REED ROEKELOOS Inmenging in Cambodja ernstige ontwikkeling Jan Pijnacker matchwinner bij Lugdunum tegen LFC Prof. Presser: historicus van scepsis en mededogen Kamerlid ontdekt in villadorp 157 krotten Nixon .bekijkt situatie in het Nabije Oosten Senaatscommissie vraagt opheldering lechter: Senator nam andere weg rheodorakis gaat verzet regelen Eban vraagtom straaljagers Piraten-tv in vliegtuig Onvrede bij het NS-personeel Grebbestrijders: proces tegen generaal Harberts Mager vermaak De Bijenkorf in conflict met Loterij wet LSG-vierkamp Verrassingen in Hengelo Verontreiniging van zeewater het sterkst bij Hoek van Holland VRIJDAG 1 MEI 1970 Vervolg van pagina 1) WASHINGTON De Ameri- aanse senaatscommissie voor uitenlandse zaken heeft de in- tenging in Cambodja unaniem ^brandmerkt als een ernstige itwikkeling. Zij zal president ixon een aantal vragen voor- ;gen. ie voorzitter van de commissie, Ful- jht, zei: „Ik denk niet dat er op jt moment een effectief middel is Bar mee wij in de nabije toekomst m de president de macht kunnen jtzeggen, Amerikaanse troepen naar pmbodja te sturen". De reacties van de senatoren va- eerden van „een grote gok"„ „schok- ïnd besluit" tot „een tragische fout". New York Times noemt de operatie jn gevaarlijk avontuur met vèr- f-ekkende gevolgen. De verzekering in de president, dat het om een inmalige actie gaat heeft volgens het blad een „vertrouwde en totaal niet overtuigende klank". „Als de president niet snel terug komt van zyn gevaarlijke avontuur, zal het Congres gebruik moeten ma ken van zyn bevoegdheid in naam van het volk, dat zich al te vaak moest neerleggen by een militaire hal lucinatie van overwinning door esca latie", aldus New York Times. Het militante, nieuwe mobilisatie comité ter beëindiging van de oorlog in Vietnam heeft opgeroepen tot een grootscheepse demonstratie op 9 mei. Het Russische persbureau Tass spreekt van een nieuwe daad van agressie en schending van het inter nationale recht. Engeland heeft opnieuw gepleit voor Grote zege liberale partij iu Quebec QUEBEC De liberale partij vat* Quebec heeft woensdag in deze Frans sprekende provincie een aeer grote stembusoverwinning geboekt. De zege vormt een overweldigende steun voor de federalistische politiek van pre mier Trudeau. Met nog elf zetels te verdelen (er waren nog enkele uitslagen niet be kend), bleek dat de liberalen 67 zetels hadden veroverd, tegen de aan de macht zijnde Union Nationale 15. De Crediristes behaalden elf zetels en de voor het eerst aan de verkiezingen deelnemende separatisten 4. De zetel verdeling was; liberalen 44, Union National 55, 6 onafhankelijke leden en 3 vacatures. een internationale conferentie. Een regeringswoordvoerder weigerde ech ter commentaar te geven op de Ameri kaanse inmenging. Communistisch China brandmerkte de Amerikaanse inval als een „naakte gangsterlogica". De VS maken volgens Peking een beoordelingsfout. De Japanse minister van buiten landse zaken Aisji, zei dat Nixons be sluit „onvermijdelijk" is. De toestand in Cambodja is volgens hem te ern stig geworden om te worden gene geerd. Vice-president Spiro Agnew ten slotte verwacht twee soorten kritiek: verantwoordelijk en onverantwoorde lijk. Elk ander besluit dan het aan vallen van de communistische wijk plaatsen in Cambodja zou tot een groot verlies van Amerikaanse levens in Zuid-Vietnam geleid hebben", al dus Agnew. FHOF. PRESSER BOSTON „Senator Edward ennedy heeft mogelijk onvoor- ohtig gereden, waardoor zijn iito van de brug viel". Dit is ;n van de oonclusies uit het ge- eime onderzoek van de giste- en met pensioen gegane rechter imes Boyle naar het ongeluk juli, waarbij de secretaresse Jo Kopechne (28) ver- ATHENE/PARIJS De premier, Papadopoulos in een officieel communi- té de Griekse componist en po- Mikis Theodorakis en de Servan Schréiber be- van woordbreuk. De Griekse regering ging op het rzoek van Servan Schreiber in om leodorakis vrij te laten, nadat de ansman had beloofd ervoor te zul- i zorgen dat Theodorakis zich niet •t politiek bezig zou houden. Boven- en zou men hem naar Griekenland •ugsturen wanneer de artsen daar- or toestemming zouden geven, al- het communiqué. Griekse beschuldiging volgde de bekendmaking woensdag n Theodorakis dat hy van plan is t verzet tegen de militaire junta in te organiseren. Hy zei plannen hiervoor te heb- uitgewerkt toen hy in de gevan- zat. \lle krachten van de oppositie iden in een nationaal verzetscomité •eten worden gebundeld om de ijd tegen het kolonelsbewind door ddel van goed voorbereide acties »rt te zetten. Volgens de rechter waren Edward Kennedy en Mary Jo Kopechne niet op weg naar een aanlegsteiger, zoals de Senator had beweerd, maar waren ze met opzet de dykweg ingeslagen die naar de brug leidde. Senator Kennedy was „volkomen vertrouwd met deze weg op liet ei land Chappaquiddick in Massachu setts. Onder de gegeven omstandig heden was het zorgeloos en mogelijk roekeloos om met de door Kennedy toegegeven snelheid van dertig kilo meter te rijden. Als hij het gevaar van de brug kende, zou hier sprake zijn van misdadig gedrag", conclu deert de rechter naar aanleiding van het geheime getuigenverhoor op 12 ja nuari. Hij zei geen redenen te hebben om te geloven dat de Senator of ie mand anders op het fuifje te veel had gedronken. Verivorpen Edward Kennedy heeft het rapport van de hand gewezen. „Tijdens het onderzoek heb ik alle vragen naar waarheid beantwoord", verdedigde hij zich. „Ook al is de gerechtelijke proce dure gesloten, de tragedie zal nooit eindigen voor de familie Kopechne, voor myn familie en voor myzelf. We moeten allen leven met het verlies van Mary Jo en met de pijn die het ongeluk ons heeft gebracht", zei hy. (Vervolg van pag. 1) AMSTERDAM Prof. dr. Ja cob Presser leefde al bijna een jaar lang juni 1969 ging hij met emeritaat als hoogleraar in de moderne geschiedenis aan de universiteit van Amsterdam op enige afstand van het woelige leven van deze tijd in het Noord hollandse dorpje Bergen. Dat be tekende voor deze vaak rusteloze en actieve man nog geen afscheid van zijn werk als historicus. De schrijver van De Tachtigjarige Oorlog was volgens persberichten bezig met de voorbereiding van een werk over de Gouden Eeuw. Hij volgde ook met aandacht, soms scepsis, de protestbewegingen onder zijn studenten. Aandacht èn mededogen had hij voor en met de mensen in het ver leden. Een in 1965 gehouden inlei ding bij de tentoonstelling „Arm in de Gouden Eeuw" besloot Presser met de zin: „Wilt hun uw aandacht evenmin onthouden als uw mede dogen." Het is deze instelling, de voort durende interesse voor de mens achter het gebeuren, die hem maakte tot geschiedschrijver met een lite raire uitingsvorm. Ook zijn neiging tot scepticisme en ontmaskering zouden wellicht tot deze eigenschap terug te voeren zijn, waren er niet de bittere persoonlijke ervaringen: de jood Presser ontsnapte tijdens de oorlog ternauwernood aan arresta tie, dook onder, maar verloor zijn eerste vrouw die vermoedelijk in Auschwitz is omgekomen. Hoofdwerk Deze ervaringen en de reacties daarop zijn terug te vinden in het boekenweekgeschenk van 1957, „De nacht der girondijnen". De geschie denis van de jodenvervolging werd zijn hoofdwerk: de twee delen „On dergang", die werden bekroond met de Van der Hoogtprijs. Jacob Presser werd 24 februari 1899 in Amsterdam geboren in een familie van diamantslijpers. Via de handelsschool en met een staats examen gymnasium ging Presser geschiedenis studeren aap de Am- Inspectietoch tHans van den Doel (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het socialis tische Tweede-Kamerlid Hans van den Doel doet aan branche vervaging. Als gemeenteraadslid met bijzonder veel plichtsbesef maakte hij een inspectietocht door het Gelderse villadorp Warnsveld om te ontdekken, dat WASHINGTON Naar aan- ding van de Israëlische bewe- ïg dat Russische piloten het :htruim boven Egypte verde gen, heeft president Nixon aan n adviseurs opdracht gegeven een „onmiddellijke algehele rwaardering" van de situatie het Nabije Oosten. „herwaardering" zou dan het van 23 maart zijn om aan het aëlische verzoek om 125 straalja- •s niet te voldoen. Minister Rogers toen dat het machtsevenwicht in 1 Nabije Oosten nauwkeurig in het fzou worden gehouden. Minister Abba Eban pleitte gisteren lirect voor meer vliegtuigen. Hij )eg Amerika om een „.doeltreffende ictie" op de berichten van de Rus- che piloten, welke overigens zowel door Rusland als Egypte worden te gengesproken. Volgens Eban is de huidige opvoe ring van de Egyptische vijandelijkhe den langs het Suezkanaal een Rus- sisch-Egyptische poging om de wa penstilstand geheel teniet te doen. Operatie Gisteren nog meldde Egypte dat een bataljon landstrijdkrachten het kanaal was overgestoken en zware verliezen aan Israël had toegebracht. Het was volgens Kaïro de grootste operatie sinds de zesdaagse oorlog. Is raël maakte slechts melding dat een aanval op een stelling was afgesla gen. 9 Hooggeplaatste Jordaoiiërs heb ben getracht de Palestijnse bevrij dingsbeweging Ie liquideren en de leiders George Habash en Jasser Ara fat te vermoorden. Volgens de com mando's is dit komplot verijdeld. deze deftige plaats toch nog 157 krotten rijk is. In een brief aan B. en W. schryft hy dat de woontoestand voor vele inwoners benard is. De gemeente moet een onderzoek instellen en de woningen verbeteren anders zou een inwoner het college wel eens voor de rechter kunnen dagen. Ook schrijft het Kamerlid dat hij ontsteld is dat noch B. en W. noch de raadsleden (een uitzondering wordt gemaakt voor de vertegenwoordigers van de KVP en PvdA) van deze slech te toestanden op de hoogte waren. Gedwongen Kamerlid Van den Doel zegt dat hij gewoon wordt gedwongen de rol van gemeenteraadslid te spelen. In Warnsveld had Van den Doel een verkiezingstoespraak gehouden. Om duidelijk te maken hoe het met de krotten gesteld is in Nederland, vertaalde hij de landelijke cijfers in die van Warnsveld. In deze deftige gemeenten zouden 160 krotwoningen moeten staan. Er werd over deze uitspraak ver ontwaardigd in de gemeenteraad ge sproken en drs. Van den Doel kreeg een brief van B en W. Deze brief betekende een uitdaging om de 160 krotten op te sporen. Het Kamerlid ontdekte er 157, waarna de opschud ding in Warnsveld compleet was. Wassenaar? „Ik doe wel meer van dit gemeen telijke werk", zegt Hans van den Doel. „Je wordt er steeds toe gedwongen. Ik doe het veel liever niet, want je hebt als Kamerlid werk genoeg. Als ik een tocht maak door een gemeente kan ik vrij nauwkeurig het aantal krotten schatten". Hoeveel krotten staan er in Was senaar? „Die tocht moet ik nog ma ken", zegt het Kamerlid strijdlustig. sterdamse universiteit. In 1926 werd hij leraar geschiedenis aan het Vossiusgymnasium, waar hij in het begin van de oorlog op bevel van de bezetters werd ontslagen. In 1926 was Presser ook gepromo veerd op een proefschrift over „Das Buch der Tribus Impostoribus" (Het boek over de drie bedriegers). De neiging tot ontmaskering, die bleek uit deze dissertatie, zou hem tijdens zijn gehele wetenschappelijke loop baan bijblijven. Een voorbeeld hier van was wel zijn studie over Napo leon, waarin hij de legende hard nekkig afbrak. Na dc oorlog werd prof. Presser hoogleraar in de nieuwste geschiede nis aan de „zevende faculteit" voor politieke en sociale wetenschappen. Deze benoeming leidde tot een debat in de Tweede Kamer, omdat de con fessionele parrijen zich verzetten te gen de marxist Presser. In 1959 volgde hij prof. Jan Romein op als hoogleraar in de algemene en vaderlandse geschiedenis in de facul teit der letteren. In mei vorig jaar hield hij zijn afscheidscollege. Ter gelegenheid daarvan werd hij op ver schillende wijzen geroemd als schrijver en historicus, die ook hele generaties studenten, en daarvoor scholieren, boeide als docent. (Het ontbrak Presser niet aan gevoel voor humor en anek dotisch vermogen). Nederland heeft niet alleen een groot historicus en schrijver verloren, maar een persoonlijkheid die een schrijnend lege plek achterlaat. 9 Het Braziliaanse voetbalelftal heeft woensdagavond in Rio de Ja neiro de oefenwedstrijd tegen Oos tenrijk met 10 gewonnen. Rivelino scoorde in de elfde minuut van de tweede helft. NEW YORK Met ingang van 1 juli zal een „piratentelevisiezender" in de lucht komen. Elke avond van zes uur tot middernacht zullen vanuit een boven de Noordzee kruisend vliegtuig op Engeland gerichte tele visie-uitzendingen worden verzorgd. Organisatoren van het project zijn de stichters van Radio Caroline, een van Engelands eerste en populairste pirantenradiozenders. De Britse regering heeft vorig jaar al duidelijk te verstaan gegeven, dat zij tegen piratenzenders in de lucht dezelfde wettelijke bepalingen zal hanteren als tegen piratenzenders op zee. Volgens deze bepalingen is het straf baar dergelijke stations te bevoorra den, er voor te werken of er reclame door te laten verzorgen. UTRECHT De Nederlandse bond van vervoerspersoneel heeft op een vergadering een resolutie aanvaard, waarin grote onvrede bij het NS-per- soneel wordt gesignaleerd. De onvre de betreft .essentiële onderdelen van de loon- en arbeidsvoorwaarden, zoals verlof- en rustdagen. De protestants-christelijke bond van vervoerspersoneel gaf vorige week in een „klachtenboek" ook al uiting aan de grieven, die onder het NS-personeel leven over de grote verlofachterstand en de extra inspan ningen, die van het personeel worden gevraagd voor de realisatie van „Spoorslag 70". Burgemeester Vau Beeck Calkoeu met pensioen (Van onze correspondent) BAARN Burgemeester mr. F. J. van Reeck Calkoen van Baarn heeft met ingang van 1 mei wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd zijn ambt neerge legd. Hij is 24 jaar burgemeester van Baarn geweest en voordien 13 jaar burgemeester van Ouderkerk aan den IJssel. De heer Van Beeck Calkoen leidde de ondertrouwplechtigheden van prinses Beatrix en prins Claus en van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven. DEN HAAG Een haastig gevormd actie-comité van Oud-GrebbestrUders wil een proces aanspannen tegen ge neraal b.d. Harbets, die in mei 1940 bevel gaf de jonge sergeant Johan Meyer te fusilleren wegens desertie. Het actie-comité meent dat de gene raal het bevel indertijd ten onrechte heeft gegeven. Bovendien is het co mité woedend over uitspraken van de generaal in een interview voor Avro's Televizier, waarin hij de Grebbestrij ders over het algemeen laf noemde. Voorlopig voorzitter van het comi té is de heer J. Voortman uit Deven ter (tel. 05700—12463). Maandag 4 mei zullen door leden van het comité kransen worden gelegd op het graf van de sergeant in Dieren. De oud- Grebbestrijders willen ook geld inza melen voor de moeder van de ser geant. BONN Het Westduitse kabinet heeft gisteren een wetsvoorstel goed gekeurd, een fonds te stichten om de gehandicapte kinderen in het land te Ihelpen. Eigenlijk was het maar mager ver maak, dat de NOS gisteravond als feestvoorstelling op Nederland 2 bood. Natuurlijk is zo'n aflevering van Les Saltimbanques op zichzelf een be zienswaardigheid en het zat ook wel grappig in elkaar, maar het wordt in herhaling gauw te veel en hel ver haal van Justus van Maurik dat voor de opvoering was gekozen is beter te lezen dan te spelen, ook al zet men er een acteur als Joan Remmmelts aan. Werkelijke bewondering moet men hebben voor de acteurs, die de ambi tie opbrengen er nog zulke goede rol len van te maken. Het primitieve to- neelgedoe waar men vroeger om lachte, is voor de tv-kijker toch wel erg uit de tijd, ook al heeftnaar wij hartelijk hopen, een deel van de kij kers er nog plezierig om kunnen la chen. Het straatmuzikantenfestival dat ten slotte 19 deelnemers en twee En gelse gasten had opgeleverd, kwam voor radio en televisie tot een einde met drie prijswinnaars. Na een nogal stijve inleiding kwa men de heren, onder wie Rotterdamse Koperen Ko (derde prijs) in aktie. Erg veel had de NOS er niet van gemaakt, de aardigheid moest van de deelnemers komen en deed dat dan ook. Heel de dag door had de NOS-radio feest gevierd in Laren, waar het met vooral veel jeugd en jonge artiesten vrolijk toeging, 't Was weer gezellig, zo'n lang, levendig en ongedwongen programma. De prijsvraag kwam goed tot zijn rechtomstreeks vijf uur werd de „lila geranium" al ge raden en werden de drie radiotoe stellen in een wip toegekend. 's Avonds verving Larens burge meester Eisen Willem Duys, die in het middaguur moest afreizen, in de festivaljury en hij deed het met toe wijding. Willem bleef echter lang ge noeg om menig vaderlijk woord te laten horen. Zo maande hij vroeg in de morgen de koninklijke familie al, toch vooral iets warms aan te trek ken voor het bloemende filé, aange zien 't zo koud was. Zoiets deed me nigeen iveer goed. Natuurlijk was de gekleurde tv- uitzending van de bloemenhulde het pronkstuk van de Koninginnedag-te levisie en de trieste tegenhanger vormde de journaalbeelden van de rellen die de voornamelijk piepjonge jeugd in Amsterdam veroorzaakte. AMSTERDAM Met ingang van vandaag is De Bijenkorf gestopt met de uitgifte van de zogenaamde knip- kaartcn. Het grootwinkelbedrijf zou met het verstrekken van deze kaar ten de Loterij wet hebben overtreden. Op verzoek van de justitie zullen geen nieuwe kaarten meer worden uitgereikt. De klanten die nog in het bezit zijn van een dergelijke kaart kunnen tot 16 mei doorgaan met het verzamelen van knippen en een prijs in de wacht slepen. Het grootwinkelbedrijf, dat dit jaar z'n eeuwfeest viert, gaf prijzen aan mensen die voor honderd gulden aan knippen bij elkaar hadden gespaard. OEGSTGEEST -Gisteren zijn de twee duels van de achtste ronde van de LSG-vierkamp, die in Oegstgeest wordt gehouden, afgebroken. In dc party SpasskiDonner lijken de bes te kansen voor de wereldkampioen. De stand, waarin de partij Lar- senBotwinnik werd afgesloten, schijnt volgens de experts te wijzen op winst voor zwart (Botwirinik). Larsen zelf is van mening dat deze stand tenminste houdbaar voor hem zal zijn. De ranglijst is thans: 1. B. Spasski (SU) 4'/t pnt. enl afg„ 2/3 M. Bot winnik (SU) en J. H. Donner (Ned) 3Vt pnt. en 1 afg„ 4 B. Larsen (Den) 2'/t pnt en 1 afg. De kabouters hebben gisteren in Amsterdam hun „groene dag gehouden: zij trokken in optocht naar het Amsterdamse bos, waar een picknick de bekroning vormde van hun ludieke mani festatie. Na aankomst op boer derij Meerzicht, stortten de enthousiaste kabouters zich on middellijk op de attributen, die een speeltxiin nu eenmaal rijk is. Al met al een zinvol alternatief van Koninginnedag Mevrouw Ratna Dewi, de 29- jarige echtgenote van ex-president Soekarno van Indonesië, is na een kort bezoek gisterochtend naar Parijs vertrokken. Hier mevrouw Soekarno op het balkon van haar kamer in het Apollohotel in Amsterdam. HENGELO In de tweede ronde van het open damkampioenschap van Nederland, dat in Hengelo wordt ge houden, vielen enige verrassende uit slagen te noteren. Zo bereikte de Groningse hoofdklasser Mensonidea een puntenverdeling tegen oud-we reldkampioen Roosenburg, die weinig vat kon krijgen op het positiespel van zijn tegenstander. De jonge Belg Gregoire verdedigde zich taai tegen de Senegalese groot meester Baba Sy en zag zijn volhou den met een remise beloond. De Amerikaan Smith en de Haï- tiaan Germain konden geen overwin ning behalen. Wel brachten zij hun respectievelijk tegenstanders Blom en Simonata in moeilijkheden, maar de juiste afwerking vonden zij niet. De studentenkampioen Hermelink stond zwak tegen de eerste reserve van het Nederlandse damtiental. De Ruiter. Deze beging echter de fout op een onjuist moment een voorpost te plaatsen. Door een omsingelingsactie kon Hermelink deze schijf winnen en daarmee had hij zich verzekerd van twee winstpunten. De Franse kampioen Hisard won door sterk positiespel van Kleinren- sink. Zijn landgenoot Delhom kwam tot winst door een blunder -Van Edink. De Nederlander Pippel won ver diend van de oud-kampioen van Su riname, Sadiek, die tegen het sterke positiespel van zijn tegenstander niet bleek opgewassen. HILVERSUM De vervuiling van het zeewater is bij Hoek van Holland het sterkst Dit is een van de resul taten van een onderzoek naar de ver ontreiniging van zeewater, ingesteld door de VARA en gister bekendge maakt in de actualiteitenrubriek „Dingen van de dag". Het onderzoek is gedaan bij Bergen aan Zee, Zandvoort, Scheveningen, Hoek van Holland en Vlissingen. De meeste vervuiling, vooral tengevolge van rioolwater, werd gemeten bij Hoek van Holland, Scheveningen en Zand voort. Er bestaat voor de zwemmers geen gevaar voor besmetting met typhus of paratyphus, hoewel zoiets niet met honderd procent zekerheid is te zeg gen. Een grote waakzaamheid ten aanzien van de vervuiling van zee water is geboden, vooral bij Hoek van Holland, waar ook sterk vervuild wa ter van de Nieuwe Waterweg de zee instroomt LEIDEN Jan Pijnacker, Lugdunums linksbuiten, was gisteren in de derby tegen LFC de meest bejubelde en meest verguisde voet baller. Bejubeld, omdat hij in de 27e minuut de enige treffer van de wedstrijd voor zijn rekening nam; verguisd, omdat hij hierna nog twee opgelegde kansen miste. een offensief, dat twintig minuten aanhield. Lugdunum kon hier slechts enkele uitvallen tegenover stellen. In de 9e minuut kwam Lugdunum be paald goed weg, toen een goed schot van linksachter Dick Sira buiten be reik van keeper Lou Honsbeek aan de voor LFC verkeerde kant van de paal verdween. Cock van Weerlee, met Joop Munne de beste aanvallers van de kanaries, kreeg een kans na een foutje, de enige, van Honsbeek. Die twee doelpunten zouden ook beslist niet verdiend zf.jn geweest. Met de 10 overwinning kreeg Lug dunum al meer dan genoeg. Lugdu num vond in LFC een volwaardige tegenstander. Kampioenskandidaat Lugdunum had bepaald' zijn middag niet. Uitgeschakeld De oorzaken hiervan waren gemak kelijk aan te wijzen. In de eerste plaats speelden de zenuwen een be langrijke rol. En in de tweede plaats werd Hans v. d. Starp volkomen lam gelegd door Aat Heymans. De stevige LFC-er week geen moment van de zijde van de groenwitte aanvalsleider. In >de persoonlijke duels kwam Heymans negen van de tien keer als overwinnaar tevoorschijn. En die ene maal stond er nog altijd Leo de Jong, die voor de nodige rust in de LFC- verdediging zorgde. LFC kon zich in het begin gemakkelijk handhaven. Lugdunum speelde duidelijk onder grote druk. Er werd onnauwkeurig geplaatst en in de achterhoede werd onzeker gespeeld. LFC veroverde in die beginperiode al snel het middenveld en begon met Met het uitblijven van doelpunten verdween ook de strijdlust bij LFC. Langzamerhand wist Lugdunum de greep op het middenveld te verove ren. Dit was vooral te danken aan zwoeger Henk de Kier. De combina ties gingen beter lopen en in de 27e minuut viel de beslissing. Uit een vloeiende combinatie kwam de bal bij rechtsbuiten Kees de Kier. Zijn voor zet was precies op maat. De bij de tweede paal staande Jan Pijnacker zette zijn hoofd eronder en granaat- hard joeg hij de bal in de rechterbo venhoek. Lugdunum scheen met deze 10 stand tevreden te zijn. Het offensief ebde weg en de pupillen van trainer De Kubber beperkten zich tot het handhaven van deze kostbare voor sprong. De tweede helft gaf een overwe gend sterker Lugdunum te zien. Dit resulteerde in een aantal kansen, waarvan Hans v. d. Starp wel de mooiste kreeg. In de 13e minuut was hij voor de eerste maal zijn schaduw Heymans de baas en ging met een vrij veld voor zich alleen op doelman Visser af. Zijn schot sprong via de binnenkant van de paal in de handen van Visser terug. De 1500 toeschou wer^ zagen drie minuten later bijna de gelijkmaker tot stand komen. Cock van Weerlee zag zijn inzet na een solo met vereende krachten door de Lugdunum-verdedlging uit het doel gewerkt. Doordat trainer Kraak Aat Heymans twintig minuten voor tijd naar de voorhoede dirigeerde kregen de groenwitte aanvallers, met name Hans v.'d. Starp, meer vrijheid. Met de geboden kansen werd echter te gemakkelijk omgesprongen. Ook Wim de Roo, die in de tweede helft Kees Vermond verving, kon in de magere voorsprong geen verandering meer brengen. Hans v.d. Starp na afloop: „Ik zei het voor de wedstrijd al. Aat Hey mans kent mij van haver tot gort. Het is dan ook uitgekomen; ik ben kansloos tegen hem geweest. Enfin, de puntjes zijn weer binnen". En hiermee karakteriseerde hij de hele wedstrijd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 23