NOS-JOURNAALKWESTIE BLIJFT HANGIJZER Asser: Praten over 't Schaep 'V-commentaar Omstreden Rechtvaardige rebel meldt zich zondag Huisvesting in TROS-gebouw? Dag dieren bos, Pipo komt JAPANNERS DRUK MET SCHOOL-TV IKOR OVER CHR. POLITIEK Bod van Shell op Billiton is te laag TROS wil proces Prior voorkomen Hele avond amusement Nos-mdio wisselt uit met Duitse zender WDR Man bekent wurgmoord Kordate klanten overmeesteren bankovervaller p w 17 VRIJDAG 29 MEI 1970 JRIE om verschillende redenen om- streden programma-onderdelen tonden gisteravond op Nederland 2 pgesteld tegenover luchtige amuse- lentsseries van de TROS. IKOR en CVK vertoonden de enige jd geleden teruggenomen film waar- drs.. Weinreb zijn persoonlijke, op ijbelse gronden opgebouwde visie op e mens uitsprak. De VPRO had de tweede documen- lire over pornografie sterk bekort, r kwamen geen waarschuwingen de jen te sluiten en er werd niet ge- >roken met mr. Von Meyenfeldt. 'el even met mevrouw mr. De Kadt- resser, die optreedt als verdedigster an de zich verenigd hebbende han- elaren in sexbladen. Zij noemde als ïige oplossing van de door de VPRO ïsignaleerde rechtsonzekerheid voor un handel, afstand doen van artikel 10 in de wet, dat „aanstotelijkheid k>r de eerbaarheid" strafbaar stelt. De overgebleven tijd werd opgevuld et een herhaling van een interview iet de kunstschilder Melle en daarop prscheen het derde programma met rnstreden inhoud: brede, maar wei- ig nieuws vertellende informatie eer vrij eenvoudig communeleven in p Scandinavische landen en Duits- ind. Deze beide uitzendingen zullen Ie VPRO beslist geen leden kosten. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Hoofdschotel van tt zondagse tv-programma van de 'OS (altijd op Ned. 2) wordt de serie tte rechtvaardige rebel", een Cana- ese produktie. Het is geen feuilleton, iaar een gedramatiseerde documen- lire die zich op politiek niveau af- Flt in afgeronde afleveringen van tns 50 minuten. De kijker maakt kennis met de aarschijnlijk wel wat geromanti- erde gang van zaken in de toppen n de politiek. Een parlementslid in inada heeft op sommige punten een idere status en functie dan in Ne- rland. Hoofdpersoon in deze serie is de nge parlementariër Quentin Dur- ns, die ten strijde trekt tegen on- eht in de samenleving, zulks vaak t ongenoegen van zijn collega- ilksvertegenwoordigers, die hem een lealistische rebel" noemen. Durgens onderzoekt zijn zaken ech- r grondig en brengt ze dan in het rlement, compleet met voorstellen t verbetering, die echter lang niet tijd de meerderheid van stemmen len. Wel gelukt het hem altijd, het weten van de volksvertegenwoordi- rs wakker te houden. ndagavond a.g. ziet u de eerste ;vering (8.45 - 9.35 uur), gewijd n Durgens' bezorgdheid voor de ekomst van de vlugge, beleefde lasseurtjes van het parlement, die .•el geld verdienen, maar eigenlijk len vak leren. Als zij 17 jaar zijn orden ze te groot voor het knecht- spelen... en waar blijven zij dan? (Van onze radio- en tv-redactic) HILVERSUM Er is nog steeds correspondentie gaande tussen de redactie van het NOS- journaal en het NOS-bestuur, zowel over de vraag aan wie hoofdredacteur D. Simons ver antwoording schuldig is als over de brandende kwestie van de gedecentraliseerde huisvesting van de dienst. Van bestuurszijde wordt over het eerste punt luchtig gedaan: de Raad van Beheer heeft besloten, dat na in terventie van programmacommissaris J. W. Rengelink programmaleider Ca- rel Enkelaar binnenkort weer de su pervisie zal krijgen. Rengelink nam deze taak enige tijd geleden „voorlo pig" over van Enkelaar, omdat tussen Simons en Enkelaar de zaak niet bo terde. Voorzitter Schüttenhelm laat het nu voorkomen, alsof alles prettig is opgelost en iedereen content. Laten we hopen, dat het waar is. Met jour naalredacteuren zelf kunnen radio- en tv-journalisten niet zomaar pra ten, dat kan alleen langs officiële weg en officieel is nu meegedeeld dat dit hete hangijzer is afgekoeld. Anders is het echter met de huis- (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Trouwe kijkers naar de Fabeltjeskrant hebben al be merkt, dat er de laatste week niet veel meer omgaat in het dierenbos. Iedereen gaat op vakantie... waar schijnlijk voorgoed. Zondagavond laatste voorstelling van Méneer de Uil en de zijnen, want de ezel heeft al verteld, dat Pipo om de hoek staat te wachten. Tot aan J oktober zullen verhalen van Pipo de Clown herhaald worden, maar voor de kleine kijkers van nu zijn ze natuurlijk gloednieuw. Petra zal er ook weer bijzijn. (Van onze radio- en tv-redactie) TOKIO De Japanse schooltelevi sie wordt zeer druk beoefend en neemt voortdurend in omvang toe. Het onderwijs wordt gebruikt als welkome aanvulling op het lesrooster en er is geen sprake van dat het een „begeleidende" plaats inneemt. In 92 pet. van alle lagere scholen in het land staan tv-apparaten en zij worden goed gebruikt. Ook bij het voortgezet en hoger onderwijs doet tv-onderricht dienst. AMSTERDAM Eli Asser is zeer onthutst over de publiciteit die tydens n afwezigheid is ontstaan over zijn tv-serie 't Schaep met de Vijf Pooten. |j wil graag proberen de succesvolle serie voor de tv-kijkers te behouden, tar dan moet eerst een verschil van mening met regisseur-producer Joes lufré worden opgelost. )e producer meent dat bijeen auteursrechtelijke aanspraak heeft op Schaep. Auteur Asser zegt dat zowel opzet van de serie als de volledige ist zijn geestelijke eigendom zijn. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Zondag a.s., 31 zal de IKOR-radiotijd geheel zijn wijd aan vragen rondom en over christelijke partijen: „Is het nog vol om op christelijke politieke 'tijen te stemmen en bestaat chris- -radicaiisme eigenlijk wel?" n de ochtenduitzending (10 - 12 op Hilversum I) zullen in een ect-uitgaand programma met el- ar discussiëren prof- mr. dr. I. A. ipenhorst, dr. Th. van Schaik. dr. Schuring, drs. J. Feddema, André de Louw, Eric Jurgens, dr. B. der Lek, drs. D. Kuiper en dr. F. van Gennep. Het debat wordt ge ldoor mr. G J. P. Cammelbeeck. n de avonduitzending (6.30 - 7 uur versum II) zullen prof. dr. A. ogerwerf en de heer H. A. van jnen het gesprokenen commenta- (IEUW NIEDORP Op de provin- Ie weg in Nieuwe Niedorp is gis- avond een bestelwagen met grote Iheid uit de bocht gevlogen, in sloot beland en tegen een boom. >otst.. De inzittenden van de auto amen om het leven. Het zijn de 26- ige chauffeur J. J. C. Muller en de jarige bijrijder H. S. Soedarmo, bei- uit Wormer. DEN HAAG Op de algemene vergadering van aandeelhouders van Billiton Maatschappij in Den Haag is door een aandeelhouder kritiek gele verd op het bod van Shell. Hij noemde dit bod (422 min. gul den) teleurstellend laag en bracht hulde aan Kon. Shell, die, profiterend van het huidige beursklimaat, naar zijn mening het Billiton-concern op deze wijze betrekkelijk goedkoop kan verwerven. De aandeelhouder vroeg zich af of Billiton niet een hogere priis had kunnen bedingen. Het Billiton-bestuur merkte op, dat de prijs lang niet slecht is, als men in aanmerking neemt, dat deze prijs neerkomt op 21 keer de earnings'. Op het gebied van de mijnbouw is er in de wereld maar een enkele maat schappij, die een price-earningsratio heeft van meer dan 15. De intrinsieke waarde die volgens de balans 257 miljoen bedraagt en die de stille re serves meegerekend zeker niet boven de 300 miljoen uitkomt, heeft bij de vesting. Toegezegd was, dat de jour- naaldienst tegen oktober a.s. zal wor den ondergebracht in of vlakbij het Omroepcentrum, waarin nu een kleu- renstudio voor de presentatie is inge richt, terwijl de dienst nog in het hart van Hilversum is gevestigd, het geen allerlei moeilijkheden veroor zaakt. „Als wij dat hebben toegezegd zul len we dat ook doen", zegt voorzitter Schüttenhelm naar aanleiding van een recente, aandringende brief van de journaalredactie, „maar we zitten heel moeilijk, voor de journaaldienst zijn een aantal technische lokaliteiten nodig en die moeten iet alleen wor den vrijgemaakt, maar ook van air- condition worden voorzien." „We hebben echter ook nog een tweede mogelijkheid: vlakbij het Omroepkwartier ligt het grote, door de TROS aangekochte schoolgebouw, waarvan wij een gedeelte kunnen huren. Misschien kunnen we de jour naaldienst daar onderbrengen". Alles op „voorlopige" basis, want in Dit is het recept:. Kaasfonduevan Nederiandsekaas. CoqoeloQ inwrijven met knoflook. Den 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Qoudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat, en wat kirsch. igen. Binden me de naast toekomst wordt op het Om roepkwartier een centrum voor de nieuwsdiensten gebouwd. Het gereed komen daarvan laat nog enkele jaren op zich wachten. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De TROS toont zich uiterst bezorgd over het feit dat Karei Prior wegens het ontbreken van een goede financiële regeling na zijn, door het GAB goedgekeurd ont slag op staande voet, een proces tegen haar wil aanspannen. „Wij willen al les doen om dat te voorkomen, er is een misverstand in het spel", deelde woordvoerder Joop van Vonderen ons mee. De muizen in Hilversum plegen lange staarten te hebben vooral wan neer op ontslagen en financiële regelingen aankomt. Het touwtrekken duurt dan net zo lang tot er nog meer onaangenaamheden voorkomen. „Dit was niet onze bedoeling", zegt de TROS, „wij waren van mening dat aan Prior officieel was meegedeeld, dat wij op zijn voorstel wilden in gaan. Wij hebben zelf geen contact meer met hem, alles loopt via derden. Het blijkt dat hij onze toezegging niet heeft ontvangen. Toen zijn voor stel ons bereikte, hebben we gezegd: „Laten we het maar doen, dan is de zaak uit de wereld". „Er bestaat dus in feite geen reden voor Prior, te gaan procederen. Wij hopen dat hij inmiddels ons accoord heeft ontvangen, wij wensen geen proces." (Van onze radio- en tv-redactic) HILVERSUJVI Muziek, cabaret en quiz vormen de ingrediënten voor een lang uitwisselingsprogramma tus sen de NOS-radio cn de West Duitse Omroep (WDR). maandagavond a.s. van 8.05 tot 10.30 uur te horen op Hilversum I. De presentatoren, Her man Emmink in Hilversum en Johan nes Kopp in Keulen, spreken de aan kondigingen beiden zowel in 't Duits als in 't Nederlands uit. In het programma treden op het dansorkest van de WDR en het Me tropoleorkest van de NOS, de combo's Kurt Edelhagen en Louis van Dijk, een Duitse cabaretier Hans Dieter Husch en, via door Leo Nelissen uit gezochte platen, Fons Jansen. Jaspe- rina de Jong, Frans Halsema, Martine Bijl en Conny Stuart. De quiz wordt gespeeld tussen 4 studenten Duitse taal uit Utrecht en 4 studenten Nederlandse taal uit Keu len en Munster: quizleiders zijn Jan van Herpen en Johannes Kopp. Prijs: een weekend voor het hele team in Keulen of in Amsterdam. Winnen de Duitsers dan komen zij hier, wint Nederland dan gaat men naar Keu len. Gezien het dubbeltalige karakter van de uitzending is alles goed te volgen voor luisteraars in beide lan den. Vanavond te uen Ned. 1 VARA 7.04 uur (EO) film over een ge- daarna geestelijke muziek daarna gestelijke muziek door de Amerikaanse groep The Forerunners 8.20 uur Achter het Nieuws 8.45 uur film uit de serie „Depart ment S" 9.35 uur programma over het Ne- derlands/Indisch/Indone- nesisch conflict 10.15 uur muziekshow: Metropole orkest en solisten Ned. 2 NCRV 7.30 uur Sceepsjongens, daarna film over Alexander Cal- der, schepper van het Mo bile plastiek 8.20 uur herhaling afl. „Please, sir" 8.45'uur Tsjechische opvoering van „De meid" van Heijermans 10.10 uur actualiteiten Vanavond te horen Hilversum I VPRO en VARA 4.009.00 uur actueel programma „VPRO-vrijdag" 9.00 uur Ensemble Benedetto Mar cello en de gitarist-luit speler Juian Bream 10.55 uur Prettig weekend: lichte platen Hilversum II NCRV en TROS 8.05 uur musicalfragmenten 8.29 uur herhaling opvoering „Ma- riken van Nieumeghen", mirakelspel 10.00 uur optreden Chris Barber Band 10.40 uur Tjies plies, gevarieerd programma 11.15 uur lichte muziek ALKMAAR De 58-jarige Alk- maarder Hans A. heeft gisteren be kend de dader te zijn van de wurg moord op mevrouw M. A. B. op eer ste pinksterdag Verdachte leefde al zestien jaar sa men met de vrouw. Een schoonzoon trof het slachtoffer gewurgd aan in haar woning. A. die een grote dosis slaapmiddelen had ingenomen en be wusteloos in de keuken werd aange troffen, had een briefje achtergelaten waaruit de politie kon opmaken dat hij waarschijnlijk de moord had ge pleegd. Verdachte is enige dagen bewuste loos geweest. Gedurende anderhalve week was hij niet in staat een ver verklaring af te leggen. Inmiddels is hij van het centrale ziekenhuis over gebracht naar het ziekenhuis van de gevangenis in Vught. CAROLINA YES CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAN NICOLAAS NICKLEBY 186 Kom, val maar aan! Ik ga je voor.' En terstond was hij met mes en vork aan het werk. - 'Ik zal de vrijheid nemen, meneer Browdiezei Nicolaas, terwijl hij voor de jonge vrouw een stoel gereed zette. - 'Neem wat u lust,* antwoordde John, 'als het op is, laten wij meer komen.' Zonder zich met een verklaring op te houden, gaf Nicolaas de blozende mevrouw Browdie een kus, en geleidde haar naar haar stoel. Dit had John niet verwacht. Hij keek een ogenblik alsof hij uit de lucht was gevallen. 'Zeg eens!' zei hij, 'doe maar alsof u thuis bent.' - 'Graag,* antwoordde Nicolaas, 'onder één voorwaarde.' - 'En wat is dat?' vroeg John. - 'Dat u mij tot peet neemt, zodra u die nodig hebt.' - 'Hoor je dat!' riep Jóhn, terwijl hij mes'en vork neerlegde. 'Tot peet nemen! Ha, ha, ha, TillyHoor je datNu, die is mooiHa, ha, ha, ha Nooit had iemand zo veel pret in een oude, afgesleten grap, als John Browdie in deze. Hij grinnikte, schaterde, verslikte zich in een stuk vlees, schaterde weer, propte intussen nog meer eten in de mond, begon te hoesten, werd bont en blauw in zijn gezicht en stampvoette, totdat zijn vrouw verschrikt opvloog en hem op de rug begon te kloppen. Eindelijk kwam hij bij, en stotterde nog buiten adem'Hoort je dat, Tilly? Zodra u er een nodig hebtop een toon die aanduidde, dat zijn benauwdheid zijn plezier niet had kunnen bederven. 'Herinnert u zich de avond van ons eerste theedrinken nog wel?' zei Nicolaas. - 'Zou ik dat ooit vergeten, man?' antwoordde John. - 'Wat was hij ongemakkelijk die avond, nietwaar, mevrouw Browdie?' her vatte Nicolaas. 'Hij leek wel razend.' - 'Als u hem eens gehoord had toen wij naar huis gingen, meneer Nickleby, dan had u dat pas mogen zeg gen,' antwoordde het jonge vrouwtje. 'Ik ben nooit in mijn leven zo ont steld geweest.' - 'Kom, kom,' zei John grinnikend. 'Je wist wel beter.' - 'Nee toch,' antwoordde zijn vrouw. 'Ik had mij haast voorgenomen om nooit weer een woord tegen je te spreken.' - 'Haast!' zei John, nog har der lachend. 'Haast voorgenomen. En zij deed niets dan flikflooien, de hele weg. 'Wat heb je die jongen met je laten vrijen?' zei ik. 'Maar dat heb ik niet gedaan, John,' zei ze. 'Niet?' zei ik. 'Nee,' zei ze. - 'John,' viel zijn vrouwtje in, met een hoge blos. 'Hoe kun je zo praten? Alsof ik ooit van zo iets gedroomd zou hebben- 'Ik weet niet of je ervan ge droomd hebt,' antwoordde John. 'maar je hebt het gedaan. 'Je bent zo veranderlijk als een weerhaan, meid,' zei ik. 'Nee, John, niet veranderlijk,' zei ze. 'Ja Wel,' zei ik, 'verduiveld veranderlijk. Anders zou je niet met die gast van de schoolmeester willen aanleggen.' 'Met hem!' zei ze, met een gilletje. 'Ja, met hem,' zei ik. Nicolaas lachte hartelijk om dit verhaal, zowel om zich goed te houden als om het blozende jonge vrouwtje te sparen. Zijn goedhartigheid bracht haar spoedig op haar gemak, en hoewel zij het haar ten laste gelegde bleef ontkennen, lachte zij zo smakelijk mee, dat Nicolaas zich wel van de waarheid van de beschuldiging overtuigd mocht houden. 'Dit is de tweede keer,' zei Nicolaas, 'dat wij samen eten, en de derde keer dat ik u zie, en toch is het alsof ik onder oude vrienden ben.' - 'Dat zeg ik ook,'zei Browdie. -'En ik ook,'voegde zijn vrouw eraan toe. - (Wordt vervolgd) Wereld op ivielen naar de TROS (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het door de VPRO afgedankte, maar altijd rede lijk bekeken tv-programma „Wereld op wielen" gaat in zijn geheel over naar de TROS. Het was al bekend, dat de programmamakers, die niet in dienst zijn van de VPRO, hun serie wilden laten voortbestaan en naar een andere omroep zochten. Kreeg Simon van Collem voor zijn filmrubriek onderdak bij de AVRO, „Wereld op wielen" verschijnt nu verder bij de TROS. Het blijft dus donderdagavond, er komt alleen ver schil van tv-net. 'S-GRAVBLAND De 39-jarige J. D. B. uit Baarn heeft gisteravond in 's-Graveland b\j Hilversum een vergeefse poging gedaan de plaatselij ke Raiffeisenbank te overvallen. De man die gewapend met een pistool de bank was binnengekomen, maar twee cliënten over het hoofd had gezien, werd door de beide man nen, de heren Olivier en Balk uit 's- Graveland, overmeesterd en aan de politie overgedragen. B., een oude bekende van de politie, had al op 17 april in Utrecht een au to gestolen, waarmede hij op diverse plaatsen was gaan kijken naar een voor zijn doel geschikte bank. Uitein delijk had hij er twee op het oog: de Raiffeisenbank in 's-Graveland en een bank in Osdorp. Gisteravond tegen sluitingstijd ging hij naar de bank om zijn plan ten uitvoer te brengen. Hij vroeg de bankhouder onder bedrei ging met een pistool om geld, maar voor hij nog iets had gekregen, was de alarmering al in werking gesteld en sprongen beide 's-Gravelanders hem letterlijk en figuurlijk op de nek. Smidje Verholen en de Marsmannetjes 37: Als ze hem nu maar niet opgemerkt of gehoord hadden, die twee brutale bewakers van de kille burcht des doods! Maar nee, het scheen allemaal erg mee te vallen. De smid hoorde tenminste niets, dat op alarm wees. Slechts het eentonig gemompel van de twee wachtlieden drong tot hem door. „Geluk kig ze hebben niets gemerkt", dacht smidje Verholen bij zichzelf. „En nu voorzichtig naar boven tegen die rots op." Ge lukkig had de smid van die zachte soepele schoenen aan en daarom was het heel gemakkelijk voor hem naar boven te klauteren zonder lawaai te maken. Eenmaal boven was het ook niet meer moeilijk om onhoorbaar over de rotsen te schuifelen en voorzichtig over het randje naar beneden te kijken. Jaen toen zag hij daar beneden zich de twee schurkachtige bewakers staan, die op een soort ruzietoon tegen I elkaar aan het praten waren. „Je kunt zeggen wat je wilt", snauwde de j een, die een verrekijker had gehanteerd. „Ik ben er tóch zeker van, dat ik straks beweging tussen de rotsen heb gezien." Smidje Verholen schrok daar natuurlijk erg van. Zouden ze hem toch opgemerkt hebben? Het antwoord i van de tweede bewaker met het geweer stelde hem echter gerust. „Je bent stapel mesjokke!" snauwde deze geweerdrager op ruwe toon. „Als er werkelijk zo'n waardeloos stukkie drilpudding van een Marsakker in de buurt was, dan hadden we die nu al lang te pakken moeten hebben!" „Maar heb je dan ook niet gehoord, dat het net leek of er iemand op gymschoentjes hard door de nevel liep? Zojuist nog, toen die dikke sliert voorbij dreef?" vroeg de man met de verrekijker weer. „Ach vent, schei toch uit met al die kletsverhalen!" snauwde de geweerdrager weer. „Jij lijdt aan waanvoorstellingen. Als er werkelijk een Marsakker in de buurt was, dan zou die stom genoeg zijn om met zijn vriendelijke suikersnoetje gewoon op ons af te komen." „Misschien heb je gelijkpeinsde toen de verrekijker hardop. „Maar toch vertrouw ik het zaakje niet Ik ga naar de burcht en ik zal rapport uitbrengen over wat ik heb menen op te merken. Ik zal de wachtcommandant ervan overtuigen, dat hij er goed aan doet de wachtposten te verdubbelen. We moeten per slot van rekening op alles voorbereid zijn." beoordeling van het bod geen rol Het bestuur deelde voorts mee. dat het bod dat Shell op de aandelen Billiton heeft uitgebracht, moet ge zien worden t egen de achtergrond van de huidige beurskoers. Gezien deze koers en verwachtingen, die daaruit voortvloeien, heeft het be stuur gemeend dit bod aan de aan deelhouders te moeten aanbevelen. -nm f— (f mik^

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 17