'ijken kunnen gevaar lopen door gasbuizen RUSSISCHE OFFICIEREN IIN ARREST Redders vechten om trofee Commentaar Verdere koersval New York Oostblok streeft naar laiidliaving machtssfeer Prima vangst ctie Franse ouaniers itastrofaal Het Kwartet 0rovincie stelt hoge eisen aan nieuwe m controleert ook oude leidingen Biesheuvel vraagt debat begroting van haring Oorzaken liggen in emotionele vlak Adviseur van Nixon bij premier Interview met Prins uitgelopen De Jong Oeroude maansteen is radioactief Jongeman (21) geëlektrocuteerd ÜéRIUK hetwie* Nieuwe leidse Courant loofdkantoor Leiden Woensdag 27 mei 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Abonnementsprijzen p.w. f 1,16, p. m. 4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Grigorjenko Mening ROME Uit berichten in de ondergrondse Russische pers, die het Westen heeft bereikt, blijkt dat een aantal Sowjetof- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Hogedruk- ransportleidingen, zoals er bij londerden kilometers onder de >rovinciale grond doorlopen, unnen gevaar opleveren voor egen. dijken en zelfs bebouw- le kommen. Leidingen met een diameter an 90 cm, waarin een druk be- eikt wordt van 100 atmosfeer n doorstroomsnelheden tot 50 ïeter per seconde (dat is 180 km er uur!). Leidingen voor het vervoer an gassen, die explosief, brand- aar. vervuilend en vergiftigd Het is er de provincie alles aan ge- ;en. dat hier strenge eisen van vei- jheid worden toegepast. Zij heeft k de gemeenten opgewekt, op dit int waakzaam te zijn. Commissies van deskundigen en stuurders werken hard om te zor- n dat bestaande leidingen veiliger trden en nieuwe aan strenge eisen ldoen. Er zullen voorlopig nog steeds meer euwe hogedruktransportleidingen de grond in gaan. Dat neemt fi guurlijk dan zo'n hoge vlucht, dat het samenvoegen van buizentracés dringend noodzakelijk is geworden. Er wordt intensief gewerkt aan de totstandkoming van „leidingstraten", waarin zoveel mogelijk de nu en in de toekomst te leggen transportlei dingen dienen te worden samenge bracht Dit alles blijkt uit het jaarverslag 1969 dat gedeputeerde staten van Zuid-Holland aan provinciale staten hebben uitgebracht. Meer hierover elders in dit blad. (Van onze parlementsredactic) DEN HAAG De fractieleider van de ARP. mr. B. W. Biesheuvel heeft in de Tweede Kamer een discussie gevraagd over de nota van minister van financiën Witteveen over de uit voering van de rijksbegroting 1970. De minister van financiën had tijdens de algemene politieke en financiële beschouwingen een dergelijke nota beloofd. De Kamer had geen bezwaar, dat deze nota spoedig op de agenda zou worden geplaatst. Minister Luns op JVAVO-conferenties ficieren van de Oostzeevloot is gearresteerd wegens politieke misdrijven. Tenminste een van hen zou zijn terechtgesteld. Allen werden ervan beschuldigd een „bond van strijders voor poli tieke vrijheid" te hebben opgericht met de bedoeling de VN-verklaring van de rechten var) de mens in de Sowjetunie door te voeren. Het bericht over arrestaties van marine-officieren is slechts één van de tekenen dat sommige Russische militairen zich achter de campagne voor meer burgerrechten van de intellectuelen hebben geschaard. Ernstig De autoriteiten zouden het geval van de officieren ernstig hebben opgevat, vooral amdat zij betrokken zouden zijn geweest bij de oprichting van een nieuwe politieke partij. Kort na hun arrestatie.- aldus een ondergronds blad, werd een program ma van de „Democratische beweging van de Sowjetunie" uitgegeven. Ano nieme „staatsburgers uit Rusland, de Oekraïne en het Balkangebied" had- den het document ondertekend. In het programma werden een aan tal verstrekkende politieke, sociale en economische hervormingen geëist. Er zijn al enkele andere gevallen geweest waaruit zou blijken dat mili tairen zich achter de intellectuelen scharen. Het meest dramatische inci dent is de zaak tegen majoor-gene raal Grigorjenko. die zich tegen de officiële politiek keerde en krank zinnig werd verklaard. T)RESIDENT Nixon verwelkomt 1 de Indonesische president Soeharto, die een officieel bezoek brengt aan Amerika, op het Witte Huis. ROME Minister Luns van litenlandse zaken heeft gisteren de eerste dag van de NAVO- nferentie in Rome onder meer izegd dat de situatie in de ver- luding tussen Oost en West ans vaag is. Jet is moeilijk de indruk te ver- len dat de wens naar ontspanning bij het Westen leeft, niet veel sitieve reacties vindt in de leidende ngen in het Oosten. Defeitelijke itiek van de communistische lan- schijnt niet in de eerste plaats te n ingegeven door de wens naar een ite toenadering, maar voor alles or de wil tot handhaving van de en machtssfeer. >e NAVO-ministers zijn het una- erover eens, dat een veilig- dsconferentie, zoals door de landen het Warschau-pact wordt voor- teld, alleen mag worden gehouden er uitzicht is op resultaten van eken is. Maar tot nu toe zijn die Jruitzichten op z'n minst gezegd luideljik. )e ministers spraken verder over Jfwestie Indo-China en de situatie iet Nabije Oosten. Bevordering vrede 'oor de toestand in het Nabije ïten kan de huidige Amerikaanse operatie in Cambodja een bevor dering van de vrede betekenen, zei minister Luns. Tenminste als de com munistische leiders tot de overtuiging gebracht zijn dat de Amerikanen ook bereid zijn op te treden als hun eigen belangen niet direct op het spel staan. Het gevaar voor een escalatie zou aldus zijn afgenomen, meent mr. Luns. Ook de kwestie-Griekenland kwam aan de orde. De Deense minister van buitenlandse zaken, Hartling, drong op aan dat de NAVO-landen geen militaire uitrusting meer naar Grie kenland zenden zolang de democratie daar niet is hersteld. DEN HAAG De vangst van de Hollandse nieuwe is prima, zo luid den gisteren de berichten van zee. Vanmiddag werden de eerste trawlers in IJmuiden verwacht. De Kw 123 Holland was zelfs op weg naar huis met de maximaal toe gestane hoeveelheid kantjes aan boord: honderd; de Kw 144 Cornelis den Duik vervoerde er tachtig. Vol gens de schippers is de kwaliteit uit stekend. Morgennacht om twaalf uur mag met de afslag worden begonnen. lYJlNISTER Luns meent, dat de Amerikaanse geloofwaardigheid is versterkt als gevolg van president Nixons besluit om in Cambodja tus senbeide te komen. „De uitwerking ervan op de kritieke toestand in het Nabije Oosten kan positief zijn, en de Russen moeten ook in Azië de zaak van een andere kant gaan bekijken". Wat de minister zegt is slechts ten dele waar. Na 30 juni, als de Ameri kaanse troepen Cambodja hebben verlaten, zal pas ten volle blijken hoezeer dat het geval is. De actie op Cambodjaans grondgebied, die tegen de uitdrukkelijke wil van het Amerikaanse congres werd door gezet, is beperkt van duur en om vang. Zü is bedoeld om de tegenstander in de Vietnamese oorlog te verdrijven uit zijn schuilplaatsen in Cambodja, en niet om de regering van dat land in het zadel te houden. Het Congres, dat voor een voldongen feit werd geplaatst, houdt Nixon aan diens woord en neemt voorlopig een afwachtende houding aan: het wil geen spelbreker zjjn. Duidelijk is, dat het niet achter de beslissing van Nixon staat, die overi gens in strijd lijkt met de door de president uitgewerkte doctrine. Die komt er op neer, dat Amerika geen grondstrijdkrachten meer zal in zetten, als het militaire verplichtingen tegenover een ander land moet na komen. Het is dan ook niet juist, de Ameri kaanse geloofwaardigheid op te han gen aan de persoonlijke beslissing van Nixon om in Cambodja militair tussenbeide te komen. Evenmin gaat het op. achter deze ge loofwaardigheid een vraagteken te zetten, omdat het Amerikaanse Con gres zich keert tegen het presidentiele beleid. Het is niet de laak van Nederland, zich uit te laten over Amerikaanse binnenlandse politieke problemen, dia veel met de buitenlandse politiek to maken hebben. Iets anders is, als deze problematiek buiten beschouwing wordt gelaten bü beoordeling van het Amerikaanse op treden in Indochina. NEW YORK De koersen op de Newyorkse effectenbeurs zijn giste ren opnieuw over vrijwel de gehele linie gedaald. Ee waren meer dan duizend fondsen die lager sloten dan maandag. Dat is op vijf van de afge lopen zeven beursdagen het geval ge weest. De indexcijfers bereikten nieuwe dieptepunten, het industriegemiddel de van Dow Jones, dat maandag al ruim twintig punten had moeten prijs geven verloor er gisteren nog eens ruim tien en sloot op 631,16. Dat is het laagste peil sedert 19 november 1962, toen het op 626,21 stond. In beurskringen wordt opgemerkt dat de verkopen, uit vrees voor een of ander onheil, aan het redeloze grenzen. Het koerspeil vormt geen I weerspiegeling van de economische i situatie, maar de achtergrond van de voortdurende daling moet volgens de 'ARIJS Als gevolg van de itheidsactie van de Franse lane ondervinden honderden ichtauto's grote vertragingen. ilcs van soms vier kilometer lang ehten voor de Franse grens op trole. Bij de grenspost Halluin in vier honderd wagens te wach- De actie dient om de looneisen 'ht bij te zetten, en richt zich niet n het toeristenverkeer. Vandaag en de Franse douaniers beslissen ij in staking gaan of niet. erschillende wagens met vis uit land, staan al zo lang bij de grens hel ijs is gesmolten en uil de ;ens is gelopen. De toestand wordt r de vervoersorganisaties „cata- ifaal" genoemd. Vervoerders wor- geadviseerd met hun organisaties tact op te nemen alvorens trans ten naar of via Frankrijk te be ien. - DELFT Reusachtige gele, oranje, grijze en bonte muggen zweven zoemend boven de vlieg basis Ypenburg. Op de grond, in en om een grote hangar heerst een gespannen bedrijvigheid. Mannen in veelkleurige overalls lopen heen en weer of staan te dis cussiëren voor een soort schoolbord waarop allemaal cijfertjes staan. Vele talen klinken over de zon overgoten startbanen: Engels, Deens, Noors enzovoort. ..Well done, old chap" zegt een reusachtige Ame rikaan tegen een zojuist uit een helikopter klauterende sergeant. Even verderop rennen drie man nen in vliegersuitrusting zo hard mogelijk op een krijtlijn af. Hon derd meter hardlopen in liefst elf seconden iedereen gaat lang zamer is ook een van de onder delen van het programma van de vierde Internationale Helikopter- reddingswdstrijd die dit jaar dank zij een overwinning van Nederland vorig jaar in Engeland, op Ypen burg gehouden wordt. Teams uit Noorwegen. Dene marken, Engeland, West-Duitsland, Amerika en België proberen drie dagen lang, gisteren, vandaag en morgen, de Henri Dunant-trofee van de Hollanders, die met twee lucht macht- en twee marineteams deel nemen, af te pakken. Deze trofee zal vrijdag, als het hele programma is afgewerkt,- door Prins Bernhard aan het winnende land worden uit gereikt. (Zie ook elders in dit blad). HILVERSUM Het interview met prins Claus, dat de NOS-'tele- visie vanavond in het programma Persoonlijk uitzendt, blijkt meer tijd in beslag te nemen dan was voorzien. De hoofdredacteuren Brugsma en Sandberg hebben uiteindelijk een gesprek van veertig minuten met de Prins gevoerd, dat van 2.352 tot 23.15 uur via Nederland 1 wordt uit gezonden. Onderwerpen van de discussie zijn onder meer de activiteiten van de Prins gevoerd, dat van 22.35 tot 23.15 lijke ordening en zijn positie in de Nederlandse samenleving. De extra aflevering van Studio Sport, waarin een samenvatting van de voetbalbekerfinale AjaxPSV, zal van 23.15 tot 23.40 uur worden uitgezonden. Aansluitend volgt het laatste journaal. Geschil RLImet Aerocontacts in Raad van State DEN HAAG Gisteren is voor de afdeling Geschillen van bestuur van de Raad van State de zaak behandeld tussen de Rijksluchtvaartdienst (RLD) en de Rotterdamse Aerocon tacts n.v. De vraag die aan het bestuur werd voorgelegd was: mogen groepen reizigers die een besloten vereniging vormen tegen chartertarieven door nationale luchtvaartmaatschappijen worden vervoerd tussen Nederland, Suriname en de Antillen. Toen in augustus 1969 bleek dat de KLM en Martin Air een door Aero contacts geboekt gezelschap niet te gen chartertarief wilde vervoeren, schakelde de Rotterdamse firma de Engelse maatschappij Monarch Air lines in. De Rijksluchtvaartdienst verleende echter geen toestemming voor de vlucht, zodat de groep passagiers op de luchthaven Zestienhoven strandde. Aerocontacts moest toen een totaal bedrag van 224.000 gulden betalen voor de tocht van de groep per KLM tegen het normale (hoge) groepstaricf, naar Suriname en terug. De Raad van State brengt binnen kort advies uit aan de Kroon over het geschil. waarnemers geheel in het emotionele j vlak worden gezocht. Alleen dramatisch nieuws bij voorbeeld een rede van Nixon over de economische situatie of een daling van de rentetarieven zou ertoe bij kunnen dragen dat aan de daling een eind komt. HOUSTON Een ruimtevaartge- leerde heeft ontdekt dat een stuk maansteen ter grootte van een sinaas appel. meegebracht door de Apollo-12 bemanning, een chemisch unieke sa menstelling heeft en sterk radioac tief is. Het stuk steen zou 4.6 miljard jaar oud zijn en „duidelijk het oudste ge steente dat tot nu toe op de maan werd gevonden", aldus de NASA. Men is van mening dat de maansteen, die momenteel in Engeland en de VS wordt onderzocht, dateert van kort na de formatie van ons zonnestelsel. SCHIPHOL Premier De Jong. heeft gistermorgen in Den Haag de speciale adviseur van president Nixon voor urbanisatie en technologie ontvangen. Daniel Monihan heeft hem een brief overhandigd van de Amerikaanse president. Hij kon bij zijn terugkeer naar de VS niets mee delen over de inhoud van de brief* Wel heeft hij een boodschap van pre mier De Jong mee terug genomen. DRIEBERGEN Tijdens werk zaamheden met een elektrische boor is de 21-jarige C. de Kruys in de schuur achter de ouderlijke woning in Driebergen geëlectrocuteerd. Uit hetzelfde gezin zijn eerder reeds twee kinderen door ongelukken om het leven gekomen. Iedereen kan geschiedenis maken, alleen een groot man kan ze schrijven. WILDE ,.l(ila. heb jc pup al wakker ge maakt om Ie komen eten?" Zon en maan 28 zon op 4.30, onder 20.45: maan op 1.43. onder 12.48; 4 juni NM. Hoog Water 28 mei: Rotterdam le getij 10 49, 2e getij 23.02, Vlissingen 7.35—20.04. Willemstad 11.20—23.48. DE BILT Droog weer met zonnige perioden en meest zwak ke wind. Hogere middagtempera- turen. DE BILT Een kleine de pressie verplaatste zich van Schotland naar de Oostzee. Een bijbehorend front passeerde ons land en bracht daarbij plaat selijk enige regen. Ondertussen kwam er op de oceaan aan de achterzijde van de depressie een verbinding tot stand lussen een gebied met hoge barometerstanden tussen Groen land en Noorwegen en een hoge- drukgebiecT. dal zich bij Ierland bevindt. Vooruitzichten voor vrijdag: aantal uren zon: drie tot elf; min. temp. van ongeveer normaal tot vier graden boven normaal; max. temp. een tot zeven graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Barometerstand: Heden 10 uur: 76.6 cm (1021 millibar, stabiel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1