In Nyborg worden straks kerken verwacht 88 Wereldwinkeltjes als paddestoelen uit grond Prof. Smits: eerst rechten terug Effatha kampt met ruimtegebrek Taak voor pastoraat in vakantiecentra Em woord voor vandaag Roemeense metropoliet dankt voor hulp HULP AAN DERDE WERELD 9,9% COUPURES a 100.- BEROEPINGSWERK Bijna half miljoen nieuwe baptisten Blake: geweld neemt toe geslaagd? naar een nieuwe school... natuurlijk op een nieuwe fiets! Bisschoppen pleiten voor hervorming in Brazilië Wachten op nieuwbouw in Zoetermeer DAARNA PRATEN alles goed: enl wel1 VRIJDAG 29 MEI 1970 Indien zij niet aan boord blijven, kunt gij niet gered worden. Aan deze waarschuwing van Paulus tot de hoofdman en de soldaten gaat een mededeling vooraf: „Ik wek u op moed te houden. Paulus zegt dit laatste als de nood het hoogste is en dat woord vindt weerklank in van angst vervulde harten. Maar dan wordt de toestand een tikkeltje beter, althans men peilt dat het schip land nadert, doch tegelijk komt er een andere vrees, nl. deze, dat het schip tegen de klippen uiteengeslagen zal worden. En ineens is het woord van Paulus vergeten. Op slinkse wijze trachten enkele schepe lingen het schip te verlaten en naar het land, naar de veiligheid, te roeien. ..Indien zij niet aan boord blijven, kunt gij niet worden gered" (Handelingen 27:31). Het is het beeld van de mens. die ondanks Gods belofte toch de eindbeslissing in eigen hand wil houden. Ik zal het wel maken met u maar als de mens een klein gaatje ziet, probeert hij het toch op eigen kracht te rooien. Zolang het maar even gaat vertrouwt hij lie ver op zichzelf dan op God. En dit is misschien zijn grootste nood, dat hem de moed ontbreekt te zeggen: „O Here, ik zie het wel niet, maar Gij hebt het beloofd, de verantwoording ligt bij L'. We lezen vandaag: 2 Korinthiërs 12 vers 1 tot 10. (Van onze kerkredactie) OEGSTGEEST Metropoliet Justin van Iasi, Roemenië, in ons land vanwege de voorbereidingen van de Europese kerkenconfe- rentie „Nyborg VI" die volgend jaar in Denemarken zal worden ge houden, heeft gisteren de gelegenheid aangegrepen om alle Euro pese kerken, in het bijzonder de Nederlandse, te danken voor de spontane hulp in geld en goederen die na de overstromingscata strofe naar zijn land werden en nog worden gezonden. Terwijl ontroering in zijn stem doorklonk gaf hij met enkele cijfers de nood aan, waarin een deel van zijn volk verkeert. Nimmer heeft zijn land ooit zo'n natuurramp beleefd. Meer dan een miljoen hectare land is ROTTERDAM In het Bouw centrum vlak bij het Rotter damse Centraal station heeft sinds kort een zogenaamde der de-wereldwinkel een onderdak gekregen. Op het ogenblik telt Nederland zes van dergelijke winkels, en als alles volgens plan verloopt straks zeventien. Ze willen een kleine bijdrage bieden in de han del met de ontwikkelingslanden, terwijl tevens achtergrondinfor matie wordt verschaft over die landen. Half mei is de landelijke stichting Wereldwinkel (adres Drie Jofferen- gaarde 7, Odijk) opgericht, met als doel: „Het aanvallen van de structu- ÏEen zogenaamde wereldwinkel heeft in het Beursgebouw in Rotterdam een onderdak ge vonden. Een groep middelbare scholieren komt een kijkje nemen bij de produkten uit de ontwikkelingslanden. Eerst kij kers misschien straks kopers. Kruiswoord-puzzel zonder zwart 2 3 i S 6 7 8 9 s s 7 8 9 Horizon taal: 1. zill vocht - niet be groeid, 2. vogel - muzieknoot, 3. ope ning - tal. 4. voorteken - "koning(Frans) - dat is (alk.). 5. erg - "plaats in Italic. 6. bosvogel - Europeaan. 7. Republiek in M.-Amerika - projectieplaatje, 8. tel woord (Eng.) - verborgen, 9. socitté (alk.) - krantenjongen - wandversiering. Verticaal: 1. tempel - visje. 2. plaats in N.-H. - doornachtige sierplant 3- ketting - snede. 4. aanloop - ouaste bijbelverta ling. 5. open plein in een dorp - geriefe lijkheid, 6. bootje - muze van het min nedicht, 7. dierentuin - denkbeeld, 8. stad aan de Maros - kleur. 9. blocn - verlegenheid. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. neger, 2. Egedc. 3. gebed. 4. edele, 5. Teden, 6. Memel, 7 eloge. 8. mores. 9. egels, 10 Lessc. ren in de rijke lapoen. Belangrijk ne vendoel is de importverhoging uit de ontwikkelingslanden, opdat die lan den daardoor meer zelf kunnen ver dienen. Immers, de handel tussen arme en rijke landen loopt steeds meer terug en er zijn veel produkten, die de arme landen op onze markt zouden willen afzetten, maar waar de rijke landen ze onder andere door ta riefbelemmering in tegenwerken." Het klinkt nogal serieus, maar voor het kopen van een mooi exclusief ca deautje kun je in zo'n winkel ook terecht. Je kunt gewoon binnenlopen en rondneuzen bij het aardewerk uit Mexico, maskers uit Peru, houtsnij werk. strowerk. kettingen, oorbellen, geweven tafelkleden, place mats uit de Filippijnen en natuurlijk de zakjes rietsuiker en straks rijst uit Vietnam. SO: Importeur van deze artikelen is de stichting SOS steun ontwikke lingsstreken die ze betrekt van coöperaties in de ontwikkelings landen, dus niet via de geijkte han- de'skanalen. Zo'n coöperatie een primitieve voor'oper van cle Boerenleenbank, werd ons ter verduidelijking verteld is in het leven geroepen en maakt het verbouwt produkten gewoon om te verdienen, terwijl SOS er dan onder andere voor zorgt, dat deze in het bui tenland worden verkocht en de winst bij de makers terecht komt, zodat niets aan de strijkstok blijft hangen. „Geen hulp. maar handel" is het de vies van SOS. dat al een jaar of tien geleden in Kerkrade werd opgericht. Rustig zit je er misschien niet al tijd, want af en toe komt er een schoolklas binnen, die wordt opge vangen door Ans van Holst (19), die aan de sociale academie in Rotterdam studeert. Voor lagere scholieren heeft ze weer een heul ander programma dan voor middelbare scholieren. En ook in die laatste categorie wordt weer onderscheid gemaakt. Daar zijn de beginners en de gevorderden in de „wetenschap van de ontwikkelings hulp". Dia' S Ze krijgen informatie, onder andere door middel van dis's en kunnen zich later met papier, verf of op het schoolbord creatief uiten. Voor het onderwijzend personeel zijn pakket ten te koop met instructiemateriaal. De werkwinkel wil ook een tref punt voor allerlei activiteiten zijn van groepen, die zich bezig houden met kosmopolitiek. Ze kunnen „met behoud van eigen identiteit" gebruik maken van de telefoon, typemachines en het stencilapparaat. En zo is iedereen hartelijk welkom, kijkers, kopers en werkers in de we reldwinkel in het Bouwcentrum in Rotterdam, waar je snel en efficiënt geïnformeerd kunt worden over de ontwikkelingspolitiek. RIET DIEMER Zwart Verder staat er in de wereldwinkel een boekenstand met informatiemate riaal over de .kosmopolitiek". Folders en aanplakbiljetten vermelden wat je wel en niet moet kopen Een zwarte lijst is namelijk aangelegd met „na men van artikelen, die je juist niet moet kopen". En tussen al die paperassen kun je gewoon even gaan zitten. Je loopt maar binnen en je pakt een van de kranten van een stapel om zomaar te gaan lezen en een sigaretje te roken. UNIEKE GELD BELEGGING K.I.P.O. OBLIGATIES K.I.P.O. n.y. Glashaven 2, Rotterdam-C anno 1898 Vraag schr. tol., ook over de di verse andere zeer aatrekkelijke faciliteiten welke onze obligatie houders genieten 1 overstroomd, 300 000 mensen of zelfs meer zijn dakloos, tienduizenden wo- ingen zijn met de grond gelijk ge maakt en een nog groter aantal is zwaar beschadigd. Ook honderden fa brieken zijn vernietigd, dan wel voor een groot deel verwoest. Bij alle leed doet het zo goed dat met name christenen uit andere ker ken buiten ons land zo spontaan rea geren, door geld, goederen en medica menten te zenden, waaraan op het ogenblik zo dringend behoefte be staat. Dit gebaar van solidariteit zal door onze kerken nooit worden ver geten, zo zei hij. De metropoliet maakt deel uit van het presidium der Europese kerken- conferentie, die zich meer nog dan met theologische, met pastoraal-prak- tische problemen wil bezighouden. Vandaar, dat zelfs al op deze voorbe reidingsdagen, die in Oud Poelgeest onder leiding van dr. E. Emmen wor den gehouden, leken aanwezig waren van wie ook straks op de komende conferentie weer een belangrijk aan deel wordt verwacht. Kerk en toerisme Om met een uiterst actuele op dracht te beginnen: het toeristenpas- NED. HERV. KERK Beroepen te Vijfhuizen (toez.): kand. G. S. Alma te Amsterdam; te Colijns- plaat (toez.): H. Smits te Jaarsveld; te IJsselmuiden: H. Jongerden te Vee- nendaal. Bedankt voor Dubbeldam: C. W. Slingemann te Valkenswaard. GEREF. KERKEN (vrjjgem.) Beroepen te Éde-Wagèningèn: P. Lok te Zuidhorn. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdam-noord: J. Vogel te Emmen. BOND v. VRIJE EVANG. GEM. Beroepen te Utrecht-centrum: A. Jonkman, vlootpred. te Veenendaal. FLLORIDA (VS) De grote baptistenkruistocht van Noord- en Zuid-Amerika heeft bijna een half miljoen „beslissingen vooro Christus" opgeleverd. Deze evangelisatiecampagne werd in 19681969 eghouden door de ge zamenlijke baptisten in dertig landen. In verschillende landen verdubbelde het aantal baptisten door de cam pagne. In de periode 19651969 is het aantal baptisten in geheel Latijs- Amerika met meer dan veertig procent. toraat zal op de conferentie een deel van nader beraad urtmaken. Als jaar lijks honderdduizenden vakantiegan gers her en der over Europa uitzwer men, dienen de kerken daar, met na me in de grote toeristencentra, pre sent te zijn; De Duitse kerken zijn met dit toe ristenpastoraat het verst gevorderd. Dr. Ernst Wilm van de Evangelische Kirche vertelde daarover en meende, dat andere landen van de ervaringen, die de Duitse kericen met de uitbouw van dit werk hebben opgedaan, kun nen profiteren. Jaarlijks worden in het seizoen driehonderd dominees naar allerlei vakantiecentra n Europa: Grieken land, Italië, Spanje, Frankrijk, Ne derland, Denemarken, uitgezonden waar ze vooral op campings nuttig werk kunnen doen: kerkdiensten en in het algemeen individuele pastorale zorg, waar die maar nodig blijkt. Met Nederland is de samenwerking bijzonder intensief. De kerken hier stellen als het even kan Duits spre kende dominees beschikbaar voor het werk en bieden ook zonodig kerkgebou wen aan om voor diensten te gebrui ken. Die aangeboden mankracht heeft tot gevolg, dat doorgaans geen Duitse dominees naar Nederland gezonden behoeven te worden. Regionale functie Dit is uiteraard maar een van de praktische aangelegenheden waar Nyborg VI, dat volgend jaar van 26 april tot 3 mei gehouden zal worden, zich mee bezig zal houden. De ge dachte om „regionaal" als kerken re gelmatig bijeen te komen en contact te houden kreeg voor het eerst vorm inde jaren vijftig. In 1964 is de conferentie in feite officieel gaan functioneren. In totaal maken 88 kerken er deel van uit, waarvan 20 niet tot de Wereldraad van Kerken behoren. Men staat auto noom naast de Wereldraad: heeft er overigens wel contact (working rela tionship) mee. Enerzijds is de functie uitwisseling van theologische gedachten, van vi sies op en aanpak van vraagstukken als secularisatie, de wijze van getui gen in de moderne samenleving, an derzijds is er het gesprek tussen de oosters-orthodoxe en de westerse ker ken, een intensiever contact met klei nere kerken, waarvan in wereldver- band nooit z»zeer sprake kan zijn. Ook is er nauw contact met de rooms-katholieke kerk, met name via het secretariaat dat met oecumeni sche zaken belast is in Rome, dat naar de conferenties altijd afgevaar digden zendt. Belangrijk s ook de verhouding van de Europese kerken tot de ker ken buiten Europa, die vroeger ker ken van de zending waren en hu een zelfstandig leven leiden, die ter spra ke zal komen, als ook de kwestie van de diakonia in eigen landen, nu door de verbeterde sociale wetgevingen andere wegen op diakonaal terrein moeten worden ingeslagen. Geen instituut Welbewust he-?ft Nyborg dat al tijd zo is blijven heten ook al verga derde men er niet steeds niet de bedoeling „instituut", wil men: esta blishment, te zijn. De arbeid verricht men structureel het liefst in werk- en studiegroepen, als het ware op ge meenteniveau. Een belangrijk punt van bezinning zal tenslotte ook zijn de vraag: op welker toekomstige ta ken zal de kerk, of zullen de kerken, gezien de snelle veranderingen in de samenlevingsverbanden, zich dienen voor te bereiden? Open brief Thant (Van onze kerkredactie) GENEVE Verontrust doordat hij i overal het gebruik van geweld door regeringen tegen hun eigen onder- danen ziet toenemen, heeft dr j Eugene Carson Blake, secretaris' generaal van de Wereldraad van Kerken, een open brief geschreven aan zijn VN-collega Oe Thant. Hij wil dat Oe Thant hier ietj tegen gaat doen, bij voorbeeld dooi; midel van de VN-commissie voor dt rechten van de mens, waarbij hij zijn volledige steun toezegt. Blake schrijft, dat hem de laatst! weken en maanden een stroom var gedocumenteerde pleidooien bereik van mannen en vrouwen, die klagen dat hun burgerlijke of godsdienstig! rechten geschonden worden. Zij ko men uit zoveel landen, dat Blake nie langer in staat is om te zwijgen ei daarom de ongebruikelijke manie van een open brief gekozen heeft. Hij noemt elf landen, waar elemen taire rechten van de mens geschon den worden, met name: Angola, Bra zilië, Griekenland, Guatemala, Leso tho, Mozambique, Rhodesië, Ruslanc Tsjechoslowakije, de Verenigde Sta ten en Zuid-Afrika. Zelfs onder de rijke landen schijn het willekeurig en discrimineren opdringen en uitvaardigen van wet ten toe te nemen. Blake noemt di „bepaald niet in overeenstemmin met hun diverse tradities van reel en vrijheid, hun huidige stoffelijk welvaart of ideologische bewerin gen". U kunt er ook een winnen. Hoe? Vraag dat aan uw fietsen-handelaar of lees de advertentie in uw damesblad. BRASILIA De Braziliaanse bis schoppen hebben een officieel ver zoek tot de regering gericht om de rechten van de mens in Brazilië weer in acht te nemen, om landbouwher vormingen door te voeren en het be staan van een politieke oppositie te garanderen. Een document dat aan het einde van de tiendaagse algemene bijeen komst van de Braziliaanse bisschop pen werd uitgegeven werd goedge keurd met 159 van de 183 sterqmen. Het weer in Europa KRANT NAAR UW VAKANTIE-ADRES? Dit kunt u uitsluitend opgeven met de bon uit de krant. Telefonische opgaven kunnen niet meer worden aangenomen weer max. temp. neerslag gisteren Amsterdam zw. bew 17 0 Brussel zw bew. 19 0 Frankfort zw. bew. 20 0 Genève zw. bew. 22 0 Innsbruck licht bew. 17 O Kopenhagen geh. bew. 17 0 Locarno zw. bew. 23 0.3 Londen geh.bew. 21 0 Luxemburg zw. bew. 20 0 Madrid onbew. 32 0 Majorca licht bew. 21 0 München onbew. 15 0 Nice licht bew. 21 0 Parijs zw bew. 22 0 Rome onbew. 22 0 Wenen zw. bew. 17 0 Zürlch zw. bew. 18 0 VOORBURG Het christelijk instituut voor dove kinderen Effatha wil het instituut gaan uitbreiden omdat de huidige accommodatie niet meer vol doende is. Gewacht wordt nog slechts op een toezegging voor de bouw aan de Vor- weg in Zoetermeer. De totale kosten: worden geschat op tien miljoen gul den. De aankoop van de bouwgrond zal al twee miljoen gulden vergen. Een en ander werd gisteren be kendgemaakt tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van ouders en corres pondenten in de Fonteinkerk. Directeur J. L. van der Have noem de de huidige situatie niet bevorder lijk voor geordend onderwijs. Er zijn negen klassen die in noodgebouwen ondergebracht moeten worden. Effatha telt 330 leerlingen, van wie er 180 intern zijn. toen het huidige terrein werd gekocht, achtte het be stuur het geschikt voor hooguit 130 leerlingen. Dit aantal is nu dus ver overschreden. Het is de bedoeling dat de kinderen van 3 tot 13 jaar in Voorburg blijven en dat die van 13 tot 18 jaar naar Zoetermeer zullen gaan De voordelen van de nieuwe situatie, die hopelijk binnen vijf jaar gerealiseerd zal zijn, zijn volgens de heer Van der Have vele. „Het leef- en leermilieu kan aange past worden aan de behoefte in de puberteitsperiode. Er kan meer gespe cialiseerd worden, zodat met de be hoeften van het kind rekening kan worden gehouden. De observatiemogelijkheden worden sterk vergroot zodat we kunnen be kijken of de kinderen hier moeten blijven of dat het beter is ze ergens anders te plaatsen." Penningmeester G. J Molenaar zei de tien miljoen gulden door middel i van leningen en akties op tafel zou den moeten komen. Wat betreft de i reacties van de ouders „De ouder - I vereniging die in 1961 is opgericht, staat er helemaal achter. We hebben I schitterende reacties van hen ge had", aldus de penningmeester. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Prof. dr. P. Smits wil pas praten nadat h(j z(jn rechten als van een emeri tus-predikant heeft teruggekre gen. „Ik bezit een sterk ontwikkeld ge voel voor rechtvaardigheid. Daarom zou ik nooit een uitnodiging tot gesprek aanvaarden, als van het ver loop van dat gesprek zou moeten af hangen of ik mijn rechten terugkrijg. Dan is er namelijk pas sprake van een ontoelaatbare vermenging van twe zaken: een discipline- kwestie en een leertuchtkwestie. Hij zegt dit in een vraggesprek, dat het weekblad Hervormd Neder land opvallend op de voorpagina heeft afgedrukt. Prof. Smits zegt, dat de laatste ja ren wel eens de gedachte door hem heen is gegaan, met de Hervormde Kerk te breken, maar zijn verbon denheid met deze oude volkskerk is toch nog te sterk. Wel zegt hij: „Ik wil behoren tot een kerk die mij ruimte geeft, een kerk waarin ik niet word achtervolgd door ketter jagers". Zijn rechten als een emeritus wer den hem ontnomen na een reeks ver wikkelingen, die op gang kwam na een artikel, waarin hij zich afzette tegen het belijden van de Hervormde Kerk inzake de verzoening door Hervormd Nederland op voetspoor van de algemene kerkvergadering aangeduid als „de zogenaamde ob jectieve verzoeningsleer van Anselmus (elfde eeuw)". Gelijk bekend besloot de AKV een commissie uit haar midden te benoe men, die de wegen moet effenen voor een oplossing in deze zaak. Prof. Smits zegt spijt te hebben van de vorm van het omstreden artikel, maar de feitelijke inhoud neemt hij nog altijd voor zijn rekening. Niet meer actueel Overigens zou hij zo'n artikel nu niet meer schrijven. Er staan op het ogenblik heel ander vragen in het middelpunt van de belangstelling. De verzoening als dogmatische kwestie is niet actueel. Het vraagstuk van de verzoening ligt theologisch heel anders dan tien jaar geleden, volgens prof. Smits, doordat intussen in de theologie dc godsvoorstelling op totaal nieuwe wijze in het geding is gekomen. Als men God niet meer kan zien als een persoon, valt het oude beeld van de verzoening weg. In plaats van „verzoening" wil prof. Smits liever over „bevrijding" spreken. „In de traditie kent men de trits zonde-genade-vergeving. Ik stel graag de genade voorop, gevolgd door verantwoordelijkheid en vrij heid. Het leven is een geschenk van God. Dat is genade. Omdat het een geschenk is, bezit je verantwoorde lijkheid. In de vrijheid waarin je staat, kun je die verantwoordelijkheid misbruiken en misbruiken is zonde. Als je je niet zondig voelt in de zin van dat je, het leven hebt verbeurd, kun je met die traditionele leer niet uit de voeten". „Jezus is onze bevrijder. Hjj is de manifestatie van het ware mens-z s Evenals Kohnstamm zie ik Jezus de mens met een hoofdletter. V Hem kunnen we het ware mens-z aflezen". Op de opmerking van Hervorr I Nederland, dat de apostel Paulus ri wel iets verder gaat, antwooi prof. Smits: Ik ben het op dit pwj niet met Paulus eens, hoe hoogae hem ook waardeer. Hij geeft mid' inziens een verkeerde interpretid van Genesis 3". ]i Russische kerk N,a,v. het door u in de krant vt mei opgenomen artikel van J. R. f over de Russische kerk wil ik gc een paar dingen zeggen. Hoewel schrijver verklaart, dat we deze _,,niets, maar dan ook niets" mj11 verbijten, getuigt zijn hele stuk een zo volkomen onbegrip t.o.v. het Russische christendom werkke beweegt, dat deze vriendelij kheii o zijn ook overigens geuite symp 0 met „onze Russische medechriste c mij hoogstens verklaarbaar lijke een soort christelijke clubgeest, d f naam toch altijd nog wel over he 0 halte weet te laten prevaleren. 'c doet dat onsympathiek aan. k Het ongeluk van de Russische e thodoxie blijkt verder volgen e schrijver hierin te liggen, dat daar nog niet op de hoogte is ku komen van allerlei vormen van gressief denkende theologie, die hi het westen de laatste jaren ontwil zijn. M.i. getuigt deze veronderst! zowel van aanmatiging als van z! genomenheid. Ik zie niet in, wa men zo zou oordelen over geloof men van anderen, waarvan mei vendien nog zelf erkent niets t< grijpen. Tenslotte roept de schrijver oi tot dankbaarheid, dat wij „door hebben kunnen ontdekken dat 1 de bijbel vaak over dezelfde d gaat als die Lenin propageerde' heeft men in de loop der eeuw wel het een en ander „door stud de bijbel ontdekt en zolang chris de antiek-religieuze gedachte va heilige Boek als maatstaf voo eigen geloof in moderne en zelfsu gressief aandoende vormen zuller ven aanhangen, zullen we op di rein nog wel meer beleven. Ik zou alleen willen zeggen, lr dingen die Lenin propageerde e minder om zijn, wanneer ze een door dit religieuze of semi-relij n gezag zouden worden gedekt etG, omgekeerd het geloof van de doxie noch aan Lenins propaj lt noch aan de bijbelopvatting v heer Kok. maar alleen aan zichz^' hoort te worden gemeten. Mis dat het dan niet eens zo irreët tr, blijken te zijn, als westerse chri: IS] altijd denken. Zo trof het mij als mede illus voor dit geloofstype, dat een r ry verpleegster, die haar hele lev Vietnam gewerkt heeft, in Vrij I land van 23 mei 1970 na het v van haar uitwijzing uit Hanoi !n] volgt: ..Als ze nu tegen me z zeggen: kom maar terug, dan zou VI gaan. Wie daar zitten, kan m he schelen, ik vind alles best. Ik voor de hemel, niet voor dc aard 2j, Leiden Th. Kol aa

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2