Amerikanen bombarderen opnieuw Noord-Vietnam 58 ct Op 3 juni moet u 'kaas uit't vuistje' even laten staan. Cambodja kent geen pardon voor Vietcong Libanon verbiedt aanval met raket i R Wfojang in-t-kuipje. Snellere optrekking van AOW-pensioen Rector-magnificus Belinfante gaf eenzijdig beeld illes joed en wel Oude kerktype loslaten Feijenoord Estudiantes Leger in afgelopen weken verdubbeld Maatregel tegen Palestijnen Kamer verwerpt motie-Franssen Veiligheid Mcmsholt DONDERDAG 28 MEI 1970 Reactie stafleden: AMSTERDAM Het centraal be ltuur van de wetenschappelijke staf van de Amsterdamse universiteit heeft gereageerd op de uitlatingen van de rector magnificus, prof. mr. A. D. Belinfante, vorige week, over de huidige toestand op de universiteit Zij meent dat de professor een een- tijdig beeld geeft van de ontwikke lingen en bovendien tal van onbewe beweringen en beschuldigingen Eeuit heeft, die een volstrekt ver eerde indruk geven van wat er wer binnen de universiteit aan de is. De wetenschappelijke staf is vol gens de verklaring in een ongunstig daglicht gesteld. Men vraagt zich af of de situatie door de gedane uitspra ken van prof. Belinfante niet verer I Het bestuur stelt voor een openbaar te houden tussen de rector en enkele van zijn mede en enkele leden van het bestuur. Wij willen ons niet met politiek bemoeien. Als kaasmakers beperken we ons tot één kleur: goudgeel. Maar we willen ook niet koste wat kost het onderste uit de kan. Bij de Staten-verkiezingen zijn veel mensen thuisgebleven met 'kaas uit 't vuistje'. Gezellig natuurlijk en profijtelijk voor ons—maar we vinden dat demokratie gaat vóór demokazie. Ga dus op 3 juni eerst stemmen en als u daarna kiest voor 'kaas uit 't vuistje': hartelijk dank vanzelf. VN-secretaris-generaal Thant gaat medio volgende maand naar Londen en Moskou om te pleiten voor een internationale conferentie over Indo-China. Hij zal ook Den Haag aandoen voor een gesprek met minister Luns. Extra-wapens voor Cambodja Leverantie via Zuid-Vietnam Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast. SAIGON Twee Amerikaanse jachtbommenwerpers van het type Phantom hebben gisteren opnieuw doelen in Noord-Vietnam gebombardeerd. Een luchtdoelgeschutstelling, ongeveer 80 kilometer ten noorden van de grens tussen Zuid- Noord-Vietnam werd geraakt. Dit is gisteren door het Amerikaanse opperbevel in Saigon bekend gemaakt. Functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken hebben laten doorschemeren, dat Cambodja meer Amerikaanse wa penhulp zal krijgen. De bijna acht miljard dollar aan militaire bijstand voor Cambodja is volgens deze func tionarissen niet het absolute plafond. Zij menen dat de VS de machtheb bers in Phnom Penh extra wapens zullen leveren via de Zuidvietnamese legers. Uit New York wordt vernomen dat VN-secretaris-generaal Thant medio volgende maand naar Londen en Moskou vertrekt om daar te praten over 'de situatie in Indo-China. Aan genomen wordt dat Thant in deze twee steden zal pleiten voor het hou den van een internationale confe rentie over Indo-China. Engeland en Rusland bekleedden samen het voor zitterschap van de Geneefse confe rentie. Gesprek met Luns Thant zal ook Den Haag aandoen om het internationale voedsclcongres bij te wonen. Zijn bezoek aan ons land zal hij combineren met een ge sprek met minister Luns, die onlangs uitvoerig van gedachten heeft gewis seld met de leiders in het Nabije Oosten. De Indonesische president Soeharto, die op het ogenblik een officieel be zoek brengt aan de VS, zei gisteren op een persbijeenkomst in Washing ton dat het communistische fanatisme in Azië en het Verre Oosten met na tionalistisch fanatisme dient te wor den bestreden en niet met de macht der wapens. Hij verklaarde zich een krachtig tegenstander van militaire deelne ming van dè grote mogendheden in Aziatische kwesties. President Soeharto drong er bij Nixon op aan dat alle buitenlandse troepen uit Cambodja moeten wordai teruggetrokken. Het Witte Huis liet later door zijn woordvoerder verklaren hoe presi dent Nixon dacht over de opmerking van Soeharto over de terugtrekking van buitenlandse troepen uit Cam bodja. De heer Nixon gelooft niet dat de oproep die president Soeharto deed op welke wijze dan ook op de kortstondige Amerikaanse actie in Cambodja sloeg. De Amerikaanse troepen zullen tegen 30 juni het land hebben verlaten en we vormen geen bedreiging- Nixon meent dan ook dat de uitlating van president Soeharto tegen Noord-Vietnam was gericht", aldus de woordvoerder. De Arnhemse zanger D. C. Lewis, de man van „Mijn gebed", heeft zijn eerste gouden plaat binnen. Burgemeester Roeien overhandigde hem die gisteren. De gouden plaat staat voor 130.000 verkochte exemplaren van zijn (omstreden) lied. Tegelijkertijd hield D. C. Lewis, samen met producer Hans van Hemert, zijn nieuwe „vervolg- plaat" ten doop. Die zal waar schijnlijk „Mijn testament" heten. Lewis zingt hier een „ode aan God" met het koor Pro Musica van Lex Karsemeijer. De 135 stemmen van het koor zijn door een technisch foefjever dubbeld. Onder de vele aanwezigen bij de uitreiking van de gouden plaat was ook aanwezig ds. De Groot uit Apeldoorn, die Mijn gebed" o.a. bij huwelijks inzegeningen gebruikt. Hij staat, zo verklaarde hij, geheel achter de tekst (van Gerrit den Braber). Cambodja (3) is Cambodja binnengeval- Een golf van protest spoelt over wereld. De rode heren in Peking, en Moskou lachen om die kapitalisten. Aan de ene kant :gen de communisten openlijk ressie, en aan de andere kant loopt in „geweldloze" revolutie als een ïin. Soms vraag ik me wel eens af of uw ook een tik van de rode te pakken hebben. „President xon is te veel bezig met een oorlog hij niet wil verliezen.'' „Als Ame- blijft proberen een oplossing te drijft het Hanoi opnieuw in armen van Peking." Deze zogenaamde genuanceerde be- ïouwingen worden dan uw lezers orgeschoteld. U stelt het voor alsof tussen Peking en Hanoi enig ver- lil zou bestaan. Alsof ze beide niet de verovering of het communistisch van de wereld uit zijn. U nogal veel vertrouwen te heb- in de oprechtheid van de commu- omdat U blijkbaar vindt dat te weinig onderhandelt en te el vecht. Waarom schrijft u toch al- d wat Amerika doet! Ziet U de dreiging niet? Wat Hanoi et daar rept u niet of weinig over! communisten zijn deze verschrik- J oorlog begonnen als onderdeel hun wereldomvattend imperialis- I In Noord-Vietnam vermoordden ze mensen om de macht te krij- Eén miljoen Noord-Vietnamezen de kans om naar het zuiden te ichten. Het communisme heeft 000.000 doden op zijn naam staar in dit geen bewijzen wie de commu tten werkelijk zijn? Hitler was een schurk. Maar wa; ons nu? De vrije wereld is in De communistische infiltratie op volle toeren. Wat doet onze Onze partijen? Die doen tegen de stelselmatige ondermij- van onze demokratie. Op allerlei mieren wordt onze weerstand ge- aken. Het is vijf voor twaalf. De| land is onder ons. Een droom? Een illusie? Nee, bittere irkelijkheid! We moeten snel hande- voor het te laat is. Nederland, ont- hicdam A. A. J. van Doodewaard Jr Br. C. Rijnsdorp: (Van een onzer verslaggevers) DELFT „Met vallen en opstaan" zullen de christenen moeten leren de kerk als instituut te relativeren. Zij dienen te beseffen dat zij geen kerk hebben, maar kerk zyn. Dit zei de auteur-criticus dr. C. Rijnsdorp gister avond in een causerie over „Heeft de kerk nog toekomst?" voor de geza menlijke NCVB-afdelingen in Delft. De heer Rijnsdorp keerde zich, hoe wel hij een zekere organisatie nood zakelijk achtte, tegen alle kerkisme, waarin het instituut de kerk uit maakt. Volgens hem is het nastreven van een „gesloten kerk" volledig in tegenstelling tot de grondgedachte van het evangelie. Bij alle noodzakelijke en onvermij delijke vernieuwing heeft men orga nisatorisch het verleden nog nooit losgelaten. Ook de radikalen, die van de kerk een soort pressure-group wil len maken, houden, zijns inziens, aan het oude kerktype vast. Maar Christus rekent radikaal af met elke vorm van tempeldienst als Hij in zijn gesprek met de samari- taanse vrouw zegt dat de aanbidding in geest en waarheid niet aan tijd of plaats is gebonden. De kerk in haar traditionele ge daante is niet belangrijk, maar Chris tus wel. Wanneer dat beseft wordt, zullen de touwen waarmee de kerken Hem gebonden hebben, breken als vlas, aldus de heer Rijnsdorp. MONTEVIDEO Estudiantes de la Plata heeft voor de derde keer in successie dc Coppa Libertador, inzet van het tornooi om de Zuidameri- kaanse voctbalbeker voor clubs, ge wonnen. De Argentijnse vereniging speelde gisteravond de tweede wedstrijd van de finale tegen Penarol (Uruguay) in Montevideo gelijk: 00. Estudiantes had de eerste ontmoeting op eigen veld met 10 gewonnen. (Van onze speciale verslaggever) Link van Bruggen) PHNOM PENH De hoofdstad van Cam bodja is gedompeld in een merkwaardige, zo niet onwezenlijke sfeer. Terwijl de oorlog op vele plaatsen in bet land woedt het dichtst bijzijnde front ligt hier nog geen 50 kilometer vandaan kan van deze zo Frans aandoende stad gezegd worden dat er rust heerst en dat voor velen bet leven onveranderd verder gaat. Natuurlijk, men ziet veel soldaten op straat, veel zandzakstellingen ook, en hier en daar een kanon. Maar vergeleken met Saigon maakt alles toch een veel minder dreigende indruk. In rustige villawijken ziet men hele kolonnes gevor derde trucks en autobussen staan. Zo nu en dan zetten deze voertuigen zich en masse in beweging. Volgeladen met soldaten, die lachend het V-teken maken, maar die hun karabijn vasthouden alsof ze er voor het eerst mee omgaan, ryden ze dan in oostelijke richting de stad uit In zo'n geval is vermoeden meestal weten. Al die jonge mensen zijn voorbestemd om op bedreigde punten te worden ingezet tegen opdringende Noordvietnamese legereenheden en Vietcongstrijders. De Cambodjaanse strijdkrachten, die nooit meer dan 40.000 man hebben geteld, zijn de afgelopen weken meer dan verdubbeld. De vrijwilligers, die voornamelijk uit de denkende bovenlagen afkomstig zijn er bevin den zich zeer veel studenten onder krijgen een front- opleiding van maar enkele dagen. Op volleybalschoenen Tegen de geharde guerrilla's kunnen ze zich dan ook nauwelijks weren. In mindere mate geldt hetzelfde voor het beroepsleger, dat slecht getraind en bewapend is en dat vaak op volleybalschoenen de jungle intrekt. Het sjieke toeristenhotel Royal aan de Vithei Daun Penh is volgestroomd met journalisten uit alle delen van de wereld. Voor tiet eerst sinds jaren is het wes terse persmensen weer toegestaan Cambodja te betreden. Het verdreven staatshoofd prins Sihanouk had hen in de ban gedaan, omdat het Amerikaanse weekblad News week zijn moeder ervan had beschuldigd „de vrouw op de achtergrond" te zijn bij de exploitatie van meisjes van lichte zeden. Het regime van generaal Lon Nol heeft die vele jour nalisten op het ogenblik graag in zijn midden. Toch is er een strenge censuur ingesteld, terwijl de ver bindingen met de buitenwereld van het laagste gehalte zijn. Een krijgshaftige majoor van de parachutisten treedt op als woordvoerder van het Cambodjaanse opperbevel. Hij heeft daartoe een nieuw, geacclimatiseerd bureau geopend, waar tweetalige officieren de pers te woord staan en dat uitgerust werd met een rijk voorziene bar. Iedereen moet echter nog aan de oorlog wennen. Dat merkt men niet alleen aan de onvolledige informatie, die als gevolg van de gebrekkige verbindingen gegeven wordt, maar ook aan het feit dat het bureau op zondag sluit, niettegenstaande de kritieke situatie aan het front. De regering, die zich een regering noemt ter redding van het land en zijn zeven miljoen bewoners, is op dit moment niet van mening dat Phnom Penh wordt be dreigd. Generaal Lon Nol en de zijnen geloven namelijk niet dat de uit hun basiskampen verdreven communisten de strijd om de Cambodjaanse hoofdstad aandurven omdat zich daar duizenden, redelijk bewapende mili tairen bevinden. De meesten van hen zijn huurlingen, de zogenaamde KKK's, die in Zuid-Vietnam bij de Amerikaanse Special Forces hebben gediend. Met hun wapens maar zonder hun Amerikaanse adviseurs, werden ze na de invasie naar Cambodja overgevlogen. Deze KKK's zijn weliswaar van Cambodjaanse origine, maar ze vormen toch wezensvreemde elementen in Phnom Penh. Velen van hen komen uit families die al van geslacht op geslacht in Zuid-Vietnam wonen. Met de Cambodjanen, die ze te hulp zijn gesneld, kunnen ze zich niet verstaan, omdat dezen een heel andere taal spreken. Wel Cambodjaans sprekend, maar tot ongewenste vreemdeling verklaard, is de Vietnamese minderheid in Phnom Penh (ongeveer 80.000 van de 500.000 inwo ners). Men beschouwt en behandelt haar als een vijfde kolonne, die met de communisten heult en recruten aan de Vietcong levert Velen van deze ongelukkigen, die generaties lang in Cambodja hebben gewoond, zijn thans in kampen onder gebracht op de noordelijke oever van de rivier de Tonle Sap. Ze wachten daar op hun evacuatie naar Zuid- Vietnam met heen en weer pendelende marineschepen. Anderen de meer kapitaalkrachtigen verzamelen zich dagelijks op het vliegveld voor „repatriëring" door de lucht In het hart Phnom Penh zag ik de opheffingsuitver koop aan in een schoenenzaak, welke gedreven werd door een Vietnamees, die naar Saigon wilde vertrekken. De winkel ging zelfs niet open; alle ijzeren hekken voor deuren en etalages bleven dicht. Als men zich met de nodige korting een paar schoenen wilde aanschaffen, verwisselden eerst het geld en daarna de koopwaar door de spijlen van eigenaar. De Vietnamees was kennelijk bang dat zijn winkel geplunderd zou worden. Een andere Vietnamees, die ik onder nog veel onge lukkiger omstandigheden zag, was de achttienjarige Tran Van Ho. Deze enige, door de Cambodjanen ge vangen genomen Vietcong de rest wordt afgemaakt! moest aan de internationale pers worden getoond om te bewyzen dat er voor het regime van generaal Lon Nol echt wel reden was het land tc verdedigen en de wereld te hulp te roepen. Aan been gewond De jonge man, die gewond was aan een yan zijn benen, werd op een brancard binnengebracht. Op een tafel vlak naast hem lagen het Chinese machinepistool en de Rus sische handgranaten, die op hem waren aangetroffen. Waar men in Cambodja overigens het felst op is ge brand, is de zogenaamde Khmer Rouge, die ongeveer 2000 communistisch getrainde guerrilla's omvat. Leden van deze binnenlandse groepering hebben in totaal geen overlevingskansen, zo ze in handen vallen van de rege ringstroepen. Men beschouwt hen als bandieten en moor denaars niet onbegrijpelijk, als men bedenkt dat door hun terreur talloze burgerslachtoffers gevallen zijn. BEIROET Met ingang van 15 juni mag vanaf Libanees ge bied niet meer met raketten wor den geschoten op Israël. Elke Pa lestijn die dit verbod overtreedt zal worden gearresteerd. Guerrilla-strijders mogen voorts op straat geen wapens dragen. Dit is gisteren door de Libanese minister van binnenlandse zaken Dzjoemblatt na afloop van een kabi netsvergadering meegedeeld. In de Israëlische coalitie - regering zijn opnieuw meningsverschillen naar voren getreden over het treffen van een eventuele vredesregeling met de Arabische landen. De rechtste Gahal-partij, de tweede grootste coalitiepartner, is ontstemd over een verklaring van premier Meir, waarin zij een mildere houding ten opzichte van de Arabieren meen de te bespeuren. De Gahal-partij liet van haar onge noegen blijken door zich van stem ming te onthouden toen in het parle ment gestemd werd over de verkla ring van Meir. De Gahal-partij is voor het behoud van alle gebieden die tijdens de Zes daagse Oorlog door Israël zijn bezet. Een groot deel van de Arbeiderspartij de partij van mevrouw Meir zou echter bereid zijn bijna alle be zette gebieden terug te geven in ruil vooreen echte vrede. De stemonthouding van de Gahal- partij zal volgens waarnemers echter niet leiden tot een breuk in de coali tie-regering. Uit Kairo wordt gemeld, dat de Egyptische luchtafweer gisteren een Israëlisch Skyhawk-toestel in het gebied van het Suez-kanaal heeft neergeschoten. Tel Aiviv ontkende dit. Christelijke ouderenbond vraagt: AMERSFOORT De leden vergadering van de Protestants- christelyke ouderenbond heeft gisteren in een motie gevraagd de AOW-uitkeringen binnen maximaal vier jaar te brengen op het niveau van het minimum loon in Nederland, dat thans 145,80 per week bedraagt. Het hoofdbestuur was veront rust over mededelingen, dat de optrekking van het AOW-pen- sioen tot het minimumloon nog vijf of meer jaren op zich zou laten wachten. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft indertijd een perio de van vijf jaar genoemd, waarvan inmiddels al een jaar is verstreken. Inmiddels is het AOW-pensioen ook met een extra verhoging van 3 pet opgetrokken. De slechte materiële po sitie, waarin nog vele bejaarden ver keren, maakt het volgens de PCOB noodzakelijk, dat het AOW-pensioen zo snel mogelijk het niveau van het minimumloon bereikt. Secretaris G. Vunderink van het CNV vroeg aandacht voor de aanvul lende pensioenverzekeringen. Hij zei, dat deze zo snel mogelijk verbe terd en waardevast gemaakt moeten worden. De aanvullende verzekerin gen zijn op het ogenblik nog sterk aan waardeverlies onderhevig als ge volg van overgang naar andere werkgever en de voortgaande infla tie. De pensioen- en spaarfondsenwet verplicht een werkgever tot niets. Deze wet houdt alleen toezicht op be staande pensioenverzekeringen. Pensioenen Het CNV vraagt om een verplichte aanvullende pensioen verzekering op wettelijke basis voor alle werkne mers. Dit aanvullende pensioen zal 70 pet van het laatstverdiende loon moe ten bedragen en bovendien waarde vast moeten zijn. De uitvoering moet berusten bij een centraal fonds, zodat bij overgang naar een andere werk kring geen pensioenverlies optreedt. De opgebouwde rechten van gepen sioneerden en nog niet gepensioneer den zullen aan het nieuwe fonds overgedragen moeten worden en wel- vaartsvast gemaakt. Op de uitvoering en financiering van dit plan bestaat van de zijde van de werkgevers veel kritiek, zo deelde de heer Vunderink mee. Hij meende, dat welk plan er ook aanvaard wordt, er in ieder geval een werkelijke verbetering in de aanvul lende pensioenen moet komen. De bejaardenverzekering tegen ziektekosten is kortgeleden verbeterd. Voor sommige bejaarden betekende dit een verhoging van de premie. De heer Vunderink verzekerde, dat het CNV zich inzet om voor deze verze kering een premie tot stand te bren gen. die bepaald wordt aan de hand van het draagkrachtsbeginsel, dus af hankelijk van het inkomen. Bespre kingen hierover zijn aan de gang. Het dNV zegde toe op korte ter mijn meer steun te verlenen aan de ledenwerving van de bond. 'Het ver- bondsorgaan De Gids wordt hiervoor ingeschakeld en besprekingen zijn op komst tussen de PCOB. en het CNV. PCOB-voorzitter 'J. L. Overbeek sprak waardering uit voor de vele verbeteringen, die in het belang van de ouderen het afgelopen jaar tot stand kwamen. Alle wensen zijn niet vervuld, maar er is veel bereikt. Hij deed een beroep op de christelijke besturenbonden van het CNV en op de ambtsdragers in de kerk, het werk van de bond te steunen. De secretaris van het grootste rayon van de bond is: L. J. Hemmes. Clematisstraat 12 Rotterdam-12. PARIJS De commissie van Franse beroepswielrenners heeft Ja- ques Anquetil, de vijfvoudige winnaar van de Ronde van Frankrijk, benoemd tot technisch directeur van de Franse ploeg voor de wereldkampioenschap pen op de weg van 1970. Anquetil volgt in deze functie Marcel Bidot op. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren de motie-Franssen (soc.) verworpen, waarin wordt ge vraagd in ieder geval voor investe ringen van belang voor de leefbaar heid van de gemeenten financierings middelen beschikbaar te stellen. KVP, CHU, ARP en WD stemden tegen. Deze partijen vonden de motie overbodig. JTEN Europese veiligheidsconferentie heeft slechts zin als voorbereiden de besprekingen hebben uitgewezen dat overeenstemming over concrete problemen mogeiyk is. Zo'n conferentie moet geen doel in zichzelf zyn, maar een middel om het samenleven in Europa minder onveilig te maken. Dat ls geen eenvoudige op gave. Begrüpelyk willen de Navolanden het overleg niet beperkt zien tot weder- zijds afzien van geweld en bevorde ring van economische en technologi sche samenwerking. Daar heeft men geen groots opgezet te veiligheidsconferentie voor nodig. Die zou slechts propagandistische waarde hebben en de zaken laten zoals zy zyn. Vandaar dat de Navolanden vasthou den aan hun wens om besprekingen vooral te richten op voorstellen die de veiligheid in Europa werkeiyk dichterby kunnen brengen. De gedachte aan een permanent lichaam, waarin dit overleg tussen alle betrokken landen zich kan af spelen, verdient dan ook serieuze overweging. voor die koffie en thee waar geen suiker in mag Sucrosa «Kil'ml-* Sucrosa.dc kaloriuigsparcnde zoetma- kcr zonder bijsifia;IlRzonder nasmaak week moet de regering beslissen, wie Nederland gaat vertegenwoordigen in de Europese commissie van de EEG, die niet meer veetrien maar negen leden zal tellen. De drie grote landen beschikken over elk twee zetels, de Beneluxlanden moeten nu genoegen nemen met elk een lid. Het is voor Nederland niet eenvoudig een keus te doen. De huidige landbouwcommissaris in 1e commissie, dr. Mansholt, heeft de beste papieren omdat hy op ryke er varing kan bogen. Hy heeft echter ook veel kritiek geoogst. Zyn herbenoeming hangt voorname- lyk af van de vraag, of Frankryk het Iandbouwcommlssariaat voor zich zal opeisen. In dat geval dalen de kansen van Mansholt. Ook de politieke kleur van het Bel gische lid van de commissie speelt een rol. WQit Brussel een socialist aan. dat dalen de papieren van Mans holt eveneens. Morgen is bekend, hoe Frankryk en België handelen. Dan kan pas met zekerheid worden gezegd, of de duidelyke voorkeur voor dr. Mans holt tot herbenoeming kan leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7