8 H Miljoenen bloemen witten u verleiden li Geniet uw dagje Keukenhof! SfzHsiErrH. net straatstenen 'olitie bekogeld Geldzaken ook na 3 uur. Noord-Vietnam: weer bombardementen VS Geen discriminatie bij topgesprek in Kassei Nationale garde schiet vier studenten dood Er zijn nog altijd mensen die denken dat zij na drie uur geen geld meer kunnen halen of brengen. Maar dat is al lang verleden tijd. We doen in onze postkantoren, alle zaken tot we sluiten. (En in veel postkantoren is dat pas om 7 uur 's avonds!) Vraag het postkantoor even welke kantoren ook's avonds open zijn. Russische leiders bezoeken Praag in BBB-affaire Theodorakis roept arbeiders op tot boycot kolonels Tsjech schiet Duitser dood Drctma op universiteitsterrein 11 dder van Rappard iiirgemeester van De Wijk X HAAG Tot burgemeester )e Wijk (Drente) is benoemd drs. ridder van Rappard uit Zwolle, ier Van Rappard (33) is secreta ire de bur.-emeester van Zwolle, i hervormd en lid van de CHU. WASHINGTON De Ameri- se Senaatscommissie voor de erlijke macht heeft dinsdag zijn keuring gehecht aan de benoe- door president Nixon van rech- larrv A. Blackmun uit Minnesota Rechter aan het Amerikaanse «gerechtshof. rolg van pag. 1) Itreeks 5 uur deed de politie )val in het BBK-actiecentrum j Nieuwe Herengracht. Er wer- naalf arrestanten meegenomen, hun bevonden zich enkele be leden van de BBK. Ook secre- Ernst Vijlbrief werd gearres- De politie vond 2000 zakjes leenpoeder, plasticzakken met rookbommen, zwavelprojectie- roene inkt en zakjes met een Ibekend wit poeder. Fietsbellen Leidseplein en de Leidsestraat tegen vier uur weer ernstige egeldheden te zien. Grote groe- Jngelui bekogelden daar de op- ode politiemacht met straatste- n fietsbellen. Gehelmd en ver- n achter hun schilden wisten de in na enkele charges de oproer- rs uiteen te drijven. Op een tleine schermutselingen na bleef t rest van de middag en het van de avond rustig in de )tad. opnieuw geïnstalleerde televir lera op het dak van Peek en ;nburg gaf omstreeks 8 uur een beeld van de opstootjes, die later tot massale omvang zou- Itgroeien. De motorbrigade, rui- n agenten met honden veegden jein rond het Nationale Monu- Schoon. Even later werd ook het afgesloten. Geen mens kon er door. Voor de handelaren in pa- foketten en ijs was dat het te rn de spullen bij elkaar te pak- h op huis aan te gaan. Zij wa- >or eventuele klanten onbereik- |eworden. Barricade meeste moeite had de politie- op het Damrak. Op de rijweg Iden grote vuren. Overal haal- jngelui stenen uit de straat en by Iti richtten zij een barricade op. !e na charge moest worden uit- rd om de situatie niet te veel t hand te laten lopen. Een wa- lon kwam er ten slotte aan te m de opdringende menigte tot te brengen en de links en i oplaaiende vuren te blussen. Isbakken vlogen door de lucht, ersborden en parkeermeters in uit de grond gerukt en overal n de stenen de politiemannen i oren. h de politie haar greep op de Sge mensenmenigte dreigde te zen werd tegen kwart over tien tem weer opengesteld. Spoedig b was de politie de situatie Ier. Bij een van de laatste acties elde er nog een ruit van een pbusje, waardoor een agent en pispecteur door glassplinters in tezicht werden getroffen. Om- is middernacht was de rust in jofdstad teruggekeerd. Bejaardenhuis k in andere delen van het land groepen krakers actief geweest, -frecht bezetten jongeren 13 leeg- ide woningen, een kantoorpand en een leegstaand bejaardentehuis. Alleen de bezetters van het kantoor pand maakten het de politie moeilijk. Een menigte belangstellenden van bijna 600 mensen juichten de 7 leden van de Socialistische Jeugd, die het pand bezet hielden toe. Hoewel een hagel van rookbommen vanuit de ra men naar beneden daalde hadden de politiemannen weinig moeite in het gebouw binnen te dringen. De kra kers kregen allen een proces verbaal. De 25 jongelui, die het bejaardente huis bezet hielden konden na een on der onsje met de politie en het be stuur van het tehuis zonder proces verbaal vertrekken. Gebak In Haarlem wisten leden van de Aktiegroep 70 vijftien huizen te kra ken. Ongeveer 40 mensen konden op die manier aan een leegstaande wo ning worden geholpen. Het werd een dolle boel. Vrienden en kennissen van de woningzoekenden bezorgden gebak en bloemen. De politie heeft de kra kers rustig hun gang laten gaan. Terwijl zowat alle inwoners van Broek en Waterland waren uitgelo pen om de bevrijdingsoptocht te zien, bezetten een 15-tal jongelui het ge meentehuis. De bezetters, die zich de kabouters van de holle zwam noemen hadden eerder op .de ochtend huis aan huis pamfletten rondgedeeld, waarin Broek tot kabouterstad werd uitgeroepen. Politie kraakt De Naardense politie is in de nacht van maandag op dinsdag zelf aan het kraken geslagen. In de stad werd een speciaal jongerenfestival gehouden. De belangstelling daarvoor was zo groot dat er niet voldoende slaap plaatsen waren. Tientallen kleumende jongelui verzochten om onderdak in het politiebureau. De politie kraakte daarop een leegstaande woning en bood zodoende onderdak aan 150 hip pe snaken. In Baarn rukten 8 kabouters op naar kantoren van Phonogram. Zonder moeite wisten zij zich toegang tot het gebouw te verschaffen. Met zachte drang werden zij niet lang daarna door de politie op straat gezet. Zie voor de ongeregeldheden in Den Haag het verslag van onze Haagse redaktie. Washington: sinds maandag beëindigd BONN De Oostduitse pre mier Stoph heeft bondskanselier Brandt gisteren in een brief ge zegd, dat de leemte tussen diens verklaringen en het beleid van de Westduise regering niet gun stig is voor de voorgenomen tweede bijeenkomst van de twee Duitse leiders op 21 mei in de Westduitse stad Kassei. In een Westduitse regeringsverkla ring wordt gezegd, dat in de brief van Stoph voorts de verwachting wordt uitgesproken, dat Bonn de no- Trein rijdt tijdens dodenherdenking op stilstaande trein UTRECHT Tijdens de twee mi nuten stilte, die de Nederlandse spoorwegen maandagavond zoals ge bruikelijk in het hele land in acht heeft genomen, is bij Barendrecht de sneltrein Brussel-Amsterdam achter op een stilstaande trein gereden. De machinist heeft volgens de spoorwe gen het rode sein niet gezien, maar de stilstaande trein wel, waardoor hij de remmen nog in werking kon stel len. De botsing vond met matige snel heid plaats. Er was een gewonde, de 40-jarige mevrouw J. Speelpenning- Maliepaard uit Pijnacker, die in de botstrein zat. Ze liep een hoofdwond op en werd naar het ziekenhuis Dijk- zigt in Rotterdam overgebracht. Omtrent de oorzaak van de botsing tast de spoorwegen nog in het duis- I ter. dige maatregelen zal nemen te verze keren, dat de ontmoeting in Kassei vrij zal zijn /an "elke vorm van dis criminatie." Stoph wenst dat zijn de legatie in Kassei dezelfde behande ling krijgt als vertegenwoordigers van elke andere soevereine staat. De brief van Stoph bevat scherpe kritiek op de Westduitse regering we gens „discriminerende praktijken te gen Oost-Duitsland." Zo protesteert Stoph tegen een onderzoek van de openbare aanklager in Bonn naar be schuldigingen, dat Stoph en andere Oostduitse leiders „moord en andere misdrijven" hebben gepleegd bij de Berlijnse muur en iri het grensgebied tussen Oost- en West-Duitsland. De Westduitse regering heeft eerder al gezegd dat dit onderzoek niet voort gezet zal worden, omdat het de inter- Duitse topbesprekingen in gevaar zou brengen. Stoph verwijt West-Duitsland ook dat het Oost-Duitsland heeft belet, volwaardig lid te worden van de EEG, van de VN ep van de Wereld- gezondheidsorganis^ tie. PRAAG Een Sowjetrussische de legatie onder leiding van partijleider Breznjef en premier Kosygin is gis terochtend in Praag aangekomen, waar een nieuw vriendschaps- en bijstandverdrag zal worden gete kend. Ook minister van buitenlandse zaken Gromyko is van de partij. Het is voor het eerst sinds de interventie van augustus 1968 dat bijna alle Rus sische leiders het land bezoeken. ZjJ werden met veel vertoon in Praag ontvangen. HANOI De Noordvietname- se regering heeft gisteren be kendgemaakt dat de VS voor de vierde achtereenvolgende dag bombardementen hebben uitge voerd boven dichtbevolkte ge bieden in Noord-Vietnam. Vol gens een verklaring gebruikten de Amerikanen verschillende typen bommen waardoor al vele mensen, onder wie kinderen en vrouwen, het leven hebben ver loren. Maandag deelde een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defensie mee, dat de bombardemen ten op Noord-Vietnam waren beëindigd. De woordvoerder zei, dat de VS na tuurlijk bereid blijven de piloten van f de niet bewapende verkenningsvlieg tuigen te beschermen. In de toekomst zouden de aanvallen dus kunnen worden hervat. Er zouden volgens de woordvoerder vier aanvallen op raketbases in Noord-Vietnam zijn gedaan. Eerder zei de woordvoerder, dat er in de loop van het weekeinde drie bombarde- Korte tijd na de bezetting van het pand Herengracht 529 in Am sterdam werden de krakers door de politie verwijderd. Dat het met altijd op zachtmoedige wijze geschiedde, toont deze foto: de bezetters hielden aan de strijd pijnlijke souvenirs over. W.-Duitsland verliest 120ste Starfighter FRANKFORT De Westduitse luchtmacht heeft gisteren haar 120ste Starfighter verloren. Het toestel stortte om nog onbekende reden neer in een stuk bos bij Geismark. De piloot werd gedood. Het aantal pi loten dat bij dergelijke ongelukken is omgekomen bedraagt nu 56. Kieswet wijzigen St. Eloy: Dubbele rol ntr. Van Boven zijn auto naar het Wilhelmina Gast huis overbracht, werd daar aan zijn arm geopereerd. Hij is buiten levens gevaar. men ten op Noord-Vietnam waren uit gevoerd. De leider van de Noordvietnamese afvaardiging naar het vredesoverleg over Vietnam in Parijs, Xoean Thoey, zei in Rome dat hij de komende be sprekingen in Parijs, die deze week wordt gehouden, zal bijwonen. Maar het hangt van de houding van de VS af of er nog meer bijeenkomsten zul len volgen, zei hij. Als Amerika de oorlog blijft uitbreiden zullen wij ge dwongen zijn onze houding op de Pa- rijse conferentie opnieuw te herzien. DEN HAAG Wanneer de rege ring van oordeel is dat het denkbeeld van vervroeging van de Tweede Kamerverkiezingen moet worden uitgevoerd, dient zij spoedig voor te stellen de kieswet in deze zin te wijzigen, aldus het Tweede-kamerlid P. Jongeling (GPV) in vragen aan de minister van binnenlandse zaken. Het is voor de campagnes van de politieke partijen van groot belang* indien zij weten wanneer de ver- kiezingen worden gehouden, aldus het Kamerlid. Velen verkozen gisteren een zonnig alternatief voor de vie ring van Bevrijdingsdag en het weer verleende alle medewer king: een beeld van de drukte op het strand tijdens een feest vol warmte en zon. Stoph waarschuwt Brandt PARIJS De Griekse componist Mikis Theodorakis die in Griekenland gevangen heeft gezeten en op 14 april werd vrijgelaten, heeft in een vraag gesprek met het onafhankelijke Franse blad „Combat" de arbeiders in de westelijke landen opgeroepen geen schepen meer te laden met wapens voor Griekenland. Theodorakis zei dat het kolonelsbe wind niet door het Griekse volk ge steund wordt. De enige steun waarop de kolonels kunnen rekenen, aldus de componist, is die van de NAVO en via deze organisatie ook die van het Amerikaanse imperialisme. De NAVO levert de wapens en zorgt dat de ko lonels aan de macht kunnen blijven. Maar deze wapens worden door het volk gemaakt en arbeiders brengen ze aan boord van schepen met be stemming Griekenland. „Als de rege ringen de junta niet afdoende boycot ten, zal het gewone volk die boycot door massabewegingen kunnen af dwingen", zo besloot Theodorakis. AMSTERDAM De 21-jarige Duitser K. H. Rosemann is zondag nacht bij een schietpartij op een aan de Lijnbaansgraeht in Amsterdam liggende woonboot doodgeschoten. De dader zou de 21-jarige Tsjech Milan Fajt zijn. Hij is nog voort vluchtig. De verdachte wilde aan boord van het schip slapen, maar dit werd hem door de eigenaar, de 54-jarige M. B. Sterman, geweigerd omdat hij dron ken was. Tijdens de ruzie die toen ontstond trok de Tsjech een pistool en begon te schieten. Het eerste schot richtte hij op het plafond, de volgende-ver- moedelijk vijf schoten op de heer Sterman, die in de linkerbovenarm werd getroffen. De Duitser, die met nog vier mannen op de boot verbleef, kreeg een kogel in de hartstreek. De heer Sterman, die het slachtoffer met KENT In verschillende sle den in de VS zijn gisteren felle betogingen gehouden tegen het Amerikaanse optreden in Cam bodja. Een drama speelde zich af op de terreinen van de uni versiteitvan Ohio te Kent. Leden van de Nationale Garde schoten vier studenten twee jongens en twee meisjes dood toen zij de ruim 200 betogers wilden uit een drijven. De protestbijeenkomst begon aan vankelijk zonder incidenten. Maar toen een gardelid het bevel gaf de bijeenkomst te ontbinden, omdat er geen vergunning voor was, werden de betogers onrustig. De gardisten scho ten in de lucht, waarop zij met ste nen werden bekogeld. De garde maakte toen gebruik van traangas, maar vele granaten werden terugge gooid voor zij ontploft waren. Daarop kreeg de garde bevel over de hoofden van de betogers te schieten. Maar vier betogers werden dodelijk getrof fen. Direct na de schietpartij kondigde Burgemeester Satrom van Kent de noodtoestand af. Drie van de vier door de na tionale garde in Kent. VS, ge dode studenten: van links naar rechts William Schroeder. Alli son Krause en Jeffrey Miller. President Nixon betreurde in een verklaring de dood van de vier stu denten. Hij riep de jongeren op af te zien van geweld als middel om hun verzet te getuigen. Hij zei dat er een diepgaand onderzoek zal worden in gesteld naar de schietpartij. Brigade-generaal Robert Canterbu ry, bevelhebber van de Nationale Garde van Ohio, meent dat de gardis ten niet juist hebben gehandeld toen zij op de betogers schoten. De generaal zei dat de gardeleden geschoten hadden omdat zij voor hun leven vreesden. Rabbijn Brickner, die een vooraan staande rol speelt in het Joodse leven in New York, noemde die fatale scho ten „de eerstè in een nieuwe ver schrikkelijke burgeroorlog inde VS". Behalve in Kent werd ook gede monstreerd in San Francisco (hier werd een stadhuis bestormd), in Ber keley waar een militaire auto en een Amerikaanse vlag werden verbrand, en in Maryland. In deze stad werden meer dan 200 studenten gearresteerd. UTRECHT De rol van waarne mend president-commissaris mr. P. van Boven (tevens voorzitter van het Ned. Christelijk werkgeversverbond) bij de affaire rond de haardenfabriek Beckers. Becking en Bongers (BBB) is enigszins te vergelijken met die van SER-voorzitter De Pous bij de over name van de NKF in Delft door Phi lips. Dit constateert de katholieke bond van werknemers in het metaal bedrijf St. Eloy in zijn bondsorgaan van deze week. De heer Van Boven had als voorzit ter van het NCW de betrokken werk geversorganisatie tijdig moeten in lichten over het bedreigde haarden concern en over de aanvrage van de kredietgarantie bij het ministerie van economische zaken, zo stelt St. Eloy. Ook had hij er op kunnen wijzen de vakbonden in te schakelen. Zijn positie als werkgeversvoorzit ter is nu geschaad. De dubbele functie van waarnemend president-commis saris en voorzitter van de werkge versorganisatie toont in dit soort ge vallen dat er moeilijkheden uit kun nen voortvloeien, aldus St. Eloy, P en C-winnaars waren bij Nasa HOUSTO NDe 21 winnaars van de reis naar Cape Kennedy, georgani seerd ter gelegenheid van het 100-ja- rig bestaan van Peek en Cloppen- burg, hebben een bezoek gebracht aan het Nasa-ruimtevaartcentrum in Houston. Zij kregen toègang tot het controle centrum, waar nog maar kort geleden de technici d e terugkeer van de Apollo 13 volgden. De heer D. Ocht- man, werktuigbouwkundige in Rot terdam, kreeg toestemming om het „droogvliegen" te volgen van de stoel van astronaut Lovellm evenals de heer P. Scheps, leraar te Den Haag en mejuffrouw M. J. Prins, leerlinge van het Rembrandtlydeum in Leider dorp. Voor donderdag worden bijeen komsten en waakstonden georgani seerd, vrijdag willen de organisatoren uitroepen tot dag van nationale rouw en voor zaterdag staat een 'raars naar het Witte Huis op het programma. Bij de stakingen op universiteiten die reeds zijn begonnen sloten zich vandaag nog vele instituten aan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11