Feijenoord-Celtic gaat ondanks stakingen door l 4. ,5 Touwtrekkerij om organisatie van Olympische zomerspelen Voortzetting van bedrijf moet mogelijk zijn (mateurelftal eervol leer tegen Spanje: Rijsoord morgen voor zware taak Mooi ballet van Tetley in absurd surrealisme Aegioen gearriveerd Eddy PG onder de lat U fiet gezondste moederdag geschenk: een nieuwe fiets! bsvgin weet niets ran wijzigingen in het Kremlin Aalt Kok verbitterd „Open Kuis" Ned. Dans-Theater t Man omgekomen op feest Boris Spasski alleen op kop Sijbrands en Hisard aan de leiding Spelers krijgen premie: i 15 000 NEC wil subsidie Ondernemingsraad Beckers 13 WOENSDAG 6 MEI 1970 ij Door Ger Stolk MILAAN Ver van alle lawaai besloop Guus Couwen- hoven toch weer verraderlijk dat gevoel van vrees. Terwijl het legioen feestend de Piazza del Duomo annexeerde, terwijl de eerste confrontaties tussen Nederlandse en Schotse supporters uitdraaide op een gul Schots rondje op de verbroedering, stond het gezicht van Feijenoord's vergrijsde praeses ernstig. I'/aan is geen specific!ce Ita- fe^stad meer, nu duizenden F en Feijenoordaanhangers tzit van hebben genomen. Hier geven Feijenoordsupporters luidruchtig van hun aanwezig heid op het Domplein in Milaan blijk. Wilt u een fiets winnen? Kijk dan naar de advertentie in uw damesblad of vraag uw fietsenhandelaar een deelname-biljet. Want Guus Couwenberg maakte zich zorgen. Niet over de uitslag van FeijenoordCeltic, de Europacupfi nale 1970 „de beste moet winnen" maar over het doorgaan van de wedstrijd. Italië, land van stakingen. Milaan, stad die Feijenoord ten twee de male verwelkomde met onbereid willige, ontevreden gestemde vooral somber kijkende mensen. Waren er in november 1969 vlak voor Feijenoords inmiddels beroemd geworden wed strijd tegen AC Milan troebels met het Milanese vervoerswezen, deze maal legde het gemeentepersoneel. de horecasector en de Italiaanse PTT met stiptheidsakties een niet van te voren aangekondigde 24 uurs stakin gen de peperdure stad lam. Over de PTT en de horecasector maakte Guus Couwenberg zich noch tans weinig zorgen. Dat deed een op j volle oorlogssterkte in Milaan aanwe- I zige Nederlandse sportpers voor hem. Couwenberg's moeilijkheden golden slechts het gemeentepersoneel. Want op pijnlijke wijze realiseerde Feije noord zich verleden week plotseling dat 's werelds meest vermaarde voet- balgrond het San Siro stadion een ge meentelijke sportaccommodatie is. Eenparig wezen suppoosten, kussen tjes verkopers en controleurs vanaf dat moment star op het feit dat zij# zouden weigeren hun taak te verrich-" ten indien de maandenlang sudde rende financiële controverse niet voor de wedstrijd FeijenoordCeltic de wereld uit zou zijn. Vanaf dat moment ook achterhaal den de geruchten elkaar snel. Dan zou er wel gespeeld worden. Dan weer niet. De ene keer verzekerde Milaan's eerste burger Nereo Aniasi plechtig dat alle scores van de baan zou zijn, dat FeijenoordCeltic nor maal doorgang zou vinden, de andere keer kwam de Italiaanse boulevard pers het schokkende nieuws dat de wedstrijd in Rome gespeeld zou wor den. Guus Couwenberg met hese stem daarover: „Rome? Belachelijk. Dat doen wij niet, dat weigeren we perti nent". En toch lachend: „Desnoods spelen we in Rotterdam". Ter gerust stelling: het laatste nieuws luidt gun stig. Burgemeester Aniasi zou de moeilijkheden de baas zijn. Waarbij zij opgemerkt dat in Italië nooit iets helemaal zeker is. Dat de wedstrijd pas definitief doorgaat wanneer de bal aan het rollen is gebracht. Europa Cup-stemming Ondanks alle twijfels over het doorgaan ja dan nee, verkeerde Mi laan gisteravond toch in Europacup stemming. In het Nederlandse legioen troffen we een man met de ver trouwd in de oren klinkende naam RTE DEI MARMI De sterkste won en met de uitslag mocht vrede hebben,'maar echt ook niet meer dan dat. De zege van je (21) in de maandagavond in Forte Dei Marmi overgespeel- van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor eur landenteams was verdiend. Lichtelijk onbevredigend voor eine Nederlandse kolonie en de 3000 geestdriftige Oranje aan jagende Italianen was toch dat De Vroets formatie zich de kans het zij gezegd lichtelijk gelukkig gelijkspel zag ontgaan. y v.d. Kerkhof kreeg daartoe in tfase de gelegenheid. De drei- an een stugge verdediger impo- hem echter. Zijn zonder over- g geloste schot ging naast, omstandigheden waren tegen and. Zondag had de geweldige iet voetbaltechnisch overwicht lleerd. Van een moegestreden die tot op de rand van zijn jkheden was gegaan kan men |gj verwaciit-M dat 24 uur later w het elan de technische kwa- van de Spanjaarden zou kun- impenseren. Inderdaad, Neder- het titanisch gevrcht. niet als een uitgebluste ploeg, trijdend en ir de slotfase sterk lanval ging Oranje ten onder, pleit voor do veerkracht van tal dat bij een vrijwel kansloos ide 02 achterstand —in de Ie minuut na rust opgelopen afrzet niet gebreken was. Uit die van linksbuiten Bosmediano, ij doelman Wever niet vrijuit scheen Nederland nieuwe te putten. Een doelpunt van en. 25 minuten voor tijd, was [evolg. Met alle geoorloofde len, maar meer nog dank zij vertredinge.i die het voetbal- ek kent. hield Spanje juist Maar ook niet meer dan dat. 'as gelukkig dat de Oostenrijkse r Linemayer, zeer aanvechtbaar n beslissingen, zijn fouten vrij wel gelijkelijk over bpide ploegen verdeelde. Professioneel Zoals gezegd, Nederland had al les tegen. Voor cupvoetbal is de ploeg nog niet rijp. Die wetenschap ver grootte de angst voor de professioneel spelende Spanjaarden. Daarbij kwam nog dat het al ge schokte zelfvertrouwen opnieuw werd ondermijnd toen Grande in de 3e mi nuut al doelpuntte. IVbs het de fout van Kiel, die de taak had Grande af te stoppen of van de lange Van Resteren? ..Als iemand in het strafschopgebied zover door dringt" verdedigde Kiel zich. „moet iemand die la.nge- is dan ik hem overnemen. Grande is wel een kop groter". Hoe het ook zij. op het mo ment waarop de bal na een hoek schop van Bosmeliano het hoofd van Grande bereikte was Wever een ge slagen man: 10. Triest Triest was het hierna dat uitgere kend een fout van Wever, zondag on genaakbaar voor het Spaanse geweld, beslissend werd. Zeven minuten na de hervatting bereikte Quini met een pass door de Nederlandse verdediging Bosmediano die hard inschoot. Onder de. een fractie te laat vallende, doel man door ging de bal in de touwen. jSKOU Premier Kosygin gisteren op een persconferentie aard niets te weten van plannen {wijzigingen in de economie, de ek en de leiding van de Sowjet- Hij deed dit in antwoord op I een vraag van een westelijke journa list. Sprekend over de „recente specula ties in de westelijke pers" vroeg de i premier of de journalist er wellicht wel iets van wist. In dat geval zou hij graag de bron van zijn weten schap vernemen, j Kosygin had een onbewogen ge- I zicht, toen dit onderwerp aan de orde werd gesteld. Zijn minister van bui tenlandse zaken, Andrei Gromyko, I die naast hem zat, moest echter breed glimlachen. Alle spanning kwam terug nadat Herman Kamoen in de 19e minuut met een kopbal tegenscoorde. Oranje trok ten aanval. Een handsbal van een Spaanse verdediger binnen de lijnen van het strafschopgebied bracht even hoop in de Nederlandse harten. Arbiter Linemayer stond Oranje de zo begeerde strafschop niet toe omdat hij eerder een Nederlandse overtreding had geconstateerd. Na Willy van de Kerkhofs weinig over tuigende schot was het zelfs voor Philippe Bruno, eigenaar van het ho tel waarin de ploeg verbleef en Oran jes heetstgebakerJe supporter duide lijk: In zijn huis zou de champagne niet vloeien uit de grote zilveren bo kaal. Het ziet er naar uit, dat met deze door Nederland toch sterk gespeelde herkansing in Forte dei Marmi voor lopig een einde is gekomen aan de reeks successen van het amateurelf tal. Niet alleen de tweelingbroers Van de Kerkhof zullen de rangen van de liefhebbers verlaten. Vrijwel de gehe le kern van de nationale formatie wikt en weegt ender welk profcon tract straks de handtekening zal wor den gezet. Jammei voor Arie de Vroef, wiens weik zoveel resultaat heeft opgeleverd. Kees Visser aan. Aardige noot: Kees Visser vertrok vrijdagavond om 7 uur te voet uit Den Briel en bereikte dinsdagmiddag liftend Milaan. Kees Visser was een van de vele Feije noord en Celtic-supporters die in San Siro, het voetbalmekka bij uitstek, van de partij zijn. John Joseph Gore- var uit Glasgow was ook zo iemand. Bij aankomst vertelde hij uitgelaten: „If you want to see the world, sup port Celtic". En nog steeds op vrolij ke toer: „Laten we drinken op de verbroedering tussen Celtic en Feije noord". Italiaanse vlag „Als symbool dragen we daarbij aan de Italiaanse vlag. Ga zelf maar na: rood-wit-groen. Het rood en wit van Feijenoord en het groenwit van Celtic". De plaats waar Feijenoord zich mentaal voorbereidde, verleden week angstvallig geheim gehouden in verband met de concentratie, is ove rigens toch vroegtijdig in de publici teit gekomen. In de Italiaanse kranten werd als retraite-oord genoemd het plaatsje op 50 km afstand van rumoerig Mi laan aan het schilderachtige Como- meer gelegen. Evenals trouwens de opstelling van de rood-witte ploeg, precies zoals een ieder dat reeds voor zich had uitgemaakt. Men Milaan- kenner Piet Romein, op de recht- backplaats en in het doel Eddv Pie- ters Graafland. Het is daarbij duide lijk dat Happel wat het keeperspro bleem betreft, gegokt heeft. Anders gezegd: risico heeft geno men. Dat straks in de Europacupfi nale inderdaad uitgemaakt wordt wie Feijenoord's minste zwakke keeper van het moment is. Treytel of PG. Het is een publiek geheim dat Happel wal de doelmansmutaties betreft, door het Feijenoordbestuur onder pressie is gezet. Happel geeft niet gauw een fout toe. Happel ook is steeds de man geweest die PG's ren tree halsstarrig van de hand wees. Dat Happel ten slotte toch overstag ging, is bijna zeker het gevolg van de eisen van Feijenoord's bestuur na Treytel's zwakke optreden tegen Aja'x. Waarbij de vraag zich meteen opdringt of datzelfde bestuur die knoop reeds vijf weken geleden had moeten doorhakken. Lichtelijk paniek Het kijkje dat we in Cernoccio heb ben genomen, leerde dat er althans gisteren lichtelijk paniek heerste in het Feijenoordkamp. Coen Moulijn kwam namelijk reeds maandag tij dens de training in botsing met Rinus Israël. Zei Happel geruststellend: „Het is niet ernstig met Koen, een bloeduitstorting aan de enkel." En op grinnekende toon: „Huil maar niet, Coen speelt heus wel mee'.. Op dat moment wist Happel niet dat dertig grimmige agenten met sabel, alsmede middeleeuws aandoend schild pos teerde bij de scala. Een anoniem tele foontje had Milaan's hoofdbureau van politie in rep en roer gebracht met de mededeling dat er een tijdbom ge plaatst zou worden. Voor Guus Couwenberg reden om schalks te vertellen: „Wat doen we eigenlijk hier. Laten we met z'n allen teruggaan naar Rot terdam. Het ligt trouwens in de richting van die Schotten ook..." FORTE DEI MARMI Met ge mengde gevoelens heeft Aalt Kok afscheid genomen van Forte dei Marmi. Heel moeilijk heeft de spe ler van IJsselmeervogels de beslis sing van Arie de Vroet, dat hij maandag niet zou spelen, kunnen verwerken. De Vroets argumente ring, dat hij niet alleen zondag niet had gespeeld tegen Spanje, maar bovendien de wedstrijd niet had gezien sprak hem weinig aan. Evenmin als het betoog dat hij de zwakke en sterke punten van zijn tegenstanders niet kende. „Ik ben dus een slachtoffer van mijn prin cipes geworden", was zijn verbit terde wederwoord aan de coach ran de amateurs. Revanche op IJsselm. vgs? DEN HAAG De competitieleider van het zaterdag-amateurvoetbal heeft slechts op heel bescheiden wijze gebruik gemaakt van de mogelijkheid om op Hemelvaartsdag achterstallige wedstrijden in te lopen. Laat staan een compleet programma vast te stel len. zoals bij de zondag-amateurs wel is gebeurd. In onze omgeving is er slechts één wedstrijd en wel Rijsoord IJssel meervogels in 2C. Dit voor de pro motie naar de eerste klas zo belang rijke treffen begint om kwart over drie. Uiterst moeilijk is het een prog nose te maken. Thuis is Rijsoord on genaakbaar. zodat de Spakenburgers, die nog een miniem kansje hebben op de titel en vechten voor promotie ze ker de halve buit verspelen aan Rijs oord. Maar niet verwonderlijk zou zijn als Rijsoord won en daarmee revan che nam voor de 20 nederlaag in Spakenburg. Bij winst komt Rijsoord naast Heerjansdam op de vierde plaats. Voorts worden nog gespeeld in 2D Workum Go Ahead en Klaziena- veen SVZW. De Westdultse voetbaltrainer Dettmar Cramer, m dienst van de FIFA. is aange wezen om de dertig scheidsrechters te trainen voor het wereldkampioenschap voetbal in de weken die voorafgaan aan de 29e mei. De conditietraining van de scheidsrechters zal twee dagen voor de eerste wedstrijd van het wereldkampioen- schapstoernool worden gestopt. AMSTERDAM De belangrijkste beslissing b(J het 69ste congres van het internationale olympische comité (IOC), dat van 12 t/m 16 mei in Amsterdam wordt gehouden, valt op dc allereerste dag. Dinsdag 12 mei kort na 17.00 uur zullen de leden van het IOC in het Am sterdamse Rai-gebouvv bekendmaken welke stad in 1976 de Olympische Spe len zal mogen organiseren. Dc keuze uit de acht steden, die zich kandidaat gesteld hebben, is zonder twijfel het hoogtepunt van het congres, waarop In totaal 24 agenda-punten behandeld zullen worden. Het is al lang duidelijk dat het wat de zomerspelen betreft zal gaan tussen Moskou en Los Angeles. Een prestige-duel tussen Oost en West. Dat naast deze beide steden ook Montreal voor de zevende maal nu al en Florence aangemeld zijn als kandidaten, doet weinig ter zake. Het schijnt dat de kandidaatstelling van Florence een zuiver „platinisch karakter" heeft. Ongeveer 150 mensen werden gearresteerd wegens openlijke geweldpleging, opruiing en overtreding van de Vuurwapenwet. Tientallen personen werden gewond, waarvan vijftien min of meer ernstig. SCHEVENINGEN Het Neder lands Dans-Theater heeft dinsdag avond het bevrijdingsjubileum niet alleen gevierd met een gratis voor ieder toegankelijke „open huis"-voor- stelling, het bracht daarin ook nog een wereldpremière van Glen Tetley: „Imaginary Film" met als begeleiding Fiinf O-rchesterstücke Opus ló en be- geleidingsmuziek voor een lichtspel Opus 34, beide van Schönberg. Zoals de naam al aangeeft, brengt Tetley de toeschouwer in het rijk der verbeelding, waarin alles, tot het ab- surdste surrealisme mogelijk is. Een heerlijk ballet dus. om met allerlei toestanden aan te komen. Op het gebied van toestanden heeft Tetley het heel erg bont gemaakt. Zo op z'n ac'nttiende-eeuws, „met const end vliegwerk". Een rolschaatsen- rijdende en revolverschoten de Willy de la Bye, Jaap Flier als een „ver schrikkelijke sneeuwman", wolkjes met engeltjes, heen en weer rollende karretjes om daarmee figuren „glij dend" over het toneel te bewegen en noem maar op. Door dat alles heen en heel goed ballet met boeiende bewegingen en mooie choreografische lijnenpatronen. Een klein juweeltje van bewegings expressie: een oerdomme „vecht partij" van Jaap Flier met een bij zonder onwillig stuk sohuimplastic dat hem ten slotte nog overwint ook! Nadine Baylis heeft voor decor en costuums gezorgd. Ondanks alia „vliegwerk"-toestanden is het feite lijke decor heel sober. Costuums sim pel. alles in nevelig zilvergrijs, om het irreële te accentueren. HANSW. LEDEBOER LEXMOND De 30-jarige gara gehouder H. Verhoef is gisteren voor de ogen van zyn vrouw tijdens de bevrijdingsfeesten om het leven ge_ I komen. Bü een van de programma-onderde len moest met een kabel een hoogte van enkele meters overbrugd wor den. Ook de garagehouder deed aan I dat spel mee. Hij viel echter en was vrijwel op slag dood. Alle feestelijkheden werden afge- last en alle vlaggen binnengehaald. I Het slachtoffer had twee kinderen. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat het ongeluk niet te wijten is aan de constructie van de kabel of aan nalatigheid van de organisa toren. mA OEGSTGEEST Grootmeester Jan Hein Dortner behaalde uit de hangpartij tegen Botwinnik remise en kwam gisteren deling van het punt overeen met werelkampioen Boris Spasski. In deze ontmoeting weigerde de Nederlander aanvankelijk een re mise aanbod, doch veranderde van gedachten, toen zijn bedenktijd wat krap begon te worden. Hierdoor heeft Larsen, die vrijwel voortdurend onderaan stond een goe de kans hoog te eindigen. Hij speelt in de laatste ronde met wit tegen Donner. De stand: L Spasski (Rus) 6Vs pnt. 2. Donner (Neê) 5V» pnt., 3. Botwinnik (Rus) 5 pnt., en 1 afg. partij, 4. Lar sen (Den) 4 pnt., en 1 afg. partij. HENGELO Na de vijfde en zes de ronde van het open damkampioen schap van Nederland te Hengelo heeft'Sijbrands nog steeds de leiding onmiddellijk gevolgd door de Frans man Hisard, die een uitstekend tor nooi speelt In de maandagronde won Sijbrands voor de vijfde maal In successie. Nu was het Delhom, die de kracht van de Europese en Nederlandse kam pioen moest ervaren. Het stugge tem po van Sijbrands werd in deze ron de alleen bijgehouden door de Franse kampioen Marcel Hisard, die tegen de Canadees Gagnono tot winst kwam na verovering van een schijf in het middenspel en bekwaam gespeelde slotfase. Roozenburg zakte terug door een remise tegen Edink in een duel, waarin het gevecht over lange af stand overheerste. In de gisteren gespeelde zesde ron de moest Sijbrands voor het eerst met de halve winst genoegen nemen. Hiervoor zorge de Friese speler Sjoerd Visser, die de Nederlandse pioen uitstekend partij bood en een gelijkwaardige remise behaalde. Hi sard kreeg hierdoor gelegenheid om zich naast Sijbrands op de eerste plaats te nestelen. Maar de Gelderse speler Edink bleek een moeilijk te kloppen tegenstander. Verder dan een puntendeling kwam de Fransman niet. Roozenburg en Pippel werkten een punt van hun achterstand weg. Gagnon-Roozenburg 0—2, Delhom- Baba Sy 1—1, Edink-Hisard 1—1, Visser-Sljbrands 11, t Mensonides- Germain 11, Gregoire-Smith 1—1, Jurg-Pippel 02. Blom-Sadiek 11, Hermelink-Simonata 1—1. Kleinren- sink-De ruiter 0—2. De kop van de rahglijst bestaat uit: 1. Sijbrands 12 pnt., 2. Hisard 12 pnt., 3. Roozenburg en Pippel 11 pnt., 5. De Ruiter 9 pnt. Luchtacrobatiek in pure vorm. Met de hand aan het trekkoord springt de parachutist uit het vliegtuig in de richting van het Rotterdamse Vroesepark. Samen met nog een acrobaat vormde dit schouwspel een on derdeel van de 5-mei festivi teiten. Beide parachutisten kwamen behouden zij het met de nodige moeite op de aarde terug. MILAAN' Feijenoord-trainer Ernst Happel heeft in Milaan ver klaard, dat h(J voor het winnen van de Europa-cup een flinke premie In het vooruitzicht heeft gesteld. NIJMEGEN De stichting betaald voetbal Nijmegen en het bestuur van de sectie betaald voetbal van NEC hebben een verzoek om subsidie bij burgemeester cn wethouders van Nij megen ingediend. Gevraagd is om een bedrag van 200.000 gulden. NEC zegt dit geld nodig te hebben om het topvoetbal te kunnen voort zetten in Nijmegen en een aantal daarmee in verband staande direct noodzakelijk investeringen te kun nen verwezenlijken. Zowel de stichting als het bestuur van NEC zijn de mening toegedaan dat als voetbal op dit niveau gehand haafd moet blijven in Nijmegen er moet worden ingegrepen. Het stich tingsbestuur en de leiding van NEC zien de noodzaak van investeren in. maar geldmiddelen ontbreken om dit uitte voeren. BERGEN OP ZOOM De on dernemingsraad van de Verenig de Bedrijven Beckers, Becking en Bongers acht het mogelijk de haardenfabriek, zij het in be perkte omvang, voort te zetten. Men is bereid zich daarvoor ten volle in te zetten en zich daar voor desnoods persoonlijke offers te getroosten. De haardenpro- duktie zou aanzienlijk moeten worden teruggebracht en het be drijf zou zich met name moeten toeleggen op loonopdrachten voor derden. Werkgelegenheid Naar de mening van de onderne mingsraad, bekwaam vertolkt door bedrijfsleider G. Vermeulen, moet het gezien de gunstige orderpositie moge lijk zijn het bedrijf voort te zetten en daarmee de werkgelegenheid in Ber gen op Zoom te behouden. De plaat werkerij heeft momenteel voor een miljoen aan orders in portefeuille en wat de gieterij betreft is 4000 ton van de totale produktiecapacitelt van 6000 ton verkocht aan derden. Volgens de ondernemingsraad is het mogelijk de ze leveranties nog belangrijk uit te breiden. De werkgelegenheid voor 400 van de 500 ontslagenen zou daarmee be houden kunnen blijven. Om dit plan te verwezenlijken is echter de mede werking van Economische Zaken no dig. Meegedeeld werd dat .de familie Beckers bereid is haar hele aandelen bezit (68 pet.) tegen het symbolische bedrag van één cent af te staan als daarmee het bedrijf gedeeltelijk zou I kunnen worden gered. De onderne- mingsraad is er zich van bewust dat liet aandelenkapitaal in het r»iet valt bij de schuldenlast van de onderne ming, maar door het verkrijgen van een meerderheidspositie zou de nieu we aandeelhouder (gedacht wordt aan de Investeringsbank) wel de bevoegd heid hebben een nieuwe directie te benoemen. Unaniem waren dc vertegenwoordi gers van dc ondernemingsraad name lijk van oordeel dat de herstelpoging onder een nieuwe directie zal moeten worden gedaan. „Onder deze directie heeft van ons nietmeer", zei men verbeten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13