172.- Syrische troepen trekken over Libanese grens Nieuwe actie van Dóórgroei-kamera... Zuidvietnamezen 8-Daagse vakanties mn Spijkstaal wil elektrische stadsbussen gaan bouwen yeen recorddrukte met de "Pinksteren te verwachten OP EEN MOOIE PINKSTER DAG Nieuw voedsel: eiwitten uit zetmeel Mentaliteit in leger veranderen Hoofdkwartier nog steeds doelwit Alles in bloei, maar weer onzeker Exakta RTL1000 v.a. Den Uyl: niet PvdA maar Goedhart c.s. isoleert zich Uit de Haagse hof geplukt 42 dccfteling Gratis reizen twee dagen in mei op uw 65+kaart VRIJDAG 15 MEI 1970 'f AMSTERDAM Om de ehtvervuiling in de grote :den drastisch te beperken )#e£t de Spijkenisser firma rijkstaal (bekend van de elek- ische melkwagens en rijdende permarkten) een plan opge- eld. dat beoogt ook stadsbus- n op accu's te laten gaan jden. Het plan wordt van- rond door VPRO-radio bekend maakt. (Van onze verkeersredacteur) Het is min of meer een vervolg het witkar-projecl van het ge- Amsterdamse provo-raadslid ld Schimmelpenninck. Deze wilde, bekend. kleine electroni- autootjes laten rjjden, waar- iedereen door middel van inwerpen van een munt kon riï- i. Deze week is het voorstel ech ter definitief door Amsterdam van de baan geveegd omdat de 20 km- snelheid (voor hogere snelheden zou een rybewys nodig zyn) het verkeer te veel overlast zou bezorgen. Grootser Het nieuwe bussenplan is wat grootser van opzet en naar het lijkt gemakkelijker te verwezen lijken. Spijkstaal, die op de laatste auto-RAI Nederlands eerste elektri sche automobiel introduceerde, zegt bussen te kunnen bouwen, die met de accu's een snelheid van 50 km halen en een actieradius hebben van zo'n 30 km. Na die afstand te heb ben afgelegd, zouden de accu's weer moeten worden opgeladen. Voordeel van deze bussen zou ook zijn. dat ze in de exploitatie aanzien lijk voordeliger zijn dan de huidige dieselbussen, al kost de aanschaf evenveel. Enig probleem is de financiering van hel project. De fabriek heeft mi- Peter Flik (VPRO) en Luud Schimmelpenninck (rechts) samen bij het elektrische autootje, waar mee zij een propagandarit door Amsterdam maakten voor de elektrische stadsbus. nister Bakker (verkeer en water staat) al op de hoogte gesteld van de mogelijkheden met de accu-bussen, maar antwoord hierop is er nog niet. VPRO's Peter Flik, die gisteren met een prototype van het eerste elektrische automobieltje door de Amsterdamse binnenstad trok om reacties van het publiek te verza melen over elektrische tractie, heeft het plan voorgelegd aan de Amster damse en Utrechtse wethouders voor verkeerszaken. Commentaar in Utrecht: een zeer interessant plan; in Amsterdam zei men: laten we voor lopig nog maar eens afwachten. Wachten doet ook de fabriek in Spijkenisse: op een financier, die het project wil helpen uitvoeren. Bergland Expres viert jubileum met ieestrit (Van onze redacteur toerisme) KEULEN De Bergland Expres, populaire vakantietrein voor zomer en wintertoeristen. bestaat twintig jaar en dat werd gisteren gevierd met een feestrit van Eindhoven naar Keulen met materieel, waarmee men in 1950 begon inclusief de nu al an tiek geworden stoomloc van de Deut sche Bundesbahn. Gasten waren voornamelijk verte genwoordigers van de acht reisbu reaus, die de trein (in de zomer tweemaal per week) laten rijden. Op een bijeenkomst in Keulen liet NRV-directeur Van Zwijndrecht, een van de initiatiefnemers van de Berg land. er geen twijfel over bestaan, dat de vakantietrein de concurrentie met het Iuchtchartervervoer goed heeft doorstaan. De groei is wel enigszins geremd, maar in twintig jaar heeft de trein toch altijd nog 740.000 vakantiegan gers naar Oostenrijk en Zwitserland vervoerd. Gezien het succes van deze reisbu- reautrein, waarmee alleen toeristen worden vervoerd, die voor een „all in-reis" hebben geboekt, overweegt de NS nu ook op deze basis auto- slaaptreinen voor de reisbureaus te laten rijden. BEIROET Een grole Syrische strijdmacht is gisteren Liba non binnengetrokken en heeft positie gekozen in het gebied waar Israëlische troepen twee dagen geleden een zuiveringsoperatie hebben gehouden. Volgens het Libanese opperbevel betreft het ruim 2.000 zwaar bewapende Syriër?. De inval gebeurde buiten medeweten van de Libanese regering. In gareel Krant naar uw vakantie-adres Dit kunt u uitsluitend opgeven met de bon uit de krant. Telefonische opgaven kunnen niet meer worden aangenomen UTRECHT De voorzitter van de Vereniging van Militair Technisch Beroepspersoneel ziet geen heil in een reglementering van de democratise ring in de krijgsmacht. Hij deed zijn betoog vanmorgen op de vergadering van de VMTB. Een democratisering moet volgens de heer C. Baerveldt gepaard gaan met een wezenlijke mentaliteitsverandering. En daar schort het volgens hem nog wel eens aan bij verschillende ge zagsdragers in het leger zowel als op het ministerie van defensie. J^ET ongevraagd binnentrekken van Syrische troepen in Libanon is typerend voor de positie van dit land, dat tegen zijn wil in de strijd tegen Israël is betrokken. In eenzelfde situatie bevindt zich Jor danië, dat al enkele jaren opgescheept zit met troepen uit Irak, die het land van koning Hoessein in het Arabische gareel moeten houden. Zowel Jordanië als Libanon hebben enorme moeilijkheden met' zg. Pales tijnse commando's, die door militaire druk van Irak en Syrië vrijwel ongC' hinderd kunnen opereren. Op deze manier willen de Arabische leiders voorkomen, dat afzonderlijke vredesbesprekingen met Israël be ginnen. In deze opzet zijn zij tot nu toe geslaagd. Intussen hebben de commando's de taak. incidenten uit te lokken, die Israël ertoe moeten brengen, mili taire acties tegen beide landen te on dernemen. President Ileloe heeft het kabinet in spoedzitting bijeen geroepen om de situatie te bespreken. Eerder pleegde hij overleg met zijn minister van de fensie en hoge legerofficieren. De inval stelt de Libanese regering voor een delicaat probleem, aangezien de betrekkingen tussen Libanon en Syrië nooit erg vriendschappelijk zijn geweest. De Syrische Baathisten heb ben steeds kritiek geoefend op de houding van Libanon tegenover de Palestijnse guerrilla's en vorig jaar oktober kwam het zelfs tot een slui ting van de grens. Beiroet heeft ook in het verleden afwijzend gereageerd op aanbiedingen van andere Arabische staten, onlangs nog Irak, om troepen te zenden voor de verdediging van de grens met Is raël. Libanon heeft er geen geheim van gemaakt dat het niet betrokken wil raken in een rechtstreekse con frontatie met Israël. Tel Aviv heeft nog niet gereageerd j op de Syrische inval. Een militaire woordvoerder onthulde wel dat een Egyptisch marinevaartuig een Isra ëlische vissersboot met raketten tot zinken heeft gebracht. Vier beman ningsleden worden vermist. Russische piloten De New York Times weet te mel den dat er in de afgelopen weken honderd Russische piloten in Egypte zijn aangekomen. Er bevo.iden zich daar al 70 tot 80 Russische piloten, die zich bezighouden met het opleiden van Egyptische vliegers. Deze piloten maken deel uit van de ongeveer 8.000 tot 10.000 Russische militaire advi seurs die in Egypte werkzaam zijn, aldus het blad. Van diplomatieke zijde vernam de New York Times, dat er in Egypte twintig lanceerbases voor luchtdoel raketten worden gebouwd. Ook zou zich in Egypte een pantserbrigade van de Russen bevinden om de lan ceerbases te beveiligen tegen aanval len van Israëlische commandotroe pen. nUivtrttttn- Frtccttm Waarom zou u geld steken in een wel aardige systeemkamera die straks toch "HO" zegt tegen uw groeiend fototalent. Kies liever een kamera die er helemaal op gebouwd is om uit te groeien tot een werkelijk kompleet kamera-systeem. Dat is nu al mogelijk voor 569,— met de nieuwe Exakta RTL 1000 ~xakta kamera's: beroemd van oudsher gebouwd op de toekom0. Van onze redacteur toerisme) SN HAAG Zelfs als het r meezit (waar overigens op wordt gerekend) zal tsteren dit jaar geen record- ek van buitenlanders te zien n. zo verwacht het Natio- Bureau voor Toerisme. De kenhof mag dan op z'n ist zijn en de bollenvelden en ngaarden in uitbundige bloei, ;eestdagen vallen te kort na itevakantie rond 1 mei en ort vóór de grote vakanties. :l is zelfs de vraag of de 425.000 nlanders van vorig jaar zullen gehaald, want Nederland n portie aan buitenlands E jaarstoerisme al ruimschoots ge- 610.000 in de dagen rond 1 mei nieuw record) en 530.000 met i. e' ittemin rekent men zowel bij de m K>litie. als bij de ANWB en het op een drukker weekend dan laai. Reden waarom de verkeers- ale in Driebergen op volle sterk- de weg komt en de ANWB sa- met KNMI en Rijkspolitie elk via de radionieuwsdienst het te nieuws van de drukte op de zal geven. Knelpunten rwachte knelpunten zijn ook aal weer het verkeersplein Hoe ten, de weg BussumHoevela de weg Bergen op ZoomVlis- n. de Utrechtse Galecopperbrug e weg Den HaagArnhem, de li Volledig verzorgd met II vele excursies. Keuze uit •11 versohll lende reizen i in binnen -en buitenland. van elk station. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS provinciale weg HilversumHeem stede en de Schipholweg. Daarnaast zal bij intensief weg verkeer vertraging kunnen ontstaan op rijksweg 4a tussen Zoeterwoude en Leidschendam, waar een rijbaan is afgesloten en op de rijksweg Am sterdamUtrecht, waar het verkeer in de richting Utrecht gebruik moet maken van de inhaalstrook van de andere rijbaan. Bij Eindhoven kan het noord-zuidverkeer last onder vinden van de werkzaamheden op het kruispunt van de rijksweg en de rondweg. Bij grote drukte zal ook de Van Brienenoordbrug stagnatie kunnen veroorzaken doordat een van de drie rijbanen in de richting Dordrecht is afgesloten. Plaatsen waar het in verband met evenementen op Tweede Pinksterdag druk kan zijn: Zaltbommel (motor- crosses), Zand voort (Pinksterraces), Tubbergen (motorraces op de wég) en Leeuwarden (rally voor motoren, scooters en brommers). Kampeerders Onder de buitenlandse bezoekers zullen, zo verwacht het NBT, ook ditmaal weer de Duitsers in de meer derheid zijn, maar daarnaast rekent men op een flink aantal Fransen en Belgen. Onderdak voor de invasie (van onze parlementsredactie) DEN HAAG In een bief aan de heren Goedhart en Schuitemaker, die sinds vandaag :n dc- Kamer een apar- J te fractie vormen na hun breuk met de PvdA. schrijft PvdA-fraktieleider j Den Uyl dat niet de PvdA, maar de heer Goedhart zich isoleert In de brief van de heer Goedhart, waarin hij de fractie officieel mee deelde niet langer deel tp willen uit maken van de PvdA. had deze de partij verweten, dat men onder druk van nieuw links- bewust het isolement zoekt. Drs. Den Uyl schrijf tverder.dat het niet toevallig is dat de heren Goed hart en Schuitemaker uit de fraktie zijn getreden. De oppositieleider is met name geschrokken van de op merkingen van de heer Goedhart over de ontwikkelingshulp. Volgens de heer Goedhart bieden PvdA en D'66 tegen elkaar op wat betreft de hoogte van het bedrag, bestemd voor ontwikkelingshulp. Drs. Den Uyl ver weet de heren Goedhart en Schuite maker „mateloze o\ trdrijving". zal er, zegt men in Den Haag. ruim schoots zijn, want tot nu toe is vrij wel nog geen hotel of pension vol geboekt. Met name rekent men op veel kampeerders. Vorig jaar zetten 500.00 weekenders (Nederlanders en buitenlanders) hun tentje op. Of dit aantal ditmaal wordt gehaald, is echter een vraag. Ook voor hen zal alles afhangen van het weer. Enkele van de vele eigenschappen: 1 '1000 tot 8 volle se- konden, 3 verwissel bare zoekersystemen, synchroomflitsen tot 1/125 sek., etc. etc. Hij is al bij uw fotohandelaar! In de coupé zat alleen nog een beslist deftig oud heertje. Wat lang zaam in zijn bewegingen. Sekuur had hij zich geïnstalleerd. Handschoenen op het klaptafeltje, doosje met klei ne sigaartjes, lucifers er naast.. Uit een keurige koffertas haalde hij een tijdschrift, koos een sigaartje met keurende blik, alsof er in het doosje geen tien van precies dezelfde kwaliteit zaten, stak het op en was weg in zijn lektuur. Toen kwam de conducteur.... kaartjes astublieft. Meneer greep in zijn binnenzak en produceerde een 65 plus kaart, be sefte toen dat daar nog een kaartje bij hoorde en keek verstomd rond. Greep in zijn zak naar zijn porte monnee keek nog verbaasder en vond het kaartje dat hij verwachtte niet. De portefeuille kwam aan de beurt. Geen kaartje.... De conducteur was van het strenge genre en keek borend. De reiziger keek terug, de on schuld vloeide uit zijn ogen. „Ik heb een kaartje, een klein wit papiertje, een gek ding, uit de automaat ge haald.... De conducteur deed er het zwijgen toe en wachtte en priemde. „Een wit klein kaartje...." zei me neer weer. „Ik heb het nog lopen bekijken, zo'n gek vodje...." De conducteur vertrok lichtelijk de mond tot een beledigde grijns, kennelijk gedoogde hij geen kritiek op zijn werkgever. Meneer zocht in zijn zakken na in steeds nerveuzer bewegen. De con ducteur tastte bijna onmerkbaar naar zijn binnenzak, waar het bon boekje sluimerde. Opeens kwam er een brede lach op het gelaat van de passagier, hij greep het tijdschrift, wapperde er mee en ja hoor daar sneeuwde een wit floddertje naar beneden. De mannen bukten er tegelijk naar, de conducteur won het en hield het met onuitsprekelijke ver achting tussen de vingers.... Meneer keek al-s overwinnaar en zonk ietwat vermoeid terug in de kussens. Volgens hem was de zaak Conflict geregeld, greep toen het doosje siga ren en opende het. Maar het inci dent was helemaal niet gesloten. „U hebt hier", de conducteur was nu een wrekende rechter geworden. ..een kinderkaartje, retour tweede klas...." ..Nee", zei meneer. „Ik heb een halve enkele eerste klas, behorende bij mijn 65 plus kaart, gisteren ben ik namelijk heen gereisd en heb precies hetzelfde betaald voor mijn halve enkele eerste...." Maar de conducteur legde deskun dig uit, dat dit kaartje, getrokken uil de automaat op het Utrechtse station, niets anders was dan een kinderretour tweede, waarvan toe vallig de prijs gelijk is aan een hal ve enkele eerste klas.... De passagier kon het belang van de zaak niet zien. als beide kaartjes toch evenveel kosten wat deed het er dan toe? Maar het bonboekje was er al, open en bloot. Geboeid zag ik het alles aan. wie zou winnen? De conducteur met zijn striktheid of het meneertje met zijn logica? De conducteur lag duidelijk een neuslengte voor. De passagier voelde dat, maar was vast. besloten te strijden voor zijn zaak. ..Laten ze die automaten dan dui delijker maken", mopperde hij. „Het is al gek genoeg dat ik op een kin derkaartje moet reizen...." Zijn witte kortgeknipte snor trilde een beetje mee van emotie. ..Die automaten zijn zeer duide lijk", stadhuisde de conducteur, ..zeer zeer duidelijk, de reiziger dient zich te overtuigen dat hij het goede biljet kiest..." „Al die knoppen", moppelde zijn rivaal. „Dat is de moderne tijd", had de conducteur als weerwoord en greep zijn ballpoint om ik weet niet wat te gaan schrijven, waarschijnlijk een boetebriefje. De reiziger begon rood aan te lo pen en toen gebeurde het wondertje: de trein gleed het station binnen en het bleek het station te zijn, waar meneer er uit moest. De conducteur kreeg ook haast, klapte het boekje dicht, borg de ball point op, stak het vodkaartje in zijn zak en zei op een vorstelijke toon. „Gaat u maar, het kaartje houd ik, opdat het niet misplaatst voor de te rugweg gebruikt wordt...." Toen waren beiden weg. de trein weer reed. zag i' sigarendoos je.... Er zaten stuks is.... SAIGON Het Zuidvietna- mese leger is een nieuwe actie op Cambodjaans grondgebied be gonnen. HIGH WYCOMBE Een Britse levensmiddelenmaat- I schappij heeft een methode ont- dekt om zetmeel om te zetten in voedsel met een hoog eiwit- j gehalte. Als dc experimenten van de Ranks Hovis McDougali Food Company sue- cesvol verlopen, dan is de tjjd in zicht I j dat men goed vlees kan maken van aardappelen, rijst, cassave of suiker bieten. Het revolutionaire van A3/5, zoals het produkt heet, is dat het in de meeste landen goedkoop zal kunnen worden gemaakt uit deze levensmid- delen. Het kan zelfs worden vervaar digd uit bijprodukten van bepaalde voedselfabrieken. Eiwitten zijn van essentieel belang voor de groei van de hersenen. Daar om zal A3/5 veel kunnen bijdragen ter bestrijding van de ondervoeding in de onderontwikkelde landen. Het zal nog zo'n drie jaar duren voordat A3/5 in de handel zal kunnen komen. DEN BOSCH De officier van de Bossche rechtbank eiste gisteren een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek tegen de meubelmaker C. M. uit Eindhoven, voor de overval op een landbouwer in Boxtel in maart vorig jaar. Met een andere man had M. de Boer onder bedreiging van een ge weer gedwongen te zeggen waar zijn geld te vinden was. Deze nam daarop de vlucht. Het schot dat M. toen loste verwondde de vluchteling slechts licht. De buit bedroeg 1300 gulden. Dit heeft het ministerie van defen sie in Saigon meegedeeld. De operatie dc Zuidvietnamezen dringen nu diep Cambodja in, wordt uitge voerd om het algemeen hoofdkwar tier van de Noordvietnamezen in het Hoogland op te sporen en te vernieti gen. Andere eenheden trekken langs de f hoofdweg in dc richting van de hoofd- I stad van Cambodja, Pnom Penh. Een woordvoerder zei niet te weten of de eenheden ook naar Pnom Penh zullen gaan. Hij voegde er aan toe: ..De afstand naar de hoofdstad be draagt echter nog slechts veertig of vijftig kilometer." Het is niet bekend of de operatie samen met Amerikaanse troepen wordt uitgevoerd. Volgens senator Mike Mansfield blijven de Amerikanen ook na de te rugtrekking op 30 juni mede verant woordelijk voor de strijd, die de Zuidvietnamezen nog zullen voeren in Cambodja. attracties in kaatsheuvel ;g. Pas toen ik het open nog negen Wanneer? Kies uit 12 dagen in mei 2, 5. 9, 12. 13, 20, 21. 23, 26, 27, 28 of 30 mei. Hoe? Door uw kaart aan het loket te laten afstempelen. Ie Klasse tegen bijbetaling. Strooibiljet aan liet loket. 3-maandskaart f 20.-, echtpaar f30.- Jaarkaart f 50.-, echtpaar f 75.- De Cup (2) Het is een schandaal dat de heer H. Biesheuvel Gods Woord en de Heidel- bergse Catechismus gebruikt om een aanval te doen op een nationale zaak: de Cup. Hij heeft er alleen mee be reikt dat derden nog meer spotten met het christendom. Als de heer Biesheuvel iets positiefs wil doen moet hij het bestuur van Feijenoord en de spelers schriftelijk gelukwensen en hen uitnodigen eens een gesprek te voeren over de over winning van Christus En dat zou dan beter uitgepakt hebben Ik denk dat er onder de duizenden jubelende mensen in Rotterdam ook velen geweest zullen zijn, die Billy Graham massaal zouden hebben toege- I juicht als hij in. Rotterdam geweest jzou zijn. Welk lied zou de heer Bies- heuvel dan gecomponeerd hebben'' Voorburg A. A. de Jong De Cup (3) Het ingezonden stuk van de heer H. Biesheuvel heeft me enorm aangespro ken. Ook bij mij komt dikwijls de ge dachte op. dat we de (voetbal)sport op een bedenkelijk hoog voetstuk plaat sen. Zelf ontkom ik daar al evenmin aan. Een inderdaad opwindende zaak is van gezonde ontspanningsvorm ver worden tot pure mensenverheerlljking. Hemelvaartsdag werd Feijenoorddag. Oppermachtig voetbal heeft velen in zijn ban. Hoe kom je eruit? En..j wil ie eruit? Gorinchem Henk Tculing

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7