Chinees vuurwerk in de „Papieren Tijger" ASTRONOMIE ONTDEKT STEEDS MEER En Mao schrijft rechtvaardigheid op oorlogsbanier door Paul v. Langstraat door Rolf Hoekstra ZATEROAO SO MEI 1970 BIJLAGE VAN HET KWARTET De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Het Sinologisch Instituut is gevestigd in het oude, sombere Museum voor Volkenkunde te Leiden. Via een wenteltrapje komen we in een donkere doolhof van gangen en trappen, waar langs de muren boeken in hoge kasten stoffig staan gegroepeerd. Prof. dr. Zürcher (42) heeft tussen twee col leges wat tijd beschikbaar gevonden en ontdekt ergens op de zolderverdieping van het chaotisch aandoende gebouw een rustig praatvertrek. Met een paar woorden verklaart hij de chaos, die te wijten is aan allerlei interne verbou wingen en verhuizingen. Een inleidende vraag over de laatste officiële verklaring van Mao Tse Toeng, een verklaring die door het Chinese persbureau „belangrijk" werd genoemd, over het dreigende gevaar van een nieuwe wereldoorlog, waarop men voor bereid dient te zijn. Mao beloofde steun aan alle volks bewegingen- die tegen de VS zijn gericht. Bevat deze ver klaring nieuwe elementen? Prof. Zürcher: „Nee, het is een herhaling van wat al vaker is verkondigd." meeste indruk maakt op de buiten staander. De enorme gestuurde schaalvor- mige schijven dienen om de stra lingsenergie op te vangen vanuit het heelal en door te geven aan de ontvanger. Hoe groter de schaal, des te beter kan het de energie opvangen en des te nauwkeuriger kan men richten op de stralingsbron. Het is echter bijzonder moeilijk en uiterst kostbaar deze schaalan- tennes zeer goed te maken. Dit behoeft echter ook niet, want met een aantal antennes die in combina tie worden gebruikt krijgt men de zelfde resu.taten. Door de signalen van de afzonderlijke radiotelesco pen samen te voegen lijkt het alsof een zeer grote telescoop is ge bruikt. De radiosynthese telescoop in het Nederandse Westerbork be staat uit twaalf spiegels elk met een diameter van 25 meter. Hier van staan er tien op een onder linge afstand van 144 meter opge steld langs een oost-west lijn. De overige twee spiegels staan hier van in het verlengde en zijn over een bepaalde afstand verplaats baar. Bij de eerste studies van de pul sars gebruikten astronomen in Cambridge meer dan 2000 kleine antennes die onderling met elkaar waren, verbanden en die electro- nlsch werden gestuurd. Dit prln- Prof. dr. E. Zürcher, geboren deert hij de ontwikkeling van het 1928 te Utrecht, studeerde te christendom in China in de 17e iden Chinese en Japanse taal- en eeuw en van het marxisme in het terkunde, alsmede Boeddhologie huidige China. Hij is sinds 1961 Tibetaans. Hij legde zich speci- hoogleraar in de geschiedenis van 1 toe op acculturatieverschijnse- Oost-Azië aan de Rijksuniversiteit i in China, in het bijzonder op te Leiden en is oprichter van het ologisch gebied. Als resultaat aan het Sinologisch Instituut ver ft deze studie promoveerde hij in bonden documentatiecentrum, dat "1 op The Buddhist Conquest of (ook in vertaling) veel materiaal be- jhina. In hetzelfde kader bestu- vat over het huidige China. Mao Tse Tung en zijn rechter hand Lin Piao 1 China's nieuwste geheime wapen is een torenhoge stalen Ier van een kilometer lang en met een middellijn van driehonderd meter. Een paar honderd miljoen Chine- en installeren zich in het binnenste van deze kolossale ;er, klauteren tegen de wand op en zetten het gevaarte beweging, waarop met een verpletterende en alles en verpulverende kracht het westen van de aard kern wordt weggewalst. Dit wrange verhaaltje tekent de onbestemde angst in hel westen ir het afgesloten, geheimzinnige en ondoorgrondelijke miljoenen- ilk achter de Chinese muur, dat mogelijk op het punt van los- iten staat in een alles overspoellende vloedgolf van mensen, [ordt deze angst gevoed door wat China noemt „de imperialis me agitators" of is het een gevolg van de agressieve Chinese •litiek? Is de Chinese draak gevaarlijk omdat hij zich bedreigd voelt is het een van nature agressief beest? Is de beteugelingsdrang de zijde van de Amerikaanse „papieren tijger" terecht of it alles op een afschuwelijk misverstand? Of is het zonder :r een kwestie van macht en sluipen draak en tijger taxerend elkaar heen, gereed voor de sprong? De voor- en tegenstanders redetwisten, maar het conflict blijft. Iet doel van oorlog is oorlog uit te bannen", zegt Mao in zyn rzamelde werk. En Nixon denkt er al niet anders over, getuige motivatie van zijn besluit tot uitbreiding van de militaire tiviteiten in Cambodja. Al in de vierde eeuw voor Christus schreef de beroemde dnese strateeg Soen-tze „De kunst van de oorlog". „Wanneer sterk zyt, fingeer zwakte: indien actief, inactief. Indien dichtbij, et het voorkomen alsof gy ver weg zyt: indien ver weg, alsof chtbij. Bied de vijand een aas om hem te lokken: fingeer wan de en sla toe. Fingeer inferioriteit en moedig zijn arrogantie n", zei Soen-tze. Hy voegde er ten overvloede aan toe, dal alle rlogvoering op bedrog berust. En dat, terwyl er zoveel mooie maar tegenstrijdige citaten staan over het probleem van oorlog en vrede. „De oorlog tegen oorlog is de edelste van alle oorlogen" (Jaurès). „Oorlog mag en ander doel hebben dan de vrede" (Cicero). „Men komt in oorlog, als men in de vrede schuilt" (Milton). „Het verbazing- ikkendste is, dat de ganse maatschappij niet in opstand komt dat woord „oorlog" (Tolstoi). Vrjj naar Shakespeare: woorden, woorden, woorden, de rest is rlog. Het kan geen kwaad Mao nog eens te citeren, die zo driftig :t z'n Rode Boekje zwaait: „Tegenwoordig praten mensen in alle nden ter wereld er over of een derde wereldoorlog al of niet 1 uitbreken. Ook ten aanzien van deze kwestie moeten wij estelyk voorbereid zjjn en analytisch denken. Wy staan pal voor vrede en verzetten ons tegen oorlog. Maar als het imperialisme Slist een oorlog wil beginnen, moeten wy daarvoor niet bang zijn". De verwijten vliegen over en weer. Niemand wil oorlog en de •rlog is. Bestaan er eigenlijk wel rechtvaardige oorlogen? Voor oorlog strydt elk betrokken land zyn rechtvaardige strijd en na de oorlog blykt alleen de overwinnaar de goede strijd gestreden hebben. Mao zegt: „De banier van China's rechtvaardige oorlog is de inier voor de redding van China. Een oorlog die gevoerd wordt or het verreweg grootste deel van de mensheid en van het ünese volk, zal ongetwijfeld een rechtvaardige oorlog zijn. Het 1 zonder twijfel de meest eervolle onderneming zyn voor de dding van de mensheid en China. En deze oorlog zal een brug lan naar een nieuwe periode in de geschidenis van de mensheid". „Als de mensheid een punt bereikt, dat klassen en staten worden ëlimineerd, zullen er niet langer oorlogen zyn, geen revolutio- ire of contra-revolutionaire, geen rechtvaardige of onrechtvaar- ?e. Dit zal de periode worden van blijvende vrede voor de mens- id. Onze studie van de wetten van de revolutionaire oorlog vindt n oorsprong in onze wens alle oorlogen uit te bannen. Dit is at de communisten scheidt van de uitbuitende klassen". Het zijn woorden, zo oud als de mensheid. Alleen de ideolo- sche motieven wijzigen zich. Maar de oorlog blyft, evenals de chtvaardiging van die strijd. Alle partijen zeggen het gelijk aan In kant te hebben. De waarheid van de oorlog ligt jamroer «oeg aan gene zijde. Dat is de dood. Drie eeuwen lang was de optische telescoop het enige mid del dat de mens bezat om het heelal te bestuderen. En tot voor enkele tientallen jaren meende men dat de wereldruimte nog een beperkt aantal geheimen bezat. Maar het zichtbare licht is slechts een fractie van de eiectromagnetische energie die door hemellichamen wordt uitgezonden. Vanuit dit stand punt bezien was het dan ook geen wonder dat de recent ont wikkelde radio-, infrarood-, ultraviolet- en röntgenstralen- telescopen niet vermoede verschijnselen aan het „licht" brachten. Het electronisch instrumentarium van de sterren wachten heeft een nieuw tijdperk ingeluid voor de astronomie. In 1962 bijvoorbeeld lanceerden Amerikaanse astronomen een raket met de bedoeling de relatief zwakke röntgenstraling van de zon te registreren, (dit kan niet vanaf het aardopper vlak, aangezien de atmosfeer die straling niet doorlaat). Tot grote verbazing van de onderzoekers seinde de raket een stroom van gegevens terug die betrekking hadden op een röntgenbron ver in de ruimte die een miljoen keer sterker was dan men voor mogelijk hield. Later onderzoek onthulde dat het een ster was in het sterrenbeeld Schorpioen. Dit was de eerst ontdekte röntgenster één die het merendeel van zijn ener gie uitzendt in de vorm van röntgenstraling in plaats van licht. Sedert die tijd zijn meer dan 30 van zulke sterren ontdekt. „Opnieuw wordt gehamerd op het aambeeld van de volksoor log, van de vele Vietnams. En je ziet dat de Amerikanen precies doen wat de Chinezen willen. Mao gaat ervan uit dat Ameri ka door zijn eigen politieke me chanisme steeds weer betrokken raakt in allerlei lokale conflic ten, waardoor je zo'n versprei ding van krachten krijgt dat Amerika daartegen op een ge geven moment niet is opgewas sen. Dat is de theorie van de papieren tijger". -B- Ziet Amerika zelf dal ge vaar dan niet in? „Er is volgens mij een gebrek aan communicatie tussen de China-experts en het Pentagon. Amerika heeft meer China-ken- ners dan welk land ook. Dat kun je aan de Amerikanen wel overlaten. Maar het komt wel meer voor dat de „know how" stroom niet doordringt tot het militaire hoofdkwartier, zodat je als niet-militair expert de vage indruk krijgt, dat men in het Pentagon nog steeds uitgaat van de zeer traditionele manier van oorlogsvoering. Men schijnt nog steeds geen idee te hebben van de betekenis van een guer rilla-oorlog". -B- De uitbreiding van de Ameri kaanse oorlog in Cambodja past volgens u in de Chinese poli tiek? „Ja, en de Amerikanen trap pen er elke keer weer in. Het is een waanzinnig idee dat de Amerikanen op zoek zijn naar het hoofdkwartier van de Viet- cong in Cambodia. Alsof dat een heel groot géoouw is ergens in de jungle. Dat hoofdkwartier bestaat uit rondtrekkende troe pen, uit kerels die him wapens en zenders meesjouwen. Dat is guerrilla. Amerika ziet de vijand kennelijk nog steeds als een conventionele strijdmacht", •fr Mao noemt Amerika een pa pieren tijger, maar is dat geen ernstige onderschatting van de Amerikaanse macht? „Het is een ideologische idee- fixe, die men in Peking ver kondigt Het kan best zijn, dat ze er zelf niet voor de volle honderd procent achter staan. Peking interpreteert de Ameri kaanse politiek als de politiek van een heel klein groepje staatslieden en kapitalisten aan de top. Men troost zich met de wensdroom dat deze politiek indruist tegen de wil van het Amerikaanse volk, terwijl de protestbewegingen juist worden gedragen door een kleine min derheid". ■B- Beoordeelt het Westen de Chinese politiek juist? Is de westerse angstpsychose gerecht vaardigd? „China Is erg groot, erg afge sloten en erg geheimzinnig. Die angstpsychose is als zodanig reëel. Echter, op de keeper be schouwd, gebeurt er erg weinig. Men zegt dat China agressief is. maar je moet wel een verschil maken tussen gewapende en verbale agressiviteit". -&• Meestal gaal die ideologische strijd aan een werkelijke oorlog vooraf. „Ja, natuurlijk. Maar dan moet je je wel afvragen of er sprake is van een offensieve dan wel defensieve oorlog en alles wijst erop dat China aan een defensieve oorlog denkt. Daarmee zijn ze vertrouwd en onoverwinnelijk. China heeft buiten de eigen grenzen geen eigen bases of troepen. De ideo logie, hoe agressief ook, bevat geen element van „lebensraum". Men gaat ervan uit dat het mo gelijk is de eigen bevolking te voeden door een sterkere uit bouw van de economie, meer industrialisatie en uitbreiding van moderne landbouwmetho den". -B- En de spoetnik en atoom bom? „Men is daarvan erg onder de indruk gekomen. Het is een randverschijnsel in het Chinese militaire denken, een enclave in de moderne oorlogsvoering, in gebed in de volksoorlog. Je moet die satelliet en atoombom ook zien als een stuk status". Het gevaar bestaat dat ze in de nabije toekomst wel een vuist kunnen maken. „Dat is een potentieel gevaar van elke grote staat Het geldt voor China, Amerika, Rusland, Japan. Op een gegeven moment willen de moderne superstaten macht gaan uitoefenen en mis schien is China over twintig of dertig jaar zover. Dat weet ik niet maar voor de komende jaren hoeven we daarvoor niet bang te zijn". -B- Wat betekent de steun, die Mao heeft toegezegd aan alle volksbewegingen, die tegen de VS zijn gericht? „Dat is een kwestie van machtspolitiek, die zo oud is als de weg naar Rome. China ziet de VN steeds meer als een club van mogendheden die de lakens uitdelen. Daarom doet China een beroep op de Derde Wereld. Toen Indonesië uittrad, werd dit door China toegejuicht Zij willen een soort tweede VN, waarin de landen van de Derde Wereld zijn verenigd. En dat natuurlijk onder leiding van China". -B- Heeft uw bezoek aan commu nistisch China nog verandering gebracht in uw visie over dit land? „Nee, we zijn met deze din gen voortdurend bezig. Het is meer een herkennen van be paalde situaties. Het is jammer, dat je niet met de gewone be volking in contact komt en wat dat betreft is een reis naar Chi na frustrerend. Toch is het me meegevallen. In de grote steden mochten we zonder begeleiding rondlopen". -B- Hebt u met de bevolking ge sproken? „Je kunt moeilijk een winkel binnenstappen en een praatje met de winkelier gaan maken over hoe hij over bepaalde za ken denkt". -B- Ik kan me voorstellen dat een sinoloog dat juist weldoet. „Nee. daar begin je niet aan. Je weet dat je het de mensen moeilijk maakt door ze met be paalde vragen te overvallen. Daarmee moet je erg voorzich tig zijn". -B- Het moet voor een sinoloog een bijna onmogelijke taak zijn- een wetenschappelijke analyse te geven van de situatie in Chi na, omdat hij slechts kan be schikken over summiere gege vens, die bovendien erg eenzij dig zijn. „Het geven van een analyse is inderdaad erg moeilijk. Je moet tussen de regels doorlezen. De berichten zijn vaak hyper opti mistisch. Over bijvoorbeeld de machine-industrie lees je uit sluitend hoe geweldig het gaat, maar dan moet je doorlezen tot dat je het woordje „however"' tegenkomt. De Culturele Revo lutie heeft ons enorm geholpen. Toen kwamen tal van berichten los, die een heel ander beeld gaven. Maar aan de andere kant zit je met de moeilijkheid of de tijdens de Culturele Revo lutie gespuide kritiek wel reëel is". -B- Afgaande op uw boek „Spel zonder snaren" is de conclusie gerechtvaardigd, dat u het be treurt dat voor de hoogstaande Chinese cultuur, voor de filo sofie van Lao Tse, Confucius en Mencius, voor de fijnzinnige li teratuur, voor het glinsterend borduurwerk en zijdebrokaai en voor de fijne penseelkunst, grauwe petten en uniformen, harde ideologieën en dergelijke inde plaats zijn gekomen. „Ja, hoewel pogingen worden gedaan de oude Chinese volks kunst in de moderne kunst te verwerken. Zo krijg je bijvoor beeld traditioneel geschilderde Chinese landschappen met mis tige bergen waarachter, als je heel goed kijkt, een paar fa brieksschoorstenen staan. Dat heet dan: Commune in de ber gen. Maar volgens de Cultu rele Revolutie is dat weer feo dale kunst". -B- Moskou heeft Mao en de zij nen ervan beschuldigd opvol gers te zijn geworden van „de bendeleiders van het Hitier- rijk". Kan men China van fas cisme beschuldigen? „Niet in de zin van Blut und Boden of raciale soevereiniteit. Bovendien is China niet uit op expansie. Wel zet men vrij „rücksichtslos" grote bevol kingsgroepen onder druk. Men is binnenlands bepaald niet af kerig van geweld. Maar Mao zou ik geen Hitier willen noe men". -B- Wat is uw mening over de Amerikaanse inval in Cam bodja? „De strijd in Zuid-Vietnam speelde zich betrekkelijk ver af van de Chinese grens. Met da bombardementen op Noord- Vietnam werd de situatie al iets gevaarlijker. Cambodja is nog van China gescheiden door Laos en de laatste berichten handelen over militaire activi teiten van de Amerikanen in dit land. Het conflict beweegt zich dua duidelijk in de richting van de Chinese grens. In 1967 heeft Pe king gezegd, dat China zal in grijpen wanneer het conflict zich uitbreidt tot het Chinese grensgebied. Dan krijg je een herhaling van Korea en dat is het begin van een derde we reldoorlog". In 1963 registreerde het Mount Palomar Observatorium een radio bron op verscheidene biljoenen lichtjaren afstand van de aarde. Om op deze afstand nog radiogol ven van een dergelijke sterkte te ontvangen moeten zij miljoenen ke ren sterker worden uitgezonden dan de astronomen voor mogelijk hielden. Twee jaar later ontvingen astro nomen van de Cambridge Universi teit radiosignalen die elkaar zo nauwkeurig in de tijd opvolgden dat de tik van een aardse klok er onregelmatig bij was. Vanaf dat moment werd een diepgaand on derzoek ingesteld naar andere „pulsars", zoals ze werden ge noemd. In het begin dacht men te doen te hebben met intelligente wezens uit het heelal die in de vorm van zeer regelmatige signalen een boodschap uitzonden. Maar begin vorig jaar identificeerden enkele astronomen de pulsar in de Krab- nevel de resten van een kolos sale sterexplosie in 1024. Tegelijkertijd met de radiosigna len wisselt het licht van de pulsar in sterkte. Deze waarnemingen ko men overeen met de jongste theo rie over de aard van deze hemelli chamen. De astronomen zijn van mening dat pulsars kernen zijn van neutronensterren die ontstaan na een supernova. Alle atomen in de pulsar zijn zo dicht op elkaar geplakt dat een lucifersdoosje miljoenen tonnen zou wegen. De licht- en radiostra ling zijn afkomstig van de extreem snelle omwenteling van de ster. De zwaartekracht en het magnetisch veld van een neutronenster zijn naar schatting biljoenen keren ster ker dan tot dusver in het heelal is aangetroffen. Al deze ontdekkingen zijn ge daan door astronomische appara tuur die gebaseerd is op de mo derne electronica. Zij zijn In staat vele objecten te zien die voor een gewone optische telescoop on zichtbaar zijn. De straling die uit de diepte van het heelal wordt uit gezonden door sterren, nevels, ga laxies en interstellaire deeltjes, vormen een groot aantal golfleng ten, variërend van radiogolven uit gedrukt in centimeters en meters tot aan röntgen- en gammastraling die een golflengte hebben van een biljoenste centimeter. Elk stralingsgebied vraagt een eigen soort apparatuur, geschikt om die straling op te vangen. Wan neer men dus meer wil weten om trent de aard van het heelal en de lichamen dlo daarin voorkomen, zal deze apparatuur groter en gevoe liger moeten worden. En dit ge beurt dan ook regelmatig. Deze ontwikkeling wordt goed geïllustreerd door de radioastrono- mie. Een radiotelescoop is in feite een superqavoelige radio-ontvan ger met een grote antenne, die vanwege zijn imposante verschij ning in het landschap nog de De telescoop van Westerbork bestaat uit twaalf reusachtige reflectoren cipe werd ook gebruikt bij de be studering van de radiosignalen af komstig van wolken OH-moleculeri in de wereldruimte. Theoretisch werd beredeneerd op welke golflengte zij straling uit zonden. Inderdaad bracht radiote- lescoplsch onderzoek verrassend sterke signsien aan het licht. Maar toen de astronomen probeerden de bron te lokaliseren, beschikten hun telescopen niet over een voldoend oplossend vermogen. Zij gebruikten toen twee radiote lescopen die eerst kilometers, daarna duizenden kilometers en la ter een heel continent van elkaar verwijderd waren De ene tele scoop stond aan de oostkust van de Verenigde Staten en de ander in Zweden. Door het samenvoegen van de signalen slaagden de astro nomen erin de bron en de richting van de OH-su nalen op te sporen. Met behu'p van een dergelijk systeem menen astronomen in Ma ry Point (V Sdat zij getuige zijn van de geboorte van planeten in een evoluerend zonnestelsel er gens In de ruimte. Zij hebben ra diosignalen ontvangen van ringen stof en gas oie rond een centraal lichaam cirKelen. Zij geloven te doen te nebben met een nieuwe ster. De ringen van stof en gas zouden zich can het verdichten zijn tot planeten. Het wetenschappelijk onderzoek van het heeial dat begon met de telescoop ^an Galilei in de zeven tiende eeuw. ondergaat in onze ja ren een onstuimige opleving. De toepassing van de moderne elec tronica in de astronomie heeft de afgelopen tien Jaar tot verrassende •ontdekkingen geleid en houdt zelfe nog grotere beloften in voor de toekomst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13