Goedhart: behoefte aan één grote christelijke partij Vietnamezen benen Amerikanen uit Saigon volkomen uit de band gesprongen Nederlandse ambtenaren in buitenland wonen te duur School in dienst van bestaande machten rrico Naast progressieve socialistische partij Staat neemt deel in 29 N.V.'s Onderzoek op aandrang van Rekenkamer Verivijt aan UNESCO-planner: Uit de Haagse hof geplukt HET SCHAEP MET DE 5 POOTEN STRUIKELT VRIJDAG 22 MEI 1970 (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM Het zou verheugend zijn, wanneer er in Nederland een grote christe lijke partij ontstaat, zoals de CDU in West- Duitsland. Een vaste koppeling van godsdienst en politiek is natuurlijk ongezond. Maar voor de Nederlandse verhoudingen zou een derge lijke partij al een hele verbetering zijn. Boven dien komt er dan eindelijk een eind aan de tachtigjarige oorlog. Dat wil zeggen dat de strijd tussen de protestanten en rooms- katholieken voorbij is. De strijdlustige Frans J. Goedhart, 06 jaar oud, die uit de fractie van de PvdA is getreden en nu in de Tweede Kamer met de heer Schuitemaker de groep- Goedhart voor DS '70 in de Tweede Kamer vormt, ziet die grote christelijke partij er zeker komen. Al is het in zijn eigen politieke nadeel, in Nederland is gewoon behoefte aan zo'n partij, zegt de heer Goedhart. In zijn woning aan de Joh. Verhulststraal in Am sterdam hoor ik, dat de fractieleider van" DS :70 niet gelooft in een doorbraak zoals de PvdA, die hij hielp oprichten, vlak na de oorlog wilde. Zo'n doorbraak zal weer mislukken. Maar wel wil de heer Goedhart in de eerste plaats een progressieve socialistische volkspartij. Deze partij moet DS '70 dan worden. Nee, over die naam is het Kamerlid helemaal niet enthousiast. Het lijkt op na-apen van D'66. En voor deze club kan hij geen enkele politieke sympathie op brengen. Naast de sterke christelijke partij en de progressieve socialistische par tij bestaat er verder in Nederland nog behoefte aan een liberale partij. Over het linkse extremisme (revo lutie-socialisten) spreekt de heer Goedhart geen goed woord. De PvdA is steeds meer in dit vaarwater ge komen. Dat is dan ook de reden van het uittreden. OPTIMISME Bij de gemeenteraadsverkiezingen 3 juni wil DS'70 op bescheiden wijze in de plaatsen, waar wordt meegedaan, een visitekaartje afgeven. De grote krachtproef komt volgend jaar bij de Kamerverkiezingen. Dan zal blijken of de progressieve socialistische volkspartij er zal komen. De heer Frans Goedhart is optimistisch. In Rotterdam is gebleken, dat van de leden van DS'70 een derde afkomstig is van de PvdA, een derde van D'68 en een derde van de KVP. Maar DS'70 is nu nog een klein bootje. Dat is een belangrijke reden, dat het kader van de PvdA nog niet wil overstappen. Maar het moet ein delijk toch van de kiezers komen. De moeilijkheid is echter, dat in Nederland een kerkse partijmentali teit bestaat De heer Goedhart zegt: ..Men hangt zo sterk aan het eigen sfeertje, de eigen mensen en de par ti jpsalmen, die de VARA uitzendt. Men is geneigd in de partij te blijven, ook al is men het helemaal niet eens met de gang van zaken." De groep-Goedhart is de vijf tiende fraktie in de Tweede Ka mer. Het is toch wel een hele stap weer een fraktie te willen vormen? Goedhart: „In de praktische poli tiek ben ik jaren meegesleept in ver antwoordelijkheden, die niet meer te dragen waren. Jaren ben ik bezig ge weest om bepaalde ontwikkelingen tegen te houden. Op den duur kom je Prins Bernhard heeft gisteren in Amsterdam het Frans Otten-stadion geopend. Dit stadion omvat een grote hal voor drie overdekte tennisbanen. 2- buitenbanen en slaapaccommoda- tie voor 24 personen. Na de opening kreeg de Prins een gouden tennisbai- set> aangeboden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Uit het jaarverslag van de Rekenkamer blijkt dat de overheid in 19G8 deelnam aan 29 Naamloze Vennootschappen met een totaal bedrag aan geplaatste aandelen van 1,2 miljard. In vijf NV's bezit de staat 100 pro cent van de aandelen :Nederlandsche Bank. Spoorwegen, Staatsmijnen, Vuilafvoer VAM en NV Mij. Overijs- selsche Kanalen. In dertien ondernemingen bezit de staat 50 of meer procent van de aan delen: Investeringsbank, Bank voor Nederlandsche Gemeenten, KLM, Stoomvaart Mij. 2'.ecland. luchthavens Schiphol, Eelde. Zuid-Limburg en Texel, Springstoffenfabriek, Ontgin- ningsmaatschapDij „Land van Vollen- hove". Nederlands Congresgebouw, Pijpleiding Mij. en de Domaniale Mijnmaatschappi j. in een dwangpositie, waar je uit wil. U voelt zich bevrijd? Goedhart: Inderdaad. Ik ben uit een onduidelijke dwangpositie geko men. Ik heb me er van verlost. Ik ben bevrijd van een druk, die me een paar jaar lang slecht heeft doen sla pen. De heer Goedhart, wiens fractie nu een aparte kamer heeft gekregen aan het Haagse Binnenhof gelooft, dat de Nederlandse politiek op het ogenblik in een overgangsfase verkeert. Deze fase wordt gekenmerkt door een pro ces van afsplitsing. Maar op den duur, betoogt de heer Goedhart, komt weer bij elkaar wat bij elkaar behoort. Dan zullen niet meer zoveel richtingen in een partij zijn samengeklonterd. De situatie zal op den duur ook weer duidelijker worden. GEEN VERRASSING Het uittreden van de heer Goedhart uit de PvdA moet niet worden gezien als een verrassing. Het is het resul taat van een proces, dat al jaren gaande is. Na de nacht van Schmelzer, vertelt Frans Goedhart, heeft zich in de P.v.d.A. een ontwikkeling voorgedaan die wordt gekenmerkt door een ge brek aan leiding, door een algemene passietve houding van de leden en door het binnenrukken van Nieuw Links. Goedhart: Na Vorrink, Vermeer en Suurhoff heeft de PvdA geen krach tige voorzitter meer gekend. Tans bij voorbeeld is een alleraardigste man, maar hij vond het bijvoorbeeld goed, dat een communist wethouder werd van Amsterdam en op de lijst voor de Amsterdamse gemeenteraad marxis ten en leninisten kwamen te staan. Vondeling is een meeloper met Nieuw Links geworden. Nieuw Links, die kans zag afdelingen van de partij te overvallen, noemt de heer Goed hart een politiek ratjetoe. Men denkt niet hetzelfde. In Amsterdam zijn een aantal van hen communist geworden. Nieuw Links heeft wel een algemeen kenmerk: de behoefte om tegen het bestaande te schoppen en alles op de kop te zetten. LINKSE RICHTING De PvdA is in links radicale rich ting geduwd. Belangrijk in dit ver band was de uitspraak van het Haags (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het ministerie van buitenlandse zaken zal een onderzoek instellen naar de mo gelijkheid, ambtenaren in bui tenlandse dienst financieel bij het huren van hun woningen te be trekken. Dit is besloten nadat uit een onder hoek van de Algemene Rekenkamer is gebleken dat die ambtenaren twee- en-een-half tot drie-en-ecn-half maal zo duur wonen als hun „in heemse" collega's. De Rekenkamer 'nad het ministerie verzocht de ambtenaren zelf bij het huren van hun woningen in te scha kelen. Dat zou eer stimulans zijn goedkopere huizen te zoeken, wat een verlichting voor de schatkist zou zijn. De minister was het daarmee in eerste instantie niet eens. Men vond het normaal dat diplomatieke Verte genwoordigers meer huur betalen dan normaal. Nadat in het (vandaag ge publiceerde) jaarverslag van de Re kenkamer was gezegd dat men niet van plan was zich bij dit antwoord neer te leggen, heeft het ministerie een onderzoek gelast Auto't De Kamer heeft met de bewinds man een meningsverschil over het vergoeden van Kosten, verbonden aan het over zee verzenden van auto's aan Nederlandse diplomaten. Een consulair agent in Australië liet anderhalf jaar na zijn aankomst daar een in Duitsland gekochte auto overkomen en declareerde de kosten, die prompt werden vergoed. De mi nister motiveert dc-ze vergoeding net een regeling, dat elke diplomatieke vertegenwoordiging het vervoer van één auto vergoed krijgt. De Kamer twijfelt aan de rechtvaardigheid van deze motivering. Het jaarverslag gaat uitvoerig in op de uitbetalingen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Het komt herhaaldelijk voor dat teveel wordt uitbetaald. De aministratieve organi satie van het fonds baart de Reken kamer dan ook ernstige zorg, hoewel de laatste jaren alles in liet werk wordt gesteld die organisatie te ver beteren. Uniformen Het jaarverslag schenkt grote aan dacht aan de aankoop van oude uni formen door het ministerie van de fensie, wat achteraf een grote strop betekende. In 1967 moesten 22.660 broeken, 26.633 overjassen en 23.494 jacks van grove stof worden afgevoerd ter waarde van ruim 2.4 miljoen gulden. De Kamer concludeert dat deze strop blijkbaar niet kon worden voorko men. Ten slotte merkt de Kamer op dat zij op het ruime lerrein van de doel matigheidcontrole een nuttige taak kan vervullen. De regeringspartijen hadden bij de behandeling van de comptabiliteitswet in de Tweede Ka mer een amendement ingediend, waardoor de Tweede Kamer de Re kenkamer bij doelmatigheidsonder zoekenkan inschakelen. congres, dat men geen coalitie wilde vormen met de KVP en de daarmee verbonden partijen. Dat was een onzinnige beslissing, zegt de heer Goedhart over de partij, waarvoor hij als lid bedankte. Geen enkele partij in Nederland kan im mers een meerderheid vormen. Zo kwam de PvdA in het gezel schap van de PSP, PPR en D'66, waarvan de laatste partij het liet af weten. Wat de getalsverhoudingen betreft was er geen enkel perspectief voorde partij. Maar het grootste bezwaar was, legt de heer Goedhart verder uit, dat de partij in het ongewenste gezel schap kwam van revolutie-socialisten. De leiding van de partij zag dat niet in. Door met Nieuw Links mee te lopen, richtte Vondeling zelf DS'70 op. NIET ALLES Grote bezwaren heeft de heer Goedhart tegen de buitenlandse poli tiek, zoals de PvdA die voorstaat. De bom barstte vorige week dan ook bij het Cambodja-debat. Maar ook tegen het sociaal-economisch beleid heeft de heer Goedhart grote bezwaren. Hij zegt: Wij zijn er tegen om alles maar te nationaliseren. En ook wen sen wij geen belastingpolitiek, die het kleine bezit onmogelijk maakt. Als iemand een eigen huis heeft gespaard met hard werken, waarom moeten de kinderen dan zwaar wor den belast. Tenslotte: Een soliede bijdrage voor de defensie is nodig. Het is meer dan genoeg, dat we een keer bezet zijn geweest -door een vreemde mogend heid. De heer Goedhart komt weer terug op het samengaan van KVP, ARP en CHU. De ontwikkeling wordt geremd door de Verkuil-richting in de ARP. Naarmate Biesheuvel meer pogingen doet om dit vleugeltje in zijn partij te behouden, zal hij meer worden ge hinderd in het streven om met de andere christelijke partijen samen te gaan, zegt de fraktieleider van DS'70 nog. BERT DE JONG. Moeder en dochter met auto verongelukt MAARTENSDIJK Op de Nieuw- weteringseweg te Maartensdijk (Utr.) zijn gisteravond de 58-jarige weduwe A. C. M. Verbeek-Nierman en haar 26-jarige dochter A. Verbeek uit Bilt- hoven verongelukt. De auto waarin de beide dames reden botste op de achterzijde van een linksvoorgesor- teerde vrachtauto. De auto werd be stuurd door de moeder. Gisteren is in Utrecht de heer H. G. I. baron van Tuyll van Serooskerken tot burgemeester geïnstalleerd als opvolger van jhr. De Ranitz. Staan de op het stadhuisbordes nam de nieuwe burgemeester een muzikale hulde in ontvangst. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) SAIGON De Amerikaanse legerzender in Zuid-Vietnam dag en nacht in de lucht met muziek, nieuws en directe reportages van base ballwedstrijden „at home" houdt er een eigenaardige manier van aankondigen op na. Vele malen per etmaal weet deze of gene „Ar ray Specialist" te melden dat de „beat" verder gaat. „From Saigon! Ladies and gentlemen, the beat (de beatmuziek) goes on!" De „beat" (de slag) gaat verderPer week sneuvelen er in Cambodja en Vietnam tussen de 3500 en 7000 mensen, Vietcongstryders en Noordvietnamese mili tairen meegerekend. De „beat" gaat verderVliegtuigen met bommen en raketten scheren over de jungle en maken van het leven in dorpen en gehuchten een hel. De „beat" gaat verderKogels en napalm doden of verminken kinderen en vrouwen; huizen en andere bezittingen vergaan tot as. Men raakt aan alles gewend, ook aan de bloedigste en smerigste oorlog. Geest en lichaam blijken soepel genoeg te zijn, zich aan vrijwel alle omstandigheden aan te passen. Toch laat die steeds herhaalde aankondiging dat de „beat" verder gaat een bittere smaak na, zeker voor de slechts even om het hoekje kijkende bezoeker. Reclamezender American Forces Network in Saigon is een soort re clamezender. Alle voor de GI's bestemde mededelingen zijn in bloemige „slogans" verpakt. De Amerikaanse sol daat moet van het Pentagon studeren en sparen, niet roken, vitamine- en anti-malariapillen slikken, op zijn gezondheid letten als hij passagiert, niet te veel tegen vreemden praten („Feind hort mitbij de geringste gedachte aan onraad zijn superieuren waarschuwen, en zovoort. „Uncle Sam" heeft inderdaad goed voor zyn in den vreemde blijvende zonen gezorgd, ook al moesten er tot nog toe meer dan 40.000 in een plastic zak uit Indo- China worden teruggestuurd. Die gebruinde jongen uit Texas of uit Indiana, die onderzoekend door de drukke straten van Saigon stapt na een teisterend verblijf in de rimboe, is vriendelijk en heeft een groot hart. Hij strijkt aardige, hem aanklam pende Vietnamese kindertjes over het kopje, deelt kauw gom en „candy" uit, en stoeit met zijn straatmakkertjes alsof het jonge honden zijn. Die gebruinde, vriendelijke jongen uit Texas of uit Indiana merkt altijd te laat dat die lieverdjes met hun mooie oogjes, handjes en tandjes al helemaal door de oorlog zijn verpest. Pas als ze allemaal hard zijn weg gerend en hij op zijn horloge wil kijken, weet hij dat hij te pakken genomen is. Met die aardige Vietnamese kin dertjes is ook zijn klokje verdwenen, misschien zijn ball point nog of zelfs zijn goed met verlofgeld gevulde portefeuille. Verbouwereerdheid, weldra overslaand in nijd en giftigheid is het resultaat. Slechtste kant In een stad als Saigon laat de Zuidvietnamese maat schappij zich van de slechtste kant zien. Door de al 25 jaar durende oorlog en de vervlakking van het norm besef, die als gevolg hiervan is opgetreden, is ze slecht geworden en verdorven. Zonder overdrijven kan gesteld worden dat ze totaal uit de band gesprongen is. Daar zijn de gauwdieven, die op dure Honda's door de straten razen, op jacht naar tassen, die achteloos ben gelen over de schouder van de passagierende GI's. Ook zij hebben het op horloges voorzien, die ze met geweld van de pols van hun slachtoffers afrukken. Daar zijn de bars, waar de militaire politie in en uit gaat, waar voor de slechtste drankjes de hoogste prijzen moeten worden betaald. Daar zijn de op geld uit zijnde meisjes van plezier, die een vroeger zo voorname straat als de Tu Do totaal in bezit hebben genomen. Daar zijn de Chinese eethuisjes, waar een rekening van 60 dollar wordt gepresenteerd voor een maaltijd die van mindere kwaliteit is dan in een soldatenmess. „Why vraagt de GI verbaasd. Hand vasthouden „Dat meisje dat aan uw tafel zat", glimlacht de gérant, „verdient vijftien dollar per uur. Begrijpt u „Je maakt een grapje", zegt de GI, die zijn ogen nog altijd niet kan geloven. „Ik heb haar niet gevraagd naast me te komen zitten. Ik heb alleen maar haar hand mogen vasthoudenZe heeft alleen maar een beetje rijst in mijn kommetje gedaanZe sprak geen woord EngelsHet was alleen maar gezellig". Tenzij de GI amok maakt, valt er niets meer te bere deneren. Hij gaat vloekend en scheldend weg, maar hij betaalt. De Amerikanen worden uitgeschud en uitgebeend door de Zuidvietnamezen, die ze ten koste van zichzelf z(jn te hulp gesneld. Voor alles wat ze zich in Saigon willen aanschaffen, voor elke dienst die hun wordt verleend, betalen ze drie, vier of v(jf keer zoveel als een ander. Ze betalen voor een handdruk, een glimlach. Ze betalen desnoods met hun leven (Van onze onderwijsredacteur) BERGEN UNESCO's pian- ningsdirecteur Raymond Poig nant heeft het hard te verduren gekregen op een internationale conferentie, georganiseerd door het onderwijsbureau van de We reldraad van Kerken. Dr. Poignant hield de hoofd inleiding bij de besprekingen van deskundigen uit een dozijn landen deze week in het vor mingscentrum „De Haaf". De inleider legde de nadruk op ef- ficiency-kwestie en financiële vra gen bij de onderwijsplanning in de ontwikkelingslanden. Dit lokte van verscheidene kanten kritische com mentaren uit, samen te vatten in de reactie van de Noordamerikaanse hoogleraar Green, die zei dat bij het uitbouwen van een onderwijssysteem, in de VS zo goed als in de Derde Wereld, een kernpunt blijft: wat wil len we eigenlijk met die scholen? Zijn ze instrumenten om de mens meer vrijheid te geven of om hem beter in tc kapselen? Een strijdpunt dat in Nederland wel regelmatig wordt aangestipt, maar hier zelden uit de verf komt, bleek voor velen van de onderwijs mensen die de Wereldraad uit vier werelddelen bijeen had gebracht, de spil van de gedacntenwisseling: men verweet de UNESCO-functionaris het onderwijs in dienst van de bestaande machten te stellen, terwijl via de school juist sociale veranderingen tot stand zouden moeten komen. In de kringen van contesterende studenten is dit een bekende kreet, maar het verwijt werd nu ook in een gedegen gedachtenwisseling met een representant van do UNESCO naar voren gebracht op een waardige con ferentie, georganiseerd door een zo achtenswaardig lichaam als de We reldraadvan Kerken. Rendement Poignant beklemtoonde in het onder wijsproces het overdragen van kennis en het bijbrengen van een juiste mo raal. Sprekend over het onstellende aan tal van 800 miljoen analfabeten in de wereld van vandaag, zei hij, dat het alleen zin heeft deze mensen schrij ven te leren als ze in zodanige eco nomische en sociale omstandigheden leven dat ze met schrijven iets kun nen doen. Hij zei ook dat het onderwijs in de ontwikkelingslanden niet alleen in Het Haagse college van B. en W. heeft een brief ontvangen waarin om meer, bredere en betere rijwiel paden wordt gevraagd. Bovendien geven de schrijvers het advies aan de heren, eens een weekje hun auto te laten staan en zich per rijwiel te verplaatsen. Die meer, bredere en betere rij wielpaden vind ik best, al fiets ik al jaren niet meer. Dat laatste niet omdat ik me per auto verplaats, maar omdat er thuis luide protesten opstegen zodra ik mij per rijwiel in het verkeer waag de. Was ik vijf minuten later terugge keerd dan aangekondigd, dan waren er bleke gespannen gezichten of zat men reeds aan de telefoon om de ziekenhuizen langs te bellen. Dat volmaakte wantrouwen in mijn fietscapaciteiten werkte zo irri terend en frustrerend, dat ik het stalen ros in de kelder liet staan. Waaruit het op een dag verdwenen was. Ik ben dus nu een openbaar-ver- voer-klant En een goede! Dan kom je vanzelf tot het advies aan -het college van B. en W. plus de gehele gemeenteraad om eens een weekje naar het werk per bus of tram te gaan. Liefst zoals de gewo ne burger moet doen, op het spits uur. De autobezitter staat er weer an ders tegenover- Die tobt dag aan dag met parkeerproblemen. Hij wenst het college en de rest van onze be- stuurderen gelijke munt en niet-ge- reserveerde pa rkeerplekjes. Kortom,- iedere categorie, de lope- laars uitgesloten, wenst de beslis- sers-over-ons-lot de benauwende er varingen toe, die de eenvoudige bur ger-zonder-voorrechten heeft te ver werken. De bowl aan Buiten het vervoer zijn er nog wel een paar onderwerpen die als bele venis in aanmerking komen. Zoals een brokje woningnood, een uurtje wachten voor een loket., bijvoor beeld. Je kunt zoiets nóg verde door trekken. Elke rechter en officier van justitie een weekje cel; elke leraar een jaarlijks examen van een nieuw vakgebied; elke huisvader drie we- ken verzorging van de gezinsmaal tijd, elke huisvrouw een maand kantoordiscipline. De arme een jaar rijk, de rijke een jaar arm. Dan pas kan men andere noden begrijpen. Hoogstwaarschijnlijk zou er wel nieuwe chaos ontstaan, door dat we zo aan alles gingen sleutelen, dat niets meer standhield. Waar. om op de rijwielpaden te rug te komen, zouden die het meeste nut hebben? Natuurlijk langs de hoofdwegen en vooral de straten van de binnenstad, want daar worden de griezeligste capriolen uitgehaald. Maar de sleuven tussen de huizen zijn nu al te smal. Van rijweg noch van trottoirs kan wat af. Huizen rijen afbreken zou terecht nog gro tere woede opwekken. En stel je voor dat B. en W. op de fiets klommen, hun auto's niet meer gereserveerd konden parkeren, altijd op huizenjacht waren of hun tijd voor loketten verdeden. Hun bu reaus waren onbezet, de gemeente was onbestuurd. De brieven aan B. en W bleven ongeopend. En de wensen en klachten der burgerij on gekend... En dan is de boot heleméal aan! dienst van opvoering van de pro- duktie moet staan: het gaat om de ontplooiing van de mogelijkheden van het individu. Verder stelde dr. Poignant dat als de school meewerkt aan een zekere modernisering van de samenleving, men onder ogen moet zien of traditionele waarden niet in gedrang komen, liet gehele betoog mondde uit in de vraag waar het vele geld voor meer en beter onderwijs vandaan moet komen. Uit de groep van Europese en Noordamerikaanse deelnemers kwam naar voren dat het onderwijs in de visie-Poignant vooral zou moeten die nen om ontwikkelingsgebieden sneller te laten industrialiseren, alsof het Noordatlantisc'ne maatschappijpa troon begin en eind van alle wereld wijsheid zou zijn. Onderdrukking De school worat vaak gebruikt om een systeem van onderdrukking in stand te houden; men leert de onder laag zich te voegen naar het systeem van de bovenlaag in plaats van die bovenlaag kritisch te beoordelen. Een analyse als van Poignant kan wel nuttig zijn, maar er kan pas mee ge werkt worden als men zijn uitgangs punten verworpen heeft, concludeer de de Noordamerikaans-Europese groep scherp. Van de Afriicaanse landen kwam geen fundamentele kritiek op de visie van de UNESCO-planner, maar de Zuidamerikaanse groep verweet hem dat zijn opzet precies zou passen in het straatje van uiterst-conservatie ven die het onderwijs alleen willen afstemmen op de belangen van de heersende elite. Dit punt speelde ook in de groep van de Aziatische landen, die tevens opmerkte dat de snelle bevolkings groei in Azie elke onderwijsplanning tot een eindeloze puzzel maakt. Raymond Poignant zei met glim lachende diplomatie in zijn weer woord dat hij zeker niet interna tionaal de status quo had willen ver dedigen. De school zou inderdaad de mens tot vrijheid moeten brengen. „Eigenlijk is er tussen Uw benade ring en de mijne geen verschil", al dus zijn reactie. Maar dat was de conferentie niet mei hem eens. nittverftttn- PricctUn FRICO, KAAS MET EEN GROTE K

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7