Opluchting op ef f ectenbeur s nakoersherstelin W allstreet Amerikaans advies over Nederlands onderwijs Toekomst is aan snelle nachtslaaptreinen nerv Jnc incrv w,,,rin9' De Gruyter: 1969 j aar van omschakeling! NVV: berichten over hervatting overleg voorbarig T andheelkundige verzorging voor bejaarden Bon Chaos voor de Franse grens School bezet in Parijs Dij kversteviging in Joegoslavië 1 BENZINE DUURDER Nederlanders in samenzwering tegen Rusland 11 ZATERDAG 30 MEI 1970 DEN BOSCH De veranderingen aan consumentenzüde en de daaruit voortvlioiende ontwikkelingen in de detailhandel hebben De Gruyter ui teraard niet onberoerd gelaten, zegt het jaarverslag. De omschakeling in de bedrüfspolitiek, het sluiten van een groot aantal te kleine winkels en het zich volledig richten op de super markten, is met moeilijkheden ge paard gegaan. Het „marketing" beleid voor een supermarkt wijkt namelijk sterk af van dat voor een bedieningswinkel of een zelfbedieningswinkel. Bij de Gruyter Heeft men aan de super markten de naam gegeven van metro- markten. De herstructurering van het fili- aalbedrijfde -es alenapparaat vertoont het volgende beeld (eind 1969 vergeleken met be gin 1967): supermarkten 86 (46), su- pettes 43 (geen), zelfbedieningswin kels 244 (398), bedieningswinkels 7 (82), totaal 380 (526). Ondanks de ver mindering van het aantal filialen is de totale verkoopoppervlakte geste gen. De omschakeling van het bedrijf is een van de oorzaken van een verlies van 4,7 miljoen in 1969. Het be drijfsresultaat opgevat als het exploi tatiesaldo minus rente en afschrijvin gen, de belasting buiten beschouwing atend, is nog ongunstiger: een ver lies van bijna 8,7 miljoen. De gun stige resultaten van het Duitse be drijf hebben deze verliezen niet kun nen verhinderen. Schadeloosstelling voor landbouwers UTRECHT In het kader van de stichting ontwikkelings- en sanerings fonds voor de landbouw is een rege ling getroffen voor een schadeloos stelling aan agrarische werknemers die tengevolge van struktuurverande- ringen in de landbouw moeten af vloeien. De regeling geldt voor werknemers van 55 jaar en ouder die de laatste tien kalenderjaren minstens veertig weken in de landbouw hebben ge werkt. Zij krijgen 3000. Dit bedrag wordt geblokkeerd tot ze 65 jaar zijn of overlijden. De betrokken werkne mers kunnen bovendien aanspraak maken op een bedrag van 800 als ze in verband met een nieuwe werk kring moeten verhuizen. Het besluit van werkgevers-, werknemers- en overheidsvertegenwoordigers in de stichting moet nog door minister Lar- dinois worden goedgekeurd. UTRECHT Het Nederlands ver bond van vakverenigingen noemt be richten over een mogelijke hervat ing van het centraal overleg heel :rg voorbarig". In zijn blad De vak- leweging zegt het NW dat voorlopig illeen sprake is van een gezamenlijk jestuderen van het Duitse loonpoli- ieke systeem door werkgevers en ferknemers. Het NVV erkent, dat de president ran de Nederlandsche Bank, dr. J. Sijlstra, niet zo wereldvreemd is als iet verbond in een eerste reactie op liens suggestie, artikel 8 van de loon wet (bevoegdheid tot ingrijpen in af zonderlijke cao's) te „bevriezen", meende te moeten veronderstellen. Het NW had de indruk, dat dr. Zijl dra alleen maar dacht aan het niet hanteren van dit artikel zolang het - dan weer op gang gekomen centraal overleg zou duren. Dit blijkt liet het geval te zijn, dr. Zijlstra lenkt aan uitschakeling van artikel 8 ;edurende de periode waarover het iverleg handelt. Dat neemt overigens liet weg dat het NW zijn bezwaren egen deze suggestie handhaaft. legeling binnenvaart DEN HAAG e= Elke eigenaar van ïen binnenschip maakt aanspraak op :en uitkering als hij zijn schip laat slopen. Het rechts is echter beperkt ot die schepen die sinds 1969 voldoen aan de in een gisteren goedgekeurd "■wetsontwerp gestelde eisen. Dit deel- 3e premier De Jong gisteren mee na afloop van de ministerraad. Scheidende Wagons-Lits-directenr B. Kraal: „Spoor kan best concurreren"" Snel treinen Dat vliegen: Wagon-Li ts Cook doet het ook, ondanks het trein- image van de organisatie. De heer Kraal verduidelijkt het. Wagons-Lits is de ene tak (van de slaapwagens en de buffetrijtuigen) Wagont-Lits Cook de andere: voor het organiseren van reizen, overal naar toe en met alle transportmiddelen. Hoewel vliegreizen een steeds groter deel van het programma zijn gaan vormen, gelooft de heer Kraal niet, dat ze de treinreizen zullen verdringen. „Ook de trein gaat steeds sneller rijden. Op de afstanden tot 500 kilometer concurreert het spoor al heel aardig. Van Rotterdam ben je sneller per trein in het centrum van Parijs dan wanneer je door de lucht gaat, zeker als je de TEE neemt die doet het in minder dan vier uur." „Op de grotere afstanden zit er ook voor de toekomst nog genoeg muziek in het spoor. In Frankrijk zijn ze al aan het experimenteren met turbinetreinen, die snelheden van 200 tot 400 km per uur halen." Nieuwe formule Een krachtige injectie voor het vakantietreinvervoer noemt hij naast de vakantictreinen zoals de Bergland- en de Zonexpres, de auto- slaaptreinen. „Daarvoor is een sterk stijgende belangstelling. Maakten er in 1960 nog maar 370 Nederlanders gebruik van, vorig jaar waren dat er al 26.500 (met 10.000 auto's) en dit jaar wordt weer een stijging van 25 procent verwacht. Het aantal lijnen is ook sterk uitgebreid. Dit seizoen komt de achtste erbij: naar Lubljana". De belangstelling daarvoor is groter voor de gewone slaaptreinen voor de lange afstand. „Met die treinen is het wel afgelopen." „De formule voor de toekomst is: de slaaptrein voor het pure nacht traject, zoals die tussen Parijs en Rome. 's Avonds weg en 's morgens uitgeslapen op de plaats van be stemming. Daar moet het spoor straks naar toe. Er moeten aan biedingen worden gedaan voor de reis in slaapwagon of couchette plus een maaltijd en een ontbijt. Een „all in"-prys dus. En die prys moet dan concurrerend zijn met de vliegtarieven." Motels Vliegen en sporen. De Wagons- Lits-directeur is van beide markten thuis. Maar de automobilist vergat, hij niet. Hij creëerde er zelfs een aparte organisatietak voor: de mo- tellerie. Toen men in Nederland al lerwegen nogal sceptisch stond te gen het verschijnsel motel, zag hij er grote toekomstmogelijkheden voor. En hij kreeg gelijk. NVST overweegt: UTRECHT De Nederlandse ver eniging voor sociale tandheelkunde is bezig met het verkennen van moge lijkheden om te komen tot vormen van collectieve tandheelkundige ver zorging voor bepaalde nogal ge- isoleerde bevolkingsgroepen. De vereniging, die tot nu toe vooral ac tief is op het gebied van de school- tandverzorging, denkt hierbij voors hands aan studies met betrekking tot de tandheelkundig^ verzorging van gehandicapten, studenten en de oude re leeftijdscategorieën. Dit heeft de voorzitter van de NVST, prof. dr. H. M. J. Scheffer, gisteren meegedeeld op de algemene ledenvergadering in Utrecht. De vereniging blijft streven naar een volledige tandverzorging vanaf de vroegste kinderjaren, in samenwer king met instanties die zich met aan verwante terreinen van de gezond heidszorg bezighouden (met name de kruisverenigingen). (Van onze redacteur toerisme) AMSTERDAM „Met vakantie de grens over: nü is dat de gewoonste zaak, maar voor de oor log? Toen trok iemand uit de provincie er twee dagen voor uit om in Amsterdam een reis te be spreken. Daar had hij een overnachting in een hotel voor over." De heer B. Kraal, directeur Nederland van de Wagon- Lits-organisatie, heeft het nog meegemaakt, want hij loopt zo al wat jaartjes mee in de wereld van het reis- wezen. Als hij op 1 juni met pensioen gaat, zit hij er precies 33 jaar in, de eerste jaren bij de Britse Thomas Cook Son, later in 1933 toen deze ging samen werken met Wagon-Lits, bij de combinatie, waarvan hij sinds 1946 directeur voor Nederland is. „Het reizen heeft in die tijd een enorme vlucht ge nomen en het eind is nog lang niet in zicht. Was het voor de oorlog het privilege voor de dikke portefeuilles, (Duitsland, België en Oostenrijk waren populair, veel verder ging men niet) nu kan eigenlijk iedereen naar het buitenland, en verder." Een logische ontwikkeling, vindt de heer Kraal. Niet alleen omdat reizen goedkoper is geworden, maar ook omdat de reistijden drastisch zijn verkort. „Vroeger kostte een reis naar Malaga je drie dagpn, nu vlieg je er in dik twee uur naar toe." Een logische ontwikkeling, vindt de heer Kraal. Niet alleen omdat reizen goedkoper is geworden, maar ook omdat de reistijden drastisch zijn verkort. „Vroeger kostte een reis naar Malaga je drie dagen, nu vlieg je er in dik twee uur naertoe". De drie motels, die Wagons- Lits thans heeft (motel Amsterdam aan de weg naar Den Haag, Euro- motel bij Amsterdam aan de weg naar Utrecht en het motel op het vliegveld Beek in Zuid-Limburg draaien uitstekend. „Ze blijkc-n duidelijk in een behoefte te voor zien, reden waarom we doorgaan". „Overigens", zegt hij, „heeft Wa gons-Lits altijd al veel in het hotel wezen gedaan. Al 70 jaar geleden begonnen wij met de exploitatie van hotels, tot in Istanboel toe. Een Ne derlandse activiteit op hotelgebied is o.m. de exploitatie van het Grand Hotel Centraal in Den Haag, dat drie jaar geleden werd overgeno men". Nog dit jaar komt er een nieuw hotel van 100 kamers in En schede bij". En daarnaast is er dan nog het restaurantbedrijf. Niet alleen in de treinen, mar overal, onder meer ook op de meeste Europese vliegvelden. Door dit alles is Wagons-Lits een van de grootste organisaties op reis- en horecagebied ter wereld gewor den. De heer Kraal zwaaide 24 jaar dc scepter over het Nederlands deel daarvan. Maandag neemt hij af scheid en wordt hij opgevolgd door drs. P. J. van Houten. Een afscheid, dat hem niet ge makkelijk valt. „Uit een bedrijf, dat zoveel boeiende aspecten heeft, ga je niet zómaar weg". (Advertentie) Het N.C.R.V.-vakantie programma met talloze mogelijkheden voor uw vakantie ontvangt u na toezending van onderstaande V.P. 70 Naarr Adres: Woonplaats: Ook uw privéreis verzorgen wij gaarne. Met de bent u beter uit! kade 12 Den Haag DEN HAAG De Franse doua niers zijn na hun staking donderdag weer begonnen met een stiptheids actie. De situatie aan de Belgisch-Franse grens is daardoor uitgelopen op een complete chaos. Aan de Belgische kant van de grens staan zeker zesdui zend vrachtwagens op controle te wachten, verdeeld over ongeveer tien grensovergangen. Er dient rekening mee te worden gehouden, dat de douaniers hun actie volgende week zullen voortzetten. PARIJS Ongeveer tachtig ge helmde scholieren hebben gisteren een middelbare school in een Parijse buitenwijk bezet. Zij barricadeerden het gebouw en wierpen stenen naar de politie. «Het is niet bekend of zij aanhangers zijn van de Maoïstische beweging „Gauche Proletarienne" die onlangs werd verboden. BELGRADO De Zuidslavlsche regering is gisteren in spoedzitting bijeengeweest om de kritieke toe stand langs de rivier de Tisza te be« spreken. Het landbouwgebied van het land wordt ernstig bedreigd door de over stromingen die nu via Hongarije en Roemenie naar Joegoslavië doorzet ten. Het kabinet heeft besloten vijf miljoen dinar uit te trekken om de diiken te versterken. De Roemeense ambassadeur in Genève, Datcou heeft meegedeeld dat de overstromingsramp in zijn land vermoedelijk meer schade heeft aan gericht, dan tijdens de hele Tweede Wereldoorlog Tot nu toe hebben der tig nationale Rode Kruisvrenigingen toezeggingen gedaan tot totaal drie miljoen gulden. Het grotste deel is afkmsti van het Rode Kruis in Chi na, dat ruim een miljoen heeft e- schonken. De Lutherse wereldfede ratie en de Wereldraad van Kerken willen een bedrag van 360.000 gulden bijeen brengen "iXflEEL WEEKOVERZICHT (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Minister Veringa heeft het Amerikaanse effi- ciencybureau MciKnsey opdracht gegeven een advies uit te brengen over de planning op het gebiedva n het tertiair onderwijs. McKinsey is gespecialiseerd in onderwijsorganisatorische kwesties. Tertiair onderwijs is een verzamel- ïaam voor wetenschappelijk onder vijs (universiteiten en hogescholen) ;n hoger beroepsonderwijs (hts'en, ociale academies, paedagogische aca- iemies enz.). De laatste tijd wordt iteeds meer de behoefte gevoeld de litbouw van deze twee vormen van widerwijs in een verband te bezien, a- )e problemen van het tertaire onder lijs worden thans onder meer bestu- n! leerd door de commissie-sassen, de :ommissie-Drewes en de commissie- Schloesser. De voorstudies die het Amerikaanse lureau met grote voortvarendheid op it gebied van het tertiair onderwijs verricht heeft, hebben het ministerie van O en W de overtuiging gegeven dat het zinvol is Mc Kinsey een op dracht te verlenen. Men hoopt nog voor het eind van dit jaar het advies binnen te krijgen. Het is niet uitgesloten dat daarna ook de planning in ruimer verband aan de orde zal komen. Advisering door een buitenlands bureau heeft het voordeel dat men raad krijgt van deskundigen, die de Nederlandse si tuatie met haar kwaliteiten en gebre ken geheel onbevangen tegemoet tre den. Het nadeel, dat Mc Kinsey te weinig oog zou hebben voor typisch Neerlandse verhoudingen, hoopt men te ondervangen door het efficiency- bureau te laten 'opereren in samen werking met een stuurgroep van Ne derlanders die terzake kundig zijn. ROTTERDAM Met ingang van maandag 1 juni 1970 wordpn de prij zen aan de pomp van super- en ge wone benzine met 0,6 cent per liter verhoogd. Zware stookolies worden ƒ3.20 per duizend liter/kilo duurder. Dit delen de gezamenlijke oliemaaat- mee De prijsverhogingen komen tot stand als gevolg van de gewijzigde marktomstandigheden binnen het ka der van de door het ministerie van economische zaken vastgestelde prijs structuur voor vloeibare brandstof fen Prins Claus had gistermiddag een onverwachte ontmoeting met kabouter Vischjager tijdens een diploma-uitreiking in het ge bouw van het Nederlands ge nootschap voor internationale zaken in Den Haag. Prins en ka bouter, hier op de groepsfoto, spraken informeel over interna tionale culturele betrekkingen. Beschuldiging in Izwestia: MOSKOU Het Russische rege ringsblad Izwestia beschuldigde giste- ren de Britse inlichtingendienst van I het recruteren van Russische overlo pers en beweerde voorts dat Britse en Nederlandse academische figuren i banden onderhouden met Britse en I Amerikaanse inlichtingendiensten. Izwestia schrijft dat de journalist Finkelstein en de filmproducent - AMSTERDAM Met een zucht van verlichting nam de effectenbeurs kennis van het koersherstel in Wallstreet, dat aanleiding gaf tot forse koers- verbeteringen. In hoever ge sproken moet worden van een technisch herstel op de New- i yorkse beurs, moet worden af gewacht. In ieder geval is aan het „sneeuwbaleffect" van al j maar verder gaande liquidaties j momenteel een einde gekomen, maar veel hangt voor de naaste toekomst af van de politieke ge beurtenissen en van stimuleren de regeringsmaatregelen, welke het geschokt vertrouwen kunnen schragen. Het Dow Jones-gemiddclde daalde deze week op ontstellende wijze tot 631 voor industriële aandelen cn het leek er soms op, alsof de geforceerde liquidaties van effectenposities on de Newyorkse beurs een ramp inluidden. Toen Nixon aan het bewind kwam, was het kocrsgemiddeldc meer dan 300 punten hoger en onwillekeurig •ringen de gedachten uit naar Hoover, die in 1929 president der Ver. Staten was. Gelukkig is de situatie ditmaal anders en behoeft de recessie ginds nu dergelijke afmetingen niet aan te nemen. Van veel belang is het. dat het bewind van president Nixon het publiek vertrouwen zal weten te her stellen, dat inmiddels een geduchte deuk heeft gekregen. Lang niet alle factoren daarvoor heeft hij in zijn hand, maar in onze moderne tijd behoeft een regering ook niet machteloos te staan in het tegenhouden van een economische verslapping. Reeds is medegedeeld, dat de Federal Reserve Board (te vergelijken met onze Ned. Bank) de kapitaalvoorziening verder zal uit breiden, van welke maatregel een sti mulerende invloed op het economisch leven kan uitgaan. Overheidsmaatregelen zullen overi gens in de praktijk eerst op de lange re duur een uitwerking hebben, maar voor Nixon is het nu het belanariikst dat de vertrouwenscrisis wordt be zworen. Want als het vertrouwen zoek is. dan gaan de liquidaties, ter beurze weer verder, dan, stagneren de investeringen, dan komt er een ko persstaking. Op die wijze wordt „de bui" als het ware aangetrokken. De komende week wordt belang rijk, omdat uit de houding van Wallstreet kan worden afgeleid in hoever Nixon erin slaagt om het ver trouwen in zijn economisch en poli tiek beleid te herstellen. In november zullen er verkiezingen in de Ver. Sta ten gehouden worden en het huidig regiem-Nixon zal alles op alles stel len om voor die tijd de zaken te kla ren, misschien wel ten koste van de 'bestrijding der inflatie. GRILLIG Intussen heeft de verbetering op de Newyorkse beurs een grote invloed gehad op Amsterdam. Reeds gedu rende de eerste dagen der week werd een toenemende weerstand tegen de flauwe tendens van Amerika opge merkt, maar toen het getij in Wallstreet keerde, was men er hier ook als de kippen bij om snel in de markt te stappen. De baisse ging ver der tot dekkingen over en het gevolg was, dat de koerslijn deze week bui tengewoon grillig is geweest. Van de internationals was die van Kon. Olie spectakulair, daar dit fonds eerst terugviel tot ƒ114, om gisteren op ruim 125 te komen, een verschil van 55 punten. Het voorstel tot fusie tussen Kon. Olie en Billiton Mij is ter beurze gunstig ontvangen. Het meest opvallende vond men wel de stipte geheimhouding van de besprekingen en ongewone koersmu- taties in de aand. Billiton Mij vonden niet plaats. De fusie-code is behoor lijk gevolgd en hoewel men het weg vallen van Billiton Mij als beursfonds betreurt, acht men de fusie voor bei de concerns een positief te beoordelen gebeuren. Een bod van 180 voor de aand. Billiton Mij tweede rubriek komt neer op 900 pet., terwijl de laatste beurskoers 142, dus 710 pet. be draagt. Men kan erover twisten, of de Kon. Shell de overname tegen een te lage prijs verricht, maar de opname van het bedrijf in het machtige concern der Shell biedt voor de ontplooiing der activiteiten veel meer mogelijkheden, terwijl Bij een spoorwegongeluk in Beie ren tussen twee goederentreinen wer den twee mensen gewond en werd voor miljoenen marken schade aan gericht. - zij weken in '966 uit naar Engeland - en de dichter Dyomin, die naar Frankrijk vluchtte, zowel door de Britse als de Amerikaanse inlichtin gendiensten zijn gerecruteerd. Aan de samenzwering zouden ook vertegenwoordigers deelnemen van de onlangs opgerichte „anti-Rus sische" Alexander-Herzl-vereniging, die in Amsterdam is gevestigd, aldus het blad. (De vereniging beijvert zich voor het publiceren var werk van in Rusland gevangen gezette schrijvers). de beste hekken komen uit Best B G levert gegarandeerd roestvrije hekwerkendoor geheel Nederland tegen .de scherpste prijzen. de aandeelhouders in contanten toch een redelijke prijs voor hun stukken ontvangen, gezien de GROEI Alczo heeft blijkens de deze week gepubliceerde kwartaalcijfers een gelijke winst behaald als vorig jaar. De omzet steeg in het le kwartaal met 26 procent, maar dat had niet tot gevolg, dat de winst ook flink steeg. De oorzaken waren de hogere ar beidskosten en de prijsdaling voor sommige produkten. Het bestuur ver wacht voor de komende tien jaren een jaarlijkse groei in de omzet van tien procent of meer. Ook voor de winst wordt ongeveer eenzelfde groei verwacht, maar hier kunnen conjunctuurschommelingen van invloed zijn op het netto resul taat. De koers van aand. Akzo was gisteren ƒ84.70 ex ƒ2.80 slotdividend, tegen enkele dagen geleden ƒ79.80 en vorige week 82.50 cum div. De voorzitter van de aandeelhou dersvergadering, de bankier dr. Van den Brink (Amrobank), meende te moeten zeggen, in verband met de matige koersontwikkeling, dat men moet waken voor een te groot pessi misme over de economische toestand. Een belangrijk deel van de huidige koersdalingen komt tot stand onder druk van psychologische factoren. Dit is ongeveer hetzelfde als wij vorige week schreven. VLOOIENSPEL In de lokale afdelingen leek het wel een „vlooienspel". Een fonds als Elsevier zakte eerst in van ƒ501 tot ƒ460, daarna sprong het fonds op tot ƒ504. om gisteren weer op ƒ498 te komen. De dunheid van de markt speelt bij de grote koersverschillen in lokale aandelen een rol. Een ander voorbeeld van de sprongsgewijze koersontwikkeling is Van der Grin ten. Dit fonds kwam van ƒ265 op 230. daarna ging het omhoog tot ƒ290. om gisteren te sluiten op ƒ271. Dergelijke fluctuaties vinden wij wat griezelig. Goodrich heeft na het winnen van het kort geding nu Goodvear én Vre- destein gedagvaard inzake het stem recht op de onderhands geplaatste aandelen, welke zaak 11 juni zal die nen. Het gevecht om de bandenfa briek is dus nog niet geeindied, maar voor de aandeelhouders onder het pu bliek is na aanvaarding van het bod ad 456 pet. de kwestie academisch ge- WO"'"" Blijkens de mededeling op de aan deelhoudersvergadering van Verto, heeft het'bestuur absoluut geen idee, w!e de aandelen ter beurze kooot. Te gen een overval bestaat alleen maar een matige bescherming, zodat de po sitie van het bestuur niet prettig is. De koers van de aand. Verto is giste ren on«kripn tot ?nn net. Lucas Bols heeft een gunstig jaar achter de rug en wij zich in de rich ting van een algemeen drankencon cern ontwikkelen. De concentratiege dachte in de gedistilleerd sector wordt sterker en het bestuur meent, dat in de komende jaren met een versnelling van dit proce§ rekening dient te worden gehouden.' De netto winst over 1969 was i 13.62 per aan deel (v.J. ƒ11.30), dividend is ƒ7.20 (6.80).

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11