cties studenten tegen de plannen-Veringa gestart CH-vrouwen pleiten voor ander belastingsysteem De Kabouters eten ook 'kaas uit 't vuistje'. Ze hebben geen alternatief. Radicalen in de ARP op weg naar de ontknoping ER BESTAAT NOG KLASSEJUSTITIE RNARD DRUKKER IIDDER GESLAGEN Betogers praten niet met minister CNV contra hoger AKZO-personeel frootse hulde in Capelies stadhuis Enquête naar reserve aan leerkrachten Op CH-lijsten ditmaal veel vrouwen Vind maar eens een systeem camera met lichtmeting door de lens (over het volle beeldvlak) voor zo'n aantrekkelijke prijs! f595. 1 IUIZENDSTE DEZE WEEK GESTELD amer bereikt mijlpaal bij het vragenrecht Nu vast links voor sorteren Bejaardenpartij vraagt pasjes Tragiek PvdA-bestuur in Hilversum toch herkozen Obsessie WOENSDAG 13 WEI 1970 onze onderwijsredacteur) HAAG „Veringa naar wij naar binnen", riepen liddag demonstrerende ien en studenten voor het •rie van O. en W. Ter in- op de algemene staking tudenten en stafleden tegen retsontwerp-Veringa, aan- idigd voor vandaag, was ifvaardiging" van de Am- imse universiteit naar Den gereisd om parlement en rcer aan te zeggen dat een rsitaire bestuurshervor- volgens de opzet-Veringa kvaardbaar is. Minister liet weten dat hij be- fas vijf demonstranten te ont- o Onder de betogers (200 a 250) Dd enige weifeling; de meesten tenslotte een contact met de Ier niet op prijs te stellen. Zon- it men Veringa gezien had, trok :t verder naar het Malieveld, ontbonden werd. •monstratie had een zeer kalm Teksten op de spandoeken: heringa voor hij ons pakt", tten tegen Veringa" en ,.Geen ider ons". scandeerde het bekende „dit is tgin, wij gaan door met de maar de stemming bleef vrij De liberale Kamerleden Vonhoff en Van Dijk en de heer Schuring raak ten met de demonstranten in dis cussie o.a. over de vraag of alleen de mensen die op de universiteit wer ken, moeten uitmaken hoe de univer siteit bestuurd dient te worden. Een politiefunctionaris meende aan deze discussie een eind te moeten maken; moeilijkheden met de politie hebben zich echter niet voorgedaan. Een deel van de Onderwijscommis sie der Tweede Kamer heeft daarna een delegatie van de demonstranten ontvangen. Men wilde de Kamerleden informatie verschaffen. UTRECHT Het CNV betreurt de verklaringen die zijn afgelegd bij de oprichting van de vereniging van ho ger AKZO-personeel (1500). De mede deling dat de nieuwe vereniging zich onderscheidt van de vakbond, doordat zij zich niet expliciet tegenover de directies opstelt, wekt, zo zegt het CNV, ten onrechte de indruk dat de vakbonden zioh altijd lijnrecht tegerv over de directies opstellen en zich weinig gelegen laten liggen aan de belangen van de onderneming. Het CNV betreurt het ook dat het hoger personeel zich organiseert in verenigingen, die losstaan van de vakcentrales. Volgens een woordvoerder van de betogers heeft het communistische Kamerlid Bakker gezegd dat de te genstanders van Veringa's plannen tijd kunnen winnen als er een tus senfase van hearings komt. Over de nota-Veringa zijn al vele groepen ge hoord, maar er zouden nu nieuwe hearings kunnen komen over het wetsontwerp-Veringa. (Van onze onderwijsredacteur DEN HAAG Via een adver tentie-campagne in een aantal streek bladen gaat de Algemene Neder landse Onderwijzers Federatie deze week de omvang van de reserve aan kleuterleidsters, onderwijzeressen en onderwijzers peilen. Het onderzoek is gericht op vier gebieden met een verschillend karak ter: de stedelijke agglomeratie Rot terdam, de provincie Zeeland, Noord- kennemerland en het grensgebied van N.W. Groningen en N.O. Friesland. Bevoegden die op het ogenblik bui ten het onderwijs staan, maar wel bereid zouden zijn weer les te gaan geven (bijvoorbeeld onderwijzeressen die bij hun huwelijk de school heb ben verlaten), worden opgeroepen een enquêteformulier aan te vragen. De Onderwijzersfederatie hoopt zo gegevens binnen te krijgen die aanto nen dat een verdere verlaging van de leerlingenschaal en part-time hulp aan hoofden van scholen mogelijk is. BAARN De jaarvergadering van de Centrale van Christelijk His torische Vrouwen in het Zendings centrum heeft geheel in het teken gestaan van de verkiezingen, zowel die voor de gemeenteraad van 3 juni, als voor de Kamer in 1971. j Het blykt, dat de leden het advies van het bestuur om zich ook in de kiesvereniging actief te tonen met ijver hebben opgevolgd. Het resultaat is, dat bij de aanstaande gemeente raadsverkiezingen in zeer veel ge meenten een vrouw voorkomt op de CH-lijst of op de gecombineerde lijst van C.H.U. en A.R.P. enz. In enige gemeenten, o.a. Smilde en Heemste de is een vrouw zelfs lijsttrekker. De nieuwste verkiezingskreet en de vrouw die kiest een vrouw kon met de nodige humor wel aan vaard worden. Besloten is op Evara- ma, de manifestatie die in Rotter dam gehouden zal worden, een goe de propaganda, zowel voor de Cen trale als voor het blad „Vrouwen geluiden"' te maken. Mevrouw D. Y. W. de Graaff-Nau- ta, die voorzitster is geworden van de christelijke statenfractie van Friesland, is wegens drukke werk zaamheden afgetreden als bestuurs lid. In haar plaats is benoemd mr. H. A. Strijd-Groenewegen uit Har derwijk. BRUSSEL Tom Okker heeft in Brussel zijn partij voor de eerste ron de herenenkelspel van het internatio nale tennistornooi om de kampioen schappen van België moeiteloos ge wonnen. Hij gaf de Braziliaan Edison Mandarino met 64 60 geen kans. Tom Okker heeft vorig jaar de titel behaald. De voornaamste uitslagen waren: Herenenkelspel, eerste ronde: Bar- thes - Tiriac 62 60, Richey - Kou- delka 64 75, Nastase - Stilwell 8—6 6—1, Phillips - Pilic 6—2 6—4, Santana - Contet 61 63, Hewitt - Dent 60 64, Cox - Gisbert 62 16 62, Riessen - Mignot 36 6—4 61, Ruffels - McMillan 64 63. XE A/D IJSSEL Jaap van Ajav had zich voorgc- het eerste half jaar zeker niet lurt van Rotterdam te komen, liging van zijn neef Bernard aanwezig te zijn bij ildiging ter gelegenheid van tigjarig jubileum als artiest )ij echter niet afslaan, ibbcn er kennelijk meer niet die het fenomeen Berjjard nabij hebben leren kennen van onze grootste musici, was vol in het Capelse raad- waar de jubilaris door het ge- ïbestuur werd ontvangen. Vol insen die Drukker wilden hul- 'oor alles wat hij heeft gedaan lij als vijftienjarige werd aan- als remplsQant van Hugo de dirigent van het Royal Orkest Amsterdamse Nieuwendijk, in :mde Cinema Royale, later leerde iedereen zijn :ennen door de AVRO-micro- „Vijftien minuten wereldme- op hetpijploos orgeL" ren is Bernard Drukker in Doonnplaats Capelle aan den ehuldigd ter gelegenheid van eertigjarige artiestenjubileum eg een koninklijke onderschei- rider in de orde van Oranje- Nassau. Het is niet langer alleen Bernard: sinds gisteren is het Ridder Bernard Drukker. Capelles burgemeester Van Dijk speldde hem de versierselen op, behorend bij de onderscheiding van ridder in de orde van Oranje-Nassau. Drukker was er diep van onder de indruk, voor zover hij dat al niet was door de warme ontvangst die zijn vrienden en familieleden hem hadden bereid. Van die vrienden typeerde rabbijn Soetendorp de nieuwbakken ridder het best: „Bernard, ik heb de laatste tijd nogal wat contacten met kabou ters. Voor mij ben jij eigenlijk de enige echter ludieke kabouter!" De microfoon in het Capelse raad huis is waarschijnlijk maar zelden zo druk gebruikt als gisteren. Spreker na spreker meldde zich, zelfs Alex de Haas, die van zijn internist streng huisarrest opgelegd heeft gekregen, moest en zou aanwezig zijn. Bernard Drukker is tenslotte Bernard Druk ker, de man die meer dan wie ook naam heeft gemaakt op het Ham- mond-orgel en omgekeerd ook het Hammond-orgel zijn naam heeft be zorgd. Praktica super TL Met aus Jena T 2,8/50 mm I Vraag uw fotofu ndelaar I Orwo FotoN.V. - Postbus 127 - Hilversum UTRECHT De leden van de Centrale van Christelijk Histo rische Vrouwen hebben gisteren op een studiedag in de Jaar beurscongreszaal getracht een antwoord te vinden op de vraag: „De vrouw op wegwaar heen?" In ieder geval op weg naaT de Ka merverkiezingen in 1971, waaraan dus vastzit dat de partijen in de loop van dit jaar met hun programma's voor de dag zullen moeten komen. De studiedag nu was er op gericht de wensen van de C'.H.-vrouwen te pei len en die door te geven aan het Uniebestuur en d« fractie. Ten aanzien van ons belastingstel sel was men van mening, dat zowel de werkende gehuwde vrouw als de ongehuwden schromelijk gediscrimi neerd worden door ons huidige sys teem. Dit gaat namelijk, aldus de presidente van de Centrale, mr. T. Groote-Van Boven, uit van verwron gen begrippen. HAAG De Tweede Kamer een mijlpaal bereikt op het ge- Yan het vragenrecht. Deze week de duizendste schriftelijke gesteld in het zittingsjaar 970. '69, toen deze mijlpaal voor het werd bereikt, werd de 1000-ste gesteld op 15 augustus, drie den later dus -dan thans. Met de duizend vragen van dinsdag is Yeede Kamer een miljoenenbe- [eworden. Zoals bekend worden de kosten verbonden aan de beant woording van een vraag geschat op duizend gulden. In het afgelopen jaaf werden de meeste vragen gesteld door leden van de PvdA-fractie. Dit jaar werden (nog) geen vragen gesteld door de Kamerleden Bakker (comm.), Dirkx (Kath.), Goedhart (Soc.), Hoekstra (Comm.), De Meijer (Kath.), Van Thiel (Kath.), Schuitemaker (Soc.), Schmelzer (Kath.), Veerman (ARP), en mevrouw Epema-Brugman (Soc.). Het inkomen van de vrouw wordt bij dat van de man opgeteld en hij krijgt de aanslag. Dit is volkomen on logisch. De man immers heeft voor een gedeelte van het inkomen geen arbeid verricht en geen inkomen ge kregen. Hij kan in wezen dus niet belast worden over het totaal. Als ideaal moet in principe gesteld worden: de inkomens gescheiden houden en apart aanslaan. Dit is het enige systeem waarbij het bestaan van de vrouw erkend wordt. Zij heeft recht op arbeid; dan heeft ze ook recht op een eigen inkomen en een eigen aanslag. Het ideale systeem kan nader worden bezien, maar op het ogenblik zit men met de nota Grapperhaus en het is een zaak van praktische politiek te trachten, al thans hierop invloed uit te oefenen. De huidige regeling brengt alleen enige verlichting voor de lagere inko mens. Persoonlijk pleitte mr. Groote voor een aftrek, voordat het inkomen van de vrouw, bij dat van de man wordt opgeteld van 50 pet met een minimum van 1600 en een maximum van 5000 gulden. Het ongehuwden-tarief is volkomen onbillijk, daar juist de ongehuwde re latief meer kosten heeft voor woon ruimte en huishouding. Opvoeding Uitvoerig werd gediscussieerd over de vraag in hoeverre crèches, kinder dagverblijven e.d. een noodzakelijke voorziening zijn. De kernvraag is: moet het jonge kind alleen door de moeder verzorgd en opgevoed wor den? Algemeen was men van mening, dat de traditionele rol van man en vrouw herzien moet worden. De ge huwde vrouw zal uit haar bescherm de positie in de maatschappij moeten durven treden, maar daarbij gewa pend moeten zijn met kennis en scho ling. De vrouw moet in staat zijn om na de weinige jaren, dat zij door kleine kinderen aan huis gebonden is een verzorging door de moeder tot drie jaar wordt toch wel het gunstig ste geacht voor de ontwikkeling van een kind haar maatschappelijk aandeel weer te leveren. De levendige discussies, die op een hoog peil gevoerd werden, zouden we kunnen samenvatten in de conclusie, dat ontplooiing van de vrouw door opleiding, scholing en vooral ook bij scholing, noodzakelijk is, zowel voor haar taak van opvoedster als voor haar eigen welzijn. Daarnaast heeft de maatschappij haar gaven, haar vaardigheid en haar kennis nodig. Nu blijft veel talent verborgen. Zij kan pas mce-functioneren, wanneer ze zich ten volle ontplooit. Op het ogen blik is het zo, dat de maatschappij haar wel kan en wil gebruiken, maar zich afkerig toont om haar vrijheden en rechten te honoreren. RADICALEN in de Anti-Revolutionaire Partij ste venen op de ontknoping af. Deze week is van hen bij J. H. Kok te Kampen een pamflet verschenen (72 blz.. 4,95), waarin fel wordt geageerd tegen samenwerking en gezamenlijk optreden van de ARP met CHU en KVP. Vooral de fractieleider, mr. Biesheuvel, de kam pioen van deze samenwerking, moet het in de bij dragen van Sytze Faber, Hans Feddema, Erik Jurgens en Bas de Gaay Fortman ontgelden. „Op weg naar de ontknoping" heet het geschrift. De knoop moet volgende maand, als het Partyconvent wordt gehouden, worden ontward. Dan immers, schrijft De Gaay Fortman, kan het besluit tot een programmatische samen werking met CHU en KVP („een noodlottig misverstand") nog worden herroepen. Deze samenwerking, zo is het betoog, heeit het ont staan van een christelijke centrumpartij tot gevolg. En zo'n partij kan niet progressief zijn. Volgens De Gaay Fortman is een echt christelijke partij links. Wie linksaf wil slaan, moet niet rechts voorsorteren. Daarom is de samenwerking met CHU en KVP fout, want deze partijen zijn niet links. Opvallend is dat Hans Feddema en Bas de Gaay Fort man zich volgens de ouderwetse methode tegen de andere partijen afzetten om zo de ARP er beter af te laten komen. Feddema: Het christelijk uitgangspunt heeft bij de CHU nimmer op de voorgrond gestaan, al was het alleen maar omdat meer vrijzinnige stromingen in de Unie daarvan niet gediend waren. Het christelijk uitgangspunt heeft in de KVP nauwelijks of een uiterst ondergeschikte rol gespeeld. De Gaay Fortman: Het christelijk uitgangspunt van de KVP is een formele zaak, het is een zaak van papieren. De CHU is geen politieke partij, maar een unie; een unie van hervormde protestanten, die graag aan de regering van het land willen meewerken. De SGP en het GPV worden getuigenispartijen genoemd, die niet kunnen samenwerken in een politieke coalitie. Sytze Faber legt helder uit wat de a.r. radicalen bezielt. Zij wil len uiteindelijk een vooruitstre vend beleid van de confessionele partijen, maar hebben weinig vertrouwen in de progressiviteit van CHU en KVP. De CDU-trein dendert echter voort en dat betekent dat een groep van de a.r. radicalen op dood spoor is gekomen. Zij wor den straks de politiek daklozen, want Faber ziet niet meer dat de trein gestopt kan worden. Andere radicalen zoeken het in een onvermijdelijke schaalvergro ting en willen hun acties ver leggen naar het verband van de confessionele samenwerking. Maar verwatert zo'n samenwer king niet? vraagt Faber. Voor hem is het christelijk uitgangs- FEDDEMA BIESHEUVEL punt voor het politiek handelen beslissend. Een confes sionele partij is niet uit de tijd, maar actueler dan ooit. Het uitgangspunt moet herkend worden in de concrete politiek. Van groot belang is, dat christenen in en buiten de confessionele partijen tot een dialoog komen. Berustend gaat Sytze Faber ervan uit, dat na 1971 de tegenwoordige regeringscombinatie blijft. Hij ziet, op grond van de besprekingen van de Achttien, Biesheuvel als premier. Gezien deze toekomst wil Faber het Convent de be slissing laten nemen, de fractie in de Tweede Kamer los te maken van de partij. De fractie kan dan naar eigen inzicht het programma uitvoeren en de partij kan zich onafhankelijk bezinnen op de christelijke politiek op lange termijn. Op het ogenblik echter, aldus de kritiek, voert de fractie een „korte-baan-politiek" en wordt het gezicht van de party bepaald in Aerdenhout (woonplaats van Biesheuvel). Het gevaar is groot dat de party een ad ministratief verlengstuk wordt van de fractie. In zijn bewogen opstel komt ds. R. J. van der Veen tot de conclusie, dat de ARP de NAVO moet afwijzen en dat Nederland de positie van ongebonden natie moet gaan innemen. Erik Jurgens, voorzitter van de door de ARP afge wezen PPR, verwijt de ARP, dat ze is teruggevallen in de antithese-gedachte en dat de partij nu aan een pseudo-oecumene doet. „Het is een oecumene van in stituten in plaats van mensen." Wim Herstels opstel is vooral bezinnend: „Christen-zijn kan onmogelijk beperkt blijven tot een innerlijk gevoel voor religie." Zijn praktische conclusie is een anti climax: Schrijf postbus 1971 Den Haag, van het PAK, waarvan het onlangs verschenen rapport door geen partij serieus is genomen. In een interview met prof. Verkuyl spreekt deze zich uit voor een progressief programma, dat kan worden uitgevoerd samen met de PvdA en desnoods ook de KVP. Tenslotte geeft Bas de Gaay Fortman het advies, voor het linksaf slaan links voor te sorteren, hoewel juist in de omgeving van het Haagse Binnenhof de weggebruikers rechts moeten voorsorteren voor linksaf BERT DE JONG LEIDEN Volgens de Leidse hoogleraar in de criminologie, prof. mr. W. H. Nagel, is nog wel hier en daar een duidelijk spoor van klasse justitie merkbaar. Hij zei dit gisteren op een forum avond over klasse justitie, die de juridische faculteit van de Leidse universiteit had georganiseerd. Onwillekeurig gebeurt dat door de rechter, aldus prof. Nagel, die een an dere taal spreekt dan zeer veel ver dachten. De rechter en zijn clan zijn van een andere soort dan dat van de gemiddelde verdachte. Volgens prof. Nagel behoort een heel groot percentage van de ver dachten en gevangenen in ons land tot de minder ontwikkelden. Hij sig naleerde voorts een enorm verschil in kwaliteit van de raadslieden. Hij zei ROTTERDAM Het bestuur van de Bejaardenpartij 65+ heeft B. en W. van Rotterdam gevraagd voor bejaar den, die daartoe de wens te kennen geven, een z.g. bejaardenpasje in te stellen voor het bezoeken van eve nementen tijdens Communicatie '70. Het bestuur van deze partij, die ook aan de gemeenteraadsverkiezin gen zal deelnemen, is van mening dat het bij ontbreken van zo'n pasje voor veel bejaarden onmogelijk zal zijn de evenementen te bezoeken en aan ver schillende attracties deel te nemen. verder nog dat de politie bij haar onderzoek zeer duidelijk selectief te werk gaat, zoals uit een onderzoek is gebleken. Mr. H. Drion, lid van de Hoge Raad, was van mening dat het pro bleem van de kosten van het recht hem belangrijker leek dan de kwestie van de klassejustitie. „Het is voor de gewone man nog steeds veel te duur om aan zijn recht te komen." Mr. G. E. Langemeijer. procureur- generaal bij de Hoge Raad, stelde dat rechters beter geen toga kunnen dragen. Volgens mr. P. H. Hugen- holtz, juridisch adviseur van het NVV, heeft de doorsnee rechter te weinig opleiding en is deze veel te eenzijdig en te theoretisch. HILVERSUM Het bestuur van de PvdA in Hilversum is gisteren tij dens een roerige vergadering herko zen. Het werd eerder door de leden vergadering aan de kant gezet in ver band met moeilijkheden over de kan didaatstelling voor Progressief Hil versum. Ook de rol van Vara-voorzitter J. B. Broeksz in deze kwestie kwam ter sprake, nadat in een verenigingsraad van de VARA kritiek was geuit op zijn optreden. Via een brief aan de heer Broeksz zal adhesie worden be tuigd aan zijn optreden. De Kabouters Willen een alter natieve maatschappij. Ze hebben nieuwe en andere ideeën over wonen, werken, eten. Erg boeiend allemaal, maar 't zat ons wel even boog. Gelukkig hebben ze ons gerustgesteld: ze willen en weten geen alternatief voor kias. Dat was een pak van ons hart. Niet dat we onszelf Kabouters willen noemen, maar eigenlijk: hebben we niét altijcl 'kaas uit 't vuistje' gepropageerd als een alternatief hapje? jQE machteloosheid van de Veilig heidsraad als gevolg van de negatieve Russische houding is giste ren opnieuw gebleken. In een vlot aanvaarde resolutie kwam de raad slechts tot de uitspraak, dat Israël direct Libanon moest ontrui men. Weer beperkt men zich te New York tot (een op zichzelf nuttig) wegnemen van de gevolgen van een conflict. De oorzaken blijven bestaan, omdat Libanon toestaat dat Palestijnse com mando's tegen Israël opereren. Libanon was niet betrokken bij de juni-oorlog van 1967. Het verloor geen gebied aan Israël, dat het nu kan opeisen. Het zijn andere Arabische landen, met name Syrië, die Libanon dwingen de kastanjes uit het vuur te halen. Begrijpelijk pakt Israël zelf de com mando's aan, nu de Libanese rege ring niet bij machte is het te doen. Israël moet eigen rechter spelen om dat de Arabische landen en de grote mogendheden het geen keus laten. Dat is de tragiek van het conflict in het Nabije Oosten, en Israël moet wel proberen ermee te leven. JN Amerika zijn bij onlusten opnieuw doden gevallen. Nu waren het geen blanke studenten, maar zwarte plunderaars. De gouverneur van de staat Georgia had opdracht gegeven zonodig met scherp te schieten. Het werd prompt gedaan. Argument: het is een goed georgani seerde samenzwering met het doel, dit land op zijn knieën te dwingen. Het is een nationale obsessie gewor den, achter alle betogingen, vooral van negers, een samenzwering te zien. Vergeten wordt, dat aan alle onrust, die soms in geweldpleging ontaardt, een enorm sociaal probleem ten grondslag ligt. Sinds president Nixon aan de macht kwam is de georganiseerde strijd te gen armoede en discriminatie helaas vrijwel stopgezet. De gevolgen zullen niet uitblijven, tenzij tijdig wordt ingezien dat het werkelijke probleem niet langer ver waarloosd kan worden. DEN HAAG Nederland heeft bij de regering van Guatemala aan gedrongen op behoorlijke bescher ming van de Nederlandse ambassa deur. Minister Luns heeft dit gisteren meegedeeld in antwoord op vragen van het WD-Kamerlid mr. Berkhou wer. Deze had na de moord op de West- duitse ambassadeur aangedrongen op het treffen van .collectieve veilig heidsmaatregelen

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9