Glansrollen lijken weggelegd poor Brazilië en Engeland Ajax' greep naar double slechts 'n routinegebaar De strijd kan beginnen wVD en PvdA willen )pbo democratiseren Andere regeling voor overwerk in leger Centrale regeling voor spreiding chr. scholen buitengewoon onderwijs Moore terug in Mexico? Italië ook kanshebber Tv-ploeg van BRT terecht Fusie Wernink en Vandervliet PSV bereikte graad van volwassenheid niet Tweemaal winst in Intertoto 9 DONDERDAG 28 MEI 1970 Miljoenen voetbalfans, over de gehele wereld verspreid, worden met de dag onrustiger. Vooral in die landen, die hun nationale voetbalelftal in Mexico weten, waar over enkele dagen de strijd om de wereldtitel 'voetbal 1970 zal ontbranden. Wie gaat het worden? Engeland weer? Een andere Europese voetbal natie? Of doet het Zuidamerikaanse voetbal een geslaagde greep naar d€ macht? Wij weten het niet. We kunnen slechts gissen. Over ruim drie weken weten we pas definitief welk land zich voor vier jaar het sterkste van de wereld mag noemen. MEXICO-CITY Nog even en de strijd om het wereldkam pioenschap voetbei brandt in volle hevigheid los. Het zonnige Mexico, met zijn fraaie stranden en zijn intieme terrasjes, is na maandenlange arbeid gereed voor de confrontatie tussen de zes tien sterksten in het Rijk van „King Soccer". Luttele dagen voor de start van dit inmense tornooi, dat ongetwij feld drie wekenlang miljoenen voetbalfans in de ban zal houden, is het een ronduit hachelijke zaak je aan een voorspelling te wagen. Zeker voor het tornooi in Mexico, waar zovele-ogenschijnlijk onbe- langrijke-factoren een beslissende rol kunnen gaan spelen. Bobby Moore, veelbesproken aan- trder van het Engels elftal zal van- md om 22.30 uur (Ned. tijd) naar xico vertrekken met een vlieg- g van s;Aerolineas Argentinas" De :hter die het onderzoek naar zijn oeerde diefstal leidt, Pedro Dorado, heeft hem voorwaardelijk in vrijheid- gestéld. Moore zal zich op gezette tijden bij de Columbiaanse ambas sade in Mexico moeten melden. Op de foto verlaat Moore na de uit spraak het gerechtsgebouw. Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De WD, D '66 i PvdA willen de hele publieke Irijfsorganisatie op de kop n. Deze partijen hebben aanleiding van het voorstel minister Roolvink van so le zaken tot een simpele wets- jziging een stroom van amen- tenten ingediend. Eén van de amendementen beoogt de pu- ek rechtelijke bedrijfsorgani- ie geheel te democratiseren rechtstreekse verkiezing de bestuursleden. >e door de minister voorgestelde tswijziging komt er op neer, dat enaamde lichte schappen worden esteld met een beperkte bevoegd- i en dat de openbaarheid van de gaderingen beter wordt geregeld, laar de WD, D'66 en de PvdA. het verstrekkende amendement democratisering in de zin van main, een stem" indienden, had geen behoefte aan de „onbelang- i" wijziging van de minister. Des- ds wilde men het voorstel van de ister op de koop toe nemen, wan- het amendement maar werd genomen. drie confessionele partijen nwel, die ondanks de bezwaren geloven in de tegenwoordige op- van de publiek-rechtelijke be- fsorganisaties, zullen zeker tegen wetsontwerp stemmen, wanneer voorstel van de nit-confessionele tijen de eindstreep haalt, o is het bescheiden voorstel van ister Roolvink gisteren tussen e hete vuren geraakt en is de "ede Kamer op vooroorlogse wijze ieeld in links en rechts volgens schema confessioneel en niet-con- ioneel. e heer H. Kikkert van de CHU, oude systeem fel verdedigend, ■stateerde, dat de liberale mr. A. rtsen, de kampioen van de demo- isering, „links" van hem zat. eze democratisering, zei de heer kert, betekent de lijkwagen over pbo's en de krans van de VVD gter aan. socialist S. v.d Ploeg hield een 'ogen betoog voor de drastische locratisering. De vrije verkiezin- zei hij, zullen de pbo redden, ir drs. J. Boersma van de ARP d hem en eveneens D'66 en de voor, dat men de democratie te ijdig bekeek. De democratie heeft r vormen. Er is niet alleen een vidualistische democratie van man, een stem", maar ook een inisatorische democratie- e liberaal Geurtsen, die van een elite-democr'atie had gesproken, stelt onder meer in zijn amendementen voor de pbo-organen te verplichten de vrije organisaties te horen. De vergaderingen van de SER moeten openbaar zijn, ook wanneer adviezen worden vastgesteld. Ook is er nog een voorstel de on verenigbaarheid van het Kamerlid maatschap en dat van de SER in de wet vast te leggen. Het uitgangspunt van het betoog van de heer E. Nypels van D'66 was, dat de huidige opzet van de pbo niet aan de minimale eisen voldoet, die men vandaag uit democratisch oog punt stelt. Wat te denken bijvoorbeeld van de hoogteverschillen. Ondanks een lange periode van voorbereiding verklaarde Pol van Himst, troetelkindje num mer-één van onze Zuiderburen na af loop van een oefenwedstrijd van het Belgische elftal: „Iedere minuut kan de situatie veranderen. Soms denk je even dat het wel meevalt, maar even later loop je dan als het ware naar adem te snakken. Let op mijn woor den, er gaan hier vreemde dingen ge beuren". Affaire Moore Eén ding staat in ieder geval vast. Titelverdediger Engeland gaat een bijzonder zwaar tornooi tegemoet. En dat niet alleen omdat de concurrentie de afgelopen vier jaar allesbehalve stil heeft gestaan, maar vooral omdat de „affaire Bobby Moore", hoe rustig ook door de Engelsen opgevangen, stellig zijn stempel zal drukken op de Engelse verrichtingen. Bobby Moore volgens de laatste berichten gisterenavond na midder nacht toch naar Mexico vertrokken „wegens gebrek aan bewijs" zou de captain van Ramseys-élf niet langer worden vastgehouden in Bogota is overigens duidelijk het slachtoffer geworden van de „anti-Engelse" cam pagne, die maandenlang in de Zuid- Amerikaanse landen is gevoerd. Een ronduit misselijke campagne, die ieder gevoel voor fatsoen geweld aan doet. Mogelijk "wel een campagne die effect sorteert. Want het zal iedereen duidelijk zijn dat de rust in de En- se gelederen danig verstoord is. Het eerste duel dat de huidige wereld kampioen speelt zal bijzonder belang rijk zijn voor het verdere verloop van het tornooi. Engeland toch wel een van de favorieten voor de titel start volgende week dinsdag met de wed strijd tegen Roemenië. Een lastige tegenstander die het mogelijk aange taste moreel van de Engelsen weieens zal kunnen uitbuiten. Pele in vorm De grote vraag op dit ogenblik is natuurlijk: welk land wordt wereld kampioen 1970? Vooral Brazilië en Zwartkijkers duur opgespoord Van onze radio- en tv-redactie) IANKFURT De Zuidduitse oep heeft in 1969 4519 zwartkij- i en 11.135 zwart-luisteraars opge- rl. Dat brengt weer flink wat geld in de pot, maar de kosten de opsporing liegen er ook niet in totaal moest er 284.000 mark r worden betaald. Chr. onder officierenvereniging: ARNHEM De Nationale Christen Onderofficierenvereni ging is van mening dat de com pensatie voor overwerk in de avonduren en weekends nihil is. Theoretisch klopt het aardig maar in de praktijk komt er niets van terecht. Men wil daar om het accent verleggen naar een financiële tegemoetkoming in plaats van een vrijetijdsrege- ling. Bovendien hoopt men hier mee het overwerk tot een mini mum te beperken. Een motie, ingediend door de afde ling Amsterdam, op de jaarvergade ring in Arnhem, waarin het hoofdbe stuur wordt gevragd de hoogste prio riteit aan deze 'kwestie te geven, werd met algemene stemmen aanvaard. Voorzitter sergeant-majoor C. E. Baas stipte gisteren in zijn jaarrede een groot aantal problemen aan die op het ogenblik in de krijgsmacht le ven. Er moet een twe richting ver keer zijn wat betreft de verantwoor delijkheid. Dit hoeft niet persé mede beslissingsrecht te zijn. „Wel is het een plicht van de meerderen om de lager geplaatsten te raadplegen over alle zaken die hun persoon of werk raken", aldus de heer Baas. Voor het personeel in het buiten land wil de onderofficierenvereniging ook wat doen. Zij is van mening dat de regering maatregelen behoort te treffen dat dit personeel „niet ver stoken blijft van faciliteiten waarop zij als ieder andere staatsburger recht hebben." Als niet-materieel voorbeeld noemde de heer Baas het actief kies recht. De toelage voor het buitenland blijkt een duistere zaak te zijn. Begin 1969 vroeg men aan het ministerie van defensie uit welke componenten de toelage werd samengesteld. Men bleek het niet te weten. Daarom heeft de vereniging voor 1970 geen advies uitgebracht voor het ontwerp Beschikking inkomsten bui tenland. Zolang men geen inzicht heeft in de mysterieuze samenstelling van deze schalen wil men dit ook niet doen. „Wij zijn niet bang voor verant woordelijkheid maar aanvaarden die pas als het mogelijk is". Koningin Juliana heeft giste ren in het Amsterdamse RAI- congrescentrum de herdenkings bijeenkomst van de Inter nationale unie van organisaties van oud-verzetsstrijders bijge woond. De vorstin in een ge animeerd gesprek met Simon Wiesenthal. Engeland lijken een serieuze gooi te gaan doen. De Brazilianen, die in En geland volkómen af gingen hebben een serie bijzonder sterke oefenwed strijden gespeeld. Vooral wondervoet- baller Pele schijnt juist op tijd in formidabele vorm te zijn. Italië is eveneens een kanshebber. Steunend op een ijzersterke defensie voor het merendeel bestaanae uit spelers van AC Milan, Internationale en AS Roma een vernietigend middenveld en weinig consideratie tonende voorhoede moet Italië zich zonder meer voor de kwartfinales kunnen plaatsen. Vooral omdat de Italianen in een relatief minder ster ke groep met Zweden, Uraguay en Israël zijn ingedeeld- Het spel van Italië heeft de laatste jaren een sterke wijziging ondergaan. Vooral in de oefenwedstrijden blijkt steeds duidelijker dat de Italianen meer doelpunten maken dan ooit. Vooral Gigi Riva, meedogenloos schutter van Cagliari, heeft een onge kend hoge productiviteit. In groep A zal de strijd zich toe spitsen tot Mexico en Rusland, moge lijk dat België, behalve in Polleke van Himst ook in Wilfried van Moer een klassespeler bezittend zich tussen deze twee landen in kan "wrin gen. Het onbeduidende El Salvador zal in deze afdeling in ieder geval niet van zich doen spreken. De wed strijden in groep A worden in Mexico City gespeeld. In groep B ligt het moeilijker. Ita lië kan een plaats in de kwartfinale nauwelijks ontlopen, maar wie de tweede kwartfinalist van deze afde ling zal zijn, laat zich moeilijk voor spellen, Israël heeft geen kans, maar Zweden met Feijenoorder Ove Kindvall en Uraguay zullen elkaar niet zoveel ontlopen. De wedstrijden in groep B zullen in Toluca en Puebla gespeeld worden. Interessante Verreweg de interessantste poule is groep C. Naast titelverdediger Enge land zullen ook Roemenië, Tsjecho- slowakije en niet te vergeten oud wereldkampioen Brazilië een gooi naar de kwartfinales doen. Juist in deze groep ook de aantrekkelijkste botsingen met de diverse systemen. Wat te denken van een confrontatie tussen het koel-Engelse en het fanta sierijke getover van de Brazilianen. De wedstrijden in deze groep Worden in Guadalajara gespeeld. Onze land genoot Lau van Ravens zal zijn wed strijden in deze poule arbitreren. De laatste groep (4) bestaat uit een quartet waarbij ook Nederland had kunnen behoren. Eigenlijk een vreemde zaak dat Oranje niet in Mexico vertegenwoordigd is. Feijen- oord wint tenslotte niet voor niets de Europa Cup, terwijl Ajax interna tionaal de afgelopen jaren toch ook heeft meegeteld. Nederland zou be slist niet kansloos geweest zijn voor een plaats in de kwartfinale. Immers slechts West-Duitsland steekt er een beetje bovenuit. Peru, Marokko en Bulgarije kunnen beslist geen won- derteams op de been brengen. Peru, door de befaamde Braziliaan Didi op dit wereldkampioenschap voorbereid lijkt het meest in aanmerking te ko men voor de tweede plaats in deze poule. De wedstrijden tussen deze vier landen worden in Leon gespeeld. Triomfantelijk toont Velïbor Vasovic de zojuist veroverde KNVB-beker. Achter hem, in de krans van de supportersvereniging PSV, Ruud Suurendonk. VIENTIANE De Belgische tv- ploeg die sinds 25 maart in Laos werd vermist, isgisteren in Locang Pra- bang aangekomen en naar de hoofd stad Vientiane doorgereisd. Zij verkeerden in goede gezondheid en droegen schone kleren. De vier mannen zeiden goed behandeld te zijn door de Pathet Lao, die het deel van Laos beheerst, waar de tv-ploeg op namen wilde maken. De Belgen weigerden bijzonder heden te vertellen. Zij zeiden bij een luchtaanval hun gehele apparatuur te hebben verspeeld. Dat gebeurde toen zij per sampan over de rivier ten noorden van Loeang Prabang reisden. Morgen vliegen de mannen naar Bangkok, vanwaar zij op 2 juni naar Brussel zullen doorreizen. AMSTERDAM Vandervliet Be heer NV en Wernink's Beton en aan neming maatschappij NV te Leiden gaan fuseren. Aandelen Vandervliet kunnen worden omgewisseld in aan delen Wernink. Wernink ontwikkelt activiteiten op het gebied van utiliteitsbouw en droge waterbouw en be ton war enfa bric age. De dochteronderneming beweegt zich op het gebied van de produktie voor een aanleg van sportaccommodaties. Vandervliet heeft al „dochters" BCM (grote utiliteitsbouw). Burger lijke- en utiliteitswerken (kleine op drachten), Interproject (voor ontwik keling van bouwprojecten) en Elvast exploitatie van onroerend goed). Door Ger Stolk 's HERTOGENBOSCH Ach teraf viel het feestgedruis gewel dig mee. Rinus Midhels' afgebe ten: „geen commentaar", als mede Piet Keizers' quasi ver wonderde: „Er valt immers niets te zeggen", bevestigden trouwens het vermoeden dat niet alleen Kurt Linder geplaagd werd door een gevoel van onbehagen. Want de Eindhoven aren mochten zich'dan gewogen en te licht bevon den voelen, in feite hebben gefaald met het karwei waarmee Linder, PSV's volwassenheid had willen be wijzen, Ajax bevocht een beker, waaraan om verschillende redenen het predikaat glansloos verleend dient te worden. In de eerste plaats omdat voor het eerst in de geschiedenis van het Ne derlandse voetbal een club als win naar van de KNVB-beker werd uit geroepen, die tijdens de kwartfinale als verliezer door het finishlint was gesneld en in de tweede plaats omdat het spel waarmee Ajax uiteindelijk het begeerde kleinood, waarmee men na Feijenoord de double realiseerde, opzijn zachtst gezegd mat was. Anders gezegd, tegen een opponent die niet aan het bekende Ajax-com- plex zou hebben geleden, zou de Mi- chels-elf het onderspit hebben gedol ven. Lazar Radovic, PSV's gister avond géén glansrol vervullende aus- putzer daarover: „In feite waren wij een provinciale ploeg. Een formatie die omdat ze tegen Ajax speelde stond te trillen als een debutant. Waarom? Die vraag heb ik mezelf ook duizend maal gesteld. Tegen Feijenoord, waarvan we met 30 wonnen, kenden we dat gevoel niet. Misschien ook was het nu zo, dat we ons te zeer bewust waren dat het ge accepteerd worden als lid van de gro te drie, van deze wedstrijd afhing. Een andere uitleg heb ik er niet voor". Veenstra moedig op de schoenen van Ressel had moeten werpen, het doel punt waarmee Ajax de basis legde voor de double op schlemielige wijze tot stand kwam. Van links rukte Suurbier, die geen kind had aan Bengt Zoef Hansen, op tot de doellijn. Een onnauwkeurige sliding van Ra dovic miste zijn uitwerking. De voor zet op maat werd na een misleidend overstapje van voor geschorste Dick van Dijk meespelende Tom Sonder- gaard gemist door Van Stippent en Doesburg. En een kind in de vorm van Piet Keizer kon de was doen. Ajax leidde, weliswaar zeer for tuinlijk, maar het uitverkochte sta dion De Vliert kon toch maar één ding bewonderend constateren: „Dit geroutineerde Ajax heeft maar één kans nodig". Radovic daarover: Dat is het juiste woord. Geroutineerd. Je kan het ook uitgebalanceerd prof voetbal noemen. Dat missen we bij PSV. Evenals het feit dat we net niet slim genoeg zijn om wanneer we ge passeerd zijn de tegenstander aan het shirtje terug te pakken of desnoods een elleboog te gebruiken". Linders donderspeech tijdens de pauze leek aanvankelijk in de 4 speeltijd zijn uitwerking niet U sen. Schmidt Hansen draaide \^or Suurbier vervangen Hulshoff en zijn rechtstreekse tegenstander Ruud Krol keer op keer gehaaid kort voorbij. Maar opnieuw kon worden vastge steld dat Van der Kuylen te veel kansen nodig heeft. PSV's genadeklap kwam na twintig minuten toen Gerrie Mühren onop vallende Johan Cruyff de vrije ruim te instuurde. Tussen Van Stippent en Radovic in vuurde het Amsterdams lieverdje een losse flodder af. Maar omdat Pim Doesburg zowel ln de ver keerde hoek als op het verkeerde been stond, werd het een doelpunt". Zei Pleun .Strik, één van de weinige PSVers die wel de graad van vol wassenheid had bereikt sip kijkend! „Zo is er weinig lol aan. Zo win je nooit een wedstrijd". Daan Schrijvers die aan de lies geblesseerde Willy van der Kuylen was komen vervangen, ving de laatste woorden in het voor bijgaan op. Nee, commentaar had ook Daan niet. Maar het hoofdschuddende gebaar van machteloosheid sprak boekdelen. 0 Fouten Radovic had gelijk. Want hoe was het anders te verklaren, dat PSV zo wel verdedigend als aanvallend han denvol fouten maakte. Pijnlijk moest men ervaren dat na een periode waarin reële scoringskansen zich hadden voorgedaan, waarin miskende Heinz Stuy zich na knap werk van (Van onze correspondent) ZEIST „het streven van het christelijk buitengewoon onderwijs moet niet in de eerste plaats gericht zijn op een zo groot mogelijk aantal scholen, maar op een effectieve sprei ding. Omdat dc oprichting van protes tants-christelijke scholen voor bui tengewoon onderwijs vrijwel steeds een gevolg is geweest van plaatselijke en in enkele gevallen regionale initia tieven, zijn in groter verband gezien vaak onjuiste vestigingsplaatsen ge kozen. Door een verkeerde spreiding is een ondoelmatig gebruik gemaakt van overheidsgelden, waardoor veelal marginale scholen met nauwelijks enige levensvatbaarheid zijn ont staan." Dit zei gisteren de heer W. J. Deet- man, socioloog en hoofd van de afde ling planning en onderzoek van de besturenraad protestants-christelijk onderwijs op de jaarvergadering van de bond van besturen van scholen voor christelijk buitegewoon onder wijs in Zeist. Om weinig levensvatbare scholen en onjuiste vestigingsplaatsen zoveel mogelijk te voorkomen, zal het pro bleem van de spreiding van christe lijke scholen voor buitengewoon on derwijs centraal ter hand worden ge nomen, zij het in nauw overleg met de plaatselijke schoolbesturen. De beleidsnota, die hieromtrent in voorbereiding is, beoogt echter tevens het stimuleren van plaatselijke en re gionale activiteiten, want waar ener zijds een teveel aan initiatieven naar voren is gekomen, blijven op andere plaatsen volgens de heer Deetman te weinig initiatief te zijn genomen ten aanzien van de oprichting van scho len, die wel degelijk levensvatbaar heid zouden kunnen hebben. De heer E. van Schagen gaf een overzicht van de nieuwe totaalstruc tuur van het protestants-christelijk onderwijs in Nederland. DEN HAAG Holland Sport en FC Twente zijn in de in tertoto-com petitie gisteravind goed begonnen. Beide ploegen wonnen hun eerste wedstrijd van respectievelijk MSV Duisburg en Djungaarden. Het scoreverloop in Den Haag bij Holland Sport was als volgt: 3. Bos kamp 10, 66. Bolleboom 20. Scheidsrechter. Geluk (België). Toe schouwers 3.000. In Enschede kwam de zege van FC Twente als volgt tot stand: 10. Ach terberg 10, 17. Jeuring 20, 68. Na- gy 30 (strafschop), 83. Van Ierssel 40. 88. Lindman 41. Scheidsrech ter: Voss (West Duitsland). Toeschou wers: 7.500. Er zijn weer bijzondere postzegels zonder toeslag op komst, en wel ter gelegenheid van de conferentie van de Interparlementaire Unie dit jaar in ons land) en van het zilveren jubileum der Verenigde Naties. De zegels zijn van 23 juni t.m. 25 juli op de postkantoren te koop: daarna zolang de voorraad strekt. De 25-cents grijs-groen-zwarte zegel heeft een oplaag van 30 mil joen. Van de 45-cents zegel (blauw, violet, zwart) worden er 4 miljoen gedrukt. Ontwerper is Ben Bos.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9