ZEER GESCHONDEN BELEEFDE KATWIJK DE VIJFDE MEI Woldringh van der Hoop, dat is één...,nee, verder weet ik eigenlijk niemand... WINKELJUFFROUW Verraad broeinest Hoofdkwartier Woorden Niemand MorgenTer Leede tegen Teylingen IEIDSE COURANT a WOENSDAG 29 APRIL 1970 dig „gemeentewerken" is gevestigd. Wat het zingen betreft, dit 'kon den de Duitsers altijd nog beter en aanstekelijker dan hun Nederland se „Genossen". Vooral in 't begin trokken telkens zingende afdelingen door het dorp. Wanneer ze een school passeerden, konden sommige jongens, die op de speelplaats best oranje-boven durfden zingen, het Foto's uit het archief van fotograaf N. van der Horst. niet laten, met „Rosemarie" en „Wir fahren nach Engeland" (even maar) zachtjes mee te neuriën. Het kostte hun dan wel een felle uit brander van de man voor de klas. Later ging de fleur er bij de Duit sers steeds meer af, tot ze eindelijk helemaal niet meer op straat zon gen. Hun geloof was „verkümmert" tot een zielig laag pitje Men leefde in een steeds toene mende spanning. Er kon elke dag van alles gebeuren, ook al deed je nóg zo behoedzaam. Aan de Zeeweg vielen schoten, 's Morgens heel vroeg al zetten de Duitsers de uitgang van Katwfjk-Binnen af en hielden iedereen vast. Het waren zonder uit zondering mensen, die van niets Gevraagd Salaris 100,per week. Dinsdagmiddag en zaterdagmiddag vrij. Banketbakkerij J. v. d. Velden Voorstraat 21. Katwijk aan Zee KATWIJK De oorlog is in Katwijk gevallen k een steen in een vyver. „Het gaat wel weer ver", zeiden vele burgers. Maar toen in 1945 de ringen waren verdwenen, was het toch dezelfde rjjver niet meer In 1938, toen wy in Katwijk kwamen wonen, was r hier van oorlogsdreiging nog bijna niets te mer en. Wie goed de krant las en naar de radio luister- Ie, voelde toch wel iets van de spanning. Op zoek naar leveranciers en andere behulpzame leden vond ik aan het eind van de Varkevisscr- traat een kapperszaak, die nogal gunstig bekend scheen. De kapper vertelde mij, met een sterk Duits accent, dat hij gewerkt had in het Kurhaus van Salzburg. Ik vond het wel wat vreemd, dat hü van uit dat wereldcultuurcentrum naar Katwijk was gekomen, maar dacht er verder niet over na. Pas na de meidagen van 1940 zou ik de oplossing van het raadsel te weten komen. Wanneer 's avonds niemand meer op straat mocht zijn, hoorden we een zware motor de kant van het vliegveld op ronken. Daar reed mijn kapper, die al enkele jaren Duits spion was geweest en met dit bedrijf meer had verdiend dan in Salzburg als sjieke Haarschneider. CAOK in het gedeeltelijk afgebroken en ontruimde Katwijk zijn moe dige daden verricht. Zo heeft de boot in de tunnel tussen Zeehospitium en strand goed overzetwerk gedaan. Van het eskader Engelse vliegtui gen, dat (per ongeluk, in plaats van de elektrische centrale) een deel van Rotterdam-West verwoestte, heb ik één toestel zich zien afscheiden. Het liet een bom op het St. Willibrords- college in Katwijk-Binnen vallen. De kerk had rustig kunnen blijven staan. waarschuwde, wanneer er een huis zoeking zou plaats hebben. Hij kon dan tijdig met z'n spullen verdwij nen. Op een keer, toen zelfs de nsb'er niet was ingelicht, overvie len de „groenen" de arts onver hoeds, haalden alles overhoop, door snuffelden de bureauladen, maar zagen één heel ondiepe, onder het blad, voorbijGelukkig maar, want juist dit laatje bevatte zeer bezwarend materiaal. "TEN verdachte onderwijzer werd, na vieren, gesommeerd dadelijk naar buiten te komen. Daar stond een overvalwagen op hem te wach ten. Terwijl hij door de gang naar de buitendeur liep. flitste hem iets door het hoofd: de portefeuille... Met één beweging rukte hij het ding uit z'n binnenzak, legde het in 't voorbijgaan op een venster kozijn van een ander lokaal. By het fouilleren werd niets bijzonders gevonden: hü was, na enkele ver horen, negen dagen later weer uit het Oranjehotel thuis. Hier was kennelijk verraad ln het spel. Veel erger waren de, gelukkig zeldzajne, judas-gevallen. Enkele door vriendschap verbon den overburen wisten alles van el kaar, óók de vrouwen kenden ge heimen. In die jaren was het onder ling vertrouwen goud waard. De ene vrouw hield echter, ln 't ge heim, nog een andere, veel inniger vriendschap, met een Duitse offi cier, aan. Die was haar zó dier baar, dat ze haar man er wel vóór kwijt wilde. Onverwachts stonden, 's morgens om acht uur, de groe ne overvallers voor de deur. Tegen de man van de ontrouwe echtgenote kon men niets bewijzen, tegen diens vriend zoveel temeer. Hij moest gevangenissen, kampen en de dodenmars doorstaan. Bij z'n geluk kige terugkeer ontmoetten de vrien den elkaar weer. De bewuste vrouw ■was drie jaar geleden al voorgoed verdwenen. In onze buurt woonde een echt paar, dat niet „in het produktie- proces was betrokken". Ten bate van een nsb'er werden ze uit hun huis gezet en moesten maar een goed heenkomen zoeken. Ze vonden bij ons tijdelijk onderdak. Maar de man kon z'n gramschap moeilijk ver kroppen. Eens ontmoette hij de nsb'er, die nu in zijn huis woonde, en spuwde vlak voor z'n voeten op straat. Met zo'n daad-van-afschuw trok je in die jaren altyd aan hejt kortste eind. In 't holst van de nacht werd er hevig op de buitendeur getrom meld. Naar binnen kwamen de (ver achte) nsb'er met een dozijn Duit sers, het geweer in de aanslag. De houzeeër beweerde, dat ze de hele straat op schietgerei moesten door zoeken: er zouden nameljjk schoten zy'n gelost. Dit bleek achteraf een leugen. Het was er hem alleen om te doen, z'n vüand de schrik op het ly'f te jagen. Daar moesten de Duit sers voor dienen. Stampend en grommend gingen ze het hele huis door; een paar hielden de bewo ners in de gaten. De nsb'er pikte in 't voorbygaan het slordig verborgen radiotoestel van het echtpaar mee. We hebben er nooit meer van ge hoord, ondanks de zware overtre ding. Want verraad betekende voor hem verlies van het kostbare voor- Nog andere Katwijkers konden ich, nu en later, in het donker ingestoord op straat begeven. Dok- ers natuurlijkmaar ook een tuk of wat volk-en-vaderland ver- etende jongedames, die zich met e bezetters op het vliegveld en in le Roskam, in alle vrolijkheid, te en fikse betaling 'uiteraard, afga- Enkele gezichten kan ik me steeds herinneren. .Sommige .liefjes" zijn in 1945 weggeleid en aalgeschoren, anderen trokken na lolle dinsdag met de Duitsers mee waren op „bijltjesdag" onvind- >aar. Niet alle Deutsch-freundliche neisjes behoorden op één hoop te vorden gegooid; enkelen waren lerzaam verloofd met een officier >f Feldwebel, meb de kwade kans ichter, dat ze hem aan het oost- of kvelk front dan ook kwijt zouden aken. werp zodoende Onze medebe woners zijn ylings naar elders ver trokken om daar het einde van de narigheid af te wachten. Toen kwa men zü terug in hun huis en hü verhuisde naar een kamp. WE HEBBEN in Katwijk de top- figuren van de nsb gezien; de grote en kleine kameraden en ka- meraadskes, op hun bruinbest uit gedost, marcheerden, trommelden, bliezen, zongen, zwaaiden met vlag gen. Zo trokken ze naar het hoofd kwartier, de vroegere Leidse kleu terbuitenschool, waarin tegenwoor- Motief tot afbraak van de to ren: Engelse vliegers konden de toren gebruiken als baken bij liet naderen van het vliegveld Valkenburg. Verder de restan ten van het huis van wijlen Dr. T. Lodder en een gedeelte van het „Zwaantje" toen nog op de hoek van de Voorstraat. Op de achtergrond hotel Christina, nu hotel Stella Maris, dat diende als verblijf voor Duitse officie ren. IN KATWIJK woonden niet zoveel 1 nsb'ers. Vaak waren ze het ge worden door invloeden uit IJmui- den, een broeinest van nsb-aktivi- eit. Er heersten daar bar slechte oestanden en werkloosheid. Ze loorden en lazen, dat Hitier ieder een werk gaf; nou, dat moest hier dan toch óók kunnen Daarom: yoor volk-en-vaderland, hou zee, cameraad Mussert! Vooral in de >oze crisistijd konden velen, hoe lan ook, niet aan hun trekken ko nen, ze hadden het arm, werden liet erkend of gewaardeerd. Bij de nsb kon je vast wel hogerop. In de borlogsjaren nam hun aantal nog (toe. Wie bij de partij was, had im mers allerlei voordelen en hoefde ook niet naar Duitsland. Ik ben er van overtuigd, dat ve len zich te goeder trouw en in on nozelheid aansloten, vaak overge haald door profeterende slimmeri ken, die later niet zelden buiten schot bleven, terwijl de anderen ;soms té zwaar moesten boeten. MEN kan niet zeggen, dat iedere nsb'er per definitie een verrader was. Wel moesten de onderwijzers, die misschien één of meer kinderen van hele, halve of verdachte hou-zeeërs in de klas hadden, op hun woor den passen. De onversaagden deden dat niet, lieten het Wil helmus en andere strijdliederen zingen, prezen de koningin en prins Bernhard. droegen een oranje speldje of iets dergelijks. Een schoolhoofd vond 's mor gens een bedreiging-met-de- dood op rijm op het trottoir voor zijn huis gekalkt Ik weet van een (overigens ge vaarlijke) nsb'er, die, uit dankbaar heid of uit andere sympathie, zijn ondergronds-aktieve dokter tijdig Verschrikkelijk geschonden begroette Katwijk op de vijfde mei de bevrijding. Maar het had, ondanks verliezen en eva cuaties, voldoende kracht over gehouden om na moeilijke jaren indrukwekkender dan ooit te herrijzen. Johan van Wolfswinkel wisten. Toch werden ze als gyze- laars samengedreven en waren zü plotseling niet meer zeker van hun leven. Het was de Ortskommandant, die in een in beslaggenomen huis aan het einde van de Parklaan ze telde, echter om vooraanstaande burgers te doen. Hü kreeg hen niet te pakken. Afbraak in volle gang 1942. Deze foto is genomen vanuit de Duinschool. Langs de hui zen op de voorgrond loopt nu de Koninginneweg. Straat op foto richting zee: de vroegere Willem Beukelz-straat. Op de achtergrond links het bekende huis van de schilder Tj. Bottema. Hoe Katwijk gehavend werd door de afbraak, toont deze foto van de Boulevard op het eind van de oorlog. Over de gehele lengte „de Muur" als onderdeel van de Atlantic Wal". Daarach ter op de voorgrond de torenloze Oude Kerk met reddingsboot- schuur. Bev rij ding s-ochtend: Ieder een de straat op. Overal oranje en vlaggen. Ook de jeugd laat zich niet onbetuigd. waardeloos papiertje, in beslag werd genomen. In de stad was het trou wens ook niet alles; op ongeregelde tijden maakten ze er jacht op werk krachten Het leven werd steeds spannender en gevaarlyker, maar de bevrijding lichtte al door het donker heen Een kwarteeuw later zijn de krach ten, die naar '40'45 leidden, er nóg of wéér. maar ze werken anders, ge raffineerder, op óndere plaatsen, on der andere namen. Wie goed oplet, herkent ze Valkenburg: Wat er van de Herv. kerk in Valkenburg over bleef na de oorlogshandelingen in de meidagen van 1940. SASSENHEIM In het kader van het 40-jarig jubileum speelt Ter Leede morgenmiddag, aanvang 3-15 uur, op eigen veld een wedstrijd te gen de zondag-derde klasser Tey lingen. TK zie nog de herhaalde, mislukte overvallen op het huis van een tandarts; de man zelf was steeds niet thuis. Ik heb horen vertellen, dat de Pollzci hü burgemeester Woldringh van der Hoop om namen van güzclaars kwam vragen. „Schry'f maar op", zei de burgemeester, die niet bang was, „Woldringh van der Hoop, dat is éénnee, verder weet ik eigenlük niemand Voor zo'n houding hadden de Duitsers doorgaans wel respekt, zo als ze het gros van de nsb'ers, in hun hart konden verachten. Later kwam uit, dat de hele opwinding een storm in een glas water was geweest; een dronken soldaat had op een andere geschoten. Ik wil zeker niet beweren, dat er van kerkelijke zijde niet getuigd is in die jaren. Toch wist een predi kant op pinksteren 1941 over de ge beurtenissen van 1940 niets anders te zeggen dan „dat het zo verschrik kelijk was, dat we verleden jaar pinksteren niet naar de kerk kon den gaan." Een Leidse collega toon de zich reëler, toen hij, zonder dat het vers verder iets met zijn preek had te maken, bij het begin opgaf te zingen: „Geduchte God, hoor mijn gebedenstrijd voor mijn recht en maak mij vrij van hen, die vol arglistigheden gerechtigheid en trouw vertreden, opdat mijn ziel uw naam belij' en u ge heiligd zij". Dit was de spijker op z'n kop Er waren Katwijkers die aan de Duitsers niet weinig hebben ver diend. Denkend aan de barre crisis periode, wil ik zeker niet met de eerste steen klaar staan. Voor de verraders en de verkeerden mag men echter geen goed woord over hebben. Ik herinner maar aan de politieman, die een raadhuis-over valler neerschoot want de s.s.'ers waren een paar dagen geleden naar elders vertrokken. Jonge fanatieke recruten van Hit- Iers keurkorps hebben in de honger winter nog in Cleynduyn gezeten, 's Avonds, op fietstournée door het dorp, schoten ze op alles wat maar even dóórscheen Toen de tram niet meer reed, moes ten we, om studieboeken te kopen of te lenen, naar Leiden lopen of fietsen. Op een gewone en een houten band. Anders was er kans, dat je karretje door Duitsers, tegen afgifte van een Op de ochtend van bevrijdings dag stond een zwaar bewapende Duitser nog op schildwacht voor de ingang van het bunkercom plex bü het Ridderpark te Kat wijk. Om hem heen de jeugd met vlaggetjes in oranje ge tooid. Ook de soldaat is blü dat de Krieg voorbij is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9