DUITS GESPREK HERVAT Vlao Tse Toeng waarschuwt voor nieuwe wereldoorlog Commentaar H1EUWE OOGST MARINEMAN NA SCHIPBREUK NEERGESCHOTEN Stad bedreigt de natuur Rode Kruis opent een drugs-informatiebureau rïï; Week-Express staakt uitgave BESTUURDERS ZIJN VERONTRUST Crita) Het Kwartet Hof meesterlijk Programma van Bonn in twintig punten Steun aan afgezette prins Sihanoek Kolf van bij overval gebruikt wapen in kanaal gevonden Zeker 100 doden bi.j overstroming in Roemenië Chaos neemt toe in Italië wat een makkelijke verf diepvries SPINAZIE Nog een executie in meidagen Onstandvastig Nieuwe JLeidse Courant loofdkantoor Leiden Donderdag 21 mei 1970 - 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen - Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. f 1,16, p. m. 4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Prinses Beatrix heeft gisieren officieel het nieuwe gebouw van de scholengemeenschap „t Zandpad" in Amsterdam ge opend. Tijdens de rondgang door het gebouw proefde zij van enkele produkten, die de koks en hofmeesters van de marine er tijdens hun oplei ding leren maken. Humuorigc dvmwnsirutivs in hasstd I itift'hrvidv rt'iliffhidsiihmë i ri'fjolfit KASSEL In de rumoerige estduitse vestingstad Kassei is vanmorgen het tweede interduitse topgesprek begonnen. Willy Brandt en Willi Stoph /uilen streven naar betere betrekkingen i tussen beide Duitslanden. Stoph De Westduitse regering had gisteren een onderhandelings- programma van twintig punten j vastgesteld. Een volkenrechtelij- 1 ke erkenning van Oost-Duits- land was hierin niet opgenomen. Bondskanselier Brandt die gis teren in een interview zei dat het houden van een tweede gesprek op zichzelf al belangrijk is kondigde aan, de Oostduitse premier „een paar voostellen" te doen. Uil het nieuwe overleg zal moeten blijken of de DDR in haar „huidige polemiekhouding" blijft volharden öf dat ze een wezenlijke bijdrage wil leveren, zei Brandt. Demonstraties Gisteravond was in Kassei a! de eerste van de vijf aangekondigde protestdemonstraties tegen het inter duitse overleg begonnen. De uiterst- rechtse NPD protesteerde op een mas sabijeenkomst tegen de „uitverkoop van Duitse belangen". Tijdens een toespraak van NPD- voorzitter Adolf von Thadden veran derde het stadion in een arena van aanhangers en tegenstanders van de NPD. die met spreekkoren als „Naz.i's eruit" of „Het rode front eruit" el kaar probeerden te overschreeuwen. Laat in de avond formeerde zich een grote stoet van voornamelijk le den van De Jonge Unie, die een stille Mao betuigde officieel zijn steun ui Prins Norodom Sihanoek en sprak zich tevens uit voor alle volks bewegingen die tegen de VS zijn ge richt. Het Amerikaanse imperialisme nnpmde Mao een papieren tijger. Amerika kon in Vietnam en Laos niet protestmars door de stad hielden. Er werden felle luidspreker-duels ge houden met andere politieke organi saties. Dc in groten getale aanwezige po litie heeft uitgebreide veiligheids maatregelen genomen. Niets wordt aan het toeval overgelaten om Brandt en Stoph te beschermen. Zo wordt hun eten van tevoren chemisch on derzocht op mogelijke vergiften. ROOSTEREN Xa zes keer dui ken is gisteren bij de brug over het Julianakanaal in Roosteren de kolf uit het water gehaald van het wapen dat op 10 april werd gebruikt bij de roofoverval op de Boerenleenbank in het midden-Limburgse Roosteren. Bij deze overval werd toen ƒ20.000 buit gemaakt terwijl de rovers de kassier en een aanwezige cliënt der mate mishandelden dat zij in het zie kenhuis moesten worden opgenomen. Vorige week werden in verband hiermee vier verdachten uit Echt ge arresteerd. Drie werden ingesloten in liet huis van bewaring te Maastricht, terwijl de Vierde verdachte, een 26-jarige vrouw voorlopig op vrije voeten werd gesteld. Met het vinden van de geweerkolf meent de rijksre cherche het sluitstuk voor de bewijs voering tegen de vier verdachten in handen te hebben. BELGRADO De overstromingen, die het noorden van Roemenië heb ben geteisterd, hebben zeker aan meer dan honderd mensen het leven gekost. Op sommige plaatsen staat het water 9 meter hoog. De regering van premier Ceaucescu heeft een al gemeen hulpprogramma voor het ge troffen gebied afgekondigd. Het kan toorpersoneel in Roemenië zal een iheel maandsalaris moeten afstaan voor het herstel van de schade. Handarbeiders moeten tot het eind van dit jaar elke maand een dagloon afdragen. Het Nederlandse Roode Kruis stuurt een dezer dagen en vliegtuig met melkpoeder, peniciline, kinder voeding en dekens naar het rampge* bied. Meer dan 120.000 mensen zyn dak loos. Ruim 320 dorpen staan onder water en 40.000 huizen zijn vernield. Het Internationale Rode Kruis heeft de aangesloten landen gevraagd hulp te verlenen. ROME Het Italiaanse staatsap paraat blijft verlamd door een onge kende stakingsgolf. De post wordt niet bezorgd, de telefoondiensten zijn ontwricht, vele scholen zijn gesloten ert op de regerings-departementen heerst een administratieve chaos. Daar komt nu bij, dat gisteravond Italiaanse spoorwegemployés zich ge reed maakten om zich te voegen bij de honderdduizenden andere sta kende staatsbeambten. Verder wordt er gestaakt bij Ita liaanse persbureaus en alle kranten, met uitzondering van de uiterst rechtse. Het technisch personeel heeft dinsdag besloten een week lang het werk neer te leggen. Boni-alarm weerhoudt minister Klompé van opening Israël-markt HILVERSUM Drie anonieme I telefoontjes, dat zich in het sociëteits gebouw van de Katholieke Werkende Jongeren in Hilversum een bom zou bevinden. hebben minister M. Klompé van cultuur recreatie en maatschappelijk werk er gisteravond van weerhouden, hier een niet-poli- tieke Israël-markt van de KWJ te openen. Een bezoek aan de markt j moest worden afgelast De officiële opening verrichtte de J minister na een uur wachten elders in Hilversum. Politietaak IN vele opzichten is er een opzien barend snelle maatschappelijke ontwikkeling aan de gang, gepaard gaande met even spectaculaire onre- gelmatigheden, die een spectaculair optreden van dc politie uitlokken. Kritiek op de handhavers van orde en rust is aan de orde van de dag. In deze tijd van snelle evolutie om trent opvattingen over gezag, vrij heid en democratie staat het politie personeel voör een zware taak. Ex cessen dienen bestreden te worden overigens voor hel politiepersoneel niet het plezierigste onderdeel van de politietaak. Hoge eisen moeten worden gesteld aan het politiële apparaat, niet al leen als het gaat om krachtig optre den, maar ook bij taktisehe omgang me t het publiek. Vooral voor het jongere, minder ervaren personeel geen eenvoudige opgave. Voorzitter Rook van de Bond van Christelijke Politieambtenaren heeft vandaag in een algemene vergade ring van de bond meegedeeld, dat in de periode 1971 tot en met 1979 een onevenredig groot aantal politie ambtenaren de dienst wegens pen sionering gaal verlaten. Wanneer men dit nu al weet, dan zal er al gewerkt moeten worden aan een intensive ring van de wervingsacties voor po litiepersoneel en zo nodig verbete ring van dc materiële positie van de politieman; ter voorkoming van een te sterke verjonging van het politie apparaat zou men bovendien kunnen overwegen, of de leeftijdsgrens voor toelating niet opgetrokken zou kun nen worden tot 35 jaar. In de toekomst zal ongetwijfeld ook nog veel van onze politie gevergd worden. Wil zij haar taak goed kun nen verrichten, dan zijn eerste ver eisten: capabel personeel, voldoende opleidingsmogelijkheid, een voldoen de bezet apparaat, en een evenwich tige leeftijdsopbouw. PEKING Er bestaat nog steeds het gevaar voor een nieuwe wereldoorlog. Men moet daarop voorbereid ziju. Dit zei gisteren de Chinese leider Mao Tse Toeng in een verklaring, die verspreid werd door het Chinese persbureau Nieuw China. winnen en had daarom troepen naar Cambodja gezonden. In een langdurige volksoorlog, al dus Mao, kan een zwakke natie een sterke verslaan. De volken van Indo- China waren niet bang voor Ameri ka. Het was juist andersom. Een rechtvaardige zaak krijgt altijd veel steun, zo zei hij. De regering van Nixon had in bin nen- en buitenland grote moeilijkhe den: chaos thuis en vervreemding buiten. De papieren tijger was aan zijn doodsstrijd begonnen, zei de Chi nese partijvoorzitter. Over recht streekse Chinese interventie in het Indochinese conflict zei Mao niets. mogelijk zijn. nieuwe Amerikaanse troepen te zenden, terwijl hervatting van de bombardementen op Noord- Vietnam weinig effect zou sorteren. Onder deze omstandigheden zou de Amerikaanse regering er toe kunnen komen, een kernwapen te gebruiken om Hanoi ervan te overtuigen dat liet serieus moet onderhandelen over vre de. BRUINISSE De trieste rij van executies in de eerste oorlogs dagen is aangevuld in Bruinisse. In de nacht van 15 op 16 mei 1940 is daar een Nederlandse marineman, de 40-jarige sergeant-majoor Anton van Rijswijk uit Vlissiugen, op bevel van een kapitein van het Nederlandse leger neergeschoten. |450 GR 93ci. X53ci| 1600 GR tWc! 99 I750GR Wfft! 12Bcij Voor begeleiding van de gebruikers Kernoorlog Sociale Verzekeringsbank in moeilijkheden door afkoop rentekaarten (Van onze parlcmentsredactic) DEN HAAG Met minister Rool- vink voert de Sociale Verzekerings bank besprekingen over de financiële moeilijkheden waarin de bank is ge raakt door de afkoop van rentekaar ten. De bank en de minister gaan vanuit dat de houders van kaarten hun geld in ieder gen aangezien het Rijk zich heeft gesteld. De moeilijkheden bij de bank zijn een gevolg van het feit dat zij het geld van de rentekaarten heeft be legd in obligaties met een lage rente en er niets voor voelt die nu te ver kopen. Er zal geen reclame meer worden gemaakt voor de afkoop van rente kaarten. Een door de Stichting So- cutera geplande tv-uitzending hier over is vervallen. Overigens kan el ke houder het geld terugkrijgen, on danks de financiële moeilijkheden. De Amerikaanse Azië-kenner. Ri- I chard Barnett waarschuwde gisteren j voor een kernoorlog in Zuidoost-Azië. De aanwezigheid van 5.500 kernwa- I pens in Zuidoost-Azië zou president Nixon er wel eens toe kunnen bren- gen; deze te gebruiken als Noord- Vietnam een grote aanval zou inzet- 1 ten. wanneer Amerika minder dan 200.000 militairen in Zuid-Vietnam qver heeft. In een dergelijk geval zou de rege ring in Washington of werkeloos moeten toezien, of Zuid-Vietnam krachtig moeten steunen. Het zou op politieke en tactische gronden niet (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Nederland- sohe Roode Kruis is van plan een bureau op te richten dat zich bezig' gaat houden met inventari satie, registratie en informatie mët betrekking tot het gebruik van drugs.. Dit zei directeur-generaal A. van Emden gisteren op een persconferen tie. Deze was belegd om informatie te verstrekken over bijzondere projec ten die het Rode Kruis, zowel inter nationaal als nationaal, op touw gaat zetten. En dat zijn er pogal wat. Over het op te richten drugs-infor matiebureau zei de heer Van Emden: „Wij moeten trachten orde te schep- I pen in de chaos die heerst omtrent de begeleiding van de druggebruiker. 1 Deze mensen moeten weten waar ze heen kunnen gaan. Het is de bedoeling dat het bureau op grootstedelijk, pro- vinciaal en landelijk niveau de infor matie over alles wat met drugs te j maken heeft, gaat coördineren. De uiteindelijke bedoeling is te komen lot een soort overkoepelend orgaan." 1 (Over de andere activiteiten van I het Rode Kruis zie men elders in dit 1 blad). De sergeant-majoor, machinist op de mijnenlegger Hydra, was te water geraakt nadat zijn schip op het Zijpè door Duits pantsergeschut vanuit Anna Jacobapolder, dat kort tevoren door de Duitsers was bezet, onder vuur was genomen en lekgeschoten. De bemanning, 59 man, ging in de sloepen nadat het schip op het Oos- terlandse Slik aan de grond was ge zet. Maar ook de sloepen werden onder vuur genomen. Daarbij werd de sloep waarin Van Rijswijk zat, getroffen en de sergeant-majoor trachtte naar de oever te zwemmen. Getuige De nu 63-jarige heer L. E. van Po- pering. ambtenaar bij de gemeente Bruinisse, is getuige geweest van wat zich daarna heeft afgespeeld. Hij was toen schipper van de Anna Jacoba, een overzetbootje van de R.T.M. Te gen acht uur werd hij door een Ne derlandse kapitein en enkele soldaten gearresteerd en opgesloten in hotel Jumelet te Zijpe. Na enkele uren kwamen de sol daten hem halen en confronteerden hem met een marineman die, doornat en met een zwemvest aan. door de ka pitein werd ondervraagd. De kapitein verkeerde in de veron derstelling met een Duitse militair te doen te hebben, ofschoon de sergeant- majoor volhield Hollander te zijn. Zon der enige vorm van proces liet de kapitein daarop de marineman neer schieten. De heer Van Popering is direct hierna gevlucht, uit angst op dezelfde manier aan zijn einde te komen. Hij is later nog tweemaal over deze zaak verhoord, eerst in juli 1940 door Ne derlandse militairen, later in Den Haag,door de Duitsers. Daarna heeft hij niets meer van de executie ge hoord. Het Bureau Maritieme Historie te Den Haag bevestigt desgevraagd dat de sergeant-majoor Van Rijswijk door Nederlandse militairen is doodgescho ten. Volgens dit bureau is het echter gebeurd terwijl de marineman zwem mend te kust trachtte te bereiken. COMPUTER TEN DIENSTE VAN DE ABONNEES. NIET MEER ZELF GIREREN Vanaf 1 Juni 1970 krijgen maand en kwartaalabonnees geregeld een (door de computer vervaardigde) kaart toegestuurd. Dit gaat de methode worden bij alle dagbladen. WIE GIRO HEEFT kan met deze kaart zonder kosten het abonne mentsgeld naar ons bureau laten overschrijven. Men kan ook de kaart van hand tekening voorzien en aan z'n bank afgeven. WIE GEEN GIRO HEEFT kan met deze kaart aan het postkantoor betalen. Een deel van de kaart krijgt u dan terug als kwitantie ten bewijze dat u hebt betaald. Ook wie geen giro heeft kan de kaart van handtekening voorzien en a8n z'n bank afgeven. Wie ons machtigde om per AUTOMATI SCHE GIRO het abonnementsgeld van zijn rekening af te schrijven, valt na tuurlijk buiten deze regeling. ?r gaan er van rente- \\TT 1 T? DEN HAAG Het boulevardblad Week-express, dat werd uitgegeven j door de Haagse journalist Leo Uil- tenbogaard (vroeger van de Wereld- koniek), zal niet langer verschijnen, j Het blad is vijftien keer uitgekomen, maar het leverde door de geringe (uit- I sluitend losse) verkoop geen wins', op. (Van onze parlementsrcdactic) DEN HAAG Volgens prof. dr. D. J. Kuenen, directeur van het In stituut voor natuurbehoud Arnhem, is een andere aanpak van onze eco nomie noodzakelijk voor een goed leefmilieu. Daarbij zal als principe moeten gelden, dat niet de goed koopste manier van werken wordt gekozen. De mens vernietigt het planten- dek, waardoor minder zuurstof wordt gevormd, verbrandt fossiele brand stof, waardoor meer zuurstof wordt verbruikt, vergiftigt het zeewater, waardoor een belangrijke zuurstof bron wordt aangetast. Op het congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in Arn hem stond de gemeente en het na tuurlijk milieu centraal. De Amsterdamse wethouder De Wit wil dat krachtig wordt opgetre den tegen autosloperijen, woonwa gen- en caravankampen en woon schepen aan de rand van stedelijke gebieden. Gemeenten en provincies moeten daarvoor bevoegdheden krijgen. Er is op het congres uitgebreid gediscussieerd over het behoud van natuurgebieden, die door de stede lijke uitbreidingen worden bedréigd Men wees in dat verband de vor ming van mammoetgemeenten van de hand. Voor een lood eer geeft menigeen een pond geweten. BAER-OBERDORF „We gaan naar Tommy niri de vaat. Zijn inoedcr heeft vandaag een afwasmachine gekregen." Zon en maan 22 zon op 4.37. onder 20.37; Imaan op 23.10. onder 4.42; 27 mei LK. Hoog Water 22 mei: Rotterdam le getij 5.25, 2e getij 18.04. Vlissingen 219—14.39. Willemstad 6.10—18.36. HIT Wit* DE BILT Het centrum van een depressie afkomstig van IJs land verplaatst zich vandaag naar Noorwegen. Rond dit lagedruk- systeem stroomt koude polaire lucht naar West-Europa met een westelijke stroming, welke mor gen naar het noordwesten ge ruimd zal zijn. Bij een krachtige tot harde wind zal het kwik overdag nau welijks 13 graden bereiken, zodat het weer een tamelijk guur ka rakter zal hebben. Naast opkla ringen zullen daarbij ook buien ons deel zijn. Het lijkt waarschijnlijk dat buiigheid en wind na morgen tij delijk onderdrukt worden doordat ons dan een zwak luchtdrukstij- ginggebied kan bereiken. De koude lucht zal tot ver in Euro pa doordringen. Vooruitzichten voor zaterdag: aantal uren zon: 2*8; min. temp. van 1 tot 6 graden onder nor maal; max. temp.: 2 tot 7 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75.4 cm (1005 millibar) dalend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1