Triomfale intocht van Cup-winnaars IN REGERING VS KLOOF Commentaar EUROPACUP IS IN ROTTERDAM Het Kwartet Onrust op universiteiten 1 land in hand" ij terugkeer n het legioen Massale betoging voor Witte Huis verboden Rotterdam feestte als nooit tevoren Vragen over executies Navo-raket ook voor Nederland Protest kerken Nieuwe Leidse Coulant Vrijdag 8 mei 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen christelijk dagblad voor leiden en omgeving f Nieuwe ^antoor LeidenSteenstraat 37Postbus 76Telefoon 31441Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. f 1,16, p. m. f 4,95, p. kw. 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Lui rit vu ttogvrs toy vu invasiv SPREUK Itt'tforiiiffsfuactiaimris trvvtli af beb juibt dc -lip- zwart gemaakt." E BILT In grote delen van pa was het gisteren vrij zon- )n warm weer, Een hogedruk- td boven Scandinavië hield brede oostelijke stroming in die tot juist boven Neder- reikte en waarmee conti- ^le lucht werd aangevoerd, fder naar het zuiden lag een maar uitgestrekt lagedruk- jd. De hierin aanwezige lucht Piets minder stabiel van op- r, zodat er enkele buien in kwamen. Later op de dag bok in ons land hier en daar buitje. nmerkelijk koeler bleef het banje, waar oceaanlucht was ingedrongen. Het bijbenorend ront lag vanmorgen over de ti en Italië en veroorzaakte regen- en onweersbuien, t ziet er naar uit dat het rukgebied zijn invloed ge- ijk meer naar het noorden uitbreiden. Hoewel -de tem- uren op ongeveer hetzélfde u blijven, neemt de buien toe. iruitzichten voor zondag: lal uren zon: 2 tot 9; min. en max. temp.: een tot zes in boven normaal; kans op droge periode van minstens ir: 70 procent; kans op een jl droog etmaal: 40 procent. ROMETERSTAND: heden ,'ur 75i*. (m (1003 niiJnó.f'). id. 1 Zon en maan ton op'4.57, onder 20.17; maan pl, onder 0.21; 13 mei EK. r Water 'mei: Rotterdam le getij (-19.40, Vlissingen 4.00—16.32, pmstad 7.5320.24. ECHT ROTTERDAM Uitge- iFeijenoord-suporters kwamen |vond (gistermorgen per vlieg- H auto's en treinen Rotterdam De eerste Feijenoord-expres irde omstreeks kwart over vier liiddag op het Utrechts centraal L it via dfe stationsluidsprekers Ijenoordmars ten gehore was nt, herleefde het spektakel van I. De mars was een bijzondere jaan het legioen dat de reis van ar Milaan met vier treinen Dp het centraal station in lam schalde opnieuw het lordlied uit de luidsprekers. igemeestër Thomassen mocht cup ook even vasthouden. Inoordaanvoerder Israël was daarbij behulpzaam. WASHINGTON De Amerikaanse militaire interventie in Cambodja heeft een diepe kloof geschapen in de boezem van de regering-Nixon en ernstige meningsverschillen aan het licht ge bracht tussen haar hoogste functionarissen. Volgens welingelichte waar nemers hebben de ministers Ho gers (buitenlandse zaken) en Laird (defensie) zich fel gekeerd tegen president Nixons besluit. Zij hebben vergeefs getracht de president te overreden van de interventie af te zien. De mi nisters vreesden vooral de ge volgen van vergroting van het conflict in de VS zelf. Hoge ambtenaren van de ministe ries van defensie en van buitenlandse zaken tonen zich bitter en teleurge steld over de gang van zaken. Zij klaagden over het feit dat zij nauwe lijks op de hoogte worden gebracht van de militaire beslissingen. Minister van binnenlandse zaken Walter Hickel stuurde een persoon- I lijke brief aan Njxon waarin hij zegt dat de regering zich dreigt te ver vreemden van de jeugd. Hickel doet een beroep op het staatshoofd zich meer om de jongeren te bekommeren. Indirect levert hij kritiek op de wijze waarop vice-president Agnew de su- denten verkettert, die het niet met het regeringsbeleid eens zijn. Ar,thon Moffet, directeur van het bureau voor studenten en jeugd van. het ministerie van gezondheid, onder wijs en welzijnszorg, heeft, zijn ont slag ingediend omdat hij zich niet kon verenigen met Nixons politiek. Hij beschuldigde de president er van een verkeerde taktiek tegen de protesterende studenten toe te passen en niet te willen luisteren naar hum grieven. „Ik steun het geweldloze protest en kan niet langer een rege ring dienen die dat in discrediet wil brengen", aldus Moffet. Dat de president vorige week vrij dag de protesterende studenten 'lam stralen' noemde deed voor hem de deur dicht. Ronald Ziegler, de per schef van Nixon, deelde gisteren mee, dat de Amerikaanse troepen in Cam bodja een groot communistisch com plex hebben ontdekt, dat het hoofdkwartier zou kunnen zijn van de Noordvietnamezen en de Vietcong voor hun operaties tegen Zuid-Viet- nam. Maar. aldus Ziegler. men kan dit echter nog niet bevestigen. De ont dekte basis is wel de best ingerichte, die tot dusver door de Amerikaanse troepen is ontdekt tijdens hun inval in net Vishaakgebied van Cambodja. Uit Phnom wordt vernomen, dat de omsingeling van de Cambodjaanse hoofdstad door de Vietcong en Noord vietnamezen gestaag voortgaat. Intus sen worden voor de verdediging van de stad steeds meer Chmers, die in Vietnam gestreden hebben, en Zuid- vietnamese troepen door de lucht aangevoerd. Het gaat hier om keur troepen die door de Amerikanen zijn opgeleid. Voor vervolg zie pagina 5 Rotterdam heeft feestgevierd zoals nog nooit eerder is gebeurd. Tienduizenden ran vreugde uitzinnige Maasstadbewoners be jubelden hun kampioenen, de glorieuze Europacupwinnaar Feijenoord. Tijdens de huldiging van de spelers gistermiddag op het bordes van het stadhuis, zag de Coolsingel zwart van de enorme mensenmassa. Rotterdam is niet „uitgeraasd'' van het wonder van mïlaan" nu nog kan men z'n enthousiasme niet baas, maar wal geeft het, de Cup is in Rotterdam een grandioos hoogtepunt van manifestatie C'70. ROTTERDAM W at een nacht, wat een dag! Sinds de be vrijding heeft Rotterdam niet meer zo'n feest gevierd. Tot tien voor twaalf woensdagavond had de Maasstad, had heel Nederland, de adem ingehouden. Toen snerpte het fluitje over het veld van San Siro: wat niemand had willen geloven was gebeurd. Feijen oord had de Europa Cup gewonnen. Een in de geschiedenis van het Nederlandse voetbal uniek ge beuren, dat via tientallen radio- en tv-stations door de wereld was gevolgd. ..Das kleine Holland hat die Cup!" riep een enthou siaste Duitse verslaggever uit. Op dat ogenblik reden claxonne rende automobilisten, en renden met Feijenoord-vlaggen zwaaien de jongelui naar «le Coolsingel. het hart van de stad. Het werd een heksenketel. cies. een machine van de British Air Services landde, dat geheel rood-en- wit (de kleuren van Feijenoord) was geschilderd. De tienduizenden meenden dat dit het vliegtuig was met het succesrijke elftal uit Milaan. Maar het was een groep Engelse toeristen. De suppor ters bestormden niettemin het plat form en zwermden uit tot over de landingsbanen. De piloot van de DC-9 kreeg het advies uit te wijken naar Schiphol. De menigte, die dit werd verteld, trok naar de Coolsingel en veroorzaakte een gigantische verkeers chaos. Duizenden spoedden zich ook per auto naar de rijksweg naar Schiphol. Vele honderden auto's blok keerden de wegen, mensen stap ten uit en omhelsden en felici teerden elkaar. Kort na midder nacht verscheen burgemeester Thomassen op het balkon van het stadhuis, en' dirigeerde hjj het „Geen woorden, maar daden." Later werd hjj op de schouders van Feijenoord- vrienden over de Coolsingel ge dragen. Hoogtepunt Het hoogtepunt van het feest kwam gistermiddag: 200.000 mensen voor het stadhuis juichten, "toeterden en applaudiseerden tien minuten lang toen de elf van Feijenoord met de cup op het balkon verschenen. In de Burgerzaal van het stadhuis volgde de huldiging, waarbij de burgemees ter zei: „Dit heeft Rotterdam nog nooit meegemaakt en zal het ook nooit meer meemaken." Het orgel liet het „geen woorden maar daden" ho ren. Theo Laseroms huilde. De elf spelers, met hun vrouwen, waren niet zoals in de bedoeling 1 lag direct in hun DC-9 van de KLM op vliegveld Zestienhoven ge- I land. maar op Schiphol. Het enthou- j siaste publiek dat met tienduizenden het middenterrein opstormde maakte j landen onmogelijk. De spanning ont- laadde zich toen, om twaalf uur pre- KLM. politie en Feijenoord-leiders bedachten een list om de te grote be langstelling te ontlopen. De spelers en de officials werden op Schiphol an derhalf uur afgezonderd in de ont-- vangstkamer. Tenslotte bracht men hen onverwacht terug naar de DC-9, waarin ze weer snel terugvlogen naar het inmiddels rustig geworden Zes tienhoven. Om tien voor drie landde het toe stel, dat volgens plan omstreeks half een had moeten arriveren, op het Rotterdamse vliegveld. Even na drie uur begon de triomfale feestelijke rit naar het stadhuis op de Coolsingel. Langs de weg bejubelden tienduizen den de cup-winnaarS. De rit duurde langer dan een uur, omdat moest worden afgeweken van de aangekondigde route: de versierde bussen werd door publiek de weg versperd. Via een achterdeur het politiebureau aan het Haagse Veer moesten de spelers het stadhuis in. Precies om twaalf minuten voor vier toonde Israel de cup aan de honderd duizenden, die in een oorverdovend gejuich en geloei uitbarstten. Vooral Ove Kindvall, de maker van het win nende doelpunt, werd met spreekko ren geëerd. Vuurpijl Burgemeester Thomassen overhan digde elk van de spelers de Wolfert van Borselen-penning. De burge meester: „Hier zijn geen woorden voor. De manifestatie C'70 begint met een vuurpijl." Omstreeks vijf uur vertrokken de elf naar Zuid, het hart van hun club, voor een tweede huldiging. In Rotter- spreken. De oudere generatie, die immers haar eigen zeer wezenlijke herinne ringen had aan de jaren van bezet ting en druk. was geneigd de nadruk te leggen op het feit van de bevrij ding. Zij wist wat het betekende, van de vrijheid beroofd te zijn ge weest. De vrijheid moest worden herkregen, en zij werd herkregen. De jongere generatie was en is geneigd minder te mediteren over het feit van de bevrijding voor haar immers niet iets van eigen belevenis maar te vragen zowel wat er zo al in die herkregen vrijheid is ge daan als hoe het elders op dezelfde aarde als waarop wij wonen met de vrijheid is gesteld. Uit betogen op de voorbije feest dagen gehouden was dit verschil in benadering op te merken. Wij voor ons we herhalen het zien hier niet zozeer een tegenstrijdigheid als wel een bevestiging dat wij allen vérder moeten. De bevrijding was een bij uitstek heuglijk gebeuren, nadat de vooraf gaande jaren ons hadden geleerd wat het zeggen wil, van de vrijheid te zijn beroofd. We moesten haar terug hebben. Het terughebben echter was niet ge noeg. Vrijheid is niet maar iets om doen te hebben, maar iets om iets mee te dóen. om daarmee aan het werk te gaan. Niet dat de oudere generatie het zo niet zou hebben begrepen. Maar het is een natuurlijke zaak dat er hier ruimte is voor een aanvullend den ken. En dus ook voor een kritisch zelfonderzoek. Dat ook daarbij wel fouten worden gemaakt is buiten kijf. rn ook dat zal in de sfeer van vrijheid gezegd moeten kunnen wor den. Er is in een mensenleven nog veel te doen. Maar er Ls vrijheid in de zin ook van mogelijkheid tot wer ken, en dat werken zal óók moeten zijn een werken aan de vrijheid. DEN HAAG Het PvdA-Kainer- lid Lems heeft de ministers van de fensie en justitie vragen gesteld over de executies van Nederlandse militai ren ten tijde van de eerste oorlogsda gen in 1940. Hij vraagt onder andere of de exe cutie van twee Nederlandse militai ren in Breda in overeenstemming is met de richtlijnen van het militair procesrecht. De heer Lems vindt dat ook in de militaire strafwetgeving de doodstraf moet worden geschrapt, omdat deze moreel niet langer kan worden aanvaard en de rechtsgang tevens volkomen onbevredigt. I DEN HAAG Nederland zal als vijfde NAVO-lid gaan deelnemen aan de verdere ontwikkeling van een kor- teafstandsraket, die aan boord van schepen kan worden gebruikt. De raket - Sea Sparrow genaamd - is ontworpen voor de verdediging te gen vliegtuigen, raketten en opper vlaktedoelen. De ontwikkeling van het project wordt geleid door verte genwoordigers van de landen, die be langstelling voor dit nieuwe raketwa pen hebben. Naast Nederland zijn dat Denemarken, Noorwegen. Italië en de Verenigde Staten. WASHINGTON De Amerikaan se raad van kerken, ivaarbij 33 ker ken met 41 miljoen leden zijn aan gesloten, heeft krachtig geprotesteerd tegen Nixons besluit Amerikaanse troepen naar Cambodja te zenden. Interieurmanifestatie '70 PIET KLERKX. Zie elders in dit dagblad. i dam is de extase, de enthousiaste j reactie van het publiek niet ver wacht. „Noeh de ontvangst van Win ston Churchill vlak na de oorlog. 1 noch het bevrijdingsfeest in 1945 bracht zoveel mensen op de been", zei oen van de autoriteiten op het stad huis. Tot vanmorgen vroeg weerklonk i nog steeds het gescandeerde „Feije- noord, Feijenoord" en geclaxoneer in Zuid en de binnenstad rondom de Coolsingel. (Zie verder de sportpagi- na's en de rubriek LS) Aanvullend jQE viering van de vrijheid heeft een belangwekkend onderscheid lussen de generaties aangetoond, waarbij wij overigens liever van onderlinge aanvulling dan van on derlinge tegenstrijdigheid willen ben menseneters het t te spreken namens de hen opgegetenenLEC

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1