Helder Camara ere-doetor vainer stelt onderzoek in naar declaraties generaal Ongespecificeerde nota 's worden niet uitbetaald Feijenoord-AZ slechts een formaliteit (2-0) Geestelijk klaar zijn voor guerrilla Operatie hefbrug uitgesteld Geld van volksgezondheid naar Ajax en Feijenoord? GVAV-DOS beslist wie er degradeert Dodental in Roemenië tot 200 gestegen Voormalig verzet behoudt taak Lonen in metaal 2,5 pet omhoog Noordzee-olie: weinig zwavel Prins Claus in Persoonlijk (tv) Ziektekostenverzekeraars ARP verloor 5000 leden fijn fietsen dit week-end! T3 VRIJDAG 22 MEI 1970 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Een speciale feede-Kamercommissie stelt a onderzoek in naar de be- juldiging tegen de oud-com- (ndant van het korps mari- >rs, generaal-majoor A. M. lyk (56), dat hij tenminste k half jaar ten onrechte een jandelijkse autovergoeding van J gulden heeft opgestreken. beschuldiging was geuit door hoofd van het bureau vervoer van marine, kolonel A. F. van Velsen, een brief aan de vaste Tweede- nercommissie voor defensie. de brief wordt gezegd, dat de eraal van. februari 1969 tot juli vrijwel altijd gebruik had ge- ikt van een dienstauto, maar zich een autovergoeding van 500 gul- in de maand had laten uitbeta- nd vorig jaar al had het bureau- d dit gerapporteerd aan de be- ïebber der zeestrijdkrachten, vice- ïiraal J. B. M. J. Maas, maar de i werd toen na een onderzoek ge meerd op advies van de fiscaal de zeekrijgsmacht. Men kwam tot de conclusie, dat generaal k zich niet aan een strafbaar feit schuldig gemaakt, ort nadat de uitslag van het on- oek bekend werd, droeg generaal k op 10 april het bevel over het >s mariniers over aan generaal- oor der mariniers C. C. Schoen er. Drmeel had hij eind 1970 zijn :tie moeten neerleggen, maar om- hij vreesde, dat zijn korps door leschuldiging in opspraak zou ko- ging hij eerder weg. Hij was, t hij verklaard, met het oog op knie- en enkelblessure toch al plan geweest eerder de dienst te aten. Gepasseerd :halve met de zaak van de auto- oeding zal de Kamercommissie bezig houden met de vraag rom kolonel Van Velsen, die de re bij de marine aanhangig kte, niet tot opvolger van gene- Luyk is benoemd, terwijl hij bovenaan de ranglijst stond. ilonel Van Velsen denkt, dat hij epasseerd omdat -hij de zaak aan rollen heeft gebracht. Bij het mi- jrie van defensie heeft men hier- verklaard, dat deze ranglijst niet fedend is omdat het hier gaat om keuze-bevordering. |eneraal Luyk heeft inmiddels de fculdiging opnieuw ontkend. Hij fcerop, dat er gelegenheden zijn fcremoniële en representatieve 7/. vaarbij men met een dienst- r -moet komen. „Ik heb dat bij aanstelling ook geëist en dat t men goed gevonden". Hij heeft IAtste twee jaar 71.000 kilometer ei*. de bijzondere Tweede-Kamer- ïissie maken deel uit de heren Vierda (soc.), voorzitter, C. F. terlee (kath.v.), H. J. L. Vonhoff mr. dr. N. G. Geelkerken (a.r.) rs. P. J. Janssen (PPR). *'j De Cup (4) sportspotvers van de heer H. euvel in de stijl van een christe- ied en met een variatie op de Ibergse Catechismus is m.i. meer eclame dan reclame voor de mensen hebben ondanks alles od nodig en als ze er geen heb- laken ze zich er een", zo schrijft i, de mensen die geen god heb- hoc weet de heer Biesheuvel zullen de God der christenen iüjks kunnen accepteren als Zijn gandisten zo reageren op een uit- van vreugde over het behalen Cup. I, die vreugde was misschien (verdreven, waartoe een extra vanwege de verlenging Scpien heeft bijgedragen, maar is reden om deze feestvierders irij in de schoenen te schuiven? de reactie van de heer Biesheu- nog overdrevener dan die van ijenoordsupporters. Laat hij daar laar eens heel goed over naden- C. Lem De Cup (5) irom ziet de heer Biesheuvel de ter" zo duidelijk bij de ander? we eerst de „balk" uit onze religie halen, zodat we weer God kunnen „toeteren" en jui- gevestigde traditionele kerken alle spontaniteit onmogelijk, laag H. C. Verdun De Cup (slot) koninklijke familie stuurde een itietelegram. maar de heer Bies- was in de wiek geschoten over ugde om de Feijenoordprestatie. (ij gehoopt op een overwinning ijn oecumenische vrienden van protestantse en roomse clubs in Jw vreten elkaar tijdens een rijd bijna op. Welnu, Feijenoord ierlijk gewonnen, dam H. R. Neeteson ARIJS In het op 31 maart jL digde begrotingsjaar is op de betalingsbalans een overschot "uim 550 miljoen pond sterling ian. Dat heeft minister van ciën Roy Jenkins gisteren ge- In een bijeenkomst van de Or atie voor economische sa men ing en ontwikkeling (OESO) in Generaal A. M. Luyk BOEKAREST Elke dag worden doden geborgen in de door overstro mingen geteisterde gebieden in Roe menië", aldus meldt het Roemeense persbureau Agerpress. Volgens niet- officiële ramingen in Boekarest zijn er meer dan 200 doden. Ruim 25.000 stuks vee is tot dusver omgekomen. De Stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen te Utrecht heeft haar gironummer (5261) opengesteld voor giften ten behoeve van de slachtoffers in Roemenië en ook in Hongarije. De Wereldraad van kerken te Ge- nève heeft een medewerker gezonden naar het rampgebied. De eerste oproep betreft hulp in de vorm van babyvoedsel, melkpoeder en medicijnen, in het bijzonder van anti-biotica en vitaminetabletten. Oostenrijks toestel stort neer: 7 doden WENEN Een passagiersvliegtuig van de Oostenrijkse luchtvaartmaat schappij Vienair is bij Innsbruck in de rivier de Inn neergestort. Alle ze ven inzittenden zijn om het leven ge- omeri. Omdat het vliegtuigwrak een uur na het ongeluk nog met de romp naar boven in de rivier lag, neemt de poli tie aan dat de vijf passagiers en de twee piloten zijn verdronken. Het toestel maakte een vlucht van Mün- chennaar Innsbruck. ROTTERDAM Het voorma lig verzet heeft vooral lering getrokken uit de eerste jaren van de oorlog, toen Nederland abso luut niet opgewassen bleek te gen de hele situatie en de bevol king tot nauwelijks enig verzet van betekenis in staat was. Het heeft veel te lang geduurd voordat actieve en goed georga niseerde verzetsgroepen ontston den. Donderdag heeft in Rotterdam de voorzitter van de Nationale federatie ve raad voor het voormalige verzet Nederland uitdrukkelijk verklaard, dat de verzetsmensen uit de jaren 19401945 het tot hun taak rekenen Nederland mentaal voor te bereiden op de mogelijkheid, dat het land weer in zo'n situatie komt, zodat men dan direct iets zal kunnen doen. Federatievoorzitter C. C. van den Heuvel zette zich af tegen de steeds vaker verkondigde mening, dat er voor het voormalig verzet geen taak meer kan zijn. Waar het in de toekomst vooral de guerrilla-oorlog zal zijn, die het beeld van de strijd bepaalt en de rol van de burger-bevolking in deze guerrilla zeer groot zal zijn, komt het er vol gens de federatievoorzitter op aan, de bevolking geestelijk weerbaar te maken. Geloofsovertuiging, levensbeschou wing, vaderlandsliefde, gevoel van solidariteit en zelfverdediging, heb ben naast romantiek, avontuur en opportunisme de mensen ertoe ge bracht zich te verzetten. De balans opmakend was de heer Van den Heu vel bereid achter de edele motieven van het gehele verzet een vraagteken te zetten, maar waar het ging om de j leiders was hij ervan overtuigd dat deze door en door vervuld waren van een positieve instelling. Zij wezen een onderdrukkende macht af op grond van hun eigen fundamentele waar den en maatschappijbeeld. Vandaag doen deze verzetslieden dat nog. Zij keren zich tegen extre misme van zowel de linker- als de rechterzijde. De_heer Van den Heuvel sprak in dit verband van de „radi calen van het midden". De opdracht van het voormalige verzet is niet: tot de dood erop volgt terug te blikken, maar een positief toekomstbeeld aan de jongeren door geven. T oekomst De heer Van den Heuvel sprak by de opening van een driedaags con gres van het voormalig verzet, dat aan boord van de in Rotterdam afge meerde Koningin Wilhelmina gehou den wordt en dat gewyd is aan wat er in de toekomst nog gedaan kan worden aan de geestelijke weerbaar heid van de jeugd. Congresvoorzitter pastoor Nic Apel doorn kwam in zijn toespraak even eens terug óp dat verleden, dat maar eens afgesloten zou moeten worden. „Een verleden, waarvan men niet de offers en het leed ontkent, maar waarvan men wel het waardevolle voor nu en de toekomst in twijfel trekt. Er is immers wel gelecjen en gestreden voor de vrijheid, maar ach ter de zegevierende legers is geen werkelijke vrijheid geboren." Wethouder Van der Ploeg verwel komde namens burgemeester Tho massen de verzetslieden in de bur gerzaal van het stadhuis. Na de ge meentelijke ontvangst werden de 250 deelnemers eerst naar het verzets- monument aan het Kruisplein en vervolgens naar het monument van Koningin Wilhelmina in het Park gebracht om kransen te leggen. De deelnemers waren 's avonds vanaf het passagiersschip de Koningin Wil helmina getuige van een taptoe door de Euroband. DORDRECHT Het vervoer van de hefbrug van het Wantij naar de Buitenkalkhaven, dat vanmiddag zou. gebeuren, is wegens de hoge waterstand en de harde wind 24 uur uitgesteld. Het „vaarprogramma" van morgen ziet er als volgt uit: 7.30 uur afmeren bakken met draagconstructie bij brug op het Wantij, 10 uur volpompen bak ken, 11.30 uur bakken onder de hef brug dirigeren, 14 uur leegpompen bakken, 15 uur vrijkomen brug met opleggingen, 15.30 uitvaren bakken met hefbrug, 17 uur varn naar Bui tenkalkhaven, 18 uur afmeren Bui tenkalkhaven. Om middernacht begint dan de gro te operatie. Zondagmorgen om kwart voor acht moet de hefbrug op de pij lers rusten. DEN HAAG In verband met de gewijzigde metaal-CAO zullen per 1 juli de nieuwe loon- en salarisschalen van kracht worden. In de nieuwe schalen is een algemene verhoging van 2Vs procent verwerkt. Door de eveneens op 1 juli van kracht wor dende verkorte werkweek terugge bracht van 43 3/4 op 42'/s uur zijn ook de uurloonstaten van de handar- beiders-CAO aangepast. Om te ver mijden dat de weeklonen onder in vloed van dc arbeidsverkorting en cte gestegen kosten van levensonderhoud zouden dalen worden de uurlonen met bijna 3-procent verhoogd. DEN HAAG De eerste olie, die op het Nederlandse deel van de Noordzee is gevonden, heeft volgens de directie van Tenneco-Laura, een zeer laag zwavelgehalte. Deze eigen schap is van belang omdat zwavel- arme olie bij verbranding aanzienlijk minder luchtverontreiniging veroor zaakt dan olie met een hoog zwavel gehalte. Verdere bijzonderheden over de kwaliteit van de gevonden olie zijn nog niet bekendgemaakt. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM De NOS heefl vandaag voor de televisie-rubriek Persoonlijk een interview opgeno men met prins Claus. De prins werd ondervraagd door de heren W. L. Brugsma en mr. H. W. Sandberg, resp. hoofdredacteur van de Haagse Post en Het Parool. Het staat nog niet vast wanneer het interview zal worden uitgezon den. De eerstvolgende aflevering van Persoonlijk is volgende week woens dag. AMSTERDAM Aan de VU is vanmiddag drs. K. van Putte uit Vlaardingen, hoofd van de afdeling kernspinresonatie bij Unilever, gepro moveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen. BRUSSEL De Braziliaanse aartsbisschop Dom Helder Camara is gisteren eredoctor geworden van de Leuvense Universiteit. Op de fo to rechts Helder Camara en links de Belgische kardinaal Stienens, die de laatste dagen veel in het nieuws is. Meer dan duizend studenteii en hoogleraren waren aanwezig bij de korte plechtigheidwaar de sociale hervormer Camara de jongeren, die voor een avontuur naar de derde we reld vertrekken aanried thuis te blijven. „Diegenen echter, die bij ons wil len komen er\ hun eigen cultuur wil len vergeten, rijn welkom. Als zij teruggaan naar hun vaderland zul len ze onze bes^ ambassadeurs zijn", aldus de nieuwe eredoctor. UTRECHT Niet-gespecifi- ceerde nota's van huisartsen kunnen door de particuliere ziektekostenverzekeraars niet in behandeling worden genomen. De verzekeraars zullen dit soort nota's dan ook aan hun cliënten terugsturen met het verzoek zorg te dragen voor specificatie. Voor de verzekeraars staat het overigens vast dat patiënten recht hebben op een gespecifi ceerde nota van hun arts. Dit staat in een gisteren gepubli ceerd communiqué van de Contakt- commissie landelijke organisatie van ziektekostenverzekeraars te Utrecht. Zoals bekend heeft de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) onlangs huisartsen geadviseerd geen gespeci ficeerde nota's meer uit te schrijven. De LHV is tot dit advies gekomen omdat tariefverhogingen van artsen door het ministerie van economische zaken in strijd wordt geacht met de prijzenstop. Dit omdat de LHV van mening is dat het prijsbeleid niet op huisartsen van toepassing is. Om de economische controledienst te verhin deren proces verbaal op te maken, wil de LHV geen gespecificeerde no ta's meer. De Contactcommissie zegt dat het „zonder meer duidelijk is" dat deze handelwijze zowel de patiënten als de verzekeraars voor moeilijkheden plaatst. De verzekeraar kan bij ge brek aan voldoende omschrijving van de verrichtingen van de arts niet uit betalen en de patiënt is daarvan de dupe. In het communiqué wordt precies omschreven wat op de nota's hoort te staan: 1 het aantal en de data der verrichtingen, gesplitst naar soort; 2 ten behoeve van wie de verrichting heeft plaatsgehad en 3 het tarief per verrichting. De heer J. I. van Leeuw, secretaris van de LHV zei over het communi qué: „Ik sta er niet verstomd van", Zou de Contactcommissie haar stand punt vasthouden dan zou de LHV „in de huidige omstandigheden niet be reid zijn de huisartsen te adviseren aan hun patiënten gespecificeerde no ta's te verstrekken". Maar de heer Van de Leeuw verwacht dat de men sen van de Contactcommissie „rede lijke mensen" zijn, zodat waarschijn lijk wel een modus kan worden ge vonden. Er is voldoende wederzijds begrip om tot een plan voor een praktische regeling te komen, aldus de LHV-secretaris. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Uit het jaarverslag van de AR Partij blijkt dat het le dental vorig jaar met 5000 is terug gelopen tot 83.000. Meer dan de helft der bedankjes blijkt voort te vloeien uit financiële motieven. De andere helft vindt de partij „te links" of „te rechts". Ook plaatselijke omstandigheden spelen een duidelijke rol. Volgens het jaarverslag ontplooien de kiesverenigingen te weinig activi teiten op het gebied van de leden werving. Over 1968 blijkt de ARP een tekort van 56.000 gulden te hebben, wat inmiddels op het kapitaal is af geschreven. De jubileum-actie ter ge legenheid van het 90_jarig bestaan bracht- bijna vier ton op. Kritiek op verdeling toto-gelden (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Uit de toto- pot is een miljoen gulden extra beschikbaar gesteld voor de clubs in het betaalde voetbal. Voor het volgende voetbalseizoen houdt minister mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk nog een half miljoen beschikbaar met als doel het saneren van het betaal de voetbal. Over deze maatregelen heeft de mi nister gisteren tijdens de openbare vergadering van de Vaste Commissie uit de Tweede Kamer voor CRM heel wat te horen gekregen, vooral van de kant van de regeringspartijen. De heer G. A. Kieft (a.r.) zei: De in voering van de sporttoro berust op een compromis. Maar de minister heeft aan de afspraken gesleuteld. „Wees voorzichtig," kreeg minister Klompé nog van de heer Kieft te ho ren. Het was overigens een ingewikke! de zaak met de verdeling van de to- togelden. De VVD-fraktieleider mr. W. J. Geertsema viel vooral over de kos tenverdeling op basis van 5:3 en con stateerde, dat geld voor de volksge zondheid naar het betaalde voetbal was gegaan. Wilt u een fiets winnen? Kijk dan naar de advertentie in uw damesblad of vraag uw fietsen-handelaar een deelname-biljet. Hij voelt alles voor clubs als Ajax en Feijenoord, maar vroeg zich toch af of geld voor maatschappelijke or ganisaties naar dergelijke clubs moet gaan. Reactie van minister Klompé: Maar dit is toch insinuerend. Geertsema antwoordde: Er is concreet een be drag van 125.000 overgeheveld. Het eerste kritische betoog was van de heer C.F. Kleisterlee (kath. v). Hij nam het minister kwalijk, dat ze van de gebruikelijke verdeelsleutel was afgeweken. De miljoen gulden extra voor het betaalde voetbal zou namelijk ont trokken zijn aan de 45 procent van de opbrengst van de toto, die bestemd is voor de maatschappelijke en culturele organisaties. „De handhaving van de verdeelsleutel is de hoeksteen in het totobeleid. oZ denkt onze fractie er over", zei de heer Kleisterlee met na druk. Minister Klompé legde uitvoerig uit hoe de clubs met de contractspelers in moeilijkheden zijn gekomen: socia le voorzieningen, invoering van de BTW en het slechte weer. Regionaal, zei minster Klompé, mag het betaal de voetbal niet verdwijnen. Dat zou schadelijk zijn voor het goed functio neren van de sporttoto. De heren Voogd en Visser (dem.) pleitten nog voor een onbeperkte hoofdprijs. Dat zou stimulerend wer ken op de sporttoto. De heer Kieft vroeg nog met na druk van de minister een opgave van de vergoedingen die bestuursleden van de Stichting Sporttotalisator en van de Nederlandse Sportfederatie ontvangen. De a.r.-woordvoerder maakte ver der bezwaar tegen de eenzijdige sa menstelling van het bestuur van de totalisatorstichting. Ook vroeg de heer Kieft nog of de clubs, die principieel niets willen ont vangen van de totogelden hieruit de conseuuenties moeten trekken. Ant woord van de minister: Ja! (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Wim van Hanegems woorden waren tenslotte alleszeggend. Met zijn „zo dat was het dan weer" vertolkte hij de mening van alle betrokkenen bij het competitieduel Feijenoord AZ'67. Want de show, die de Europa-Cup winnaar gisteravond voor een uitgedund legioen van slechts 10.000 aanwezigen opvoerde, was de minste van het voetbalseizoen J969-1970. Ondanks de 20 zege van de Happel-elf was FeijenoordAZ'67 een formaliteit, een wed strijd die nu eenmaal gespeeld moet worden, maar meer ook niet. Feijenoord, dat aantrad met Joop van Daele voor Mexicoganger Ove Kindvall dicteerde weliswaar de volle negentig minuten de strijd tegen het dapper tegenstand biedende AZ'67 maar van hogeschool voetbal was geen sprake. Slow motion acties en foutieve passes waren niet van de lucht en de enige die in feite voluit draaiden waren bij Feijenoord Franz (Hasil en Wim 'Jansen. Bij AZ'67 speelden Dick Twisk, de vrije man op het middenveld, en Jan Liberda, de Pool, zich slechts in de kijker. Onstuimig Het begin was voor Feijenoord. Een onstuimige poging van Van Daele leek schipbreuk, te leiden, maar Henk Wery dacht daar anders over en met de grotste moeite kon Gerrit Vooys er een vuist tussen krijgen. Een één-twee tussen Van Daele en Wim van Hanegem, later vervangen door Piet Vrauwdeunt, spatte, eveneens uiteen op de vuisten van Vooys. De ruststand brak nochtans aan met een 10 voorsprong voor de stadionfor matie omdat Rranz Hasil na een sim pele voetbeweging van Wim van Ha negem alleen kon doorstoten, waarna Gerrit Vooys dan eindelijk een kans loze was. De tweede speelperiode diende zich aan met een knal van Jansen, maar opnieuw toonde Vooys aan een meer dan middelmatig doelman te zijn. Aan de andere kant verzuimde Wim de Jager de kroon te zetten op het werk van spielmacher Dick Twisk, toen hij een dot van een pass met grote hardnekkigheid weigerde af te ronden, waardoor niet imponerende Eddy Pieters Graafland gemakkelijk kon ingrijpen. In die periode ook toonde Coen Moulijn aan, dat hij nog steeds ongrijpbaar Is, wanneer hij het op zijn heupen heeft. De vloeiende combinatie die hij met Wim Jansen aanging leek teniet gedaan te worden, doordat Van Veen de blonde halfspe- ler neerlegde, maar Joop van Daele werd plotseling actief. Beheerst schoof hij de bal ten tweede male langs Vooys. Daarna vielen alleen de grove tack les van Theo Laseroms op, want ver der viel er bitter weinig te genieten. Rest nog te vermelden dat Guus Haak ook nog even in de bak kwam, omdat Laseroms geblesseerd moest uitvallen. Zei Wim van Hanegem la ter op matte toon: „Zo dat was het dan weer. Voor mij is het seizoen wél afgelopen. Want een redding van Vooys bezorgde mij een gekneusde rib. Nee, ik zal er dan ook tegen Twente zaterdag zeker nit bij zijn". ROTTERDAM Met nog één etappe voor de „wielen", lijkt de strijd wat de vader landse eredivisie betreft in gro te trekken gestreden. Ajax weet zich zeker van de natio nale titel, Feijenoord is defini tief verslagen, zij het met de wetenschap dat tóch nieuwe Europa-Cup-belevenissen wach ten. En onderaan is het zo dat SVV, de debutant in het selec te milieu der eredivisionisten gewogen en licht bevonden is. Twijfels zijn er slechts over de vraag wie SW naar de eerste di visie zal vergezellen. Wordt het DOS, dat zoals ieder jaar in de bedreigde zone vertoeft? Wordt het DWS. dat onder Joop Brand toch niet tot die prestaties kwam, waarop De Stoop in stilte zo vurig had gehoopt? Of zal het de sym pathieke Groningse formatie van GVAV zijn? Wat dat betreft lijkt DWS dat in Amsterdam Holland Sport ont vangt het gunstigste te zitten. Een gelijkspel betekent voor Brand c.s. prolongatie van het eredivisie schap. Nee, het lijkt aannemelijk dat de klappen gaan vallen in Groningen. DOS, met één punt minder dan GVAV en DWS moet winnen. Anders is het gedaan met de kanaries. De utrechtse ploeg redt zich echter ieder jaar op het nippertje en niemand zou er gek van opkijken of het gebeurt nu weer. Verleden jaar nog was het George in 't Veld die de held van Utrecht werd. Een ander vraagtekentje is nog wie er met Twente aan de Run- ners-Up-Cup gaat deelnemen. ADO, dat Ajax op het Zuiderpark ontvangt of Sparta dat naar Go Ahead trekt. Momenteel is de si tuatie zo dat beide equipes 39 punten hebben, waarbij zij aan getekend dat het Haagse doelpun- tengemiddelde iets gunstiger is. Niet meer belangrijk zijn MW NEC, SW AZ'67, Telstar Haarlem, NAC rw en Feije noordTwente, welke wedstrijd zoals bekend gespc- 'vjrdt op zaterdagavond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13