nog een tweede boek- (je) aan te kondigen: Kom Van avond..., Verhalen uit de Bezet tingstijd, door Dieuwke Winsemius (Kok, Kampen, 78 blz., f 5,90). Deie acht stukjes hebben geen literaire pretentie, maar vormen toch behoorlijk goede lectuur. Men merkt te doen te hebben met een ontwikkelde vrouw met gevoel voor proportie en die de kunst verstaat het bijkomstige weg te laten en zich te bepalen tot de hoofdzaak. Een kleine jongen wordt door Duitsers bij het lijk van zijn vader gebracht, ter identificatie. Anton van der Waals doet zich voor als ontslagen gevangene en weet van de vrouw van een werkelijke ge vangene bezwarende inlichtingen te verkrijgen. Een invalide moet zijn houten been inleveren en slaat het stuk op het hoofd van de man ach ter de officiële tafel. De verzetsman Adje wordt door zijn loslippigheid gevaarlijk voor de groep en aan de overkant van de Biesbos in verzekerde bewaring genomen Een soortgelijk geval doet zich voor met de al te spraak zame dominee Timmer (niet te ver warren met de werkelijke ds. Tim mer). Het mooiste verhaal gaat over ondergedoken Joden. De gastvrouw vindt ook noodleugens zonde en zegt teoen de Duitser aan de deur, op diens vraag of er Joden in huis zij: ..Jawel mijnheer, zelfs een hele familie." De Duitser denkt dat ze niet goed bij het hoofd is en gaat verder. De volgende geschiedenis: een vrouw bezoekt haar gevangen man en denkt een ogenblik dat hij weg- qevoerd is. Tot hii aan een raam pje verschijnt en haar een kushand toewerpt De koerierster Leentje trekt zich terug als ze merkt dat ze niet uit het goede spionnehout is gesneden. Men ziet: levensechte en boeien de geschiedenissen, op intelligente wijze verteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 17