Centraal orgaan geref. zending Pauselijke brief geeft bisschoppen de ruimte Ds. Hoving: Licht ons Nieuw-Zeeland voor in L 1 ■j 3 r 4 5 6 7 J 8 ir Mi 10 Nog een dagje praten over leeruitspraken Niemöller uit vredesbeweging OVER GEMENGDE HUWELIJKEN Belofteplicht andere partij is vervallen Aantal leerlingen op chr. scholen groeit Een woord voor vandaag Boekje h uivel ijk-echtscheid ing Ds. Ype Schaaf naar Indonesië Chr. geref. classis bezorgd over christelijke school Kerkmis voor Mussolini en voor Hitier We moeten samen zoeken sm Gemengd gehuwden op 25% geschat Hakenkruisen voor Joodse logé Gebouw Besturenraad geopend VRIJDAG 1 MEI 1970 De mensen, die geen acht slaan op het naderende einde wannéér dat ook komen zal maken zich niet zo druk (of het moest zijn: met zichzelf, met hun eigen belangen, hun eigen wel vaart). Zij zeggen: het 'S alles vrede en rust. De apostel Paulus ci teert deze mensen in zijn eerste brief aan de Thessalonicenzen. Het zijn mensen, die wat meewarig glimlachen om anderen, als die hen waarschuwen, dat er eenmaal een grote verandering zal komen en dat zij die wetenschap in hun doen en laten van elke dag dienen te verdisconteren Vrede en rust: wat kan ons overkomenAls we dood gaan, is immers alles voorbij!- Van hen zegt Paulus dit: hun zal overkomen een plotseling verderf, en zij zullen geenszins ontkomen Deze mensen zullen de schrik van hun leven krijgen zij zullen zich in de meest reële zin van het woord doodschrikken. Terwijl het lijkt, of er niets aan de hand is, of aan de voorspoed geen einde komt en het genieten van het leven voorlopig nog geen maximum schijnt te hebben bereikt, breekt het uur van God aan. De dag des Heren komt als een dief in de nacht We lezen vandaag: Psalm 6 vers 1 tot 11 Geen uitstel tot volgende synode (Van onze kerkredactie LUNTEREN Met 40 tegen 24 stemmen en twee onthoudin gen heeft de gereformeerde sy node woensdag besloten het rap port leeruitspraken 1942-1944 (nader schuldbelijden tegenover de vrijgemaakte broeders en zus ters - red.) nog tijdens deze sy nodezitting af te handelen. Daar bij volgde men een voorstel in die richting van de A. C. van Nood te Velsen. Dit besluit gaat in tegen de visie van rapporteur drs. H. Schut te i Utrecht, die ontraadde ,.de zaak ge- j forceerd tot een einde te brengen" en daarom meer voelde voor een voorstel I van ds. J. M. Bloemkolk te Eindho- ven. dat behelsde deputaten te benoe- i men, die de hele zaak nog eens na der bezien om dan de volgende synode rapport uit te brengen. Dit was ook de visie van de commissie die mede voor het huidige rapport verantwoor delijk is en die haar ingediende voor stellen zou willen handhaven. Prof. dr. H. N. Ridderbos te Kam pen en ouderling G. van Galen uit Zwijndrecht wilden evenals ds. Van Nood zo spoedig mogelijk afhandelen. Laatstgenoemde achtte uitstel een ramp en prof. Ridderbos zei onder meer: al het materiaal ligt ter tafel AMSTERDAM Vanmorgen is ds. Y. Schaaf, adjunct algemeen secre taris (binnenland) van het Neder lands B(jbelgenootschap, naar Indo nesië vertrokken voor een fotoreis. Volgende week vertrekt de foto graaf Hans Samsom uit Alphen aan de Rijn die dergelijke fotoreizen ook reeds gemaakt heeft naar Afrika en naar Latijns-Amerika. Doel van de reis is de functie van de religies in de Indonesische samen leving en van kerk en bijbel in het bijzonder in beeld te brengen. Er /uilen zwart-wit foto's gemaakte wor den en kleurendia's. Ds. Schaaf zal bovendien een groot aantal gesprek ken op de band vasUeggen. Ds. Schaaf zal zijn aandacht vooral richten op Java en Sumatra. Hans Samsom zal ook Celebes. West-Irian en een groot aantal eilanden in Oost- Indonesië bezoeken. en een deputaatschap, dus uitstel, dienen, nu de zaak zover is gekomen, het recht in de kerk niet. Er is geen gebrek aan kennis, alleen verschil in overtuiging. Daartegenover stonden de menin gen van o.m. ds. H. Hogenhuis van Zwolle en prof. dr. G. Th. Rothuizen te Kampen die het gewaagd vonden op korte termijn over deze zaak een beslissing te nemen. Prof. Rothuizen meende zelfs dat zonder uitstel „een nieuw stuk verdriet zou ontstaan". Op korte termijn voor deze zaak op nieuw een dag uittrekken zou volgens hem een dubbele explosie van emo tionaliteit veroorzaken. De synode meende evenwel anders. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG De classis Den Haag van de Christelijke Gerefor meerde Kerken heeft uitgesproken, dat het in de huidige situatie drin gend noodzakelijk is. dat de ouders er nauwkeurig op letten of hun kinde ren op de scholen onderwezen wor den in positief christelijke en refor matorische zin. Zo nodig zullen de ouders middelen en wegen moeten zoeken, opdat hun kinderen dit onderwijs ontvangen, zo mogelijk in samenwerking met leden van andere reformatorische kerkge meenschappen. De classis kwam tot deze uitspra ken naar aanleiding van een instruc tie van de kerk van Nieuwkoop, waarin gesteld werd dat het christe lijk onderwijs in veel steden en dor pen bezig is af te wijken van Schrift en belijdenis. Na haar actie mengden de Dolle Mina's zich woensdagmorgen tus sen de gereformeerde synodeleden in Lanteren om zonodig nog nadere toelichting op haar streven te geven. Hoewel vóór de komst van de Mina's enige nervositeit achter de moderamentafel en bij enkele kerkelijke functionarissen merk baar was de dames kunnen soms rare dingen doen was die verdwenen, toen ze als kippetjes op een rij waren binnengekomen en haar verhaal deden. Op de ruggen van de in zwarte plastic jassen gestoken Mina's zijn nog letters zichtbaarwaarmee ze samen het woorden GELJK- WAARDIGHED vormden. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Op de voorlo pig laatste dag van haar samen komen heeft de gereformeerde synode woensdag besloten een pastoraal geschrift te doen op stellen, waarin de gemeente voorlichting wordt gegeven over de hedendaagse vragen, van hu welijk en echtscheiding. Daarin zullen onder meer deze uit spraken van de synode nader worden uitgewerkt: „De Schrift leert, dat zij, die in de Heer trouwen eljcaar als man en vrouw uit Gods hand aan vaarden en Hem beloven elkaar on- DARMSTADT Dr. Martin Niemöller, jarenlang een van de stuwende krachten in de Praag se christelijke vredesbeweging, heeft zich uit deze beweging te ruggetrokken. Door de crisis in deze beweging zijn er in West-Duitsland nu twee regionale comité's. De meerderheid heeft de samenwerking met de Oost- europese top (Nikodim c.s.) opge schort, evenals het Nederlandse re gionale comité, maar er is een min derheid die wil blijven samenwerken. Niemöller wil aan geen van beide comite's meewerken. In een af scheidsbrief schrijft hij: „Wij christe nen doen er beter aan, als wij in algemeen menselijke organisaties meewerken, waar het om de zaak en niet om de pluralistische, zeer uiteen lopende motiveringen gaat." Niemöller is overigens in het paci fisme nog zeer actief. Met de paasda gen woonde hij de vijfde Stockhol- mer Vietnam-conferentie bij. Hij stelde daar de brief op, die aan meer dan zestig kerken en christelijke organisaties in de wereld gestuurd werd en waarin gevraagd werd om meerdere inspanning ter beëindiging van de oorlog in Vietnam. Van Stockholm reisde hij naar Moskou, waar hij in het presidium zat van de vierdaagse Lenin-herden- king, die georganiseerd was door de Wereldvredesraad. (Van onze kerkredactie) ROME/UTRECHT De lang verwachte apostostolische brief van paus Paulus over het ge mengde huweljjk „Matrimonia mixta" is in Nederland goed ont vangen. Belangrijk acht men vooral, dat de paus met even zoveel woorden erkent, dat een MADRID In de basiliek van Mi- lagrosa te Madrid is gisteren een mis gelezen voor Benito Mussoliin, ter herdenking van het feit dat de Ita liaanse dictator 25 jaar geleden werd gedood. De mis, die gelijktijdig was opge dragen aan alle Italianen die voor de fascistische idealen zijn gestorven, was georganiseerd door de Italiaanse neo-fascistische partij. Onder de naar schatting 250 aan wezigen bevond zich ook de voorma lige SS-kolonel Otto Skorzeny, die in 1943 in opdracht van Hitler Mussolini uit geallieerde handen bevrijdde door een gewaagde parachutistenoverval op een hotel op de Gran Saso d'Italia in de Apennijnen. Na de mis werden pamfletten ver spreid, waarop stond aangekondigd dat op 12 mei in Madrid een mis voor Hitier zal worden gelezen en „alle anderen die gevallen zijn bij de ver dediging van de christelijke en wes terse beschaving". Invul-puzzel Vul honzontaal in: 1. hemellichaam. 2. afgodsbeeld. 3. tusscnzetsel. 4 was send waicr. 5. eenjarig kalf. 6. pookigzer. 7. flink, krachtig. X. sporeplant. 9. bijen houder. 10. vallei. Bij juiste oplossing vormen dc beginletters de naam van een beroep. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: I. marode - els, 2 aroma - stro. 3. sedert - oom. 4 snel - ten - eb. S. aaneen - Epc, 6. port - lager. 7. elan - Ede - da. X. eigen - Adda. Recst real. Verticaal: I. mass. peci. 2 are.ia olie. 3. Roden - rage. 4 omelet - Ne-. S. dartel - ent. 6. Ede - na - dar. 7. Eton - Ecede, 8. troep - Edda. 4. som- bcr - «al.' (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Ds. H. L. Hoving, vier weken met verlof in Nederland, heeft woensdag, namens de Reformed Churches of New Zealand, de gere formeerde synode toegesproken en een toelichting gegeven op de brief die zijn kerken aan de Nederlandse zusterkerk geschreven hebben. In de ze brief wordt verontrusting uitge sproken over nieuwe theologische vi sies. die onder meer door de hoogle raren Kuitcrt, Augustijn. Kools en drs. Baarda in publikaties naar voren zijn gebracht. Ds. Hoving, die predikant is in Sil- versiream-Wainuiomota (het laatste de Maori-aanduiding van deze plaats, die twintig mijl van de hoofdstad Wellington is gelegen), begon met de dank van zijn kerken over te brengen voor de wijze waarop de gerefor meerde kerken de zusterkerken in Nieuw Zeeland steunen. Financiële steun wordt o.m. verleend aan een fonds dat kerk- en pastoriebouw mo gelijk maakt, alsmede aan de eigen theologische opleiding in Geelong, Australië. De predikant schetste, dat zijn Re formed Churches kleiner zijn dan één classis in Nederland. Er zijn veertien gemeenten die 2500 leden tellen. Het predikantencorps bestaat uit acht man. De kerken ontstonden, toen met I name Nederlandse immigranten, die uit reformatorische kerken kwamen, bleek dat de Presbyterian Church van Nieuw Zeeland niet het kerkelijk dak bood. waaronder zij zich thuis /ouden kunnen voelen, vooral door de dogmatische ongeinteresseerdheld al- I daar. Door het stopzetten van de emi- grantenstroom is de groei van de Re formed Churches matig. De meerder- I heid der kerkleden is van afkomst I gereformeerd, verder zijn zij afkom- 1 Reverend H. L. Hoving stig van de vrijgemaakte en chr. ge ref. kerken, alsmede van de hervorm de kerk (overwegend gereformeerde bond). Voor die allen moet er ruimte in onze kerk zijn, aldus ds. Hoving en u begrijpt, dat dit wel eens spannin gen kan oproepen. Maar het is ook interessant te ervaren dat het kèn. Die spanningen zijn de laatste ja ren verhevigd doordat we kennis na men van allerlei recente theologische publikaties uit Nederland. Als je hier weer bent, ervaar je het beter: er is in Nederland, in Europa een cultuur patroon aan het veranderen. Dat heeft ook zijn invloed op het theolo gisch denken. Maar wij in Nieuw Zeeland hebben aan die veranderingen geen deel, hebben de neiging de kerken waaruit we afkomstig zijn, te blijven zien zoals we haar verlaten hebben. Dan komen er vragen als: gaan de gere formeerde kerken met twee monden spreken? Ik zeg dit alles om meer begrip te wekken voor onze situatie en de brief van verontrusting die we aan u deden toekomen, (reeds door ons gesignaleerd red.). TSK Verdrietig We zijn verdrietig over sommige dingen die hier gepubliceerd worden. We zijn inderdaad verontrust, ook al is dat woord hier in Nederland in middels besmet geworden. Hoewel ik geloof, aldus ds. Hoving, dat al onze predikanten, zo zij in Nederland woonden, toe zouden treden tot de vereniging van verontrusten. Kunt u aantonen dat we als zuster kerken hetzelfde belijden, maar dat we het alleen maar verschillend zeg gen of vertalen, dan zal ik de dag prijzen waarop wij van u dat bericht ontvangen. Want ik heb mijn moe derkerken lief, zo besloot ds. Hoving. Praeses dr. Kunst dankte voor dit woord recht uit het hart. U hebt dui delijk aangegeven waar uw moeilijk heden liggen. Weet dit: wij worste len en bidden om de goede weg. Maar argumenten in de brief van uw ker ken. waarin met aanhaling van woor den uit Prediker 8 onze kerken wor den verweten, dat velen er van geen tucht willen horen, is een argumenta tie die langs mij heen gaat. Mag ik het even zo scherp zeggen? Wij wil len wederzijds zoekend bezig zijn en dan passen dergelijke „bombarde menten" niet. Wij willen blijven bij de Schrift. Zoudt u dat aan de broe ders willen overbrengen? aldus dr. Kunst. Hetgeen ds. Hoving beloofde. Het antwoord-schrijven van de syno de aan deze kerken en ook aan de Orthodox Church of America die een soortgelijke brief had gestuurd werd vervolgens goedgekeurd. eenvormig beleid niet meer mo gelijk is. Deskundigen beschouwen de zeven tien richtlijnen als een raamwet, waarbinnen de bisschoppen in elk land hun eigen beleid kunnen bepa len. Verwacht wordt dan ook, dat de Nederlandse bisschoppen nu op hun eerstvolgende vergadering (dinsdag 12 mei) de overeenkomst met de Neder landse Hervormde Kerk, de Gerefor meerde Kerken en andere reformato rische kerken zullen ratificeren. De algemene regel blijft, dat een gemengd huwelijk ongeoorloofd is, tenzijde de kerk toestemming geeft. Tot nu toe moest die toestemming uit Rome komen, voortaan is het de plaatselijke bisschop die beslist. De toestemming is gebonden aan bepaal de voorwaarden. De belangrijkste voorwaarde is, dat de rooms-katholieke partij moet belo ven „alles naar vermogen te zullen doen, opdat alle kinderen in de ka tholieke kerk worden gedoopt en op gevoed." Dat er wordt gesproken van „naar vermogen" betekent een duidelijke verzachting. Het laat in de praktijk vele mogelijkheden toe. Van de andere partij wordt alleen maar gezegd, dat hij of zij „tijdig op de hoogte dient te worden gesteld" van de tbeloften van dc r.k. partner. Dat is een belangrijke verandering» vergeleken bij de ontwerptekst van de pauselijke brief, zoals die vorig» maand nog luidde. De publikatie van de brief werd toen op het laatste mo ment uitgesteld. Toen werd gezegd, dat de niet-rooms-katholiek moest beloven, de geloofsverplichtingen van zijn of haar roomskatholieke partner „niet te zullen verhinderen." DEN HAAG Op het ogenblik schat men het aantal gemengd ge huwden op vijfentwintig procent. In 1968 bleken van de 1.200.000 hu welijken er 175.000 te zijn van een rooms-katholiek met een niet-rooms- katholiek. Dat is 14,4 procent. De laatste jaren is er sprake van een sterke stijging in het aantal ge mengd gehuwden. In het zuiden ligt het percentage laag ongeveer vijf procent maar in Groningen en de randstad Holland overschrijdt dit percentage het gemiddelde. LEEUWARDEN De voordeur van de hal van de flat van de voor zitter van het Nederlands Israëlisch genootschap, afdeling Friesland, is in de nacht van woensdag op donderdag met enkele hakenkruisen beklad. De kruisen waren met krijt aangebracht. De voorzitter, de heer Bos die in Leeuwarden woont, heeft één van de drie Israëliërs, die in het kader van de bevrijdingsherdenking naar Fries land waren gekomen, als logé in huis. Het weer in Europa Amsterdam zw. bew Frankfort 7.w. bew. Genive regen Innsbruck sneeuw Kopenhagen 1. bew. Locamo onbew. Londen zw. bew Luxemburg zw. bew Madrid onbew. Majorca onbew München Nice Parijs Rome Wenen Zürich De regel blijft gehandhaafd, dat het huwelijk, om kerkelijk geldig te zijn, gesloten moet worden ten overstaan van een priester en twee getuigen. Maar ook hier krijgen de bisschoppen het recht om dispensatie te verlenen. In feite is de enige bindende voor waarde die Rome stelt, dat de huwe lijkssluiting publiek moet zijn. Niet alleen wordt het hierdoor mo gelijk, dat een gemengd huwelijk wordt bevestigd in een protestantse kerk, zonder dat hierbij een r.k. gees telijke tegenwoordig is. Met deze richtlijn in de hand heb ben de bisschoppen zelfs de mogelijk heid gekregen, om het burgerlijk hu welijk (het „trouwen voor de wet") te beschouwen als formele huwelijks sluiting, wanneer het om gemengd huwenden gaat. Interkerkelijke „oecumenische" hu welijksdiensten zijn echter niet toe gestaan. PASTORAAT Belangrijk is voorts de richtlijn, waarin nadrukkelijk wordt aange drongen op samenwerking met de geestelijken van de andere kerk, om tot een verantwoorde pastorale zorg te komen voor de gemengd gehuwden en hun kinderen. Iedere schijn van proselitisme is in deze richtlijn vermeden en ze kan dienen als kader voor een meer uit gewerkte plaatselijke consensus over een oecumenisch pastoraat. Ten slotte heeft de paus alle be staande kerkelijke straffen jegens ge mengd gehuwden opgeheven. voorwaardelijk trouw te blijven tot de dood. Tevens spreekt de Schrift van een verantwoordelijkheid der ge huwden jegens de kinderen door God hun toevertrouwd en jegens de sa menleving, waarbinnen zij hun plaats ontvingen". En verder: „In haar onderricht laat de Schrift zien, dat er vanwege onze zondigheid een situatie kan ontstaan, waarin echtscheiding onontkoombaar is. Kenmerkend voor een dergelijke situatie is, dat door duurzame alge hele ontwrichting het kriterium ook van de nieuwe wet inzake de echtscheiding van minister Polak (red.) de voortzetting van het hu welijk onmogelijk is geworden. Daar om heeft de overheid voor een echt scheidingsrecht te zorgen. De kerk is geroepen tot pastorale bijstand in de huwelijksproblematiek". Andere struktuur Eerder werd nog een ander belang rijk onderwerp afgehandeld, te weten de reorganisatie van de gereformeer de zending. De organisatie daarvan zal zo gewijzigd worden, dat een overzichtelijk totaalbeleid voor het hele zendingswerk mogelijk wordt. De synode besloot hiertoe onder an dere omdat de kerken overzee hierom hebben gevraagd. Indonesië is bij voorbeeld in de huidige organisatie verdeeld in verschillende gebieden, maar de kerken van Indonesië zelf willen hun land zien als één gebied. De bedoeling is de verschillende af zonderlijke activiteiten samen te bundelen in een regionaal orgaan voor Indonesië. Ook voor West-Pakis tan, Rwanda-Kongo en Latijns-Ame rika wil men zulke organen vormen. Deze vier regionale organen ontmoe ten elkaar in een centraal orgaan, dat het gehele gereformeerde zendings werk overkoepelt. Inmiddels zal nog nader beraad over de reorganisatie nodig zijn. De synode besloot namelijk, dat zij zelf zal hebben te beslissen over de gehele zendingsbegroting. Van de zijde van de zending werden hier bezwaren te gen ingebracht, omdat men in diverse sectoren samenwerkt met andere kerken, zoals die uit Zwitserland en België, waardoor men ook gebonden is aan financiële afspraken. Persoonlijke noten Nog enkele persoonlijke nootjes. De voorzitter van de commissie Finan ciën en Organisatie de heer T. van der Kooy te Den Haag en ds. Th. Boersma, die zondag jl. afscheid nam van zijn gemeente te Grootegast, be hoorden tot de synodeleden op wie mede de lintjesregen was neerge daald. Beiden waren door de Ko ningin benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Voor ds. Boersma was de burgerva der van Grootegast, de heer K. Kos ter speciaal naar Lunteren overgeko men om (ook zijn) dominee de grote medaille (verder doet u het maar met het bescheidener lintje in uw knoops gat) op te spelden. Goede woorden ook van praeses Kunst voor beide he ren, die op hun beurt weer bedank ten. Bloemen voor de dames en een Wilhelmus tot slot. (Van een onzer verslaggevers) VOORBURG „Als de Heer het huis niet bouwt, werken te vergeefs de arbeiders". Met deze uitspraak opende prof. dr. W. J. Wieringa woensdagmiddag het gebouw aan het Oosteinde 114, vanwaaruit de onlangs opgerich te Besturenraad protestants christelijk onderwijs zijn activi teiten zal gaan ontplooien. Het gebouw, rustfek gelegen aan de Vliet, herbergt al enige tijd deze be sturenraad, waarin vrijwel alle be sturenorganisaties op het gebied van het protestants-christelijk kleuter-, basis- en voortgezet onderwijs ge bundeld zijn. De Raad is opgericht sinds de Mammoetwet het gehele voortgezette onderwijs is gaan regelen, en het la ger onderwijs basisonderwijs gewor den is. De scherpe scheidingen van de geledingen, die het onderwijs vroeger wel kende vervielen, zodat een „over koepelende" organisatie een noodzaak werd, om het gevaar van „langs el kaar heen werken" te elimineren. „De bedoeling van dit centrale bu reau is slagvaardig te kunnen hande len, in verband met de problemen in de wereld van het onderwijs", zei voorzitter Wieringa. „Het gaat erom ons te concentreren op de struktuur én de doelstellingen van het onder wijs. Het onderwijs neemt, als gevolg van de ontwikkeling in deze tijd, een steeds grotere plaats in voor wat be treft de vorming van het kind." De raad van Beheer is het bestuur van de Stichting Besturenraad Pro testants-Christelijk Onderwijs en be staat uit 31 leden afkomstig uit de verschillende onderwijstakken. Het dagelijks bestuur bestaat uit zeven leden. Zin Een van de grote problemen van de Stichting is het zoeken naar het zin geven aan het christelijk onderwijs in de modernp maatschappij: het zoe ken napr "nrmen en doelstellingen die aansprr':-'n in deze tijd. Prof. Wieringa: Het christelijk onderwijs heeft niet alleen een plaats, maar ook een zin in de vorming van het kind van leerling tot burger". Het aantal leerlingen op „scholen i met de bijbel", (volgens ds. Buskes toch een juiste term) neemt overigens gestaag toe. Bijna driekwart van de leerlingen in Nederland bezoekt een dergelijke school. Over het oecumenische aspect in het onderwijs zei prof. Wieringa: „Eigen inbreng mi onderwijsinstituten moeten we laten reguleren door de Bijbel. Het is onze opdracht als Christen deze scholen te laten func tioneren. Nu, en over vijftig jaar". Bemand Staatssecretaris Grossheide meende dat het ondermeer de taak van deze „nieuwe" Besturenraad was, te on derzoeken hoe schoolbesturen het meest deskundig bemand kunnen worden en de mate van betrokken heid van de ouders bij de scholen. Volgens hem is het van groot be- lang dat het instituut van de ouder commissie weer eens onder de loep genomen wordt. „In het onderwijs, maar ook daarbuiten, is er een ten dentie, dat men zich op regionaal ter- i rein wil losmaken van de strenge, landelijke organisaties". Volgens mr. Grosheide zou dit probleem ook door t de Besturenraad onderzocht moeten worden. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Kamerik, T. Lekker- kerker te Oosterwolde (Gld.). Bedankt voor Smilde, P. van der Veer te Muiderberg. Emeritaat verleend (per 1 mei) aan T. D. Berghuis te Oldeholtpade; J. H. W. Dickhout te IJmuiden-Oost; A. Groot te 's-Gravenhage (ziekenhuis- j predikant); M. J. Lekkerkerker te j Montfoort; T. H. J. Nijland te Voorst; A. J. van Renrxes te Avezaath; W. M. van Reijendam te Gennep-Cuyk. E. Schroten te Harmeien. GEREF. KERKEN Beroepen te Heiloo, C. C. Verkuyl te Arum. Beroepbaer kand. B. K. Breeman, Vermuydenstraat 138. Kampen, die is j beroepen te Edam. GEREF. KERKEN (vryg.) Aangenomen naar Ommen (2e ber.), J. van Dijk te Uithuizen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Wolfaartsdijk, J. C. Weststrate te Meliskerke. A

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2