Orthodoxe kerk al eeuwen zaak van oude vrouwtjes Elkaar koste van niet bevechten ten grotere waarden Met goede bedoelingen schieten we niets op Eenheid in Pakistan Jubilaris Van Egmond kreeg hulde Kwartet Een woord voor vandaag EXALTO ANTWOORDT ALFRINK Lübecker kerk niet naar Porto Alegre Dr. Jan Chabada overleden NOG EEN KANS IN RUSLAND? ADJUNCT-DIRECTEUR A. VAN EGMOND (KWART EEUW BIJ HET KWARTET): Impressies theologisch student BEROEPINGSWI:r^ „Indien hei werk uit God is, zult gij hen niet kunnen vernieti gen...." In alle verwarring en consternatie is er een man, die het hoofd koel houdt en de heethoofden tot bezinning maant: Gamaliel, een wetgeleerde, in ere bij het gehele volk, zoals in Handelingen staat vermeld (Handelingen 5:34—41). De apostelen gaan door met het doen van tekenen en wonderen, maar de Sadduceeën zint dat niet. Zij willen er iets tegen beginnen, de apostelen het zwijgen op- leggen. Zo komen zij voor de Raad om verantwoording te doen: „wij hebben u toch nadrukkelijk verboden in deze naam te leren...." Ja, verboden te spreken maar: „Men moet Gode meer gehoorza men dan de mensen.Over dit antwoord stijgt de woede ten top. Er wordt geschreeuwd, geraasd en getierd, en het woord „doden" valt. Dan dat wijze woord van Gamaliel: „Overweegt wel, wat gij met deze mensen zult doen!... Indien dit streven of dit werk uit mensen is, zal het vernietigd worden, maar indien het uit God is, zult gij hen niet kunnen vernietigen...." De grote fout van de heersers der aarde is altijd geweest, dat zij deze waarheid nooit hebben onder kend. Gods werk gaat door, altijd. Het is door geen mens te stop pen. En hieraan hebben miljoenen mensen hun houvast gehad Hij heeft het beloofd Hij zal het doen. Gods Woord houdt stand in eeuwigheid. We lezen vandaag: 2 Korinthiërs 7 vers 2 tot 16. (Gebleken is, dat sinds Pinksteren tot en met gisteren de te lezen bijbelgedeelten foutief zijn opgegeven. Waar stond Korinthiërs, moest staan Handelingen en omgekeerd. Onze verontschuldigingen We maken gebruik van het bij belrooster van de Internationale Bijbelbond, die de gegevens zo verstrekte). VRIJDAG 22 MEI 1970 NIE DELFT Kardinaal Altrink heeft geantwoord op de Open Brief, die de vereniging „Protestants Nederland" in januari tot de bisschoppen en de Rooms Katholieke Kerk in Nederland als geheel richtte. In deze brief werd verontrusting uitgesproken over de ontwikkeling in deze kerk. Kardinaal Alfrink vraagt of aan het meeleven en de verontrusting van „Protestants Nederland" niet een di mensie ontbreekt, namelijk die van het vertrouwen in de goede bedoelin gen van de betrokken kerken. Hij vraagt zich ook af, of „Protestants Nederland" wel recht doet aan het eerlijk zoeken naar eenheid door deze kerken. In het meinummer van „Protes tants Nederland" gaat drs. K. Exalto te Noordeloos op dit antwoord in. Hij wil graag geloven in de goede bedoe lingen van de verschillende kerken, maar daarmee is niets opgelost, schrijft hij. „Dat er geen kwestie is van kwade of slechte bedoelingen in subjectieve zin, staat ook voor ons vast. Wij heb ben geen enkele behoefte om wie ook maar persoonlijk te kwetsen. Zelfs willen wij toegeven dat het zoeken naar eenheid in onze tijd op zich ge nomen legitiem bijbels is. Maar de wijze waarop dat wordt gedaan, die levert bezwaren op. De geldigheid van eigen dogma en belijdenis wordt losgelaten; men zoekt elkaar op basis van wat indivi duele theologen hebben beweerd; of men gaat aan al wat waarheid, leer, belijdenis, dogma heet voorbij en stort zich tezamen zonder meer op de problemen van de moderne wereld en tijd. Samen worstelen Daarvoor in de plaats bepleiten wij een samen worstelen om het verstaan van de waarheid der Schriften, onder aanbidding van de leiding van de Geest. Dan zullen wij elkaar omwille van de waarheid meer dan eens in het aangezicht moeten weerstaan, maar dan blijft ook de mogelijkheid open dat het Woord Gods op een nieuwe, verrassende wijze voor ons ontsloten wordt," aldus drs. Exalto. (Van een onzer medewerkers) LAHORE Ook in Pakistan hebben verschillende kerken el kaar gevonden. Op 1 november van dit jaar wordt de Verenigde Kerk van Pakistan gevormd. Tot deze kerk treden de 120.000 an glicanen, 60.000 methodisten en 20.000 presbyterianen toe. Toch zal deze Verenigde Kerk niet alle kerken omvatten. De grootste christelijke kerk is nog altijd de Ver enigde Presbyteriaanse Kerk. Deze heeft besloten vooralsnog niet aan de fusie mee te doen. Deze kerk heeft pas een scheuring doorgemaakt. Onder in vloed van de Amerikaanse fundamen talist, dr. Carl Mclntire, scheidde een deel van deze kerk zich af. De nieuwe kerk omvat wel de pres byterianen die voortgekomen zijn uit het Schotse, maar dus niet de presby terianen die voortgekomen zijn uit het Amerikaanse zendingswerk. Zij zal een episcopaalse kerk worden, met vijf bisdommen. (Van onze kerkredactie) LÜBECK Als eerste heeft de Evangelisch-Lutherse Kerk in het Westduitse Lübeck besloten, haar bei de afgevaardigden naar de lutherse wereldassemblee, die van 14 tot 24 juli in de Braziliaanse stad Porto Alegre gehouden wordt, terug te trekken. Op verzoek van de kerkleiding heeft ook de Lübecker bisschop prof. Heinrich Meyer, die de assemblee als adviseur zou meemaken, besloten niet te gaan. Wil de assemblee haar thema „Ge zonden in de wereld" serieus bespre ken. dan zal zij niet om een konkrete confrontatie met de situatie in Bra zilië heen kunnen, aldus de leiding van deze Duitse regionale kerk. Zij vreest, dat van een dergelijke bot sing uiteindelijk de Braziliaanse luthe ranen het slachtoffer zullen worden. BRATISLAVA De algemeen- bisschop van de Slowaakse Lutherse Kerk, dr. Jan Chabada, is op 55-jarige leeftijd overleden. Sinds 1951 bekleed de hij zijn functie. Hij werd interna tionaal bekend door zijn werk voor de Praagse vredesbeweging. (Van een medewerker) MOSKOU 1970: Lenin is honderd jaar! En wel naar lichaam en geest. Zijn li chaam ligt gebalsemd opgebaard in het centrum van Rusland. Dagelijks trekken er duizenden mensen lang, om hem te zien en te eren. Dit dode lichaam lijkt nog steeds vanuit zijn roodbeschenen, roodmarmeren graf het rode bloed door geheel Rusland te pompen. In het mausoleum ligt zijn lichaam en bui ten schreeuwen talrijke spandoeken je zijn woorden toe. Zijn beeltenis staat op bijna alle straathoeken. En de kerk is gesloten. Vervallen ligt zij schuin tegenover Lenins mau soleum. De toeristen maken er wel plaatjes van, maar zij is gesloten, voor gelovigen en bezoekers. Alleen in het Kremlin zijn drie prachtige kathedralen open. Voor be zoekers van musea wel te verstaan. Inderdaad, het zijn musea. De magni- fiekste staaltjes van schilderkunst en handwerk zijn er te zien. Maar alleen je gevoel voor schoonheid wordt er door geraakt. Al die devote ikonen, met hun rood de kleur van het goddelijke en hun groen de kleur van het men selijke met hun rijke symboliek, hun goudschitteringen, hebben ons westerse christenen zo weinig te zeg gen. Kunnen deze schilderingen nu wer kelijk wonderen doen, zijn dit nu vensters op de hemel, zoals de Rus sische christenen ze al eeuwen be schouwd hebben en nog beschouwen? Staat dat alles niet veel te ver van onze wereld af? Kan een marxistisch-leninist deze kerk nog begrijpen? Mensen die sinds 1917 opgevoed zijn in een vast ver trouwen op de wetenschap, zoals Le nin eiste? ROTTERDAM In aanwezigheid o.a. van z(jn vrouw en zeer veel me dewerkers van de Kwartet-bladen is de heer A. van Egmond, adjunct directeur, gistermiddag gehuldigd omdat hü vijfentwintig jaar aan het bedrijf verbonden is. Directeur F. Diemer somde de vele funkties van de jubilaris op en conclu deerde dat Willem Bever uit de school- Van Egmond moet komen. Een direk- tie althans heeft zonder zo'n steun de voortdurende neiging het Enge Bos in te gaan. Zeer groot is de verwevenheid van de heer Van Egmond met de on derneming. Het lag dan ook voor de hand hem tot adjunkt-direkteur te be noemen. De heer Diemer haalde vele herinne ringen op. Speciale aandacht wijdde hij aan de groeikracht van onze bladen in (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM „Zoals zo veel kranten en zoals zoveel waarden maakt ook de christe lijke pers een moeilijke tijd door. Maar er móet voor haar een plaats blijven, dat kan en dat mag niet anders. Ik kan me niet voorstellen dat het christe lijk volksdeel het er zonder zou willen stellen". Dit zegt ie heer A. van Egmond (63), adjunct-directeur van Het Kwartet, als wij hem spreken over zijn jubileum: 25 jaar geleden trad hij als hoofdboekhouder in dienst van de NV Dagblad De Rotterdam mer. Dat was in mei 1945 en hij heeft dus de hele naoorlogse ontwikke ling van de regionale christelijke dagbladpers in ons gebied van nabij meegemaakt. Ben ontwikkeling met ups en downs, tegenslag en zegen. Achter de schermen Hagenaar van geboorte en van jeugd (tot 1935) werd hij „Rotter dammer met oe Rotterdammers". Maar voor net zover was: boekhou der in de hofstad, hoofdboekhouder in Dordrecht, meegevochten op de Grebbeberg („ook ik heb eerst on langs via deze krant van het geval-sergeant Meijer gehoord"), twee maanden krijgsgevangen in Duitsland, ondergedoken en tenslotte een baantje als administratief con troleur bij het rijksbureau voor ta bak te Den Hnng. „Ik bleef daar tot het einde van de oorlog, maar intussen werd er achter de schermen al ijverig gewerkt aan de herverschijning van de Rotter dammer-bladen. Mijn baantje bij dat rijksbureau was er de oorzaak van dat ik met die illegale plannen in aanraking kwam. Precies zo'n baan als ik had namelijk ook de heer J. Groenewegen (tot aan zijn overlijden in 1965 directeur van De Rotterdammer) en hij verzocht mij in 1943 eens contact op te nemen met de heer H. Diemer (lange tijd directeur en hoofdredacteur, en overleden in 1966), die toen reeds in tensief werkte aan de opzet van de nieuwe krant." „Wel, „de oude heer Diemer", zoals de jongeren hem nog noemen, vroeg mij of 'k hoofdboekhouder bij De Rotterdammer wilde worden zo gauw de krant weer kon verschij nen." Boeiend bedrijf Op die vraag heeft de heer Van Egmond direct volmondig ja gezegd. Niet alleen omdat- hij nu eenmaal geen ambte i^tar-in-hart-en-nieren was, maar ook omdat het krantebe- drijf hem van buitenaf gezien hoogst boeiend ltek. „En dat kwam eenmaal binnenprecies uit." Vooral in de laatste oorlogswinter waren er heel veel nog steeds illegale contacten, maar op 15 mei 1945 kwam dan de eerste naoorlogse Rotterdammer van de pers. „Een ge weldig moment, we konden ons weer uiten zoals we wilden!" De heer Van Egmond spoedde zich op die dag van Dordrecht naar Rot terdam (met een speciaal pasje om de hrug over te komen), „ja. en zo is liet begonnen" De huidige adjunct directeur praat bescheiden en ffs vluchtig over die eerste periode heen. maar het is duidelijk dat hij voor een geweldige taak stond: de hele administratie en de hele boek houding moesten opnieuw op poten worden gezet, terwijl er nauwelijks nog personeel i-* krijgen was en de abonnees bij duizenden binnenkwa men. „Er waren enorme wachtlijsten van mensen, die we door papierge brek nog niet konden bedienen. En dan kwam de heer Diemer, als hij weer een ruimere toewijzing be vochten had, zomaar even vertellen dat er weer duizend abonnees bij mochten... Nou, we zijn er ondanks alles steeds 'n geslaagd ook die nieuwe groepen snel aan een krant te helpen, in de stad meestal nog dezelfde dag". Geleidelijk aan kwam er meer personeel en daarmee belandde de administratieve gang van zaken in meer geordende banen. Maar, zo vertelt de heer Van Egmond (in 1946 procuratiehouder), er is doorlopend beweging geweest. Successievelijk werden meer onderdelen geautoma tiseerd en onlangs heeft Het Kwar tet. samen met Trouw, een computer in gebruik genomen. Kleinigheden Na het overlijden van de heer Groenewegen en de benoeming van de heer F. Diemer tot directeur werd de heer Van Egmond (in no vember 1965) adjunct-directeur van Het Kwartet. Dat betekende niet dat hij eerst toen bij het directionele be leid betrokken werd, integendeel, want in dat opzicht veranderde er weinig: aan /.nn visie werd ook in voorgaande jaren altijd grote waar de gehecht. Het spreekt vanzelf dat de ont wikkelingen in de perswereld hem zeer ter harte gaan. „Ieder weet, dat het de laatste jaren allemaal moei lijker is geworden. Maar juist die moeilijkheden moeten het christelijk volksdeel doen beseffen, dat een christelijke krant geen vanzelfspre- kendheid is." „Dat er zoals ook in het verle den dikwijls net geval was voort durend strijd om moet worden gele verd, en dat de nulp van veel abon nees daarbij onmisbaar is. Ik kan me niet voorstellen dat christelijk Nederland een christelijke dagblad pers zou willen missen, al is daarop natuurlijk best kritiek mogelijk, vooral misschien ook omdat zo'n krant zich onmogelijk kan binden aan een bepaalde groep, kerkelijk noch politiek. Een christelijke krant moet breed georiënteerd zijn en zoveel mogelijk schakeringen in uitingen en stand punten weergeven en verstandig be geleiden, om de mensen bij de vor ming van een eigen mening te hel pen. Er staan geweldige dingen op het spel, niet alleen op kerkelijk en politiek terrein, maar ook als het gaat om het bezit van een christe lijke dagbladpers. Daarom kan ik niet begrijpen dat sommige mensen „zomaar" bedan ken, om een kleinigheid vaak, om iets waarmee ze het niet eens zijn. Zij hebben dan niet door dat ze daarmee kunnen bewerkstelligen dat een groot goed ondermijnd wordt en misschien eens verloren gaat. Christenen mogen elkaar om kleinigheden niet ten koste van gro tere waarden bevechten. Ik heb in deze vijfentwintig jaar geleerd, dat zoiets funest kan zijn'" De jubilaris heeft zich niet alleen in de wereld van de pers bewogen, maar ontplooide ook daarbuiten al lerlei activiteiten en doet dat nog. Zo heeft hij veel in (en aan) het jeugdwerk gedaan, was jarenlang ouderling (in Dordrecht en Rotter dam), tien jaar voorzitter van de commissie van administratie der ge- ref. kerk van Rotterdam-Zuid (in welke periode hij nauw betrokken was bij de restauratie van twee kerkgebouwen), hij is lid van de Ka mer van Koophandel is al vele ja ren hoofdbestuurslid van de Christe lijke vereniging voor hoger perso neel en de laatste drie jaar tevens penningmeester van de Nederlandse centrale van nogei personeel. lijk de oude mensen die de indruk maken zeer slecht verzorgd te zijn. Hoe ook de leuzen roepen over wel vaart voor het gehele volk, de oude mensen schijnen daar nauwelijks bij te horen. Vervult hier de kerk een sociale functie in de socialistische sowjetstaat? In een onmetelijk rijke entourage viert de priester de liturgie van Chrysostomos. Ook al is het mogelijk, de liturgie in het Nederlands te vol gen. het zegt je niets, totaal niets. Je wordt alleen geroerd door de manier waarop er gezongen wordt. Dat kun nen ze! Zonder enig mechanisme pro duceren priester en koor een volume, genoeg om de gehele kerk te vullen. Maar inhoudelijk zegt het nog steeds zeer weinig. Vooral niet als je denkt aan een "Politisches Nachtgebet" van porothee Sölle. Dan zegt de wereld rondom de kerk, de wereld met zijn rode span doeken, je veel meer. De leuzen spre ken over vrede. Over het paradijs op aarde en niet in de hemel. Woorden van Lenin, die er meer dan levens groot naast staat afgebeeld. Geen verwijt Maar de kerk mogen we niets, maar dan ook niets verwijten, zo iemand dat al wil doen. Hoewel in de grondwet staat dat iedereen vrij is om te geloven wat hij wil, werd en woMt het de kerk toch wel moeilijk gemaakt. Van 1929 tot 1946, zeventien jaar lang, gesloten te zijn, geen studie te kunnen verrichten, geen pastores te kunnen afleveren, dat is een klap. de periode, die de heer Van Egmond Sinds 1946 ziet de Russisch-orthodoxe heeft meegemaakt. Een apart woord kerk het dan ook als haar belang- had de directeur voor mevrouw Van Egmond. Hij verklaarde de spreuk Vi- giiate Deo Confidentes van toepassing op de figuur van de jubilaris. In „De Boeken der Kleine Zielen" van Coupe- Deze kerk, met haar vaste geloof in wonderdoeners, en vensters op de he mel, die de beloning is voor in dit leven ondervonden- ellende? Deze kerk ook, die van 1929 tot 1946 onder Stalin geen kans had om enige theo logische studie te verrichten en pas tores af te leveren? Uitstervend Als je dan op Palmpasen een Rus sisch-orthodoxe kerkdienst bijwoont, begin je te begrijpen, waarom Lenin, met zijn vaste vertrouwen op de we tenschap, zo tegen deze kerk gekant was. Gemakkelijk is het om in te zien, dat er sinds eeuwen niets ver anderd is. Talrijke oude vrouwtjes, die in meerderheid de kerk bevolken, kopen kaarsen om voor de ikonen te laten branden. Met hun gekleurde hoofd doeken vullen ze de kerk tot in alle hoeken. Is het verwonderlijk, dat de jonge Komsomol-leden en wij in eerste instantie met hen zeggen dat de kerk een uitstervende zaak is? Alleen, de Russische kerk schijnt al eeuwenlang een zaak van oude vrouwtjes geweest te zijn. Als je op straat rondkijkt, zijn het voorname- rus, dat de directeur aanbood, bevond zich een envelop met inhoud. Als voorzitter van de commissie ter voorbereiding van een ondernemings raad voor Het Kwartet gewaagde de heer A. Bolt van het rotsvaste geloof in het bedrijf, dat de heer Van Egmond kenmerkte en van diens kolossale inzet. Ook van zijn persoonlijke offer van veel vrije tijd voor de krant. De jubila ris kent de bron, waaruit voor dit werk kracht kan worden geput. Mede-adjunct-directeur E. Diemer Gzn. noemde de heer Van Egmond „een binnenvetter": hij kent ieder die bij het concern werkzaam is, is de raadgever van velen. Hij heeft wel eens moeite om zijn gevoelens te openbaren, maar de heer Van Egmond heeft meer zorg voor de mensen dan ze zelf beseffen. Wij weten dit en we kijken er wel doorheen. Uit naam van de andere Kwartet vestigingen sprak de Dordtse directeur P. Joen, van wie men ook kon verne men hoe de heer Van Egmond een vraagbaak voor iedereen is. Hij dankte voor de goede samenwerking en over handigde een boekenbon. Hoofdredakteur dr. E. Diemer legde de nadruk op het dienstverlenende van de jubilaris. Hij bewijst zelf een dienst door te jubileren. Het ontgaat de re- daktie niet dat hij vele diensten be wijst. Hij is de huismeester, de huis baas, de verzorging van alle materiële noden is bij de heer Van Egmond in goede handen. De heer J. Den Braber, oud-propa- gandachef van De Rotterdammer, bracht met name de bezigheden in het kerkelijk werk en de hobby voor mu ziek naar voren, waarvoor de jubilaris ook tijd kan opbrengen. Hij paste een andere spreuk op de heer Van Egmond toe: „Saevis tranquillus in undis". Ook de heer W. A. Fibbe, president- commissaris van onze bladen, bood zijn gelukwensen aan met een waarde rende toespraak. Redaktielid R. H. L. Römer zorgde voor een ludiek inter mezzo onder aanbieding van een schil derijtje. Expeditiechef J. Schrijver bood het cadeau van alle medewerkers aan: een dekenkist. De heer Van Egmond had het laatste woord. Hij diste een aantal herinnerin gen uit de afgelopen kwart eeuw op, stelde dat hij zijn werk had uitgevoerd als een taak. van God gekregen en dankte allen, die hem en zijn vrouw hadden toegesproken. rijkste taak, zoveel mogelijk pastores op te leiden voor dit onmetelijk grote land. Vandaar dat er ook weinig gelegen heid is geweest tot theologische stu die. En zeker geen gelegenheid om kennis te nemen van de stromingen in de theologie waar wij in het wes ten dagelijks kennis van nemen en die zelfs de woorden van Lenin in de theologie schijnen te incorporeren. De bibliotheken van de seminaries bevatten een schat aan oude werken, heiligenverhalen, verschillende litur gieën. Moderne literatuur is bijna niet voorhanden. De staat bemoeilijkt het ook ten zeerste, boeken uit het westen te krijgen. Dat merk je alleen al wan neer je aan de grens gecontroleerd wordt. Van alle dingen is de douane het meest op boeken gebrand. En als je dan een Russische bijbel meeneemt (ze zijn duur en voor de Russen moeilijk te verkrijgen) kost de doua necontrole dubbel zoveel tijd en moeite. Geschriften van Lenin wor den jaarlijks in een oplage van der tien miljoen exemplaren gedrukt. Sinds 1948 is er geen enkele bijbel meer gedrukt. Moeizaam De kerk moet de restauratie en het onderhoud van de gebouwen waarin ze diensten wil houden vaak prachtige voorbeelden van Russische kunst geheel alleen betalen. Alleen als er geen dienst meer in een kerk gebouw gehouden wordt, wil de staat het als bezienswaardigheid laten op knappen. Of er een zwembad in la ten maken, zoals in Leningrad. Ja, het wordt de kerk wel erg moeilijk gemaakt in Rusland, met na me om vat te krijgen op de jeugd en de mensen van middelbare leeftijd. Hoewel gezegd wordt dat het aantal christenen toeneemt, heb je toch sterk de indruk dat het geheel een aflopende zaak is. De straten schreeuwen en de men sen getuigen van Lenin als hun grote man. Lenin, de man die geprobeerd heeft het Russische volk een groter geluk op aarde te geven, materieel geluk vooral. Het paradijs hier en nu. Progressief denkende, westerse christenen spreken de gedachten van Lenin toch meer aan dan de manier De heer en mevrouw Van Eg mond, ontvangen uit handen van de heer J. Schrijver het ge schenk van alle medewerkers: een dekenkist. Een groep theologische studenten uit Utrecht maakte de afgelopen weken een stu diereis naar Rusland. Een van de deelnemers, de heer J. R. Kok, geeft in neven staand artikel zyn indrukken weer. ron f en indacl hdere Ingen lappen feiginj i par ee inger op ihtig |an toe: woor slol Ier de pdigde wo: afd feft zit bezet faagt ledig r bgstaan Epistellezing i waarop de Russisch-orthodoxe haar geloof beleeft en God dezelfde manier als ze al eeuwenl gedaan heeft Temeer omdat zij I studie hebben kunnen ontdekkerl het in de bijbel vaak over dez dingen gaat als die Lenin propas de. En daar mogen ze dan héél d baar voor zijn. Een van de manieren om die d baarheid te uiten en tegelijk Russische medechristenen te lie het hoofd boven water te ho lijkt mij: de dialoog tussen marx en christendom te bevorderen e veel mogelijk te doen plaatsvindel Er bestaat een mensbeeld dat c tenen en marxisten gemeen heb de mens die niet van zichzelf vreemd is. Wij beginnen daar a te komen, en de marxisten he §|f het bijna weer verloren. Alleef deze basis kan een vruchtbare c gehouden worden. Dat zal het misschien ook m; lijker maken voor onze Russ medechristenen. Dit neemt over niet weg dat wij, waar en wanne ook om materiële hulp gev wordt, die zoveel mogelijk geven. Invul-puzzel Vul horizontaal in: I. aanklampen. 2. uitstalkast, ber. 4. dwaas, 5 aanwezig, 6 gesta £vl luchtverschijnsel Bij juiste oplossing leest men cirkeltjes de naam van een beroep. OPLOSSING VORIGE PUZ! 1-2 gewei. 2-3 irreëel. 1-4 3-4 leven. 3-6 legende, 4-5 nadèli uke kleuren'' garde. Het beroep luidt: WEVER. K| 'oezige kleui 771 ^t dragend, "ASTRALO n grappige n als zeer sp r de HALVI NED. HERV. KKERK Beroepen te Ingen (Gld.) (tl Smits te Jaarsveld (U.) GEREF. KERKKEN Beroepen te Winterswijk: mer te Buitenpost. GEREF KERKEN (vrijgei Beroepen te Noordbergu j Steenwijk en te Kornhorn-1 I kand. B. Gratz te IJsselmuidi J GEREF. KERKEN (buiten vel Beroepen te Zalk en Veeca D. Janse te Marknesse. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Paterson (N.Y D. Hakkenberg te Dordrecht.,

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2