Loon en vakantiegeld van 700 man veilig gesteld mmmm overtuig u Gang van zaken in ARP is niet democratisch Stichting Weg wil meer tunnels in Rotterdam C'70 biedt vermaak en veel gezelligheid EIS LEVENSLANG VOOR DOODSLAG broer en zus op vaderlijke verjaarsfoto Roolvink: Regering doet cdles wat mogelijk is Door wetswijziging PROTEST KAMERCENTRALE LEIDEN: alles goed en wel Tijdelijk Piloten Na militaire dienst niet op wachtlijst Centrum kreeg andere gedaante Exposities van handel en industrie Hoger beroep in loodsenaffaire het gezondste moederdag-geschenk een nieuwe fiets! Op winkelier in Amsterdam Halt toeroepen aan fusies opiniebladen 11 VRIJDAG 1 MEI 1970 Lady Armstrong Jones, dochter van prinses Margaret en lord Snowdon, is vandaag zes jaar geworden. Op de foto wordt zij hartelijk omhelsd door haar acht-jarige broertje burggraaf Linley. Het tafereeltje werd vereeuwigd door hun vader. (Van onze parlementsredactie) BOSKOOP Tijdens de ver gadering van de Kamercentrale Leiden van de ARP is woens dagavond met klem geprotesteerd tegen de ondemocratische gang Sierduiren Ek wil baie graag met duiweboere i Nederland in aanraking kom wat et sierduiwe boer. Ek stel belang om klompie „Huhnschek" - duiwe in te voer aangesien soort duif nognie in Suid-Afri- kryeis nie. Goeie vriend uit Nederland wat al geruime tyd in Suid-Afrika woon voorgestel dat ek u koerant nader vra dat u. indien moontlik, my plaas sodat belangstellende dui- eboere in Nederland met my in ver- kan tree (Postbus 193, Mafe- K.P., Suid-Afrika). 'n Duiwe-vriend van my het al 'n verskeidenheid sierduiwe uit Ne- ingevoer en hy is baie in sy daarmee, vandaar dat ek graag et duiweboere in Nederland wil kon- maak. aie dankie vir die aandag wat u aan y versoek mag gee. iid-Afrika Jan Els Aandeelhouders en werknemers Goed zo, CNV. Uw kritiek op het onomische stelsel, waarin het nog eeds mogelijk is dat een bedrijf met 0 procent winst wordt verkocht en werknemers geen cent krijgen, ter ijl de aandeelhouders in dit geval redestein) met 30 miljoen gulden be- stingvrije winst gaan strijken, is er terecht en nauwelijks nog scherp ;noeg gesteld. Het is een groot schandaal, dat iets in 1970 nog mogelijk is. En dan bedenken dat de betrokken werkne- zich, op een paar vakantieweken dag-aan-dag uitsloven (waaraan de van dit bedrijf te danken is), terwijl de meeste in het algemeen nau- wezenlijk bij een bedrijf be- zijn. Het wordt tijd dat de vakbeweging s één man met medewerking van al- werknemers tegen een dergelijke hromelijke onderwaardering van de in het geweer komt! O. van Ooijen van zaken in de partij. Algemeen was men van mening, dat de kiesverenigingen te weinig tijd hebben gehad om het concept van het program van aktie te bespreken. Vier tot vyf maanden doet men erover om het program op te stellen, zo luidde de kritiek, en de kiesver enigingen moeten er binnen enkele weken over beslissen. Voorzitter ds. A. J. Kret uit Lei den beloofde het centraal comité schriftelijk van dit protest op de hoogte te stellen. Ondanks de tijdnood hadden de kiesverenigingen zich duchtig ge weerd om het program van aktie te verbeteren. Niet alle amendementen haalden de eindstreep. Zo waagde de meerderheid zich niet aan de uit spraak, dat ook op Europees niveau samenwerking moest worden gezocht buitenland. (In het Europees parle ment bestaat reeds één fraktie van de chr. partijen Red.). In het hoofdstuk Landbouw moet van de Kamercentrale ook gepleit worden voor de instelling van eer grondbank. De paragraaf „Geestelijke volksge zondheid" kreeg een zware aanval te verduren van de kiesvereniging Gou da. Men vond, dat het accent te sterk op de sexualiteit lag. Na een scher pe discussie werd dit opvallend deel van het program ongewijzigd aan vaard. Nog feller werd het gesprek over het „financieel beleid". Van alle kan ten werd dit hoofdstuk aangevallen. De oorspronkelijke tekst bleef ge handhaafd, zij het dikwijls met een geringe meerderheid. Wel werd de wens geschrapt niet uit arbeid ver kregen inkomens zwaarder fiscaal te belasten. „De versnelde groei van de over heidsuitgaven" was moeilijk te ver teren. Eindelijk werd de noodzaak van deze groei geaccepteerd, maar onder voorwaarde, dat het overheids apparaat zou worden doorgelicht en het gehele subsidiebeleid kritisch zou worden bezien. Verder moeten van de Kamercen trale de werkende gehuwde vrouw en de ongehuwden minder belasting betalen. Ook moet de belasting op overwerk en ander extra werk naast de gewone dagtaak lichter worden. In het aktieprogram zal ook een ali nea worden opgenomen over de gastar beiders, die evenveel zorg en aandacht verdienen als wie dan ook. Het goed zijn voor vreemdelingen is geheel bijbels, zo werd opgemerkt. De zin „De ARP is voor subsidië ring van politieke jongeren-organisa ties" ging er achter elkaar uit. Uit het hoofdstuk „Ontwikkelings beleid" schrapte de Kamercentrale de gehele alinea, waarin bijzondere aan dacht wordt gevraagd voor Suriname, de Nederlandse Antillen en de delen van de wereld, waarmee Nederland historisch is verbonden. Zo kroop de Kamercentrale door het ontwerp-program, de vele amen dementen van de kiesverenigingen besprekend. Het was diep in de nacht, toen men er maar een punt achter zette. DEN HAAG De verbindingen tussen de beide oevers van de Nieuwe Vaterweg in Rotterdam zyn belangrijk zwaarder belast dan die tussen de leide oevers van het Noordzeekanaal, aldus een publicatie van de Stichting Veg. Per gemiddelde werkdag passeerden in januari ruim 180.000 motorvoer tuigen de Maastunnel. Beneluxtunnel, Willemsbrug en Van Brienenoordbrug. $Üna 130.000 motorvoertuigen passeerden per gemiddelde werkdag de sluis >y IJmuidcn. de Velsertunnel, de Coen- en IJ-twuiel en de brug by Schel- De gemiddelde verkeersintensiteit in de Maastunnel byna 84.000 voer- uigen per dag in januari bleek vrijwel het dubbele van de Coentunnel of De Stichting Weg is van oordeel dat rijkswaterstaat aan nieuwe verbin dingen tussen de overs van de Nieuwe Waterweg voorrang dient te geven. DE„ tussenoplossing van president Nixon voor Cambodja is een ge vaarlijke. Zy geeft de indruk een tij deljjke te zyn. De geschiedenis leert echter, dat maatregelen als nu geno men inoeilyk ongedaan gemaakt kun nen worden. Alleen een militaire overwinning op Noordvietnamezen en Vietcong kan de problemen van Cambodja (in de ogen van Nixon) oplossen. Op eenzelfde wijze heeft de president steeds Viet nam benaderd. In deze aanpak past geen ernstig streven naar een politieke regeling door onderhandelingen. Niet toevallig werden de onder Johnson begonnen Paryse vredesbesprekingen onder Nixon vry spoedig op dood spoor ge zet. De president heeft opnieuw gezegd, dat Amerika niet vernederd mag worde nen niet verslagen zal wor den. Deze uitspraak erkent, dat ver nedering en nederlaag dreigen en dat de door Nixon beloofde snello eervoll vrede nog ver weg is. J?EN ander probleem met gevaarlijke kanten is de actieve steun die Russische piloten blijkbaar aan Egypte verlenen; ook al beperkt hun optreden zich nog tot verdediging van het Egyptische luchtruim tegen Israëlische aanvallen. Als de angst voor vergeldingsaanval len verdwijnt, kan president Nasser, die openlyk de onvermijdelijkheid van een oorlog verkondigt, in de ver leiding komen de aanvallen op door Israël bezet gebied in aantal kracht uit te breiden. Ook zal hy nog minder dan voorheeir te vinden zyn voor een vreedzame regeling, zoals de Veiligheidsraad die in een resolutie heeft aangegeven. Tenzy Moskou zyn toegenomen in vloed gebruikt om Nasser in te to men. Gebeurt dat niet. dan kan een situatie ontstaan, waarin Russen en Ameri kanen zich in een gewapend conflict tegenover elkaar bevinden. Dit zou het geval zyn, als Israël op het punt zou staan vernietigd te worden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De aanspraken van de ontslagen 700 werknemers van Beckers, Becking en Bongers in Bergen op Zoom en Ulft op mogelijk achterstallig loon, pensioen en vakantiegeld zijn veilig gesteld. Na de wijziging van de werkloosheidswet moeten de be drijfsverenigingen aan deze verplichtingen voldoen, wanneer een bedrijf in gebreke moet blijven. Drs. Nederhorst (soc.) informeerde woensdagmiddag in de Tweede Ka mer nadrukkelijk naar deze rechten, omdat hij een sterk vermoeden had, dat de kas van Beckers, Becking en Bongers geheel leeg was. Minister Roolvink kon in zijn ant woord naar de wetswijziging verwij zen. Evenals de heer Nederhorst sprak hij naar aanleiding van de sluiting van de bedrijven over een verpletterende mededeling. Dat over het massale ontslag werd gesproken, leek hem goed. „Een aan tal onzekerheden kunnen immers worden weggenomen, hoewel er nog veel onzekers overblijft." In West-Brabant bestaat grote on gerustheid. Maar minister Roolvink verzekerde, dat de overheid alles zal Ontslag directrice Rosa Spierhuis (Van onze correspondent) LAREN De directrice van het Rosa Spier-huis in Laren mevrouw J. de Roy van Zuidewijn, is door het bestuur op staande voet ontslagen. Zij gaat hiertegen in beroep. Het bestuur van het verleden jaar officieel geopende huis, dat door on geveer 65 kunstenaars in ruste wordt bewoond, is bereid met haar een min nelijke schikking te treffen. Voorzitter P. Keet verklaarde dat er geen directe aanleiding was voor het ontslag, maar dat het een cumu latie van kleinigheden is geweest, mevrouw De Roy is een zeer char mante vrouw, maar zij gaf ons de in druk dat zij het als directrice niet aan kon. Dat bleek uit tal van kleine dingen." DEN HAAG Om de overbevol king van de medische faculteiten te voorkomen, kunnen studenten, die hun propedeutisch examen hebben gedaan voor de tijd van een jaar op een wachtlijst worden geplaatst. De selectie van de studenten zal worden gedaan op grond van de behaalde cijfers. Het amendement van dr. Schuring (c.h.) om de wachtlijst volgens loting op te stellen, kreeg alleen steun van D'66. Wel werd het voorstel van dr. Schuring aanvaard om medische stu denten, die in militaire dienst zijn geweest, als ze voor het propedeu tisch examen zijn geslaagd niet op de wachtlijst te plaatsen. en verdronken tijdens vloed PIETERBUREN Tijdens de vloed achter de Westpolder (provin cie Groningen) zijn woensdag 65 scha pen verdronken. De dieren waren eigendom van de veecombinatie West polder. van haar verwacht doen wat wordt. Na het nodige geharrewar tijdens meer dan een ordedebat had drs. Ne derhorst zijn interpellatie woensdag kunnen houden. De moeilijkheid was, dat de minis ter van Economische zaken nog niet over voldoende inlichtingen be schikte. Tenslotte werd het een halve spoed)interpellatie. De andere helft van de interpellatie in aanwezigheid van ook minister Nelissen van econo mische zaken zal komende woensdag worden gehouden. De Tweede Kamer, die eigenlijk vrijaf had, zal voor deze gelegenheid speciaal samenkomen. Beter... mooier... goedkoper Eén voorbeeld uit onze enorme kollektie stijlmeubelen. Sfeerrijk damesbureautje m noten uitvoering en gedecoreerd met intarsia. Bijzonder mooie afwerking. I) ziet deze unieke aanbieding (en vele, vele andere) op onze 2e en 3e etage. Nederlands grootste Woninginrichting ROTTERDAM 'Oude* Binnenweg 26. tel: 010-14.18.00 (30') VRU TOEGANG,elke werkdag van 9-6 uur.'s Ma; dags gesloten. Op koopavonden tot 21 uur geopend^ X00 MWUCOUKTIfJ WH Mtm*. 2 Schapi (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam - van mei tot en met september zal Rot terdam het zilveren jubileum van de bevrijding en de herbouw van de stad vieren met het eve nement Communicatie '70, kort weg C'70. Opzet is de mens ken nis te laten maken met zijn stad, HAARLEM Tegen de uitspraak van de Haarlemse rechtbank, waarbij twee rijkszeeloodsen en een inmiddels gepensioneerde zeeloods zijn ver oordeeld tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een week wegens het aannemen van gelden, heeft offi cier van justitie mr. Van der Valk Bouman hoger beroep aangetekend. Daardoor heeft hij afgezien van zijn voornemen de overigen van de zestig verdachten, die voor de Haar lemse rechtbank terecht nog moeten staan in verband met de affaire, in de komende weken te dagvaarden. De officier wil eerst het arrest van het Amsterdamse Gerechtshof afwachten. Wilt u een fiets winnen? Kijk dan naar de advertentie in uw damesblad of vraag uw fietsenhandelaar een deelname-biljet. AMSTERDAM Levenslang eiste de officier woensdag bij dc recht bank tegen de Surinaamse scheeps- werktuigkundige Ronald M. O. S. (33) wegens doodslag gepaard gaande met een misdrijf (diefstal van een beurs met 50 gulden) op de melkhandelaar- kruidenier Reyer Royé (78) op 21 ok tober 1968 in diens winkeltje in de Eerste Jan Steenstraat in Amster dam. Toen de eis viel klonk applaus van de publieke tribune. De rechtbank had in oktober zijn vriendin, de 27-jarige prostituée Erica U., wegens het medeplegen van diefstal met geweldpleging die de dood van Royé tot gevolg had tot vier jaar veroordeeld met aftrek van het voorarrest. Royé werd met een spijkertrekker in de achterkamer van zijn winkeltje doodgeslagen. Officier mr. J. J. Abspoel zei dat S. de oude man vijf keer op diens onbeschermde schedel had geslagen met het dodelijk wapen. Hij was doorgegaan met slaan omdat hij in paniek raakte. S. had volgens hem niet van te voren het plan beraamd om Royé van het leven te beroven, wel zou geweld wordén gebruikt. Dreiging De officier citeerde uit de psy chiatrisch rapport over S. waarin o.m. gezegd werd dat deze dacht in één slag rijk te worden, en dat van hem een ingehouden geladen dreiging uitging. Hij betwijfelde of verdachte ver minderd toerekenbaar is. zoals in het rapport staat, waarin ook wordt ge zegd dat hij iemand is met een in telligentie. die duidelijk boven de middenmaat ligt. Voorts stipte de of ficier nog aan dat S. reeds eerder agressieve daden heeft gepleegd. die stad gezelliger te maken en om de industrie en de haven zich te laten presenteren. Het evene ment heeft de gemeente voor lopig vijf miljoen gekost. Dat geLd zal deels nog in dit jaar, en voor de rest in de komende ja ren worden terugverdiend. Be drijfsleven en handel hebben verder voor enkele miljoenen gestoken in diverse onderdelen van C'70. De opzet van C'70 houdt i.n dat er zowel aandacht wordt gegeven aan vermaak, gezelligheid als aan exposi ties. Rotterdam zou Rotterdam niet zijn als het bovendien aan C'70 niet iets zou overhouden. C'70 start op 5 mei als in de Sint Laurenskerk een herdenkingsbijeen komst wordt gehouden belegd door het Nationaal Bevrijdingscomité. H. M. de Koningin zal er een rede uit spreken. Ook andere leden van de Koninklijke familie zijn aanwezig. Op de Coolsingel wordt vervolgens een Zweedse wittebroodsmaaltijd gehou den voor vijftienhonderd genodigden uit alle lagen van de bevolking (steekproefsgewijs uit de burgerlijke stand gehaald.) Verder staat op het programma een groot haven- en vervoersdefile en de premiere van het klank- en lichtspel bij de Sint Laurenskerk, symbool van herrezen Rotterdam. Het stadscentrum heeft in dc afge lopen maanden een gedaantewisseling ondergaan. Komend van het Centraal Stati-on ziet de bezoeker op het plein eerst een stalen sculptuur die als pro grammaboekje fungeert. Vlak voor het Bouwcentrum dat in het kader van C'70 veel nieuwe tentoonstellin gen heeft ingericht, slaat het beeld Sylvettevan Pieasso. Onmiddellijk vallen op de duizen den plastic koepeltjes die wandelaars tegen de regen beschermen en tijdens zonnige uren voor leuke kleureffecten zorgen. Daartussen ziet men honder den paviljoentjes uit hout en glas die op diverse wijze gegroepeerd onder dak geven aan winkeltjes, tijdelijke horeca-bedrijfjes, exposities enz. Zowel koepels als paviljoens zijn blijvende zaken die na C'70 voor alles en nog wat gebruikt kunnen worden door de hele stad en in de wijken. Achter het concert- en congresge bouw De Doelen (dat tijdens C'70 overdag vrij toegankelijk is voor be zichtiging en verder op muzikaal ge bied een grote rol gaat spelen) staan de inzendingen van Shell en Philips. Beide bedrijven laten op moderne wijze zien wat hun taken zijn. Aan de andere zijde van het Weena is het zogenaamde gezelligheidscen trum in aanbow. Dat worden win kels, boetieks, horecabedrijven. Dit unieke complex komt pas half C'70 gereed. Wel gereed is de kabelbaan (opstappunt Wecna-hoek Karei Door manstraat) met een lengte van twee kilometer die passagiers door liet centrum leidt via Weena-Coolsingcl- Binnenweg en Karei Doormanstraat. Op het Weena staat nog een ander uniek project, Havodam, de grote ha venmaquette van tweehonderd meter lang, de grootste maquette ooit in ons land gebouwd. Bezoekers kunnen schepen laten varen en te water laten gaan. mammoettankers binnenloodsen of brandblusboten in actie laten ko men. Ettelijke duizenden schepen in alle tonnages, kranen, containers en auto's zijn in bedrijf en maken Havo- dam tot een levend ding, ook 's avonds als er in de maquette 20.000 lampen branden. Op de Coolsingel vervolgens enkele presentaties o.a. van de gezamenlijke elektrotechnische bedrijven die een „energielijn" hebben aangelegd com plet met hoge elektriciteitsmasten. Op Stadhuisplein en Beursplein zul len de diverse stadswijken zich pre senteren. Via Hoogstraat kan de be zoeker naar de Sint Laurensplaats lo pen waar 's avonds een klank- en lichtspel zal worden vertoond van Gabri de Wagt. In de tuin van het Historisch museum staat een recrea tiemaquette waarop te zien is wat de recreatiemogelijkheden zijn rond Rotterdam. Publiek kan daarover in formatie krijgen. In de Leuvehaven, even voorbij het Churchillplei n ligt Europa's eerste drijvende dolfinarium „Dolfirodam" waar zes dolfijnen en twee zeeleeuwen dagelijks zes voorr- stellinigen zullen geven. Twaalfhon derd toeschouwers kunnen op de tri bunes zitten. Ook direct met C'70 heeft te maken de verlengde Euromast waar men nu via een draaiende cabine tot 170 me ter boven Rotterdam kan komen. Tot zover alle vaste zaken en program mapunten. Daarbij komt een uitge breid programma van allerlei losse evenementen zoals wielerrondes op vrijdagavonden op de Coolsingel, de Tulpenralley, grote defile's (met o.a. wagens van het Lente-defile te Mo naco). sportwedstrijden, een reizend 6peeltheater enz. enz. Bovendien zijn er in de vele wijken aparte programma's in voorbereiding. Op diverse punten i.n de stad kan men informaties krijgen over alle C'70 activiteiten, toegangsprijzen e-d. Ook dc VVV-kantoren in heel Neder land zijn daarvan op de hoogte. De Stichting Communicatie'70 is geves tigd in een kantoortje aan het Kruis plein 39. tel. 010 - 12.52.42. MinisterMaatregelen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Aan de concen traties van opiniërende dagbladen moet een halt worden toegeroepen, zei minister Klompé woensdagmiddag in de Tweede Kamer. Maar ze voegde eraan toe, vragen van drs. Aarden beantwoordend, dat subsidiëring hier toe niet de methode is. „Elke fusie behoeft natuurlijk niet de verscheidenheid van het dagblad wezen aan te tasten', zei de minister, „maar er moeten wel maatregelen worden genomen". Wat er zal gebeuren kon ze nog niet zeggen. Zij zal afgaan op het rapport „Concentratietendensen in de pers" van een interdepartementale werkgroep, dat over een paar weken gereed zal zijn Meldingsplicht Drs. Goudzwaard (a.r.) vroeg of aan het fusie-probleem een meldings- de adviesaanvraag aan de SER over plicht zou worden toegevoegd van fu sies tussen opiniërende bladen. Minister Klompé antwoordde, dat dit een zaak van de ministerraad is en op een volgende, vraag van mejuf frouw Van Leeuwen (a.r.) beloofde ze deze wens aan de ministerraad voor te leggen. BRINKMAN SLUIT HALF JUNI HAARLEM De directeur van de NV Brinkman heeft aan het 50 man tellende personeel meegedeeld, dat het cafe-restaurant op de Grote Markt in Haarlem per half juni ge sloten zal worden. Er worden voorzie ningen getroffen. Het negentig jaren bestaand bedrijf genoot in het land grote bekendheid. De laatste jaren liepen de omzetten sterk achteruit J -i

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 21