BEVRIJDING, VRIJHEID BEDREIGING RELICHT ABN Spaarbiljet 1970176 Viering bevrijding werd Ts^dl kaa,,t een groots lentefeest 58ct -Lcu Algemene Bank Nederland m-t-küipje. Koningin: Eerste levensvoorwaarde" Nationale bijeenkomst Laurenskerk f100.- groeit naar f155.- in vijf jaaren acht maanden C? J 55 vliegtuig Uit de Haagse hof geplukt Homofielen opgepakt Plannen om minister Stewart te ontvoeren Vind maar eens een systeem camera met lichtmeting door de lens (over het volle beeldvlak) voor zo'n aantrekkelijke prijs! /-v f595, 9 WOENSDAG tf MEt 1970 (Van een onzer verslaggevers) ^.OTTERDAM Tijdens de nationale herdenkingsbijeenkomst het comité „25 jaar bevrijding" in de St. Laurenskerk zijn dins- norgen de begrippen bevrijding, vrijheid, bedreiging van drie ;n belicht. [oningin Juliana zei: „Vrijheid is de eerste levensvoorwaarde. zo moeilijk om te aanvaarden en om goed mee te leven! rs. Maria de Groot: „Op 5 mei de bevrijding vieren en 6 mei de »n herdenken zou dat niet reëler zijn dan de pseudoreligie, die ►r nu van hebben gemaakt?" rof. dr. J. Presser (30 april overleden, zijn rede werd voorge- n)„De schaduwen van vandaag zijn zo somber, zo donker, dat als het ware het psalmvers lijkt op te dringen, dat spreekt van dal der schaduwen des doods". Dingin Juliana stelde dat de her- 3en vrijheid de diepst doorleefde nenlijke vreugdebelevenis van idere generatie is. De plaats wij die hier en nu herdenken en symbolisch. Waar beter dan in Rotterdam, de joesting van de oorlog en de op- van daarna, tot ons? De onder- king van het verleden lijkt nu nbegrijpelijke verschrikking aan _ïe daarna is opgegroeid, maar ^an degenen, die deze mee- en emaakt hebben. deze dag dacht de vorstin in het ider aan haar moeder, die zich lugde op het eenmaal herrezen rland. Zoveel was er wat het aan van een betere, verjongde bewees. Zij werd teleurgesteld iit niet tot meer is uitgegroeid. 1 is er veel veranderd: materiële ïw en bloei men spreekt van ederlandse wonder, de geesten is het gejoel voor verbindt met anderen, ook voor Igemeen menselijke, herrezen in tve vormen. Deze ontwikkeling evenwel zo snel dat ook het be- voor elkaar daaronder weer veel jden heeft. Het internationale horigheidsgevoel werd ook in and veel sterker. Dit begrip is >egin van hoop. Na de grote on- ukking is veel meteen losge- en of pas later. Oude begrippen afgestorven of snel overboord ge- ar de jongere generaties verwij- Ie oudere, dat zij weinig terecht en gebracht van de verwachtin- van hen, die wij herdachten in die der overlevenden. Zij zien el ellende in de wereld en te wei- keranderingen ten goede. Kritiek meer en scherper dan sinds Minder dan ooit we waar we heen gaan. ARHEEN? hebben de vrijheid herwonnen, lebben te eten en te drinken, we len naar eigen aard spreken en jelen. Maar vrijheid is even als eenvoudig. Waarom durft teens die fel begeerde vrijheid zo vaak niet aan? Zijn we te lui, t is noodzakelijk, aldus koningin vrijwillig rekening te houden de vrijheid en de waarde van je imens en hem niet je eigen wil e van je groep op te leggen. Wie rdraagzaam en zelfs agressief is ïttert anderen, veroordeelt ze, ze of stoot ze uit, ver- 'dt ze. Wie een ander zijn vrij- afneemt, om alleen zelf alle vrij- te bezitten, is eigenlijk een or- Tenslotte komt hij altijd ten val, agressor evengoed als de !en vrijheid kan men alleen be ten als men anderen vrijheid Zonder verdraagzaamheid kun de twee begrippen vrijheid en niet samen bestaan. Ons aller j is „Wat nu? Waar gaan we hopen we op?" llen de mensen deelgenoot zijn I Gods plan voor de wereld? De j is vrij hij is altijd vrij om t« Koningin Juliana ontsteekt de bevrijdingsvlam bij de St. Lau renskerk, in het hart van Rot terdam. kiezen tussen goed en kwaad. Maar het goede is nu eenmaal het smalle pad en alleen wijzen kiezen het. Het staat ons vrij om wijs te zijn, te kie zen en dan de inspiratie te krijgen, die zo geweldig kan worden, dat de vlammen er uit slaan. Wij allen mo gen ons wel eens afvragen, waar wij voor zouden willen leven- en ster ven", aldus koningin Juliana. DODE WEG Voor de schrijfster drs. Maria de Groot, theologisch kandidate, is de bevrijding een weg. In 1945 toen de Canadese tanks door een weg ploeg den, in 1970 nu de lijken worden ge lost in Mekong. Zij citeerde Erasmus, die in zijn boek over de oorlog over het zinloze van oorlogvoeren schrijft. Immers voor beide partijen is elke oorlog een nederlaag. Wij herdenken nu dan ook de nederlaag van ons en onze bevrijders. Wij herdenken de massamoord op de Joden en andere onschuldigen, die we niet hebben kunnen verhinderen. Wie kan ontkennen dat wij handlan gers zijn van de oorlog in ZO-Azië Hoe kunnen wij ons dan bevrijd noe men? Er zijn voor de mensheid twee wegen: die van het woord en die van het geweld. Omdat de eerste zo moei lijk en veeleisend is rollen onze tanks over de tweede weg. Dat is een dode weg. Niemand kan een ander verbie den te leven. Niemand heeft het recht niet te weten dat hij doodt. Als ijzeren krokodilletranen glip pen overal de tanks, bommenwerpers en raketten uit ons gezichtsveld in de richting van de anderen. De diplo matie gaat langzaam failliet. De ron de of vierkante tafels zijn belang rijker dan het gesprek. De diploma ten in Latijns-Amerika zijn in ge vaar. De bevolking van Latijns-Ame rika is al veel langer in levensgevaar. ONDERGANG Dit is geen toekomst meer, dat is ondergang. Als men vandaag een wegwijzer wil naar de toekomst dan zal die moeten wijzen in de richting van het woord. Een bijna onvindbare weg: die van de bevrijding. Bevrij ding als weg naar een moeilijke vrij heid, die anders is dan wij altijd heb ben gedacht en waar nog maar wei nig mensen in de wereldgeschiedenis weet van hebben gehad, maar die nu moet worden gewezen omdat het tijd is. Vrijheid voor de andere is onbe schermde vrijheid voor mij is het ge weld afleggen en de weg kiezen van het woord. Daarop zijn al enkelen vooruitgegaan, zoals de man van Na zareth, die niema'nd te lijf ging, die niets meer had om zich aan vast te klampen, omdat de spijkers hem wel vastklampten aan de stam. Op de weg van het woord komen geen triomfbogen voor, geen unifor men of ridderordes. Dat is de vergis sing geweest van de christenen, dat ze ook mee wilden doen met het ge weld dat zij ook hun overwinningen wilden. Terwijl ze juist de berichtge vers zijn van de zegenende nederlaag. De bevrijding is een weg en hoe meer mensen hem vinden, des te gro ter wordt het geloof in een goede tijd van leven op een aarde, die nog maar pas is geschapen. GROTE GEHEIM Prof. Presser sprak in zijn rede (die zijn stiefzoon, dr. F. Bijlsma voorlas) over de „schaduwen van vandaag". Als de donkerste toets in het. beeld van de oorlog onderscheidde hij de ondergang van zes miljoen Joden, een dermate grote verdelging, dat daar voor het woord genocide ingevoerd werd. Hij herinnerde eraan dat voor velen in ons land het Joodse volk de eeuwen door het grote geheim van God's bedoeling met deze wereld met zich draagt. Uit de vele verschrikkingen, die in deze tijd dreigen, koos hij die welke hij aanduidde als een tweede geno cide, ontstuitbaar bij elke altoos mo gelijke, nederlaag. Dit is slechts één der schaduwen van vandaag. Daar naast zijn er werkelijke, zichtbaar voor wie de ogen niet sluit. Dat vraagt naar de houding, die wij aan nemen. In dit verband gewaagde prof Pres ser van eerbied en bewondering voor hen, die inderdaad lijf en goed in de waagschaal stelden ter wille van hogere waarden. Maar het is ook dui delijk, dat wij voor ons blijvend ver zet niet kunnen buiten een arsenaal en dat onderhouden wij slechts door het ononderbroken scheppen van nieuwe cultuurwaarden. Wij moeten ons in het donkere dal vrij pogen te houden van ontmoedi ging, van ongeloof in de noodzaak verder te gaan. Er is geen enkele re den aan te nemen dat wetenschap, techniek en kunst voortaan tot on vruchtbaarheid zullen zijn gedoemd. Prof. Presser eindigde met uiting te geven aan de stellige verwachting dat Nederland in de geest van zijn beste tradities daartoe zullen bijdragen. Behalve de koninging en prins Bernhard woonden prinses Beatrix en prins Claus, prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven deze herden king bij, evenals premier De 'Jong en zijn vrouw, vele ministers, Kamerle den en andere bestuurders. Voordat zij de kerk binnen ging ontstak ko ningin Juliana op de St. Laurens- plaats de bevrijdingsvlam met de Sergeant Meijer Met verbazing las ik dat generaal- majoor bxi. Harberts niet eens wist of sergeant J. C. Meijer en de vaandrig een en dezelfde persoon waren. Werd er dan zo lichtvaardig met een men senleven omgesprongen als er een „voorbeeld" gesteld moet worden? En wat voor een voorbeeld? Nu, na dertig jaar, vernemen de betrokken soldaten eerst dat sergeant Meijer werd geëxecuteerd! De generaal maakt er zich dan wel gemakkelijk vanaf als hij de commandanten daarvan de schuld geeft. Werd dan niet nagegaan of orders wel werden uitgevoerd? De generaal heeft ook nogal wat kritiek op het moreel van het Neder landse leger in de meidagen van 1940. Ik heb dat zelf aan de Grebbelinie anders meegemaakt. Officieren en sol daten hebben gevochten als leeuwen en waren met 15 cm geschut en grana ten van 40 kg dag en nacht in touw. De Duitsers lagen zeven rijen dik doodgeschoten. Hazerswoude M. Slappendel Sergeant Meijer (2) De generaal-majoor b.d. Harberts heeft de Nederlandse soldaten, die in mei 1940 tegen de Duitsers vochten, laf genoemd. Nou, dan spraken koningin Wilhelmina en generaal Winkelman daar destijds anders over. Heeft generaal Harberts dan niet de graven op de Grebbeberg en elders ge zien? Was hij misschien veilig in zijn hoofdkwartier, ver van het front, toen er gevochten werd? Dan is het natuur lijk gemakkelijk om het leger achteraf in het slijk te drukken. En staat eigenlijk we! onomstotelijk vast dat sergeant Meijer een deserteur was? Of moest hij evenals zoveel anderen wijken voor de enorme druk van de vijand? Vast staat dat hij niet geblindoekt wilde worden toen een vuurpeloton dit jonge leven af sneed. Katwijk aam Zee T. Duijndam PARIJS Verkeersongelukken tijdens het lange vrije weekend van 1 tot 4 mei hebben in Frankrijk aan 125 mensen het leven gekost. 1.241 mensen raakten gewond, van wie 491 ernstig. dat is een samengestelde interest van 8% per jaarl de inkomstenbelasting verschuift, en dat kan fiscaal voordeel opleveren en bovendien krijgt u, als u meedoet met het Algemeen Premie Spaar- plan, 'n extra premie, omdat er 5 jaarwisselingen in de spaarperiode vallen elk kantoor van de ABN kan u alle inlichtingen verstrekken over de finan ciële voordelen van het ABN Spaarbiljet 1970/76 U bent welkom bij de kennismaking Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast. fakkel, die per estafette uit Wagenin- genwas gebracht. De bijeenkomst werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. De toespraken werden afgewisseld met trompetspel van Frans Vreugdenhil en Ben van Dij, orgelspel van Johann T. Lemckert en zang van het Neder lands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel. Precies een week geleden was het Scheveningse strand een chaos van brokstukken, uiteengerukt en neer geslagen door de storm. Nauwelijks drie dagen later was het een feestelijk zomers oord waar ongetelde duizenden de eerste zon kwamen halen. Een bijna onbegrij pelijke tegenstelling, maar wel be moedigend voor de strandtenthou ders, die een steuntje in de rug na al het stormgeweld zo hard nodig heb ben. Als sprinkhanen klitten en zwer men de mensenmassa's om alles wat te koop is. Van strandsandaal tot flaphoed van likijs tot happatat. Wat me echter altijd hogelijk ver baast is, dat er aan twee stalletjes wel een haring is te verschalken, met als alternatief warme worst, maar er verder gien heerlijkheden uit de zee te eten ziin. Geen land, waar zo weinig door de restaurants wordt gedaan aan vis schotels. En vooral niet aan lekkere vis schotels, want de diepvriesfilet zon der fantasie in de olie gebakken is ongeveer het algemeen gemiddelde van wat aan vis op het bord van de gast komt in een restaurant. Als ander uiterste is er voor goed geld en liefst met een duur wit wijntje erbij in chique gelegenheden nog tong te krijgen, maar dat blijft voor de ruime beurzen. Heel Scheveningen telt één visres taurant, dat bij de kenners al faam heeft verworven, maar het ligt in de Vis buurt van de havens, waar de'men senmassa der toeristen niet komt. Een boulevard vissmulhuis zal er niet zo'n grote concurrent van wor den, integendeel. Wie eenmaal de smaak te pakken heeft zal eerder nog een tweede adresje zoeken. Reders, vishandelaren en V.V.V. konden hier de koppen wel eens bij elkaar steken om iets aan onze vis smaak te doen. En niet alleen onze. Wat zou betere propaganda voor het buitenland zijn, dan de toeristen te laten kennismaken met de verse zeevis? En dan alleen de eeuwig droge ge frituurd filets en de tong met witte wijnsaus, maar een gebakken eerlij ke schol, groene paling, een moot kabeljauw en een pittige vissoep. Eet meer vis voor binnen- en bui tenland. Het gekke is overigens, dat de Ne derlander in hst buitenland zich graag te gosd .doet aan al wat uit het water komt, zoet of zout. Maar wie kent de echte Hollandse waterbaars? Het snoekgehakt la Nieuwkoop of een knappend voorn tje? Van Scheveningen uit begint de visvictorie! Waarom niet? AMSTERDAM/DEN HAAG Vele tienduizenden Neder landers hebben gisteren en eergisteren meegedaan aan de her denkingen van de doden en de bevrijding gevierd. het comité Vrijheid, ook voor de an der. Haar werd het doel van de actie de aandacht vestigen op de onvrij heid waarin nog grote delen van de mensheid leven uitgelegd. In een telegram aan koningin Eli zabeth van Groot-Britannië en aan president Nixon van de VS heeft de koningin namens Nederland uiting gegeven aan de dankbaarheid voor wat deze landen aan onze bevrijding hebben gedaan. Op 16 mei. wanneer door Nederland aan de stad Ottawa een orgel wordt aangeboden, zal de Koningin een dergelijk telegram naar Canada sturen. AMSTERDAM Een 14-tal jonge lui, die het op 4 mei voor twee gear resteerde homofielen opnamen heb ben de rest van herdenkingsdag op het politiebureau gezeten. De twee mannen, wilden na de officiële krans- legging bij het Nationale Monument namens de Amsterdamse Jongeren groepen Homoseksualiteit een krans leggen, maar dit werd hun verhin derd. De 14 andere jongelui reikten pamfletten uit waarin te lezen viel dat honderdduizend homofielen in Duitse concentratiekampen zijn ver gast of gekastreerd wegens afwijkend sexueel gedrag. Het hoofdbestuur van de NVSH zond burgemeester Samkal- den later op de middag een telegram waarin zij om de onmiddellijke in vrijheidstelling van de arrestanten verzocht. De zestien jongelui zijn 's avonds weer op vrije voeten gesteld. Omdat voor de 25ste en te vens laatste maal deze dagen werden herdacht, waren de pro gramma's overal uitgebreider dan anders. Het mooie lente weer was mede oorzaak dat het overal erg druk was. De nationale herdenking maandag middag op de Dam in de hoofdstad was sober en indrukwekkend. Konin gin en Prins legden kransen en in een lange stoet volgden vertegen woordigers van alle geledingen van het Nederlandse volk en oud-strij dersorganisaties. Zes jongeren, die namens de Am sterdamse Jongeren actiegroepen ho moseksualiteit een krans wilden leg gen, werden opgepakt. Zij hadden voor de kranslegging geen toestem ming. Tijdens de plaatselijke herden king maandagavond kregen de actie groep en de Nederlandse vereniging van homofielen wèl gelegenheid kran sen te leggen. Discussies Na de herdenkingsplechtigheid op de Dam, waar een groot aantal jon geren stond te discussiëren, werden twee jongelui gearresteerd met een bord waarop „Oorlogsslachtoffers vallen nog steeds" stond en twee mensen wegens het verspreiden van pamfletten. Later werd het erg'on rustig in de hoofdstad (meer hierover elders in dit blad). Groter dan anders was de deelna me aan stille tochten in Den Haag: Waalsdorpvlakte, Westduin en Paral lelweg. Eerder was in de Ridderzaal d« nationale dodenherdenking gehouden, waarbij onder meer de Koningin, prins Bernhard, prinses Beatrix, prins Claus, prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven aanwezig waren. Défilé Duizenden waren er gisteren bij het grote défilé dat prins Bernhard als ex-bevelhebber van de Binnenlandse Strijdkrachten op de Boulevard van Scheveningen afnam. De belangrijk ste groepen werden gevormd door le den van organisaties en instanties, die meer dan 25 jaar geleden zich voor het herkrijgen van de vrijheid hebben ingezet. Acht marineschepen lagen op de rede van Scheveningen en veel mate rieel uit de Tweede Wereldoorlog was opgesteld. Koningin Juliana en prins Bern hard legden in het voormalige door gangskamp voor Joden in Westerbork een boeket bij het herdenkingsteken. Prinses Margriet en haar echtgenoot woonden in Apeldoorn en de prinses- sen Beatrix en Irene en prins Claus I in Baarn een plechtigheid bij. Het bevrijdingsvuur dat Maastricht- I se estafettelopers naar Amsterdam zouden brengen, is niet verder geko men dan Den Haag. De atleten gin- gen wegens de onrust daar niet naar de hoofdstad. Koningin Juliana ontving maandag op paleis Soetdijk een delegatie van I WENEN Een tweemotorig Tsje- choslowaaks vliegtuig van het type Morava is dinsdagochtend vroeg ge dwongen in Oostenrijk te landen. De- kaper is de 32-jarige Pavel Verner, inkoper van een staatsfabriek jn Pri- ban bij Praag. Hij heeft de 30-jarige piloot bij een handgemeen met een mes aan hand en arm verwond. Be halve de piloot Bavel Bidermann zat ook de chef van de kaper in het toe stel. Een kwartier na de start had Ver ner eerst zijn chef een paar klappen met zijn schoen op het hoofd gegeven om hem buiten gevecht te stellen. Toen dat echter niet gelukte kwam het tot een handgemeen. Verner dwong de piloot vervolgens met een mes in de aanslag van koers te ver anderen. Deze weigerde waarop Ver ner hem in de onderarm stak. Deze koos toen eieren voor zijn geld en zette koers naar Oostenrijk. Weer overleg lonen van postsorteerders DEN HAAG Minister Bakker en de PTT-directie zullen 14 mei onder handelingen beginnen met de vakor ganisaties over de moeilijkheden rond de 1400 sorteerders bij de postkanto ren. De sorteerders voeren sinds 1 april een modelactie, omdat hun eis voor een salaris-uitloop naar dat van de treinsorteerders niet is ingewilligd. WOLVERHAMPTON Een in de Engelse stad Wolverhampton ver schijnende krant heeft een anoniem telefoontje gekregen met de mede deling dat er plannen bestaan om de Britse minister van buitenlandse zaken, Michael Stewart, te ontvoeren. De ontvoerders willen Stewart, als zij hem te pakken kunnen krijgen, uitwisselen tegen de treinrover Bruce Reynolds, die een gevangenisstraf van 25 jaar uitzit. Praktica super TL Met aus Jena T 2,8/50 mm Vraag uw fotohandelaar l Orwo FoloN.V. - rmboa 127 - Hilienum

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9