Drs. Zijlstra: voor boeren betere saneringsregeling Democratisering van VU door een referendum Dóórgroei-kamera... V orstv erletuitkering in bouw is te laag Wat kost eenjaarkaart I 65+? Tussen Den Haag en Groningen rijdt per 31 mei supertrein Melkprijs voor 1 juni omhoog Meer begrip gevraagd van regering WTiRIMÏt f50, f75, f20, f30, Franse douane vindt 29 ton sigaretten Universiteitsraad is nodig D '66 in de bres voor studenten CH-jongerenlijst in Vriezen veen WINST SHV f 27 MILJOEN Verplichte autokeuring voorbereid Demonstraties m Peking Sow jetauteur gearresteerd Thailand steunt Cambodja militair Exakta RTL1000 VRIJDAG 22 MEI 1970 T (Van onze sociaal-economische redactie) GRONINGEN Voorzitter irs. R. Zijlstra van de Neder- andse christelijke boeren- en uindersbond heeft vandaag in Ie lagemene vergadering van jjn bond gepoogd de verontrus- agrarische bevolking tevreden stellen. Hij richtte vier ver weken tot de Nederlandse rege- ing, waarin recht gevraagd werd :-oor de agrariërs, die in grote noeilijkheden verkeren. De heer Zijlstra zei de landbouw- troblemen te selecteren naar „rede- ijkheid, billijkheid en uitvoerbaar- eid", maar hij meende dan ook recht e hebben de minister van landbouw vragen: „Vergeet uw prijsverlagingen, maar tracht daar, waar nog ruimte aanwezig is, tot prijsverhogingen te komen. Treedt de voorstellen inza ke een verbeterde saneringsregeling of een verlichting van de financie- ringsproblematiek positiever tege moet. Voer de motie, die de Tweede Kamer met algemene stemmen aannam voor 1 april aanvullende maatregelen naar de letter en de geest uit, zodat in ieder geval voor 1 juni a.s. een betere regeling voor het levensonderhoud uit de bus komt". Aan de minister van economische zaken vroeg de heer Zijlstra: „Be waak uw prijzen als een Cerberus, maar zie in, dat u de prijs voor de consumptiemelk voor 1 juni a.s. be hoort te verhogen. 3. De minister van financiën kreeg het vriendelijke doch dringende verzoek de positieve voorstellen van de commissie Van Soest inzake een belastingvrije reserve over te nemen en zo spoedig mogelijk aan de Tweede Kamer te doen toeko men. 4. Aan de gehele regering vroeg de CBTB-voorzitter het urgentieplan van zijn organisatie met de grootste zorg te lezen en bij het onderhoud dat de landbouworganisaties bin nenkort met de regering hebben de grootste welwillendheid te tonen. „Dit is geen pleidooi voor een totale stijging van de overheidsuitgaven, maar voor een andere verdeling, waarbij de positie van de kleine zelfstandige beter wordt gewaar borgd". De heer Zijlstra ontkende daarbij niet, dat de totale produktiecapaciteit in de landbouw te hoog is en de be drijfsomvang in zeer veel gevallen te gering. De exodus uit de landbouw zal ondanks alle bezwaren in versnel de mate moeten doorzetten. Als antwoord op de grote moeilijk heden voor de land- cn tuinbouw in het noorden van het land vroeg hij de drie noordelijke provincies tot landbouwkundig ontwikkelingsgebied te verklaren. Hier is een versterkte activiteit op cultuurtechnisch gebied nodig en bijzondere maatregelen in het kader van het ontwikkeltoigs- en saneringsfonds: dit ter vergemakke lijking van de aanpassing en omscha keling van de bedrijven. Christelijke hond neemt het niet langer (Van onze sociaal-economische redactie) ARNHEM De vorstverlet- ;ering voor bouwvakkers mg niet minder bedragen dan 'U bedrag dat de bouwvakkers hebben ontvangen bij loosheid, krachtens de tgeld- en Werkloosheids- ret. Voorzitter J. H. Hazes van de federlandse christelijke bond an werknemers in de hout- en ouwnijverheid kondigde van- ïorgen in de algemene vergade- ng van de bond aan, dat deze jak zeker een van de hoofdpun- ;n gaat worden bij de komende nderhandelingen voor een nieu- re cao in het bouwbedrijf. Bij de vakbonden zijn legio klach- n binnengekomen over de grote fi- inciële schade, die werknemersge- men de afgelopen winter hebben leden. „Dit kan zo niet doorgaan". heer Hazes vond het nietreëel, it werknemers bij een bedrijf, dat en maatregelen heeft genomen om winters door te werken, 30 per sek schade lijden. Ook de uitvoering van de Ziekte- it zat hem hoog. Hij gaf toe, dat or een aantal misbruik wordt ge- 't kan nog steeds: 2 dagen gratis reizen in mei op uw 65-j- -kaart. Heeft u een 65+-kaart? En heeft u nog geen gebruik gemaakt van de „reis-2-dagen-vrij-in-mei" actie van NS? Dan kunt u dat alsnog doen U kunt uw twee dagen kiezen uit de volgende 5 dagen in mei: zaterdag 23, dinsdag 26, woensdag 27, donderdag 28 en zaterdag 30 mei. voor een echtpaar 3-maanfls- kaarten 65+ voor voor een echtpaar voordelig uit met NS maakt van sociale verzekeringsrege lingen. De heer Hazes noemde het echter irriterend, dat van bepaalde zijd e vrij regelmatig als oorzaak van de stijging van de ziektekosten het misbruiken van de Ziektewet ge noemd wordt. Dp meerderheid van hen, die werkelijk niet kunnen wer ken, trapt men hiermee op het hart. De voorzitter vroeg zich af, of de situatie- op sommige bouwplaatsen niet een veel belangrijker oorzaak is van de stijging van de ziektekosten. Hoe kan het. zo vroeg hij zich af, dat het ziektepercentage in de ene onder neming soms vijfmaal zo groot is als in gelijksoortige andere ondernemin gen? In de winterperiode wordt on voldoende aandacht besteed aan de bescherming van werknemers, die in de openlucht of in tochtige gebouwen hun werk moeten verrichten. Het ne men van beschermende maatregelen hier, *al de ziektekostenstijging meer remmen dan verslechtering van de uitkering. Lonen De heer Hazes noemde het aan brengen van indexeringsclausules in cao's een goede zaak om de werkne mers een reële loonsverhoging toe te spelen. Hij kondigde voor de nieuwe cao's in het bouwbedrijf een derge lijke clausule aan. Inzake de Loonwet deed de heer Hazes een beroep op de overheid het gewraakte artikel 8 (ingrijpen in in dividuele cap's door de minister) niet toe te passen. Met het ingrijpen in individuele contracten heeft het bouwbedrijf al vele onaangename er varingen. Overigens erkende de voor zitter het recht van de overheid in de loonvorming in te grijpen; vooral om dat men ook van de regering vraagt de prijzen in de hand te houden. Geen Kamerlid Nu er geen College van Rijksbe- middelaars meer is en de minister van sociale zaken dus persoonlijk in de loonpolitiek kan ingrijpen, - waar voor hij verantwoording tegenover het parlement verschuldigd is - acht te de NCB-voorzitter het ongewenst, dat vakbondsleiders tevens deel uit maken van het parlement. Hij vond dit in het belang van de vakbonds bestuurders en in het belang van de duidelijkheid in de politiek. Hij hoopte bij de komende onder handelingen in het bouwbedrijf ook voor de uitvoerders en het admini stratief personetel een cao te kunnen afsluiten. Op dit punt begreep hij het verzet van de werkgevers niet. De onrust onder de hetrokken groepen personeel neemt elk jaar toe. Vakantiebonnen De heer Hazes verklaarde zich een groot voorstander van het betrekken van de vakorganisaties bi j het uitvoe ren van de sociale verzekeringswet ten. Dit heeft een stuk ledenbinding. Hij wenste de verzilvering van va kantiezegels en de uitvoering van de wachtgeld- en werkloosheidsverzeke ring dan ook niet te onttrekken aan de bonden, zoals sommigen voorstaan. Dit~zou een sterke terugloop van het ledental betekenen. De efficiency van het systeem kwam hierbij voor hem op de tweede plaats. De NCB is geen voorstander van een fusie van alle CNV-bonden, zoals de C-NV-metaalbond. De NCB streeft naar een bond voor de industrie, een band voor het overheidspersoneel en een bond voor alle werknemers die zijn betrokken bij het bouwbedrijf, incl. toeleveringsbedrijven. De heer I Hazes wil voorts samenwerken met de NVV- cn NKV-bouwbond, maar wil eigen zelfstandigheid niet opoffe ren aan meer doelmatigheid. Hij doet niet mee aan het dcconfcssionalisme. In de landbouw zal niet alleen het recht van de sterkste moeten gelden, maar ook het onrecht van de zwak ken, anders dreigt een nieuw sociaal probleem met bijzonder scherpe kan ten. Er ontstaan in de landbouw haar den van onrust, omdat nu al voor speld wordt, dat in 1975 het arbeids inkomen in de akkerbouw met 20 tot 30 pet. zal teruglopen, terwijl het al gemene inkomensniveau nominaal met 36 pet. zal stijgen. Dat de boeren in de watten worden gelegd is een leugen. De bescherming van de Nederlandse landbouw be draagt 12 pet. van de bruto-pro- duktie; de bescherming van de indus- trieprodukten aan de grens is gemid deld ruim 10 pet. Worden er industriële ondernemin gen gesloten dan lijkt de minister van economische zaken verantwoor delijk voor elk bedrijf boven de 100 werknemers. Er komen interpellaties met dringende verzoeken om kredie ten voor niet-levensvatbare bedrij ven. Sluiten de bedrijven toch dan krijgen de oudere werknemers goede afvloeiingsregelingen en pensioen rechten. De jongere krachten kunnen veelal onmiddellijk in andere bedrij ven aan de slag. Scherp is het contrast met de land bouw. Hier sluiten jaarlijks duizen den bedrijven de deuren, dikwijls na harde strijd, veel spanningen en zon der alternatief of pensioen. Bij de in dustrie gaat het om sociale bewogen heid; bij de landbouw om "boven zijn stand levende groene front". De heer Zijlstra kon het begrijpen, dat men in Friesland een vorm van boerenonder- grondse beweging gekozen had. Internationaal Een werkelijke oplossing voor het probleem van de agrarische over schotten en de kostenstijging zag de heer Zijlstra alleen In het internatio nale vlak. Om tot een Internationale oplossing te komen moet uitgegaan worden van vier feiten: 1. De sterk groeiende wereldbevol king; een toename met een miljard mensen tot 1985, waarvoor 60 pet. meer voedsel nodig zal zijn. 2. In de ontwikkelingslanden wordt de eigen voedselproduktie met 4 pet. per jaar opgevoerd, wat een ver minderde afzet van graan betekent. 3. Een groeiend eiwlttentekort en een toename van de vraag naar vlees, vis en eieren met 250 pet. en naar melk met 230 pet. 4. De rijke landen zullen hun mark ten voor agrarische produkten uit AMSTERDAM De douane van de Franse kustplaats Cherbourg heeft aan boord van het opgebrachte KNSM-schip Philetas ruim 29 ton ge smokkelde sigaretten gevonden. De Franse douane zou door de Spaanse recherche zijn getipt dat het Neder landse schip contrabande vervoerde. Op 15 mei was het schip al een keer aangehouden. Dat gebeurde toen de Philetas de haven van Gibraltar nog maar net uit was. De Spanjaar den dwongen het schip toen naar al- geciras te varen. Daar werden zoWel de lading als de vereiste documenten in orde bevonden. De Franse douane is druk in de weer om nogmaals de lading op ge wicht en aantallen te controleren. Er bestaat in Frankrijk een wet die klei nere schepen zoals de Philetas ver biedt meer dan een bepaalde hoeveel heid tabak aan boord te vervoeren. Volgens de douane is de controle niet meer dan een routine-onderzoek. De KNSM heeft goede hoop dat het schip spoedig weer zal kunnen uitvaren. Uitzendbureaus mogen tarieven verhogen DEN HAAG De ministers Nelis- sen (economische zaken) en Roolvink (sociale zaken, en volksgezondheid) hebben de uitzendbureaus toestem ming gegeven hun tarieven met 10 procent te verhogen. Deze verhoging is toegestaan teneinde het deze bu reaus mogelijk te maken de loonkos tenstijgingen sinds 1 oktober 1968 door te berekenen. Het ministerieel besluit is bevestigd in de Staatscourant van 21 mei 1970. de ontwikkelingslanden meer toe gankelijk moeten maken. De Nederlandse boerenstand zal voor de toekomst op grond van deze vier factoren rekening moeten hou den met een afnemend belang van de graanproduktte en een toenemende druk om produkten uit ontwikke lingslanden in te voeren (suiker, oliën en vetten). Voor het westen blijft een toenemende zuivelafzet mogelijk, vooral als voedselhulp. Het accent zal meer moeten vallen op het eiwitbe standdeel dan op de boter. Solidariteit De heer Zijlstra betreurde het ern stig, dat de nodige internationale soli dariteit nog ver te zoeken is. Zolang een ontwikkelingsland nog tanks koopt in plaats van irrigatiewerk zaamheden uit te voeren en een ont wikkeld land kernwapens bouwt in plaats van voedselnood te lenigen, zo lang zal de internationale samenwer king stuk slaan op de rotsen van het nationalisme en de stelsels van de dogmatismen. Handelsstromen moeten worden ge reguleerd. Via een wereldlandbouw plan moet er een wereldlandbouwpo- litiek komen. Dan zal ook voorkomen kunnen worden, dat in Canada 1 mil joen acres goede landbouwgrond uit de produktie wordt genomen en men in Frankrijk een zelfde oppervlakte met veel kosten gaat irrigeren om er landbouwgrond van te maken. (Van onze verkeersredacteur) ZWOLLE Superluxe spo ren zonder extra voor het kaartje te betalen kan per 31 mei: per nieuwe supertrein van Den Haag naar Groningen vice versa, van maandag tot en met vrijdag (eens per dag). Het betreft hier een experiment van NS in het kader van de actie „Spoorslag 1970", waarmee zij een nieuwe injectie wil geven aan het reizen per trein. Het nieuwe treinstel is inge bouwd in de normale zgn. Rand stad-expres en onderscheidt zich van de andere stellen door een maximum aan comfort. In de eerste plaats zijn de stoelen (liever: fau teuils) royaler en in de tweede plaats zijn ze anders opgesteld: in de eerste klas eenmaal twee en eenmaal één op een rij (of eenmaal drie) en in de tweede klas twee maal twee. De fauteuils, waarvan de rugleu ningen verstelbaar zijn, zijn be kleed met kleurige, makkelijk te reinigen hoezen. Daarnaast is een attractie, dat door de boordluidsprekers gedu rende de reis een zacht achter grondmuziekje ten gehore wordt gebracht. Daarmee wordt een sfeer gecreëerd, "waarin de treinreiziger zich geheel op zijn gemak voelt. Een sfeer, die ook al wordt be werkstelligd door de rustige en ar tistieke „wandschilderingen". Doel van het experiment is na te gaan hoe de nieuwe trein door de passagiers wordt gewaardeerd. Daartoe zullen ook regelmatig en quêtes onder het reizend publiek worden gehouden. NS-personeel, dat als passagier Tiet de nieuwe trein privé reist, wordt daarnaast nog aan een foto test onderworpen. Door middel van een foto-camera, die om de 20 se conden een shot neemt en gericht i§. op één bepaalde stoel, willen de spoorwegen namelijk nagaan hoe de passagier zich in de nieuwe stoel gedraagt en dus of de zit goed is. Wanneer de uitslagen van het onderzoek gunstig zijn, zullen meer treinen met een dergelijk nieuw treinstel worden uitgerust. Treinstel 1970 bestaat voor tweederde uit eerste klas-comparti menten, slechts een decde is tweede klas. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM De Stuurgroep, die destijds tot taak kreeg een experimentele bestuursstructuur voor de Vrije Universiteit te ont werpen, is van oordeel dat de bestuurlijke top van de VU moet wor den gedemocratiseerd en dat daarom zo spoedig mogelijk een univer siteitsraad moet worden gekozen. Over samenstelling en taak van deze universiteitsraad zal een referendum worden gehouden. Alle leden van de universitaire ge meenschap (en dat zijn er ruim 10.000) hebben vandaag drie verschillende be stuursmodellen optvangen, waaruit ze kunnen kiezen. Elk modelis schema tisch in beeld gebracht en uitvoerig toegelicht. Democratischer kan het bijna niet. De hoofdpunten van het wetsontwerp van minister Veringa zijn eveneens in het overzicht opgenomen. De Stuur groep wijst er wel op. dat van de Vrije Universiteit mag worden verwacht dat zij zelf initiatieven neemt voor een her ziening van haar eigen bestuursstruc tuur. De gehele universitaire gemeenschap is gevraagd welk bestuursmodel de voorkeur verdient. Men kan kiezen voor één van de drie modellen, maar ook een voorkeur uitspreken voor be paalde onderdelen. Dat gebeurt op for mulieren, die binnenkort zullen worden verzonden en die voor 13 juni „binnen" dienen te zijn. Betrouwbaar Teneinde betrouwbaarheid en anoni miteit van het referendum te waarbor gen, worden de ingevulde formulieren rechtstreeks naar een notaris gestuurd. Bij de verwerking is het Nipo ingescha keld, dat het beginsel van „one man one vote" zal toepassen, maar met een beperking. De universitaire gemeenschap wordt in vier groepen verdeeld: de hooglera ren en lektoren, de wetenschappelijke staf, de technisch-administratieve staf en de studenten. Wanneer een voorstel de meerderheid van het totaal aantal uitgebrachte stemmen behaalt, maar bij één (of meer) van deze vier groepen minder dan tien procent voorkeurs stemmen verwerft, dan zal de betrok ken groep zich voor of tegen die voor keur moeten uitspreken. Blijkt negentig procent van deze groep tegen dit voor- keursvoorstel te zijn, dan geldt dit als een soort veto. De uitslag van het referendum zal zo mogelijk in het universiteitsblad Ad Valvas van 3 juli worden gepubliceerd. Op basis van deze uitslag zal in sep tember of oktober van dit jaar een uni versiteitsraad moeten worden gekozen. Het behoeft geen betoog dat het refe rendum staat of valt met het aantal stemmen dat wordt uitgebracht. De Stuurgroep rekent op een hoog percen tage. Mogelijkheden Het is niet mogelijk op alle onderde len van de alternatieve bestuursmadel- len in te gaan. Daarom lichten we er een paar belangrijke onderdelen uit: Model A gaat uit van twee toporga nen: de universiteitsraad en het college van bestuur. Model B en C noemen slechts één toporgaan: de universiteits raad. Ook wat betreft de samenstelling van de universiteitsraad worden diver se keuzemogelijkheden genoemd, die de democratisering voorstaan. Wat betreft de taak van de universi teitsraad zegt model A: het vaststellen van de algemene lijnen voor het beleid van de universiteit als geheel terzake van onderwijs, onderzoeken beheer model B: het bepalen van het beleid der universiteit terzake van onderwijs, onderzoek en beheer. De raad contro leert en interpelleert het college van bestuur; model C: het vaststellen van de alge mene beleidslijn met betrekking tot on derwijs, onderzoek en beheer. De raad controleert het college van bestuur. Taken Volgens model A is de taak van het college van bestuur het geven van lei ding aan de dagelijkse gang van zaken binnen het kader van de algemene be leidslijnen, zoals die zijn vastgesteld door de universiteitsraad. Volgens model B behartigt het college van bestuur het dagelijks bestuur van de universiteit in opdracht van de uni versiteitsraad en model C zegt, dat het college van bestuur het door de univer siteitsraad vastgestelde beleid dient uit voeren, maar met ruim mandaat voor wat betreft de dagelijkse gang van zaken. Bij conflicten tussen universiteitsraad en college van bestuur moet volgens model A beroep mogelijk zijn op een onafhankelijke instantie. Model B advi seert een „ombudsraad" in het leven te roepen en model C geeft bij conflicten „vanzelfsprekend" de universiteitsraad het laatste beslissende woord. Ook wat betreft de relatie tussen universiteit en vereniging worden di verse mogelijkheden genoemd. De drie modellen geven uitsluitend hoofdlijnen aan. De universiteitsraad zal onmiddel lijk na de verkiezingen in nauwe sa menwerking met de zittende bestuurs colleges moeten werken aan de verdere invoering van de gekozen bestuurs vorm, aldus de stuurgroep. Stakers slaags met O politie in Rome ROME Bij het parlementsge bouw in Rome is het gisteren tot een handgemeen gekomen tussen politie en stakers. Onder de laatsten waren duizend geüniformeerde brandweer lieden, postbeambten en andere over heidspersoneel. Zij gingen tot geweld over toen de politie weigerde een de legatie tot het parlementsgebouw toe te laten. Ook bij het ministerie van financiën is gevochten. De drie vakbonden hebben dat zij de stakingsactie zullen voort zetten, maar ook de onderhandelin gen met de regering. Zij nemen geen genoegen met de door de regering be loofde economische en sociale hervor mingen. DEN HAAG D'66 heeft minis ter Klompé gevraagd er by de Ne derlandse Sportfederatie en in het Nederlands Olympisch Comité op aan te dringen dat deze organisaties al hun invloed te gebruiken om de straffen van de gevangengenomen studenténbetogers in Mexico te ver lichten. De studenten hebben gevangenis straffen van 15 tot 25 jaar gekregen omdat zij protesteerden tegen de enorme bedragen, die de Mexicaanse regering in de organisatie van de Olympische spelen heeft gestoken, terwijl 2/3 van de Mexicanen armoe lijdt. D'66 wil dat er vanuit Neder land met kracht tegen de opsluiting van de studenten wordt geprotes teerd. (Van onze correspondent) VRIEZENVEEN Een aantal c.h.- jongeren komt bij de raadsverkiezin gen met een eigen lijst uit, waarop als nummer 1 vermeld staat de 24-ja- rige onderwijzer Bernhard Kobes. De jongeren vinden dat de stem van de jeugd niet of nauwelijks in de ge meenteraad gehoord wordt. De CHU en ARP komen in Vriezen- veen met een gezamenlijke lijst uit. Onder de kandidaten op de jongeren- lijst komen ook voor een chauffeur, een fabrikantenzoon en een uitvoer der en een technisch opzichter. UTRECHT De nettowinst van de Steenkolen-Handelsvereeniging NV is vorig jaar met een kleine 7 miljoen gestegen tot bijna 27 miljoen. Voor gesteld wordt een contant dividend van 40 per gewoon aandeel uit te keren, na uitkering van 5 primair dividend. De vooruitzichten voor dit jaar zijn gunstig, aldus het jaarver slag. DEN HAAG De landelijke stich ting die in de toekomst onder meer de taak krijgt de verplichte veilig heidskeuringen van voertuigen te coördineren en te delegeren zal nog dit jaar haar activiteiten beginnen. De naam van deze stichting is al be kend nl. Stichting centraal bureau veiligheidskeuringen voertuigen (CBW). Minister Bakker (verkeer en water staat) heeft gisteren besprekingen ge voerd over de oprichting van de stichting met vertegenwoordigers van negen vervoersorganisaties o.a. van de ANWB, de Kon. Ned. Motorrijders Vereniging, de Ned. Vereniging voor artsen automobilisten en de Ned. Ver. van automobielassuradeuren. Gespro ken werd over de algemene richtlij nen die zullen moeten gelden bij een verplichte N veiligheidskeuring voor personenauto's. Het ligt in de bedoeling de veilig heidskeuringen tegen een vastgesteld uniform tarief te verrichten. De stichting zal in het eerste jaar van haar werkzaamheden erop berekend moeten zijn 350.000 tot 400.000 perso nenauto's van tien jaar en ouder te keuren. Indien alles naar wens ver loopt kan dit aantal in enkele jaren worden opgevoerd tot boven de 600.000 per jaar. Menigte van 100.000 koppen PEKING Een dichte massa van duizenden scholieren en arbeiders heeft gisteren op Het Plein van de Hemelse Vrede geprotesteerd tegen de Amerikaanse bijdrage aan de oor log in Indo-China. De menigte die spoedig uitgroeide tot vele honderd duizenden demonstranten ging schuil achter een rode haag van vlaggen en spandoeken, waarop leuzen van Mao Tse Toeng waren geschilderd. Terwijl ontelbare luidsprekers onaf gebroken revolutionaire liederen, marsmuziek en kreten tegen de „Amerikaanse agressor" uitbraakten, lachten partijvoorzitter Mao, minis ter van defensie Lin Piao en de af gezette Cambodjaanse prins Siha- noek de menigte vriendelyk toe. Aan het eind van de betoging bedankte de prins het Chinese volk voor de hulp, die hij van hun ondervindt. Andrei A malrik (32 MOSKOU De Russische auteur Andrei Amalrik (32) is gisteren door de geheime politie gearresteerd. H(j is een nieuw slachtoffer van de razzia's onder Sowjetinteliectuelen. Amalrik is een van de meest bekende dissidenten. Hij is de schrijver van o.a. „Zal de Sowjetunie voortbestaan tot 1984" en „Een ongewenste reis naar Siberië". Mevrouw Amalrik de schilderes Guiselle is met haar man in het werkkamp in Siberië geweest waar hij enkele jaren heeft gezeten. In zo'n kamp zijn ze getrouwd. Na zijn vrijlating had Amalrik een aantal symbolische betrekkingen om aan arrestatie te ontkomen. De laatste tijd was hij secretaris van een blinde. BANGKOK Verwacht wordt dat de Thailandse regering volgende week zal besluiten of zij Cambodja militaire hulp zal verlenen. De op perbevelhebber van het leger in Thailand, generaal Prapass Tsjaroe- sathiara, heeft zich in principe be reid verklaard Cambodja met wa pens, munitie en materiaal te steu nen. Het Cambodjaanse verzoek om militaire adviseurs en instructeurs wordt nog in beraad gehouden. Wel ingelichte kringen in Bangkok ver wachten dat het Thailandse kabinet geen troepen naar Cambodja zal sturen. Cambodja heeft daar wel om gevraagd. Waarom zou u geld steken in ee|i wel aardige systeemkamera die straks toch "HO" zegt tegen uw groeiend lototalent. Kies liever een kamera die er helemaal op gebouwd is om uit te groeien tot een werkelijk kompleet kamera-systeem. Dat is nu ai mogelijk voor 569,— met de nieuwe Exakta RTL 1000 Exakta kamera's: beroemd van oudsher gebouwd op de toekomstI Enkele van de vele eigenschappen: 1/1000 fot 8 volle se- konden. 3 verwissel bare zoekersystemen, synchroonflitsen tot 1/125 sek., etc. etc. Hij Is al bij uw fotohandelaar! Orwo Foto N.V. - Postbus 127 - Hilversum

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9